buitenland BINNENLAND 3ieiYG3(Zi80ing Schol en Poon n i! QONDcROAS 31 JULI 1913 42ste JAARGANG 10012 een pond scïioi een pond poon K Zich self geisïamesrd De onthullingen van Erzberger. R.SC. Wei»ksjever>svak- en stasrads» cpganisaiïe. DFAEGKNEKEEiTSPRUS BEDRAAGT VOOR HAARLEM ER AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,70 Bli VOORUITBETALING RUS-AOX* fïASöAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON I42S EN 2741 TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1743 ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING GEMENGDE BUITENLANDSCHE BERICHTEN De Directeur van het Gemeentelijk Levens- iniddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Vrijdag 1 Augustus 1019, van 10 uur v.m. tot 1 uur u.m. per persoon a 19 cent per pond, a 15 cent per pond, op vertoon van VISCHKAART No. 1-4000 in de Gem. Vischhal. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. den naam: Oilfields of Engeland Lid., met een kapitaal van 250.000 pd. st. is opgericht, geeft thans 170.000 pd. st, aandeelen a pari uit. De inbrengers nemen voor den geheelen inbreng genoegen niet betaling ip aandeelen. De nieuwe onderneming is vooralsog van een zeer specu latief karakter, daar weliswaar petroleum is aangetoond', maar het nog geenszins vaststaat, of deze in voldoende hoeveelheid aanwezig is, om een geregelde exploitatie loonenö! te doen ziin. De gemeenteraad van Amsterdam heeft het dan toeh weten klaar te spelen dr. van Ginniken buiten de Hoogeschool te houden. Met 17 tegen 8 stemmen werd dr. Stoett, in- plaats van dr. van Ginneken, tegen de voor dracht van Burgemeester en Wethouders, te gen do voordracht van het Curatorium in, benoemd. Deze stemming is teekenend. Slechts 25 van de 45 raadsleden waren aanwezig; laat het zijn, dat velen van de niet-herkozen lieeren, die in September den nieuwen Baad niet meer mogen binnenstappen, geen lust had den om deze zomerzitting bij te wonen, dan mocht toch van het minimum hunner liefde voor stad en wetenschap worden geëischt, dat zij bij een benoeming, welke zóóveel stof had opgejaagd, nog van hun stemrecht gebruik hadden gemaakt. En van de aanwezigen 25 lieten zich drie kwart van de benoeming van dr. van Gin neken terughouden uit vrees voor den Jezuïet en uit anti-semietisch wantrouwen. Paponvrees en rassenhaat gaven den door slag bij deze benoeming, waar 't enkel moest gaan om de belangen van 't wetenschapper lijk, booger onderwijs! Dit is duidelijk uit de stemming op te maken en uit de namen der aanwezigen, die het wèl de moeite waard hadden geacht om uit hun zomerverblijven over te komen. Opnieuw is weer eens getoond, hoe weinig waarborgen voor onpartijdigheid een zooge naamde democratische instelling als een ge meenteraad, bij benoemingen biedt. De leidende groote Amsterdamsehe bladen, het „Handelsblad" en de „Telegaaf", hadden zich beiden uitgesloofd om de wetenschappe lijkheid, de euperoriteit van dr. van Ginne ken aan te tonnen. Dat deden zij waarlijk niet uit voorkeur voor eeu Jezuïetenpater. Maar deze organen kennen hun Pappenhei mers; zij weten, dat die Amsterdamsehe Raad op het stuk van wetenschap van toeten noch blazen weet; dat hij op 't punt van be noemingen een der meest partijdige colleges is, welke men zich kan denken; dat daar her haaldelijk bij het nemen van besluiten, mo tieven meespreken, welke aan de zaak zelf vreemd zijn. Daarom lieten die bladen heel de wetenschappelijke wereld voor dr. van Ginneken getuigen; daarom werd de strijd om deze benoeming, wel de prachtigste pro paganda voor den wetenschappelijiken arbeid van den geleerden Jezuïet, welke men maar denken kan. Maar daardoor komt thans ook des te meer hot treurige figuur van dien Amsterdam se-hen gemeenteraad uit. De wetenschappe lijkheid van dr. van Ginneken heeft hij niet kunnen raken; integendeel, da strijd om de Amsterdamsehe vacature zal aanleiding zijn, dat straks de poorten van een der Rijksuni versiteiten voor dr. van Ginneken opengaan. Maar de Amsterdamsehe Raad heeft zich vcor de zooveelste maal weer eens openlijk, voor heel liet land, geblameerd. Al de getui genissen van bevoegde persoonlijkheden, wel- de laatste dagen over den ongemeenen we- er®chappelijken zin van dr. van Ginneken L0l'®ehenen, ziin even zoovele aanklachten c8'cn £je Kieerekoopers en Pothuizen, die de hoofdstad dee lands en ook over de ."'"schappelijke vorming van duizenden "f frlaudcrs den baas spelen! Ti UFnT.tri ',eu verklaring van Helïferich. Ïiif in df T^ekeud gemaakt, dat hij cpzti v. "Ereuzzeituug" tegen Erz berger /- j uitgevallen, om een aan klacht wegeim boleediging, u-t tjj lobken Nll Eraberger zoodanige aanklacht achterwege heeft gelaten, zal i j i bui het staatsgereohts- hof, zoodra dat is inS teld, 0en vervoigjng van zichzelf aanhangig maken, wegens de te gen hem geuite beschuldigingen. „Die Freilieit" constateert, nu Rrzbergers onthullingen zijn afgeloopen, dat deze niet voldaan hebben, slechts halve Waarheden brachten en öfieen ten dooi hadden de posj. tie van het kabinet, opk' met het oog op de komende verkiezingen, te versterken. DE VREDESONDERHANDELINGEN. Het vredesverdrag in de Fransche Kamer. Viviani, de voorzitter van de commissie uit de Kamer voor vredcsaangelegenbeden, Engelsche mijlen. Deze maatschappij, die onder Het Doorluchtig Episcopaat heeft op zijn laatstgehouden vergadering besloten, den Ka tholieken Werkgevers de verplichting op te leggen zich aan te sluiten ook bij R.K. Standsorganisaties voor Werkgevers, hetzij bij dein R.K. Middenstandsbond), hetzij bij de Algemeens R.K. Werkgeversvereeniging1. In de statuten van (de R.K. Vakvereenigingen van Werkgevers moet derhalve eene bepa ling voorkomen, 'dat de leden tevens lid) jdde- nen te worden van een R.K. Standsorgani satie naar. keuze. DE KLOETUITBARSTING. v» Met betrekking tot het groote aantal vragen, den laatsten tijd mondeling en schriftelijk tot ons gericht, lijkt het ons van belang als ant woord daarop de meening te geven, welke ons uit regeeringskringen ter oore komt, schrijft de Tel V1- 'De vraag betreffende aftapping van het water uit het kratermeer, dat zich op den 'berg bevindt, kan, zonder in nadere bijzonderheden te treden, beantwoord worden: dat deze op het oogenblik bij de regeering in behandeling is. De tweede vraag, of er in algemeenen zin voorzorgen genomen zijn t. o. van de veilig heid der bevolking bij een hernieuwde uitbar sting, kunnen we niet beantwoorden. Waar de vulkaan, na haar jongste, geweldige eruptie, vermoedelijk wel niet direct weer tot een uitOar- stig zal komen, zou deze vraag althans voor het oogenblik als van minder belang kunnen worden aangemerkt. Belangrijker lijkt ons alweer voor het oogenblik de vraag of de regeering een waakzaam oog houdt ook op de andere niet gebluschte vulkanen op Java en in den Archipel. Tot onze voldoening verna men we, dat eelx vulkanologische dienst, reeds pl. m. een half jaar geleden ingesteld, in dien zin goed iwerk verricht. In een commissie uit dien dienst hebben o. a. zitting dr. W. van Bemmelem, directeur van het Koninklijk Meteo rologisch Observatorium te Batavia, en een ver tegenwoordiger van den mijïibouwkundigen dienst. i De vierde vraag: hoeveel tijd ongeveer ge moeid zal zijn met het volkomen herstel der wegen in dienst van het normale verkeer, moet wederom onbeantwoord1 blijven. In verband met de groote veranderingen-, die de gesteldheid van den bodem tijdens het geweld van den .vulkaan heeft ondergaan, valt van 'n volkomen herstel absoluut niets te zeggen'. Wegen zijn verdwe nen, beddingen drooggelegd en nieuwe beddin gen ontstaan. Boyendien ligt alles nog dik on der de modder, Een en1 ander maakt het natuur lijk ondoenlijk, berekeningen te maken op de toekomst t Oris vijfde en laatste vraagpunt kan met een beslist neen beantwoord worden. Bij de regee- ring zijn geen plannen aanhangig om particu- "ieren en particulier» ondernemingen schadeloos :e stellen, geheel noch gedeeltelijik, voor de schade, welke zij door de lahar hebben geleden. Tót desverre heeft de regeering ook geen enkel verzoek van die strekking ontvangen. De on dernemingen' zijn naar onze zegsman pi een- de draagkrachtig genoeg, om die schade zelve te dekken'. Wat particulieren aangaat, kunnen wij volstaan met eene verwijizing naar de on langs opgerichte Kloet-commissie, die naar men weet, gelden! bijeenbrengt tot leniging van den nood. In deze commissie, waarvan Prins Hen drik en de heer Idenburg eere-voorzitters zijn, hebben o.a. zitting mr. G. Vissering, president der Nederl. Bank, als voorzitter; de oud-minis ter, de heer H'. Colijn; mr. Foek, voorzitter der Tweede Kamer; de heer Van Aalst, president der Nederl. Handel-Mij., en vele anderen. De commissie heeft in totaal pl.m. f 600,000 (waarvan 3 ton in Indië) bijeengebracht, welke via den gouverneur-generaal aan het bekende Smeroe-fonds worden afgedragen, die voor de verdeeling er van zorg draagt. In het fonds van de Kloet-commissie hebben alle suikerfabrie ken op Java voor belangrijke bedragen deelge nomen. t Arbeidswet, Bij Koninklijk Besluit van ,17 Juli 1919, Staatsblad no. 497, is vastgesteld een algemeene maatregel van bestuur betreffende den vrijen Zaterdagmiddag in fabrieken' en werkplaatsen. Deze algemeene maatregel strekt ter uitvoering van het bepaalde in het 2e en 3e lid van arti kel 6 der Arbeidswet 1911, terwijl daarbij het K. B. van 2 December 1912, Staatsblad 361, tot vaststelling van een algemeenen maatre gel van bestuur, als bedoeld bij 'het 2e lid van art. 6 van genoemde wet, is ingetrokken. In één K. B1. zijn thans dus samengevat de uitzonde ringen op den regel, dat getrouwde en daar mede gelijk gestelde vrouwen des Zaterdags na 1 uur 's namiddags in fabrieken en werkplaat sen geen arbeid mogen verrichten en de geval len, waarin zulks ook door andere vrouwen en door jeugdige personen niet geschieden mag. Voor laatstbedoelde categorieën van personen wordt deze verbodsbepaling thans voor het eerst sedert het inwerkingtreden van de Arbeidswet 1911 gesteld. Uit de afkondiging van dit K. B. mag geens zins worden afgeleid, dat een spoedige inwer kingtreding der nieuwe Arbeidswet indien deze ook door de Eerste Kamer zal zijn aang nomen niet te verwachten is. Met de voorbereiding van het inwerkingtre den der nieuwe Arbeidswet is echter noodza kelijkerwijs een zekere tijd gemoeid. Men beden ke slechts, dat een groot aantal bepalingen dier wet niet in werking zal kunnen treden., voor dat een algemeene maatregel van bestuur, wel ke nadere uitwerking dier bepalingen of uitzon deringen erop inhoudt, is tot stand gekomen, terwijl te voren over den inhoud van oie maat regelen de in te stellen Hooge Raad van Ar beid zal worden gehoord. Ten einde nu, voor zooveel dat krachtens de geldende AroeidSïvet 1911 kan. de arbei ders in fabrieken en werkplaatsen zoo spoedig mogelijk in het genot te doen treden van den vrijen Zaterdagmiddag, werd bovengenoemd K. B. uitgevaardigd. Als datum van inwerking treding is daarbij 1 September 1919 bepaa-d. „Blijven 1 Verband" en het Inlichtingsbureau van de Unie der R.K. Studentou- .Vereern'gingen in Nederland. Vrijdag 11 Juli j.l. hield te Nijmegen de Vereeniging „Blijvend Verband" een ver gadering van hei Bestuur en den Raad van Toezicht. Het verslag van die vergadering, zooals liet in enkele bladen gestaan lieert, zou aanleiding kunnen geven tot misver stand. „Blijvend Verband" stelt zich ten doel hot plaatsen van R.K. betrekkingzoekenden uit de niet-arbeidersklasse. Nu "bestaat er echter sinds Januari 1918 vanwege de unie der R.K. Sludemen. Vereenigingen in Neder land eeu inlichtingsbureau waarvan het Se cretariaat gevesiigd is bij Trui. Groenen, te .Warmond met het doel om de R.K. alge- studeerden aan een der lioqgesehoieu in Ne derland te helpen bij het zoeicen naar een po sitie in de maatschappij, en woderkecrig in stellingen van allerlei aard en ook particu lieren van dienst te zijn om in de oij hen vaceerende betrekkingen te voorzien. Is dit nu niet voor een deel hetzelfde werk verrichten? Is dit niet elkander concurren tie aandoen? Iemand die het artikeltje van den directeur van „Blijvend Verband," in de kwalijk riekende stallen reinigde. De na tie acht Olemenceau voortaan in staat tot de bewonderenswaardigste daden. De Duitsehe schepen. Naar Reuter uit Parijs meldt, heeft Char les Guernier volgens de „Petit Pari sen" aan het einde van een vergadering van de vredes- commissie uit de Kamer er op gewezen, dat de Duitschers verschillende hunner schepen als Nederlaiidseho hebben vermomd) en reeds toe bereidselen troffen voor de hervatting) van den dienst op Zuid-Amerika. Olemenceau ant- woordde, d'at daar de Duitsehe vloot een on derpand is voor de Fransche vorderingen, aan niemand zal worden veroorloofd haar aan deze bestemmig te onttrekken. De Amerikaanscke leger- voorraden. Herhaaldelijk hebben verschillende Fransche bladen de vraag gesteld waarom de Fransche regeering de voorraden van allerlei aard van het terugikeerende Amerikaansche leger toch niet overneemt, welke door de Amerikanen niet worden, meegenomen en zelfs word'en verbrand, terwijl er in Frankrijk zoo'n groote behoefte aan is. Thans verneemt het N. T. A. draadloos uit parijs, dat de Fransche pers een, mededeeling van de „Chicago Tribune" bevestigt, volgens welke de Fransche regeering onderhandelingen voert over zulk een overneming. Er ziin Ame- rikaansche voorraden (kleeren. voedingsmidde len, auto's enz.) tot een bedrag van viif mil liard aanwezig. De stjjd tegen de duurte. De regeering heeft in haar strijd tegen de duurte thans haar toevlucht genomen tot een vrijwel platonischen maatregel, waar de bla den reeds eehigszins den spot mee drijven. De overheid zal ml. van de artikelen, die een dagelij'ksche levensbehoefte zijn, den „nor malen" prijs aangeven. Het koopende publiek kan dan zelf uitmaken, welke winkeliers afzetters zijn. De belasting op de verhuurde vensters en balcons, bij gelegenheid van de overwin ningsfeesten op 14 dezer, heeft 850.000 frank opgebracht, wat een opbrengst aan huur ver tegenwoordigd van 1.062.500 frank. BOTHA'S TERUGKEER. De correspondent van de „Times" te Kaap stad meldt nog eenige bijzonderheden over, den terugkeer van Botha. De eerste minis ter werd te Kaapstad dppr een reusachtige menigte begroet. Zooals we reeds meedeel den heeft generaaL Botha in het Raadhuis een toespraak gehouden. Hij verklaarde daarin 'dat Bet vredesverdrag z.i. ,op ver schillende punten onuitvoerbaar, was, dat de volkenbond de hoeksteen was yan den toe-. komatigen vrede der wereld en hg" wees er vervolgens op, dat Zuid-Afrik a thans In kje wereld een hooge re onafhankelijke positie had 'gekregen. Dit is' voor het eerst in Ide geschiedenis van Zjiid-Afrika dat het Sd!opr, donaties der, wereld erkehd! is als een zelf standige natie. „Wij zijn op. denzelfden voet geplaatst als België, Griekenland en de an*, dere kleine natiën. Niet alleen hebben (de natiën onzen status erkend, maar zij' hete behi zooveel vertrouwen in ons' flat ze ons het bestuur over het Zfuid.'West Afrikaan- sche protectoraat toevertrouwden'." Botha deed vervolgens een beroep, op allen om de Zuid-Afrikaansphe problemen met ver draagzaamheid en geduld! te overwegen. De vooruitzichten voor Zjuld-Afrika warën nooit zooi rooskleurig als nu. O.ver, de binnenland* scho politiek sprak' .generaal Botha overi gens niet. De Engelsche regeering heeft in hot La gerhuis meegedeeld, dat zij dit [najaar, een wetsontwerp tegen de trust zal mdienen. Japansche expansie-plannen. Do „Times" verneemt uit Lima, d'at dr. Augus ts Luranid', do bekende politicus en grondbe zitter en eigenaar van het dagblad „Pxcnsa", aan een Japansch syndicaat ongeveer 800,000 H.A. grond bii Imano bii den Amazone-water val 'heeft verkocht. Over 300,000 H.A. wordt buitendien! nog onderhandeld'. Hot land ligt in de subtropische zone en ia geschikt voor het kweekeni van suiker, koffie, cacao en dergelijke producten. Deze transactie is waarschijnlijk het begin van Japansche kolonisatie op groote schaal in Peru. Hevige ontploffing. Tengevolge van een hevige explösdo in de Putilo-fa,brieken te St. Petersburg: is hot groot ste deel van deze machinefabriek in d'e lucht gevlogen. i Ernstig spoorwegongeluk? Volgens te Kopenhagen via Helsingfors ont vangen berichten zou in Rusland' een groote spoorwegramp hebben plaats gehad. Een' trein, loopend tusscben Moskou en Kief, derailleerde en geraakte in brand. Alle passagiers werden gedood. Men schat bet aantal slack of fors op 1000, waarvan 600 levend ziin verbrand. Men schrijft de ramp toe aan spoorwegban- 'diet-en. die ten trein hebben' deen ontsporen. Oostenrijksche spaarbanken. In Juni verminderden de inlagen bii 13 groote Weensche spaarbanken en haar filialen, behalve do Creditanstait. met Kr. 267.79 tot Kr. 3435.84 miUi-oeu. terwijl in Mei de achter uitgang Kr. 84.9 mill'ioen bedroeg. De petrolenmboringen in Engeland, u^uwu xicu, u.= ju-De Engelsche regeering is blijkbaar niet van len stellen. Het zou geen vertrouwen heb- plan, tot staatsexploitatie over te gaan van. de - petroleum, welks aanwezigheid m Engeland' onlangs door, proefboringen is aangetoond. Wat het boorveld bii Neward an Nottinghamshire be treft, is concessie verleend aan een maatschappij tot exploitatie der pctrolcumLoudendo gronden op een gebied ter grootte van 8 vierkante hoopt, dat de gedachtemvisseling over het vredesverdrag 11 of 12 Augustus in de Ka mer zal beginnen en dat da ratificatie op 18 Augustus zal plaats hebben. Men schrijft aan de verschillende leden van de commissie het voornemen toe te wachten met de indie ning' van het algemeen verslag bij het bu reau van de Kamer totdat de Amerikaan- sche Senaat het verdrag goedgekeurd zal hebben. Het vredesverdrag met Oostenrijk. Be Raad van Vijf heeft gisteren besloten het door. de Oostenrijksche vredes:d:elegatie gevraagde uitstel van een week te verlee- nen. Het antwoord der Radienregeering. Het Hong. Corn*. Bur. meldt uit Boedapest het antwoord, dat de Radenregeering gege ven heeft op de onlangs gepubliceerde nota der Entente, dat ze met Bela Kun niet kon ■onderhandelen. Dat antwoord is niet anders dan een oproep, tot het wereldproletaxiaat gericht en een hartstochtelijke aanval op „het kapitaal", waarin gesproken wordt van vrije wilsuiting die in bloed gesmoord wordt, van slavenhandel en witte terreur, van las tercampagne en van de misdaad der blok kade. De oratie pro domo eindigt met een uit- noódigi'ng om in Hongarije de resultaten van de werkzaamheden der) Kaflen-Regeering te komen zien, opdat men zich een oordeel mo ge vormen in de kwestie of het de dictatuur der bourgeoisie dan wel die van het proleta riaat is, die op den volkswil 'berust. UIT ITALIË. Italië en Rusland. In antwoord op een vraag van een soe. af gevaardigde betreffende de houding van Ita lië terzake van de interventie van Rusland; en Hongarije, verklaarde Minister Nitti, dat Italië niet van plan is op,te, treden tegen beide landen, zooak spr. ook reeds vroeger heeft verklaard. Naar aanleiding van door enkele bladen verspreide berichten over conflicten tussehen ïtaliaansche troepen en Joego-Slaven, waar bij Fransche troepen zich zoujden hebben aangesloten, verklaarde Nitti, dat da ver spreiders van die fantastische en gevaarlij ke mededeelingen zeer streng door de justitie zullen worden gestraft. De soc. interpellant nam nota van Nitti's verklaring en sprak de hoop uit, dat ook de buitenlandsehe socialisten zich zullen verzeg ten tegen interventiepogingen in Rusland en Hongarije. De typograïenstaking te Rome. De staking der Romeinsche typografen duurt thans twintig dagen. Alleen de „Po- polo ftomano" en het „Giornale deJ Popoio" komen uit. Hoeiwel het typografensyndicaat en de dagbladdirecteuren herhaaldelijk ver gaderen, kan men niet tot overeenstemming komen. Tegen de pogingen der directies om niet gesyndicalicjeetxle arbeiders in dienst te nemen, dreigt bet typografensyndicaat met staking in geheel Italië. Zaterdag heb ben typografen en c o ut antenlbezo r ger s be sloten tot strijd tot het uiterste. UIT FRANKRIJK. „i<r- Olemenceau. De „Temps" wijdt een beschouwing aan het feit, dat het ministerierClemenoeau de aanvallen, die er in de afgeloopen twee we ken óp gedaan zijn, zoo gemakkelijk het hoofd heeft kunnen bieden. Wanneer; men zegtt het ministerie Clemeneeau, dan moet men toegeven, dat dit voor de overgroote meerderheid der Franschen geheel in den ehef daarvan verwezenlijkt wordt. De man nen, hoe kundig ze ook zijn mogen, die rond hem gegroepeerd zijn, zijn voor het meeren- deel onlbekend aan het volk. Dit is niet tegen hem, echter, ook niet voor hen. Dat deze of gene minister, tengevolge van een Kamervo tum, sneuvelt, het neemt er geen notitie van. Op zijn best, hoopt het, zoo ter loops, dat de zaken met een nieuwen man aan 't een of andere ministerie een beetje beter zullen gaan en dat de prijzen van vleescth en schoe nen wat zullen dalen. De meeste burgers zou den vandaag al evenveel moeite hebben om de namen van de ministers op te noemen, als de beste Fransche lettré's een jaar of wat geleden in een gezelscbapspel hadden, dat toen grooten opgang maakte, om de leden van de veertig onsterfelijken der Academie francaise op te noemen. Voor de burgers is Clemeneeau het ministerie, de regeering. De populariteit van den grooten grijsaard leeft tot zelfs in de verste uithoeken van het plat teland. En zoo de Kamer hem omvergewor pen had dan had men stellig kunnen zeggen: des te erger voor de Kamer. Niet dat er niets aan te merken valt op de daden van de regeering. De Franschen zouden, geen Fran schen zijn voor ze werkelijk tevreden waren met degenen, die hen regeerden. Maar niet tegenstaande dat: Clemeneeau is de overwin ning en omdat hij die behaf7.d heeft, zou Frankrijk hem, zoo noodig, alles vergeven. Voor Frankrijk beteekent Olemenceau ver der ook: geestkracht, de wil tot orde, het vaste besluit om de overwinning en den vrede noch buitenlands, noch in het binnen land te laten „saboteeren". De naam van Clemeneeau is een symbool geworden, het symbool van de Fransche va derlandsliefde. En als zoodanig is hij het hoofd, dat het volk behouden wil. Het wan trouwt hen, die men in zijne plaats zou wil-1 stellen. Het zou geen vertrouwen heb ben in hun flinkheid, 't zij tegenover het bolsjewisme, dat in het binnenland zijn best doet van Frankrijk een overwonnene te maken. Er is in de gevoelens van de natie voor Clemeneeau iets van de bewondering der ouden voor den legendariscken held, die alle wilde beesten verscheurde en intusschen J. liet „Limburgsche Dagblad" van 17 Juli 1919 gelezen heeft, zal weten dat er van coi'cui- rentie geen. sprake is, en dat ook riet door beide instellingen voor een deel hetzelfde werk verricht wordt. Daar bestaat een over eenkomst tussehen beide instellingen, oen zoo vriendschappelijk mogelijk samenwerken tussehen de leiders van beide secretariaten. Ieder, blijft volkomen op eigen terrein en evengoed als door „Blijvend Verband" d.e arbeiders verwezen worden naar de arbei dersbeurzen in de verschillende industrie centra, zoo worden ook de afgestudeerden door die Vereeniging verzocht gebruik te maken van het secretariaat te .Warmond. En wanneer, wederkeerig dit secretariaat een aanbieding krijgt naar of een aanbieding van niet-studenten, dan stuurt Warmond die aanvrage en aanbieding naar Beek. Daar bestaat alzco een innige samenwer king tussehen beide secretariaten, welke trouwens niet anders dan beide ten goede komt. Töfch kan overbodig werk worden voorkomen, indien er goed nota van wordt genomen, dat de aanbiedingen van en aan vragen naai' R.K afgestudeerden aan een der hóogescholen in Nederland direct wor den gericht tot het Secretariaat van Prof Groenen te Warmond, terwijl de zaken van maatschappelijke posities voor de midden en hoiogere klassen waar deze buiten de stu dentenwereld staan, direct aan het Secre tariaat van „Blijvend Verband", dus aaa Kapelaan Gadiot, te Beek (L.) ter behan deling worden opgezonden. .Vaderlaindsch Historisch .Volksfeest. Gedurende het Vaderlandselt Historisch' Volksfeest in de eerste week van Septem* ber te Arnhem te houden, zal in de zaal van de Groote Sociëteit georganiseerd wor. den een tentoonstelling van al de merk waardigheden, betrekking hebbende op de plattelands-schutterijen en op het gebied van folklore. De tentoonstelling zal worden ge organiseerd door den heer W- J. van Wag- tendonk, referendaris te 'Arnhem, den be kenden oudheidskun'dige en kenner der gi - den. Op die tentoonstelling zullen al de senil- den en vogels te zien zijn van de gilden, gelijk er ook vendels, trommen, tamboer- majoorstokken, oorkonde boekeu en stan daarden zullen worden geexposeerd;. Van ver schillende gilden en schutterijen is reeds bericht van medewerking ingekomen. Be Zomertijd. De minister van Landbouw heeft den zui- velconsulenten opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de nadeelen die de vee houders en zuivelbereiders door den zomer tijd ondervinden. Kinderen uit .Wcenen. Gisternacht arriveerden te Zevcnaar met groote vertraging twee extra-treinen mot 500 Jopdeclio en 31X) R.K. kinderen uit oe nen. Des morgens en 's middags zijn de klei nen, die twee etmalen onderweg waren ge weest, naar, hunne respectieve bestemmings- d laats en doorgereisd. De ontvangst door Ne- cierUndsche comité's was bijzonder goed ge regeld. Staatsouderdomverzekering en het parti culiere bedrijf. De Vereeniging voor Levensvenzeke.tf.ng, waarvan de voornaamste maatschappijen van Levensverzekering lid zijn, heeft tot de Tweede Kamer een adres gericht inzake het ontwerp „Vrijwillige Ouderdomsverzekering" Zij stelt daarin de vraag of zoodanige Staats verzekering voor niet-arbeiders, die wegens hun econ. positie niet-arbeiders zijn gelijk te stellen, in ons land voorziet in eene behoefte en das ingericht behoort te worden. Te dien aanzien wijst zij o.a. op het vol gende; v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1