STADSNIEUWS Eenig; op de werefd, Kerk en School opruiming INGEZONDEN. The American Stoppage Có; KORTE BERICHTEN ORDE EN ARBEID halfjaarlxjksche RESTANTEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet aansprakelijk, de 5PECIAUTEIT: HEEREM-MODE-ARTIKELEr* Z HAARLEM I AnEGAPlS Ig-TELEF. 26QS ZIET ETALAGES! AGENDA 31 luli Heeft machines en pet*so* nee! om goed, vlug en goed" koop alle Dames-, Heeren* Militaire- en Kerkelijke klee' ding onzichtbaar te keeren en te stoppen. Ook alle soor ten tapijten. iIlk i f* 1 i FiliaaBi KRUISSTRAAT 4. Te Nieuw Buinen worden, de glasfabrie ken van de firma Bakker, waaraan 500 man werkzaam zijn. stop gezet, doordat tengevolge van de scbippersstakiDg geen voldoende brand- •toffen voor de fabrieken worden aangevoerd. Od het bruinkoolveld de Herman te Eygelahoven is wegens een loongeschil een vrijwel algemeene staking uitgebroken. Aan onze grenzen te Dinxperlo worden geen Nederlanders meer naar Pruisen toege laten. tenzij voorzien van een paskaart, die bii het komen en gaan, uit en naar Pruisen door uen wachtcommandant moet worden afgestem peld. He sehippersactie. Gistermorgen in de vroegte is de vloot van de weigerachtige schippers op het IJ te Amster dam door de autoriteiten overrompeld. De plan nen woren geheel in het geheim opgemaakt, teneinde een tweede mislukking, zooals de vo- nge week en bloedvergieten ie voorkomen. Slechts de ingewijden wisten er van. De marechaussees en de militairen stonden allemaal onder leiding van een luitenant van den general en staf, vei bonden aan de afdeeling Crisiszaken van het departement van landbouw. De havenpolitie werd weder aangevoerd door den havenmeester, den heer Kotting, de politie door oen commissaris, den heer van boost. ,Met stille ticm rukte men omsteeks hall vier in den eersten dageraad naar de De kuyter- kade op. Up ue vloot tegenover de brandweerkazerne was toen omstreeks vier uur nog alles in diepe rust. De geheele kade weid viug argezet door politie te voet en te paard en vervolgens werd van den waterkant af, evenals den vorigen keer, de aanval geopend. Op de vloot weid ai ipcedig alarm geblazen en weldra stonden de scnepen vol hali naakte, ruw uit den siaap ge wekte menschen. Van den wal ai kon niemand hulp verkenen en de schippers zeiven stonden tegenover de overmacht machteloos. Vloekend en razend moesten zij toelaten, dat van de twee buitenste lichters de ankerketting eenvoudig werd doorgezaagd mei een ijzerzaag, terwijl van een derde schip hel anker kon worden ge licht. „schependievenschreeuwden mannen, vrou wen en kinderen, en een oude schipper, dien wij gistermorgen spraken, herhaalde maar steeds in oijbelschen stijl: „komende als een dief in den nacht De drie lichters werden gesleept naar de Le- vantkade, waar zij langszij van de Minerva van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij weraen gelegd om graan in te nemen. Alles was om streeks 6 uur aigeloopen en de uiterlijke kalmte Veerde terug. De scnippers waren echter zoo verwoed, dat onmiddellijk na den overval en de wegvoering van de drie lichters allerwege op de vloot de roode vlag in top werd geheschen, als teeken van verzet tegen de overheid, die, naar hun opvatting, onreent pleegt. Den gehee- len morgen was het woelig langs den water kant. Overal schoolden de schippers te zamen. het laatste woord in deze kwestie schijnt nog niet gesproken. Intusschen is het in het belang van de Amsterdamsche haven, die bij het eerste weder opluiken van den handel door de scinp- persstakmg op het gevoeligst getroffen wordt, te hopen, nat aan den huidigen staat van zaken, hoe dan ook, spoedig een einde komt. Zóó kan het niet langer- Men meldt uit Emmen aan het „Hbl.": De schippersstaking begint in deze onige- ♦ing waar minstens een 8UO vaartuigen in de veenkanalen liggen, een ernstig karakter aan te nemen. Donaerdag had te Erica een gevecht plaats, waarbij door de politie een vijftig scho ten moesten worden gelost om de stakers te verdrijven die het vaartuig van een werkwillige hadden bestormd en de opvarenden mishandeld. Ten slotte bleef politie en marechaussee, welke versterkt is met rijksveldwacht van elders, mees- Ier van het terrein, doch sommige schippers kwamen er waarschijnlijk niet zonder letsel af. Gisteren was Nieuw Amsterdam het tooneel van actie. Soldaten en politie gingen er toe over om de vaart in het kanaal vrij te maken, doch werden daarin herhaaldelijk door de schippers bemoeilijkt, die hun schepen zoo leggen, dat geen vaartuig het kanaal kan passeeren. Het terrorisme van de schippers begint hier vrijwel ondragelijk te worden voor hen die la den willen en moeten werken om een stuk brood te verdienen en die geen uitkeering krijgen, om dat zij niet bij den Schippersbond zijn aange sloten. Doch ook de arbeidersbevolking in de venen komt in 't gedrang, daar werkloosheid anvennijdelijk is. De vrouwen en meisjes, die bij het laden der turfschepen geregeld dienst deden, missen reeds eenige weken het loon, dat te daarmee konden maken. Morgen zal een de putatie uit de arbeiders een onderhoud bij den burgemeester der gemeente aanvragen. De schippersvrouwen mengen zich ook reeds in den strijd, een drietal onder hen treedt zoo nu en dan als spreeksters op en maant tot door zetten aan. We hoorden, dat te Weerdinge reeds een 90 wagons voor turflading zijn aan- jevraagd. Voor de N. V. Aannemers Transport Mij., directie Bakker te Groningen, zouden vanmor gen steenen gelost worden uit een schip, dat reeds eenige dagen geladen in het Verbindings kanaal lag. Ten einde deze vervoerd te krijgen naar het Reitdiep, riep de aannemer de bemid deling iq van den A. S. B., die daarop niet kon ingaan, omdat dat hier niet de actie van de binnenschipperij, doch de staking der zet- achippers betreft. De schippers, in grooten ge tale bij het Verbindingskanaal aanwezig, wis ten de bemanning der sluis te overreden, dat de steenen niet verder gevaren zouden worden. Vanmorgen zijn voor het hoofdstation te Gro ningen twee pramen, bemand met eenig werk volk aangekomen, die in opdracht van den burgemeester van Hoogezand in Vries steenen moesten laden. De bestuurders der pramen wa ren op hun reis overal door de actievoerende schippers overreed, om niet verder te varen. Zij nebben thans het varen gestaakt en den burge meester van Hoogezand daarvan telegrafisch 'tennis gegeven. Toen de schipper J. met ziin motorvaartuig 'an den IJsei onder Angeudo lag om een lading in te nemen, werd hii daarin verhinderd door een 40-tal schippers, die met een stoom bootje bij ziin vaartuig waren gekome» en dep schipper gelastten met laden op te houden. Zij dreigden na een paar uur te zullen terugko men om te zien of aan hun bevel was voldaan. De schipper ging echter met laden door. vroeg en kreeg bescherming van de rijkspolitie, die de schippers op een behoorlijken afstand hield. Onder politiegeleide is het celaden vaartuig naar Delft vertrokken. Sociale cursus voor vrouwen. De toeloop voor den Socialen Cursus voor den „R.-K. Vrouwenbond" te Woerden is zóó groot, dat men nog plaats te kort zal komen! Er meldden zich reeds 87 deelneemsters aan. Loonsverhooging Meubelmakers en Behangers. Men verzoekt ons opname van het volgen de: Na een conferentie met de besturen van de gecontracteerde arbeidersorganisaties, is door een commissie van werkgevers- en werknemers-organisaties in het Meubelma kers-, Behangers-, Stoffeerders- en Bedden- makersbediijf, het besluit genomen de in die commissie vertegenwoordigde werkgevers te machtigen de loonen met 10 te verhoo- gen. In deze commissie zijn, behalve een aantal individueele werkgevers, vrijwel alle werk gevers-organisaties in het bedrijf vertegen woordigd. Door eenige belangrijke werkge versbonden is het besluit reeds uitgevoerd, terwijl de andere er nog over vergaderen moeten. Het loon der meubelmakers in groe.p I van het collectieve contract (Amsterdam, Rot terdam en Den Haag) stijgt daardoor tot 57 ct. per uur bij 54-urige werkweek. Op 1 Sept. wordt dit 60 et. en 51 uur, om op 5 Jan. 1920 tot 54 ct. bij 48-urige werkweek te stijgen. Op 6 Maart 1920 eindigt de overeenkomst. Bestrijding der werkloosheid. De gemeente Deventer heeft het initiatief genomen tot het samenroepen eener conferentie van verschillende gemeenen in het Oosten des lands, ten einde maatregelen te bespreken tot bestrijding der werkloosheid. "Verschillende ge meenten, waaronder eenige der meest belang rijke. hebben reeds bericht gezonden, dat zij aan de besprekingen zullen deelnemen. mgr. J. M- L. Ne uil er f Met leedwezen zullen velen in den lande vernemen, dat hedenmorgen te Maastricht is overleden de HoogEerw. heer, Mgr. J. J. Keuller, kununnik-poenitencier van het itoermondsche Kathedraal Kapittel, oud^pro- i'essor, aan het Groot-Seminarie te Roermond en Geheim Kamerheer van Z. H. den Raus. Mgr. Keuller werd, na te .Venlo, waar hij in 1852 werd geboren, en te Rolduc te heb ben gestudeerd, vóór zijn priesterwijding, welke in 1878 plaats vond, ter, studie naar: Leiden gezonden, waai: hij het candidaats- examen in de natuurwetenschappen af legde en sindsdien een geleerdje werkkring intrad, welke hem de hpjggste .waardeering in do katholiek-wetenschappelijke kringen des lands verzekerde. Gedurende twintig jaren doceerde hij te Rolduc met ongewoon succes. Hij had een oijzondereh slag om met zijn hougere .bur-, gerschoiïeren prn te gaan, wier sympathieën neui dan pok na hun kostschooltijd nog bij bleven. Vervolgens leeraarde hij tot 1 Octo ber, 1918, toen nem eervpi ontslag werd verleend gedurende oen paai: d(ücemua met niet minpei: succes de moraal in het Roer- mondsch Groot.JSemuiaiie. Zijn algemeene ontwikkeling .was pnge- Lopielijk, want behalve de vakken, .waarin hij specialiteit was, beheerschle deze geest van oreede eruditie een menigte oude txitee-. Len van de godgeleerdheid, uaarbij gedra gen door. zijn deugdelijke thomistische .we tenschap. Ook zijn belezenheid in de Euro- peescho litteratuur was verbazingwekkend en zijn ijzersterk geheugen stelue hem in staat, niet enkel zijn talenkennis levendig te houden hij sprak zeer, vlot Latijn,. Fransch, Duitsch, Engelsch, las en vertaal de met gemak Italiaansch, 3paanscli, N'pprseh enz., maai: ook om de klassieke dichpers zijner, jeugd in een rijk memorie-werk vast te houden. Kelk een gees.tig.en, diepen stijl hij zich eigen had gemaakt, weten de lezers zijner, studiën en kritieken in „De Katholiek", waarvan hij redacteur; .was, pn genoten zij otok in het Btudehten-Annuar.um of dagbla den als „Tijd" „Maasbode" en Vend. Crt, waar hij over, allerlei vraagstukken voioral geestelijke van den dag zijn pun tige en weloverwpgen opmerkingen plaat-, ste. in zijn meesterwerk „De Mensch", wordt de psychologische kracht met recht mede geroemd, en daarin komen tevens dp universeele bekwaamheden van den schrij ver. tot haar volle recht. Ook in „Van den Lande van Overzee" en zijn brochure pver de Katholieke Hppgeschool erkende men zijn diep-wetenschappeiijken kijk. Bij. zijn werkzaamheid op den katheder en met de pen vond hij nog gelegenheid om een diepgang in menig onderdeel d|er, open bare actie te trekken als algemeen geeste lijk adviseur van de Limburgsche Katholieke Sociale Actie, als voorzitter, van het Lim burgsche Groene Kruis, adviseur gedurende korteren of langeren tijd van den R.K. Vrou wenbond, de Vereeniging tot Bescherming van Meisjes, lid van het St. Donatusbestuur, secretaris van het hoofdbestuur der St. Rad- boudstichting enz. En behalve met het geschreven beoefende hij opk als gewijd redenaar, en .spreker in studentenvergaderingen enz. een apostolaat met het gesproken woord, dat in, het bijzon dere en openbare leven der Nederlanuschic Katholieken vruchtbaar, is geworden. R-I-P, .(„Tijd".) AAN DE LEZERS VAN] „DE DAMIAATJE&". De heer, Joh. Fenger. acht het noodig een huishoudelijke zaak van den .Volksbond te bespreken in .de ïL Crt," .va.n gister-- luuitniiiv VAN avond. Dientengevolge ben ik verplicht ,U, mijnheer de Redacteur, beleefd een jolaatsje te vragen voor eenig antwoord. 1. Óp, d en .Bestuursraad van den Volks bond hier, te Haarlem kwam ter sprake het verzenden van adressen en moties aan Oyer-. heids-lichamen. Kaar, onze katholieke or ganisaties niet altijd den mond vol hebben van stakingen en demonstraties, doch den strijd wenschen te voeren met. kalmer mid delen, daar zijn moties en adressen zaken van gr.opte beteekenis - Ze moeten degelijk, zijn van vorm en mhoud. De Voorzitter merkte op, dat vorm en in houd wel eens wat to wenschen overlaten bij. de .onderafdeelingen van dpn Volksbond, en dat het niet ieders werk is deze dingen samen te stellen. De heer, Klein bracht naar vor.en, dat adressen van Onderafdeelingen welke geen rechtspersoonlijkheid bezitten, voor rekening; van den Volksbond komen, en dus terdege het Hoofdbestuur raken. Redenen, waarpin de Bestuursraad £om- vattende de. dagelijksche Besturen van 30 plaatselijke .Onderafdeelingen te Haarlem), met algemeene stemmen au viseerde geen mo-. ties ol adressen te publiceeren oi te ver zenden, alvorens die eerst even aan het Hoofdbestuur' ter, inzage te hebben gegeven. 2. De a£d „Rost.-, en Telegraaf" stoorde zich niet aan het advies, doen verzond een adres aan den Minister, gebrekkig van vorm, en leeg van mhoud. (De lieer Fenger tracht die gebreken weg te praten., idppr te zeggen, dat het geen adres, maai: meer een soort van „briefje" w'as.) 3. D;e Redacteur, van „D;e Diamiaatjes", een blaadje voor, huishoudelijke zaken den Volks bond betreffende, kan dat natuurlijk niet onopgemerkt laten voorbijgaan en schrijft letterlijk: Nog geen juist .begrip van organisatie. Dp. Vrijdag 27. Jum gaf de Bestuursraad met algemeene stemmen te kennen, dat het hopgst gewenscht is, dat 4e .Opder- Afdeelingen geen adressen zullen zenden aan Qverheids-lichamen, alvorens die eerst aan het Hoofdbestuur ter, inzage te Heb ben gegeven. Drie dagen later, Maandag 30 Juni, doet de Dnder-Aldeellng „Fpst en .Tele graaf" alsof haar neus bloedt en verzendt zonder, het Hoofdbestuur, te kennen, een Adres aan den Minister. Een ARres, gebrekkig van vorm ,en dito vau inhoud. £Ke vinden het vermeld in de N, H. Crt, van Vrijdag 4 Juli D.e Redactie van „De Damiaatjes het pffi- cieele orgaan van den Bipnd, ontving geen enkele mededeeling). 4. De Aid. „Ppet en .Telegraafstuift pp en slaat aan het grot es te eren. Kaartcgen 7 Tegen het verstandige besluit van den Be stuursraad? Een besluit in bet welbegre pen belang van den Bond en van de Adres santen? Een protest tegen den Redacteur die zijn taak vervult en niet anders, dan zijn redactioneelen plicht dpetf Uf misschien een protest tegen eigen, onorganisatorisch handelen? Er, wordt een motie saamgesteld, die de zaak nog erger, maakt, want als „protest" zal men nu geene van dp FR herhaling te verzenden adressen ter inzage geven aan het Hoofdbestuur; derhalve het advies van den Bestuursraad volmaakt en volledig lap pen aan de laars. .Verder wordt er verordineerd. d.eze motie te'plaatsen in „De Damiaatjes". De geachte heer Fenger. deelde gisteravond in de „N. H. Crt." mede, dat de Redactie der Dam. deze motie niet plaatste. NTu, dat is duide lijk. Kant deze motie, ons toegezonden, telde niet minder dan 18 taalfouten, en het bij schrift van een paar regeltjes 0 taalfouten. Volgens het advies van den Bestuursraad dus juist een geval, wat correctie van het Hoofdbestuur zou noodjg maken. Kil „Post en Telegraaf" deze motie alsnog ter, cor rectie aan het Hoofdbestuur zenden, dan hebben we tegen plaatsing geen bezwaar, en zuilen voor. een stevig, bijschrift zorg dragen. öT Ke willen tie Afd. „Bost en Tele graaf', die tegenwoordig wat prikkelbaar is, gaarne veel vergeven, maar toch nog één opmerking van een „vader tot zijn ondeu gend kind": De toestanden bij Post en Tele graaf eischen dringend verbetering: de dien sten aan de gemeenschap bewezen, zijn zeer belangrijk. Een fatsoenlijk bestaan is Jiun volle recht. Dit recht zal ecRter Pas cr" kemd worden, als de organisatie .er. voor O.pkomt. En anders nooit' 'Als de geachte lieer Tenger het hierin met mij eens is, laat dan de Afd. „Post en Telegraaf" het juiste begrip van orga nisatie toonen, door haar. besluiten te eer biedigen en zoolang de Afdeeling het zelf nog niet beter kan, haar moties en adressen inclusive de „briefjes" aan den Minister eerst ter bevoegder plaatse te zen den ter correctie. Dan zal zij wijzer doen, dan door haar eigen fouten te hangen aan de groote klok. Dankzeggend: De Red. van „De Bamiaatjes". Gebouw St. Bavo. Smedestraat 23 Rechtskundig Advies 8% uur Eerbied in Gods Huis 8 uur Groepverg. Metselaars en Opperlieden 8 uur. Groote kerk 23 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert, St. Elisabeths-vereeniging. 12 uur aanvrage om versterkende middelen voor arme zieken en zwakken. BisscboppelijkMuseum. Jans straat 79 geopend van 105 uur tegen be taling van 25 cent. HET ANTWOORD DER S. D. A. P. INZAKE DE WETHOUDERSBENOEMING. Namens de S. D. A, P. is aan de Anti-Rev. Kiesvereeniging op haar schrijven het volgen de antwoord gezonden „Wij bevestigen u de ontvangst van uw schrijven van 23 dezer. Naar aanleiding van uw daarin gestelde Vraag omtrent het karakter van het urgentie program. opgenomen in de resolutie onzer par tijfederatie hebben wii de eer u mede te deelen, dat dit urgentie-program beschouwd moet wor den als een voorstel van een minimumprogram, dat in overleg met de anderen kan worden aan gevuld tot een gemeenschappelijk program. Ten einde misverstand te'voorkomen, zij kier vastgesteld, dat. hoewel vatbaar voor geringe wijziging op ondergeschikte punten, ons urgen tie-program minstens moet worden opgeno:- men in het eventueel vast te stellen program van samenwerking. In afwachting van uw nadere berichten. Hoogachtend, voor de Federatie Haarlem S. D. A. P.. M. A. Eetinalda. voorz., J, D. Boes, secr. De .Vrijzinnig-Democraten ontvingen een zelfde schrijven. Faillissement eiv Heden werden in staat van faillissement1 verklaard: le Hendrik Daniel Evelein, bloemist en han delaar. wonende te Haarlem aan de Rozen straat No. 49. Curator Mr, H. Ph. Visser 't Hooft. 2e Walter Henri Brookner, wonende te Zandvoort aan de Zeestraat, curator Mr. F. van der Goot. Rechter Commissaris in beide faillissemen ten Mr. H. van Loghem de Josselin de Jong. Maarieinsche .Winkelstand. De reeds Jaren bestaande behangers-, stof feerders- en beddenmakerszaak van de hee- ren L. van Basten en Zonen, aan den Wagen weg' 102, heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan. Was het voorbeen meer een gesloten huis, een modelhuis, in het perceel no. 104 hebben deze heeren een winkelzaak geopend, die er werkelijk mag zijn. Wij waren in de gelegenheid de nieuwe zaak te bezichtigen en moeten eerlijk zeggen, dat wij verbaasd waren over zóóveel ver scheidenheid op het gebied dezer vakken. In den winkel zagen wij een paar keurige kasten, een Vlaamsche en een oud-Holland- sche, diverse buffetten, groote en kleine meubelen in verschillende stijlen, alsook fauteuils met leder en stof bekleed. Een mooie collectie tapijten, linoleums, gordijnstoffen, loopers, cretonnes enz., te veel om genoemd te worden. Achter den winkel een serre, natuurlijk behangen en gemeubeld zooals dat tegen woordig gewenscht is. Op de eerste etage vinden wij een 6-tal mo delkamers, voor: salon-, slaapkamer-, eetka mer-, en kantoorkamer-ameublementen, met bijpassend behang en stoffeerderij. Wat ons opviel was de speciale afdeeling voor. echt antieke meubelen. Prachtige antie ke kasten, tafels, kLeden enz., mochten wij daar bezichtigen en hoewel dit niet de duur ste afdeeling is, voor liefhebbers van antiek toch wel de mooiste. Mooi vonden wij ook de afdeeling „Witlak- Meubelen", o.a. een slaapkamer-ameublement was al bijzonder aantrekkelijk en naar een der heeren ons mededeelde, eigen fabrikaat. Alles is kéurig netjes bij elkander gebracht en ziet er aanlokkelijk genoeg uit om van kijkers, koopers te maken, wat natuurlijk het door de firmanten beoogde doel is. Op de tweede verdieping zijn magazijnen en naaikamers ondergebracht; de laatste zijn goed verlicht en geventileerd. Het geheel is dan ook een modelzaak, de moeite waard om te bezichtigen. DE UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. In het „Weekblad voor Bloembollencultuur lezen wij, dat door bet Hoofdbestuur van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, onder dagteekening van 24 Juli bet onderstaand schrijven is gericht aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: Excellentie! Terwijl reeds op 12 Juli j l- bellend was, dat het „agreement", waarme de het uitvoerverbod van bloembollen ver band houdt, opgeheven was, is 't uitvoerver bod zelf nog steeds niet ingetrokken en wor den thans bij den aanvang van het nieuwe verzendseizoen der bloembollen nog steeds consenten voor dit artikel geëiseht. Ofschoon de wijze, waarop getracht is het verstrekken van deze consenten zoo prae- tisch en weinig kostbaar mogelijk in te rich ten, algemeen in onze vakkringen is gewaar deerd, zou het voortzetten van dezen maat regel, nu hij overbodig geworden is, eene vol- komen nooclelooze verzwaring^ zijn van den toch reeds tengevolge van voorschriften van buitenlandsche regeeringen bemoeilijkten uitvoer van bloembollen. Na viif moeilijke oorlogsjaren met beperk- ten uitvoer wijzen alle voorteekenen er op, dat de uitvoer van bloembollen zich dit sei zoen snel herstellen zal. ondanks de onmoge lijkheid van verzending- naar eenige vroege re zeer belangrijke afzetgebieden. Het be hoeft geen betoog, dat dit herstel een alge meen belang is, dat van Staatswege bevor derd behoort te worden. Aangezien nu de ge heele uitvoer vau bloembollen in enkele we ken moet plaats hebben en de uitvoering dei bestellingen geheel geregeld moet worden naar de gelegenheid tot verscheping, snel heid en promptheid van aflevering hierbij eerste vereischten ziin, die verlamd worden door het wachten (al is het maar één dag) op de thans overbodig geworden consenten, "veroorloven wii ons Uwe Excellentie drin gend te verzoeken, al het mogelijke te willen doen om de intrekking van bet desbetreffend umoenerbod te bespoedigen. Overtuigd, nat uwe Excellentie geheel onze zienswijze deelt, zonden wij het op hoogen prijs stellen, indien Uwerzijds de noodige aandrang op de andere bii deze materie be trokken Departementen en colleges kon wor den geoefend, teneinde de intrekking van het uitvoerverbod op bloembollen met den meest mogelijken spoed te bevorderen. Met de meeste hoogachting, hc-t Hoofdbe stuur, Ernst H. Krelage, voorzitter, J. H, "VVentkolt, Alg'. Secr. Penningm. Dezer dagen deelden wij reeds mede, dat door de Staatscourant werd gemeld, dat de Minister van Landbouw dispensatie verleen de van het uitvoerverbod van bloembollen. Hooger Beroep. Door A. F., te Schoten, werd hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank alhier, waarbij hii ter zak© het voortgezet mis drijf van heling werd veroordeeld tot 3 ma» den gevangenisstraf. Personalia. Als kantonrechter-plaatsvervanger in heV kanton Purmerend werden beëedigd de hee ren Tb. C. P. H. Kolfschoten eu C. D. Kaas- kooper, resp. burgemeester der gemeenten Edam en Oosthuizen. Examen Hoofdacte. Haarlem, 28 en 29 Juli 1919. Geëxamineerd 13 mann. candidates Geslaagd 6, n.l. Corne- lus Gerraas te Kaarden; Adrianus Gerrit Bui tink, Utrecht; Adrianus Gerrit Trommel, Rot terdam; Jan Terpruijzen, Amsterdam; Corne- lis Jan Vermeulen, Maassluis; Hendrik Adria nus Nieuwenhuizen, te Leiden. Commissie van overleg. In de op Dinsdag 29 Juli j.l. gehouden vergadering van de Centrale Commissie van Overleg voor de werklieden, is ter sprake gebracht, de loonregeling enz. van jeugdige werkkrachten in dienst der gemeente. Het resultaat der besprekingen was, dat ge. adiviseerd zal worden bet loon toe te kennen in overeenstemming met de betrekkelijke loonklasse, verminderd met zekere percen tages in verband met den leeftijd. Vervolgens zag de Commissie gaarne eene facultatieve keuring op 18-jarigen leeftijd] de betrokkene is alsdan bij afkeuring nog in de gelegenheid zich in een andere werkkring te bekwamen. Wat betreft ziekengeld, meende men dat de desbetreffende bepalingen van het Werklie- denreglement voor losse werklieden op de jeugdige werkkrachten van toepassing dien den te worden verklaard, terwijl een vacan- tie van minstens 6 dagen aaneengesloten met 10 vaeantietoeslag der Commissie billijk voorkwam. Ten slotte drong de Commissie er op aan, dat ook aan de nieuwe loonregeling van de jeugdige werklieden terugwerkende kracht tot op 1 Januari worde toegekend. Ten aanzien van een door Burgemeester en Wethouders ontworpen speciale verordening inzake loonregeling enz. van den brugwach ter aan den brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder en van dien aan deu brug over de Jan Gijzenvaart, vereenigxk de Commissie zich met het door Burgemees ter eu Wethouders aan den Raad ter be krachtiging voor te leggen ontwerp. Wat betreft den toe te kennen kindertoe slag, adviseerde de Commissie dezen toeslag voor de werklieden te bepalen op een vasi bedrag per kind per jaar. Ten slotte kwam nog in behandeling, da regeling der werktijden in verband met de invoering der 45-urige werkweek en eenige andere punten van belang, waaromtrent de Commissie echter meende zich nog niet defi nitief te kunnen uitspreken. Personalia. Bij de van 21 tot en met 26 Juli vanwege d>en Ned. Mode-Vakbond te 's-Ha.ge gehouden exy>- mens slaagden voor costumière de. dames KoeyersPull en J. Schippers, beide» van BijKoninklijk besluit van 2f Jul'; m®fc ingang van 1 Augustus 1919. af d«Q adjunct- accountant bii den dienst der X®?! belastl.?* gen w. van Koppenhagen, te Haarlem op verzoek eervol ontslag uit die betrekking ver- leeml.^ Haag slaagden voor bet exame? Engelsch L. O. A- .f v- Loenen._ alhier. jj,ü heer A- Hendriks, van bier. rs te Den Haag geslaagd voor het examen liandteekenen L. O. De temperatuur yan liet water aan de zwemschool was heden» morgen te 6 uur 01 en te 11 uur 61

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2