wat.de pers zegt Het Gezinsloon groote Gezinnen Van Overal KORTE BERICHTEN ORDE EN ARBEID Kunst en Kennis II. Ter beschikking van B. en W. te stel len voor de betaling van de onder I ibedoelde koopsom en van de op den aankoop vallende kosten, een bedrag van 7350, behoudens na dere ïinancieele regeling betaalbaar op den post volgnummer 319 der begrooting voor 1919. III. Behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten der provincie Noord-Holland, B. en W. te machtigen het onder I genoemde perceel te verhuren voor 8 per week en verder onder de nader door B. en W. te stellen voorwaar den. Aangenomen. B. en W. stellen voor: Behoudens goedkeuring van Ged. Staten der provincie Noord-Holland voor den tijd van twee jaren, welke wordt geacht te zijn ingegaan op 1 Januari 1919, tegen een huurprijs van 0.40 per M2 en per jaar, te verhuren aan D. N. öebhad alhier, een stuk tuingrond gelegen voor het perceel aan den Zijlweg No. 11, ter grootte van 12.50 M2.; aan Mej. R. J. en E. Wafel hakker alhier, een stuk tuingrond gelegen voor het perceel aan den Zijlweg No. 13, ter grootte van 8.50 M2. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten der provincie N. Holland aan mevr. E. van Horsigh, alhier, voor het tijnvak van 11/2 jaar, te verhuren e enge deel te grond, groot 25 M2, gelegen achter het perceel aan het Kenaupark no. 3. Aangenomen. Tijdelijke H. B. S. B. en W. stellen voor: 1. Het schoolgebouw en hoofdgebouw van het vroegere „Instituut Prins" aan het Prinsenbol- werk alhier, te doen inrichten tot tijdelijke huis vesting van de tweede Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus en van eenige klassen der Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus enz alhier. II. Te doen bouwen een houten gymna stieklokaal, ten behoeve van vorengenoemde on- derwijs-inrichtingen, op het bij dat vroeger In stituut behoorende terrein; II. Behoudens na dere financieele regeling op de begrooting, dienst 1919, voor dat doel beschikbaar te stellen: a. een bedrag van f 22645, voor inrichting van de lokalen, betaalbaar op den post volgnummer 320; b. een bedrag van f 8135, voor de aan schaffing van meubelen enz., betaalbaar op den post volgnummer 321c. een bedrag van f 6220 voor leermiddelen, waarvan betaalbaar op den post volgnumer 216 eene som van f 6020, en op den post volgnummer 217 eene som van f 200. Aangenomen. VERSCHENEN: en de 7995 N.V. Drukkerij De Spaarnestad HAARLEifö. üe diefstal uan diaie kistjes met diamaraien. In den nacht van 12 Juli jl. kwam, zo;o- als we toen gemeld hebben, de chef van liet Maasistation aan het politiebureau in de Oppert aangifte doen, dat er. van het station drie kistjes werden vermist, waarin vermoe delijk 2ÜU.O00 guLden aan diamenten gebor gen waren. De .kistjes waren omstreeks 6 uur namiddag "bezorgd om als vrachtgoed. haar notaris 8. in Amsterdam, té worden verzonden. Tegen 12 uur des nachts was er een ander gekomen om naar de kistjes te vragen, en toen bleek dat ze gestoren waren. De politie stond hier voor een raadsel achtig geval, daar niemand, qok niet degene, die de kistjes had laten verzenden, zien bij de politie kwam aanmelden. Uit een onder zoek dienzelfden 'nacht ingesteld, bleek, Jat de kistjes nog niet konden verzonden zijn, daar er geen trein vertrokken was. Een onderladingmeester gaf voor ze ineen der wagens te hebben gezet, maar daar wa ren ze uit verdwenen. De heer J. P. Rosbach, inspecteur van po litie, van bovengenoemde afdeeling, werd [met het onderzoek in deze zaak belast. Des 'Zon dags, na den diefstal, vervoegde zich iemand bij den 'inspecteur die ztide, d,es avonds te voren een vrachtwagen te hebben gezien, waarop, drie kistjes stonden, welke overeen kwamen met de gegevens die door beambten van het station verstrekt waren. De man gaf het signalement van den voerman op, en deze werd kort daarop aangehouden en 'in verhoor, genomen. Hij verklaarde Zaterdag avond met zijn vrachtwagen aan bet Maas station ie staan, toen bij door twee jperso- nen aangesproken en verzocht werd,, om drie kistjes, die zjj bij zich hadden, naar een wo ning in 'de Zwarte Paardenstraat te brengen. Aan dit verzoek had hij tegen eenige ver goeding gevolg gegeven. Hij wist evenwel niet, dat de kistjes gestolen waren, zooals later ook gebleken is- Het signalement van de twee jiersonen, klopte .met dat van twee beruchte inbre kers, die inspecteur. Rosbach zeer goed kende Een hunner had hij den bewusten Zaterdag middag op den Coolsingel in gezelschap ge zien van den onderladingmeester, dien hij des nachts had leered kennen, toen deze hem verzekerde de kistjes zelf in een wagon te hebben gezet. Inspecteur Rosbach begaf zich nu naar Amsterdam, om met notaris B., aan wien de kistjes waren geadresseerd, te spreken. Deze zeide, dat er Kaapsche robijnen in geborgen moesten zijn. De kistjes met in houd waren bij notariëele acte voor f 204.500 verkocht. Het verder onderzoek bracht nu aan het licht, dat een koopman in Amsterdam een groote partij van deze Kaapsche robijnen had en hiermee zaken dreef met Duitschland Dit artikel wordt vermengd me.t diamanit- boort en zoo gebruikt om onderdeeleu van kanonnen te slijpen. Het had dan ook tijdens den oorlog een vrij hooge waarde. Na den oorlog was het evenwel een vrij waarde- loozé partij. Om er nu toch met winst van af te komen, zou hij een partijtje voor. een hoog bedrag verzekeren en het dan op, een of andere manier, doen verdwijnen. Het ver-, zekeren tegen een groote som gelukte aan vankelijk1 niet, omdat men de waarde te ge ring achtte. Om nu den schijn te geven, dat do r.obijnen toch een hooge waarde ver tegenwoordigden, kwam de eigenaar met een ander, koopman, die hij voor. deze zaak1 ge* wpnpdö kadi overeen, ont zei bij; notarieele Voor de rechtbank te Middelburg stonld eeu man uit Aardenburg terecht, wiens be-- roep. volgens de dagvaarding was... smok kelaar. I j J Lm i U; LI I Tuasehen Doorn en Driebergen, aan. de Reeuwenburgerlaan, liepen gisterenmorgen. Een nieuwe kap voor telegraafpalen. Oir telefoon- en telegraafpalen van boven tegen re» gen te beschermen, teneinde het rotten van het, hout tegen te gaan, worden zinken kappen aan gebracht. Bij' het vastnagelen aan de palen ontstaan langs de nageln toch openingen waar door vocht naar binnen kan treden. Om dit eu- vel tegen te gaan worden tegenwoordig ill Zwitserland deze palen voorzien van een geper ste zinken kap waarvan de rand omgevormd is tot een gootje met afvoerbuis. Deze kap bestaaf dus uit één stuk en wordt door middel van om' gebogen steunijzeis aan den paal vastgenageld De genoemen proeven hebben uitstekend' vol daan,en het plan bestaat alle telefoon- tele graafpalen 'hiervan te voorzien. Onze vindingrijke vogels. Het is alge meen bekend daf vele van onze inheemsche vo' gels zich voeden met kersen, aardbeien en aak bessen. Ook vlierbessen en de lijsterbes behoor ren tot een gezocht voedsel. Hazelnoten, beuy kennoten en eikéls worden ook gaarne genut tigd, doch de harde schaal dezer vruchten i* moeilijk te verbreken. De vindingrijkheid del vogels biedt echter een behulpzame hand. Bdj nauwkeurig onderzoek in onze bosschen, kan men tusschen de schors van oude boomen dik wijls nootvruditen aantreffen. Oppervlakkig beschouwd, is men al gauw van meening dat ze er toevallig tusschen gevallen of tusschefl gewaaid zijn. Het is echter gebleken, dat ver schillende vogels de nootvruchtjes tusschen d* schors vastklemmen, om zoodoende in de gele< genheid te zijn, de schaal stuk te kunnen, pik1» ken. Dit is dan ook de reden, dat men tusscneff de schors van oude eiken niet alleen eikels maar soms beukennootjes en hazelnoten kan aantreffen. Vergiftige beukennootjes. Bij gebrek aan voeder werden vooral in den oorlog veel beukennoofjes verzameld. Onder sterk persen werd er een oliesoort uit verkregen; terwijl het overige in den vorm van koeken, aan paarden^ koeien en schapen als bijvoeder gegeven werd. De geleerde Bernhardt uit Würtemberg ver haalt dat bij een paard na het nuttigen van zachtgemaakte beukennotenkoeken een darme verstopping voorkwam, die, indien door den veearts niet spoedig ingegerepen was, den dood van het dier tengevolge gehad zou hebben. De< ze verstopping was oorzaak, dat op de andere inwendige organen (blaas) zoo'n druk uitge< oefend werd, dat deze organen niet meer vok doende konden functioneeren. Gevallen met doodelijken afloop kwamen veel voor. Koeien en schapen verdragen dit voedsel beter, doch ma tigheid in het toedienen er van mag niet uit oog verloren worden. Voor het toedienen ervan moeten de koeken eerst gekookt worden, het af treksel bevat een vergift (Fagin) en dient weg geworpen te worden. Bladluizen als lekkernij voor eekhoorns. ~c Een natuuronderzoeker vond in een bosch oaf. der beukenboomen den bodem bezaaid met groene versch afgevallen bladeren. Bii een on derzoek, dat hij instelde bemerkte bij, dat dB bladstengels doorgeknaagd waren. Aan den on derkant van afgeplukte bladeren wemelde hel van bladluizen. Door een afsdhetdingsproduct der luizen voelden de bladeren kleverig aan* Het bleek nu dat dit afgescheiden vocht, en misschien ook de luizen zelf een lekkernij was voor eekhoorns, die zich veelvuldig in het bosch ophielden Bij nadere bestudeering bleek dafl ook dat deze diertjes de bladeren stuk.voor stuk afknaagden, met hun voorpootjes het kl» verige vocht en de luizen, afbrabden en er heef lijk van smulden; „!*<ra moet BLüeken". M B. en W. stellen thans den Raad voor, be- tifcAclens goedkeuring van Gedeputeerde Sta te* der provineie Noord-Holland, voor de som van 125.000 aan te koopen het Socië teitsgebouw aan de Groote Houtstraat, ka dastraal bekend gemeente Haarlem sectie D. No. 5238, groot 4.22 aren. zullende in dien koop niet zijn begrepen de pelikaangroepen op het dak en de wijnrekken in den kelder. Aangenomen. B. en W. stellen voor: I I. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten ter provineie Noord-Holland B. en W. te (jnachtigen om voor den prijs van 7000 aan te koopen het perceel aan de Koksteeg No. 16. Belasting particuliere wer ken op gemeentegrond. B. en W. stellen voor vast te stellen ©en verordening tot wijziging van de verordening op de heffing van een belasting voor bet ge bruiken van of voor het hebben van particu liere werken en inrichtingen onder, of beven den openbaren gemeentegrond of bet openbaar gemeentewater te Haarlem, vastgesteld bh Raadsbesluit van 31 Januari 191 no. 5 I. Boven en behalve bet verschuldigde wegens bet aan bet verkeer of aan den openbaren dienst onttrekken van den openbaren gemeen tegrond of bet afsluiten van den openbaren Weg: Voor bet herstellen van eene opengebroken Straat per M2 2.20. Voor bet herstellen van eenen opengebro ken puin- of grindweg per M2 0.75. Voor bet sloopen en verwijderen van een M2 betonbed niet asphaltlaag en bet herstellen van een M2 asphaltbestrating 25. Voor bet opbreken en bet weder herstellen Van een M2 bontbestrating met betonbed f 28. Voor het sloopen van een M2 klinkerbestra ting op een gewalste puinlaag met vlaklaag en herstellen van een M2 van dezee bestrating f 3.25. Aangenomen. j Ziekenhuisruimte. B. en W. geven den raad in overweging het voorstel van den beer Nagtzaam. inzake bet instellen van een commissie van 3 leden, ten einde een goed overzicht te bekomen over de beschikbare ruimte, aan te nemen. Aangenomen. Gemeentelijke vischverkcop. Door den beer Nagtzaam c.s., is een voorstel ingediend inzake visohverkoop van gemeente wege. Dit voorstel werd in banden van bet College van B. en W. gesteld om praeadvies, in welk advies B. en W. zich thans in hoofdr ,aak met den gedaehtengang van de vdor- Btellers kunnen vereenigen. Zij stellen darom voor: I. Van gemeentewege geregeld viscb in bot groot te doen inkoopen. ter distributie onder de bevolking II. Burgemeester en Wethouders uit te boodigen nadere voorstellen in te dienen tot uitvoering van bet besluit sub. I. Na bestrijding van bet voorstel door den beer VAN LIEMiPT en verdediging door den heer VISiSER, wordt d'it voorstel door B en W, iovergenomen. Het voorstel Nagtzaam c.s. wordt a an ge- Hom-en. Veilinggebouw. Door de heeren Groenendaal, Koppen. Rei- jialda, Gerritsz en Poppe. werd in de vergade ring van 19 Febr. een motie voorgesteld, Vaarin zjj van oordeel waren, dat van ge meentewege moet worden bevorderd een. ruime aanvoer, bet stichten van een aan de eischen voldoend veilinggebouw en het inrichten van voldoende opslagplaatsen en aan B. en W, ver- Bochten te benoemen een Commissie van raads leden en ingezetenen met opdracht tot nadere uitwerking dezei; plannen en te dienen van advies. In bun Praeadvies zeggen B. en W. zich wel te kunnen vereenigen met de eerste overwe ging. dat het gewenscht is aan de ingezetenen groente en fruit in goede kwaliteit en tegen billijke prijzen te doen leveren. Zij zien niet dat bet stichten van een aan de eischen voldoend veilingsgebouw en het inrichten van voldoende opslagplaatsen onafwijsbaar het door de voorstellers beoogde gevolg zal hebben. Intusscben beamen zij de wenschelii'kheid van bet stichten van een veilingsgebouw volkomen en gaan met bet dictum der motie geheel aecoord. Zij stellen daarom voot tot instelling van eene Commissie als door die heeren bedoeld te besluiten en die Commissie te doen bestaan uit viif leden, waarvan twee leden uit dau Raad aan te wijzen. Aangenomen. Avondschool voor Handelsonderwijs. B. en W. stellen voor art. 5 van het regle ment voor de avondschool voor Handelsonder wijs te wijzigen en te doen luiden als volgt: De jaarlijksche cursus vangt aan den eersten Haandag in September en eindigt den laatsten Vrijdag in April. Het onderwijs wordt in de avonduren ge geven op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag en wel gedurende hoogstens twaalf lesuren (van 50 minuten) per. week aan iederen leerling. De leerlingen worden zoodanig ingedeeld, dat elke klasse in den regel niet meer dan 24 leerlingen telt. Goedgekeurd. Burgeravondschool. B'. en W. stellen voor met ingang van 1 September 1919 aan de Burgeravondschool definitief te benoemen tot leeraar in het rekenen, de Nederlandsche taal en het schrijven: a. den heer E. Veldhoen, te Haarlem, en b. den heer O. v. d. Werff. te Haarlem, beiden. op eene belooning. zooals is bepaald bij art. 16 van het reglement voor genoemde school. Wethouder de Breuk deelde mede. dat het instituut Prins moet ontruimd wordeu door de dakloozen. B. en W. vragen machtiging om maatregelen te nemen, de gezinnen elders on der dak te brengen. Aldus wordt besloten. Burgeravondschool B. en W. stellen voor I. Aan de Burgeravondschool te benoemen voor den cursus 1919/1920: a. tot leeraar bij het teekenonderwiis, de navolgende heeren.A, Jongh. van der Spek, A. Wensing, F. Hage. G. Eich- horn, H. Korringa, M. P. J. van der Weijden, A. D. van Dijk en G. Baars: b. tot leeraar in het rekenen, de Nederlandsche taal en het schrijven: den heer G. J. G. A. O. Fleers; d, tot leeraar in de wiskunde: de heer P. O. de Jongh. II. Aan de vervolgscursus der Burgeravond school te benoemen voor den cursus 1919/1920 tot leeraar in de electro-tecbniek den heer A. van Harreveld: b. tot leeraair in de stoom werktuigkunde, den heer R. Kraakman en c. tot leeraar in de burgerlijke bouwkunde, den heer B. Bouman. De voorgestelde heeren warden allen be noemd. Avondschool voor Handelsonderwijs. B'. en W. stellen voor aan de avondschool voor handelsonderwijs alhier, te benoemen met ingang van 1 September tot leeraar in de Nederlandsche taal. den beer E. Koor -. tot leeraar' in de E-ngelsche taal. de heer J. Mot kuur en tot leeraar in het boekhouden en handelstekenen, den heer F. W. Vermeer Jr. De door B'. en W. voorgestelde heeren wor den benoemd. H. B. S. 3-j. c. B. en W. bieden den raad de volgende aanbe velingen aan, ter uitbreiding van bet onderwij zend personeel aan de H. B. S. met 3-jarigen cursusj A. voor leerares in de Nederlandsche taal en letterkunde, Mej. Dr. H. Onnes, te Enschede; B. voor leeraar in de Fransehe taal en letter kunde, 1. den heer O. L. de Liefde, te Heeren- veen, 2. den heer H. J. Minderhoud, te Zaan dam en 3. Mevr. J. L. van Shrijs-Barbiers, te Haarlem; O. voor leeraar in de wis- en natuur kunde: I. den heer Dr. E. L. Elte. te Meppel en 2. den heer E. Frenkel. te Goes. Benoemd worden A. Mej. Dr. H. Onnes te Enschede. B. de heer C'. de Liefde te Heerenveen. O. de heer Dr. E. L. Elte te Meppel. Die aftredende leden der Schouwburg! Commissie werden herkozen. Rondvraag. Do heer DE BRAAD bespreekt het antwoord van B. en W. aan de distributie-ambtenaren naar aanleiding van hun ontslag. Over dit antwoord zijn de heeren niet ge sticht. In de volgende Raadszitting zullen B. en W. daarop antwoorden. De heer NAGTZAAM vraagt inlichtingen naar aanleiding van het feestlied voor Konin ginnedag, dat op de openbare school igestu- deerd wordt. Wethouder SRUQH antwoordt, dat op de Volgende vergadering de inlichtingen zullen gegeven worden. Dé heer KLEliN klaagt over de vuilheid b/d boterfabriek a/d Leidsche Vaart. De heer JiONCKBLOEDT had gehoopt, dat op de vraag van den heer Klein antwoord ger geven had kunnen worden. Dat kon wethouder De Breuk nu niet doen. De heer VAN LIBMPT wenscht te weten of ©r niets te doen is aan de schandelijke wijze waarop Zaterdag 's avonds met geschriften wordt gevent. De heer VAN SDOOTEN zegt. dat de zaak besproken is in de juridische Commissie, tot wijziging van betreffend artikel in de veror dening. Da heer VAN GROENENDAAL klaagt over het leegstaan van huizen in de Duvenvoorde- straat bü den hecrschenden woningnood. Niets meer aan de orde ziinde. wordt de ver gadering gesloten. „Met een ijver, die onze geestverwan ten beschamen moet, wordt in ons land een roomsche propaganda gevoerd, die de vraag doet rijzen of tegenover deze actie geen actie van den anderen kant behoort te staan. Roomsche retraites voor andersdenkenden, onder leiding van een zoo populairen figuur als pater v. Gin- niken, een apologetisch maandschrift, mede bestemd voor andersdenkenden, de actie waarvan bleek in de R.-K. Centrale Raad van Bedrijven, zij bewijzen alle, welk een ijver er is om van de onrust dezer -tijden gebruik te maken voor de roomsche propaganda. Het is de voortzet ting van wat wii na November bespeur den, toen men van die zijde in het bij zonder de eer voor zich opeischte de re volutie te hebben bezworen. Wij hebben tegen die propaganda na tuurlijk geen enkel principieel bezwaar, mits men zioh maar bewust toont, dat men de behoefte bii menschen zonder een sterk evenwicht aan geestelijken styeum gevoelt en daaraan tegemoet komt. Het bedenkelijke verschijnsel is de indolentie in groote kringen van ons volk, die deze propaganda noodeloos vergemakkelijkt." „Geen enkel principieel bezwaar" heeft bet blad natuurlijk niet! maar ondertus- scken is haar nijd al vreemd genoeg. We zouden zoo zeggen, dat men zich verbeugen moest, als den zoekers en tobbers wat ge bracht wordt, dat hen tevreden en gerust stelt. Ja, dat zoui „men" ook wel, als het maar niet van katholieke zijde kwam, meent „De Resb.": „Allerlei moderne stelsels, het een al dwazer dan het ander, kunnen geweldig propageeren, zonder dat de „N. Crt." er „iets" tegenover wil stellen ja dik wijls met lijdelijke medewerking van bet blad maar het Katholicisme, brrr Intusscben, wat is het „iets" dat het blad er wel tegenover zou willen stellen1? Het zou ons benieuwen dat te hooren. Met name liberalen staan in deze tijiden met leege handen en niemand geeft wat bij niet beeft. Moeten we ook bier weer concludeeren, dat desnoods er ook niets tegenoverge steld kan worden, dat men nog liever ziet hoe de mensohen verdwalen in socia lisme en bolsjewisme geestelijk en stoffelijk dan dat ze eens Roomsch mochten worden"?" door Mr. J. 13, BOMANS, lid er Tweede Kamer Prijs 45 cents, bij getallen belangrijke kor ting. Alle prijzen verhoogd met 5% volgens de bepaling van den Nederl. Uitgeversbond. Men gelieve bestellingen te richten tot de VERBLIJDEND EN BEDROEVEND. 't Is verblijdend te zien, boe allerwege bet Katholiek zaad opschiet en vruchten belooft te dragen. Verblijdend voor ons en.... blijkbaar be droevend voor anderen. Met name de „Nieu we Crt." kan haar spijt niet binnen honden. Dit blad schrijft; t u acte te doen verkoopen en aldus een schijn van hooge waarde aan de waardelooze stee- nen te 'geven. Hiervoor was men naar notaris B. gegaan, die, op het plan van deze heeren niet verdacht zijnde, de acte opmaakte en naar wien de kistjes per rijtuig gebracht werden onder vierdubbel toezicht. Daarna kon men ze tegen den -zoogenaam- den verkoopprijs verzekeren, hetgeen ge beurde op Beurspolis. Nu was het alleen nog zaak dat de kistjes bij een verzending gestolen werden om de f 204.500 in handen te krijgen. Een poging om ze te doen verdwijnen per stoomboot- dienst Amsterdam-Utrecht mislukte. Toen stelde men zich in verbinding met een paar Rotterdamsche inbrekers en den onderladingmeester. Een poging om ze op reis naar Rotterdam te doein verdwijnen mis lukte eveneens, zoodat de eigenaar ze in hotel Goomans liet brengen. Een schuldei- scher van den eigenaar had gehoord id,at de kistjes daar stonden, was er gaan logee- ren en hield er dagelijks het oog op. To"en hij nu op den bewusten Zaterdag afwezig was, had de eigenaar weer een plan klaar en de kistjes doen verzenden. Des avonds laat was de „gast" in liet hotel gekomen en had toen ontdekt dat de kist jes waren weggehaald, vandaar dat hij aan't Maasstation ging informeeren en ze daar te gelijkertijd tot diefstal, die gefungeerd bleek, kwamen. De verschillende verdachten zijn in bewa ring gesteLd. Om betere telefoonverbinding verzocht. Door een 100-tal ingezetenen uit Alblassei'dam, Kinderdijk, Bolnes. Ridderkerk en Slikkerveer is aan den Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie verzocht om eene betere telefoon- gemeenschap. welke hun inziens zou verkregen kunnen worden. door vestiging van een streek- net langs de Noord in verbinding met Rotter dam. De verzoekers, allen groot-industrieelen, wijzen er op hoe uiterst gebrekkig voor deze streek de telefoongemeensckap is. Vaak op hulptelefoonkantoren. aangewezen, zijn de opeii)9telling3U'ren nitersit bep-erkt. de aanslui tingen zeer moeilijk te verkrijgen,, hetgeen voor de industrie niet houdbaar is. Moord te Woensel. Een diep-treurig too- néel speelde zich Dinsdag in de Nieuwstraat te Woensel af. De weef meester A. W., Rus van geboorte, sedert eenige jaren alhier woonach tig en gehuwd met een zekere R.. had weder een huiselijke twist met zijne echtgenoote. W. heeft toen een revolver genomen, en driemaal op ziin vrouw geschoten, terwijl Irij daarna zich zelf door een schot van het leven heeft beno men. De kogel is gedrongen in ziin rechter slaap. Na viif minuten was hij een liik. De vrouw is slechts licht gewond en heeft een schampschot aan het gelaat en aan den schouder. ii W. woonde bij ziin schoonmoeder in. Tus- schen schoonvader, dochter en schoonzoon speelde zich dikwijls huiselijk© tooneeltjes In 't Noorden van ons land blijft de prijs der eieren hoog 16 ets por stuk. omdat de veehouders hunne door Mond- en Klauw zeer aangetaste koeien hiermede voeden en de eieren daardoor aan de markt onttrekken. Baron V. uit Vorden heeft bii de politie alhier aangifte gedaan, dat hii tijdens een reis van Vlissingen naar hier in den trein een por- tefefuille inhoudende f 210is kwijtgeraakt, Hii vermoedt dat het hem ontrold is. Door de politie van het bureau aan de Paauwensteeg te Rotterdam, is gearresteerd de koopman M. de H. en diens echtgenoote, wonende alhier. Hun aanhouding was verzooht door de commissaris van politie te 's-Graven- hage, wijl ze verdacht worden van berooving van 4 bankbiljetten van 1000 en 8 pakjes diamant, ter waarde van 312.500. Bii de arrestatie was de vrouw in het bezit van 2 gouden colliers. 2 gouden kettingen, 1 gouden beursje, een gouden en zilveren tasch, 1 gouden broche, 2 gouden armbandhorloges en circa 50. Te Koebange is tiidens een hevig onweer de woning bewoond door O. Linthout door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Te Broekhuizen ziin 4 koeien van den landbouwer H. de G. door den bliksem ge dood. Te B'uinerveen is de woning van den landbouwer O. Waayer door den bliksem ge troffen en geheel afgebrand. Te Hulst is de bliksem geslagen ia woning van J. Buiissie, welke ten deel© af brandde. Te Venraai ia een zekere H. Keasels, uit Eijgelshoven, op den weg naar Overtoom met zijn motorrijwiel tegen een boom gereden. Zwaar gekneusd werd hii opgenomen en over leed na weinige minuten. Dr. Janssen uit Ven raai. die inmiddels ten plaatse kwam, kon slechts den dood constateeren. omstreeks 8 uur twee treinen van de O os ter- stoom 1 r a m weg-Mü op' elkaar. De beide machines werden vrij ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Op een bruiloftsfeest te Kerkrade kregen familieleden twist, uitgelokt door een dronken broer der bruid. De nieuwe schoonvader kreeg, een aantal messteken en werd levensgevaarlijk' gewond. f In Staatsmijn Wilhelmina had Dinsdag i een dynamiet-ontploffing plaats, waardoor de mijnwerker F. gehuwd, wonende te Simpelveld, volslagen blind werd gemaakt. Te Vierlingsbeeek is de bakker K„ di« zich vandaar per stoomfiets naar Horst begaf/ bij een kromming van den weg tegen een boon» opgereden. De man kwam te vallen en was on-» middellijk dood. De ongelukkige laat oen vrouw na met vier jeugdige kinderen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is uit het gemeentehuis te Heesch (bii Oss) da brandkast ontvreemd. Voor het vervoer van d« kast hebben de dieven bii een smid, die in da buurt woont, een handkar gestolen. Deze is tusschen Geffen en Heesch in een sloot langs den weg teruggevonden, wat er op wijst, dat de dieven met hun buit de richting van Den Bosch hebben ingeslagen. Te Groenlo is een moordaanslag gepleegd op den arbeider Reinders, die toen hii tegen 11 uur 's avonds naar ziin woning terugkeerde, door den arbeider B., werkzaam op een steen fabriek, werd opgewacht. B. stak Reinders met een vlijmscherp dolkmes in het lichaam, zoo dat de ingewanden doorboord werden. Levens gevaarlijk getroffen is Reinders in bet Gast huis opgenomen. De dader is een uur later in ziin- woning door de politie gearresteerd. Iriil bekende Reinders gestoken te hebben. De oor zaak schijnt een oude veete over een gel elk v os* tie te zijn. Ontslagen. Bii de Pure Oil en de AmerL can Petroleum Oompany ziin de werklieden die op 21 Juli gestaakt hebben, wegens con tractbreuk als ontslagen beschouwd en konden dus heden hun werk niet hervatten. In het havenbedrijf zijn de werklieden weer gewoon toegelaten. Woning bouw vereeniging. Te den Helder is Dinsdagavond door den heer M. L. Klein; van Haarlem, een woningbouwvereeniging op gericht. De 98e afdeeling. Maandag werd te Heer- Hügowaard de 98ste afdeeling van den Ned, R.K. Volksbond opgericht door den heer J. W, Smit. Het honderdtal moet spoedig vol zijn! 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6