Gemengd Nieuws STADSNIEUWS Luchtverkeer. OPRUIMING RESTANTEN SPORT «EN SPEL ORDE EN ARBEID LAATSTE NIEUWS KORTE BERICHTEN AGENDA 2 Augustus. specialiteit: hEEREn-MODE-ARTIKEÜEr» I HAARLEMZ AHEGAHG Ig-TELEE 2665 HALFJAARLIJKSCHE ZIET ETALAG ES! Voor het overige blijft het uitvoerverbod Vonder dispensatie gehandhaafd. „Hbld." Oe opening van de Ëlta. Amsterdam, 1 Augustus. In enkele maanden is aan de uverzijue van het Y, Noord-Westelijk van Amsterdam ais 't ware een dorp uit den grond getoo- verd, dat ver weg ligt, feitelijk buiten de bewoonde wereld, v oor men Ut. tentoonstel- lingsterreiu bereikt, iieelt een voetganger vaaiaf do oekende Tolhuis boet nog wel 'n halt uurtje loopea, maar er bestaal geluk kig een andere en betere verbinding met de boot, die van de Ruy terkade de verbin ding met de tentoonstelling onderhoudt. Uit nieuwe tijdelijke dorp, is reeds algemeen bekend oimer den naam van JË.L.T.A. (Eer- ste Luchtvaart Tentoonstelling Amsterdam}. iteeds geruimen tijd wordt met koorts achtig en ijver gewerkt om alles in gereed heid te mengen. De grootc expositie-zalen zijn reeds kiaar en maken een geweldigen indruk. Ündcr de inzendingen vinden wij ook een watervliegtuig der Nederland sekt Marine en het groot Engelsek ooriogs vlieg tuig „Hundley rage'' jW ij moeten even de aandacht van onze lezers vragen voor dit reuzen vliegtuig, dat niet minder dan 18000 K.G. weegt en vroeger bewapend was met eenige mitrai.leurs. in dit modern vliegtuig kunnen niet min der dan 40 passagiers en 10 leden van het bedieningspersoneel pLaats nemen. Bezien wij de machine van naderbij, dan komt men tot de overtuiging, dat hier inderdaad een meesterstuk van techniek vervaardigd is. Heei gemakkelijk en rustig als in een restau ratie van een U-trein, kan men een vlieg tocht medemaken. Eenige clubfauteuils bie den den passagiers een rustig zitje aan, terwijl men geheel ingesloten is en door grootc vensterruiten gelegenheid heelt het schitterend panorama der natuur gade te slaan. Ook is dit modern vliegtuig van een greote draadiooze installatie voorzien. Langs een trap kan men, evenals op een stoom boot het bovennok bereiken. Er. bestaat ge legenheid gedurende de tentoonstelling, met dit vliegtuig voor liefhebbers, tochten te ondernemen en zijn wij welingelicht, dan hebben reeds honderden zich voor een tocht door de ruimte aangemeld. In deze tentoonstellingshal zullen worden ondergebracht verkeersvliegtuigen, verken- nings-vliegtuigen, post-vliegtuigen, politie- vliegtuigen, en toestellen voor het maken van vliegtochten. De tentoonstelling zal worden veraeeid in 17 groepen en wel: 1. Historische groep; 2. land vliegtuigen 3. watervliegtuigen; 4. motoren; 5. automo- ibielen en motorrijwielen; 6. vliegtuigbouw, \onderdeelen en gereedschappen; 7. photo- .graphie, kaarten en lectuur; 8. telegrafie en telephonie; 9. orienteering en verlicn- Jting; 10. instrumenten; 11. meteorologie; 12. proef vliegtuigen; 13. medische af deeling; 14. kleeding, uitrusting en verwarming; 15. wetenschappelijke groep; 16. marine en 17. leger. Heden, Vrijdag, had de plechtige opening plaats Tai van autoriteiten en mannen van naam in de sportwereld, waren bij deze plechtig heid tegenwoordig. Aan de Ruyterkade werden de genoodig- den door het dagelijksch bestuur, bestaande uit de heeren luit. r'lesman, luit. Hofstee en de heer Euid, aan boord van een gepavoi- seerde boot ontvangen. Gedurende de over tocht, genoten de passagiers reeds van de vliegtuigen, die reeds boven het tentoon stellingsterrein het luchtruim doorkliefden. Een watervliegtuig daalde in de onmiddel lijke nabijheid van het bootje, sloof door het IJ, waarvan het de golven hoog op- zweepte, en zich daarna .weer naar hoogere sferen verhief. Attn de landingsplaats gekomen, werden de talrijke gasten door Generaal Snijders, oud-opperbevelhebber van ons leger, wel kom geheeteu. Excellenties, Mijne Heeren Eere-voorzit- ters en leden van het Eere-Comité, Mijne Heeren leden van het Algemeen Bestuur, Dcunes en Heeren genoodig- den. A1& voorzitter van het algemeen bestuur der Eerste Luchtverkeer Tentoonstelling te Amster dam heet ik u welkom en dank ik u voor de belangstelling waarvan uwe tegenwoordigheid alhier getuigt. Het oogenblik is gekomen waar op het bestuur der Elta de vruchten van zijn arbeid van meerdere maanden voldoende ont wikkeld acht om ze aan het welwillend oordeel van het publiek te onderwerpen en het is voor ons bestuur een bijzonder voorrecht dat het Z.E, den Minister van Waterstaat heeft behaagd aan onze uitnoodiging om onze tentoonstelling per soonlijk te openen gevolg te geven. Over het doel en de beteekenis dezer tentoonstelling zal ik niet in den breede uitwijden. Terwijl de lucht vaart tot voor korten tijd zoo goed als uitslui tend ten behoeve van militaire doeleinden werd toegepast, openbaart zich in den laatsten tijd het streven om aan dit modem verkeersmiddel een meer algemeen karakter te verleenen en daaraan een gewichtige plaats in het algemeen maat schappelijk bedrijf te geven. Deze overweging deed in het begin van Februari van dit jaar bij een paar ondernemende mannen de luitenants- vliegeniers Plesman en Hofstee het denkbeeld cener te organiseeren Luchtverkeer Tentoonstel ling rijzen. In vereeniging met den heer Fuld, die zich bij hen aansloot, werd dit denkbeeld nader uitgewerkt en weldra waren zij zoo ge lukkig een aantal vooraanstaande mannen op het gebied van handel, scheepvaart, industrie en bankwezen bereid te vinden aan het plan een krachtigen steun te verleenen door een belang rijk kapitaal als waarborgsom bijeen te bren gen. Hiermede was de eerste voorwaarde ver vuld om aan de verwezenlijking van het plan te kunnen denken. Niettemin bleef dit een stout ja ik mag wel zeggen een vermetel plan. Wie ooit heeft deelgenomen aan de organisatie eener tentoonstelling, weet hoe buitengewoon omvang rijk de arbeid is die hierbij verricht moet wor den, hoe overtalrijk en netelig de moeilijkheden zijn welke men heeft te overwinnen. Dit zou te meer gelden waar het een tentoonstelling gold, zooals er tot dusverre nog nimmer een was gehouden en die daarom terecht de qualie- ficatie „Eerste" zou dragen. Bovendien waren ia tweeërlei opzicht de vooruitzichten voor het slagen der tentoonstelling bijzonder ongunstig, zoowel ten opzichte van den zeer korten tijd die ter voorbereiding beschikbaar zou zijn als men de tentoonstelling nog in het goede seizoen wil de doen plaats vinden als ten aanzien van ver schillende omstandigheden uit den oorlog en cri sistoestand voortgevloeid n.l. de hooge bouw kosten, de transportmoeilijkheden en de politie ke verhoudingen in het buitenland. Maar dit alles heeft de heeren die het plan hadden op touw gezet niet afgeschrikt. Zij heb ben zich een aantal medewerkers weten te ver zekeren en zijn dapper aan het werk gegaan. Indien zij er in geslaagd zijn hun doel te berei- ken«of althans tot nabij te naderen wat het pu bliek zal weten te beoordeelen, dan is dat zeker niet hieraan toe te schrijven dat moeilijkheden hun zijn gespaard gebleven. Integendeel, mem mag wel zeggen dat zij ermede overladen zijn geworden, zoodat niet zelden de vooruitzichten1 op een goede uitkomst hopeloos schenen'. Maar er zijn twee machtige factoren werkzaam ge weest die niet alleen de leiders dezer onderne ming in staat hebben gesteld hun taak tot dus ver te volbrengen., maar die hoi zelfs met groo- te voldoening op het tijdvak dat achter hen ligt doen terugzien, een voldoening die altijd de prijs is voor wel volbrachten arbeid. Het waren de medewerking die het Bestuur van zoovele zijden heeft ondervonden en de groote belangstelling welke de tentoonstelling reeds lang voor den dag van heden in binnen- en buitenland heeft opgewekt. Voor de medewerking waarvan ik sprak heb ik behoefte namens het bestuur een woord van oprechten en hartelijken dank uit te sprekenin de eerste plaats tot het gemeente bestuur van Amsterdam, dat zich van den aan vang af met het plan ingenomen betoonde en dat ons in elk opzicht op de meest krachtige en onbekrompen wijze heeft gesteund. En ik denk hier tevens aan de bereidwillige en doel treffende samenwerking tussChen ons bestuur en de hoofden der gemeentelijke bedrijven met hun ambtenaren. In de tweede plaats dank ik de regeering vor alles wat zij ter bevrdering van het welslagen der tentoonstelling heeft gedaan, niet alleen door het in uitzicht stellen van een belangrijke subsidie, maar ook door het beschik baar stellen van militair personeel en materiaal door het verleenen van faciliteiten ten opzichte regeering voor alles wat zij ter bevordering van de bemiddeling onzer Gezanten in het buiten land tot bekendmaking en aanbeveling onzer onderneming. Het is mij aangenaam te mogen verklaren dat ook de Rijkshoofdambtenaren en ambtenaren met wie wij te doen hadden ons steeds met de grootste bereidwilligheid ter zijde hebben ge staan. Met groote erkentelijkheid ook gedenk ik den steun der buitenlandsche regeeringen en der luchtvaart-dndustrieelen van Engeland, Frankrijk en Italië die door hunne met groote offers gepaard gaande inzendingen deze ten toonstelling mogelijk hebben gemaakt. Nu het oogenblik van de opening der tentoonstelling gekomen is, vragen wij ons af of wij bereikt heb ben wat wij ons hebben voorgesteld. En dan moet ik al dadelijk met deze bekentenis voor den dag komen dat ook deze tentoonstelling evenals de meeste harer voorgangsters nog niet geheel gereed is. Door de voortvarende leiding van onzen, architect, den heer Roosenburg, en van den aannemer der gebouwen, den 'heer Stam kwam het hoofdgebouw tijdig gereed; door de onvermoeibare werkkracht en de voort varendheid van het Dag. Bestuur ik mag dit zeggen omdat ik er geen deel van uitmaak en den buitengewonen ijver zijner dames en hee ren ambtenaren allen geleid en voorgegaan door den energieken voorzitter van dat bestuur den heer Plesman liet het zich voor korten tijd aanzien dat deze tentoonstelling een uitzonde ring zou maken op de gebruikelijke neiging van dergelijke ondernemingen om te laat gereed te komen. Maar tot het laatste toe hebben tegen spoeden ons vervolgd, laatstelijk nog weer de bijzonder slechte weersgesteldheid, een haven staking in Engeland en meer andere teleurstel lingen in den aanvoer der inzendingen. Niette min vertrouwen wij dat binnen weinige dagen alles gereed en compleet zal zijn en hopen wij dat het pubLiek en de pers tot zoolang hun de finitief oordeel zullen willen opschorten. Ik ein dig thans, in de hoop, dat deze tentoonstelling in ruime mate de belangstelling zal opwekken van nader de luchtvaart als een gewichtig en onmisbaar element in het maatschappelijk leven te beschouwen en vele tot leering en tot waar deering voor hetgeen op dit gebied bereikt is zal strekken. Ik moge thans Z. Exc. den Minister van Waterstaat eerbiedig verzoeken de Eerste Luchtverkeertentoonsteiling te willen openen. Vervolgens begaven wij ons, naar de groo te tentoonstellingshal, die bijna even groot is als het Paleis voor Volksvlijt. In deze hal hield de Minister van Waterstaat, de heer König eent oespraak. De Minister zeide de uitnoodiging tot ope ning der tentoonstelling ten zeerste op prijs te stellen, omdat Z. Exc. daardoor de gelegenheid vond de waardeering der regeering uit te spre ken voor het krachtig initiatief dat van het co mité is uitgegaan ter overwinning van vele be zwaren welke nu eenmaal verbonden zijn aan het inrichten van tentoonstellingen en zeker van deze die zich beweegt op het nog zoo geheel nieuw terrein als het vliegwezen. Ik geloof wel uit aller naam te spreken, wan neer ik het comité geluk wensch met het heden reeds bereikte resultaat nu de moeilijkheden., waarmede de voorbereiding gepaard is gegaan tot een gelukkig einde zijn gebracht en wij. zoo aanstonds zullen kunnen ontwaren waartoe energie en vasthoudendheid heeft geleid. Onze verwachtingen zijn hooggespannen maar ik twij fel niet of zij zullen volkmen worden 'bevredigd. Wij kunnen hier kwalijk samen komen zonder getroffen te worden door die snellen omkeer die in weinig tijd heeft plaats gehad op het gebied van het vliegwezen. Immers zijn wij nog geheel onder den indruk hoe nog niet zoo lang geleden het vliegtuig bij uitsluiting werd gebruikt als een oorlgswerktuig waarmede de vijanden elkaar bestookten in de eerste plaats aan de fronten maar vervolgens ver achter de liniën. hoe ieder die van verre eenvliegtuig ontwaarde of voor nadering daarvan was gewaarschuwd een goed heenkomen zocht en in zijn schuilplaats angstig het oogenblik verbeidde eener schrikke lijke ontploffing en ook hoe tallooze stoutmoe dige tochten werden ondernomen, die slechts ten doel hadden vernieling en ellende te brengen. De Minister legde er vervolgens den nadruk op, dat het vliegwezen voortaan onder het de partement van Waterstaat in plaats van dat van Oorlog zou komen: een verheugend vredes- verschijnsel. Van de wetenschappelijke studie op het gebied van 't vliegwezen. zal dankbaar wor den gebruik gemaakt en de Rijksstudiedienst voor de luchtvaart zal in belangrijke mate ver der helpen om de testellen zoo betrouwbaar mo gelijk te maken. Vooral wat betreft het verkeer voor groote afstanden, riizen voor ons aantrekkelijke beel den: de onlangs beproefde overtochten ower den Oceaan, welker verloop wij met spanning: heb ben igevolprd, wijzen, reeds o,p wat ons te wachten staat deniken wii eens aan een tocht naar onze Indische bezittingen die bii de thans ont wikkelde snelheden in bii na evenziooveel dagen zal worden vervoerd als zin thans weken kost. Ik zou de vraag of het post- en paesagiersver- keex ten onzent waar de afstanden niet groot zijn veel baat bii bet vervoer per vliegtuig zul len ondervinden niet aanstonds bevestigend durven beantwoorden, maar zeker ie het, d'at in het internationale verkeer, wanneer het een maal zal zijn gelukt over voldoende stabiliteit van het geheele bedrijf te beschikken de wel vaart dioor dit snelle vervoermiddel in belang rijke mate zal zain gediend. Met eenige geestige woorden, waarin op bijzondere hartelijke wijze dank werd geibtracht aan de samenstellers dezer tentoonstelling, eindigde de Minister zijn luid toegejuichte rede. Hierna werd een rondgang gemaakt en werd geruimen tijd stilgestaan bij de reedts boven omschreven reuzen vliegmachine de „Handley-Page" I Naast deze reuzen machine staat een ge wone vliegmachine, die den indruk maakte van een colibritje naast een arend. Over het terrein, dat thans in een tuin is her schapen, begaven wij ons naar het eigenlijke vliegveld, waar. de noodige hangars zijn ge bouwd, om de nog aankomende en rgede te bieden. binnengevlogen vliegtuigen een veilige pLaats Hier was het al drukte en beweging. Avia- teurs met hunne helpers waren bezig hun machines te bergen, terwijl anderen zich gereed maakten een tochtje door, het lucht ruim te maken. Tijdens de tentoonstelling zullen verschil lende demonstraties plaats hebben, als het opstijgen van verschillende soorten toestel len, het houden van een ger egelden lucht- dienst .op het buitenland, het gelegenheid geven tot het maken van vliegtochten, nacht vluchten met begeleiding van zoeklichten, indien mogelijk wedstrijden, en luchtacro- batie. Ook zullen er. lezingen worden gehou den over. het luchtverkeer, de techniek, de meteorologie, de luchtphotographie, de draad iooze telegrafie en telephonie enz. De tentoonstelling, die geopend is gedu rende de maanden Augustus en September-, zal ongetwijfeld zooveel opgang vinden, dat de termijn verlengd zal moeten worden. Een Italiaanscli vliegtuig. Gisteravond omstreeks 9 uur is op het vliegterrein van de E. L. T. A. geland een Italiaansoh legervliegtuig, een S. V. A.-appa- raat. Do machine kwam van Turijn en maak te de tocht naar Amsterdam in 6% uur met tusschenlandingen te Parijs en Brussel. Het vliegtuig werd bestuurd door den Italiaan- schen luitenant Cucli Enrico Motti en had als mecanicien aan boord korporaal Lodi- ceau. Spelende in den dood. Gistermiddag sprong nabij de Laakhaven te 's-Gxavhage een 9-jarig knaapje spelende van een zandtrein, welke het zand van de schuiten aan de Laakhaven naai' het terrein waar de gemeentewoningen staan, rijdt. Het knaapje viel en de trein, bestaande uit vier zandwagens, ging hem over het lijf. Zeer ernstig verminkt werd het knaapje door den Eerste Hulpdienst naar de politie- afdeeling aan het Huygenspark gebracht, waar de dokter slechts den dood kon eonsta- teeren. Mop meldt ons uit Maassluis: Nabij Brou wershaven is het Engelsdhe stoomschip „Vv ar- line Ghou" gestrand. Sleepbooten sain ter assis tentie vertrokken. Men meldt ons uit-Hoek van Holland: Het Engelsche atoomschip „Sirley Brans" is Don derdagmiddag op den Ooster gestrand. De stoomreddinigboot en drie sleepbooten vertrok ken ter assistentie. Het schip is met eigen mid delen vlotgekomep De competities. „De Sportkroniek," offineel orgaan van den N. V. B., deelt mede. dat de aanvang der com petities van den N. V, B. voor het komende seizoen als vplgt is vastgesteld Op 7 September: In het Westelijke afdeeling ■die derde klasse en de reserve-tweede klasse. Op 14 September: In de Westelijke af deeding de eerste klasse en de reserve eerste klasse. In de Oostelijke afdeeling de eerste klasse. In de Zuidelijke afdeeling de eerste en de tweede klaisee. Op 21 September: Alle overige competities. Vereenigingen, welke ®P fI September nog staan ingeschreven voor de wedstrijden om den Zilveren Voetbal, voor den Scheepvaartbeker of voor de serie,wedstrijden van den Twentschen Voetbal Bond, zullen op dien dag van compe titiewedstrijden worden vrijgesteld. De 24-uurswedstriid. De 24-uurswedstrijd in het Amsterdamsch Stadion zal Zaterdagavond niet om 10 uur, maar om half tien aanvangen. Voor de aanvang v,an de etmaalrace worden de tweede en derde manche van den Match aquatre tussohen Schil ling, Tulleken, Aandewicl. en de Craeto gere den, terwijl eveneens een demonstratie niet Radiol, het punctures in banden voorkomend preparaat plaats vindt. De renners worden wederom op dezelfde wijze als Zaterdag j.l. aan het publiek voorgesteld. Ditmaal zullen er geen motor-races en worstelwedstrijden plaats vla den. Op verzoek van de rijders zelf zal de 24- uurs-wedstrijd niet onderbroken wovdnn De sckippersactie. GORINCHEM. Gisteravond werd een schip per, die zien nadat zijn schip was gevorderd be reid verklaard bad vracht te vervoeren door een aantal stakende schippers gemolesteerd. De stakers wierpen den werkwilligen schipper met steenen, waarop de schippers en ziin vrouw een m-oordgeroep aanhieven. Toen er politie kwam. namen de stakers de vlucht. Twee hunner liepen een baation op. De aldaar op post staan de schildwacht riep hen aan. In plaats van aan het bevel te gehoorzamen wierpen de vluchtelingen hem een stuik hout tegen het hoofd. De schildwacht loste daarop twee schoten op hen. Of zii geroffen zijn is nog niet. bekend, een der vluchtelingen is wei gevallen, dioch hii stond weer op en verdween met ziin maat. Het vredesverdrag door Engeland definitief bekrachtigd. Blijkens een Reuter-telegram uit- Londen heeft de koning de wetsontwerpen betref fende het Engelsch-Fransche verdrag in het vredesverdrag bekrachtigd. Gebouw St. Bavo. Gewone zittingen. De wethoudersbenoeming en het socialistisch urgentie program. De R.K. Raadsfractie heeft gisteravond, het volgende schrijven verzonden: Aagt den Heer Secretaris der Fed. S.D.A.P; Gaelstraat 33, Haarlem. Mijnheer, De Katholieke Raadsfractie is éénstemmig van oordeel dat .Uw z.g.n. urgentie-program harerzijds voor kennisgeving dient te worden aangenomen. Zij dankt U v Hoogachtend, (w.g.j H. J. VISSER, V.oorz. (w.£.) FRANS HAGEMEYGR, Sec Jubileum. Heden vierde onder vele blijken van be langstelling, Zuster Betje Aafjes, haar 25-jarig jubiló, als verplegings-ltoofd in het Diaconesse-nhuis. Een gro.ote menigte bloemen mocht de ju- bil ar esse ontvangen en van de receptie werd druk gebruik gemaakt. Door haar medever pleegsters was Zuster Aafjes een aangena- men dag bereid. Heden herdacht de heer J. Vroom, onder vele blijken van belangstelling den dag, d'at hii vóór 25 jaar als brievenbesteller bii de Post en Tele grafie in dienst trad. Van ziin superieuren en collega; s mocht do heer Vroom een gouden hor loge ontvangen, de jubilaris ontving voorts vele blijken van belangstelling en bracht d'en dag in huiselijk en. krrnsc dooi. Lastig! Hedenmorgen tegen 7 uur w,as hot uurwerk van de Groote-of St. Bavokerlk weder geheel in de war. Dat dit voor de vele w.arklieden, die op dit uur moeten beginnen te werken en boete oploopen als zii te laat zijn, minder prettig is, is te begrijpen. Aanrijding. Gisterenmiddag stond de met een paard bespannen wagen van de four age handel aar M. te Bexinebroek, dwars over de tramrails op het Spaarne nabij de Helmbrekers te eg. Een tramwagen van de E.N.E.T. reed den wagen omver. Naar men vermoedt, dacht de wagenvoerder dat liij den .wagen ongehin derd passé eren kon; dat de aanrijding inert geweld ging, getuigt de lantaarnpaal in de nabijheid, die door den schok afknapte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het tramverkeer ondervond zoo goed als geen vertraging. ONZE .WINKELSTAND: Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, w.aarin wederom de opening wordt aangekondigd van een nieuwe zaak: het 2e Sigarenmagazijn „Amsterdamsche Poort" aan den Schotersingel 131 bij de Ostadestraat van den heer. D. v. d: Velden firma Kruijer. De winkel ziet er, goed uit en wij twijleien er niet aan of de klanten zullen tevreden zijn. Opdracht van K.-K. Militairen. Gisteren heeft weer een oud, en toch im mer weer opnieuw indrukwekkende plechtig heid plaats gevonden: de plechtige opdracht der leden vau de R.-K. Militairenvereeni- ging. Niet minder dan 114 soldaten deden hun opdracht. Om 8 uur gisterenmorgen droeg de Wel- Eertw. Heer kapelaan A. J. Boks, directeur der vereeniging, een H. Mis op. waaronder het koor mooie gezangen deed liooren en alle soldaten tot de H. Tafel naderden. Na afloop had een gemeenschappelijk ontbijt plaats in de zaal der vereeniging. Om half acht werd gisterenavond de plech tigheid der opdracht voltrokken door iden HoogEerw. Heer Deken G. H. E. Stoffels. De aalmoezenier der Ie divisie, de WelEerw. Heer J. J. J. Noordman, hield een indruk wekkende predicatie. Daarna was er feest in de ontspamiingsizaal van het E.-K. vereen i- gingsgebouw aan de Zoetestraat, waar de heeren Nielen en prof. Antonini niet zon der succes de aanwezigen trachtten, bezig te houden en er in slaagden de aandacht dei- talrijke aanwezigen te boeien. Vooral met zijn geheimzinnig kabinet oogstte de Prol', een welverdiend en groot succes. Tevens wer den de soldaten vergast op sigaren en ver snaperingen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt bebalve do HoogEerw. Heer Deken en. vele geestelijken, ook onze beide R.-K. wethou ders, de heeren Mr. J. N. J. E. Heerkens T'hijssen eu Mr. J. B. Bomans, De militairen vermaakten zich blijkbaar uitstekend, want telkens en telkens weerklonken verschillen de liederen door de zaal. De AV e IE er waarde Heer kapelaan Bolts, de bii „de mannen" zeer geziene directeur, sorak VAN ten slotte een pittig- woordje tot besluit waarin hij, mede namens den HoogEerw, Deken, de soldaten aanspoorde, gedachtig te zijn aan de verplichtingen, die zij met di opdracht vandaag op zich hadden genomen en de gedane beloften om te zetten in daden, opdat zij na dit leven, gelouterd wellicht als het goud in den oven, ook even schoon als edel metaal voor den Goddelijken Rechter mogen te voorsehijn komen, om in den. He mei de belooning te ontvangen voor de liefde en den trouw, waarmede zij God op aarde zullen hebben gediend. Dit pakkend slot maakte een uitstekenden indruk en was een mooi besluit van eer mooien. dag. Bloembollenliandel op Amerika. Uit New-York wordt aan „Aga" geseind: In New-York zijn plannen gemaakt, een eonsortorium op te richten voor den afzet van bloembollen, afkomstig van bona-fide Nederlandsche handelaren. ARBEID ADELT. De heer J. v. Rijn, bestuurslid van 'de R.-K. Coöperatieve bakkerij „Arbeid Adelt", deelde ons, iu aansluiting op ons bericht vau gis teren, mede, dat de bedoeling der statuten wijziging is, aan de bestaande bakkerij een winkel te verbinden, waarin kruideniers- en koloniale waren zuilen women verkocht. Andere organisaties bezitten reeds een dergelijke vcrbruiks-coöperatie, terwijl de R.-K. Volksbond er nog niet over beschikken kan, zoodat men bij de anderen ten achter stond. Door wijziging der statuten is het nu mogelijk gewornen, de coöperatie „Arbeid Adelt" uit te breiden tot een veibruiks-coü- peratie van levensbenoodigdbeden, als krui deniers- en koloniale waren enz. Deze zal worden ingericht in het perceel Kleine Hout straat 72, dat het eigendom der coöperatie is, terwijl een daarnaast gelegen perceel is aangekocht, met het oog op eventueele uit breiding. In het woningcomplex aan de Zomervaart, vau de woningbouwvereeniging „St. Bavo zullen 2 winkels worden ingericht, nl. een bakkers- en een kruidenierswinkel. Do bedoeling is ten siotte, voor alle ka tholieken, die ervoor in de termen vallen het lidmaatschap open te stellen. DE COMMISSIE VAN VOORLICHTING. De commissies van voorlichting inzake veis g.oedipg wegens kostwinnerscnap belmoren wederom tot het verleden. Aldus is alweer een mobilisatie-commissie opgedoekt. Dat deze commissies veel werk geleverd hebben moge uit het volgende staatje blijken. Ingekomen zijn alleen bij de provinciale Commissie voor ivoord-rilland 10398 bezwaar schriften. Ruim 28 püt. van de reclamanten zagen zich vergoeding toegewezen of ver hoogd. Ongeveer 26 procent der bezwaarschriften werd ingetrokken, omdat naar aanleiding der bezwaarschriften en soms door tusschen- komst der commissie, de betrokken burge meester zijn vroegere beslissing iu voor ue reclamanten gunstiger zin wijzigde. Piu3 minus vier procent kon niet worden afgedaan, omdat men in gebreke bleef de vereischte inlichtingen te verstrekken. De overige beroepen, werden door de Minister van Oorlog afgewezen. Opmerke.ijk 'is het, zoo vernemen wij, dat de beslissingen van den militairen speciali teit der socialisten, van den burgemeester van Zaandam, dikwijls er g-Lad neven waren, ten. koste der betrokkenen. Amsterdam leverde èn in verhouding én nurnmeriek het grootste getal bezwaarschrift tep. Haarlem daarentegen gaf slechts^ weinig bezwaarschriften en nam in het algemeen voor betrokkenen gunstige beslissingen- Met Augustus zijn de commissies nu op. geheven. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 1 Aug. KKruijer en 0. Tuijtel. Geboren: 30 Juli z. van J. A. Booms-- v. Rijn. 31 Juli d. van G. E. Heen:3kerk- v; .Yvo-oning. 1 Augustus z. van A. E. de JongKolenbrander. Overleden: 30 Juli J. C. v. Niel, 21 j. Ged. Oude Gracht. J. J. Schouten—Heij.- danus, 65 j. Papentorenvest. A. G. Kar- sen, 81 j. Zijiweg. 1 Aug. J. ..WarIé, 40 j. M- vajt Heemskerkstraat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2