Gemengd Nieuws Ia?dbóüFenvisscherii Uit den Omtrek AANBIEDING Z ELFBINDERS. INGEZONDEN. Luchtverkeer. ORDE EN ARBEID SPORT-EN SPEL VERKEER EN POSTERIJEN UIT ONZE OOST - specialiteit: I-1EEREM-MODE-ARTI KELEN v. I HAARLEM I AHEGAITG l?-TELEF.>26S5 SPECIALE ZIET ETALAGES! KORTE BERICHTEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk, Afscheid van burgemeester Michielsen. Voor personen als hier Denoeld is een ver- .•ekering op den door den wetgever gekozen voet bii allerlei in Nederland werkende ver zekeringsinstellingen sedert jaar en dag mo gelijk. Die instellingen voeren voor de ver breiding van de verzekeringesgedachte onder breede klingen van ons volk voortdurende en zeer krachtige propaganda. De scherpe mededinging die tusschen de verschillende instellingen bestaat, leidt er toe. dat de pre mies aan den lagen kant worden gesteld. Be hoefte aan actieve deelneming door de over heid aan deze werkzaamheid is dus o.i. niet aanwezig. Oordeelt echter de wetgever, dat uit 's rijks schatkist, geld behoort te worden besohik- aaar gesteld, om voor deze niet-arbeiders ouderdomsverzekering beneden den kostprijs beschikbaar te maken, dan volgt daaruit nog niet, dat daartoe die verzekering recht streeks door eeu overheid-orgaan moet wor den ter hand genomen. Bevordering van zul ke verzekering met 's rijks geld onder die klassen van personen kan ook geschieden! door aan de instellingen voor de posten, die sij onder die klassen afsluiten en welke vol doen aan door den wetgever te stellen zischen, een toeslag te verleenen, welke de Instellingen tot zoodanige verzekering bene den den kostprijs in staat stelt. Het komt ons voor, zegt de Ver., dat het doel der wet: bevordering van vrijwillige onderdomsver- zekering, langs dien weg meer rechtstreeks en eenvoudiger wordt bereikt dan door uit oefening der verzekering van overheidswege. De vraag blijft open, of het bieden van ge legenheid tot vrijwillige cruderdomsverzeke- ring bij de Rijksbank aan niet-arbaiders tus schen 16 en 65 jaar op zichzelf geacht mag worden tot bevordering van zoodanige verze kering te zullen leiden. Het emkel openstel len van eeu oft'icieele gelegenheid is daartoe niet voldoende. Instelling van staatsverzekering op dit ge bied acht de Ver. daarom niet noodzakelijk en zij gelooft niet dat bevordering van de Joor den wetgever beoogde verzekering met dit middel zal worden verkregen. Rijkswerkman-Gemeenteraadslid. Naar de „Msb." verneemt wordt aan een werkman in 's Rijks dienst, die tot lid van den gemeenteraad is benoemd, tenzij de be langen van den dienst daartegen verzetten, buitengewoon verlof met behoud van volle bezoldiging toegestaan voor het bijwonen van vergaderingen van of het verrichten werkzaamheden voor het college, waar\uli hij deeL uitmaakt, zulks onder bepaling dat, indien in verband met het te verleenen ver lof indienstneming van hulppersoneel of as sistentie van elders noodzakelijk is, de hier uit voortvloeiende kosten voor de helft ten laste van den werkman komen. Gr*.aas niet geopend. Met beslistheid kan de „Prov. N. Br." en ,'s Hert. Crt." tegenspreken het bericht als sonde de Belgische grens geopend zijn. CR ISIS A AN GELEGEN HEDEN. Rijst. Herhaaldelijk bereiken den Minister van Landbouw berichten, dat winkeliers wel rijst beschikbaar heiben, doch alleen „vrije rijst", waarvoor de maximumprijs niet zou gelden. In verband hiermede zij er de aandacht op gevestigd, dat er in het geheel geen vrije rijst is, die buiten de maximumprijsregeling valt. De maximumprijzen gelden voor alle rijst, die m het verkeer komt De rijstpellers, de eenige hou ders van rijst ten onzent, leveren dan ook uit sluitend tegen de gestelde prijzen af. De win kelier die meer dan den maximumprijs rekent, handelt onrechtmatig en stelt zich aan een strafvervolging bloot. Het is de uitdrukkelijke wensch van den Mi nister dat onder geen beding maximumprijzen worden overschreden. Gevallen van prijsopdrij ving brenge men dan ook ten spoedigste te zij ner kennis. Thee. De hoogere prijzen op de laatste theeveiling oesteed hebben hier en daar de vrees gewekt,dat er weder een schaarschte en duurte van thee te onzent zou ontstaan. Reeds spreken beangste huismoeders van een tweeden theenood, en haas ten zij zich een voorraad voor de toekomst op te doen. Deze vrees is evenwel te eenenmale misplaatst Er is geen sprake van een tweeden theenood. Integendeel, de theevoorraad hier te lande is grooter dan ooiit en voldoende voor meer dan een iaar. Daarbij ondervindt de aanvoer geen enkele belemmering, terwijl het uitvoerverbod niet op geheven zal worden, zoolang de kans bestaat, dat deze opheffing tot prijsverhoogiog hier te lande zou kunnen leiden. Verstrekking broodkaarten. De Miuister van Landbouw heeft de bur gemeesters bericht, dat van 30 Juli af slechts aan hen een bruin- of roggebroodkaart mag worden verstrekt, die thans in het bezit van een dergelijke kaart zijn of reeds een aan vrage tot het bekomen van een zoodanige kaart hebben ingediend en dat voortaan niet méér bruin- en roggebroodkaarten aan de ge meenten zullen worden geleverd, dan laatste lijk werden ontvangen. Tevens zal van 80 Juli rif geen ruiling van wittebroodkaarten voor bruin- of rogge- broodkauiien mogen plaats hebben, dan ten behoeve van degenen, die reeds een zoodani ge ruiling bebben aangevraagd. Ten overvloede vestigt de Minister er de aandacht op dat het aan personen, die in het beait zijn van een bruin- of roggebroodkaart wel vrij staat in de plaat6 hiervan een witte- broodkaart aan te vragen, terwijl personen, die zich hier te lande komen vestigen voor de eerste maal vrij zullen zijn in de keuze der broodsoort, welke zij wenschen te ont vangen. Hei bovenstaande heeft ook betrekking op de aanvullingskaarten. Op de boodkaartbe- wijzen zal door de Burgemeesters bij de eerstvolgende aanbieding behooren te wor den aangeteekend, of herop bruin of rogge brood, dan wel wittebroodkaarten zijn ver- etrekt, terwijl in het vervolg op broodkaart- bewijzen slechts broodkaarten zullen mogen worden afgegeven van de soort, welke daarop staat vermeld. Appelstroop. De Minister van Landbouw heeft ingetrok ken de maximumprijzen voor appelstroop. Stroo. De Minister van Landbouw zal met 1 Aug. intrekken het sub, 2e. bepaalde aan zijne be- 6cniKKing van 19 April, Detreflende liet ver voer van stroo naar de stroocartonfabrieken. Opheffing van beperkende bepalingen. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat postpakketten be stemd ter verzending naar en over Groot-Brl- taunië en Ierland niet- meer vergezeld behoeven te zijn van een certificaat van oorsprong. De hier te lande geldende bepalingen betref fende den uitvoer bliiven, ook bii verzending naar bovenbedoelde ianden. van kracht. De Britsche beperkende bepalingen op het telegraafverkeer blijven gehandhaafd voor tele grammen van en naar Malta (dus niet over Malta), behoudens dat telegrammen van of naar deze bestemming kunnen gesteld zijn in verstaanbaar Engelsch. Fransch en ïtaliaansch of met behulp van een der ooden. De beperkende bepalingen betreffende het telegraafverkeer met de Zuid-Afrikaansche Unie zijn opgeheven, doch deze bliiven gehand haafd ten opzichte van het protectoraat Zuid- West-Afrika. De beperkende bepalingen in het telegraaf verkeer met Noorwegen en met Denemarken zün opgeheven. E. L. T. A. De medewerker voor luchtvaart vau de „Daily News" seinde Maandag uit Amster dam over de luchtvaarttentoonetelliïig al daar. Hij zegt: Met het oog op de talrijke moeilijkheden, die te overwinnen waren, moet men de organisatoren geluk wenschen met deze tentoonstelling, die een zeer goed beeld geeft van de luchtvaart. De correspon dent klaagt echter over het vliegveld, het geen hij na vlieg-ervaring in drie werelddee- len, het slechtste acht, dat hij .ooit gezien beeft. Men zal van geluk mogen spreken als er geen ongelukken gebeuren. Vliegtuigeu vernield.. Het „Ned. Tel. Ag." meldt uit New-York, dat een hevige storm Maandag het Roose- velt-vliegkamp teisterde, waar de R 34 werd heengebracht en drie groote vliegtuigen ver nielde, onder welke een Handley-Page-ma- cbine met een gewicht van 11 ton en een Ca- proni-driedekker van de regeering, alsmede eeu vliegtuig, dat juist was opgestegen voor een overlandsvlucht. Ik ja Gosport-vliegboot naar Amsterdam. LWij vernemen dat te Amsterdam zal lan- dea een Gosport Vliegboot van 700 P,K. bemand met 5 personen, welk toestel van de Engelsche Regeering verlof heeft gekre gen naai' Holland te vliegen, teneinde pj? de „E.L.T.A." te kunnen worden gedempp- streerd. De moord op controleur Bp Hat Angelino De „Loc." meldt uit Makassar: De heer. de Kat Angelino werd vermoord in kampong Seioempangan pp de Noordkust van Celebes, in de afdeeling Toli To li. Aan leiding tot den moord was de heerendienst- kwestie. De Kat kwam daar aan me't eeu landsgroote, een districtshoofd, een belats- tingschrijver en vijf pradjoerits ter arrestatie van onwilligen, die pertinent geweigerd had den heerendienst te verrichten. Nadat weige rend was geantwoord op het verzoek van het kamponghoofd om de onwilligen eerst na de poeasa te arresteeren, viel de geheele bevolking voorzien van blanke wapens, op De Kat en zijn volgelingen aan, die als bet ware geslacht werden. Aan een oppasser van den controleur gelukte het te ontvluchten en na vier. da gen roeiens per prauw in open zee den paketstoomer „Jansens" te bereiken, die te rugkeerde vau 'Donggala, waarna twee bri gades infanterie, van P.aloe, de inlandsche arts en de assistent-resident en de contro leur naar kampong Soloempangan gingen, waar men de bevolking, omringd met witte vlaggen, op het strand vereenigd aantrof. Zij gaf zich dadelijk na de eerste sommatie over. Een commissie overhandigde den ass.- resident een verzoekschrift, waarin vermeld stond, dat de bevolking onschuldig was, d,och dat De Kat schuldig was en werd verzocht onderzoek aan Tjokroaminoto op te dragen. Honderdtwintig personen jverden gearre steerd. Na den moord heeft de bevolking de Chi- neesche toko's geplunderd en de naburige kampongbewoners bedreigd en geplunderd1. In bezit van de bevolking werden aangetrof fen veel geld en goederen, afkomstig van de .plundering. De vorige bevolking is hevig gebeten op de moordenaars, wijl dezen ook hun eigen radja hebben vermoord, zoodat thans daar twee partijen fel tegenover el kaar staan. Den vijftienden dezer arriveerden daar de overste van Makassar met den resident van Menado en nog een brigade infanterie. Het lijk van den vermoorde werd opge graven; het bleek vreeselijk verminkt. Het onderzoek wordt voortgezet. Voor- loopig blijven daar in Bwool drie brigades patrouilleeren. Do Kat was zeer bemind bij de bevol king. Hij trad menschlievend op eu hielp, de bevolking. Ontvluchtingen uit het kamp te Bergen. Uit het kamp te Bergen zijn dezer dagen wederom een aantal vreemdelingen ontvlucht. Naar wij vernemen zijn, naar aanleiding hiervan aan den commandant van het bewa- kingskamp, aldaar, inlichtingen verzocht. De commandant deelde den divisie-comman dant het volgende mede: „De betreffende schildwachten zijn gestraft. „Het bewakingspersoneel bestaat uit perso neel dat niet geheel te .vertrouwen is. Hoewel ge tracht is betrouwbaar personeel te krijgen, door de onbetrouwbare elementen en prsonen met groote straflijsten terug te zenden, is dit niet mogen gelukken, daar dan nog even onbetrouw- baren of minder betrouwbaren terugkomen. „Nog onlangs is het aan eenige geïnterneer den gelukt om te ontvluchten, doordat korpo- raals zich lieten omkoopen en kleedingstukken aan de vluchtelingen verstrekten, waardoor deze ongehinderd de controle konden passeeren. „Er zijn thans sedert Juli 1917 reeds 158 vreemdelingen ontvlucht, waarvan 81 werden te ruggezonden. Genoemde commandant roept de medewer king in om zooveel mogelijk betrouwbaar be wakingspersoneel op Bergen te doen dirigeeren." FietBomgeluk. De sergeant der inf. D., van het garnizoen Arnhem» krwam op zijn rijwiel te Velp de hel ling afrijden van uit het villapark La Retraite. Met zijn rechterhand bestuurde hij tevens een damesrijwiel. De rails passeerend, stak hij. den rijiksiweg over, juist voor de electrische tram, die van Arnhem kwam. Op hetzelfde oogenblik reed een auto de tram aldaar voorbij, en greep den wielrijder, die ongeveer 10 meter werd weggeslingerd en daarbij zwaar verwond werd. De wielrijder werd met den auto naar de wo ning zijner ouders te Velp gebracht, waar een geneesheer constateerde, dat zijn beide armen gebroken waren.. Hij werd, na voorloopig ver bonden te zijn, met een inmiddels ontboden zie kenauto naar het Militair Ziekenhuis te Arn hem overgebracht. Trein vertraging. De laatste trein uit de richting Rotter dam onderwond, gisteravond ter hoogte van Sloterdijk eenige vertraging doordat de lo comotief onklaar was geworden. .Van het station C.S. te Amsterdam is daarop een andere locomotief gezonde^, die dpn Irein naar, deh oofdstad verhaalde. De vertraging duurde ongeveer 40 minuten. Hoog water. Door. de.n aanhoudenden regen is do wa ters tand in Friesland zeer hoog. Het hooi drijft in de maden en op hooggelegen gron den ziet men maaiers met baggerlaarzen aan, hun werk verrichten. De veldvruchten ljjden geducht, vooral de boontjes die aan de strui ken gaan rotten. Broodkaartcpadiefstal. Tn een Logement aan den Schiedainschen dijk te Rotterdam zijn aangehouden een man en een vrouw, verdacht vau den diefstal van 30,000 broodkaarten uit het distributielokaal te. 's Gravenhage Conflict bij de Gent-Temeuzon. Door het Hoofdbestuur, van „Sit. Raphael" wordt ons medegedeeld, dat door het uit vallen van een zin, de genoemde torn niet juist zijn weergegeven. De in het be richt genoemde bedragen zijn op. 1 Maart 1919. met 40 a 50 pOt. verhoogd. Staking te Vlissingem Er dreigt een staking onder de bouwvak arbeiders te Vlissingen. De patroons heb ben hun verzoek niet ingewilligd. Besloten is heden in staking te gaan. Aanmeldingen moeten vóór ol op 15 Augus tus a.s. worden ingezonden bij den rijkstuin- bouwlceraar te Lisse, d'en heer K. Volkerz. In aansluiting op de berichten inzake het vinden van het lijk van H. B., boerenknecht te Duurze (gem. Rolde) kunnen we melden dat het onderzoek heeft uitgemaakt dat in de zen niet aan misdaad gedacht moet worden. B. is zeer waarschijnlijk van de fiets gevallen of aan hartverlamming gestorven. De stoker van de sleepboot „Volharding" die een lek in den stoomketel zou nazien, liep door het omvallen van een lamp ernstige brand wonden op. Hij is naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden overgebracht. Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten. In 1918 werden door onze Commissie' 4000 stadskinderen in gezinnen op het platteland geplaatst. De uitslag van déze. voor ons land nieuwe wijze om die lev ens omstandigheden van het op groeiend geslacht te verbeteren was. zoowel lichamelijk als geestelijk, blijkens de ingekomen berichten zeer verblijdend.. „Oude menschjeis gingen uit," schreef meu ons, „opgewekte, blozende kinderen keerden na zes weken of langer terug." Wiji besloten daarom voort te gaan met on- tsen anbeid en konden dit jaar reeds ruim 1000 kinderen uitzenden. Meer en meer ervaren wii evenwel, dat de behoefte aan uitzending ontstellend groot is. Uitbreiding van ons werk is dringend nood zakelijk, maar om daartoe te geraken, moeten wii beschikken over meer geld en over meer gezinnen ten plattelande, die zooveel mogelijk belangeloos bereid ziin kinderen op te nemen. Daar het gaat om een arbeid, die van groote beteekenis voor ons volk is. meenen wij op nieuw tot onze landigemooten het verzoek te mogen richten, dat de stedelingen ons zullen bijstaan om te kunnen voorzien in de onkosten voor reisgeld, uitrusting en zooveel meer. en dé bewoners van het platteland om de stads kinderen te huisvesten! In onze Centrale Commissie ziin vertegen woordigd zooveel mogelijk alle politieke en reli- gieuse richtingen, en haar leden, mannen en vrouwen, ziin over alle provinciën van ons land verspreid: zii is dus inderdaad een natio nale organisatie. Elders wordt sedert jaren op deze wiize hulp verleend aan het kind uit de stedenNederland mag ten deze niet achterblijven! Geldelijke 'bijdragen worden gaarne Inge wacht bii den penningmeester Mr. J. H. de Crane, Framkenslag 348 Den Haag of een der andere ondergeteekendenopgave voor gezin nen bii het Bureau der Centrale Commissie ©rankenslag 83, Den Haag. Het Dagelijksch Bestuur der Centrale Commissie Jhr. M. W. Röell, 's-Gravenhage, 1ste voor- zA titer. Dr. N. M. Josephus Jitta, Utreeht. 2e voor zitter. Dr. C. Dekker, 's-Gravenhage, le secret. Kapelaan H. A. C. M. Wennen. Haarlem, 2e Secretaris. Mr. J. H. de Crane, 's-Gravenrage. Franken- slag 348, Penningmeester. Dr. J. J. Pigeaud. 's-Gravenhage. C. v. d. Voort v. Zijp, 's-Gravenhage. 1 Jonkvrouwe H. J. v. Panthaleon Baronesse v. Eek, 's-Gravenhage. H. F. van Reysen Jr., Amsterdam. Jan A. v. Zutphen. Amsterdam. VAKGROEP II „ST. JOSEPH" EN 'T VOLKSBONDBESTUUR. De heer J. B. Fenger verzoekt ons nog het volgende te planteen: In mijn ingezonden stuk van 29 Juli ge lieve men in de 7e en 8e regel van onderen, in plaats van „vertrouwen", „afkeuring" te lezen en voor „Volksbond" 2e regel van de motie „Bond". Beiden zetfouten. Wij ontvingen tevens een ingezonden stuk van den heer J. B. Fenger, tegen het schrij ven van den heer de Lobel. Wij achten het niet noodig ook dit stuk te plaatsen; het zou wederom een tegenantwoord uitlokken. Beide partijen hebben thans gelegenheid gehad hun standpunt uiteen te zetten. De heer F. schijft, dat het er alleen om gaat, of het behoorlijk was een afdeeling, welke een besluit van het hoofdbestuur niet nakwam, openlijk af te straffen. Laat men dat nu verder binnenkamers uitvechten. R.-K. Padvinders. Naar het „Overijselsche Dbld." uit goede bron verneemt, zal het Doorluchtig Episco paat eerlang een beslissing nemen inzake een R.-K. Padvindersvereeniging. Tuiuitouwvakonderwiis voor de blcemenbollen- teelt. Do directeur-generaal van den landbouw brengt toi kennis van belanghebbenden, dat bii voldoende deelneming in de maand October te Lisso een cursus ter opleiding van tuinbouw- vakonderwijs voor de bloembollenteelt zal ge opend worden. Om tot den cursus te worden toegelaten moet men voldoen aan een toelatingsexamen, dat zal loopen over Nederlandsche taal, rekenen, aardrijkskunde en kennis van de bloembollen teelt, voorts moet men den 21-jarigen leeftijd hebben bereikt en een bewijs overleggen van minstens 4-jarige werkzaamheid in de practijk van de bloembollenteelt. De deelnemers aar. dezen cursus zullen ver goeding voor reiskosten ontvangen. De lessen zullen worden gegeven op één of twee dagen per week op door de deelnemers meest geschikte uren- HAARLEMMERL1 EDE. Vandaag hangt burgemeester Michielsen dien mbtsketting af, dien hij in deze gemeente ruim 6 jaar gedragen heeft. Het was te verwachten dat ziin heen gaan niet gelijk zou zijn aan de beroemde nachtkaars. Daarvoor is de heer Michielsen een te goed en te kundig burge meester geweest en zoo werd vandaag officieel in een openbare raadsvergadering wederzijds afscheid genomende burgemeester van de ge meente en de gemeentenaren; de gemeente en derzelver bewoners van hem. Om der plaatsruimte wille noot het raads- verslag tot morgen blijven liggen, doch voor lieden publiceeren wii reeds de afscheidsrede van den burgemeester. Nadat de agenda was afgehandeld zeide do scheidende burgervader: Er zijn biina 7 jaren verloopen sinds ik nier voor de eerste maal verscheen. jVeel is sindsdien veranderd. Ik kwam bij u als een onbekende, diie moest beginnen met een geroep op uwe welwillend heid te doeu en ik moest mij uw vertrouwen nog waardig toonen. Het past bii, m al deze jaren, dankbaar te gedenken, dat gii mii uwen steun in ruime mate hebt geschonken en dat alleen dank zii dien steun en dat vertro-uwen een en ander is gebeurd, hetwelk wij allen te het belang der gemeente achten. Wanneer ik een blik werp op die eerste ver- igadering. waarin ik hier in allen eenvoud ge ïnstalleerd werd. dan wordt onwillekeurig nnün aandacht gevestigd op het program, hetwelk ik bij die gelegenheid durfde ontvouwen. De vraag mag gesteld worden of ik er in ben ge slaagd dat program te verwezenlijken. Ik geloof, dat ik die vraag bevestigend mag beantwoorden: ja. hii die dit program legt naast de hoofdpunten van het gemeente-beleid in de laatste jaren ia dope gemeente gevoerd', wordt er ongetwijfeld door getroffen, hoe punt voor punt werd verwezenlijkt. Dit dank ik aan uw aller vertrouwen. Toch ga ik niet van hier met de illusie, dat ailcs volbracht is, dat alle desiderata ziin ver* vuld. Ten eerste is daarvoor een tijdsbestek van ruim 6 jaren te kort. len tweede mag ik er aan herinneren, dat bijna mijn gansche burgemeesterschap viel in eze abnormale crisis-omstandigheden, welke van den burgemeester veel tiid vorderen oor werkzaamheden buiten ziin gewoon terrein, en welke zware fiuaneieele eischen aan de gemeen tekas stelden. Ten derde is het onmogelijk op gemeentelijk ebied alle wenschen te bevredigen, omdat hier de verlangens als het ware van jaar tot jaai, groeien. Maar laat ik liever geen verontschuldigingen maken, dat er in dte periode welke achter ons ligt, niet meer van gemeentewege is geschied, want ik weet, dat de grieven, welke ook ik niet heb kunnen ontgaan, in een andere rich ting loopen. Men legt mij niet ten laste, dat er te weinig is geschied, maar integendeel, dat er te veel is gebeurd eu dat wel in verband met de eemeen- te-f inanciëu. Ik wil hieraan 'tui dit afscheid een enkel woord wiiden. Zeker, de belastingen zijn in deze jaren ge stegen, doch wanneer wii een Mik werpen op 'bijna alle gemeenten, welke ons omringen,, dan verkeeren wii bijna in de gunstigste positie. Haarlem, Sp-aamdam. Sloten. Haarlemmermeer allen hebben hooger inkomstenbelasting dan wii. Allen ondervonden, dat het in deze Jaren duur besturen was. Zouden wii dit lot hebben kunnen ontgaan! Is niet getracht, die hooge uitgaven, door een progressieve heffing, door herhaalden koogeren aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud, door progressieven kinderaftrek. i_n de eerste plaats te leggen op de schouders van hen. welke deze meerdere uitgaven dragen konden? Waarlijk, de lasten zijn nog wel te dragen! Is bovendien de verhooging van uitgaven ten deele niet een t ij del ij k e, in verband met de levensmiddelen-voorziening Er ziin echter cok blijvende uitgaven. Waar uit vloeien deze voort? Uit de woningbouwvereeniging Zwanenburg Uit de woningbouwvereeniging De Boeren arbeiderswoning' Uit de waterleiding? Uit het Electriciteitsbedriif Al deze vragen moeten ontkennend beant woord worden. Ook de uitkomsten van het Grondbedrijf lier ten hun invloed neg niet voelen. Wat heeft dan de stijgende liin in de uit gaven der gemeente veroorzaakt! De betrachting van de sociale reektvaardigr heïd door de gemeente, speciaal als werkgeef ster. Het woord sociale gemeente-politiek, was voor enkele jaren terug een vreemde klank in deze ziaal, en ik zal niet beweren, dat thans hier een sociale politiek bii uitnemendheid wordt beoefend, toch geloof ik dat de laatste jaren door de Gemeente veel gedaan is voor hare ambtenaren, beambten en werklieden. Deze uitgaven hebben de belasting aanmer kelijk doen stijgen. Is er iemand onder u, die hiervan spijt heeft, die betreurt in dit opzicht zijn plicht gedaan te hebben? Immers neen! Wanneer dk tot dusver getracht heb het be leid van deze laatste jaren te verdedigen, wil ik tevens wel erkennen, dat ik in veel ben te kort geschoten. Eenmaal zal het oogenblik aanbreken, dat ik voor den Stoel van den Oppersten Rechter zal hebben te verschijnen en waarop ik rekenschap zal hebben af te leggen van al mijne daden. Mij zial dan niet alleen worden gevraagd, of ik u en der ambtenaren tij de Hike belangen steeds naar vermogen heb gediend, maar ook of aller z e d e 1 ii k e belangen door mii in voldoende mate ziin bevorderd, of die veilig bii mii waren. Moge dan mijn antwoord, ten overstaan van Hem, die al onze verborgen tekortkomingen kent. voldoende ziin! Moge op dat gewichtig oogenblik miin 6- jarig burgemeesterschap niet als een eenter naarslast op mijn ziel drukken. Dan zouden deze jaren voor mii niet alleen verloren zijn, doch nog erger. Wanneer ik thans van u ga scheiden, breng ik u dank voor uw aller steun en ik spreek de hoop uit, dat het u allen in uwe gezinnen en uwe ondernemingen bii voortduring welga. Het treft wonderlijk, dat tegelijk met miin uittreden, ook bijna de gansche raad in zijn tegenwoordige samenstelling gaat verdwijnen. Moge de nieuwe Raad met gelijke toewijding Ie zaken der gemeente blijven behartigen, waar mee dit steeds door u geschied is, moge de een dracht en de goede stemming,, moge de cerbiedl voor elkanders meening. welke hier steeds goldi. bliiven heerschen. M. H. Vergun mü, dat ik een woord van danik breng ook aan de ambtenaren dezer ge meente. die mii steeds zoo zeer gesteund hebben en zonder wie er niet zoo veel zou hebben kunnen gebeuren. In de eerste plaats aan den Secretaris, dia mij steeds een trouwe hulpe was, verknocht in alle omstandigheden en die mii in den loop dter jaren werd een goed vriend. Aan den ontvanger, dien ik als vergrijsd in. den gemeente-dienst heb leeren waardeeren en aan de anderen, die ik niet bii name kan en mag noemen. Het. ga n allen wel. U ga niet ver van u henen. Wii ontmoeten elkander weer. Ook een woord van dank aan d'ie velen, on der wie gezaghebbende, ingezetenen, die mS door hun voortdurend vertrouwen en door hun steun buiten deze zaal. m'n taak tot een aan gename hebben gemaakt. Het deed mij leed bet gemeentelijk leven in ons land te moeten verlaten, niet meer te knn, nen meewerken aan de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten, al hare instellingen en hare afdeeling Noord-Holland. Met. vreugde heb ik de gelegenheid aan ge*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2