Kerk en School ingezonden- STADSNIEUWS Eenig op de wereld. ORDE EN ARBEID LEGER EN VLOOT Handel en Nijverheid S PORT EN SP EL*" Kunst en Kennis The 'American Stoppage Co; KOftTË BERICHTEN De Landarbeirïerssiakïng opgeheven- Staking in het gpaanbedrijf. Congres tipvoechng Jeugd hoven Leerptichtigen leeftijd. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. AGENDA 23 Juli Heeft machines en perso» nee! om goed, vlug en geed-> koop alle Dames-, Heeren* Militaire- en Kerkelijke klee< ding onzichtbaar te keeren* en te 3foppen. Ook alle soor^ ten tapijten. FiSï®si s KI&UfSSTRAAT 4. der naam van Muller ook zijn slachtoffers trachtte te maken voor eene propaganda ten gunste der Belgische annexatieplannen door middel van een eerlang te Breda op te richten dagblad „de Telefoon" dat geheel en ad gesteund wordt met buiieuiandseh kapitaal en waaraan men tracht een Katholieke «limp te verleenen door aan de redactie daarvan te verbinden Jemand wiens naam eertijds in de Katholieke partij oen goeden klank had. doch wiens .hou ding na het uitbreken van den oorlog zoodanig is geweest, dat men hem niet meer erkent als behoorende tot de Katholieke partij. Ook meenen wii redenen te hebben, dat „mijnbeer Vierhout" niet geheel en al onkun dig is aan een advertentie, waarbii correspon denten werden gevraagd voor een courant, die voor hunne medewerking schitterend zouden worden beloond, indien zii een aandeel namen van ÏOOU. He, aanbod om tegen het nemen van aan deden van 1000 op een ruim bezoldigde wijze correspondent te worden, werd niet alleen ge daan Per advertentie, maar ook per" brief en bij een persoonlijk bezoek. Ook in Limburg is de heer Vierhout, „aan het werk geweest." Laar zou worden opgericht aen dagblad „de Grenswacht." bi and Beid „Frans Naerebout." Het Uit voerend Comité van de huldiging van Frans Naerebout, deelt mede. dat de plechtige ont hulling van het standbeeld üalerdag 9 Augus tus, 's namiddags te 2 uur. te VUsaingen zal plaats hebben. H. Al. de Koningin is tot Haar leedwezen ver hinderd de plechtigheid bij to wonen en zal zich doen vertegenwoordigen door den vice-ad- miraai, F. Lauduin, adjudant-generaal en chef van het Militaire Huis der Koningin. Tachtig deputaties uit alle gemeenten van Zeeland zullen met hare vaandels en banieren aanwezig zijn, terwijl een koor van B00 kinde ren bii de onthulling üederen. aan Frans Naere bout. gewijd, zal ten gehoore brengen. Dien dag luiten groote feestelijkheden plaats hebben. Het s.s. „Leksveervermast. Het Ne* derlanasch s.s. „Leksveer" 4 Juli van Swan sea nuiu- öt. Vaiery sur jdomma vertrokken en 5 Juli Lizurd gepasseerd, heeft de be-, stemming nog niet bereikt. Aangezien de reis hoogstens 3 dagen duurt, maakt men ïick over schip, en bemanning ongerust. Het s. „Leksveer," is 470 bruto en 242 netto tons in 1918 gebouwd en behoort aan v. d. Eb en Lresseüiuijs' dciieepvaartAfaat* schappij te Rotterdam. Het schip, was reeds verkocht aan deN.V. Algemeen© kotterdamsche Overzee Scheep vaart Maatschappij (directie y. Muyden én Co.) te Rotterdam en zou na aankomst al hier worden afgeleverd en onder den naam Maasstad in de vaart komen. Trein vertraging. Trein No. 1614, welke te 7.53 u. van Amersfoort naar. Amsterdam moet vertrekken, heeft gistermorgen onge- veer. een uur vertraging gehad. ï).o;or de groote drukte moesten te Amersfoort eenige .waggons aangekoppeld worden, .Toen de trein nauwelijks eenige minuten vertrokken was brak de koppeling van een der wag gons, waardoor drie rijtuigen op. den weg bleven staan. De trein stopte en reed daarna Jiaar. Amersfoort terug, waar eenjge andere .waggons werden aangekoppeld. Met een uur vertraging kwam de trein te Amsterdam aam Poging tot roofmoord. Te Holthusen een grensplaatsje dicht bij Nieuweschans, eijn twee mannen de woning binnengedra gen van de weduwe Hossenis, Zij overvie len de vrouw in haar 6laap, knevelden haar en brachten haar met boksijzers zware ver wondingen toe. Een dochter, van de weduwe gelukte het, door uit een venster te sprin gen aan de handen der onverlaten te ont komen. Op. haar hulpgeroep, kwamen de bu- fen toeschieten en kozen de daders het ha zenpad. Er wordt niets vermist, maar. de toestand van de weduwe is zeer, ernstig. Ergerlijke sabotage. Te Blijham, waar al weken lang de landarbeidersstaking heerscht en de verhouding steeds meer ver bitterd wordt, heeft een daad van ergerlijke sabotage plaats gehad. Onverlaten hadden de eiken araagbatken van de brijg van Iden landbouuwer Uimes over het Zijiaiep tot op 1 d.M. doorgezaagd. Gelukkig werd het mis- irijf bijtijds ontdekt anders waren de gevol gen niet te overzien geweest. Bij het pas- seeren van .paard en wagen, zou de brug bezweken zij n. Een lief vrouwtje. 0_p. de Hoogstraat te Rotterdam werd aangehouden een juf- brouw, die, toen een agent haar aanmaande rechts te houden, hem de huid vol schold Hij bracht h aar toen naar hei; politie-bureau «raar zij ook den inspecteur uitmaakte voor alles wat leelijk was, terwijl zij weigerde baar naam op te geven. Vervolgens voor iden commissaris gebracht, kreeg deze eveneens een vloed van scheldwoorden naar het hoofd Ten slotte gaf zij toch haar naam op. en bleek zij te zijn de 42-jarige juffrouw. V., Uit Scheveningem Ingebroken is in de sociëteit „Ons Ge noegen' te Gouda. Men heeft de kassa en 3 stel biljartballen in een schuitje meegeno men. De kassa werd opengebroken en in een sloot door de politie teruggevonden. Daar '8 avonds de kassa wordt geledigd, hebben de dieven vergeefsche moeite gedaari. Van Ie daders is nog niets bek enk 'tDochtextje der fam. F.te Gennep, werd door 'n familielid achter op de fiets mede genomen, Toen de berijdervoor'n rijtuig wilde uitwijken kwam het kind te vallen. Het. kreeg hersckenschudding en is aan de ge volgen daarvan overleden. Het is aan de politie te IJmuiden; ge kikt de hand te leggen op twee jeugdige personen, die des nachts vanaf het visschers- vaartjiig, waarop zij de wacht moesten hou den, met een roeiboot strooptochten in de .Visschershaven hielden. Een deel van het op, verschillende vaartuigen vermiste is reeds opgespoord, terwijl naar een ander, deel lvordt gedregd, omdat zij dit vermoedelijk bij de aanhouding te water hebben gegooid. Dooi' de inspecteurs van politie, de hee- ren Herien en Winsten te Deventer zijn in een volkslogement aldaar gearresteerd *de Duitscher H. T. en een Hollander zekere 1. B., verdacht schuldig te zijn aan den te Hengelo gepleegden dubbelen moord. Na door d en commissaris van politie te Pc vent er verboord te zijn werden de ver moedelijke daders ter beschikking gesteld; van den brigade-commandant der maréehaus- sée te Ruurio, die met het onderzoek in deze moordgeschiedenis is belast. Te Vlaardingen is bij de directie d,er visscherij „Proefneming" bericht ontvangen, dat de vrachtlogger „Proefneming I," kapt. J. iWapenaar, ongeveer een halve mijl van Treport is gezonken. Het schip was* geko men van St. Valerij en bestemd voor Gran gemouth. De bemanning is gered. Te Hoogkerk bij Groningen is het 8« jarig eenigst zoontje van den heer J. Brou wers uit school komende, in het Hoendiep geraakt en verdronken. Aan de marktplaats te Bovenkarspel- Grootebroek en te Enkhuizen lagen Zaterdag en Zondag zooveel zakken aardappelen, die gereed waren gemaakt voor den uitvoer, als men daar zelden zag. De opeenkooping ontstaat, doordat er geen voldoend aantal waggons aankomen voor 't vervoer. Om het nog niet erger te maken, be sloten de marktvereeni gingen, Maandag geen veiling te houden voor het buitenland. Te Sittard werd in de Groetheide de 23- jarige G. Th., die per rijwiel huiswaarts keerde, door den bliksem getroffen. De jonge man bleef bewusteloos liggen en is later door voorbijgan gers gevonden en per voertuig naar zijn ouders gebracht. Te Reek bij Grave is de kapitale boerderij van de Wed. Schiks door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Tengevolge der staking der schippers is in veel gemeenten in de provincie Groningen, hoe wel er turf genoeg in de veenderijen staat, totaal gebrek aan brandstof, - i - - i-1 Hen seint uit Winschoten: De moderne landarbeidersbond heeft met 812 tegen 727 stemmen, 47 blanco en 15 van onwaarde besloten de staking op te heffen en do loonregeling der commissie te aanvaar, den. Ook in de veenkoloniën is een loonrege ling getroffen en wordt overal het werk her vat. De staking duurdo vanaf begin Mei. Onder leiding van den Centralen Bond van Transportarbeiders is te Rotterdam een sta king geproclameerd van het werkpersoneel dei- Centrale Graanfaetorij, waardoor het ge- heele graanbedrijf in de haven van Rotter dam komt stil te liggen. De Schippers» taking. Aan don Minis ter. van L. H. en N. werd het volgende' telegram verzonden: „Het voorloopig bestuur van den Bond van R. K. LWaalsteenfabrikanten na-gehouden bespreking met afgevaardigden van den A tg. Schippersoond, den R.K. Schippers bond en den Rijnschippersbond, geven Uwe Excoel- lentie dringend in overweging, om de num mering op de beurzen in handen to geven van dé organisaties van schippers en han del, mits een regeling worde getroffen, dat alle bevrachtingen over de .beurzen zullen geschieden, ook van eigen goed, in eigen schepen." Naar „De Maasbode" verneemt, zijn maat regelen getroffen tot beveiliging van werk willige binnenschippers. Op. de waterwegen Rotterdam-Arnhem en Nijmegen-Dordreent zullen bewapende patrouillebooten varen. Iedere werkwillige schipper, die een pa trouille aan boord wil hebben, kan zich wenden tot de beursmeesters, die in geregeld contact staan met de garnizoens -commandan ten in de verschillende plaatsen. De dagelijksche besturen van den Algemee- nen Schippersbond, den ALgemeenen ïtijn- schippersbond, zij Rij den Minister audiëntie geweest. De Minister, stond er op, dat het werk eerst zou worden hervat. Eerst daarna wilde Z.Exc. de eisehen .der schippers in behan deling nemen. -I..^=9 In de Aula van het Gymnasium aan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage, had gisteravond de plechtige opening' plaats van het Congres voor de opvoeding van de jtugd boven den leerplichtigen leeftijd. Een groot aantal genoodigden had gevolg gegeven aan de uitnoodiging tot bijwoning der plechtigheid. Behalve het bestuur- en eenige der inlei ders, hadden op het podium plaats genomen de Ministers van Onderwijs, Oorlog en Ju stitie, de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder, mr. S. B. W. Graaf van Limburg Stirum, de Staatsraden Jhr. mr. A F. de Savornin Lobman en mr. Cort van der Linden, de voorzitter der Tweede Ka mer, de tijdelijke wethouder Ir. vau Sandiek. De mededeeling van den voorzitter van de Commissie van Uitvoering, den heer J. D. Ros, dat H. M. de Koningin het Bescherm- vrouwsehap van het Congres had aanvaard, werd met applaus begroet. Door H. M. werd tot haar vertegenwoordigster aangewezen, Baronesse mr. van Verschuur, die echter ver hinderd was de openingsplechtigheid bij te wonen. De openingsrede werd uitgesproken door den Haagschen wethouder van Onderwijs, den heer Albarda, die verklaarde dat het gemeentebestuur van de residentie zioh er in verheugt dat congres en tentoonstelling in Den Haag worden gehouden. Naar de Missie. Met het s.6. „Sindoro" zijn naar Australië vertrokken, de jWeleerw. paters Franciscanen Donalus van Adrichem, :Wilfridus van Dijk en Sigebertus Maak de eerste geboortig van de Dier, de twee laat- sten van Rotterdam. Do iWeleerw. missionarissen zullen daar, de Iersoke paters Franciscanen assisteeren bij de opleiding] van inlandsche priesters in Australië aan het Serafjjnsch College. - -< --4» B—«I J urn ii I Nederlandsche Militaire Missie naar de slagvelden vajn den Yzer. .Binnenkort zal eeu Nederlandsche militaire missie een be zoek brengen aan de slagvelden van den Uzer en de werken aan de kust. De Nederlandsche officieren zullen door Beigische collega's begeleid worden. („Msb.") De industrie in ons land. Behoudens goedkeuring van den gemeenteraad zal een groote Duitsche industrie gevestigd worden (Gonstructie-werkplaatsen) te 's Hertogen bosch. De terreinen beslaan een .oppervlakte van 7 [H.A. en zijn gelegen aan de linkerzijde van den weg naai- Orthen. Een katoenbeurs te Rotterdam. De „N. Rott. Crt." verneemt, dat er in Rotterdam plannen bestaan tot stichting- van een ka- toenbeurs. CRICKET. HaarlemHermes. De Haarlemmers zijn er in geslaagd de nederlaag in Schiedam te wre ken en stuurden Hermes met een flinke neder laag naar huis. Hermes maakt 177 runs, waarna Haarlem voor 2 wickets 277 scoort. Pearson was keurig op dreef en sloeg er 127, Toen Haarlem het to taal van Hennes het gepasseerd was, vonden eenige Hennes-mannen het welletjes en gingen heen. Haarlem laat doorspelen en op 277 wordt gestopt. Haarlem doet nog moeite voor een derde punt, doch geeft dit ten slotte op als blijkt, dat de animo er aan weerszijden uit is. Vuylsteke verdient een woord van lof voor zijn goed vol houden. Haarlem wint dus op de eerste innings met 100 runs en 8 wickets. De scores waren: Hennes: Ruichaver 22 b. Murray; Huiswaarts 22 b. Sohmeink; Tuyl 6 c. Maas, b. Murray; Vuylsteke 1 c, Pearson br. Murray; v. d. Schouw 7. st. Thomas b. SchmernCkA. Offerman 37 hun out. v. Buijsen 7 c. Pearson b, Brakel; J. Ris 51 not. out; Meijer 0 b. Murray Ringeling 4 run out. Linde man 12 b. Healy; extra's 8, totaal 177. BowlingcijferPearson 016, v. d. Lee 07, Murray 458, Schmeinck 250, Brakel 118, Healy 110, Maas 010. Haarlem: Pearson 127, C, Stubst, E, Offer man Maas 42 k.b.w., b. Offerman. Murray not out 64, Thomas 39 not out, extra's 5, totaal 277. Bowlingcijfers: Offennan 296; v. Buysen 048, v. d. Schouw 019, Meijer 048; Tuyl 012, Vuylsteke 012, Ruygliaver 037. Kampioenschappen van Nederland voor be roepsboksers. De 1ste wedstrijd zal plaats hebben op Zondagavond 27 juli in de Groote Doelezaai te Rotterdam, waar zullen boksen GroenewegRaats KeijzerLimburg, beide partijen 10 ronden van drie minuten, voorafge gaan door verschillende interessante amateurs- partijen. Eginoudsche Kunstkring. Do zomer-uit- voerlogen van de Egmondsche Kunstkring zullen op 23 en 24 Juli beginnen met twee Kerkeoncerten te Bergen aan Zee en Eg- mond aan den Hoef. Solisten zijn,: Hovyd Krans-Adeana, sopjraan, Willy van Sona- beeck-Hommas, alt, en Alex de Jong, orgel. Ter uitvoering komen aria's, liederen en duetten van J. S. Bach, Handel, Verdi, Hugo Wolf, Cesar Branch, Berger, Cath. van Ren- nes en Alex de Jong; werken voor orgel van J. S. Bach, Max Reger en Alex de Jong; ver der zal mevrouw Novyid Kruis-Adama in 't Kerkgebouw te Bergen aan Zee de Rey van Klaerissen uit Gysbreeht vau Ainstel zeggen op muziek van Alex de Jong. Op 1 en 2 Augustus zullen kunstavonden volgen te Egmond aan Zee, Badhotel Wel gelegen en Bergen-Bimnen, tooueelzaal van De Rustende Jager. Medewerking verleenen Hovyd Kraus-Adema, sopraan, Hendrik C. van Oort, bas, Julius Röntgen Sr., piano en Julius Röntgen Jr., viool. Geachte Redactie. Naar aanleiding van een schrijven van een oud-leerling, in uw blad van 8 Jnli, verzoek ik u beleefd het volgende te plaatsen: Hoewel ik de persoon niet ken (die hier, afgezien van de kwestie der school voor Bouwkunde enz., waar ik in geen geval op antwoorden zal), doet bii o°k direct een aan val op het moderne kunstonderwijs. Hierover wil ik even iets nader uiteenzetten. Mijnheer, afgezien vau alle hatelijkheden en belachelijke voorstellen, wat een ieder doen kan, schrijft u: „voor een wijle (geluk kig) op den achtergrond gedrongen." Mijnh., hoe kan u, die hierdoor bewijst het oude afge zien van den steeds vooruitgaanden tijd wil vasthouden en zelfs gelukkig schrijft op iets dat zeker komen zal voor een wijle, tegen te houden, het werk van Toorop's vlammende zieluitingen nog mooi vinden. Maar om bij uw schrijven te blijven: „Zoo als men lachte om de moderne kunstproduc ten, tentoongesteld in de Meesterlottelaan, kort geleden. Die is niet op mij alleen per soonlijk, wat mij geheel onverschillig blijft, ook de heer Scheltema wordt bedoeld. Daarom kan ik niet nalaten, u even te her inneren, dat die zelfde Toorop dikwijls over den heer Scheltema zeer goed heeft geschre ven en eenigen tijd geleden van den becr Scheltema's werk een tentoonstelling heeft gehouden te Nijmegen. U geachte redactie dankend voor de plaatsruimte, G. G De schilderskneeht. waarover de vorige week die hees v. P. in een ingezonden stuk schreef, bericht ons nu, dat hier een misver stand in 't spel is. Het brood was niet 2, maar 5 dagen oud, er was vleesch op, wat in dien tijd moest bedorven ziin. Wij kunnen ons natuurlijk niet verder in deze kwestie mengen. Gebouw St. Bavo. Smedestraat 23 Hoofdbestuur, 8 uur. Statenzaal „Prinsenhof'' Half 2 Gemeenteraad. Bisschoppelijk Museum. Jans straat 79 geopend van 105 uur tegen be taling van 25 cent. YEItEEN. VAN HOOFDEN VAN R.-K. SCHOLEN IN HET BISDOM HAARLEM. l$lot.) Voorloopig zullen deze functies worden waargenomen door de heeren D. Ruiters en J. Vintges. De rekening en verantwoording van den penningmeester, bedragende aan ontvangsten f 577.50, en uitgaven 409.30. alzoo een batig saldo van 118.20 werd goedgekeurd. De con tributie werd vastgesteld op 2.50. Hierna werden door den voorzitter eenige mededeelingen gedaan over de acties, die door het bestuur waren gevoerd in verband met de wet de Visser. Op een conferentie met den voorz. was absolute opheffing ver zocht van het klassifieatie-stelsel, hetgeen ee.hter niet kon worden verkregen. Wel zal de 5e klas vervallen. Aan de Tweede Kamer was een request verzonden, waarin om schrijving werd gevraagd in de wet, van de functie van hoofdonderwijzer en betreffende het instituut schoolvergadering. Nog sprak de voorzitter eenige woorden ter nagedachtenis van de leden, die. dio ver eeniging door den dood waren ontvallen. Als nu was aan de orde punt 4 der agenda, voorstellen van het bestuur, luidende: „Is het wensciheljjk, dat de vereen, van hoofden van R.-K. scholen in het Bisdom van Haarlem wordt omgezet in een sectie- vereeniging A der D. V." „Moet onze vereeniging als zoodanig omge zet worden, in een paedago. vereeniging van Hoofden van R.-K. Scholen in het Bisdom Haarlem, ook voor R.-K. onderwijzers toe gankelijk." Wat de meening van het bestuur betreft-, omtrent het vooromseihrevene. deelde de voorzitter mede, dat deze veranderingen ab soluut niet worden noodig geacht, doch mocht daarentegen een dergelijk besluit toch wordeu genomen, dan achtte het bestuur het noodig, eenig voorbehoud te moeten maken en de verandering onder voorwaarden te doen. geschieden. In verband hiermede stelde het bestuur de vergadering voor, aan de Diocesane ver eeniging het volgende voor te stellen n.l. dat de vereeniging van hoofden haar bestaan als zoodanig zal prijsgeven door hare omzetting Sn eene praed agogische vereeniging van hoofden en onderwijzers; terwijl de Dioc. vereeniging daar tegenover art. 10 der statu ten zal doen vervallen, hetwelk bepaalt, dat beide sectiën der afdeelingen zich tot alge meens sectie vereenigingen kunnen samen voegen en als zoodanig afzonderlijk algemee- ne vergaderingen kunnen houden. Mocht dn/verhopt de Dioc. vereeniging in deze niet aceoord gaan met de hoofden- vereenigiug, dan stelt deze voor, dat de D.V. haar standpunt zal uiteenzetten en dat beide vereenigingen die eindbeslissing in handen zullen leggen van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Bij de gedachtenwisseling, die hierop volg de, werd door den heer Speller voor veran dering gepleit, omdat er verandering moet kunnen in de tot dusverre gevolgde lijn, het geen door den heer Wesseling werd onder streept. Deze spr. dtong er zeer sterk op aan, de tij den nu een® toornen te begrijpen en de organi satie to maken tot wat het behoort te zijn, in tijdsomstandigheden als wij nu beleven en die zich door 'n ongekend vereenigingsleven ken merken. Spr. vroeg de ouderen in de vereeni ging zich solidair te verklaren met dë jon geren en een organisatie te stichten van pae- dagogischen aard die hoofden en onderwij zers ia zich opneemt en haar aldns maakt tot een krachtige organisatie, Spr. adviseerde dan ook met kracht, het voorstel 2 aan te ne men. (Applaus). De heer Koster wenschte dë afdeelingen A en B op te heffen, doch de sectics als stel sel te doen blijven bestaan, hetgeen ook de uitdrukkelijke wenseke is van Z.D.H. dien Bis schop. Spr. drong dan aan op belangstelling der hoofden in de vergaderingen van beide secties. Na nog- eenige discussie werd besloten het voorstel na de pauze in stemming te bi engen Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze werd punt B. in stemming gebracht, dat het al-/ of niet .opheffen der vereeniging vervat. De voorzitter legde er nog eens den na druk op, dat het voorstel voorwaardelijk is en dat het alleen van kracht kan zijn, .als de Dioc. vereeniging het andere voorstel .ac cepteert. Ook wees hij er op, dat de eindbe slissing in handen van Z.D.H. den Bisschop zal worden gelegd, bij wiens beslissing men zich onvoorwaardelijk zal neerleggen. In stemming gebracht werden 36 stemmen vóór en 20 tegen het voorstel uitgebracht. Daar echter voor. opheffing der vereenigingj drie-vierde van het totaal aantal stemmen noodig is, hetgeen nu niet het jgeyal was, kon dus van opheffing der, yereeniginig ]geen sprake zijn. Het voorstel A, dat zich voor verandering dus ook voor opheffing1, uitspreekt, -werd hierna verworpen met 733 stemmen, ,16' stemmen waren blanco uitgebracht. Do commissie tot nazien van de rekening en verantwoording van den penningmeester wacht hierna verslag uit van haar onder zoek en adviseerde tot décharge van den penningmeester, waartoe onder, applaus werd besloten. Alsnu werd het woord verleend aan Iden heer, Clir. Wesseling. ujt geimvAnamnen, die het .onderwerp, inleidde, „De schaduwzijde der i'inancieele gelijkstelling." Ka jarenlangren strijd, aldus spr.. hebben wë de financieëlo aelijkste-lllna verkregen. Dat beteekent voor ons bijzonder onderwijs eeu tot nu toe ongekende weelde. En de historie waar schuwt ons. nu vooral voorzichtig te zijn. Toorspoed heeft voor de kerk eu hare instel- liugen altijd ,een gevaarlijke kant. Onze leerkrachten golden tot opheden hij onze tegenstanders en zelfs bii sommige katholieken yoor minderwaardig, als ze minder verdienden dan de openbare. Maar wii wisten wel beter: we wisten, dat er onder hen, die zioh afsloofden in den dienst Van het katholiek onderwijs, velen waren, die met gemak' ,een goede positie bij het openbaar Onderwijs hadden kunnen krijgen. Nu de bijzondere school hetzelfde salarij gaat uitkeeren als de openbare, zal het moeilij. kei' vallen, de leerkrachten te onderscheiden Wie uit overtuiging het katholiek onderwijs willen dienen. Het criterium der gulle offer vaardigheid kwam te vervallen. Niet-, dat wij Zull-9 betreuren, dat zij verre; maar wii zullen voor compensatie iebben te zorgen. Bij de op- j leiding onzer leerkrachten zal de godsdienstig- zsdelijke vorming beter dan ooit behartigd: moeten worden. W ellicht zullen we meer waarborgen moeten eisehen, d'at ons onderwijzend personeel weot, wat het gelooft; aan de kerk. Overheid moeten vragen, het examen voor het dipiloma-igods- dienstleer te verzwaren en voor het bezit en van vergoeding toe te kennen. Zorgvuldiger dan te voren zullen we hebben te informeeren, of de sollicitanten naar onze vacatures uit munten door oprechten godsdienstzin, of zij het Roomsche leven in zijn volheid meeleven. ■Wii zullen krachtige propaganda hebben te Voeren voor retraites, recollecties, conferenties. Onze organisaties zullen groote voorzichtig heid moeten betrachten in het samenwerken met de neutrale of z.g. neutrale. Onze kracht ligt veeleer in ons isolement, dan in die samenwerking. Wij moeten ons niet laten leiden, maar de leiding nemen; uit dë katholieke leer de ware beginselen inzake machtsverhouding, salarieerang enz. afleiden i niet de katholiek© leer verwringen, om me; valscke beginselen te kunnen instemmen. Concurrentie mag, ons niet verlokken, van ons ouderwijs een copy te maken van dat dër openbare school. Ook andersdenkenden zullen van de onderwijsvrijheid gebruik maken. Gewaagd© paedagogische stelsels zullen met luidruchtige reclamo aangeprezen wordeu. En wü zullen moeite hebben, ons zelf te zijn. .Zoo lang wii echter vasthouden aan do katholiek© gdoofs- ©n zedeleer, aan de katholiek© philoso- phie, dreigt ons geen gevaar. Wii leven in een merkwaardigen tijd. Zien we overal om ons heen ruïne, in ons kleine land ziin de katholieken van allen rang eu stand ijverig in de w.eer. om op de onwrikbare grondslagen der katholieke leer ©en nieuwe maatschappelijke orde op te bouwen. Bouwju wij, mee! I Zij het oaiz© taak, ouders en kerk een geslacht te helpen vormen, dat straks ouder Goda zegen het nu begonneu werk voltooien zal, Dan zal de finanoieele gelijkstelling ons vader land en ons zelf ten zegen ziin. Een daverend applaus besloot deze kort©, doch gedegen .uiteenzetting. De voorzitter dankt© den heer Wesseling dan ook hartelijk, niet alleen voor zijn bereidwillig heid, om deze inleiding te houden, doch ook vooral voor de wijze waarop hii dit gedaan had en spx. hoopte, dat deze behartenswaardige wooraen door alle leden in praetijk zuIIod .worden gebracht. Over de inleiding van den heer Wesselïngv»a had een kort© gedachten wisseling plaats. Bij de rondvraag beval de heer de Boer het katholieke tijdschrift voor ouders en opvoeders in de aandacht der leden aan. Nog werd een oogenblik van gedachten gewisseld, over de kwestie der verworpen voorstellen, waarbij al gemeen werd aangenomen, dat de vereen:ving niet is opgeheven, doch blijft zooals zij is. Hierna werd de vergadering onder dankzeg ging gesloten. R.-K. Schoenmakers Coöperatieve In- en Verkoop Centrale. Deze sinds een 5-tal jaren bestaande coöp. heeft bewezen in vol len bloei te zijn en haar tijd. te begrijpen. Eertijd® ondergebracht ten hnize van den magazijnlbouder Boogaard, is zij door het ijverige werken van bestuursleden opgeko men totdat moest worden omgezien naar een geschikter onderdak. Dat nu heeft zij gevonden in perceel Klein© Houtstraat 134, waar tevens gelegenheid is in den winkel alles te bezichtigen en ook voor het publiek de artikelen op dit gebied te betrekken. De winkelzaak is werkelijk practised ingericht en krijgt het bestuur en magazijnmeester hun zin, dan zal de zaak spoedig' uitgebreid moeten worden. Gisterenavond te 6 uur werd bet gebouw officieel geopend, waarvoor de geestelijk ad viseur, kapelaan Brinkman was genoodigd om het gebouw in te wijden zooals bij ons Roomsdhen nu eenmaal een gewoonte is. Zonder Gods zegen niet®, met Zijn zegen alles Verschillende leden, ook uit den omtrek, hadden aan de uitnoodiging van het bestuur gevolg gegeven, alsmede bet Hoofdbestuur der Hanze, afd. Haarlem, dat door haren se- oretari® was vertegenwoordigd. Bloemen verhoogden den indruk. Na een kort woord van welkom door den voorzitter iJsselmuiden, verrichtte kapelaan Brinkman de wijdingsplechtigheid. Hierna sprak de beer IJsselmuiden de leden toei hen wijzende op de belangrijkheid van dezft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2