LevensmiddelsnvoorzieniiQ BINNENLAND Schol en Schelvisch Geldigheidsduur Broodkaarten Nederland en België. OPRUIMING SCHOENEN Gemengd Nieuws p. 'r w eh y ajaen fL&ecSirëwsrfceQi*. WOENSBJAG 30 JULI Ï9S9 42ste JAARGANG IOOII n^^imiSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 2,70 Bil VOORUITBETALING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen een pond groote Schol een pond schelvisch IX! Hei geva9°Edam. BARTEU08ISSÏRAAT 27. - WEHURLEMSCHE COURANT HAARLEM - TELEFOON 1428 EN 2741 TELEFOON AFDEELIN3 „DRUKKERIJ" No. 1743 AOVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING BUREAUX: NASSAULAAN 49, De Directeur van het Gemeentelijk Levens middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Donderdag 31 Juli 1919, van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoor. a 22 cent per pond OF a 17 cent per pond ap'vertoon van VISCHKAAKT No. 20001—24000 in de Gem. Vischhal. De Directeur voornoemd1, F. DE JONGE. De Gemeentebesturen van HAARLEM, BENNEBROEK, HEEMSTEDE en SCHO TEN, brengen ter kennis, dat door den Mi nister van L. N. H. is bepaald, dat voor de 27e broodkaart-periode wittebrooclkaarten, aanvullingskaarten voor wittebrood en dag broodkaarten van verschillende kleuren gel dig zullen zijn en wel voor het 105e tijdvak (van 5 t/m 13 Aug.) de P AARS-b e.druk te voor het 106e tijdvak (van 14 t/m 22 Aug.) de GROEN-badrukte; voor het 107e tijdvak (van 23 t/m 31 Aug.) do EOOD-bedrukte; voor het 108e tijdvak (van 1 t//m 9 Sept.) de ZWART-bedrukte kaarten. Er heeft zich onlangs te Edam een eigenaar dig geval afgespeeld, waarvan de onaange name gevolgen tnaus nog nawerken en waar over wij, na verkregen inlichtingen, ons genoopt gevoelen iets te zeggen. Na de Novembergebeurtenissen ontvingen de burgemeesters een aanschrijving van den Com missaris der Koningin, waarin hen werdi ver zocht melding te maken van eventueele commu nistische propaganda in hun gemeenten. Nu heeft Edam een zeer modern predikant, die zooals tegenwoordig meer voorkomt den kansel gebruikt voor het verkondigen van maatschappelijke leerstellingen, en daar de be doelde dominee socialist is, gaan zijn herder lijke vermaningen schijnbaar vaak de richting van socialistische propaganda uit. Bovendien heeft ds. Klein zeggingschap over een vergaderlokaal te Edam; en ds. Klein ziet er niet tegen op daar Wijnkoop en diens kor nuiten toe te laten. Nu heeft Edam onlangs een Katholieken bur gemeester gekregen; de Volendammers zijn in hun wijde broeken naar Minister Ruys gestapt en hebben Z. Exc. overtuigd, dat de Katholie ken de overgroote meerderheid vormea En de Minister brak met de traditie, dat in Noord- Holland geen Roomsche burgemeesters thuis behooren en benoemde den heer van Kolfscho ten. Nu zit deze burgemeester niet voor zijn plei- zier in EdamWie wel eens iets van de plaat selijke politiek dezer visschersbevolking gele zen heeft, zal den héér Kolfschoten zijn ambt niet benijden. Bij de velerlei van oudsher bestaande moei lijkheden en den bezwaarden boedel, dien de heer K. van zijn voorganger overnam, vond hij nog een zeer krachtige beweging in communis tische richting aan 't opkomen. Wij begrijpen het, dat hij1, komend uit een streek, waar de kansel in de kerk nooit anders wordt gebruikt, dan om Gods woord te verkon digen, eenigszins verbaasd stond over het op treden van een kerkelijk voorganger in zijn ge meente. En ook, dat de heer Kolfschoten, ge dachtig het rondschrijven van den Commissaris der Koningin, schriftelijk bij zijn onmiddellijke» chef informeerde, of het optreden van een Her vormd predikant, zooals dit in zijn gemeente plaats had, ook viel onder de communistische propaganda, welke bij het Gouvernement dien- u- worden gesignaleerd. Hij moet in zijn meening versterkt zijn, goed te hebben gehandeld, toen hem bericht werd, van net o-ptreden van bedoelden dominee een om standig verslag te geven. En nu komt het onverkwikkelijke in deze zfiak. De Commissaris zendt het verslag van den burgemeester aan het kerkbestuur, waarvan ds. Klein zelf lid is. Het lid van Gedeputeerden; de heer Gerhard1 die het de vorige week noodig achtte in een openbare vergadering te Edam zijn licht over deze zaak op te steken en den burgemeester van anti-socialistische inquisitie te moeten beschul digen, vvas althans in zóóverre juist, dat hij net doorzenden van den brief aan de kerkelij ke classis een groote fout noemde. Zijn inziens uaocien beide partijen op de Griffie van het jouverncmer, t geroepen behooren te worden en de zaflk geen ruchtbaarheid moeten vorcien gegeven zakenman ®esltelf'.dat het zeer juist is kerkelijke zaken door kerkelijke overheden te doen berech- ■'rehpfi w1'iW1J deze laatste opvatting smvroL x was buitengemeen gevaarlijk den moester in de vergadering van het kerk bestuur als partij tegenover den predikant te stellen. En des te meer achten wij het niet-geherm hou den van den brief des burgemeesters te betreu ren, omdat deze nieuwe magistraat nog zoo kort in functie, het verscherpen van de verhou ding tusschen hem en een plaatselijk predikant best kan ontberen. Waarom wij op deze zaak echter met zooveel nadruk de aandadit vestigen, is niet zoozeer het plaatselijk belang, dat er mee gemoeid is, als wel de algemeene kant, dien wij er aan zier- Katholieke burgemeesters worden in Noord- Holland zeer zeldzaam benoemd; is eindelijk nu en dan de billijkheid tegenover een in groote meerderheid Katholieke bevolking met moeite af geperst, dan krijgen de benoemden niet zelden te hooien, dat zij. eigenlijk in dit gewest niet thuis behooren en beter hadden gedaan in N. Brabant te blijven. Het geval, dat zich nu met den heer Kolf schoten heeft voorgedaan stel zelfs eens, dat deze tactischer had kunnen handelen wijst nu juist niet op grooten steun en noodzakelijke hulp van hooger hand. om het voor een burge meester zoo noodige prestige te verkrijgen. Wij hopen, dat de toedracht dezer zaak meer aan een ongelukkigen samenloop van omstan digheden moet worden toegeschreven-; maar achten het naar aanleiding van dit feit toch niet overbodig er op aan te dringen, dat ook de Katholieke burgemeesters in Noordholland uit de hoofdstad van dit gewest die steun en hulp ontvangen, die ziji in deze moeilijke tijden zoo noode kunnen missen. Onder het opschrift „Groote dagen te ver wachten," schrijft de Antwerrpsöhe „Nieuwe Gazet": De heeren Paul Sogers en Pieter Orts zijn naar Parijs vertrokken om België's rechten te verdedigen in zake de vervanging van de traktaten, van 1831 en 1839. Het land heeft vertrouwen in beide gevolmachtigden. liet zijn beide knappe mannen die de vraagstuk ken kennen en wat meer is, overtuigd zijn en het geloof in eene gunstige oplossing voor hun land bezitten. Ik heb hier reeds meer maals geschreven, hoe groot de verdiensten van den heer Orts zijn. Nog onlangs heeft hij meesterlijk onderhan deld inzake de Afrikaansche koloniën, die ons voldoening kunnen gewen. De heer Segers heeft z.ieh gespecialiseerd in zake het Schel- devraag'stuk. Ik mag u verzekeren dat de een-dracht on der al ouzo ministers met het oog op de herziening der traetaten volledig hs. Er zijn geene wanklanken te vreezen. Men zegt dat een der ministers, de energiekste van allen, zijn collega's op het hart gedrukt heeft dat hij in deze zaak onverzoenlijk is en liever dadelijk ontslag zou nemen dan te moeten komen tot halve oplossingen, die niemand voldoen en een gevaar zijn voor de toekomst. Frankrijk, dat de eerste belanghebbende is in een sterker België, de voorwacht tegen de Ge.rmaanscke barbaren, steunt ons dtoor en door. Het bezoek van president Poincaré, maarschalk Focih en den minister van Bui- tenlandsehe Zaken, den heer Pichon, waar van weinig gesproken werd', heeft dit ver- Houwen nog gesterkt. De openbare meening in Engeland is meer en meer ingelicht, zoo als dit ook het geval is in andere landen. De Hollandsehe diplomatie zit ook niet stil en werkt ijverig om het verdrag van 1839 slechts zooverre te milderen, dat slechts kwestiën van toepassing zonden besproken worden. De Hollandsehe diplomaten bepalen zieh niet bij proselytisme in de geallieerde landen, maar zij zoeken voeling met invloed hebbende politieke mannen hier te lande. Een dankbetuiging. Op voorstel van burgemeester Max heeft de gemeenteraad v. Brussel besloten aan Hol land den dank der Brusselsche bevolking te betuigen voor den broederlijken steun in zake het onderwijs verleend aan de naar Ne derland gevluchte Belgische kinderen. Deze dank geldt in de eerste plaats de Koningin. Do Nederlandsehe missie, die aan de her ziening van de traetaten van 1839 deel zal ne men is gisteren te Parijs aangekomen. De Par ijs oh e berichtgever van het „Hbld." meldt d.d. 29 Juli: Dé internationale commissie, die samenge steld is mot het doel, de verdragen van 1839 te herzien en die men thans noemt de com missie van Veertien, ts heden (Dinsdag)mor- gen te tien uur bijeengekomen. Zij heeft den heer Larocbe, gedelegeerde van Frankrijk, benoemd tot voorzitter en sir Charles Tufton, den Engelseken afgevaardigde, tot vice- president. De Belgische gedelegeerde Segers, sprak bij den aanvang een rede uit ter inleiding van een gedetailleerde nota van de Belgi sche delegatie, omvattende alle disederatie van de Belgische regeering ten opzichte van de herziening. Deze nota zal Maandag a.s. in de tweede zitting der commissie worden ge lezen. Ik vernam uit zeer goe-de bron, dat er voor de Nederlandsehe delegatie redenen zijn tot tevredenheid over deze eerste zitting, want men heeft nadrukkelijk vastgesteld, dat alle besluiten moeten blii-ven binnen de grenzen van voorbehoud, geliik dat is vastgesteld door de besluiten van 4 Juni, waarin elke overdracht van grondgebied of van soeve reine rechten is buitengesloten. Deze kwestie, welke van het allergrootste belang is en het punt van uitgang vormt tot dc onderhandelingen, is in de commissie op geen enkel verzet gestuit, ook niet van de de inkoopsprijs van het gewone bier door de zijde der Belgische delegatie, die niet het I nog steeds liooge exploitatiekosten der brou- ïninste protest heeft doen boeren tegen de werijen dezelfde was gebleven, namens het resoluties van 4 Juni. Ik kan er aan toevoegen, dat de debatten zijn gehouden in een zeer vriendschappelij- Icen toon en dat de gedelegeerden zieh be ijveren om op dezen weg voort te gaan. Van deze eerste zitting maakten de afge vaardigden gebruik om kennis met elkaar te maken en de lange tusschenpoos. welke moet verio-open tot de volgende bijeenkomst, zal eer.igen hunner tijd en gelegenheid geven om zich van de zaken op de hoogte te stellen. De Nederlandsehe delegatie zal op de Bel gische nota moeten wachten alvorens zij een overzicht of een antwoord kan samenstellen. Het feit, dat Laroehe is gekozen tot presi dent is eenvoudig een beleefdheid en is hoe genaamd geen aanwijzing van een speciale richting. Eenigo Fransche blad-en publiceeren het adres van de Antwerpsehe afdeeling van het Comité de Politique Nationale aan den pre sident der Commissie. De Italiaansche gedelegeerde Busassi, is vervangen door prof. Dionisio Anzilotti en de Japanscke gedelegeerde Taebi door prof. Hayasïiie. De ex-Kroonprins. Onze correspondent te Wieringen meldt: Tegen de in den laatsten tijd voorkomende persberichten omtrent interviews met den voormaligen kroonprins, ben ik gemachtigd te verklaren, dat de Kroonprins sedert Fe bruari van dit jaar, toen de vertegenwoordi ger van de pers van een neutraal land den Kroonprins op een wandeling aangesproken heeft, noch een interview gegeven heeft, noch een journalist door den kroonprins is ontvangen. De kroonprins heeft in dien tijd alleen de bier op Wieringen woonachtige vertegen woordigers der Hollandsehe pers bij gelegen heid gesproken en kortgeleden den Ameri- kaansahen journalist, den heer Wiegand (met wien de kroonprins reeds vroeger per soonlijk kennis had) tot een vriendschappe lijk bezoek ontvangen. Wanneer dit bezoek in de pers aanleiding tot uitingen geeft, zoo was dit niet de be doeling. De aan dit bezoek gemaakte commentaren zijn dan ooik onjuist. Ook de burgemeester van Wieringen, de heer Peereboom verklaart geen onderhond van dien aard met den heer Wiegand te hebben gehad. De verklaring, onder welke omstandighe den de kroonprins het land zou kunnen ver laten, is dan ook uit de lucht gegrepen. Bestrijding der kinder-criminaliteit. Als gevolg van -bemoeienissen van een aantal in kinderbescherming belangstellende personen, die op 26 April 1.1. in Pulchri Studio een ver gadering hielden en namens wie jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré op 28 Mei door den Minister van Justitie, in tegenwoordigheid van mr. J. P. de Meijere, directeur-generaal van 's Rijks gevangenis-, tucht- en opvoedingswezen, in au diëntie ontvangen werd, heeft minister Heems kerk d.d. 18 Juli een uitvoerig schrijven gezon den aan jhr. mr. Rethaan Macaré. Aan dit schrijven, opgenomen in het Tijdschrift voor Ar menzorg en -Kinderbescherming, is het volgende ontleend, betreffende maatregelen van regee- xingswege tot bestrijding dér kindërcriminali- teit. Bij den Raad van State is aanhangig een wetsontwerp tot verhooging van de Justitiebe groting over het loopende jaar o.a. met een bedrag voor bouwsu-bsidie aan de vereeniging Opvoedingsgesticht, vanwege de Ned, Herv. kerk te 'sGravenhage voor de uitbreiding van haar gesticht Valkenheide te Maarsbergen met pl.m. 150 plaatsen. Bij: bedoeld wetsontwerp zijn gelden uitge trokken teneinde door de verleening van bouw- subsidie de besturen der bestaande observatie huizen voor jongens in de gelegenheid te stel len tot het doen aanbrengen van de noodige ver anderingen in die inrichtingen en de plannen tot oprichting van een observatiehuis voor meis jes tot uitvoering te doen komen. In dit ontwerp is voorts een post opgenomen ten behoeve van de aansteling van een ambte naar voor de Kinderwetten te Almelo en te Haarlem en ter uitbreiding van het aantal amb tenaren voor de Kinderwetten te Utrecht. Zoodra de vroegere bijzondere strafgevange nis voor vrouwen te Gorinchcm zal kunnen worden in dienst gesteld als rijkswerkinrichting voor vrouwen, zal een aanvang worden gemaakt met de voorgenomen verdere uitbreiding van de capaciteit van het rijksopvoedingsgesticht te Leiden-. Overleg is loopende met het departement van Marine om te kunnen komen tot een opleidings schip voor ter beschikking van de Regeering gestelde minderjarigen. In gereedheid wordt gebracht een wetsont werp tot instelling van kinderrechtba-nken1, te vens regelende onder-patronaatstelling van min derjarigen bij wijze van preventieven maatregel zoowel van strafrechtelijken als van burgerlij ken aard. Maatregelen zijn in overweging om de ge legenheid tot executie van gevangenisstraffen in de rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen nog te verruimen. De bierprüzen. Maandagmiddag hielden te Rotterdam be langhebbenden bij den verkoop van bier een .buitengewone vergadering, welke bezocht was door ruim 54K) personen. Deze vergadering was belegd naar aanlei ding cler circulaire, van brouwerijen over de verbetering van kwaliteit en ceuige wijzi ging van prijzen. De heer. A. F. Peters, voorzitter van den Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, zette den algeme-enen toestand uit een, besprak het onderhoud met do betrok ken directies van brouwerijen eu stelde, daar bestuur voor, den prijs van 12 cent per glas voor liet gewone bier te band-haven, den prijs van de duurdere soorten van 17 op 15 cent per glas voor het licht en donker te stellen in üe, volkszaken, tilssehenzaken voor het donker 20 cent, licht 25 cent per glas en le klas zaken 25 en 30 cent per glas. Met algemeene stemmen werd besloten de voorstellen van bet bestuur aan te nemen. Uitvoer van 399.000 kilo boter. Men meld uit Maastricht aan de 's H. Ct. Hoewel de uitvoer van boter al lang geleden verboden is, gaan hier in Limburg langs de verschillende grensstations nog telkens groote hoeveelheden boter uit. In Eijsden werd een heele trein bestaande uit 30 wagens, dus 300.000 kilo boter, uitgevoerd, naar men ons verzekerde op pas-getcekende con senten. Onwillekeurig vraagt men zich af wie zoo machtig is om voor zulk een, reuzenvoor raad consent te verkenen, terwijl de uitvoer is stopgezet? Miildenstandsraad. Naar het Persbureau Aga verneemt, is de benoeming van leden voor den middenstands- raad zeer binnenkort te wachten; in dezen raad zullen benoemd worden zoowel vooraanstaande mannen der middenstau-dsvereenigingen als be kende middenstanders en economen op het ge bied van liet middenstandsvraagstuk. Als voorzitter van dezen raad worden o.a. ge noemd de Amsterdamsche hoogleeraar prof. mr. Anne Anema en het Kamerlid baron Van Wijn bergen, resp. oud-secretaris en voorzitter van de commissie voor de middenstandsenquete. Protest tegen de wet op den inslag. 0-p den te Heerlen gehouden R.K. Midden standsdag is eene protestmeeting gehouden in zake de nieuwe wet op den inslag en over den achturigen werkdag en den middenstand. Ver schillende sprekers voerden het woord. De ver gadering was slecht bezocht. Tot slot werd met algemeene stemmen 'n motie aangenomen, waar in de wensch wordt uitgesproken, dat het ge- heele systeem der inslagbiljetten worde opgehe ven, opdat de wenschen der regeering in de oor logsjaren uitgesproken, dat de handel zou blij ven in den goeden, ouden band-, eindelijk in ver vulling mogen gaan en geprotesteerd wordt te gen eventueele invoering eener z.g. nieuwe wet 'op den inslag in de grensgebieden. CRISIS AANGELEGENHEDEN. Uitvoer van groenten en fruit. De Minister van Landbouw heeft Edam, Zaandam, Wognum en Harderwijk aangewe zen als plaatsen, waar inlading van groenten en fruit, bestemd voor uitvoer onder ambte lijk toezicht kan geschieden. De Centralen en de Ned. Viseh invoer. Men seint uit Berlijn aan het „Hbld." Het „Berl. Tageblatt" schrijft Dinsdag avond over „De Centralen en do Nederland sehe visehinvoer". Het blad zegt o.a.: De rijkscommissaris voor de visehvoorziening laat verklaren, dat hij de volgende dagen "den binnenlandsehen handel voor viseh zal vrij-geven. Hij voegt er aan toe, dat de invoer uit het buitonland ook verder nog „onder controle ij in gecentraliseerd en vorm" zal ge schieden. De Nederlandsehe vischimporteurs nu zijn van meening, dat Duitschland volstrekt niet genoeg viseh heeft om van den rijfcsvisöh- invoer afstand te kunnen doen. Dit bewezen de voortdurende aanvragen bij Nederland sehe handelshuizen of het gebrek aan visc-h in Duitschland niet door Nederlandse-hen in voer zou verholpen worden. De Nederland sehe kooplieden voelen er echter niets voor, door bemiddeling van de vischcentrales van het Duitsehe rijk te onderhandelen. Zij; mo- tiveeren dit met de bureaucratische moei lijkheden, die zij bii deze centrale bureaux ondervonden. Het „Berliner Tageblatt" neeant dan een telegram, op van zijn Haagschen correspon dent, dat een aanhaling 'bevat 'uit de .Neder landsehe Visscherij-Courant", waarin een weigerend antwoord van de rijksvisohvoor- ziening te Berlijn is opgenomen, gericht tot de reeder» der visseherüvloot in IJmuiden en waarin gezegd wordt, dat Duitschland zoo'n overvloed van visoli heeft, dat het nau- welijkvS een afzetgebied i» eigen land daar voor kan vinden. De „Visscherij- Courant" vroeg of de rijksvischvoorziening te Berlijn haar standpunt niet nader kon toelichten. Het „Berliner Tagelblatt" meldt thans in aansluiting hiermede het volgende: „De rijksvischvoorziening verdedigt haar maatregel door er op te wij-zen, dat er wel geen gebrek is aan transportmogelijkheden, doch dat de aflevering van de waar vóór het bederf niet mogelijk is. Daartegenover staat vast, dat in de groote steden, die bij zonder geleden hebben onder het gebrek aan goedkoopo viseh, voldoende koelruimte voor het bewaren van snel bedervende waren voor handen is. Bovendien zou de verkoop zoo snel geschieden, dat een bederven in dien korten tijd nagenoeg niet te vreezen zou zijn geweest. Er worden voortdurend groote hoe veelheden gerookte viseh, zoowel uit Neder land als over het bezette gebied onder gun stige voorwaarden do vertkoopers willen een crediet van 12 maanden toestaan of het geld voorloopig zelfs in Duitschland laten staan aangeboden en ook liier verhindert de rijksvischvoorziening, dat dit belangrijk en betrekkelijk goedkoop voedingsmiddel naar Duitschland komt," Men ziet dus, dat de Duitsehe pers zieh warm maakt ten gunste van de.n vischuit- voer uit Nederland. Levende konijnen. De Ned. Uitv. Mij. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Laud- INGEZONDEN MEDEDEELING. bouw den uitvoer zal toestaan van een be perkt aantal levende konijnen, die een mini mumgewicht van IX K.G. hebben. Aanvragen van vergunningen tot uitvoer van zulke konijnen moeten worden ingediend bij de Kamer voor Landbouw voor genoemde Maatschappij, onder vermelding van den kostprijs en liet gewicht der konijnen, De Oceaanvlucht. Captain Sir John Alcoek, de bestuurde? van de Vickers Vimymaehine, die de eerste succesvolle oceaanvlucht volbracht, wordt a.s. Zondag uit Engeland hier verwacht mei den trein, die 12,35 aan het Centraal Station te Amsterdam aankomt. Dienzelfden middag zal Vickers Vimy Commercial vliegtuig van uit Engeland op de E. L. T. A. aankomen. De Elta. ©e groote tentoonstellingshallen van de E. L. T, A. zijn gereed en de exposanten zijn druk bezig hun stands op te bouwen. Er wordt met koortsachtige haast gewerkt. Het bestuur verwacht in de eerstvolgende dagen nog een aantal vliegtuigen van allerlei grootte en nationaliteit om luister bij te zet- teu aan de opening der tentoonstelling, die Vrijdagmiddag 1 Augustus zal geschieden door den Mnister van Waterstaat. Sir Aleock in ons land. Zooals wij reeds meldden, zal Capt. Sir Sir Aleock niet per vliegtuig hier heen reizen, doch arriveert Zondag om 12 uur 35 aan het Centraal Station, waar hem een kort welkom zal worden toegeroepen. Vervolgens wordt in automobielen een tocht door de stad gemaakt. Het gezelschap zal zich pel extra-boot naar het Elta-terredn hegeven waar de officieele begroeting zal plaats vin den door het Elta-bestuur. bij monde van generaal Snijders. Na den lunch zal een rond gang over do tentoonstelling plaat» hebben in afwachting van de aankomst van 't groo te Vickers-toestel, dat uit Engeland arriveert Dan staan tenslotte nog eenige vliegdemon' straties op het programma. i| Een jonge snelrekenaar. De heex C. Krabbendijke. muziekonderwijzer te St.-Mnnaland, schrijft aan het ,.N. v. d. D.": Sinds enkele W-eken zit in mijn klas een tien jarig ventje. Herhaalde malen was hot mij op gevallen, dat hij de gedeeltelijke producten van bijv. 97684 X 2697, zonder aarzelen ineens (van links naar rechts) opschreef. Bü 't hoofdrekenen vroeg ik hem: 68 X 96. Zonder zich te bedenken antwoordde liij (cor rect) 6528. Op mijn vraag: 7 X 648 liad Rij het product reeds genoemd! vóór ik goed en. wel uitgesproken was. Even vlug noemda_hü het juiste antwoord, toen ik opgaf: 8 X 9743. Bü 12 X 24689 bedacht hü zich 2 a 3 secon den hoogstens. Terwijl hü met den rug naar !t hord stond, schreef i<k onder elkaar: 8674. 2697, 3847, 6S94 en 2769. In den tijd, dien ik gebruikte om de, rij der eenheden op te tellen, antwoordde hü: 24881: wat goed. was. In 't bijzün van het heele personeel der 8-klassige school en van een woelige klas de kinderen juichten vol verbazing natuurlijk elk antwoord toe werd de proef gedurende en half uur voortgezet. Steeds antwoordde hü bijna onmiddellük na het stellen der vraag en al zijn uitkomsten waren steeds correct. Ook bii aftrekkingen en deelingen. M. i. iets zeer buitengewoons. Een gestolen fiets. Op de markt te Purmerend werd de vorige week van een koopman te Oostzaan een nieuwe fiets gestolen. Toen de koopman Zaterdag op de markt te Alkmaar was. hoorde hii het geluid van een fietsbel, dat hem aan de zijne deed deuken. En inderdaad bleek het ziin bel en zijn fiets te zijn. Hii hield den berijder aan die verklaarde het rijwiel vau iemand uit Hoorn te hebben gekocht. De politie heeft echter den verkooper daar niet kunnen vinden Tegen den man uit Alkmaar zal nu proces-ver. baal opgemaatk worden krachtens de wet op de heling. Vüf koeien) gestolen. Uit een weide direct aan de Duitsclie grens in het Aamsveen. toebehoorende aan den heer N. G. Jannink te Enschedé, werden dezer da gen vüf koeien gestolen ter waarde van ten minste 3000. Nagespoord kon worden dat do dieren over de gren3 zün gevoerd. De heer Jannink looft 6000 Mark uit voor het opsporen van den dader. Verlacht. Deze-r dagen ontvingen buitenlandsche per sonen in het quarvitaiinekamp te Enschedé, di< daar verblijven omdat zo hier werden aange troffen zonder de vereischte papieren, bezoek van een paar heeren en een dame. Men schüut toen een afspraak te hebben gemaakt over ont vluchten. want in den «nacht van Zaterdag op Zondag ziin uit het kamp verdwenen twee Duitschers en één Rus. die per auto moeten ziin afgehaald. Men deelt ons mede. dat de ruim van «v""1 en. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1