op de STADSNIEUWS Van Overal The American Stoppage Handel en Nijverheid INGEZONDEN. Kunst en Kennis ORDE EN ARBEID WAT DE PERS ZEGT SPORT-EN SPEL LANDBOUW EN VISSCHERtJ Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk, UIT BOEK EN BLAD 1 Urgentie-program*. gedurende den schaftijd, die in dezelfde loka len waar de arbeid wordt verricht, moet ge beuren. UW ABONNé. Een woelige dag in de haven van Amsterdam. v*' Heeft machines en perso neel om goed, vlug en goed koop alle Dames-, Heeren-, Militaire- en Kerkelijke klee ding onzichtbaar te keeren en te stoppen. Ook alle soor ten tapijten. Fïllaaï i KnUiSSTRAAT '43 AGENDA 25 Juli 'Volgtde publicatie van ae resolutie der S. 1>. A. P. is min of meer een politieke onbeschaamdheid. Ik heb reeds gisterenmid dag in den Raad personen van allerlei rich tingen gesproken en allen waren het er over eens, dat geen partij, welke zich zelf respecteert, deze resolutie kan onderteeke- uen. De resolutie immers zegt niet meer en niet minder dan dat de Haarlemsche S. D. A. P. zich bereid verklaart het Wethouder schap te doen aanvaarden, mits met andere politieke partijen kan worden gekomen tot overeenstemming dat de:e partijen, we ke met ons willen samenwerken, zich bereid ver klaren clat hunne vertegenwoordigers in den Raad zicli verbinden tot een volkomen 'rneer- deiiieid voor het tot stand brengen van on derstaande urgentie-program van hervormin gen in de eerstvolgende vierjarige periode. Dus de partij, die in samenwerking met de S. D. A. P. een wethouder naar het college van B. en W. afvaardigt, teekent het gemeen- tcprogram der socialisten. Na vier jaren zul len dan de roede heeren zeggen: ziedaar, hoe schoon ons program is uitgevoerd. Wij be hoeven dus niet eens naar den inhoud van dat zoogenaamde urgentie-program te kijken. Het feit alleen, dat deze elsch van een aan vaarding van een program der socialisten ge steld wordt, is voldoende om te weigeren. Mr. Bomans twijfelt er dan ook niet aan, of dit zou 't standpunt van heel onze Haarlem- «>he, van heel onze Katholieke partij zijn. Wij vroegen verder, welke de motieven van de S. D. A. P. konden zijn geweest om de taak aldus aan te pakken. Ik zie dat zóó in. zei mr. Bomans: er bestaan in de S. D. A. P. (in 't geheele land) twee stroomingen, waarvan de een slechts socialistische Wethouders wil, wanneer de 8. D. A. P. de absolute meerderheid heeft in den Raad en de tweede, welke vóór roode Wethouders is, zoodra de politieke constella tie daartoe gunstig is. Hier in Haarlem is de eerste strooming vertegenwoordigd in den heer Poppe, de laatste in de heeren Nagt- zaam en Reinalda. De Wethoudersbenoeming heeft blijkbaar in den boezem der Haarlem sche partij tot grooten strijd geleid, waar van de oplossing moet gezien worden in de le resolutie. Ik beschouw n.m. deze resolutie als een eompromis tussehen deze twee stroomingen, waarvan de een heeft toegegeven, dat er twee roode Wethouders worden benoemd en de andere de eiseh heeft aanvaard, dat de be noeming alleen zal geschieden op voorwaar de, dat de medewerkende partijen een urgen tieprogram der S. D. A. P. onderteekenen. Wij zouden nu, aldus mr. Bomans, nog de zen eigenaardigen afloop kunnen verkrijgen, dat geen partij bereid was het ultimatum der S. D. A. P. te aanvaarden, waardoor de riehting-Poppe dan feitelijk het pleit won Immers, dan kwamen er geen roode Wethou ders. De S. D. A. P. bleef in de oppositie en het college van B. en W. zou dan ongewijzigd kunnen blijven met de vervanging van den heer de Breuk door b.v. mr. Slingemberg. Mr. Bruch, dien wij daarna bezochten, had een gemoedelijkcn kijk op deze zaak. Wan neer inderdaad aldus zei bik de resolutie als een ultimatum moet worden beschouwd, dan is er natuurlijk geen sprake van, dat de Anti-Revolutionaire partij daaraan mee doel. Maar zoo moet deze resolutie niet worden op gevat; het is een tactische politieke zet, een reclame-middel voor de kiezers. De SD.A.P. *ioet na haar overwinning wel een grooten mond opzetten en als grootste fractie de lei ding nemen. Maar in werkelijkheid is dit urgentie-pro gram niet anders dan een v oo r s t e 1 aan de andere partijen om tot overeenstemming te komen. En nu stel ik mij de zaak zóó voor: de Katholieken en wij knnnen daarnaast ons program stellen. Allen zullen er wat bij en wat af moeten doen en zoodoende kunnen wij tot een gemeenschappelijk weirkpiogram komen. Maar dan is er natuurlijk ook geen sprake meer van 'n program der S .IX A .IX Wanneer er b.v. in het urgentie-program wordt gezet: subsidie aan den Schouwburg, dan zou ik dat natuurlijk als Anti-Rovolutio- nair niet kunnen onderschrijven. Maar men Is wel zoo verstandig, dit niet in het urgen tie-program, maar slechts in het algemeen terkprogram te zetten. Mün meening is dus, dat, wanneer de S. D. A. P. haar standpunt van leidende rol te spe len, opgeeft, wij goed zullen doen om geza menlijk te streven naar een gemengd be stuur. Dat is ook in het belang van Haar lem. Want, laten wij vier jaar lang het be- itnur der stad over aan een zuiver linksch eollege, dan zullen vele mooie plantjes rtAnV aan de subsidies voor bijzonder voorbe reidend onderwijs, patronaten, teekenscholen BB.- welke wij pas gekweekt hebben, weer spoedig sterven. Wij spraken ook met mr. Brueh over de )wee stroomingen in de S. D. A. P. ten op- richte van Wethouders-benoemingen. Vol gens zijne meening is de richting-Poppe in de minderheid en zullen de heeren Nagt- taam en Reinalda hun zin wel doordrijven. Het zou mr. Bruch tenslotte spijten, wan neer de Katholieke fractie niet mee wilde gaan in den boven door hem gescheteten geest. Dan zou de eventueele aanvaarding zan een WethouderBzetel ook voor hem per soonlijk zeer moeilijk worden. voelen. Ons zelf blijven van oegin tot eind. Er zijn van die oogenblikken in de politiek waarin door sluwheid eenerzijds en onbe dachtzaamheid anderzijds meer verloren wordt dan door lange jaren van roode pro paganda en verloren verkiezingsstrijd. Maar moge de S. D. A. P. in het geheele land duidelijk gemaakt worden dat de Katho lieke Staatspartij noch uitgesproken, noch stilzwijgend die S. D. A. P. zal helpen in de volvoering van haar plannen. De Katholiek- erkent geen rooden man als gids. Zijn voet sporen duiden hem de richting des gevaars. Deel uitmaken van het dagelijksch bestuur eener gemeënte is te allen tijde nuttig. De Katholiek trachte er naar. Maar voor alles en immer blijve hij zichzelf, frank en vrij. Liever geen wethouder dan een in kete nen. Liever een tijd lang niet opbouwen maar de socialistische afbraak tegengaan of an ders aan de kaak stellen, dan ons heerlijk Roomsche volk verwarren door een k'wasi- reddend naspringen van den rooden drenke ling. Juist in dezen tijd blijve zwart pikzwart." Vereeniging' van R.-K. werkgevers in de textielbedrijven. In een te Utrecht gehou den vergadering van bovengenoemde veree niging werden statuten en reglementen defi nitief vastgesteld. Het bestuur werd samengesteld als volgt: B. T. C. Straetert. Tilburg, voorzitter; Cl. Schellens, Eindhoven, onder-voorzitter; P. van den Heuvel, Geldrop; A. W. Jansen, Gel drop; J. Kerssemakers, Helmond; E. Mou wen, Breda; E. J. van Puijenbroek, Goirle; J. A. Quadekker, Helmond; J. B. Rens, Goirle P. J. M. Sevink, Breedevoort; P. Vullinghs, Heeze; G. de Wit, Hilversum; Mr. B. J. M. van Spaendonk, Tilburg, secretaris. Dit bestuur zal zitting hebben gedurende een half jaar, waarna opnieuw een bestuurs verkiezing zal plaats hebben. Besloten werd aan Z. D. H. den Bisschop van Den Bosch een Geestelijk Adviseur te verzoeken. Het bestuur ontving de opdracht, de onder handelingen met de arbeidersorganisaties aan te vangen over een collectieve arbeids overeenkomst. Loonregeling Tramwegen. De Minister van. Waterstaat beeft een beslissing geno men in zake het vaststelled eener loonrege ling voor het personeel der intercommunale tramlijnen. Hij heeft de directies van de Gelderseh— Westfaalsche stoom trammaatschappij; de tramwegmaatschappij „de Graafschap", de Centrale Limbnrgsche Stoomtramweg Mij., de stoomtramwegmij. „Oostelijk Groningen", de Gelder soh-O ver ij sselsche Stoomtramweg Mij., de tramwegmij. JDe Meijerij", de Ned. Tramwegmij. en de Betnwsche stoomtramweg Mij aangezocht hem ten spoedigste een nieu we loonregeling voor het personeel voor te leggen op de basis van een minimumloon voor ongeschoolde krachten van 19.25 por week en voor de Tweede Noord-Hollandsehe Tramwegmij. van 19.95 per week. veel vroeger en vruchtbaarder dan uit zaad opgekweekte. Dubbel voordeel dus. Geen duur zaad en vruchten als ze nog heel duur zijn. Jaarbeurzen in Nederland. In de heden gehouden ledenvergadering van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland werden herkozen de aftredende bestuursleden de heeren: J. Schaepkens van Riempst Jr.. H. J. F. Smulders. I Y&sel de Schepper, Ir. E. A. Hamburger. Mr. Q. J. Terpstra. J. C. Rijk, C. R. T. Baron Krayenhoff, E. M. Alberts, T. W. 0. H. Baron van Tuyll van Seroc&kerken, B. J. O. Hoyng, H. Polak en Prof. Ir. I. P. de Vooys; en werden tot lid gekozen de heeren: Jhr. Mr. H. Smissaert te 'e-Gravenbage en J. Verheyen. Bestuurslid van de R.-K. Werk gevers Vereeniging te Rozendaal. Jas Musch naar Antwerpen. -Naar wij vernemen heeft oe lieer Jan Musch zich or udtnoodiginfir van da Belgische reereerins: naar Antwerpen begeven, om dee-l uit te maken van de jury van bet Kon. .Vlaamsch Conservato rium. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: De Eenzame Boven de wol ken Vliegtuig van Besncèr Vliegtuig van Bréant Lnchtstoomschip van Mensor Stoom Hélicopterè Stoom' Aeroplane Aeroplane mei saamgeperste lucht De „Avion" Wright zich oefende zonder motor Otto Liliënthal Blériot op reis Vlieg machine van de la Hault en een van Cornee Reuzen vliegtuigen met 5 foto's Vanuit zee land inwaarts Een vliegtuig opsehaat- sen Gezicht op de Beiersche Alpen De kust van de Zwarte Zee Vijfduizend meter hoog Een Amerikaansch Ooeaanvlieger Hoe uit een vliegtuig fotografische opnamen worden gedaan Landing van een vlieger Fokker-vliegtuig Water-vliegtuigen, met 5 foto's Bestuurbare luchtschepen met 3 foto's Nog 7 foto's over het vliegen Aviatlsohe postzegels. TEKST: Ons vliegnummer, door de redac tie Levensdurf, door H. B. v. d. Sande Een bladzijde luohtvaartgesohiedenise door Th. T. M. Schaapman Reuzen-vliegtuigen, door Kuno 'n Praatje over watervliegtui gen, door Henri Kegner Bestuurbare luchtschepen, door Henri Kegener Lucht post en luchtverkeer, door Th. Schaepman Hoe leert men vliegen, dloor Vlieger Uit de vliegers-blikkentrommel. Onder bovenstaanden titel publiceert het Ka merlid Mr. Bomans een artikel in „De Maas bode", over de wethouders-kwestie, waaraan wij bet volgende ontleenen: 7" „Waar mogelijk zal de S. D. A. P. haar urgentie-program aan de burgerlijke partijen voorleggen, dus ook aan de Katholieken, om te trachten op dit (haar) program de vier jaren gezamenlijk in te gaan. Maar zelfs de minste schijn moet verme den worden, alsof wij ons het lesje door de S. D. A. P. zouden laten voorzingen. Niet transigeeren. Volkomen klaar en dui delijk zeggen dat wij volkomen vrij willen blijven en als men ons dan niet hebben wil, iwelaan, met liefde en vreugde in de oppositie. 'Men zal onze aanwezigheid gedurende vier iaren voelen en aan het einde goed oijnlijk CRICKET. Telegraaf beker. De competie wedstrijd V. Y. V.Rood en Wit, welke a.s. Zondag te Amsterdam zou worden gespeeld, is omgezet in <ïen wedstrijd om den Telegraafbeker Rood en Wit—V. V. V. Deze wedstrijd vindt aan de Spanjaardslaan plaats. Weer iets nieuws op tuinbouwgebied. Het is gebleken, dat men Meloenen en Toma ten. beide dit iaar zoo duur. maar waarvan ook het zaad zoo hoog in prils is, kan ver menigvuldigen door „stekken." Het voordeel ligt vooral hierin, dat stekken van goede xemplaren hun goede eigenschappen onver anderd bewaren, wat bij zaad niet altijd het geval is. Planten die in den nazomer door stekken verkregen zijn en gedurende den winter op warme grond (kassenI bewaard werden, ziin Mijnheer de Redacteur. Wanneer men het artikel van den heer J. v. Dam van 19 Juli leest, zou de burgerij, den indruk krijgen, alsof het personeel in de wasch- industrie in deze moeilijke tijden, evenals in andere bedrijven, een verhooging van loon en minder toeslag kreeg, en dat is in de wasch- industrie het tegendeel, enkele Patroons uitge zonderd. Eendge maanden terug, werden de ta rieven 85 pet verhoogd, door de prijsstijging der materialen' onder het motief hoogere arbeids- loonen. 'De arbeiders (sters) werden ontevreden, door dat zij hun gezin het noodizakelijkste niet meer konden geven, daar de loonen dezelfde waren gebleven. Zoodoende was de vrouw genoodzaakt werkhuizen te zoeken om in het onderhoud! van het gezin te voorzien. Nu de arbeiders (sters) ingezien hebb en, dat wanneer zij alleen staan, niets aan hun lot ge daan wordt, sluiten zij zich thans aaneen, om een betere rechtspositie, zooals andere arbei derspers) en nu wordt hoog opgegeven van de steeds hoogere eischen, wat betreft de loo nen der arbeiders (sters) die thans pas gegeven zijn, door den drang der organisatie. Verder wijst de heer J. v. D. op het groot bedrijf dat voor hotels, restaurants enz. werkt. Deze vallen onder dezelfde bepaling, als het midden en het kleinbedrijf, zoodoende kunnen die straks niet meer voor die prijzen werken als in dezen tijd- het geval was, ondervindende denzefden druk als andere bedrijven. Indien de arbeidsovereenkomst of de wet dit niet verbiedt, zooals wordt aangehaald, zal het personeel na arbeidstijd zich in dienst Stellen van de huisindustrie. Het personeel zal in geen geval aan huisindustrie denken, daar wij lang genoeg lange arbeidsdagen gehad hebben, en te lage loonen verdiend hebben en ons nu ge lukkig gevoelen, dat deze wetten er komen, waardoor wij een menschwaardig 'bestaan krij gen Daar er op de hygiëne gewezen wordt, begrijp ik niet, dat et om het personeel nooit gedacht is geworden, Waar dit zich moet behelpen BOEKEN VOOR ZIEKE MILITAIREN. Geachte Redaotie 1 U aoudt mij zeer verplichten met opname van onderstaande regelen, waarvoor bü voor baat miin dank. Katholieken Stadgenooten I Voortdurend doet rich in onze R.-K. Mili tairen Vereeniging het gebrek gevoelen. aan eene eenigszins voldloende bibliotheek, alhoe wel goede lectuur één der meest gezochte ont spanningen is voor onze Roomsche Militairen na een vermoeienden dag, en zijn -ónze financiën niet van dien aard, om deze voldoende te kun nen aanschaffen. Nog meer gevoelen wij dit gebrek viooor onze zieke leden, in het militaire hospitaal verpleegd. Een vriendelijk verzoek daarom: Wie wil eenige boeken afstaan voor bovenstaand goed doel? Gaarne zullen deze èn aan het gebouw der R.-K. Mil. Vereeniging, Zoetostraat 14, èn aan het adres van ondergeteekende in ontvangst genomen worden, waarvoor bij voorbaat harte lijk dank van onze soldaten. W. VAN LIEM]T, vXSecr. R-K Militaire Ver eeniging. Haarlem. Anegang hoek Warmoesstraat. P.S. Voor onze zieke soldaten zullen boe ken van niet te groot formaat ook zeeT welkom ziin. Al twee weken n,n liggen de schepen in de baven voor de binnenschipperij aan de De Ruyterkade tegenover de Brandweer-kazerne stil naast elkaar, 't Leven uit de haven is verdwenen, omdat de schippers weigeren onder de nieuwe Rijksregeling voor de bin nenschipper!) te varen. Zoo verkeeren de schepen daar nu nog «ogenschijnlijk sinds vele dagen in denzelfden toestand. Oogenschijnlijik! In werkelijkheid echter is er iets gebeurd met de vaartuigen, lezen we in het „Hibld." Wat precies weet men niet, maar het schijnt of duistere machten aan het werk zijn ge weest, Geheimzinnige kettingen spannen kris-kras langs en over de schepen, als een prikkeldraadversperring' in oorlogstijd. En aan de vaartuigen zelf zijn allerlei defecten, van die schijnbare nietigheden, welke ech ter het varen gevaarlijk maken en onmo gelijk soms. Want de anker-kettingen kunnen niet wor den opgehaald, omdat de handels zoek zijn en de assen niet behoorlijk meer werken. Wat dit alles te beteekenen heeft? De schippers hebben het in dc gaten gekregen, of misschien slechts het vermoeden gehad, dat de regeering plannen koesterde tot nieu we requiraties et, nu hadden zij maatregelen genomen om de regeeringsambtenaren te be letten hun opdracht uit te voeren. Gistermiddagdan zou het ge'beuren. De regeering had last gegeven, dat een zestal Schepen ter har er beschikking moesten wor den gesteld en de adjunct-inspecteur voor de scheepvaart, de heer Jongewaard, was naar hier gekomen om het zaakje op te knappen. Om den heer J. een vriendelijke ontvangst te bereiden had een aantal schippers zich opge steld bij een der uitgangen van het Cen- traal-station. Jammer voor de wachtenden, hebben zij er te vergeefs gestaan! De heer Jongwaard heeft kans gezien het cordon te ontloopen en is aan de De Ruy terkade aan boord gegaan van de „Torpedist" een stoombootje van den Rijkstorpedodienst, waarop reeds een aantal marechaussees en militairen hadden plaats genomen. De „Tor pedist", met een bootje van de havenpolitie, stoomden naar de binnenscheepvaarthaven, waar reeds bootjes waren aangekomen, be mand met de besturders der sohippersbon- den. Zoodra de „Torpedist" langszij van een der binnenschepen was gekomen, stormden de schippers, die inmiddels tot een groot aantal waren aangegroeid aan en poogden de marechaussee te beletten aan boord te ko men. Natuurlijk mislukte de poging en dra deinsden de schippers af voor de blanke sa bels en de dreigende revolvers. Gevuurd is er echter niet. De voorzitter van den algemeenen S-chip- pers-Bond, de heer De Groot, maande zijn mannen tot kalmte aan, maar deze luisterden niet meer naar hun leider en putten zich uit in verwenschingen. „Schependief" werd een geliefd woord en de heer Jongwaard heeft er. naar hartelust van kunnen genieten. De marechaussées ontruimden eenige schepen en Opeens hokte de arbeid. Een aantal infanteris ten was meegekomen om te helpen met het lich ten der ankers, toen het er op aankwam weiger den de soldaten dc bevelen op te volgen, om dat ze niet durfden. Daar lagen de schepen. De marechaussées mopperden, omdat men hen tegenover de schip pers een gek figuur liet slaan. De soldaten sput terden ook, daar men hen met straf dreigde, de Schippers tierdien, omdat men hun schepen in beslag wilde nemen'; de heer Jongwaard was ook ontevreden', omdat het hem niet gelukte de schepen te krijgen. Een luitenant der pontonniers trachtte de kop pige soldaten te overreden', terwijl de schippers schreeuwden dat dejongens zich. met hen solidair moesten verklaren, 't Resultaat was, dat twee soldaten zich bereid verklaarden te helpen en de anderen „op den bon" kwamen. Tussehen die bedrijven door werden twee sche pen, welke reeds eerder waren gerequireerd, weg gesleept De schippers bezetten inmiddels weer alle andere vaartuigen, het leek bijna dat de slag in hun voordeel was beslist en dat de aan vallers moesten afdruipen, toen hulptroepen kwamen opdagen in de personen van den haven meester Kotting, den politiecommissaris Van Soest en eenige inspecteurs. De heer Kotting trad dadelijk krachtig op en bracht de rijksambtenaren weldra tot het be sef, d'at het niet goed mogelijk is, de gemeente deskundigen hij dergelijke requisites te passee- ren. Twee schepen waren nu spoedig in beslag genomen en door politie bezet. Óp de kade hand haafde bereden politie de orde. „Ik neem je schip," zeide de heer Kotting tot een schipper. „Je krijgt 't, als je me 40.000 borg stelt. Ik geef mijn schip niet, nooit, anders zou ik geen Nederlander zijn." Het protest hielp echter niet. De schip pers scholden, de regen stroomde. De heer Kotting gelastte dat de ankers moesten worden gelicht, de ankerkettingen zaten echter onwrik baar vast. „Maak los dat anker," zeide de heer Kotting tot den schipper, „anders gaat de ketting er aan en dan moet jij 't betalen." „Ik kan er niets aan doen," betoogde de schipper, „heusch niet, anderen hebben 't ge stolen. Er komen hier allerlei vreemden op je schip." 't Deed er ook niet toe of de schipper weiger de, want in de torpedist moest materiaal zijp. Ja, 't moest er zijn, maar 't was ver geten De schepen bewogen niet, de schippers lach ten hoonendt, de heer De Groot maande tot kalmte. De politieboot stevende naar de Amsierdam- sche Droogdok Mij., waar de luitenant der pon tonniers eindelijk 'n acetyleen-snijvlamapparaat machtig werd. Gewapend met dit apparaat ging het terug, naar de gerequireerde schepen. De schippers joelden. „Pas op, vergrijp je niet aan onze schepen." „Als je aan mijn schuit komt, laat ik haar zinken, ik heb haar onklaar gemaakt," schreeuwde een booze schipper. De luitenant, geholpen door een sergeant, pro beerden het snijvlamtoestel in elkaar te zetten. De schippers drongen weer op. De politie voelde er iets voor een slangetje van de „Jason op de menigte te richten, 't Was minder gevaar lijk dan wapenen en had meer succes, 't Mocht echter niet. De luitenant treuzelde, bevreesd voor de be dreigingen van de schippers, en de sergeant zag geen kans het toestel, dat iets nieuws voor hem was, aan het werk te krijgen. De snijvlam bleef uit! De kettingen bleven onwrikbaar, de schip pers hoonden, de soldaten grinnikten on danks de dreigende straf de marechaussee schudden meewarig het hoofd en die heer Kotting zeide: ,,'t Wordt niets vandaag. We gaan er vandoor." 1 Geleidelijk trokken toon de aanvallers at, om krachten te verzamelen voor den strijd, welke opnieuw zal worden aangebonden en die waarschijnlijk niet in een aigdbroken partij zal eindigen, omdat men niet voor de tweede maal binnen vier-en-twintig unr de uitvoerders van bet gezag een mal figuur kan laten slaan. Een brutale aanranding:. Men meldt aan bet „Huisgezin" uit St. Michiels-Gestel: Gisterenmiddag omstreeks 5 uur bad op den Pettelaaxschen weg een brutale aanran ding plaats. Een tot heden onbekend persoon rukte ue dienstbode van den heer Van Gcf- fen, die langs voornoemden weg woont, van haar rijwiel, greep haar bij de keel, dreigde haar met een mes en reed ten slotte met haar t Lsi -' Ivj rijwiel het buitengoed van den beer De Gruiï ter op. J. M. uit St. Michiels-Gestel achtez-.volgde den onverlaat per fiets en mocht er in sla gen hem tot tweemaal toe vast te grijpen, maar daar de kerel hem met zijn mes dreig de, moest M. hem weer loslaten. De man ver dween in het houtgewas. Tot laat in den avond is er nog naar den aanrander gezocht door politie en burgers, maar tot lieden is het niet gelukt het ge vaarlijk individu in handen te krijgen. Natuurschoon bedreigd. Het bekende landgoed „Het Hassink" te Gorssel bij Kut- phen eigendom der ervan Baronesse Du Tour van Bellinckkave met bosscben en boerde-! rijen ter gezamenlijke oppervlakte van 350 H.A. zal dezen herfst publiek worden ver- kocht. Die kleingeestige socialisten. Te Deven ter zijn plannen in voorbereiding voor de viering van een dankfeest, te houden einde Augustus en begin Septmeber. Herhaaldelijk bad de commissie, met do regeling belast, er haar voldoening: over uit gesproken, dat juist in arbeiderswijken voor, het doel zoo ruim geofferd werd, veel be ter dan naar evenredigheid in de straten der, b eter-gesitueerden. Thans heeft, naar „De Tel." meldt de afdeeling der S.D.A.P. besloten, in sa- menwerking met den Nieuwen Deventer Be sturenbond een manifest uit te geven, om den arbeiders het geven van bijdragen ter sterkste te ontraden. Het feit, dat de regelingseommissie bij haar correspondentie gebruik maakte van sluitzegels, waarop „Tegen de revolutie" is een van d|8 redenen geweest, die tot dit be sluit leidden. A. B. K. de kleino Dias. Over der beroemden A. B. K. doet de volgen.de goede mop. de ronde A. B. Kleerekopcr bezoekt een tentoon stelling in z'n kwaliteit van lid der. .Tweede 'Kamer natuurlijk. Met z'n bekende opdringerigheid stelt bij zich voor aan den directeur eener grootei bankinstelling. „Kleerekoper", zegt bij vrien delijk buigend, zonder eenige sociaal-demo cratische rimpels in z'n voorhoofd. vAangenaam," is het antwoord ..nxaar ik' pleeg mijn costuums geheel af te dragen, zoodat ze voor u 'geen waarde meer bezfftein,7* Gebouw St. Bavo. Smedesfraat 23. Rb derij'kers, 8 uur. Spaarbank St. Rosa. - VA—8% uur, ge- Paleis van Justitie, Bureau van .Consul tatie om half 2. BisseboppelijkMuseum. Jans etraat 79 geopend van 10—5 uur tegen be taling van 25 cent. „HAERLEM". Dinsdagavond hield deze oudheidkundig c kunstlievende vereeniging een niet zeer dmtci bezochte maar niettemin zeer geanimeerde vergadering in, de tuinzaal van Bpinkmanti Allereerst werd een woord van herdenking gewijd aan den overleden eere-voorzitbei l Burgemeester Jhr. Sand berg Daarop brachj secretaris Tadema het jaarverslag uit. Aller< eerst werd daarin gewezen op Ue overeen- komst met het Rijk, waarbij de gemeente het wapenmagazijn, het voormalige ouda Raadhuis, hoek Smedestraat en Markt aan de vereeniging kwam voor f 150 per jaar. Dit is een zeer geschikt vereenigingsgebouw: voor „Haerlem"'. Reeds jaren was er naar g&zocht, zonder, dat men een geschikt ge bouw. kon vinden. Door dit huurcontract kreeg men een der merkwaardigste gebou wen van Haarlem tot zijn beschikking. De gemeente krijgt daarmee de zekerheid, Hat een haxer historiscöhe gebouwen goed wordt bewaard. Het is evenwel vol kleine vertrek ken, hokken en kasten, zoodat het eeniga moeite zal 'kosten het zoo in te richten, dat 't Voor „Haerlem" te betrekken is. Er moeten komen een bestuurskamer, een ver gaderlokaal, het moet opnieuw gestucadoordi worden, er, komt electrisch licht zoodat de ambachtslieden er heel wat te doen zullen hebben, maar stellig zullen zij er iets fraais van maken- Veel geld is daarvoor noodjg, maar ook veel schenkingen in natura, als tafels, stoelen, kasten, liefst natuurlijk in ouden stijl. Vie „antiek" voor dat doel geeft, weet zeker dat het dankbaar zal wordetn aanvaard en goed onderhonden. Het be stuur koestert dan ook geen twijfel of 44 benoodigde gelden komen er. Gaarne wor den O'ok geschenken aanvaard voor den fo tografischen legger, al zijn dat juist geen foto's, ook neemt men graag portretten van bekende Haarlemmers aan. De boekerij en het archief van Haarlem zullen natuurlijk ook naar het vereenigingsgebouw gaan. Med liet drukken het jaarverslag, dat behalve aan de' leden ook aan oudheid- en kunst minnaars werd gezonden, waardoor meerma< len nieuwe leden werden gewonnen. Uit* eeeeven werd: vervolg van de Geschiedenis der Joden te Haarlem, door Dr. .Wolff. Eeü nieuw boekje Haarlem en de Muziek is in bewerking La najaar, yan 1918 werd eert wandeling gedaan door, Elswoujd,; 16 Mei) werd de Synagoge bezocht, waarbij door died, voorzanger .ook gecanteleerd is; 20 Nov.;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2