nu ie lima Concertmeeniging Haarl. Muziekkorps L iefdadig he idsp redi kati ën f i i Ste Eeictadie Couacmf Underwood, Remington, Smith S Bros De Haarlemsche Bankvereenipg IMint in lie Kiewe Kaarl. Courant DE HMSBODE Kerk en School 'lijf/vis yZERfaNDdC: Kunst en Kennis Rechtszaken Insecten- en Zwam- ORDE EN ARBEID LEGER'EN VLOOT MM GATHARIHA MEKKE Zeer Eerw. Pater ADRIANUS. voor de Conferentie der St. Vincentius-V/er- eeniging. Collecten onder alle H. Missen, bestrijdings-Middelen. O. TH. DANTUMA De va1 *ture prof. Winkel. UIT BOEK EN BLAD Een riant gelegen kapitale Villa met grooten tuin te Haarlem aan den Zijlweg nummer 15, STRIJKORKEST op ZONDAG 27 JULI 1919 in het park van het BRONGEBOUW Enfrée 25 cent Bureau 7 uur Aanv. 8 uur op Zondag 27 Juli a s. in de Kerk van den „H. Joannes den Dooper", Amsterdam straat, onder de H. Missen van en ÏO1^ uur door den 7806 3oo°: \mam^ is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aangewezen Dagblad voor Advertentiën. - VRAA6 j' PROEF EXEMPLAAR. Nieuwe zending Schrijfmachines III! Vraagt prijs en inlichtingen! Alle machines worden met 5 jaar gar. geleverd Zijlstraat 90 Haarlem Telef. 1161 DAGBLAD VOOR NEDERLAND MET OCHTEND- enAVOND- - - EDITIE - - ./1ÖLLEG0M. Distributiebedrijf Bon 131 3^2 ons suiker; bon 15 kindersuikerkaart }A ons suiker; bon 10 van de Rijks-Normaal- inargarinekaart is geldig van 30 Juli tot 6 Augustus. De administrateur van bet Distributieibe- trijf maakt bekend, dat op onderstaande da gen broodkaarten gebaald kunnen worden, op vertoon der rantsoeneeringskaarten: Woensdag 30 Juli No. 1600; Vrijdag 1 Augustus No. 601—-1200; Zaterdag 2 Augus tus No. 1201—1800. Beleefd wordt verzocht, de broodkaarten op bepaalden tijd af te balen. Aan kinderen beneden den leeftijd van 14 jaren worden geen kaarten afgegeven. HILLEGOM. Do raad vergadert Donder dag 31 dezer des voorsmiddags te 10 uur. De agenda bevat 19 punten. HILLEGOM. Te Leiden slaagde voor het eindexamen H. B. S. onze plaatsgenoot de aeer J. v. Zanten. HILLEGOM. Op initiatief der E.-K. Bloe- jnistwerkliedenvereeniging „Eensgezindheid alhier is opgeieht eene verseniging, ten doel helibende 't bevorderen van kleingrondbezit voor do landarbeiders. Besloten werd de Kon. Goedkeuring aan te vragen. Als be stuurders zijn gekozen, behoudens de aan- vnilingsfunctiën, de heer A. Th. Murk, voor zitter en Joh. v. Boode, secretaris. HILLEGOM. De commissie uit den raad, belast met een ontwerp salarisregeling voor de ambtenaren en gemeentewerklieden is met haren arbeid gereed gekomen. Het rapport is aan B. en W. ingezonden. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: z. ran J. Kaak en van W. M. Gardenier. z. van A. Schalk en van J. Duym. z. van W. F. Veldhoven en van M. Elfering. d. van J. •Mens en van M. van der Hulst. z. van J. Groet en van S. M. van Daalen. o. van L. \Eisenga en van J. Hamstra. Overleden: Sabilla Maria Duivenvoorde, 21 1*. Gerardus van Dijk, 6 dagen. HAABLEMMERMeEk. En- lig Geitenkeu ring. 'De uitslag van de gehouden pre mie-keuring van. geiten, j.l. Donderdag te Hoofddorp gehouden, is als volgt: Rubriek 1. VolbLoedsa.aneg'eiten. Ie prijs IV. Wamsteeker; 2e en 3e jjrijs niet toege kend; 4e prijs B. Asjes. 1-Jarige volbloed saanegeiten: le prijs J. Beets Volbloed Saanegeiten voor Mei 1919 geboren: 2e prijs B. Asjes. Volbloed Saaiic- geld na Mei 1919 geboren: le prijs J. Beets. Rubriek 2. Prijswinsters: le prijs W. v. d. Mooren; 2e prijs P, A. Kreeft; 3e prijs T. Hazekamp; 4e prijs wed. J. Leen. Rubriek 3. Overloopers: le prijs L. Over- beek; 2e prijs J. Kauffman; 3e prijs .Th. J. van Tol. Rubriek 4. 1-jarige Melkgeitenle prijs J. Beets Dzn.; 2# prijs A. de Smit; 3e prijs H. de Ron; 4e prijs J. Bos; 6e prijs R. Groenenberg. Rubriek 5. 'Overjarige Melkgeiten: le prijs L. van Hulzen; 2e prijs N. Haspels; 3e prijs N. Haspels voornoemd; 4e prijs A. de Smit; 5e prijs J. Bos. Rubriek 6. Lammeren, geboren voor Mei 1919: le prijs wed. Bontje; 2e prijs P. Wiering; 3e prijs Th. Molenaar; 4e prijs G. Reijnders; 5e prijs W. v. d. Mooren; 6e prijs e. Bos. Rubriek 7. Lammeren geboren na Mei 1919 1© prijs J. Beemsterboer; 2e prijs J. Beem-. uterboer voornoemd; 3e prijs T. Hazekamp; le prijs L. van Hulzen, allen wonende te ^Haarlemmermeer. l1; t Aangevoerd waren 63 geiten. Als keurmeesters fungeerden de hoeren idr. iD. W. Zuydam te Hoofddorp, D. Wit ie Berkhout en Brands te Sloterdijk. HAARLEMMERMEER. iWciomwag U. laag. Jongstleden Vrijdag werd te Hoofddorp de bekende zomerpaardenmarkt gehouden. Er, was flink aanvoer en handel. Bij gele heid van deze markt hadden zich in ver schillende deeleh van deze gemeente naar schatting ongeveer, 1Ö0 woonwagens geivs- teld. Dat de ingezetenen niet erg op. dit bezoek gesteld waren, laat zich denken. HAARLEMMERMEER. Op. de j.l. Vrijdag te Hoofddorp gehouden zomerpaardenmarkt waren aangevoerd 200 paarden en 80 hitten. Voor paarden werden prijzen besteed tot f 1200; voor hitten tot f 500. HAARLEMMERMEER. Ter. benoeming van een gemeejite-vroed vrouw voor Hoófddórp kó men op de voordracht Voor: 1. Mej. J. de Jonge te Amsterdam; 2. Mej. J. Versluis te Montfoort. HAARLEMMERMEER. Be heer A. Bon, onderwijzer aan school No. 1 alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag 'gevraagd. HAARLEMMERMEER. Ten nadeele van 'J. B., wonende aan den 'Zwanenburgerdijk al hier is 'des nachts door mid'del van inbraak een heerenTijwiel, (oranjekleur) ontvreemd. Tevens werd Vrijdagmorgen binnen deze gemeente aan een der wegen een rijwiel, merk Postillon, onbeheerd aangetroffen, dat vermoedelijk van diefstal afkomstig is. NO O RD WIJKE R H OU TIn de week van 'Tè Juli tot 2 Aug. is verkrijgbaar op bon 61: i'A ons suiker; op bon 14 der kinderkaart: 3A ons suiker: op bon 15 der kinderkaart: 2% ons kindermeel. Broodkaarten afhalen Wijk B. Maandag 28 Juli; wijk C. Dinsdag 29 Juli; (Zilk) A. Woensdag 30 Juli; wiik D. Donderdag 31 Juli; wijk E Vrijdag 1 Augustus. R.-K. Overheidspersoneel. Gisteren vond een bespreking plaats tussehen de besturen van het* Bureau voor de R.-K. Vakorganisa tie en den Ned. R.-K. Bond van Overheids personeel JSt. Paulus". De bijeenkomst werd gehouden op het kan toor van den Bond. „St. Paulus". Besproken is de vraag', in hoeverre ook voor het overheidspersoneel gewerkt kan worden in de richting, welke door den R.-K. Centralen Raad van Bedrijven wordt nage streefd. De besturen van den Ned. R.-K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus", van de Algemeene R.-K. Ambtena- renvereeniging, van den E.-K. Bond van. Be lasting-Commiezen en van den Ned. R.-K- Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Rafaël" zullen tot een bespreking worden uit- genoodigd. Vertrouwd werd, 'dat de urgentie dezer zaak door de genoemde organisaties alge meen zal worden onderschreven. Gewezen werd op het feit, dat hiermede nauw verband! houdt een grootero samen trekking van het R.-K. Overheidspersoneel. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot Kapelaan te Amsterdam (H. Domlnicus) den WelEerwaarden Pater J. J. E. Fréhe, OH. B. en W. van Amsterdam, stellen voor, overeenkomstig de voordracht van curatoren der Universiteit te benoemen tot gewone hoogleeraren in de Nederlandsche taal en letterkunde dr. J. van Ginniken. S. J., te Oudenbosch en dr. J. Prinsen JLzn., te Nij megen. Nat. Congres voor de weerkracht van het Ned. volk. De Ned. Vereeniging „Ons Le ger", de Kon. Nederlandsche Ver. „Onze Vloot" en dè Ver. „Volksweerbaarheid" hebben het voor nemen een tweedaagsch Nat. Congres te organi- seeren voor de weerkracht van het Nederland sche Volk. Voorloopig zijn daarvoor bestemd 19 en 20 September 1919. 1f, pi j Een stem mack ine. Men schrijft aan de Zwolsche Grt. „Nu het algemeen kiesrecht voor mannen is aangenomen en ook dat voor vrouwen door de Eerste Kamer is goedgekeurd, nu de kieswet een evenredige vertegenwoordiging heeft moge lijk gemaakt, vereischen de vierjaarlijksche ver kiezingen voor de Tweede Kamer. Provinciale Staten en Gemeenteraden veel tijd en zijn er groote kosten aan verbonden door het overgroot aantal stembiljetten en stembussen van reusach- tigen omvang. Daarbij vraagt het opmaken van den uitslag neel wat moeite en tijd, vooral ook doordat er vaak zoo veel stemmen van onwaarde voorkomen, die dikwijls aanleiding geven tot re clames en het opnieuw natellen noodig maken Alle pogingen aangewend1 om een en ander tc vereenvoudigen en minder tijdroovend en kost baar te maken verdienen daarom waardeering. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid ge steld kennis te maken met een door den heer N. S. Rambonnet, huize Putten, te Doornspijk, be dacht en op diens aanwijzing vervaardigd mo del van een stemmachine, die naar onze meening geheel aan de eischen van vlugheid nauwkeurig heid en gemakkelijke uitvoerbaarheid voldoet. Het toestel bestaat uit een Stemkast en een daarmede door een ketting verbonden Tourni quet. De stemkast kan naar behoefte vergroot of verkleind worden naar gelang van het aan tal candidaten. Bov enop de kast, geheel onder het bereik van den stemmer of stemster zijn de lijsten der candidaten in hoofdzaak overeenkom stig de thans in gebruik zijnde stembiljetten, waar voor eiken naam een zwart hokje met witte stip die zwart gemaakt moet worden. Bij de ma chine werden die zwarte hokjes vervangen door vierkante stiften. Als nu de kiezer aan het stembureau zijn op- roepingskaart heeft afgegeven, krijgt hij geen stembiljet om in een apart hokje te gaan ten einde den candtidaat zijner keuze zwart te ma ken, maar hij heeft niets anders te doen dan de stift voor den naam van zijn candidaat naar be neden te drukken. Dan is zijn taak afgeloopen en verlaat hij door het tourniquet het stembu reau. Wat er nu in de machine geschiedt? Bij het neerdrukken der stift worden alle andere stiften automatisch vastgezet, zoodat de kiezer niet meer dan één stem kan uitbrengen. Bij het gaan door het touniquet wordt de neergedrukte stift weer in stand hersteld, nadat in de machine zelf de stem automatisch is aangeteekend. Alle andere stif ten zijn nu weer vrij gekomen en de volgende kiezer kan zijn stem uitbrengen. Mocht de kiezer vóer hij door het tourniquet gaat, bemerken, dat hij verkeerd heeft gestemd, dan kan hij zulks aan den voorzitter van het stembureau te kennen geven, die dan door het omdraaien van een kruk aan de machine, de uitgebrachte, maar nog niet opgeteekende stem ongeldig kan maken en de onhandige kiezer kan nog eens stemmen. Heeft hij het tourniquet verlaten dan is redres niet meer mogelijk. De stemmachine is zoodanig afgesloten dat niemand anders dan de kiezer kan zien welke stem wordt uitgeoraciit, ook niet de leden van het stembureau. Het geheim der stemming is dus voldoende verzekerd. De groote voordeelen aan het gebruik van deze stemmachine verbonden zijn de volgende: le. Geen ontzaglijk aantal stembiljetten meer, één voor eiken kiezer, dat zijn er minstens twee millioen, maar slechts één candidatenlijst voor elke machine, waarop de uitgebrachte stemmen automatisch worden opgeteekend. 2e. Een aanmerkelijke bespoediging bij het stemmen, daar alles veel vluger kan gaan. 3e. Geen stembiljetten van onwaarde meer, die bij het opmaken van het resultaat dikwijls zoo veel last veroorzaken en tijdroovend zijn. 4e. Onmiddellijke opmaking van het resultaat. Wanneer toch de stemming is afgeloopen dat wil zeggen als de daarvoor vasigestelde tijd verstreken is, kan de verzegelde machine ont zegeld worden, daarna geopend en kunnen de op eiken candidaat uitgebrachte stemmen wor den opgelezen. Deze voordeelen komen ons zoo groot voor, dat het o.i. ernstige overweging verdient met de zoo vernuftig uitgedachte machine een proef te nemen. Naar wij vernemen heeft de heer Rambonnet aan den minister in het bijzijn van eenige hoofdambtenaren zijn vinding vertoond en uit- gelegd. Waarschijnlijk zal er een volledige machine van de vereischte groote naar het opgegeven model vervaardigd worden. Organistenvereeiiigjig. TV oensuas 1.1. werd te Utrecht de 30e jaarlij'ksche algemeene vergadering van de Ned. Organisten-ereeni- ging gehouden. In het afgeloopen iaar had een sterke toeneming van het ledental plaats, zoo dat dit nu meer dan 300 bedraagt. In de plaats van den heer J. C. Dudok. die geen herbenoe ming als bestuurslid wenschte. werd als zoo danig gekozen de heer H. B, Gransjean, als muziekcommissaris werd gekozen de heer A. Brom Jr. te Utrecht. De volgende jaarvergadering zal te Amster dam worden gehouden. Aan den Minister van Onderwijs enz. werd een request gezonden teu einde een subsidie te erlangen ten behoeve van de examens van de vereeniging. De commissie, bestaande uit de heeren J. Aug. de Groot, W Petri en K. A. Willeumier met den heer G'. Immig Jr. als adviseur, die de leiding op zien nam om een actie te voeren ter verkrijging eener betere positieregeling voor de organisten en herziening der salarissen, die over het alge" meen veel te laag geacht moeten worden, heeft een zeer uitgebreide enquête ingesteld om ge gevens te verzamelen in verband hiermede. Examens Ned. Organislen-Vcreeniging. De jaarlijksche examens van do Nederlandsche Organisten-Vereeniging zijn 14. 15, 18. 21 en 22 Juli 1.1. gehouden in de Ev. Luth. Oude kerk te Amsterdam. Voor diploma A. hadden zich twee candida ten aangemeld, waarvan één slaagde, n.l. de heer P. A. van Langen te Alkmaar. Voor het Getuigschrift hadden zich 34 can didaten aangemeld waarvan 17 slaagden, n.l. de dames: J. E. Assink te Drumpt, J. van Leeuwen te Ophemert, G. v. d. Water te Beesd, O. van Arkel te Geldermalsen, J. G. E. Smits- Vermeulen te Rotterdam. G. Klooster te Groningen en de heerenP. Leenders Mzn. te Utrecht. F. Postma te Dronrüp, J. Kaat te Zaandijk, F. D. van Wiick te Leiderdorp, J. F. van Neerbos te Nijmegen. E. F. Temmiack to Acquoy, L, Warnaar te Maassluis. S. Slave- koorde te Den Haag. J. Kentie Bzn. te Woud- riehem, E. J. Lammers te Werkendam. J. Kaasschieter te Schoonhoven. De examencommissie bestond uit de heeren J. H. Besselaar, P. Kallenbach. W. Petri Jac. J. Ruygrok, Jos. A. Verheijen, W. de Vries en J. A. de Zwaan. „Voedingsleer" voor onze R.-K. Volks huishoudscholen. bewerkt door de zusters van. het Gezelschap van J. M. J. „Mariënburg" den Bosch. Teulings Uitg. Mii„ 's-Hertogen- bosch. Dit boekje is bedoeld om de aanstaande hui» vrouw behoorlijk kennis te verzekeren van de leer der voeding. In het eerste gedeelte wordt de keuken behandeld en alles wat daarin niet mag ontbreken; in het tweede worden beknopt maar duidelijk de voeding en voedingsmidde-' len besproken, in hun bereiding, keuze en eigenschappen. Voor onze huishoudscholen en patronaten een groote aanwinst. Bij de N. V. Uitgevers Venn. „Futura" te Leiden, verschenen drie nieuwe nummer» der serie „Volksbibliotheek." No. 57. Hierin toont de em.-pastoor Stroet- man aan. dat het woord „Christelijk" in den laatsten tiid zeer misbruikt wordt, in die mate, dat zeer veel „on-christelijks" in de maatschap pij zich met het kleed der „christelijkheid" bedekt. No. 58. In deze brochure levert p. for. E. J. B. Jansen O.P.. een lezenswaardige biografie van den beroemden geloofsverdediger Albas Stolz. No. 59. Jan Zwetsloot, die geen vreemdeling is op militair gebied, verheft hierin een waar schuwende stem tegen de militairistische pro paganda. Hij pleit tevens voor beperking der bewapening en internationale arbitrage. Deze drie nummers verdienen weer alle aan beveling. Een beleedig'ing die geen beleedigiug was. Te Winschoten heeft terechtgestaan J. H., landbouwer te Bellingwolde. Volgens de dag vaarding had hij 3 Juni jl. opzettelijk en belee- digend G. F. toegevoegd, dat die in den zomer van 1918 van beklaagde 25 had ontvangen, omdat F., als turfcontroleurleider belast met bet vaststellen der soorten turf. toen beklaagde een schip vol turf, die feitelijk tweede soort was, ge keurd had als eerste soort. Getuige F. verklaart overeenkomstig de dag vaarding. De beklaagde zegt, dat de heeren van de turf- distributie hem lieten komen, om inlichtingen te geven en beklaagde gaf die geheel overeen komstig de waarheid. Eerst wilde beklaagde ütt feit niet mededeelen, omdat hij zich schaamde, dat hij die f 25 had gegeven. Beklaagde zegt ook te hebben medegedeeld, dat F. een gouden horloge van J. Bamberg kreeg. Getuige F. vertelt van verkeerde notities door beklaagde^ zoo'n in het kasboek der turfdistri- butie, ten tijde, dat getuige ziek was. Hij ont kent f 25 te hebben ontvangen. Getuige G. J. J. Post van den Burg. chef der turfdistributie, ten tijde, dat getuige ziek was. Hij ontkent f 25 te hebben ontvangen. Getuige G. J. J. van den Burg, chef der turf distributie, zegt, dat beklaagde de beschuldiging herhaaldelijk had uitgesproken. Getuige meende als het waar was, dat F. dan oneervol ontsla gen moest worden, terwijl die in het tegenover stelde geval gerehabiliteerd moest worden. Dc heeren mrs. Schonfeld en Wolfson O. M. merken op/ dat door deze zaak de waarheid niet aan het licht komt. Daarvoor zit de rechtbank niet. Zelfs wanneer bewezen is, dat iemand ge stolen heeft, mag men hem dat niet verwijten. Het O. M. acht de beleediging niet bewezen, omdat beklaagde werd geroepen, zoodat van de bedoeling, om te belcedigen, niets bleek, Daar om werd vrijspraak geëischt. Tot onze droefheid overleed heden zacht en kalm, tijdig voorzien van de H.H. Sacra menten der stervenden, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JOHANNES VAN OER ELSEN, in den ouderdom van bijna 73 jaren. Uit aller naam: Wed. C. H. VAN DER ELSENVan Rooijen Haarlem, 25 Juli 1919. Parklaan 4. De H. H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Dinsdag 29 Jitli a.s. in de Pa rochiekerk van den H. Anto- nius van Padua (N. Groenmarkt) des morgens ten 7, iy%, 81/. en ten 9Yi uur de plechtige H. Mis van Requiem, waarna de begra fenis van uit de kerk. 7812 Heden overleed tot onze diepe droefheid zacht en kalm, voorzien van de H.H Sacramenten der Sterven den mijne geliefde Echtge- uoote en Moeder Mevrouw geb. bAK in den ouderdom van ruim 47 jaren. H. B. MENKE en Kinderen. Haarlem, 24 Juli 1919 Kleveipark 21A. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden ep Maandag 28 Juli a.s., in de kerk van het H. Hart (Kleverpark) des morgens ten 71/2 en 8 uur en ten 91/2 uur de plechtige H. Mis van Requiem, waarna de begrafenis van uit de kerk zal plaats hebben op hef R-K. Kerkhof St. Bar bara. 7768. Notaris WILDERVANCK DE BLECOURT te Bloemendaal zal op Donderdag 14 Augustus 1919 des namiddags na óy2 uur te Haarlem in het Notarishuis aan de Bilderd'ijkstraat no. 1 krach tens Rechterlijk Bevel publiek zonder beraad verkoopen: kadastr. bekend Gemeente Haar lem Sectie A nr. 2897 groot 17 Aren, 10 Centiaren en breeder bij biljetten omschreven. Aanvaarding en betaling 1 November 1919. Vrij van huur. Inlichtingen verstrekt de Nota ris bovengenoemd, kantoor te Overveen, Bloemendaalsche weg 214 7334 Te bezichtigen des Woensdags en Zaterdags nam. van 24 uur. CONCERT bij ongunstig weder in de zaal Namens Bijzonderen Raad: P. J. VAN KESSEL. J. G. VINTGES. Namens Conferentie: H. HOLT. W. J. SPELLER. Calif- en Bord. Pap; Carboli- neum, XLALL Pasta, Phytophi- line, Vitiphiline, Cirengol, Nico tine, enz. Kooktoestellen, Zwavel- blaasbalgen, Vangbanden Rupsen fakkels, tnsectenvangers, enz. Sedert jaren het beste en tot billijken prijs bij: oOOOOOOOOOOÖOOOOOOOOOOOOOOooooo Bo00oo 15 DM5TRMT °a°oooo JzüEBTJOPEN DE.ne.NU MHES °°C Telef.No. 411 en 3130. Magazijn geopend van 86uu. *^iterdags uur. Geïllustreerd Beschrijvend Album wordt aan stellenden gaarne verstrekt. IIIHIINNNIiaHUHNBil m M ON iterdags Belang- :vvo#.y 5(5, Gratis demonstratie! - - - G™"8 demonstratie! SCHRIJFM AGHINEHAN DEL vestigt, in verband met de verhooging van het kwitantie- en cheque-zegel op 1 Augustus a.s., de aandacht op haar GIROSYSTEEM. Betalingen per giro geschieden niet alleen ZEGELVRIJ, doch ook KOSTEN-VRIJ. In 1919 werd gedurende het eerste halfjaar door hare tusschen- komst een bedrag van c.a. f. 17.000.000.— overgeboekt, tegen een bedrag van c.a. 21.700.000.in 1918. Inlichtingen worden gaarne verstrekt aan haar HOOFD KANTOOR Zijlstraat 76, en al hare BIJKANTOREN. 7777 Reparatiën - Verhuren 7300

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 3