llEIVt IUIL CHUIT De oude St. Bavo. BUITENLAND Elck wat wils Kunst en Kennis Zaterdag 26 Juli Derde Blad P n. ORDE EN ARBEID Hoevelen zouden er zijn, die wanneer ze te luisteren zijn gekomen naar een orgelconcert en in de pauze rondloopen over de grijsblauwe steenen, hoevelen zouden er zijn die er dan aan denken dat ze loopen over graven. Onder hun voeten liggen ze de tientallen die er in den loop der eeuwen neer zijn gelegd om voor goed te rusten, de velen die hier onder de blauwe steenen in den tempel het einde vonden van hun aspiraties, hun droomen, hun wenschen. Er zijn er heel wat van die zerken, groote en kleinere simpele en fraai bewerkte, met groot- sche wapens en spreuken en met eenvoudige naamvennelding. Het geeft zoo iets plechtigs en gewijds aan de wijde Kathedraal De plechtige ernst der dooden. Het is misschien goed dat het verboden is te begraven in de kerken, maar ge mist toch in de nieuwere tempels met hun vlakke tegels, iets van de vreemde ontroering die ge voelen kunt in de oude, waar elke schrede een stap is op een graf, waar de biddende bij zich weet. de over blijfselen der vaderen. Wat ge zoo van de kerkruimte ziet is niet het heele geaouw. Er zijn nog verschillende kameis en zalen en trappen en gangen waarvan ge zoo niets weten kunt. Vooreerst zijn er verscmllende trappen, waarmede ge naar boven komen kunt. Twee zijn er waarmee ge van binnen op kunt f?aan. Deze liggen aan de noordzijde van het ge bouw, de treden zijn van steenen en loopen m een cirkel van ongeveer anderhalven meter middel lijn naar boven. Dan is er nog een rechte trap, gedeeltelijk in den muur, welke van uit het kostershuis naar boven voert, en verder aan de westzijde een, waarmee men van buiten opgaan kan. Typisch is#.t, dat de verbindingsbalkea van het dak niet van uit de kerk te zien zijn, daar zij boven het gewelf liggen. In het oostelijk deel der kerk bevinden zich m een deel wat er later aangebouwd moet zijn, meerdere vertrekken, o.a. de kamer der heeren kerkmeesters, een fraai vertrek met wapens aan de zoldering van de, in het jaar 1662, toen deze zaal ingericht werd, regeerende kerkmeesters Mr. Johan Everswijn, Mattheus Schatter, Jacob Jansz. Schout en lhijman Osdorp. Dan is er de kerkeraadskamer en de zooge naamde sacristy waar vroeger steeds de stads- priviligiën en andere gewichtige oorkonden m bewaard werden. De meeste dezer vertrekken zijn ongeveer 1660 er bij gebouwd, echter niet het kostershuis, het geen zich daar reeds veel vroeger bevond. De bouwmeester was Salomon de Bray die tevens ook stadsbouwmeester was. Maar zooals ook nu kostten al die bijbouwingen heel wat geld, zoodat de kerkmeesters zich verplicht za gen in 1659 een bedrag van 11.800 gulden te leenen tegen een billijke interest en tevens voor 4559 gulden aan effecten te verkoopen. Toeni echter daarna nog verschillende belang rijke restauraties in het inwendige der kerk moesten geschieden, welke te zamennog eens de aanzienlijke som van 12.000 gulden Öelie- pen was de kas der kerkmeesters totaal uitge- PUflet waren dan ook zeer belangrijke bedra gen als we bedenken, dat het geld in die tijden zooveel schaarscher en dus zooveel meer waard was. Toen besloot dan ook het stadsbestuur een ondersteuning te verleenen en hebben de kerk meesters respectievelijk in de jaren 1662 1663 en 1665 telkens een bedrag van 6000 guldens van de stadskas ontvangen. Wat het begraven in de kerk betreft zij nog vermeld dat vroeger, wanneer adellijke lieden Welke een wapen hadden, dit wapen in de kerk opgehangen werd. Na de Fransche revolutie werd m 1795 be paald dat alle geslachten welke wapenen b de kerk hadden hangen, deze terug moesten laten halen daar de wapens anders van stads wege zouden verwijderd worden. Vele wapens van geslachten welke uitgestorven of afwezig waren zijn toen publiek verkocht. Den 14en Juli is voor Mr. Antonius Slicher welke in den Noordertrans begraven is, 't laat- Bte wapen opgehangen. Veelal hadden begrafenissen plaats in den avond of des nachts. Zoo vind ik vermeld dat op 4 Mei 1775 Maria Evers des avonds met 16 lantaarns is ter aarde besteld. Werden vroeger alleen de aanzienlijken met koetsen begraven, terwijl anderen met die Dood baar ter aardë besteld werden, thans is het met koetsen begraven algemeen. Bij de kerk bevond zich vroeger ook een kerk hof hetwelk lag tusschen de Jansstraat en de Damstraat. Heel veel vroeger, pl.m. 1480, moet dit kerk hof nog grooter zijn geweest en zich ook voor een goed deel over de Groote Markt uitgestrekt hebben. In 1658 is het volgens een overeenkomst tus schen Burgemeester en kerkmeesters geslecht. Men koesterde in vroeger eeuwen een zoo groeten eerbied voor een begraafplaats dat be paald was, dat geen misdadiger welke op een kerkhof vluchtte gevangen genomen worden mocht. Alleen de Procureur-Generaal van het Hof van Holland had in zeer ernstige gevallen het recht iemand op een kerkhof gevangen te laten nemen. MICHEL M. F. VAN VELSE'N, Maarschalk Poch heeft! 'tijdens zijn ver-. blijf te Londen voor. de overwinningsfees ten ti.n interview met een medewerker van de „Daily Mail" gehad, waarin hij gespro ken heeft over.... den volgenden oorlog 1 Een uiting welke zoowel bij de rechter, als bij de linkerzijde nog al de a-anjdacht heeft ge trokken en nu door beide richtingen wordt benut. Maarschalk Poch heeft n.L den Engel se hen den raad gegeven t© zorgen gereed1 te zijn voor den volgenden oorlóg en heeft o.a. gezegd: „Gij moet zorgen steeds een voldoend© hoeveelheid krijgsmateriaal te hebben en dit vooral op de üoogte van den tijd te hóu den. De toekomstige oorlog toch zal vóór. al een oorlog van materieel zijn." Soldaten, Pransche moeders, hoort gij dat? roept de „Humanité" uit; de rechtsvrede, de vrede van den laats ten der oorlogen, is nog niet eens goed gesloten of de mannen, wier vak het is andere menschen te dooden, nemen reeds maatregelen voor de volgende bloedbaden, welke hun reden van bestaan zijn. .baat ons hopen, schrijft daarentegen het „Journal des Débats", dat deze waarschu wing door onze wapenbroeders van gisteren, die getoond hebben wat zij kunnen indien zij door een krachtige®, wil geleid worden, ter harte zal worden genomen. Het blad wijst erop, dat in het toekomstig Europa Prankrijk, tengevolge van zijn ligging, even tueel opnieuw de ^pits zal moeten afbjjten, in afwachting dat zijn soutiens, Engeland en Amerika, hun strijdkrachten tot ontwik keling zullen kunnen bremgen. En men weet wat zulk een verwachting kost! Vooral als Engeland niet gereed mocht zijn, als in 1914. Eet blad juicht derhalve Poch's aan sporing toe om te zorgen voor belangrijke, steeds ter, beschikking zijnde reserves aan materiaal: niemand zal tegenspreken, dat, indien Engeland in 1014 over zulke reserves de beschikking- had gehad, do oorlog waar schijnlijk voorkomen ware geworden. Duiischland had dan geen minachting ge had voor het legertje van Freinoh. Het „Journal des Débats" bepleit ten slotte het houden van geregelde militair© besprekingen, indien men dan het instand houden in vredestijd van een geallieerd, op perbevel onmogelijk acht teneinde te ko men tot uitgewerkte concentratie- en ope ratieplannen, die voortdurend up to date (blij ven. Het blad geeft niet onduidelijk te (ken nen, dat Engeland, o.a. zorgen moet voor een flinke luchtvloot, welke onmiddelljjk bij het begin van den strijd, wellicht beslis send, zou kunnen ingrijpen. Dit deze hou ding van een blad als het „Journal des Dé bats" blijkt wederom hoezeer men in bree- de kringen in Prankrijk twijfelt aan de op rechtheid van D'uitschland's bekeering en daarin slechts liandge camouflage blijft zien. DUITSCHERS EN POLEN. Naar gemeld wordt heeft de Duitsche wa,- penstiistandscoimmissie, kort na ontvangst van het Fonische antwoord op het Duitsche protest tegen het doodschieten van twee Duitsche grenswachten, een brief van ge neraal Dupont ontvangen waarin hij zegt geen verklaring voor de Poolsche handels wijze te vinden. Hij zendt aanstonds een officier naar Posen om daar de documenten, die betrekking hebben op het voorval te onderzoeken: Hij" zegt het wems©hélij¥ jte achten dat 'de Duitsche regeering ondanks haan rechtmatige verontwaardiging niet met maatregelen van weerwraak dreigen zal, al thans niet vóór den terugkeer van dezen officie^. Voor het overige heeft generaal Du- pont vernomen dat de Poolsche regeering met de vrijlating der. Duitsche gijzelaars een aanvang heeft gemaakt. UIT ENGELAND. Het münwerkersvraagstuk opgelost. Toen gisterenochtend in Dowmingstreet de bijeenkomst tussehen Lloyd George en de afgevaardigden van het uitvoerend: comité der mijnwerkersfederatie geopend werd, be stond er hoop op een oplossing van de crisis. Het resultaat der openhartige besprekingen Donderdagavond tusschen de Regeering en de eigenaars der mijnen gevoerd was, dat de premier op de samenkomst een basis kon aangeven voor een overeenstemming omtrent de kwestie van het tarief voor het stukwerk. Aan het einde der bijeenkomst deed de Re geering omtrent dit punt een nieuw voorstel. Het tarief voor stukwerk zal verhoogd wor den tot een bedrag, als gemiddeld noodig zal zijn om de mindere verdienste, die het ge volg zal zijn van het verlagen der opbrengst met tien procent te dekken. De federatie der mijnwerkers kwam gisterenmiddag bijeen om het Regeeringsvoorstel te hespreken. Men meent dat men tot een schikking zal kunnen geraken. Het resultaat der onderhandelingen tus schen de regeering en de mijnwerkers, betref fende het tarief voor stukwerk is, dat het re geeringsvoorstel is aangenomen en. de kwes tie dus is opgelost. Het verbod van kolentransp-ort is inge trokken. Gelijkstelling van seksen1. In het Hoogerhuis is de tweede lezing voor gesteld van het wetsontwerp betreffende de gelijkstelling van mannen en vrouwen. In dat ontwerp wordt, naar we vroeger reeds mede deelden, bepaald, dat verschil van sekse geen verschil mag maken ten aanzien van de be noembaarheid tot burgerlijke of rechterlijk© ambten. Er waren weinig peers in het Huis en deze bleken met de wet te kunnen medegaan. Alleen was er eenige discussie over de toela ting van vrouwen tot het Hoogerhuia. Lord Bryee herinnerde er aan, dat de regeering plannen had beloofd voor een reconstructie van Eet Hoogerüims. en wilde zoolang nog maar wachten met toelating van vrouwelijke peers. Lord Crewe was het hiermee eens. Het wets ontwerp werd daarop voor de tweede maal ge lezen. De verkiezing in Swansea. Bii de verkiezing in Swansea (East! i« de eoalitieoandidaat. de liberaal Matthews ge kozen. Hij kreeg 9250 stemmen, de tegeneandi- daat Williams van de Arbeiderspartij, kreeg 8158 stemmen. Uit dit zoo belangrijk gestegen stemmencüfer van den arbèiderscan- didaat, een paar duizend stemmen jneer dan in December 1918, blijkt hoezeer de coalitie aan steun en invloed verliest. Geen nationalisatie der mijnen? Hervorming van het Hoogerhuis. De parlementaire medewerker van de „Daily Ohron." verneemt, dat de regeering van plan is onmiddellijk het rapport van de Bryce-oom- missie over de hervorming van het Hoogerhuis in overweging te nemen, met het oog op de indiening van voorstellen te dezer zake in het najaar. De eerste minister schijnt, verlangend om de eerste de beste gelegenheid aan te vat ten, en een wetsontwerp in te dienen. UIT duittschland. Arbeidsooflicten. Over de oorzaak van het ontslag op groote schaal bii de SiemensSchuckertwerken hteeft geheimraad von Siemens aan het „Berliner Tageblatt" meegedeeld, dat Zaterdag j.l. bij het beheer der' fabrieken aanvragen inkwamen of de werkplaatsen op den z.g. internationalen Haandag open zouden zijn. Het besluit der directie de werkplaatsen open te houden werd volgens desbetreffende overeenkomst ter kennis van het arbeidscomité gebracht en dit werd ver zocht de openbare aankondigingen te eontrasig- neeren. Om onbekende redenen .weigerde het comité de onderteekening. Den volgenden dag zag een aantal arbeider» zich genoopt de aanplakbiljetten te vernieti gen. Deze lieden werden wegens een vergrijp tegen de tucht onmiddellijk ontslagen. Dlaarop was een algemeene passieve tegenstand het ge volg. .Het ontslag op groote schaal 'bij de Siemens- werken is slechts een verschijnsel op zichzelf, dat den gespannen toesband in de Groot-Ber- liinsche metaalnijverheid kenschetst. In zake het nieuwe loon- en arbeidstarief is tot duver nog geen overeenstemming bereikt. Indien het in den loop van heden het ministerie van arbeid niet gelukt de partijen nog tot overeenstem ming te brengen, moet met een algemeene sta king in de Groot-Berlijnsche metaalnijverheid rekening worden gehouden, Naar de „Vorwarts" verneemt is gisteren reeds bii geheime stemming tot een algemeene staking bii Siemensfabrieken besloten. Ook bii de posterijen heeft zich een conflict naar aanleiding van de staking op Maandag ontwikkeld. Het bestuur der posterijen heeft 200 telegrambeambten wegens deelneming aan de staking ontslagen. Nadat Donderdagavond 10.000 arbeiders vol gens het besluit van de directie der Siemens fabrieken waren ontslagen, hebben de arbeiders der beide fabrieken in Siemensstadt het werk onverwijld neergelegd. Men vreest dat het ger heele bedrijf zal worden stopgezet. In Siemens stadt alleen zijn 23,000 man werkzaam, in alle bedrijven der maatschappij in Berlijn, Siemens stadt, Oharlottenburg, Lichtenberg en Garten- fels bii Spandau 30,600 man. Nader wordt hedenochtend gemeld: Het ontslag van 10.000 werklieden bij Sie mens Werke is, zooals te verwachten was, door de arbeiders met de proclamatie der algemeene staking beantwoord. Gisteravond reeds bepaalden de arbeiders hun houding in deze aangelegenheid. 13.839 stemden vóór» 2539 tegen staking. Tengevolge van deze staking lag heden het werk in alle Siemens Wertke stil. De arbeiders hopen op een sympathie- staking iu de geheele metaalindustrie. GEMENGDE BUITENLANDSCHE BERICHTEN Communisten gearresteerd. De in Ben- then OSilezië) verschijnende „Katholik" meldt: Woensdag heeft in Sosnovice een bijeenkomst plaats gehad van gedelegeerden van alle com munisten uit Congres-Polen, waarin vertegen woordigers uit de Poolsche nijverheidsgebieden Lods en Warschau aanwezig waren. Van de zijde der Poolsche regeering werden 183 deelnemers wegens politieke en misdadige kuiperijen in hechtenis genomen. Negers en blanken. De New-Yorksohe cor respondent van de „Times" deelt eenige bij zonderheden mede over een strijd tusschen negers en blanken te Washington. De negers hebben, zegt hii, tot de ongeregeldheden aan leiding gegeven. In den laatsten tiid kwamen herhaaldelijk aanvallen van negers op blanke vrouwen voor. Zaterdag nu trachtten een aan tal soldaten en zeelieden een neger te vinden, die van zulk een aanslag werd verdacht. iZii slaagden in hun voornemen niet en koelden nu hun woede op eiken neger, dien ze tegen kwamen. Zondagavond ging het op dezelfde wijze, maar nog erger. De negers besloten nu zich te wreken en al schilt er onder hen eenige organisatie te ziin, in hoofdzaalc waren het toch op zich. zelf staande troepjes, die tegen de blanken amok maakten. Op verschillende trams werd door negers geschoten en alleen loopende zeelieden en soldaten werden door zich te wreken en al schijnt er onder hen eenige op het hoofdkwartier van het Leger dea Heils. Politie en troepen hadden druk werk om de orde te herstellen en eenige negers en twee politiebeambten werden gedood. De staat van beleg is te Washington afge kondigd. Van de bevolking van Washington. 400.000 zielen tellend, zijn er 100.060 kleurlingen. De correspondent van da „Times" is van oordeel, dat bii: de negiers ook bolsjewistische invloeden zich doen gelden, vooral wiil de negers onte vreden ziin over de politieke en vooral de sociale beperkingen, die ten aanzien van hen bestaan. Onlusten in Australië. Ook in Australië heersoht onrust. Aan da „Times" wordt ge meld, dat te Melbourne een troep van 8000 ge repatrieerde soldaten, bii wie zich het Janhagel van de stad aansloot, naar het regeeringsgo- bonw trok en een onderhoud verlangde met een premier Lawson. De menigte drong het gebouw binnen en dreigde den minister naar buiten te halen. De heer Lawson echter, kalm en onbe vreesd, ging naar een venster en spuak de menigte toe. Toen eahter wierp een of ander woesteling den minister een zwaren metalen inktpot naar het hoofd, waardoor hii een diepe wonde kreeg. Dat iwas het sein voor verdere wandaden. Dé menigte drong het gebouw ver der binnen» vernielende en plunderende. Da politie wist haar te verdrijven, maar later! vereenigden zich weer nieuwe benden op da straat, die echter door de politie ook toen weet werden uiteengedreven. Duchtige slagen wer den uitgedeeld en de ziekenhuizen ziin gevuldi met gewonden. De Italiaansche Senaat prijst Minister Nitti. Naar een Stef, bericht meldt, heeft de Senaat op voorstel van Senator Bergamazzo hulde gebracht aan de regeering. die in de af* geloopen dagen de orde heeft weten te bewa ren en het gezag heeft gehandhaafd. Minister Nitti bedankte den Senaat en ver* klaarde, dat zijn gedachten uitgingen naar het Italiaansche volk. dat zijn rijpheid heeft bewe zen en het gevaar heeft begrepen van wanorde. Regeering en parlement ziullen immers op hun pest ziin en zullen de orde en de rust handhayer- (langdurig applaus), -■?- De typografen en het Zondag-ochtendblaÜT Door den Ned. R.-K. Grafisehen Bond en den Ned. Chr. Grafisehen Bond (afdeeling Den Haag), is aan de Vereenigijxg „De 's-Graven- haagsche Dagbladpers" en aan de directies der te 's-Gravenhage verschijnende dagbla den ,een schrijven gericht, waarin zij verzoe ken, bij de herziening van den arbeidsduur in Augustus &jb„ het daarheen te willen lei den, dat in het dagbladbedrijf gelijktijdig worde overgegaan tot invoering van den vrijen Zaterdagmiddag en voor zooverre be treft de bladen met ochtend- en avond-editie, van dezen de Zondag-ochtend-editie worde afgeschaft. Met medewerking van adverteerders, zoo wel als van redactie en administratie, achten adressanten de voldoening aan hun verzoek zeer wel mogelijk. Immers, thans blijkt reeds, uit de adver tentiekolommen op Vrijdagavond, dat heeren adverteerders zich geleidelijk aanpassen aan den nieuwen tijd en hunne annonces in plaats van des Zaterdags, op Vrijdag doen plaat sen, niet het minst met het oog op den in verreweg de meeste bedrijven ingevoerden vrijen Zaterdagmiddag .waardoor hunne an nonces, op Vrijdag geplaatst, meer aan hun doel znllen beantwoorden. Staking aan de „Nieuw-Amsterdam". ■Donderdag heeft 't personeel van de „Nieuw- Amsterdam" onder leiding der besturen ver gaderd. Na langdurige bespreking werd besloten de staking voort te zetten. Aan de reeds ge stelde eischen werden de volgende toege voegd: betaling van een schadeloosstelling van 1956 als vergoeding voor het slechte voedsel op de afgeloopen reis; Bitbetaling van de gage gedurende de staking. Het conflict omvat 660 a 700 man, zoowel dek-, machine- als civiel-personeel. De directie der H. A. L. stelt alle stakers, ook het reserve-personeel dat tot dusver met landwerkzaamheden was heiast, voor de vraag om te monsteren. Bij weigering wor den zij ontslagen en op de zwarte lijst ge plaatst. De staking dreigt hierdoor een zeer scherp karakter te krijgen. Do Seheepvaartvereeniging handhaaft haar standpunt en weigert alle onderhande lingen vóór er gemonsterd is. Middeleeuwsche kunst. Nadat wij onlangs de lijvige boekdeelen van Prof. Dr. Pijper over „Middeleeuwsch Christen dom" en van Prof. Dr. Huizinga over het „Herfsttij der Middeleeuwen-" zagen verschij nen, versoheen dezer dagen het zesde deel van het prachtig geïllustreerde werk over Middel eeuwsche kerkschildering, van Gustaaf van Kal* eken. Wel een bewijs dat de oude kunst nog niet is afgedaan. Er mag trouwens wel een dam opgeworpen worden tegen overdreven ziekelijke kunst alhoe wel in beginsel elk streven naar nieuwe kunst* vormen te prijzen valt. Wij zien in openbare gebouwen en helaas ook in onze kerken, schilde ringen verschijnen die kant nog wal raken en nu reeds veroordeeld zijn om in de naaste toe komst de witkwast te krijgen Goede voorbeelden uit den bloeitijd der mid deleeuwen, een der schoonste kunstperioden die ooit bestaan hebben, blijken dus niet overbodig om weer tot nieuwe, doch gezonde opvattingen te komen. TREKJES XCVI. Gemengd nieuws. Bij een vechtpartij in een dansgelegenheid op de kermis te X, werd zekere T zoodanig met een mes gestoken, dat de dood spoedig intrad. De dader is ter beschikking van de justitie ge steld. Couranten-bericht van deze week. 't Is negen uur en reeds schemerend. In de anders om dezen tijd sombere dorps straten is 't rumoerig en vol. In lange, versperrende rijen schuifelen de dorpelingen kermispleinwaarts Daar is t jeeds 'n groote woeligheid.... gezang, geschreeuw en schetter-muziek. De kermis is niet groot. Want 't is maar een dorpskermis op één pleinhet plein, waar men als 'n groote fa milie bijeen is. In de steden zijn de kermissen afgeschaft. Maar in de dorpen blijft 't nog zoo n beetje doorgaan. Daar wordt de kermisviering nog van de ge moedelijke zijde beschouwd. Hossende troepjes rennen de liclit-bundelende kramen en tentjes voorbij en gil-zingen lied jes van „had je me maar met 'n knaakie d r bij" en „in het bosch in het bosch, in het heer- lek groene bosch," die liet geratel der orgels en drie-persoons orkestjes over joelen en heviger opdaveren bij de stillere plekken Even buiten het kermis-gedreun vindt men de café's met gelegenheid tot dansvermaak. Voor het grootste koffiehuis trossen de groep jes opeen.... Elkander btduwend dringen ze zoek-tastend naar binnen, lachend, roepend en pretmakend. Het lokaal zwemt in tabaksdamp en meel achtig gloeikousjes-licht, dat het vuurrood, gras groen en hard geel der lampions en slingers bespat. Dikke rook-plumeaux veikronkelen tegen de zoldering, waar ze geen uitweg vinden en zich verwijden en oplossen in de verzamelde mist, die traag langs de balken kruipt. Langs de wanden staan de jood-bruine ban ken, bezet met drinkende en rookende kijkers en uitpuffende danslustigen met spekk erig-be- zweete gezichten. Vier muzikanten in armoed-piunje zitten op 'n buig-zwiepende verhooging en doen walsen en polka's door de bedompte ruimte snerpen. Er is juist 'n nieuwe dans begonnen Het voetgeslof en geklots en 't wijs-meezingend geschreeuw bezorgen de zwoeg-muzikanten zwaarder werk. Er is veel animo. Een jongeman met brons-bruin gezicht van aldoor op 't land werken danst branie-achtig statig met 'n rood-wangige boerendeern, gekleed in blauwe rok en gebloemde réséda blouse. De lange, beboezeroende armen houdt ie recht voor zich uitgestrekt.... de geel-behaarde handen omhaken de bovenarmen van z'n dame, die zich, veilig in z'n knuistomklemming, onver schillig laat mes-wiegelen. 'n Andere vrouwelijke danslustige heeft voor 't gemak lipar hoed afgezet... de rood-blonde haar-bulten met licht-spikkelende spelden wip pen mee in de dans-deiningHaar partner is 'n grove hooier met 'n verschuinde koordjes- pet op en 'n tot pap verkauwde sigaar in z'n mond. Dan volgt weer 'n jonge, kazerne-nieuwe milicien in z'n ordinair, grijs-groen tunique, dat als gedeukt blik om z'n vierkantigen romp kreukt. Z'n aardbei-achtig gelaat met dito bom- neus is bestreept met vuile zweet-spoortjes., z'n dikke vleesch-handen met worstjes-vingers begrabbelen den gladden, roodsatijnen blouse rug van z'n geliefde, die glinster-oogend mee- hobbelt. Daarop volgt 'n stel, dat de danskunst maar ten halve meester is en zich stumperig-stijf voort beweegt, houterig tegen-de-maat-in trappelend en anderen van streek dansend. 'n Dronk ;n veertiger becritiseert brutaal- dringexig de dansenden. Z'n tot 'n vodje ver- zweet boordje plakt tegen z'n vetten rimpel halsz'n verkleinde traan-oogen volgen de hobbelende, stootende en wiegelende lijven met z'n gek-verkromde spillebeenen huppelt ie op z'n eigen houtje mee, komiekerig buigend en keerend naar de toeschouwers. De dans is geëindigd. Voor 't buffet wordt het 'o geschorm om 't eeist aan de beurt re zijn- Er wordt gerust eii gedronken. Vooral véél gedronken Weer spoedig wordt 'n andere dans aange kondigd en 't grillige gezwaai begint opnieuw. Opeens worden muziek en dansgewoel neer geslagen door 'n rauweiijk gekrijsch van veel stemmen. Er is henie, 'n Troepje jongens uit een naburig dorp is binnengekomen en eischt z'n aandeel in de dansvreugde, waardoor plots de fel-aangloei- ende jalousie losbrandt. Twee pootige knapen begrimmen elkaar drankadem-snuivend in verwilderd vecht-in- stinct en onheilspellend zwijgen. De meisjes waar de ruzie om aangekomen is, trachten het geval te sussen, maar de man nen dringen gevaarlijker op elkaar toe. Eén onvooizichtig hits-woord is voldoende om den vecht-drift te doen uitschieten. Onder hevig tumult omklemmen de zenuw-armen de zweet- dampende lichamen, die als 'n bal over den vloer wentelen.... de bijeen getrokken oogen verwitten in de paarsche gezichten. Er volgt een onbeschrijfelijk lawaai van gil lende vrouwenstemmen en mannen-vloeken. De andere buiten-dorpers beginnen partij-trekkend mee: te vechtengebonk van omvallende banken en gekraak van vertrapt glas vermengt zich met 't geraas van 't vecht-geschreeuw en De'iwce"'hwfd-strijders stompen eltoarm't vezicht en werken met alle stnjdbaie ledematen fWenen, die hen willen scheiden we. den terug- geboft door de woest heen en weer zwaaiende lichamen. De buitenman ligt onder en sclnjnt het te verliezen.. Maar z'n uitpuilende, bloedcrig- bemarmerde oogen zinnen naar wraak; door de gedachten-verminkende drankhitte wordt z'n drift toomloos en bloeddorstig Met de krampige vingers der linkerhand grijpt ie in de haren van z'n tegenstander. Eer iemand 't kan verhoeden flikkert in de Landere 'nmes.... 'n Scheurend, alles doordringend gebrul wordt vernomen tot ver buiten het danshuis. De vrouwen bedekken gillend het gelaat en vluchten in 'n hoek.... de mannen deinzen achteruit. De dorpeling ligt achterover met grauw bleek gelaat, dat niet meer beweegt. De bloed- overgulpte kleêren hangen aan lappen langs z'n lijf De messensteker is in de algemeene ontzet ting gevlucht. Er komen veel meer menschen in t lokaal, waaronder ook veldwachters en 'n dokten Allen kijken naar het lichaam.... dat reeds 'n lijk De kermis is niet groot. Want 't is maar een dolP^kc™ °P plein...,.hèt plein, waar men als n groote la™hLbsteden'zijn de kermissen afgeschaft. Maar in de dorpen blijft 't nog zoo'n beetje doorgaan. Daar wordt de kermisviering nog van de ge moedelijke zijde beschouwd. Als kind was je gelukkig op zoo'n kennis van veel blij gerucht en klatergoud-geschitter. Maar 't is in waarheid een gedrochtelijk beest, welks vuil gelaat bedekt is met 'n laag schmink van veel helle kleuren, 'n Gelaat, dat zoet-vriendelijk kan lachen en grijnzen, doch onder dien lach en kleurlaag allerlei leebjke hartstochten verbergt. En giert en brult als die tot uitmg komen, om zich dan achter dat lollige masker te ver kneuteren in vecht-razernij en coodslag^ Volgens de „Daily Herald" gaat er xn het Lagerhuis liet jreruciit. dat do refireerinfii voor nemens is liet nu ndeirlieidsr a j>j>or t van sir Arthur Duckham als grondslag te nemen voor haar maatregelen in zake de kolenmijnen. Sir Arthur beveelt aan de verwerving door den staat van alle minerale rechten in Groot- Britannië met schadevergoeding, maar hij is tegen nationalisatie der mijnen en acht het plan van den miinwerkersbond onuitvoerbaar. IS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 9