Levensmiddeleramening. Distributiebedrijf Heemstede. BINNENLAND wit Piqué moen 14.50 f2.50 Van Overal SUIKER. Uitreiking Broodkaarten. Uitreiking Kindermeelbons en Bloemkaarten. Nederland en België. ra INVALIDITEITSVERZEKERING OUDERDOMSVERZEKERING WEEZENRENTE WEDUWEN RENTE Zijt gij ook hieronder? ZATERDAG 26 JULI 1919 42ste JAARGANG 10008 D£ ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX NASSAULAAM 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENÏIEN 23 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dit nummer bestaat uit vier bladen, waar onder het Geïllustreerd Zondagsblad in ach bladzijden. EERSTE BLAD De Directeur van het Gemeentelijk Levens middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld, gedurende het tijdvak van 26 Juli tot en met 1 Augustus 1919: op bon D. No. 36 (zes-en-dertig) 3' 2 ons suiker a 30 cent per pond i5e tijdvak der Kindersuikerkaart: 3Lia ons suiker a 30 cent per pond op bon 12001—1500Ö 15001—18000 18001—21000 dat de uitreiking van broodkaarten zal plaats hebben op de navolgende dagen aan het Levensmiddelenbureau (kamer 4) en wel op: Maandag 28 Juli voor de nummers Dinsdag 29 Juli voor de nummers Woensdag 30 Juli voor de nummers Donderdag 31 Juli voor de nummers 2100124000 telkens van des v.m. 8 uur tot 4 uur n.m.; dat men in ontvangst heeft te nemen 'brood- Kaarten voor 4 tijdvakken; dat men verplicht is de broodkaarten bij ont vangst na te tellen, daar na het verlaten van het lokaal geen acht op reclames kan worden ge slagen dat men zich voor eventueele klachten dient te wenden tot den zich in het lokaal bevindenden chef; dat voor ontvangst der broodkaarten vakje 24 der rantsoeneeringskaart wordt geknipt en _het daarom aanbeveling verdient dat ieder zich over tuigt dat vakje 24 niet reeds geknipt is; dat aan kinderen geen broodkaarten worden afgegeven. dat de uitreiking van kindermeelbons en bloemkaarten voor kinderen beneden den leeftijd van één jaar, alsmede de uitreiking van kinder meelbons voor kinderen beneden den leeftijd van twee jaar zullen plaats hebben op: Dinsdag 29 Juli voor de letters ABCDEFGenH Woensdag 30 Juli voor de letters IJ KLMNOenP Donderdag 31 Juli voor de letters Q RSTU VWXYenZ telkens van des v.m. 9 uur tot des n.m. 4 uur aan het Levensmiddelenbureau (kamer No. 3); dat geene verstrekking van bons zal plaats hebben dan tegen overlegging van het geboorte bewijs van het kind waarvoor kindermeel, enz. wordt beschikbaar gesteld. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE, Gedurende de week van 28 Juli tot en met 2 Augustus is beschikbaar: Op BON No. 153b uit het Levensmididelen- böckje 3 A ONS SUIKER. Op BON No. 10 der Kindersuikenkaart 3% ONS SUIKER. De Directeur van het Distributiebedrijf 7&34 te Heemstede, J. A. GELDORP, Da Kroon. AGENDA 27 Juli Den Hout. halt 8 uur. Blo. 6111 endaal Bioscoop.. Concert. Avondcon- jRusthoek. eert Schouwburg Jams weg 8 Uur, Alleen op. de wereld. AGENDA 28 JULI. Gebouw St. Bavo. Smedestraat 23. Spoor en Tram JjVakgroep VH) 8 uur. Esperanto, 8 uur."Glas verzekering Hanee, 8 uur. St. Elisabeths-vereeniging. 12 uur aanvrage om versterkende middelen voor arme zieken en zwakken. 1 De Kroon Bioscoop. Bisschoppol ükMuseum. Jans- straat 79 geopend van 105 uur togen be taling van 25 cent. De Zondag- en nachtdienst zal deze week worden waargenomen door de volgende apo theken: Fa. A. H. v. Tubergen, Groote Hout straat 114; Fa. C. G. Loomeijcr en Zn., Barteljorisstraat 11; Parkapotheek, J. M. Gerrits, Kleverparkweg 13. 1 f_ L. De weihoudepskeuze. De Koomsche raadsleden, die bij de jongste verkiezingen in vele gemeenten in grooter getale dan voorneen, en overal elders bijna in gelijke getalsterkte naar de gemeenteraden werden af gevaardigd, zullen ztch er weinig bewust van zijn geweest zoo spoedig voor een moeilijke keu ze te worden geplaatst. Want moeilijk mogen wij de a.s. Wetnoudersbenoemingen in zeer vele van onze gemeenteraden zeker wel noemen. Die bezwaren zijn tweeërlei en wel van prac- tischen en theoretischen aard. 'theoretisch noe men wij de opgeworpen vraag, of het een katho- lief afgevaardigde in een publiek-rechterlijk lichaam geoorlooid is om mee te werken aan de verkiezing van een socialist tot lid van een da- gelijksch bestuur, zoolang deze laatste niet uit drukkelijk verklaart af te zien van de revolutie plannen zijner partij. Die vraag is in leidende kringen onder ons ontkennend beantwoord en zij heeft zooals 'bij de verkiezing voor Gede puteerden in Zuid-Holland ook practisch ef- iect gehad. Bij de Wethoudersbenoemingen kan dezelfde vraag zich, vooral in onze groote gemeenten, opnieuw voordoen, maar practisch niet veel in vloed in de schaal leggen. Immers in die ge meenten beschikken de socialisten bijna, overal over de grootste minderheid der stemmen; het is hun overal mogelijk met de vrijzinnigen een combinatie te trelfen om hun aandeel in de Wethoudersplaatsen op te eischen. De rechtsche partijen hebben het nergens in de hand de socialisten uit te sluiten. Daar de vrijzinnigen weigeren een anti-socialistisch bloc te vormen, krijgen de sociaal-democraten toch hun zetels, ook al getuigen de Katholieke raads leden tegen de revolutie door óf wel blanco, óf wel op eigen menschen te stemmen. De revolutie-vraag zal dus in September niet de grootste moeilijkheid opleveren, te meer niet, omdat een andere, meer practische overweging o.i. mede voert tot de conclusie: geen enkel Ka tholiek bevordere de verkiezing van een socialis tisch Wethouder. Die tweede overweging is de methode, welke de sociaal-democraten bezig zijn te volgen bij de oplossing van de Wethouders-kwestie. Zij stellen programma's vast, zoogenaamd met mi- nimum-eischen en roepen dan: welke partij wil ons helpen om dat program te verwezenlijken De partij, die dit doet, mag dan als 'belooning een Wethouderszetel naast de socialistische Schepenen bezetten. Reeds van verschillende kanten is in ons blad aangetoond, dat wij, Katholieken, er nooit of nimmer aan kunnen denken, op deze wijze ach ter de sociaal-democraten te gaan aanloopen. Alle daartegen aangevoerde argumenten, dat wij ons eigen Katholieke program hebben, dat wij dezen rooden heeren niet aan gemakkelijk dragen hunner verantwoordelijkheid en een goedkoop succes tegenover hun kiezers moeten helpen; dat de Kath. raadsleden tegenover onze kiezers wel wat anders te doen hebben, dan een compromis sluiten met de S.D.A.Phet zijn alle argumenten, die wij volgaarne en van harte onderschrijven en die, naar wij vertrouwen, de houding van alle betrokkenen zullen bepalen. Maar er is nog een andere, niet genoemde reden, welke o.i. noopt, om met de socialistische methode voorzichtig te zijn. De roode heeren springen op een wel wat erg gemakkelijke manier om met letter en geest van onze gemeentewet De kiezers benoemen de Raadsleden en de Raad benoemt de Wethouders, dat was tot nog toe goede practijk. De heeren sociaal-democraten zijn al sinds enkele jaren bezig om iets nieuws in te voeren, n.m. een Wethouder den mandata ris van hun politieke partij te maken. De plaatse lijke kiesvereen. beslist, of er al of niet een Wet houder zal worden aangewezen-, stelt voor dezen een werkprogram vast, waarvan hij niet zal heb ben af te wijken en dergelijke meer. Dit nu lijkt ons ten eenen male ontoelaatbaar. Natuurlijk bestaat er een zedelijke band tus- schen kiezers en gekozenennatuurlijk zal noch een Katholiek raadslid, noch een Roomsche Wethouder hebben af te wijken van de groote lijnen, voor een goede gemeente-politiek getrok ken. Maar dat de kiesvereeniging zich stelt op de plaats der Raadsleden en dat de plaatselijke politieke partij een minimum-program ter uit voering voorlegt aan zijn gekozenen, dat is een soort volkssouvereiniteit, waarvan wij voorloo- pig nog maar verre moeten blijven. Waar dus de S. D. A. P. de politieke partijen oproept om op de basis van haar urgentie-pro grams tot een samenwerking in de colleges van B. en W. te komen en bovendien den eisch stelt, dat iedere medewerkende partij, welke een Wet houder levert, met haar en onder haar leiding een bloc vormt, daar is de houding der Katho lieken al van te voren aangewezen: de Room sche Raadsfracties dienen o.i. haar volkomen zelfstandigheid te behouden en bij de Wethou dersbenoeming geen enkele stem op een socialist uit te brengen. Wordt dan door een of andere om standigheid, (door de stemmen van de vrijzinni gen, of doordat de socialisten d-e oppositie willen breken) toch 'n Katholiek tot Wethouder gekozen, dan behoudt hij zijn volle zelfstandigheid en 'blijft de goede gewoonte gehandhaafd dat in het college van B en W. onderling de werk zaamheden worden verdeeld, dat het dagelijksch bestuur in gemeen overleg met voorstellen komt en dat de Raad de hem aangewezen taak van critiek en controle op het beleid van B. en W. blijft behouden. Men late zich door de S. D. A. P. in geen andere richting dringen, waarbij het gemeente bestuur tot een soort politiek marionettenspel worden zou. De herziening van het Tractaat. Uit Brussel wordt aan de „Msb." geseind: Nu de feesten voorbij zijn, beginnen de bladen meer hun aandacht te wijden aan de herziening van de verdragen van 1839, waar omtrent de volgende week de besprekingen zullen beginnen. De „Nation. Beige" bevat een artikel van een goed ingelichten Belg in Nederland, die de kwestie op zijn manier opvat en natuur lijk nog altijd in het annextionistisch vaar water dobbert. Het blad gelooft dat België zijn zin zal krijgen; de voorteekenen zijn thans gunstig. President Poincaró heeft althans in zijn re- da te Antwerpen duidelijk laten blijken, dat Frankrijk ons steunen zal bij onze eischen tegen Hollanda Ook de opheffing van het beperkende be sluit van Juni is, zoo Zegt het blad, een gunstig teeken. De „Etoile Beige" vat de kwestie veel eer lijker. op. Wat vragen, wij. zoo schrijft het blad, dat Nederland zich uitkleedt voor ons. Enkele opgewonden hoofden hebben ons iedeeën verkondigd, die bij onze Noorderbu ren een dergelijke opvatting hebben geves tigd, maar die niet lang heeft stand gehou den. Wij vragen niet het goed van een ander, maar een loyale samenwerking, welke reke ning houdt met de wederzijdsc-he belangen en gelijke waarborgen biedt. De onderhandelingen. De Nederlandsehe gezant te Londen, Jhr. Mr. De Marees van Swinderen en Staatsraad Mr. Struyeken, de vertegenwoordigers van Nederland bij de eerstdaags te Parijs aan vangende besprekingen nopens de herziening van het traotaat van 1839 zullen a.s. Zondag naar de Fransche hoofdstad vertrekken. De Nederlandsehe commissie voor herstel van België. Uit Brussel "wordt geseind: In tegenwoordigheid van den Minister-re sident Van Vollenihoven, heeft de koning gis teren baron Van Keppel, voorzitter van de Nederlandsehe oommissie voor herstel van België, ontvangen. Baron Van Keppel heeft aan den koning een uiteenzetting gegeven van het werk dei- commissie gedurende de drie jaren van haar bestaan en Z. M. het in kas zijnde overschot, n.l. 500.000 francs overhandigd. De koning dankte op de hartelijkste wijze voor de Nederlandsehe hulpvaardigheid, R.-K. GEMEENTEBLAD. I Naar wij vernemen zal binnen enkele we- ken bij Paul Brand te Bussum verschijnen, het orgaan voor R.-K. Geaneente-politiek, ten behoeve van R.-K. Gemeenteraadsleden. De redactie zal binnen enkele dagen wor-. den bekend gemaakt. Het Steuncomité te Glanerbrug van fraude beschuldigd. Men schrijft aan de „Msb." Een klacht betreffende fraude, welke door het sub-comité Glanerbrug van het Lonne- ker Steuncomité zou gepleegd, zijn, gaf het Kon. Nat. Steuncomité aanleiding dienaan gaande een onderzoek in te stellen. Het Centraal Lonneker Steuncomité bevor derde dat onderzoek en verleende zijn tus- sohenkomst, opdat gemeld sulb-oomitó alle gewenschte inlichtingen zou geven. Het meende echter, dat, waar het Kon. Nat. Steuncomité zich gerechtigd achtte op een anonieme klacht een dergelijk onderzoek in te stellen, het mede de verplichting had de resultaten van dat onderzoek aan belang hebbenden openlijk bekend te maken. Het Kon. Steuncomité erkende het goed recht daarvan en richtte aan het Lonneker Centraal Steuncomité de volgende missive: „Naar aanleiding van een op ons verzoek ingesteld uitvoerig onderzoek op een ingeko men klacht, is het ons aangenaam u te kun nen mede de el en, dat dit ons bevestigd heeft in de overtuiging, dat de leden van uw co mité en uwe sub-comité s speciaal dat van Glanerbrug, alle hulde verdienen voor de wijze waarop zij de omvangrijke en moeilijke taak van steunverleenlng in de afgeloopen jaren hebben ter harte genomen en ook thans nog uitvoeren. Buitendien bewees dit onderzoek, dat de ingekomen klacht betreffende fraude te Gla nerbrug volkomen ongegrond was en de boe ken overeenkomen met de werkelijk door de gesteunden ontvangen bedragen. Wij machtigen u van dit schrijven het ge bruik te maken dat u wenschelijk acht, zoo dat zelfs tegen publicatie onzerzijds geen be zwaar bestaat. Geen officieele dankdag. -Naar het Haag- sehe Corr. bureau uit goede bron verneemt, is het bericht, als zoude de Regeering voor nemens zijn op 31 Augustus a.s. een officiee- len dankdag uit te schrijven, onjuist. CRISIS AANGELEGENHEDEN. Uitvoer zwavelzuur en turfstrooisel. In getrokken is het verbod van uitvoer van zwavelzuur en turfstrooisel. Luchtverkeer. Vliegdemonstraties te Soestorberg. Men meldt uit SoesterbergDonderdag hadden op het militaire vliegterrein alhier demonstra ties plaats met een groote Handlcy 1 age met 4 motoren, die Woensdag uit Brussel daar was aangekomen met 13 passagiers, waarvan één op 200 M. hoven het terrein uit de machi ne sprong met een parachute. Bij de vluchten die gemaakt zijn, gingen weder talrijke nassairieis mede o.a. de gene- U wordt verzocht: Slechts éénmaal (en niet meermalen) een aanmeldingsformulier in te zenden Dit formulier vóór inzending zelf te onderteekenen en het door uwen werk. Iste. 2de. gever te doen onderteekenen op de daarvoor aangegeven plaatsen. 7809 De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem MICHIELSEN. raal-majoor d'Hamencourt. commandant van de stelling Nieuwe Hollandsche waterlinie. Chantage dooi» Rechercheurs. Naar het „Vad." verneemt hebben twee re chercheurs van politie van het bureau Huy- ensperk te 's-Hage, zich schuldig gemaakt aan cha'Htaee en zijn deswege geschorst. Zii gingen, op de volgende wiize te werk. Iemand meestal een provinciaal was hier ter stede in een of ander bedenkelijk perceel van n groote som gelds beroofd en gaf dat aan bij de politie. Deze onderzocht bet geval en dan begaf zoo een rechercheur zich naar den bestolene en maakte hem duidelijk, dat de beele zaak nu natuurlijk publiek zou worden. Het beele dorp of bet stadje, waar de man woonde, zou dan te weten komen, waar bij in Den Haag zich had opgehouden. Schrik van den betrokkene, die dan maar liever de aan klacht introk; neen, zei dan de rechercheur, dat gaat zoo niet. Maar voor zoo en zooveel maak ik dat zaakje voor u w-eJ in orde. Voor dit soort afdreiging zullen de twee on trouwe rechercheurs nu tereohtstaan. Autotje wippen. We vonden als jongens 't altoos een „fijn" divertissement op een sleeperswagen te sprin gen, achterop met een halven zwaai tusschen onze armen en dan daar te zitten als op een équipage en ons te laten rijden, zoover de slee perswagen onzen kant uitgang. Of nog verder. Je hadt van die gleepers, die 't altiid goed von den. brave, zachtmoedig kerels, en als je op un wagen zat, vond je op de beide zijkanten over de geheele lengte zitplaats. Bofte je dat er geen diender in de buurt kwam, dan had je een half uur of een uur vrij rijden. Vooral Bieeperswagens. die op een drafje reden, wa ren heerlijkheden voor de jeugd. En zijn het nog. ofschoon de gleepers van thans op dit stuk minder goedhartig lijken dan die van onze jonkheid:. Achter op een rijtuig gaan hangen was óók een heel amusement, maar dat was moeilijker, t \iel zwaar, terwijl het reed, een goeden sprong op de achterveer te doen. bovendien uadden nijdasserige rijtuigmakers soherpe op staande punten op de achterveer geplaatst en als je daar op wipte waren je dag en je broek e orven. Of als je goed en wel lekker zat, bemerkte de koetsier in de spiegeling van een winkelruit, dat hij meerijders had en dan sloeg hit met ziin zweep achteruit, net zoo lang tot je op je handen of op j0 rug den vlnuigen pats van het knoopenkoord voelde. Het meest moderne jeugdgenoegen is op het achtereind van een auto mee te rijden. Doel. dat 13 bezwaarlijker en gevaarlijker. Eerst onfl er op te komen en. als ie er op bent er op te oitjven, maar, vooral als je er bent, er weer at te komen. Een auto gaat snel -i zit je een maar op haar achtereind, dan is 't hals- en beenenbrekend erg. om er af te springen. Dat doe je niet als je nog eenig begrip van snel heid en van aantrekkingskracht van's aardrijks middenpunt hebt. Het gevolg is dat de autowippers, als er toe- val lig* bxujr oxen of spoor wegslagbooni gesloten is, mee moeten, onverbiddelijk meê moeten, zoolang en zoover tot de auto stopt, mee moeten tot uren huiten de stad. Gisteren zijn twee Rotterdamsühe bengels aan 't Zwijndrechtsehe veer terecht gekomen, die van moeder „een half uurtje om" mochten. Zij waren over de Koningshavenbrug achter op een auto gaan zitten en daar was die auto gaan rijden, rijden, wel duizend kilometers in t uur, huilden de jongens tot den veldwachter. En ze dorsten dus niet loslaten, eerst lachend, toen wat ernstiger, toen pijnlijk neerkijkend op den weg die onder hun voortgleed, toen angstig, toen snikkend en roepend, toen luid jammerend, hadden zii van den auto-rit geno ten. lot, eindelijk, ue auto stilstond en zij zich konden laten vallen. Ze dachten dat ze min stens al in Pariis waren en nooit hun moeder meer teug zouden zien. De Zwijndrechtsehe autoriteiten zetten de jongens tna een flinke strafpredikatie om hun angst te doen bekijven,, voor Rijksrekening op transport en met een laten avondtrein keerden zii in Rotterdam tenia: waar moeders angst. Bij den RAAD VAN ARBEID te HAARLEM zijn thans ingeschreven 4417 verzekeringsplichtigen 'maar. 't ergst, vaders gramschap hen wachtte. Als zü weer rijden willen, gaan zij op een sleeperswagen. Nooit meer op een auto. Ten zij ze O.W. maken en dan binnen-in! Vroeg in den morgen reeds hadden d,e schippers zich Donderdag verzajneld bij de biniienscheepvaarthaven aan de De Ruyter- kade, om te wachten op de dingen, die komen zouden. Tusschen de lichters kruiste een sleepboot- je met het bestuur van den Algemeenen Schippers bond en de heer De Groot raadde uitdrukkelijk alle Schippers aan, zich kalm te houden als tot requisities zou worden over-, gegaan. De schippers waren echter allesbehalve kalm gestemd en toonden zich zeer verbit-, teird op de „schependieven". „Ja," zeide een schipper, ..die heele niem we regeling is getroffen om de reeders ple- zier, te 'doen. LWant ze wisten, dat de schip, pers zouden moeten gaan stil liggen en ho- pen nu gemakkelijk en goedkoop alle bin nenschepen te kunnen opkoopen en de schippers te kunnen uitschakelen." „We strijden niet voor jrootere inkom sten, we willen alleen houden wat we heb ben en wat het Rijk ons vroeger zelf heeft gegeven. Met de nieuwe regeling sterver we van honger binnen drie jaar." „Als ik toch dood moet, sterf ik' maar dadelijk van honger, en vaar, niet meer," aldus liet een andere schipper, zich uit. Het is 'te begrijpen dat, waar zulke bit tere ideeën zich van de schippers mees ter maken, van gelatenheid weinig meer overblijft. De poiitieboot lag heden gereed voor den afvaart en zij was voorzien van materieel om de kettingen door, te branden. Schippers en politiemannen moesten ech ter, lang wachten vóór er iets gebeurde, want de autoriteiten hebben langdurig be raadslaagd, welke maatregelen moesten wor den genomen, opdat geen gevaar zou wor den geloopen voor een nieuw échec. Men maakt er ons op attenit, dat de tw« schepen, welke gisteren zijn weggesleept, niet waren gerequireerd, doen zijn verplaatst om ruimte te maken. Tot nu toe is verder actief optreden va- do autoriteiten achterwege gebleven. (Hbld.) KORTE BERICHTEN .Uit restaurant „Fritschy" qp het Beurs plein te Rotterdam werd den laatsten tijd herhaaldelijk keukengereedschap vermist. Ten huize vafli de werkvrouw D. in de Ou- daenstraat is nu in verband hiermede een onderzoek ingesteld. Verschillende keuken- benoodigdhedeo, afkomstig uit boven genoemd restaurant, zijn in beslag genomen. De kleermaker F. 11. Z. uit de Zomen hofstraat te Rotterdam is aangehouden, om. dat hij 'verdacht wordt van ver-duisteriny van circa f2000 aan manufacturen ten na decle van de Rjjkskleedingvoorziening. De 38-jarige los-werkman P. J. B. Bteyl, jSchrij uw erkers teeg 24, is gisteravond aai de Leuvehaven te Rotterdam te water ge raakt en daaruit gered door. twee schippers, die zich in een roeiboot in de nabijheid be vonden. Nadat de drenkely^g djoor kunst matige ademhaling tot het bewustzijn te ruggebracht was is liij in het ziekenhuis aandeh Coolsingel opgenomen, waar hij van nacht overleden is. Juffrouw B. K. is op heeterdaad betrapt toen zij bezig was. bLoemen en planten to stelen van graven op de Algemeene Rot- terdamsche Begraafplaats. De dievegge is in bewaring gesteld. Bij het te vroqg afgaan van een „schot in de Staatsmijn .Wilhelmina is de mijnwer ker, Franssen uit Simpelveld zoo ernstig ge wond dat hi) kort daarna overleed. 1UWE HMRLEMSCHE COURANT 3. h (Rott. Nbld.) In de haven van Amsierdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1