„Perfect" Haarlemsch Atcountantskantoor Eleetr. Hersteiplaats voor ilaeEiiaariaën I KINOERSCHORTEN Accountantskantoor Heeren-, Dames-, en Kindersciioeisel Sickesz' Siyirenmagazijn P.&j.F.MAGHtELS£ Zaterdag 2 Augustus 8J. SGlEULOERMANJr. MARKTNIEUWS ïlMillSCH WEERBERICHT Sluiting Stads-Bibliotheek. JE SPMRHESIAD" WIIVKEUUFFROUW STENOTYPISTE, Tel. 2143. Lange Margarethastraat 32. Tel. 2143. Vac^nlie! lfacanfie! m HUISHOUDSCHORTEN. S Kerm. A. Willenborg J van W. ROUIIEÜBURG HAARLEM - Santpoorterstr. 49 Bittere Melk Reepen Reepen Hazelnoot Reepen 500.000 Wascana Sigaren OPENING VAN DE STEMPELFABRIEK. DRUKKERIJ en GRAVEER INRICHTING ORDE EN ARBEID BERICHTEN 53 Firma VAN DER LAAN Dames! Attentie Dames! i li Frans Halsstraat 29, hoek Kennemerstraat JANSWEG 51 Telefoon 3146, Haarlem UIT ONZE VORIGE OPLAAG BURGEMEESTER en WET HOUDERS van HAARLEM brengen ter algemeene kennis, dat de Stads-Bibliotheek van Maandag 4 Augustus a.s, af tot en met Donderdag 7 Augus tus d.a.v. zal zijn gesloten. TE KOOP DRUKKERIJ ^assauiaan 49, Haarlem. Correspondentiekaarten Ondertrouwcircuiaires Reclamekaarten Geiioortekaarten Gelegenheids-Couverts Rouwkaarten Rouwcirculaires Bidprentjes. Briet hoofden Labeis Handeisenveloppen enz. SPECIALITEIT gevraagd in Chem. Wasscherij en Ververij een eenvoudig net BURGERMEISJE, boven 20 jaar. Fr. br. onder No. 8635, bur. van dit blad. Ten Kantore der Firma R. A. VAN DER SCHOOT, te Hillegom, wordt gevraagd voor direct of per 1 Sept. a.s. een geroutineerd volkomen bekend met de correspondentie in de moderne talen. Herstelplaats voor Motoren, Stoom- en andere Werktuigen, Centrale Verwarming. 8630 Speciale inrichting voor Wasscherij-installaties, m Deze week EXTRA VOORDEELIGE AANBIEDINGEN in 8*net en zonder mouwen, witte en donkere en Lid v/h Ned. Instituut van Accountants. Oud Hoofd v/h 2de Bureau van den Accountants dienst der directe belastingen te Amsterdam üog voorradig in de opruiming A. VEENSTRA - Janswen 27. Wij kochten aan en verkoopen deze onder fabrieksprijzen uit. De Collectie bestaat uit 20 merken. Prijzen vanaf 8 ct. tot 35 ct. per stuk. Per kistje flinke korting. Al deze merken zijn gemeleerd met de fijn ste Havana Tabakken. Tevens raden wij U aan eens een proef te ne men met de volgende zeer puike merken: SPINOZA, zeer geurig, 10 ets100 stuks f 9.60 CORTESIA, iets puiks 8 ets., 50 stuks f 3.80 Ml FLOR, prima handwerk 7 ets., 100 stuks f6.80 Tel. 3240. Groote Houtstraat 585. 13. en W ©.©sluiten toestemming te verlee- «en onder de bestaande voorwaarden. Goed gekeurd. 7. Adres afd. Haarlem van den Ned. R.-K. Volksbond om toeslag op brandstoffen gedu- tende bet a.s. winterseizoen. B. en W. stellen voor hierover afwijzeud te beschikken, onder overweging, dat er ten ie eenige verlichting in den toestand is ge- omen; ten 2e dat de inkomens over het al gemeen veel hooger zijn geworden en ten 3e jlat in verband met de gemeentefinanciën, een uitgave van 10.000 gulden, wat het inwil ligen van het adres zou kosten, té zwaar zou drukken. [De heeren Stokman en van Andel zijn van vordeel, dat B. en W. het verzoek niet direct moesten afwijzen. De heer van Andel stelt Voor het adres aan te houden tot een vol gende raadszitting, als de nieuwe raad zal Sitting hebben genomen. Do overige heeren sluiten zich hierbij aan. 8. Aanvrage van me.i. C. P. Kroon, om eer vol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. School te Houtrakpolder per 15 Sept. a.s. Goedgekeurd. 9. Aanvulling algem. Politieverordening, betreffende de ophooging terreinen met vuil nis. Goedgekeurd. 10. Aanvrage erediet van kosten ten behoe ve der Burgerwacht. Aangevraagd wordt f 500. Aan de afd. Haarlemmermeer werd verzocht een der kosten bij te dragen voor het ged. Zwanenburg. Maar deze gemeente is aan dat oor doof. Enkele leden te Zwanen burg willen wel voor eigen risico meedoen, maar dat is nog niet definitief. Mocht ech- Ier geen bijbetaling van die zijde volgen, dan ïal er een afscheiding moeten plaats vinden. Aldus wodt besloten. 11. Aanvrage erediet aansc-liaffing politie- boot wordt aangehouden. 12. Nagekomen aanvragen toeslag brand stoffen winterseizoen 1918-1919, wordt goed gekeurd. 13. Aferkening netbouw P.E.N. enz. Er zijn twee rekeningen ingediend, een, groot 28000 en een groot 30.000 gulden. Dit is reeds ruim duizend gulden booger dan de aanneemsoip. Door de verhoogde prijzen is echter een weinig booger beding geen onbillijkheid. Maar het P. E. N. heeft niet altijd even toeschietelijk met de gemeente gehandeld, en er is zware strijd gevoerd moeten worden, lie reeds veel geld gekost heeft. B. en W. willen daarom zich houden aan het bedrag dat zij volgens de begroeting moeten betalen. De heer v. d. Berg aoht het standpunt van B. en W. zeer juist en g'aat aceoord met het voorstel. De heer van Andel vindt- de verhouding chaps een betere. Het voorstel van B. en W. wordt met alge- meene stemmen aangenomen. 14. Af- en overschrijvingen goedgekeurd. 15. Vaststelling uitbreidingsplan Halfweg. Wordt vastgesteld met dien verstande, dat er een weg komt langs het water van de „Cen tralenaar de Haarl.meer brug en dat de an- lere ontworpen weg komt te vervallen. 16. Benoeming commissie reclames Hoofd. Omslag. Benoemd worden de heeren v. d. Berg, Stokman en Vink. 17. Bespreking geldleening. Uitloting. Uitgeloot worden No. 95, 70, 260, 225, 27, 249, WO, 187 ,283 en 134. 18. Wordt even overgeslagen. 19. Verkoop strook grond te Halfewg aan de N. V. Suikerfabriek „Holland". De suikerfabriek is bereid het strookje grond als marktterrein te koopen voor de lom van 11000 gulden, mits er geen markt meer gehouden wordt. Aldus wordt beslo ten. 20. Adres van den heer Fiviani, directeur Oer gemeente- en grondbedrijven, om herzie ning zijner jaarwedde. B. en W. stellen voor om te wachten met herziening tot de tijd van de voorloopige aanstelling van genoemden Directeur is af- geloopen en hij in vaste dienst zal overgaan. Aldus wordt besloten. 21. Kasgeldleening, groot 25000 gulden. Al dus wordt besloten. Rondvraag. De heer v. d. Berg haalt nog eens tféh Ouwen Weg op. Het is bepaald om den burgemeester nog eens genoegen te doen. Z.E.Achtb. zeide ook. dat het hem genoe gen deed om in de laatste zitting nog eens te hooren praten over den Ouden Weg. Bijne 7 jaar is er geen zitting voorbijgegaan of de Oude weg kwam bij de rondvraag te pas. Hij hoopte dat nu de laatste zitting succes zal hebben. Het voorstel, om dien weg afdoende te ver beteren, wordt, na discussie tusscheu de hee ren Biesheuvel die er tegen was en de heer Stokman, die er voor was, met drie stemmen tegen, aangenomen. De heer van Andel stelde nog eenige vra gen omtrent de betalingsregeling van het levensmiddelenbedrijf. Daarna krijgen we de afscheidsrede van den Burgemeester, dien wij reeds in onze vo rige oplaag hebben vermeld. Er was groote belangstelling op de pu blieke tribune die met aandacht de rede volgde, welke zoowel den redenaar als het publiek zichtbaar ontroerde. De gemeente-secretaris, de heer Bergman, bracht den voorzitter hulde en dank voor zijn prettige samenwerking en bracht in herinne ring, dat het juist 5 jaar geleden was, se dert liet beruchte militie-telegram kwam: „Alles onder de wapenen", waardoor de ge meente als het ware in opschudding kwam en door zware inkwartiering werd getroffen. Alles ging in de grootste vriendschap en harmonie en daarvoor bracht de secretaris den burgemeester hartelijk dank. De heer v. d. Berg, raadslid, nam daarna het woord. Hij releveerde, dat de kennismaking, on danks de moeilijke omstandigheden een aan gename is geweest. U hebt, Burgemeester, in de bange crisis jaren, nog kans gezien, de gemeente aan licht en waterleiding te helpen. Gij hebt de ge meente geleid in banen van vooruitgang en wij danken u daarvoor hartelijk. De heer Hartgerink. daarna het woord voe rende, wees erop, dat er gewerkt was on danks uiteenloopende meeningen, met pret tigheid en opgewektheid. Het spijt ons dat gij heenengaal. Gij kwaamt hier als een droevig man en het is mij aangenaam te kunnen constateeren dat u thans weer levenslust hebt gekregen. Burge meester, wij h ooiien elkaar nog veel te ont moeten en roep u toe vaarwel en tot weer ziens. De Burgemeester dankte de vorige spre kers, herdacht de steeds prettige geest in den Raad, ondanks het feit, dat het moeilijk was om de zeer geziene burgemeester Teding van Berkhout tte vervangen. Gelukkig werd door onderling vertrouwen veel bereikt en ik kon mijzelf gelukkig prijzen, dat oneenigheden en twistgedingen in onze gemeente niet voor kwamen. Ik heb tal van vriendschapsbewij zen, niet alleen van den Raad. maar ook er buiten, mogen ondervinden. Ik hoop, dat de goede geest in de toekomst ook steeds moge blijve bestaan, dat zal ten voordeel© strekken voor de gemeente. O,ok de pers bracht ZEd. Achtbare hulde voor de prettige en. uitstekende wijze .waar op zij steeds hare taak tegenover den Raad heeft vervuld en voelde zich gedrongen, de aanwezige verslaggevers van de „N. Haarl. Crt." „Stads-Editie" „Haarlem's Dagblad" en De heer, Beeremans, ais oudste tegenwoor- De heer Beermans, als oudste tegenwoor dige verslaggever, dankte namens de aan wezige pers-mannen, hartelijk voor de sym pathieke woerden, door den Burgemeester aan hun adres gesproken, en wees vervol gens op de schoon© werkkring die de Bur gemeester hier heeft vervuld. Hij wenscht ZEd Achtbare., veel geluk in z'n nieuwe werkkring en een lang leven onder Gods onmisbare zegen. Daarna viel voor de laatste maal de hamer en zag de Raad van Haariemmerliede en Spaarnwoude, voor 't laatst als hare Voor zitter, Burgemeester Michielsen een dei- meest energieke bestuurders, welke de ge meente Haarlemmerl. en Spaarnwoude ooit heeft gehad. ('s avonds 6 uur) naast de Schouwburg Van 2 tot 15 Augustus ont vangt ieder kooper eenZAK- STEMPEL met naam en adres ter waarde van f 2.cadeau God zegene hem in zijn nieuwen werkkring is ook onze oprechte wensch. IJMUIDEN. De staking bij d# baggerwerken te IJ muiden. Wij lezen in de „Tel." Zooals we den 14den Juli berichtten, brak een staking uit onder een deel van de werklie den in dienst bij de firma Volker en Bos, aan nemers van ae baggerwerken t enbelioeve van dar havenmond en het Noordzeekanaal. Het stakende gedeelte was aangesloten bij den Cen- tralen Bond van Haven- en Transportarbeiders en deze bond had zich den 28sten Februari j.l. per algemeene circulaire tot de in die bedrijven behoorende werkgevers ook tot de firma Volker en Bos gewend, om herziening van loonen en ahbeidstijden en arbeidsvoorwaarden of met an dere grieven in de uitoefening van het bedrijf in de eerste plaats tot haar zouden wenden met hunne verzoeken. Dit hebben de werklieden nagelaten en daarom heeft de firma geweigerd aan het verzoek van den bond te voldoen om met den bond te onderhandelen. De staking duurt nu ruim twee weken en het laat zich :met aanzien, dat er spoedig verande ring in zal komen. Zij omvat een tachtig van de honderd werklieden, waarvan ruim 50 onge huwd en ongeveer 30 gehuwd zijjn. De stakers ontvangen van den bond een wekelijksche uit- keering van 9 tot 12 gulden met kindertoeslag. Het baggerwerk staat stil en het is deze om standigheid, die den Centralen Bond het bericht in „Het Volk" heeft doen plaatsen, dat de ha ven verzandt en het s.s. „Kembangan" reeds het slachtoffer daarvan is geweest. Ons onder zoek naar deze feiten heeft ons de overtuiging gegeven, dat het eerste bericht zeer overdreven en het tweede in strijd met de waarheid is. De „Kembangan'' liep bij binnenkomst in de haven uit het roer en liet om het aan dien grond loopen te voorkomen een anker uitvallen. Het gebeurde met de „Kembangan" had plaats enkefle dagen na het uitbreken van de staking, doch eenig verband met het stopzetten van het baggerwerk had het blijkbaar niet. Bij. informatie ter bevoegder plaatse werd ons met nadruk verzekerd, dat de haven in uitne- menden toestand verkeert. Het gebeurt meerma len, dat geruiimen tijd achtereen niet gebaggerd kan worden* soms heele maanden achtereen, zonder dat dit van eenigen cshadelijken invloed op de havendiepten is. De vereischte diepte van 10.5 M. van den vaargeul wordt thans nog niet meer dan een meter overschreden. Indien geen zware stormen grondverschuivingen veroorza ken, kunnen er nog maandien verloopen éér bag geren beslist noodig zal zijn. Dat de regeering hier niet ingrijpt, acht men dan ook zeer ver klaarbaar. HEEMSTEDE. Noord-Hollandsche Exploita tie-Maatschappij. Ten kantore van de vennoot schap te Heemstede is een buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders gehou den. De voorzitter de heer C. P. Blankwaardt, constateerde dat het geheele kapitaal an f 500.000 vertegenwoordigd was en bracht ver slag uil over de verrichtingen der vennootschap gedurende het eerste kwartaal. De gestie van het bestcur en de uitgifte van 6 pet. winstdee- lende preferente aandeelen werdén met a'lge- meene stemmen goedgekeurd. De schippersactie. GORINCHEM. Gisteravond werd eeu schip per, d>ie zich nadat zijn. schip was gevorderd be reid verklaard bad vracht te vervoeren door een aantal stakende schippers gemolesteerd. De stakers wierpen den werkwilligen schipper met steenen, waarop de schippers en zijn vrouw een naoordgeroep aanhieven. Toen er politie kwam, namen <Te stakers de vlucht. Twee hunner liepen een bastion op. De aldaar op post staan de schildwacht riep hen aan. In plaats van aan het bevel te gehoorzamen wierpen de vluchtelingen hem een stuk hout tegen het hoofd. De schildwacht loste daarop twee schoten op hen. Of' zij geroffen ziin is nog niet bekend, een dér vluchtelingen is wel gevallen, doch hij stond weer op en verdween met zijn maat. DE NIEUWE BEPALINGEN DER ZEGELWET. Wij vestigen er tic aandacht van onze lezers op, dat met ingang van 1 Augustus 1919 in, werking treden eer.igc wijzigingen der, Zegelwet 1917, die nog al van belang zijn. Zoo wordt, met ingang van morgen dus, ingevoerd een vast zegelrecht van tien cent voor alle toegangs- en abonnementsbewijzen, tenzij het verschuldigd bedrag tien gulden of minder bedraagt en hiervan uit de stuk ken blijkt. De Beursbelasting wordt verdubbeld en 't kwitantiezegel en 't Zegelrecht wegens sluif nota's inzake assurantie wordt van 5 cent tot op 10 cent verhoogd, zoodat van 1 'Augus tus 1919 af, alle kwitantiën en bewijzen van ontvangst van geiden, behalve als zij betrekking hebben op sommen tien gulden of minder bedragende en niet strekken in mindering of tot afdoening van grootere be dragen, behoudens de bij de wet bepaalde vrijstellingen, op straffe van eenc boete van f 100 gezegeld moeten worden met tien cent. Naar aanleiding van deze bekendmaking van het ministerie van Financiën ontvin gen wij van een onzer lezers het volgende schrijven. „In eene advertentie van 't Ministerie van Financiën betreffende het in werking tre den van de gewijzigde Zegelwet op 1 Aug. a.s. komt o.m. het volgende voor: Zoodat van 1 Aug. 1919 af, alle kwitan tiën en bewijzen van ontvangst van gel den meer dan tien gulden bedragende en piet strekkende iu mindering ol tot af- docming van grootere bedragen enz.... ge zegeld moeten worden met tien cents." Zoudt u mij en misschien meerderen met mij ia uw geacht blad .willen mededeeien, wat te verstaan is onder de onderstreep te woorden. Naar miju meening- zijn dus kwitantiën over eeu bedrag dat in min dering is betaald op eene grootere schuld, vu kwitantiën strekkend tot afdoening van grootere bedragen vrij van zegel ni.a.w. men zou elke groote rekening, welke in gedeelten wordt betaald, zonder zegel kun nen kwiteeren en dit is toch zeker, de be doeling niet. Op het kantoor van den Ontvanger van het "zegel aan de Nieuwe Gracht, waar wij dienaangaande om inlichtingen vnoegen, ver klaarde men ons dat de redactie van de advertentie niet juist weergeeft wat in de ,Wet staat. .Wel degelijk is men, zegelrecht verschuldigd voor eene som, boven de f 10, die in gedeelten wordt afbetaald. De eerste quitantie dient daarvoor gezegeld te wor den met het verschuldigde zegel, terwijl de volgende niet gezegeld behoeven te worden, mits oTïj'kt dat zij in" mindering betaald wor< den van een grooter. bedrag. i Wij vestigen de aandacht nog op een punt" dat van belang kan zijn voor, penningmees ters van vereenigingen. Lidmaatschapbewijl zen voor soeiëtei en, vereenigingen .iz. waar voor meer dan 1' 10, moet worden voldaan en die gegeven worden als bewijs van kwij< ting dienen ook gezegeld te worden. DE STAKING IN DE BOUWVAKKEN, Men seint uit Ylissinsren: De stak in 2 in da >ouwvakken is geëindigd'; h eden mi ad at wordt het werk hervat. GROOTE BRAND TE TILBURG. Gisterenavond brandden te Tilburg- de fabriek en de magazijnen van de firma G. Bogaers en Zoon geheel af. Den seheelen voorraad wollen en katoenen stoffen is vernietigd. De oorzaak wordt gezocht in wolbroeïng. DE DUITSCHE SCHEEPSWERVEN. Over de voorgenomen opheffing der rijkswer ven, wordt van bevoegde ziide gemeld", dat de besprekingen hierover a.s. Maandag- zullen aan vangen. Een vast program is nog niet vastge steld. Er wordt op gewezen, dat de Rijkswerven nog belangrijke opdrachten hebben. O.a, staan nog 8 groote handelsschepen op de helling en eveneens 20 kleinere vissehersscheten. Ook ca overige werkplaatsen hebben belangrijke werken in aanbouw of op teekening. ONDERZEEëR GEZONKEN. NEW-YORK, 31 Juli. (V.D.) Uit New- London wordt gemeld, dat in die Zeeëngtc van Long Island de A'merikaansche onderzeeër G. 2 is gezonken. 2 man van Je equipage, bestaande uit twaalf manschappen ziin verdronken. Dr overigen konoen zieh redden en werden opge pikt door een douaneboot. LEIDEN, 30 Juli. Groentenveiling. Kioten f 1.S04 per 100; Salade f 1.802.60, Bloemkool 242S, Bloemkool II f 1117, Peen 2.406, Komkommers f 511, Andij vie f 2—3.50, alles per 100. Postelein f 16— 24, Tuinboonen f 4—6, Aardappelen f 7 8.50, alles per 100 K.G., Snijiboonen 2934 cl., Heereriboonen ,2732 ct., per 100, Per ziken 540 ct. per stuk. ROELOFAREfvDSVEEN. Cap. f 1, Tuin bonen 3S ct., Snijbonen 2.60, Snijbconen II f 2.30, Stek f 1.63, Prinseboonen f 4.20, Grof f 5.46, Bommen f 3.45, Stippel 1.30. Aan voer: Tuinboonen 194 zak, Pronkboonen 61 zak, Snij-bconen 1230 zak. Stek 204 zak, Prin seboonen 49 zak, Grof 214 zak, Bommen 2C za k MEI)EMBLIK, 31 Juli. R.K. Marktvereeni- ging „Si. Jozef". Aangevoerd Groote Mui zen f 1.75—f 2.— Kleine Muizen f 0.45— f 0.70 per 1/2 H.L. Aanvoer 5000 manden of zakken. SCHAGEN. Scliageraarkt van Donderdag 19 Juli. Aangevoerd 6 paarden f 250—f 650; 10 Stieren f 250—500; 48 Geldekoeien (mag.) 1' 300—f700; 67 idem vette f450—f890; 40 kalf koeien f 500—850 gld.; 24 pinken i 150 f 350; 26 Nuchtere kalveren f30—f50; 340 schapen vette 1 46—192.50; 182 lammeren f24—f40; 11 Bokken en geiten f 6—f'25; 12 varkens mag. f 53i'73: 12 idem vette per KG. f 1.80—2.20; 29 biggen f 32—f 50; 45 Konijnen 0.501.50; 134 kippen f 1—3.50 233 KG. Boter f 2.80—f3.—5463 Kipeie ren f 13.50—f 14,50; 800 Eendeieren f 16. Medegedeeld door 't. Kon. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen v-an 1 Augustus. Hoogste barometerstand 765.8 m.M. Maas tricht; laagste barometerstand 758.4 m.M. Sylt. Verwachting (van den avond van 1 Auigustu» tot den avond van 2 Augustus)Mee®! matige zuidelijke tot westelijke wind. betrokken tot zwaarbewolkt met opklaringen, weinig of geen regen, iets «achter. 300 roeden extra te veld staande Snijboonen. Te bezichtigen bij F. BRAND, Ringdijk, Haarlemmermeer nabij Bennebroek. Levert vlug en '"•ik a 7048 'ÜP M5n*aazn aanbevelend 8579 9 8575 Heeren box bottines 110. 44 tot 4ö f 11,50. Zeer sterke jongens schoollaarzen f 6,75, f 7,75, f9,00. - Dames molières box calfs f8,50, f9 50 flOOO.Prima kwaliteit. Dames stof-eenbandsclioen f 3*50 met hoógen hak. Dames fluweel eenbandschoen f3.50, met lederen' zool. Dames stofmolières van 40 tot en met 42 f2,50. Dames sterke lederen pantoffels 4,50. Dames stof-molières f 4,00. Heeren pantoffels f 4.25 en f 3,50. Meisjes lederen eenbandschoen f 3,50, Kinderen rijg- en knooplaarzen f3,75 en f4,00. Zeer sterke witte touwschoenen f2,25. Prima bruin en roodbruin Dames-, Heeren- en Kinder schoeisel, Lagen prijs. SCHOENMAGAZIJN- Be» BUITEN CONCURRENTIE "QRd 7222

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 3