LevensmiddeSenvoorziemn SCHOL, BUITENLAND BINNENLAND Van Overal Nederland en België. DINSDAG 22 JULI 1919 42ste JAARGANG 10004 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEEL1NG „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 23 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING een pond groote schol Het vredesverdrag met Oostenrijk. GEMENGDE BUITENLANDSCHE BERICHTEN Oioc. congres wan „Voor Eer en Deugd" te Den Bosch. Minister-Resident Van Vollen hoven gedecoreerd. UIT ONZE OOST VERKEER EN POSTERUEN Met trein verkeer. GpzÈenbeipende acresfails. De Directeur van het Gemeentelijk Levens- mictdelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Woensdag 23 Juli 1919, van 10 uur v.m. tot 1 uur n.in. per persoon a 22 cent per pond op vertoon van V1SCHKAART No. Ö001—9500 in de Gem. Vischhal. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE, Duder de telegrammen van onze stadseditie vermeldden wü gisterenavond nog den ïukoua van liet verdrag met Oostenrijk. Tegen de gewoonte iu. is de Vredesconferen tie nu eens eerder klaar geweest, dan zij bad aangekondigd: in plaats van beden is de tekst reeds Zondag verschenen. Uit Parijs wordt u.m. nog draadloos gemeld dat liet vredesverdrag Zondagochtend aan de Oostenrijkers in bet kasteel van St. Gérmain is overhandigd. De tekst bevat in den N^rm van artikelen de toevoegingen der bepalingen, welke zijn getroffen in antwoord op de voor naamste tegenvoorstellen, die Oostenrijk haa ingediend. Tot dusver ontbreken nog de bepa lingen ten opzichte van bet Lebeer der Adi ia tiscbe Zee, doch deze hebben meer _recbt- etreekseb belang voor Duitsch-Oostenrijk dat door Zui-d-Slavië van de zee zal ziin geschei den. Commissie-arbeid. Caterdagmorgen zijn de commissies voor de Bulgaarsdhe en de Hongaarsche aangelegen heden bijeengekomen evenals de commissie voor Spitsbergen, bestaande uit Laroche (Frankrijk), [Nielson (Amerika). Charles Tuton (Engeland) en Chachette Ferrante (Italië). Het verdrag met Bulgarije. He betrokken commissies hebben bard ge- Iwerkt. Men hoopt, dat men in de week volgende op de kom6t der Bulgaarsche gedelegeerden te Parijs, bet verdrag kan overhandigen. De Baad van Vijf beraadslaagt. De „Daily Telegraph" meldt uit Pariis: De Raad van "Vijf heeft in tegenwoordigheid van maarschalk Foch over de Hongaarsohe aange legenheden beraadslaagd. De laatste uit Boe dapest ontvangen inlichtingen ziin vrij, onheil spellend. Een paar weken geleden ia tot de officieren van het oude leger een oproep ge richt om de vroegere rangen en posten, weder om in te nemen. De algemeene mobilisatie werd den 12n Juli afgekondigd. De voorberei dingen en troepenconcentraties, welke tbans ?an den gang zijn, wiizen duidelijk op een aan. .val op het Roemeensche front. Naar verluidt is de benoeming van een 1' ranschen generaal, waarschijnlijk Mangin. die een langdurig on derhoud met Glemenceau heeft gehad, te ver dachten. Hii zou de algemeene leiding van alle Geallieerde, Tsjecho-SlowakischeRoemeensche en Zuid-Slavische legers op zioh nemen, die .legen de Hongaaraehe communisten strijden. Er is alle waarschijnlijkheid dat de westelijke mogendheden spoedig oorlogsmateriaal, wape nen. enz. zullen zenden, doch bet is licht te ivoorzien dat er geen Franscbe of Britsche •troepen zullen worden gezonden. Niet slechts in het geval met Hongarije, doch van het alge meene standpunt ten opzichte van de uitvoe ring van het vredesverdrag zullen Frankrijk, .Engeland en Amerika niet geneigd ziin nieuwe nilitaire veratwoordelijkheden op zich te nemen. Er ziin belangrijke gebieden, die door de [Vredesconferentie voor een langen, of korten tijd als mandaat aan den volkenbond ziin toege" iwezen, b.v. Opper-Silezië. Dantzig. Memel, Klagenfurth en het Saar-gebied. Hoe zal het den volkenbond mogelijk zijn om ziin besluiten aan de twist en-de partijen op te leggen? De quaestie is door den Raad van Vijf opgewor pen, doch er werd geen geschikt antwoord ver strekt. Meer en meer wordt ruen er zich van •bewust dat de volkenbond ziin besluiten mili taire kracht zal moeten biizetten of dat deze door elk koppig element in Europa in den wind zullen worden geslagen. Van de politiek, die wordt gevolgd zal de geheele doeltreffendheid van bet vredesverdrag afhangen. lengevoiirs van het door admiraal Koltsjak geleden echec <je K6heele Russische politiek der geallieerden z*er binnenkort wederom wor den overwogen. Antwerpen' als losplaats. De opperste geallieerde Raad heeft besloten, dat Antwerpen zal worden gebruikt als een van de havens voor het lossen vaa tarwe voor Duitschland. Een sub-commissie is benoemd om het vraag stuk betreffende de hervatting van het post verkeer met Duitschland te overwegen. De Duitselie arbeiden ln Frankrijk. Een Duitsche commissie onder voorzitter schap van baron v. Lersner zal met een r ran- aclic commissie de voorwaarden regelen, waar onder de B00.000 arbeiders zullen worden ge bruikt, die de Duitsche regeering binnenkort ïal uitzenden voor verwoeste streken. den wederopbouw van de Een enquête-commissie naar Klein-Azië. De opperste raad heeft, naar aanleiding der rurksche klachten over beweerde misdrijven der Grieken in Klein-Azië. de uitzending be sproken van een tijdelijke enquêtecommissie, wélke noohthans geenerlei controle zou mogen oefenen over het Grieksche militaire gezag. WAT DUITSCHLAND BETALEN MOET. Zondag beeft Dubois in een vergadering van de vredescommissie van de Kamer rap port uitgebracht op de bepalingen van her stel iu het vredesverdrag met Duitschland. Hij schatte de schadeloosstelling, die Duitsch laad zou moeten betalen, op 200 milliard, te weten 119 milliard voor materieele schade, waar '23 milliard voor niet gemaakte winst wegens 't stopzetten der industrie inbegrepen is. Voor gekapitaliseerde pensioenen zal 43.051 millioeii moeten worden betaald, zes milliard voor schadeloosstelling van weduwen en ver minkten, voor militaire ondersteuningen vol gens de wet van den Bden Augustus 1914 13.275 millioen en ten slotte 153.670.000 francs voor uitkeeringen van krijgsgevangenen. Daarbij zijn niet meegeteld de oorlogskosten 5288 millioen voor België, 1936 millioen voor Frankrijk en Engeland elk en 1300 millioen voor Amerika. Het rapport zou heden wor den voortgezet. HET OVERWINNINGSFEEST TE LONDEN. Zondag heeft het groote ovenwinniugsdefi- lé door de straten van Londen gemarcheerd. Er was een groote menigte op de been, die ongeëvenaarde geestdrift aan den dag legde. Het défilé was samengesteld uit eenheden, die zoowel de verschillende eenheden van de Britsche vloot en het Britsche leger als de legers der zelfbesturende overzeese!)e gewes ten en der bondgenooten vertegenwoordig den. Fooh, Beatty en Haig, alsmede verschiilen- de andere persoonlijkheden, gingen aan het hoofd van de troepen. De Koning nam voor het Buckinghampa- leis het saluut in ontvangst. In Whitehall was een groote katafalk opgesteld, waar de troepen in het voorbijgaan veor salueerden. D'es avonds werd vuurwerk afgestoken. 21 JULI IN DUITSCHLAND. De staking te Berlijn heeft zich gisteren niet tot een algemeene staking uitgebreid. De watervoorziening is niet stopgezet. D'e staats en stedelijke beambten hebben allen ge werkt, behalve het personeel dier rijksdruk kerij. Alle winkelzaken, warenhuizen, enz., waren geopend. De voor 12 uur 's middags aangekondigde betoogingen der onafhankelijken waren ver boden. Alleen in de noordelijke en oostelijke voorsteden konden zij doorgaan. In de Brunnenstrasse ontstonden botsin gen tusschen stakers en voerlieden, wier wa gens voor een deel werden omvergeworpen. 's Middags kwam het Onder de Linden bij het slot en de command atuur van Berlijn tot een schietpartij. Een troep betoogers met de roode vlag in 't midden, wilde langs het slot naar du Brandenburgsche Poort gaan. Soldaten hadden echter den toegang tot On der de Linden afgezet. Toen de betoogers aan het bevel om uit elkaar te gaan niet volde den, sehoten de troepen, waarop de menigte op de vlucht sloeg en in de z-ijstraten dekking zocht. Volgens ooggetuigen hebben de betoo gers het eerst geschoten, waarop de soldaten in het wilde weg, salvo's afgaven. Er is, voor zoover tot dusver bekend is, maar ééin man licht gewond. De betoogers droegen schilden met het opschrift: „Communistische partij, Ille district, Moabit." Te Stettin staakten gisteren de arbeiders bij de groote bedrijven. Bij de verkeersmid delen werd gewerkt. In den vrijstaat Saksen heeft men geen gevolg gegeven aan de nitnoodiging der on afhankelijken. Te Leipzig hebben de betoogingen volgens de „B. Z." niet tot een staking geleid. De za ken waren open, de tram reed. In Breslau hebben de meeste arbeiders geweigerd te staken. Te Spandau werd gestaakt aam de tram, het gas- en het eleetriciteitsbedrijf. De stede lijke bedrijven bleven in werking. Hier en daar hadden botsingen plaats tusschen sta kers en werkwilligen. De handel van Amerika met Duitschland. Amerika is bezig 36.000 ton scheepsruimte voor don handel met Duitschland uit te rus ten. De verscheping zal in het laatst dezer maand of begin Augustus plaats hebben. De vloot door de stille Zuidzee. Zes su- per-direadnoughts en 30 torpedojagers, de voorhoede van de nieuwe Amerikaan- sohe vloot vau 200 schepen voor de Stille Zuidzee, is 19 Juli in Westelijke richting uitgevaren met bestemming naar het Pana makanaal. Een conflict met Mexieo. De Amerikaaa- sohe regeeriug heeft zich tot Mexico go wend, naar aanleiding van de ber oorring der zeelieden van den Amerikaanse!) en torpe dojager „Gheyenne" bij Tampico op 6 Juli. De departementen van oorlog en marine trachten den ernst van den toestand geens zins to verbloemen. Uit Praag. Volgens eeu oesruic van de soeiaal-democratiscke. nationaal-socialisti- scbe en Dultsch-sociailstisdhe partijbesturen zÜn do verkeersmiddelen, de fabrieken en werkplaatsen in volle actie. Alleen zullen vergaderingen worden gehouden voor een spoedigen terugkeer der troepen in Siberië en tegen een militaire interventie in Rus land. Volgens een officieele opgave is de bevol king van Praag, sedert de onafhankelijk heidsverklaring, van 600.000 tot 900.000, met de voorsteden mede, tot één millioen zielen gestegen. Daar de toevloed met commercieele en indus'trieele ondernemingen aanhoudt, krijgt de woningnood de omvang van een ca tastrophe. Een journalistieke faculteit. De „Times" verneemt, dat die Senaat der Londensche Hoogesöhool een diploma voor do journalis tiek heeft ingesteld, hetwelk zal worden ver leend na het afleggen van een examen door personen, die de voorgeschreven colleges in de universiteit hebben gevolgd. De Senaat heeft dezen stap grootendeels gedaan in het belang der gedemobiliseerde officieren man schappen en ontslagen oorlogsarbeiders, die voornemens zijn op grond van een bi zon de ren aanleg het journalistiek beroep te aan vaarden. Tevens zal het den aan de univer siteit ingeschreven studenten, die niet jonger dan 17 jaar zijn, alsmede aan niet-ingesehre- ven studenten met een evenredige bekwaam heid veroorloofd zijn. de colleges te volgen, die October ax zullen beginnen en over twee universiteitsjaren zullen loopen. Personen, die een graad aan de Loudenische hooge- school of aan ander© hoogescholen hebben verworven, zullen de studie in korten tijd kunnen verrichten. De colleges zijn verdeeld in twee afdeelingen, waarvan één verplicht is, terwijl de andere een groote keuze van onderwerpen biedt. Max van Baöein gevlucht. De „Voss. Ztgv" meldt uit Karlsruhe: Prins Max van Baden, die den laatsten tijfel, met zijn gezin te Salem, in Baden nabij het Bodenmeer, verblijf hield, ia dezer dagen met zijn familie in een motorboot naar Zwitserland .gevlucht en aan den Zwitserschen oever bij Bo-ttig- hofeu geland?. Naar aanleiding van deze plotselingevlucht werdt aan de „Konstanzer Ztg." van be voegde zijde gemeld: De voorzitter van het arbeiderscomité had prins Max persoonlijk- medegedeeld, dat de communisten, zooals die- laatste dagen uit verschillende feiten was gebleken, een aanslag op hem in den zin hadden. De prins en zijn familie hebben slechts zooveel geld en voorwerpen van waarde meegenomen, als zij noodig hebben. Het vertrek geschiedde van uit een plaats, die foor het algemeen verkeer gesloten is, ten einde te voorkomen, dat men aan de grens zou worden lastig gevallen. Er zal een onderzoek worden ingesteld of de motorboot een vaartuig is, dat den steiat toebehoort. Wilson ongesteld. Wilson is ongesteld; hij lijdt aan dysenterie. Volgens zijd genees heer is zijn toestand niet ernstig. De be sprekingen met de republikeinsche senato ren over het vredesverdrag en den. volken bond z ij n u i tgee te ld ii..jmuUftuum- i-.u'i.diLi Gisteren had in 'e-Hertogenibosch bovenge noemd Congres plaats. Het stond onder lei ding van de besturen der. Dioc. bonden van „Voor Eer en Deugd." In do St. Jozefskerik droeg prof. J. S. H, Bemelmans, uit Roldue, een H. Mis op om Gods zegen o veor het congres af te smeek en, De kerk was geheel met congressisten ge vuld. De directeur, rector M. C. Nabuurs, hield onder de H. Mis eene inleidende predikatie. In de vergadering der mannen, in de zaal van het Concertgebouw, onder voorzitter- schap van dr. Deokers uit Eindhoven, hield dr. Nu yens, te Boxmeer, een inleiding over: „De praotische arbeid van „Voor Eer en Deugd" In de vergadering voor vrouwen, in de zaai der St. Vincentiusvereeniging, onder presi dium van mevrouw C. Sweens-Meuwese te Den Bosch, trad als spreekster op mevrouw W. Broansvan Besouw, met het onderwerp: „De vrouw ln den strijd voor Eer en D'e.ugd". Beide vergadering waren stampvol. Om half vyf werd in het Concertgebouw de groote algemeeue Congresvergadering ge houden. De vergadering werd vereerd met de hooge tegenwoordigheid van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, coadjutor-bisschop van 's-Her- togenbosch. In zijn openingsrede deelde de voorzitter, Dr. Deckers mede, dat de Dioc. bonden 67 af deelingen voor mannen met 12000 leden en 16 afdeelingen voor vrouwen met 7000 leden tel len. Ook de voorzitster der vrouwenafdeeliugen mevrouw C. Sweens-Meuwese, hield een in leidende rede. De congresrede werd gehouden door den WelEerw. heer N. Franken, kapelaan te Nij megen. Vervolgens sprak Mgr. Diepen de Congres sisten toe. Vóór Z. D. H. do zaal verliet, gaf hij aan de knielende menigte zijn bisschoppelijken zegen. In zijn slotrede dankte de voorzitter allen, die tot het welslagen van het Congres van „Voor Eer en Deugd", de groote wapen schouwing, hadden bijgedragen. j Met het lied „Ro-omsche Blijdschap werd het congres gesloten, De onderhandelingen. De „Libre Belgi- que" meldt, dat de nadere bijzonderheden welke het blad uit Parijs heeft ontvangen, betreffende de Nederlandsch-Belgische onderbanddingen, nog wel niet toelaten victorie te kraaien, maar zij1 bevestigen, dat de mogendheden beter ge stemd zijn ten opzichte van België dan een maand geleden. De afgevaardigden van Frank rijk en Engeland zijn vooral op Belgischen kant. De Nederlandsche gedelegeerden willen niet dat het vraagstuk anders zal worden besproken, dan volgens het besluit van Juni. maar de meerdert;eid der commissieleden schijnt van oordeel te zijn dat het onmogelijk is tot een bevredigend resultaat te geraken, indien name lijk tevoren reeds is bepaald dat geen enkel in ternationaal servituut aan de Schelde kan wor den opgelegd. De veranderde stemming. Men seint uit Brussel aan de „Maasb.": Onder den titel „De wantrouwende Hollanders" publiceert een me dewerker van de „Independance", die op het oogenblik in Den Haag vertoeft, een artikel, waarin de Belg wijst op de veranderde stem ming der Nederlanders ten opzichte van België. In December 1.1. behoefde men maar te zeggen: lk ben Belg en ge werd met vreug de en Hartelijkheid ontvangen,zegt de schrijver. Als men nu dezelfde woorden uitspreekt, dan fronsen zich de Nederlandsche wenkbrauwen. Het is geen haat of woede waarmee de Hollan ders bezield zijn, maar diep wantrouwen en dat karakteriseert ook de betrekkingen met de Hollanders. Dschrijver waagt het niet de oorzaken van te geven die dezen toestand geschapen hebben. Nochtans zou hij een goed werk hebben gedaan met er op te wijzen, dat de schandelijke cam pagne van een deel der pers dit betreurens waardig resultaat heeft opgeleverd. Hij vestigt alleen de aandacht op de gevolgen daarvan, waar hij zegt: De Hollanders, ontevreden ten onzen opzichte, wenden zich tot Engeland en over onze hooiden heen tot Frankrijk. Zij knoo- pen met deze landen handelsbetrekkingen aan, die zij vroeger met ons hadden. Met dit doel zijn studie-commissies benoemd en worden tal rijke missies naar het buitenland gezonden. Voor ons is het noodig met alle energie op te treden. Holland was vroeger een onzer beste klanten. Een goede vriend en klant als Holland was, stond het er op goede betrekkingen met ons te onderhouden en die betrekkingen moeten weerkeeren. Tot dat doel heeft de Belgische ge zant in Den Haag een handelsbureau opge richt en de schrijver rekent er op, dat dit bu reau er toe zal bijdragen het vertrouwen tus schen beide volkeren te herstellen. Laten wij het hopen, maar op de erste plaats dient dan de Belgische pers blijk te geven van goeden wil. Er zijn hier in Brussel nog altijd journalisten, leiders van den persbond, die een Nederlandsch journalist de gewone faciliteiten, welke noodig zijn voor de uitoefening van zijn ambt, zooals bijvoorbeeld een perskaart voor de kamertribune weigeren te verleenea. Zooiets is teekenend genoeg, voor de anti-Nederlandsdie stemming van zekere journalisten, welke ten zeerste te betreuren valt. Havas seint uit Brussel: De heer Van Yollenihoven, Minister-resi dent van Nederland, is gedecoreerd met het civiele kruis le klasse 1914-1918, als erken ning zijner daden van schitterenden moed en toewijding in het belang der mensehheid. Nederland en Duitschland. Nadat door ©en eigenhandigs schrijven van H. M. de Konin gin aan den President der Duitsche Republiek in antwoord op diens kennisgeving van het aanvaarden van ziine waardigheid de nieuwe Staatsvorm van het Duiteohb Rijk door de Nederlandsche Regeering was erkend, heeft op 18 dezer de heer W. A. F. baron Gever» aan den heer Fried rich Ebert ziinen geloofsbrief als gezant der Nederlanden overhandigd. De offiaieele betrekkingen fdin dus than» ln alle vormen aangekoopt. Uitbetaling duurtetoeslag. Het Hoofdbe stuur van den Alg. Nad. Rdjksweriklieden- bond heeft tot den Minister van Financiën het verzoek gericht te willen bevorderen, dat de duurtetoeslag aan rijkswerklieden per kwartaal bij vooruitbetaling wordt toege kend en te willen afzien van wekelij'kscbc uitbetaling. CMSISAANGELEGENHKDEN. Groente en ooft. Het rijkskantoor voor groente en ooft zal binnenkort opgeheven worden. Maizena. De maximum-prijzen voor maï zena ziin opgeheven. Een opzienbarend ontslag. Er is groot opzien in de Deliscihe planterswereld, wegens het op ©taanden voet ontslaan van den heer Van IJzeren, hoofdadministrateur- van de Amsterdam-Deli Compagnie door den vroe- geren titularis Kapelle, die met een algemee ne volmacht uit Holland!'is gekomen» Dit ontslag is aanleiding geworden tot een breed opgezette demonstratie. Lijsten circu- leeren voor b andtee.keningen om daartegen te protesteeren. De Ned. Spoorwegen zullen, in verband met den nog steeds beperkten treinenloop, welke 9 Juli in werking is getroden, de na volgende voorschriften aan haar personeel geven: Er moet voor gezorgd worden, dat de rei. zigers zooveel moge-lijk geplaatst worden, in de klassen, waarvoor hun. plaatsbewijzen gel dig zijn. Ontstaat ©r plaatsgebrek dan moeten in de eerste plaats in de voor 6 of 8 reizigers twee de klasse ingerichte afdeelingen 8 of 10 rei zigers van die klasse en In de voor 4, 6 of 8 reizigers eerste klasse ingerichte afdeelingen 6, 8 of 10 reizigers van die klasse geplaatst worden. Slechts na bekomen machtiging van den stationschef kunnen in de rijtuigen of afdee lingen, welke daartoe speciaal door hen wor den aangewezen, reizigers in rütuigafdeelin- gen of zijgangen van hoogere klassen worden geplaatst dan waarvoor hunne plaatsbewij zen geldig zijn. Hierbij is er rekening mede te houden, dat wanneer reizigers 3e klasse in eene hoogere klasse geplaatst moeten worden, deze zoo veel mogelijk in ledig gebleven rijtuigafde© linger der 2e klasse behooren te worden ge plaatst. Zijn er niet voldoende dezer afdeelingen be schikbaar dan zal aan reizigers 2e klasse in overweging zijn te geven over te stappen in aangrenzende geheel of ten deele onbezet ge bleven rijtuigai'deelingen der le klasse om op die wijze plaatsen in de 2e klasse afdeelingen voor de derde klasse-passagiers vrij te krij gen. Het treinpersoneel moet vooral bij drukke treinen, zoodra de trein heeft gestopt en de reizigers zijn uitgestapt, zich terstond onle dig houden met de controle der eerste en tweede kiasse-afdeelingen. Worden reizigers aangetroffen met plaatsbewijzen van lagere klassen, die zonder machtiging hebben plaats genomen, dan zijn die reizigers onherroepe lijk aan te manen uit te stappen en is rap port van bekeuring op te maken,- ook al be vinden zij zich in de zijgangen van rijtuigen, waarvoor hun plaatsbewijs niet geldig is. Wanneer zich oen militair detachement ter vervoer aanmeldt, moet, ook al is voor het detachement niet vooraf plaatsruimte iu den trein gereserveerd, op uitdrukkelijk verlau- gen van den hcc-fdgeleider van het detache ment plaatsruimte iu den trein worden ge maakt en moeten zoo noodig in den trein aanwezige burgerreizigers worden aange zegd, voor de militairen hun plaatsen te ont ruimen. Bij weigering is de hulp der mili tairen iu te roepen. Ook hij plaatsgebrek moeten tegen het r-uo- ken in „niet-rook"-afdeelingen met kracht worden opgetreden en bij overtreding pro ces-verbaal worden opgemaakt. Oe mijnontploiffing te Heerlen Omtrent de mijngas-ontploffing op de mijn Emma, waarbij 4 personen het leven ver» loren, vernemen wy nog: Aan de firma Meyer wSis opgedragen het maken van een tusschenschachtje. Dit staat in den eersten zuid-westelijken steengang op de 410 me ter verdieping. Zaterdag 12 dezer werd: in het schachtje voor het laatst geschoten. Na dit schieten zijn uoven in het schachtje geen wwerkzaamheden rueer verricht wijl door het schieten een kolenlaag bloot gelegd werd |die een heel slecht nevengesteente heei't. Dit gesteente brokkelde at, zoo-dat van Zaterdag tot Woensdag' reeds 400 wagens steen in de ateenkast gehaald waren. Hierdoor ontstond boven den schietvloer, een groote ruimte die de aldaar, zich bevindend,o kolenlaag bloot maakte. Deze kolenlaag moet mijngas hou» dend zijn en moet het bovynsto gedeelte van het opbreekje met mijngas gevold heb. ben. Het vermoeden bestaat, dat zich het geval als volgt heeft toegedragen: De voor* man ie ia het schachtje geklommen en is door het mijngas waarschijnlijk bewusteloos geworden. Twee zijner kameraden hebben getracht hun voorman uit het schachtje te halen. Toen dleze twee ook niet terugkwa- men, moet de derde ook in het schachtje geklommen zijn. Door een niet te verkla. ren oorzaak is toen een mij ngasontpLotffing gevolgd met het gevolg dat alle vier de arbeiders om het leven zyn gekomen. De ontploffing werd op. bijna de geheel 410 M- verdieping gehoord. Men anolde naar alle richtingen om te zien waar bet onheil ge» schied was. Bjj het schachtje gekomen vond men een schoen met een voet erin. Nu be. gon het reddingswerk dat zeer bemoeilijkt werd door het nog steeds afvallende ge. steente. Daardoor kon eerst op Donderdag ochtend 10 uur op. een hoogte van b' Meter een arbeider in het schachtje gevonden wor den, die de afgeslagen voet miste. De itwe© anderen vond men op 22 M. hoogte bij el. kaar op Vrijdag om 11 uur, terwijl de laat. ste omstreeks 4 uur gevonden werd ter hoogte van 30 Meter. Alle vier waren met brand» en andere wonden overdekt. De drie eerste vend men in de iadri,eraf deeling, dU laatste in die vervoerafdeeling. Bü het dezer daaen ook door ons onder dit opschrift medegedeelde bericht van het „DagW, v. N.-Brabant" teekent „Zeelandia" noa: bo* volKen.de aan Wü hebben een onderhoud s-ohad tuefc dien „mijnheer Vlierhout" waarin hii ons de merx- waardiiKO woorden zeide ..ik ben «een oplichter, dit zal u blh'ken, wanneer de journaiistenbond voor de Zuideliike provinciën tot stand komt." Aau ons noemde Konoemde heer Vierhout oenice Haasrsche journalisten, die zioh hadden gegeven om ons arme achterlijke Zuiderlingen, te helpen aan prachtige betrekkingen bü de •pers. als we maar wilden luisteren naar da muziek, jvelke uit zou gaan in vergaderingen te Breda te houden, waarop de orkest-directeur zou ziin de heer mi. Treub, oud-minister van Financiën en voorzitter van den „Econ. Bond." In het onderhoud, dat wij met „mijnheel! Vierhout" hadden, noemde hij ons een paar namen van personen uit onze streken, die óf, verbonden zijn aan de commissie voor den Néderl.-Franachen handel óf lid en propagan-1 dhatt ziin voer den „Econ. Bond" van mr. Treub, iWij: achten den tijd nog niet gekomen ont tot volledige onthullingen over te gaan van da 'handedingen van ..mijnheer Vierhoui," die on-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1