Levsnsmiddglenvssnisning BUITENLAND BINNENLAND Schol en Schelvisch BENNEBROEK. Van Overal OPRUIMING SCHOENEN een pond groote schelvisch Regeenngskousen P. w. tweehuijsea 42ste JAARGANG lOüOB DeSjNEMEHTSPRUS BEDRAAgTvOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f2,70 BiJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELINS „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING een pond groote schol Politieke stormen in Duitse hland GEMENGDE BUITENLANDSCHE BERICHTEN BARTELJORISSTRAAT 27. MAMDAS 23 JULI GBiO HAARLEMSCHE COURANT De Directeur van het Gemeentelijk Levens middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Dinsdag 29 Juli 1919, van 10 uur v.m tot i uur n.m. per persoon a 22 cent per pond OF a 17 cent per pond op vertoon van VISCH'KAART No. 13501—16500 in de Gem. Vischhal. De Directeur voornoemd', F, DE JONGE. Voor de inwoners dezer gemeente zullen nu worden beschikbaar gesteld, tegen regeerings- prijzen en wel: DONDERDAG 31 Juli, des n.m. van 25 uur en van 71/?.9 uur. In het vergaderlokaal der Chr. Jongelings- Vereeniging. De Directeur Distributiebedrijf, DAFFEIJNIER. De wefhstudeipskeuze. Zooals men in ons interview met de Wethou ders mrs. Bomans en Bruch heeft kunnen lezen, wenschte mr. Heerkens Thijssen zich niet over de kwestie der wethouderskeuze uit te laten, alvorens deze in de Roomsche Raadsclub behan deld was. i Na ons hoofdartikel in ons nummer van Za terdagavond machtigde de Wethouder van fi- ^cSTciën ons gaarne tot de verklaring, dat hij |et met het daarin uiteengezette standpunt vol maakt en in alle opzichten eens is. Het is ook zijn meening, dat het vraagstuk der Wethou- dersbenoemingem veel te veel verpolitiekt wordt. Volgens de Gemeentewet vormt het college .van B. en W- één geheel van dagelijksch be stuur; moet dit dus bestaan uit die mannen uit den Raad, welke geacht kunnen worden van de gemeentezaken het best op de hoogte te zijn. Al het gescharrel daar omheen met ur- gentieprograms en politieke combinaties gaat lijnrecht tegen den geest der wet in. En daar om moet het ondermijnen der bevoegdheden van het college van B. en W. en der zelfstandigheid1 van den Raad enkel om politieke doeleinden, ten zeerste worden afgekeurd. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat ook de kleur van den Raad in het college van B. en W. tot uitdrukking komt. u. I Gaarne publiceeren wii ook deze meening; het doet ons genoegen een in gemeentezaken zoo doorkneed man als mr. Heerkens Thijssen in deze geheel aan onzen kant te zien. Eindelijk is het onweer losRebröken, waarop wii reed's zoo lanai wachtten. Het is niets meer dsn natuurlijk, dat het Duitsche volk, eenige" rins bekomen van den schrik van zijn neder laag. gaat vragen, hoe is het toeh mogelijk, dat wij met een onoverwinnelijk loser, zoo totaal verslaeen. zijn 8 iVan alle kanten rijzen nu de politieke per soonlijkheden op, welke in den oorlog een rol tó«elden en zeggen nu: hadt men miin raad tnaar gevolgd, het zou wel beter zijn gegaan of wel: had men dien en dien persoon maar te juistertiid verwijderd, wii hadden thans een bervollen vrede gehad. Die geliikhebb-erii zal nog wel een tijdje de publieke aandacht in beslag nemen. Het spel letje is geopend zcoals wii reeds Zaterdag onder de telegrammen vermeldden met een aanklacht van den Duitsch-nationalen afge vaardigde Grafe op Eerzberger en een sensa- tioneele verdedigingsrede van dezen laatste, die, zooals, men weet Rijksminister van finan ciën is. De beschuldiging van Grafe komt op het vol gende neer: ÓJat onze overwinning in de war geschopt is. danken wii niet alleen aan de actie der sociaal- democratie in het leger ginds Januari 1917, dat danken wii 001 alles aan één manErzberger. In dat jaar drongen ook bii 0ns aan het fr.vat eerst de geruchten van do brieven uit het vaderland door: ZJJn verloren. Alios kon men niet zeggen, maar Erzberger had: het ver trouwelijk in Frankfort aan de Main verklaard en nu was geheel Duitschland er\an^overtuigd. ■Steeds beriep men zich weer op '-erzberger. .Vannen van alle partijen. moeders, echtgenoo- en. en kinderen, vertelden van de paniek.' Daj •verd ons aan het front toch al te rpal, Vvj ladden slechts een enkel antwoord: Vit zuilen leu vijand verslaan. In den zomer van 1918 ieliaaideu wij nog overwinningen zooais oe ffs- okiedeni-s ze nog nooit gekend heeft. 1 oen warn do catastrophe. Maar de man, die daar le schuld van draagt, die eraan schuldig i» dat 'et Vaderland te kort schoot, die man tracht 'U züu hoofd uit den strop te halen. Het is alleen mo-gelük geweest, zei Grafe, dat de meerderheid door de minderheid over mand werd. omdat het Duitsche volk. door de verschrikkingen van den oorlog in verwarring gebracht, vrede en brood verlangde en alles over boord wierp, toen het daarvoor het voor uitzicht op ..vrede en brood" geboden werd. De ontzenuwing van ons leger heeft het den gena deslag gegeven. De spreker geeft dan een uiteenzetting van het inüivingsprogram van Erzberger uit 1914 en vervolgt: Dit inlijvingsprogram kunt u niet ,-erloochenen! Zoo zien de inlijvingen eruit, die gü ons nu opeens in de schoenen wilt schuiven. (Tot Erzberger): lk ben overtuigd dat het uw handigheid en bedrevenheid gelukken zal. door onthullingen van de een of andere soort voor u zelf de een of andere geestdriftige atmos feer te scheppen." Nu, zoo iets is Erzberger wel toevertrouwd en bii hield een stormachtig toegejuichte rede, waarin hij zich aanstonds in plaats van aange klaagde als aanklager opwierp: Thans hebben wii niets meer te verzwijgen zei bii. Minstens tweemaal kon een eervolle vrede tot stand komen, maar de rechterzijde en de militairen hebben dat 'beide malen gezamen lijk verhinderd. (Groote beweging). Het Belgische vraagstuk was het grootste beletsel. Wilson wilde in 1916 met alle kracht den vrede tot stand brengen. Men vrage slechts graaf Bernstorff. Waarom werd hii wekenlang na zijn terugkeer uit Washington niet „an höchster Stelle" toegelaten, om. rapport uit te brengen?? Het vredeswerk werd gesaboteerd door de afkondiging van den duikbootoorlog. In het verder verloop zijner rede besprak Eraberger de gebeurtenissen in Juli 1917 en verklaarde, dat ziin redo van 6 Juli 1917 bin nenkorten een brochure onder den titel „Waar om moeten wij naar Versailles gaan?" zal wor den gepubliceerd. En ik ben overtuigd, aldus spreker, dat men.geen na lezing der rede zal zeggen: Hoe was het mogelijk, dat over zulk een verstandige rede in Duitschland zulk een spectakel kon worden gemaakt? Op 30 Augustus ontving de rijkskanselier door bemiddeling van den nuntius een schrijven betreffende een aanbod van Engeland, waarbij de i'ranscho regeering zich had aangesloten, in houdende het verzoek, dat de keizerlijke regee ring zich nader zou verklaren omtrent- de onaf hankelijkheid van België en waarborgen zou geven voor de politieke, economische en mili taire onafhankelijkheid des land. Een in ver zoenenden geest gesteld antwoord zou voor den goeden gang der vredesonderhandelingen zeer bevorderlijk zijn. (Groote beweging). Wij hebben hier een ambtelijke stap van een neutrale mogendheid, die door haar organisatie en haar denkbeelden meer dan de meeste in staat was te beoordeelen wanneer een stap tot den vrede kans op succes had. een stap. die niet op eigen initiatief, maar op- uitdrukkelijk ver zoek van de Engelsehe en met uitdrukkelijke machtiging van de Eransche re-geering werd gedaan. Reeds is den Paus vérlof gevraagd om den inhoud openbaar te maken; maar er is nog geen antwoord gekomen. Wat echter geschiedt te Berlijn? Men zou het niet mogelük achten. Vier weken lang geeft uien geen antwoord. In een schrijven van 24 September wordt ge weigerd een verklaring af te leggen, daar de voorwaarden voor het afleggen van een derge lijke verklaring nog niet voldoende opgehel derd waren. Een ambtelijk diplomatiek bericht voor het volk, dat in den groötsten nood ver keert. wordt dus vie«r weken lang onbeantwoord gelaten. En daarna verklaart men. dat het niet voldoende is. (Goote opschudding). Eind Sep tember was ik in Miinchen. Ik ken den nuntius sedert lang en ben zijn vriend. Hii komt me te gemoet met tranen in de oogen en zegt: „Nu is alles verloren, ook uw arm vaderland." Daarmede was dus het aanbod van Enge land, door bemiddeling van den Heiligen Stoel aangeboden, afgewezen. Dit is het tragische, het verschrikkelijke. Men vecht voor den vrede en dan geschiedt iets dergelijks. Onder deze omstandigheden kan men niet zwiigen. Wii moeten het Duitsche volk zeggen, hoe het twee jaren lang om den tuin is geleid. Indien het van deze dingen beter op de hoogte was geweest, had het den vrede een voudig afgedwongen. Einde September was door deze handelwijze de eerlijke wil van den Duitschen Riiksdag, om tot een vrede door vergelijk te komen, op zij geschoven. De hoop op andere volken was met één slag de bodem ingeslagen. Met open oogen is Duitschland den dood in de armen ge sneld. j Teen kwam 1918. i Elke poging om het verstand te doen zege vieren werd met militaire machtmiddelen ver nietigd. Steeds was het antwoord: nog even wachten, neg een oogenblk volhouden. En toen kwam einde September de ineenstorting van de militaire macht. Al deze dingen zullen binnenkort het Duit sche volk worden voorgelegd. Het kan dan de gegevens zelf onderzoeken De omwenteling zou den wapenstilstand ten- gevolge hebben gehad! Maar Hindenburg gein- de, dat men een wapenstilstand moest sluiten, ook als onze eisehen niet doorgezet zouden kunnen worden. Ik beweer: de vredesresolutie bad een goed gevolg moeten en kunnen hebben, als de grondstellingen, waarop ze gebaseerd was. waren geëerbiedigd, de vredesnota van den Paus kwam. Duitschland's ineenstorting is niet to wijten aan de revolutie, maar aan de voortdurende ver.Valschingeowaaraan de militaire kaste zich schuldig maakte. Erzberger eindigde met ,een hevige bedrei ging aan het adres der Al-Duitsehere, dat de Regeering pal zou blijven staan en zich niet langer door militairen en jonkers zou laten terror! seeren. Erzberger is nu natuurlijk op aller tongen en de al-Duitsehers hebben 'n leelijke knauw gehad. Toch geleoven wij, dat de z.g. „ont hullingen" minder buitengewoon zijn, dan z'j lijken. De Pauselijke bemiddeling, waarop Erztber- ger doelt, slaat op. den tekst van den brief van Paeelli, den nuntius te Mime hen van 30 Augustus 1917, waarin deze meedeelde, dat de Engelsehe regeering met uitdrukkelijke instemming van de Fransche aan haar ge zant bij het atieaan een telegram had ge zonden waarvan de nuntius van Gaspari, do kardinaal-staatssecretaris, een afschrift aan den rijkskanselier overhandigde. De in houd van dit telegram liep, naar bekend is, over Duitsehlands plannen nopens de ont ruiming en het herstel van België. De En gelsehe gezant bij het Vaticaan wenschte hierop door bemiddeling van de pauselijke diplomatie het antwoord van Duitschland te vernemen. De brief van Paeelli beteeken- de een officieele poging tot bemiddeling van het yaticaan, waartoe Engeland en Frank rijk de eerste stappen deiden. Nu zijn die vreü ess tappen van Z. H. den Paus niet onbekend. Clemenceau en Lloyd George zullen verder wel beweren, dat zij toen alleen oen vrede gewild hadden op on geveer dezelfde voorwaarden, als waaronder hij thans gesloten is. Dat de militaire kaste in Duitschland tot het laatste oogeniblik van geen vrede wilde weten, is eveneens van al- gemeene bekendheid. Bewezen had moeten worden, dat de oorlog ZONDER REDELIJ KE HOOP OP SUCCES nog in den nazomer van 1917 is voortgezet. Maar omtrent de on redelijkheid dier verwachting hezft Erzber ger nog geen enkel bewijs bijgebracht en daarover zal het deibat nu wel eerst recht beginnen. Ludendorff over de onthullingen. Reeds heeft Ludendorff in de „Ber, Ztg." getracht de waarde van Erzherger's onthul lingen te verkleinen. In een artikel in genoemd blad heet' het, dat de brief van den nuntius Paeelli en het antwoord van rijkskanselier Michaëlis gene raal Ludendorff Zaterdagochtend voor het eerst onder de oogen zijn gekomen. Terloops en geheimzinnig is eind Augustus of begin September 1917 aan het opperbevel meege deeld, dat Engeland voeling met Duitsch land trachtte te krijgen. Geheel onafhanke lijk daarvan was den generaal begin Augus tus, op grond van mededeelingen uit pacifis tische kringen in het onzijdige buitenland, meegedeeld, dat Engeland thans een openlij ke verklaring van Duitschland over België verwachtte. De genereaal duchtte, dat beide gevallen op hetzelfde sliegen en verklaarde beide keeren, dat hii met'een verklaring over België mee kon gaan. Er hadden tal van be sprekingen plaats over bet Belgische vraag stuk, ook een kroonraad op 11 September. Tij dens de onderhandelingen werd men het over de formule ten aanzien van België eens. Eenige dagen later drong de rijkskanselier er op aan om de openbare meening in het binnenland en aan het front voor te berei- den op een aanzienlijke matijEringr in de ver wachtingen, die zii ten aanzien van Belgrië koesterde. Generaal Ludendorff heeft later nog eens aan den rijkskanselier of aan staatssecre taris von Kühlmann gevraagd, wat er te recht was gekomen van de Engelsehe po ging tot toenadering. Hii kreeg toen een ont wijkend antwoord. Voorts publiceert het Wolff-bureau den BRIEF VAN GRAAF CZERNIN AAN KEI ZER KA RED dt. 12 April 1917, uit welk uit voerig schrijven blijkt, dat de toenmalige Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken toen reeds overtuigd was van de on mogelijkheid eener overwinning door de Cen- tralen en de noodzakelijkheid van spoedig een eervollen vrede te sluiten. Ook voorzag hij de revolutie in de Oostenrijk-Hongaar- sche landen. MINISTER BAUER NEEMT ONTSLAG. Bauer, de Oostenrijksche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, heeft zijn ontslag genomen. President Seitz heeft zulks in de vergade ring van de hoofdcommissie der nationale vergadering meegedeeld en een brief van Bauer voorgelezen, waarin deze uitvoerig de beweegredenen van zün besluit om af te tre den, uiteenzet. Hii verklaart dat de toekom stige politiek van bet kabinet, die in de con ferentie te Feldkirch tusschen den president den staatskanselier, den vi<x(-kansel Ier en hemzelf is vastgesteld, ook naar zijn (Bauer's) meening noodzakelijk is. Hij acht zich echter niet de aangewezen man, om die politiek uit te voeren. De voorzitter stelde voor, staatskanselier Renner met de leiding van Bauer's departe ment te belasten en betuigde leedwezen over Bauer's aftreden. De hoofdcommissie vereenigde zich met dit voorstel. Op verzoek van den voorzitter en van de hoofdcommissie bracht Bauer daarna nog rapport uit over de vredesvoorwaarden en over de opdrachten die do v red-es d e 1 eg a ti e te St. Germain in de conferentie te Feld kirch voor de nota van antwoord op de vre desvoorwaarden heeft ontvangen. HET AFTREDEN VAN KEIZER WILHELM. De conservatieve Duitsche bladen publi ceeren thans, na de rede van Erzberger, uit voerige verklaringen over den troonsafstand van Keizer Wilhelm. Hieruit blijkt, dat de ex-keizer tot het laatste cogenblik op het standpunt is blijven staan, om aan bet hooid der troepen de monarchie in Duitschland te behouden; dat hij onder pressie ten kdste heeft toegegeven afstand te doen \an keizerskroon, maar nooit atstand heeft ge daan van zijn rechten als koning van ini sen. Zonder zijn voorkennis is het zooge naamd afstandsbesluit gepubliceerd. Herhaaldelijk moet Wilhelm verklaard hebben: „Ik ben en blijf koning van. Prui sen". Een protest des keizers tegen het be kend maken van zijn abdicatie zonder zijn machtiging, werd opgesteld, maar niet open baar gemaakt. Het werd als historisch docu ment in veilige bewaring gesteld. Ook bij verdere besprekingen sprak de keizer zijn verontwaardiging uit over de onrechtmati ge daad van deu rijkskanselier en hij her haalde meer dan eens, dat hij uitsluitend' af stand van de keizerskroon had gedaan. Prins Max van Baden heeft reeds gerui- men tijd geleden 'beloofd de noodige verkla ringen over deze kwestie ©ogenblikkelijk na het sluiten van den vrede te publiceeren. UIT ITALIË. Een rede van Nittl. In den Senaat verklaarde Nitti in den loop der discussies over de regeering: verklaring, dat hij vastbesloten was de binnenlandsche orde te handhaven en dat bij elke agitatie, onverschillig of zij van nationalistische of van revolutionaire zijde kwam, ten zeerste afkeurde. Italië, zoo ging de minister voort, heeft een buitenlandsch crediet van 8 a 10 milliard noodig, teneinde de grondstoffen te verkrij gen, die voor de industrie noodig zijn. Onze geallieerden hebben ons tijdens den oorlog voortgeholpen, maar eenigen hunner geloo- ven, dat hun verplichtingen met den oorlog hebben opgehouden. De Vereenigde Staten ziin van oordeel, dat geen credieten aan Italië kunnen worden toe gestaan, zoolang de politieke toestand niet is opgehelderd. Dat wil zeggen, dat er oneenig- lieid tusschen Italië en de Vereenigde Sta ten bestaat, want de Vereenigde Staten leen den ons tegen 3.5 pet., terwijl van de binnen landsche leeniugen 5.56 pet. rente werd be taald. Wanneer een onzer nationale, aspiraties niet wordt bevredigd, moet men niet zeggen, dat wij den oorlog verloren hebben. Dat zou een dwaasheid zijn, want wij hebben den oorlog gewonnen. De waardigheid, die Italië in de wereld heeft verkregen, is meer waard dan elke andere rijkdom. Na een gloedvolle rede op de grofcte daden door bet leger verricht, werd een motie van vertrouwen in de regeering met algemeene stemmen aangenomen. Graaf Karoiyi gearresteerd. Naar de „Vossische Zeitung" verneemt, is de voor malige Hongaarsche minister-president, graaf Karoiyi met zijn eclitgenocte Vrijdag nacht naar Praag vertrokken. De komst van den graaf wa6 aangekondigd en de Tsjechi sche militaire politie liet hem aan de grens in hechtenis nemen. Er zal thans worden on derzocht, welk doel de graaf met zijn reis naar Praag beoogde. Axelrod en Neurotli veroordeeld. Axel- rod, de in Rusland geboortige leider der communisten, gewezon lid van de radenre- geering te Muenchen. is veroordeeld tot 15 jaar tuchthuis en 10 jaar eerverlies. Dr. Neurotli. de gewezen voorzitter van het centraal d'epartement van staathuishou ding, is veroordeeld tot anderhalf jaar ves tingstraf. - - Een aanrijding door den koninklijke auto. Toen de Koningin Zaterdagmiddag per auto van Den Haag naar bet Loo terugge keerd was, is tusschen De Bilt en Huis ter Heide een ongeluk gebeurd. Een karretvoer- der weerd door de Koninklijke auto aangere den, tengevolge waarvan hij een been brak. Dadelijk stopte de auto en stapte H. M. uit. Een dokter, die juist op zijn fiets kwam aangereden, kon dadelijk hulp verleenen. De Koningin bood baar eigen auto aan, om den gewonde naar een ziekenhuis te ver voeren, maar de dokter vond het beter, een auto uit Utrecht te lateu komen, die geheel voor het vervoer van zieken is ingericht; waarop de Koninklijke auto naar De Bilt werd gezonden om de ziekenauto aan te vra- ®en- j De Koningin bleef geruimen tyd op de plaats van het ongelijk en overtuigde zich persoonlijk, d'at alle noodige maatregelen waren genomen. Eerst daarna werd de reis naar het Loo vervolgd. BOND VAN R.-K. KIESVEREEN1GINGEN. Wegens plaatsgebrek moet het vervolg van het verslag van den Bond van R.-K. Kies- vereenigingen tot morgen blijven liggen. Woningtelling. In alle gemeenten van ons land, die op 1 Januari j.l. meer dan 2000 inwoners telden, zal een woningtelling wor den gehouden. De opneming moet vóór 1 November geschied ziiu. De wisselkoersen van buitenlandsche bank biljetten. De wisselkoersen van buiten landsche bankbiljetten, gouden en zilveren munten op do stations der Nedorlandsche spoorwegen zijn thans vastgesteld op: Papier. Goud. Zilver Shilling f 0.59 0.33 Frank '(Frankriilu' £g {g INGEZONDEN MEDEDEELING. voorwaarden, waaronder de handel en de opheffing der blokkade is veroorloofd. Voor Nederland zijn niet langer certificaten van de organisaties voor den import vereischt en evenmin is het noodig in anderen vorm ga ranties te stellen of goederen aan dergelijke organisaties te consigneeren. Ingcvrorm reizigers. In „St. Chris taf fel,'' het orgaan van de „Ned. R. K. Ilandelsrei- zigersvereenigiag," wordt melding gemaakt van een besluit genomen door een aantal in de stad Groningen gevestigde firma's in bouwmaterialen, om geen reizigers van eb kaar over te nemen. Een dergelijke afspraak bestaat ook onder de in ar gar in el abr i k a n te_D in ons land, waarbij zelfs van een overeen» komst in optima forma kan worden j*espro< ken. Hierdoor worden reizigers als hét ware geïsoleerd en raken ze vastgevroren in da zaak, waarin ze werkzaam zijn, daar het moeilijk en soms onmogelijk is van dep eenen tak van handel op den anderen over te springen. Het blad acht dergelijke overeenkomstet in strijd met de goede zedjen, omdat het derden van hunne bedrijfsvrij hekt berpoft en lien, tegen hun belang in, dwingt te blij» ven, waar zij zijn, op alle voorwaarden, die een patroon zal gelieven te stellen of te handhaven. s Klompen-iniustric In den Gelderschen Achterhoek hebben de meeste klompenma» kers opgehouden met werken, omdat ze het verdere risico thans aan het bedrijf verbon-, den, niet willen wagen. De concurrentie van de Belgische klompen is zoo geweldig dat de klompenmakers daaraan niet het hoofd kunnen bieden. Het hout moet duur worden gekocht de werkloonen verhoogd, zóó dat <1© klompen f 8(1 a f 90 per 100 paar kosten, ter wijl men er thans niet meer dan f GO a f70 voor de 100 paar kan krijgen. Duur fruit Uit Wijhe bericht men aan het „Volk": i i By de veiling van boomgaarden werden zulke abnormaal hooge prijzen besteed, als nog nooit het geval Is geweest. Boomgaar* den welke voor tweede jaar, toen 't ook een best fruitjaar. was, 2000 opbrachten, zijn nu verkocht voor ruim 4000 h 5000 gulden. De kwestie-Arts. I>e R.K. Statenclub in Noord-Brabant iieeft in beginsel besloten, het Statenlid mr. Arts niet tot do fractio toe te laten. De definitieve beslissing zal in een binnenkort te houden vergadering genomen worden. CRISISAANGELEGENHEDEN. A Kaas. Naar het Ned. Corr. bureau meldt, is de Minister van Landbouw niet voorne» mens den uitvoer van kaas in afzienbaren' tijd toe te staan. Onze s te ecu ko 1 en voo rzl ening. Naar ver» nomen wordt is allo uitvoer, van kolen uit België stopgezet en zijn alle onderhande« lingen opgeschort. Frank (Belgrië) 2.50 2.50 2.- Darleheuskassenseheine groot 50, 20 ,5, 2 en 1 Mark worden aangenomen tegen f 0.14 per Mark. De koers van postwissels naar Nederland was sedert de laatst ontvangen opgave op 21 Juli uit België 100 is 281.50 fres; op 11 Ju li uit Duitschland f 100 is 589 Mark. De handel op Engeland na de blokkade. Reuter seint uit Londen d.d. 26 Juli: Er is een Witboek gepubliceerd, bevattende de Inbraak in een goudsmidswinkel Zaterdagnacht is ingebroken in den win» kei van den goudsmid, den heer. K. Eblei, aan den Binnenweg te Rotterdam. De win* kei is voor een groot gedeelte leeggeplun» derd en alle gouden en diamanten voorwer* pen, volgens soliatting tot een gezamenlijke waarde van f 30.000 ongeveer zijn ge» stolen. Men vermoedt, dat de daders zich met een valsche sleutel toegang hebben ver» schaft. De heer K. Eblei, is tegen inbraak ver* zekerd. Na ui et gebruikmaking van een valschere sleutel in den winkel te zijn gekomen, is het eerste werk van de inbrekers geweest om voor het tuimelraam boven de deur een mat te hangen en daarna de gleuven in do luiken, waarmede do winkelramen van de straatzijde zijn afgesloten, met kranten dicht te stoppen, opdat het licht dat zij in den winkel ontstaken, niet naai' buiten zou doorschijnen. Op hun gemak en zeer zc^rgvuW^ want zij hebben niets opengcbraiceuofve ie^ ziin de dieven daarna aan het werK gegaan on hebben de winkelvoorraad 'mot kenms van' zaken gesorteerd. Alle z 1 veren en doublé* voorwerpen hebben ze achtergelaten, maar. al wat goud, diamant of brilian.t was is medegenomen. Van de buit maken deel uid een groot aantal horloges, armbanden, ringen broches, dasspelden, kettingen enz. tendeelo niet diamanten, paarlen en briljanten bezet. Voorioopig is vastgesteld, dat gestolen zijh 500 gladde gouden ringen, 112 ringen meb diamanten en briljanten, 200 caclietringen, 312 zegelringen, 101 similie-zegblringen, 104 dames marquiseringen, 20 armband-horloges 50 heerenhorloges, 53 heeren- en dames ket tingen, 70 colliers, 70 armbanden, 25 bro* ches Zeeuwsch model, alles van goud, 2o paai' diamanten oorknoppen, 6 diamanten broches. Alle. reparaüewcrk is onaangeroerd jspfa» 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1