LevensmiÉeieiivsG'fzieÉi Uitreiking Kindermeelbons en Bioemkaarten. BINNENLAND OPRUIMING SCHOEN EN 1 VRIJDAGS 25 JULI 1919 42««e JAARGANG 10007 f DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX- NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELINS „DRUKKERIJ" No. 1748» ADVtRTENTIEN 23 CENTS PER REuEL. Bil CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE SLAD Pit nummer bestaat uit 2 bladen De Directeur van liet Gemeentelijk Levens- midddenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld, gedurende het tijdvak van 26 Juli tot en met 1 Augustus 1919: op bon D. No. 36 (zes-en-dertig) 3*8 ons suiker a 30 cent per pond op bon 15e tijdvak der Kindersuikerkaart: 3k'2 ons suiker a 30 cent per pond dat de uitreiking van broodkaarten zal plaats hebben op de navolgende dagen aan het Levensmiddelenbureau (kamer 4) en wel op: Maandag 28 Juli voor de nummers 1200115000' Dinsdag 29: Juli voor de nummers 1500118000 Woensdag 30 Juli i i voor de nummers 1800121000 Donderdag 31 Juli voor de nummers 2100124000: telkens van des v.m. 8 uur tot 4 uur n.m.; dat men in ontvangst heeft te nemen brood kaarten voor 4 tijdvakken; dat men verplicht is de broodkaarten bij ont vangst na te tellen, daar na het verlaten van het lokaal geen acht op reclames kan worden ge slagen dat men zich voor eventueele klachten dient te wenden tot den zich in het lokaal bevindenden chef; dat voor ontvangst der broodkaarten vakje 24 'der rantsoeneeringskaart wordt geknipt en het daarom aanbeveling verdient dat ieder zich over tuigt dat vakje 24 niet reeds geknipt is; dat aan kinderen geen broodkaarten worden afgegeven. dat de uitreiking van kindermeelbons en bloemkaarten voor kinderen beneden den leeftijd van één jaar, alsmede de uitreiking van kinder meelbons voor kinderen beneden den leeftijd van twee jaar zullen plaats hebben op: Dinsdag 29i Juli voor de letters - ABCDEFGenH Woensdag 30 Juli voor de letters IJKLMNOenP Donderdag 31 Juli voor de letters Q RSTUVWXYenZ telkens van des v.m. 9 uur tot des n.m. 4 uur aan het Levensmiddelenbureau (kamer No. 3); dat geene verstrekking van bons zal plaats hebben dan tegen overlegging van het geboorte bewijs van het kind waarvoor kindermeel, enz. Wordt beschikbaar gesteld. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE, mitisme in een der monumentale werken van den grooten taalgeleerde ontdekt? Het mocht wat; daartoe bleek hij niet bij machte. Vermoedelijk gaat de inhoud van Dr. van Ginneken's „Handboek der Nederlandsche Taal", boven zijn bevattingsvermogen. Daarom diepte deze „denker" zijn beschul diging maar op uit het proefschrift van een pas gepromoveerd jongmensch, zekeren heer Leij- densdorf. Zijn anti-papistische wijsheid putte hij dus niet uit eigen studie, maar uit zoo iets als „van hooren zeggen". Wij beweren, dat de beschuldiging van anti semitisme aan het adres van den genialen taal kundige Dr. van Ginneken „valsch" is en gaan dit even aantoonen. Op de eerste bladzijde van het tweede deel van Dr. Van Ginneken's standaardwerk over de Nederlandsche Taal, gewaagt de schrijver van de Joden, als van „een geweldige 'bergmassa van oud-menschelijke grootheid, misschien alle anderen overtreffend, maar zeker al de grootsten evenarend." Aan deze uitspraak laat hij de verklaring voorafgaan, dat de Joden een wereldhistorisch verschijnsel zijn, hetwelk, het moge ook niet al tijd bekoren, toen ware bewondering afdwingt. Wij vragen dien poerim-semiet op den man af: schrijft een anti-semiet zóó over de Joden? Het getuigt verder van sereene objectiviteit, een der kenmerken van den wetenschappelijk ge- vormden mensch, dat Dr. van Ginneken in zijn boek, zijn waarschuwende stem verheft tegen de eenzijdigheid van prof. Sieinmetz en Dr. van Ravesteijn, die de beteekenis der Joden te hoog of te laag schatten. Echter, hetgeen elk onpartijdig en onbevoor oordeeld belangstellende, voorgoed moet overtui gen van de valschheid der beschuldiging van anti-semitisme, tegen den grooten Katholieken geleerde ingebracht, dat is de volgende uit spraak, die in diens „Handboek" wordt aange troffen „Het meest typisch kenmerk is misschien wel, dat de Israëliet zoo instinctmatig voelt, dat de geest meer waard is dan het lichaam, dat de mensch geen dier is." Ziedaar de grootst mogelijke lofspraak wel licht, die ooit door een R.-K. priester en geleerde, aan het Joodsche volk werd toegezwaaid. Maar, zoo zal dat Israëlietisdh Amsterdamsch raadslid, op gezag der dissertatie vaneen ander ons misschien toevoegen: Dr. van Ginne ken noemt als onaangename hebbelijkheden der Joden, 'hun op- en indringerigheid! Hoe hebben wij' het nu? Heeft elk volk, elk ras, naast zijn deugden, ook niet zijn gebreken? i En zou het noemen dier gebreken in een weten schappelijk werk, den sChijver tot anti-semiet stempelen en hem ongeschikt maken om de Nederlandsche Taal aan een onzer Universitei ten te doceeren? Het stellen dezer vragen staat gelijk met ze te beantwoorden. Wij kunnen dan ook ditmaal geheel accoord gaan met „De Telegraaf», waar dit blad, over deze benoeming met hindernissen schrijvend, Dr. van Ginneken aan haar lezers voorstelt als een man „van wiens werk iets uitgaat, dat be zieling wekt, en geloof in de belangrijkheid der studie van de Nederlandsche taal, en dat hij; (Dr. v. G.) zijn ooren wijd openzet voor alle klanken, die hem uit die sfeer bereiken, hetgeen, met alle respect voor de verdiensten van ande ren, op het oogenblik van hem alleen gezegd kan worden." En verder: „Zooals er zeker verscheidene Am- sterdamsche academische docenten zullen zijn, die, als het er op aankomt, den niet-Katholieken geest verkiezen boven den Katholieken, of den niet-Joodsohen boven den Joodschen, zonder dat ooit eenig student zich over anti-papisme of anti-semitisme te beklagen heeft gehad, zoo zijn wij zeker, dat geen Joodsch student het betreu ren zal dat zijn opleiding in de Nederlandsche filologie aan dr. van Ginneken is toevertrouwd." De uitreiking der broodkaarten zal plaats hebben op vertoon van de machtigingskaart, t.w. op Zaterdag, 26 Juli a.s. aan het Dienstgebouw, Boekenrodestraat 9, van des morgens 81 u. op Maandag, 28 Juli a.s. aan het Distributie bedrijf, Achterweg, van 912y2 en van iy2 4 uur. Het controleeren van het ontvangene is nood zakelijk, daar na het verlaten van het lokaal op klachten geen. acht zal worden geslagen, klnderen werden geen kaarten afgegeven. oor ontvangst der broodkaarten wordt vakje No. 13 eer machtigingskaart geknipt De Directeur van het Distributiebedrijf te Heemstede, -J- A. GELDORP. Een valsche beschuldïggng weeriegrï* - De vroeae man, booze tongen beweerden' en blijven beweren, dat het „Sammetje" Kleere- Jcoper is die zich in de geheime zitting van den Amsterdamschen Raad zoo heftig verzette tegen de benoeming van Dr. Van Ginneken tot hoogleeraar in de Taalwetenschap aan de Uni versiteit, zulks op grond van diens vermeend anti-semietisme, heeft zich, (voor de hoeveelste maal?) weer eens onsterfelijk belachelijk ge maakt. Had dit heerschap misschien zelf het anti-se- De Arbeidswet in de Eerste Kamer. Naar. wij uit goede bron uit de» Haag vernemen, is er. geen sprake van, dat de Eerste Kamer, aog in het Ioopende zittings jaar de Arbeidswet in openbare behande ling zal nemen. tWel zijn maatregelen ge troffen dat de behandeling kan aanvangen eenige dagen na de opening van het nieuwe zittingsjaar der. Staten-Generaal dus om streeks 18 of 19. September. Ge Katholieken in den nieuwen gemeenteraad van Amsterdam. We lezen in „De ,Tijd"i ,üe Katholieken, die in September, a.s. leden van den Gemeenteraad zullen zijn, hebben vergaderd en een Raadsfractie ge formeerd, waarvan tot voorzitter ,werd geko zen de heer E. W.ierdels ear tot secretaris de heer, Ger. Van Dingen. De vergadering nam het volgend© be sluit: „De Katholieken, die den 16en Juli 1919 zijn toegelaten als leden van den Ge meenteraad van Amsterdam, ziclï bewust van hun verplichtingen tegenover de Ge- ipeente en dn Burgerij, bereid op iden grond slag hunner beginselen, samenwerking te zoe ken met alle overige leden van den Gemeen teraad, wenschen met alle groepen van dien Raad overleg te plegen over een mogelijke vaststelling van eenige punten van beleidi in het algemeen voor hot Bestuur onzer Gemeente." De Katholieken hebben aan één lid' van elke partij groep een schrijven gericht,waar in wordt verzocht met de leden hunner frac tie de vraag te willen bespreken, of zij' be reid zijn, met de Katholieken en andere toekomstige Gemeenteraadslede» het over leg te plegen, waarvan in het bovenvermel de besluit sprake is. Hetzelfde schrijven is gericht tot hen, die als eenige vertegen woordigers van partijen voor den Baad zijn gekozen. Een vergadering wordt in uitzicht gesteld voor het geval, de antwoorden gunstig zul len luiden. t Betreffende de wethouders-kwestie heb ben de Katholieke leden besloten, dat zij zich niet zullen verzetten tegen het uitbrei den van het college met een zesden wet houder, indien de Burgemeester zaL ver klaren, dat de werkzaamheden het ncoilig maken; dat de Katholieken zich niet zullen onttrekken aan de verplichting van deelne ming; dat zij ook, indien het collego niet wordt uitgebreid, als verreweg de sterkste partij der Rechterzijde, mee 11 en recht te hebben op ee;n zetel in het college, en dat zij geen bijzonder verlangen voor eenig be paald gedeelte der werKzaamhedpn zullen, uitspreken. 1 Over den persoon, die uit hun midden voor een wethouders-zetel in aanmerking zou komen, is geen besluit genomen, is zelfs niet beraadslaagd. 1 Met besliste zekerheid kunnen wij mede- deelen, dat 'van plannen, van wien ook, om met de Katholieke toekomstige Raadsleden eenig bloc te vormen, hetzij conservatief of democratisch, zooals iu „De Telegraaf" is bericht, aan hen zelf niéts hoegenaamd1 bekend is. Zij zijn bereid, omtrent bepaal de punten, meest in democratischen geest, zich met anderen, zonder uitsluiting van eenige partij, te verstaan, .om een program van dringende actie voor den Gemeenteraad, te verkrijgen, waarop, kan worden gewerkt. Maar zij wenschen zich niet aan eenig bloc te binden. 'Zij achten dit niet in het belang der gemeente en wiLlen niet hun zelfstan digheid in het algemeen prijsgeven." „DE HANZE" IN IIET BISDOM HAARLEM. (Vervolg.) Do geestelijk adviseur, reotor Stroomei', deed ter vergadering een kleine aanvulling in zake de medodeeliug beteffende de aanbeste dingen, welke namens den Bisschop plaat3 •hebben. Spr. had Monseigneur geadviseerd, dat aannemers niet alleen katholiek georganiseerd moesten zijn, maar ook leden van de Katholie ke Standsorganisatie. Mgr. Gallier achtte deze bepaling noodzakelijk. .Verder deelde de adviseur mede. dat op de vergadering van geestelijke adviseurs de de menti© ie ingeroepen, om de afdeelingst-verr gaderingen niet laat Ln den avond te doen eindigen. Nu wordt door den voorzitter medegedeeld, dat de vetoommisaie in Gelderland' J 16(H) be schikbaar heeft gesteldvoor het Santos-fonds. Vorder, dat de retraite voor den middenstand 'za*I worden gehouden op 22 tot 25 September a.s. De financieel© commissie uit Amsterdam be pleitte de noodzakelijkheid te geraken tot op richting van een bondsorgaan voor de geheele federatie, omdat nu de kosten te hoog komen. Dit orgaan zal komen, doch slechts wanneer het Ioopende contract is afgeloopen. maar dan geenszins tegen lageren prijs. Inzake het werkprogram 19191920 gaf de heer Jansen, directeur; van het Hanze-bureau, een inleiding waarin hii voorop stelde, de •bpndscontribntie op beter peil te brengen, op dat een ruimere actie kan worden gevoerd. Het program van aotie moet er op aange stuurd op centralisatie itusischen hoofdbestuur, en afdeelingen, en tusschen de afdeelingen on derling, Daarbij moet betracht worden een zelfstandige werkwijze tusschen de afdeelin gen afzonderlijk. Er moet komen een stelsel, dat voortdurend stof biedt voor de behande ling van allerlei onderwerpen, de afdeelingen betreffende. 1 Verder moet nagestreefd worden, de dagelijk- sche besturen der afdeelingen tridia biieen te roepen, opdat homogeniteit bestaan zal tus schen de leiders der afdeelingen. 1 Voor het platteland komt nog de eisch van federatieve samenwerking omdat do geweste lijke vakvereenigingen tot grooteren bloei kun nen worden gebracht. Deze federatie is verder een pracbtmiddel. de inspectie te regelen. Het Centraal Bureau verder, als uitvoerders van de besluiten van bet hoofdbestuur, zal zijn taak naar behooren vervullen. De heer Jansen geeft eenige zaken oP. welke het bureau zal uitvoeren. Ziin werk cuineert de bondsgedaoh- te. Vandaar, dat bet bondabestuur meende, een post te moeten uittrekken voor behoorlijke subsidie aan stands- en vakafdeelingen, om een bepaalde actie te kunnen voeren. Ter betere behartiging der belangen op de bondsvergadering, wordt geadviseerd, den be- staanaen toestand te handhaven, om twee afge vaardigden van ieder af deeling de reis- en ver blijfkosten te restitueeren. Óver bet princilpe betreffende 1de uitvoe ring van het werkprogram bad een aangename discussie plaats, waarbij vele afgevaardigden zich uitten tegen vergoeding van reis- en ver blijfkosten. Wel wil men geld voteeren voor bet 'bijeenroepen van vergadering voor de dage- lijksche besturen de afdeedingp-. Sommige af gevaardigden trokken de waarde van een cen trale jaarvergadering iu twijfel. De bezwaren werden weerlegd door den beer Jansen en ge accepteerd door de oppositie. Gemeld wordt, dat ter vergadering aanwezig zijn 74 afdeelingen met 163 afgevaardigden, vertegenwoordigende 7400 leden van de Van den Bisschop van Haarlem is liet vol gende telegram ingekomen: Dankbaar voor de aangeboden hulde, verleen en wu gaarne onzen Bissoboppelijken zogen, en wenschen wy de Hanze in ons bisdom wederom een vruchtbaar jaar toe. De begrooting voor het Centraal Bureau wordt vastgesteld op 22.800, voor bet bonds orgaan op 26.190 en de begrooteing van den bond op'36.040. De contributie wordt aange nomen op 4.(momenteel is de contributie 2.10). In bet vervolg z»1 slechts aan één af gevaardigde reis- en verblijfkosten worden ver goed. De afdeeling Weesp zal zich belasten met het nazien der rekening en verantwoording. De heer en G. J. G. Struycken van 'a Graven- hage en E. J. M. Stumpel van Hoorn, werden hii acclamatie als bestuursleden herkozen. Rotterdam werd aangewezen als plaats voor de volgende jaarvergadering. Eenige voorstellen van het Hoofdbestuur, betreffende wijzigingen van e'enige artikelen van bet huishoudelijke regelement werden na korte bespreking aangenomen, terwijl op voor stel van de afdeeling Haarlem de mogelijk heid en wenschelijkheid zuil— worden nage gaan van toetreding van ingeniers. bedrijfs leiders. chefs enz., als lid van de Hanze- afdeelingen. Bii de federatie zal worden aanbangig ge maakt een voorstel Purmerend om stappen te doen tot opheffing van de Huurcommissies in het belang van den middenstand, met name van de bouwbedrijven. Ook werd besloten tot invoering van een algemeen insigne. Na eene met bet oog op het vergevorderde uur korte rondvraag werd deze goed geslaag de vergadering met den Christeliiken groet gesloten. In Zomerz.org" had daarna een concert plaats, aangeboden door de afdeeling Leiden. Het is een keurige dag voor den Roomscben Middenstand geweest. De cx-keizcr. In bet Engelscbe Hooger- buis verklaarde lord Curzon. dat bij met bet plan, den exkeizer te doen terechtstaan, sym pathiseerde, dat bij bet besluit der geallieerden goedkeurde en accoord ging met bun meening, dat de ex-keizer moest terechtstaan en. indien schuldig bevonden, moest gestraft worden. Voorts vroeg bii of de zaak, waarvoor men ge streden lieeft, wel veilig is zoolang do ex- keizer blijft op de plaats waar bii zich nu bevindt. Aan „Het Hbld." wordt geseind: Curzon zeide in bet Hoogerhuis ter gelegen heid van bet debat over het wetsontwerp ter bekrachtiging van bet vredesverdrag, dat de mogelijkheid bestond dat de ex-kctizer niet te Londen terecht zou staan, daar de bezwaren daartegen ingebracht do overweging waard waren. Omtrent de plaat9 der berechting was nog niets beslist en als die in Engeland moest plaats hebben, behoefde daarom nog niet juist Londen gekozen to worden. R.-K. Statenciub in Noord-Brabant. Naar „Het Hbld." verneemt, is bet lid der Staten, de beer mr. P. Arte, niet toegelaten tot de R.-K. fractie der Statenleden. D10 Koningin van de postzegels. „Het Huisgezin.' schrijft: Er. is een prijsvraag uitgeschreven voor nieuwe post zege Ie. - Zoo bestaat uitzicht, dat we op dit gebied, iets beters krijgen da,n de vlak.banale pro;- ducten, waarmee we ons nu al meer dan twintig jaar, behelpen. Eén ding stelt in de prijsvraag teleur; dat alleen voor, de zegels van een gulden en honger de beeltenis van het hoofd van den staat 'is voorgeschreven, voor de zegels van Lagere waarden een ornament of zinne beeldige figuur is toegelaten. Het is dus mogelijk, dat we in de naaste toekomst op, de zegels,, die iedereen ge bruikt, den koninginnekop zullen moeten missen, "Welke alleen bewaard zal blijven voor 'de zegels, waaraan het grooto „publiek ncoit behoefte heeft en die veruit de mees te niet eens kennen. Do koningin van de postzegels .weg, zou in deze dagen vooral, nu wij" er, trotsch op zijn, in tegenstelling met heit buitenland,, waar de koningskronen over de straat heb» ben gerold, ons vorstenhuis te hebben be houden, als een vermindering van onze ko ningsgezindheid worden beschouwd. Z;CjO goed 'als op onze munten willen wij op, onze postzegels de beeltenis van het hoofd van Staat behouden. Een onderhoud met den ex-Kroonprins. Een der New-Yorksche bladen heeft het verslag van een interview, dat de bekende Amerikaan- sche correspondent voa Wiegand op Wieringen heeft gehad met den voonnaligen Kroonprins. In 'hoeverre net authentiek is, valt moeilijk te heoordeelen. Wij willen er enkel het volgende aan ontleenen: De prins is bezig met het te boek stellen van zijn herinneringen en hij heeft tal van voordee- lige aanbiedingen (van uitgevers) ontvangen. Aan Wiegand werd verzocht liet hoofdstuk te lezen, gewijd aan koning Eduard, voor wien de schrijver groote bewondering betuigde. Andere hoofdstukken zullen1 gewijd zijn aan de jeugd indrukken, die de prins heeft ontvangen van ontmoetingen met koningin Victoria, prins Bis marck, lord Rosebedy en andere beroemdheden. Volgenls Wiegand heeft de kroonprins, trots het aandeel dat de Ver. Staten hebben gehad in het toebrengen van den doodelijken slag aan Duitschland, oprecht vertrouwen in den recht vaardigheidszin, die de Ver. Staten inspireert En ofschoon ternauwernood kan worden ver wacht, dat hij en zijn vader rechtvaardig zullen worden geoordeeld door een gerechtshof dat door de aanklagers is samengesteld, zijn zij, niet temin bereid om terecht te staan in de Ver. Sta- tenten, waar de aanwezigheid van een groot aantal personen van Duifsche afkomst zal bij dragen tot het scheppen van de voor de recht spraak noodige atmosfeer. De indruk, dien Wiegand in het onderhoud met den kroonprins had gekregen was, dat noch de keizer, noch diens zoon vrees hebben voor een eerlijk rechtsgeding. „Ik geef toe" had de kroonprins tot Wie gand gezegd „dat ik teleurgesteld hen in president Wilson; maar ik geloof d'at hij het goed bedoeld heeft. Hij was eenvoudig niet op de hoogte van het spel, zooals het hier (bedoeld is: in Europa) gespeeld wordt." yisclr verzending naar HuitschLand. Dé vereenigingj yap reedexs 'van visschers;» INGEZONDEN MEDEDEELING. P. W. TWEEHUMSEM BARTEUORISSTRAAT 27. i Vraagt SXPKES' Bessensap, J van den nieuwen oogst. vaartuigen te IJmuiden zond het volgend rondschrijven aan de gemeentebesturen in Duitschland •Waarom wordt het Duitsche volk het ge wichtigste voedingsmiddel versche zee» vich en haring onthouden? Door den heerschenden kolennood in Duitschland is het den Duitschen stoomtraw-. lerreeders in Geesbemunde, Altona en Cux» haven slechts mogelijk een klein deel hun ner, vloot de visscherij te laten uitoefenen. De door deze trawlers aangebrachte hoe< veelheden zijn nauwelijks toereikend, om in do behoeft© van een paar groote steden te voorzien. Sedert het begin van dit jaar hebben wij, het bestuurder voornoemde vereeniging, ons de grootste moeite gegeven mot de vertegen weprdigers der Duitsche rcgeerkig te on derhandelen over een betere en meer rijke lijke verzorging van het Duitsche volk met zeevisch, doch voerde deze tot geen beslis send resultaat, aangezien volgens de bewe. ring van den leider van de Rijksvischver zorging G.m.b.H. te Berlin, „de Linnenlund- scke vangst van zooveel beteekenis was. dat de visck in Duitschland nauwelijks een afzetgebied kon vinden." De IJmuider. vloot bestaat uit 180 stoom trawlers, 70 kusttrawlers en 100 haringlqg. gers. Naar. Duitschland werden verzonden m 1914: 11.293 ten; 1915:: 30.031 ton en 1916: 39.518 ton. De aangebrachte hoe veelheid haring bedroeg in vorig© jaren ïn doorsnede 700.000 vaten per jaar. In den Rijksvischafsiag werd in de laat ste maanden betaald voor: groote schelvisch circa 21 gulden, groot middenschelvisch 18, klein middel 14, braadschelvisch 11 en wij» ting 10 gulden, alles per vijftig kilo. In weerwil van deze lage prijzen kocht de ALgemeene Import en Export Maatschap» pfj, eene onder afdeeling van de Rjjksviselu verzorging in Berlijn, uie het alleên-invoer-. fecht in Duitschland bezat, zeer onbedui dende hoeveelheden. De hier bestaande vis» schersvloot is in hoofdzaak slechts door da groote aanvrage der Duitsche afnemers naar de gewilde Hollandsche zeevisch in het le ven geroepen en daar ons de Algiinex (meer malen verklaarde slechts weinig aftrek voor, zeevisch in Duitschland te hebben, waren wij gedwongen niet meer. dan veertig stoom schepen in de vaart te brengen. Tot de navolgende prijzen per vijftig ki logram: groote schelvisch 18 golden, groot- middel 16 gulden, kleinmiddel 13 gulden, braadschelvisch 11 gulden en wijting 10gul den hebben wij ons tegenover 'do vertegen woordigers der Duitsche regeering ver» plicht de geheele plaatselijke vloot in fto vaart te brengen om maandelijks 2000 ton zeevisch naar Duitschland te leveren. Ook dit bleef zonder gevolg. iWij houden het daarom nu voor onzen plicht het vorenstaande ter. kennis van het Duitsche volk te brengen en hopen, dat langs dezen weg zeer sj>o©dig| een© veran dering te» gunste van dat volk moge in» treden. Wij gele,oven, dat ondanks den lagen va lutastandaard het Duitsche volk die laatste prijzen wel wil betalen en de schuld ,dat Duitschland op het oogenblik zoo slecht van visch wordt voorzien, alleen te wijten is aan de kortzichtigheid der vertegenwoord i. gers van de Rijksvischverzorging'in Berljjn. Do slecht gelijmde postzegels. Het Ka» merlid De Jonge heeft aan den minister van Waterstaat de vraag gericht, waarom de kwaliteit van het plakmiddel der postzegels met name der 5 cents postzegels, nog steeds zoo slecht is en of daarin spoedig verbe tering te verwachten is. j CRISIS A ANGELEG ENHEDEN. Uitvoer van Oesters cn Mosselen. Bij' Kon. BesL is bepaald dat met ingang van 22 Juli de uitvoer van oesters en mosselen ia vrijgesteld. VERKEER EN POSTERIJEN f Kolenwagens van gewapend betion- B'J wijze van proef zullen door, de fe.S. open kolenwagens, gebouwd van gewapend beton, in het wagenpark worden opgenomen. Do houding van liet Christ P|06tpersonoel. In een te "Utrecht gehouden aLgemeen© vergadering van den Ned'. Bond van Chris. Prot. Post- en Telegraafpersoneel werd de volgende motie aangenomen: De Ned. Bond van Christ. Prot. Post- en Telegraafpersoneel in algemeene vergadering te .Utrecht bijeen; gehoord de besprekingen over den noo|d» toestand van het postpersonecl, acht het dringend noodzakelijk, dat eeniger mate in dien nood te voorzien, do voorgesteld© her ziening der salarissen op 1 Juli 1919 ingaan en indien dit op onoverkomelijke bezwaren, mocht stuiten da» het personeel op andere en afdoende wijze uit dezen noodtoestand te helpen, daar het personeel onder de fi? nancieele moeilijkheden .onmogelijk den win ter in ka» gaa». j 4tU.- 7787

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1