STADSNIEUWS Prima BEUKEN-HOUTSKOOL HET BESTE DIT GEBIED CHR. SCHORNAGEL. Grafmonumenten Schoorsteenmantels Spaarfonds voor Bodemculiir. OE SPMIlilSE-BMIK Vreemd Bankpapier. Spaarboekjes met 4% Rentevergoeding Juin en Daal" Bloemendaal. Italiaansch Terras v. i SLUIJS' VLEESCÜ- EN VEEHANDEL Rund-, Kalfs-, Lams- en Varkensvleesch Kerk en School MARKTNIEUWSl Uitvoering van alle Effecten- en Bankzaken. Klein Heiligland 77 Telefoon 1392 Eerste Haarl. Paardenvleeschhou werij Fabriek van Marnierbewerking Vleeschhouwerij H. J. STAR Werk als voorheen STOMSSHIHJ „HM", Brouwersvaart 50-52- Hotel Weelderige Bloementuin SCHILDERIJEN Kleine Houtstraat 32 Vragenbus Handel en Nijverheid ORDE EN ARBËIÖ7 SIPRUVT Co. HAARLEM, AUtOERHUISSINGELES - lel. 1342 SAFE-DEPOSIT. V. MASSARO W. H. v. STAVEREN lmring van prima MUUIim en VOLVETTE KAAS. N.V.STEENHOU WERIJ v.h. V. H. J. TROUPIM Tel. 449 - Jansstraat 47. SAFE-DEPOSIT. 8559 TENTOONSTELLING Adverteert in de Nieuwe Hrl, Courant BRANDSTOFFEN KORTE BERICHTEN 1 3. Ja, EFFECTEN - COUPONS PR0L0NGAT1EN Mozaïk-, Graniet- en Houtgranietvloeren. Aannemer van Cementwerken WEDEROM VERKRIJGBAAR bij Bakenessergracht 9. Telefoon 497. OPGERICHT 1856. OP BURGWAL 66-68 BEGIJNHOF 4. OUD-HOLLAHUSCHE ZUlVELREREIOiNG Gebr. H. P. en J. P. DIJKZEUL, Waarderpolder Nieuwe Gracht 48 - Haarlem - Telef. 564-13. Levering van uitsluitend 1ste kwaliteit Rund- en Vet Kalfsvleesch, tegen concurreerende prijzen. Winkelvleesch tegen verminderden prijs. N. B. VRAAGT PRIJSCOURANT. 6597 Prijzen i 8 tot 34 ct. per K.G. 8546 G. H. VAM DA ALEN. Nieuwe Gracht 93, HAARLEM Breestraat 148, BEVERWIJK Volgestort Kapitaal f 2.000.000.— Reserve circa f 400.000.8520 Permanente NAAML. VENN. Telefoon 1835 Telefoon 1835 Speciaal adres voor eerste kwaliteit Bestellingen worden steeds correct uitgevoerd. Vraagt Prijscourant. 8596 DE DIRECTIE. 'Aan boord van het mosselvaartuig „Z.Z. 16," werd te Hans weert wegens ongedekt övervoer. ongeveer 400 L'. gedistilleerd door de douanen in beslag genomen. Tegen 'den schipper is procesverbaal opgemaakt. Dit gedistilleerd was bestemd naar Bel gië om aldaar te worden binnengesmokkeld. Te Lochem viel de ongehuwde voerman X. in de schuur van café „De Klok" van de ladder. Hij kwam daarbij met zijn ach terhoofd op den vloer terecht, en overleed spoedig daarna in het ziekenhuis. Te .Wijhe is een 58-jarige arbeider op de tweede verdieping der. vloerzeilfabriek tusschen de lift en den muur bekneld geraakt en zoodanig aan het hoofd gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Tot ongeveer midden Juli is het eiken hakhout op de Veluwe geheel vrij van meel dauw gebleven. Thans begint ze zich meer en meer te vertoonen en belemmert zij ge heel den groei van het hiout. Een partij van enkele duizenden K.g. regeeringsmeel is in het dorj) Meeuwen voor Jnenschelijk voedsel afgekeurd en als vee voeder verkocht. iV r.Kent u eenise adressen van R.-K. koren Antw.: Er zijn er vele. O.m. St. Cecilia te Schiedam; B.-K. Orator iumvereemging, directeur de heer Louis Tulder te Amsterdam. V i.Mijn dochter wenscht opgeleid te wor den tot verloskundige. Hoe en waar kan dit met zoo weinig mogelijk kosten worden be- Teikt Antw.: Wendt u om inlichtingen tot den heer Dr. Meuleman, directeur der Wilhelmina- school, kweekschool voor vroedvrouwen, te Heerlen. V r.Hebben de bakkers het recht om brood te weigeren op vertoon van een geldige brood" fcaart met contant geld. al heeft men een week ronder zijn schuld niet kunnen betalen? Antw.; In het algemeen is een bakker vrij te verkoopen aan wien Hij wil. Hij kan u dus, 7 ven als wien ook. weigeren een brood! te ver koopen. Het wordt echter natuurlijk te gek in dien alle bakkers zouden weigeren u te verkoo pen. W endt u in dit geval tot den bursemees- ter, aan wie de uitvoering van de distributie- maatregelen is opgedragen. V r.Mag waterwild naar België worden uitgevoerd Antw.: Keen. V r.Mijn muren heb ik gewit met droge vitkalk. Nu geven zii verschrikkelijk af. Is hier soms nog raad voor? Antw.: Dat wit afgeven zal waarschijnlijk geweten moeten worden aan de slechte quali- teit van de kalk. Er zial weinig anders opzitten dan de muren opnieuw te behandelen met betere kalk. V r.Wordt er nog gewerkt voor de gede- mobiliseerden, die vóór 1 Augustus, 1918 huis waarts gezonden ziin, zoodat zii ook een uitkee- rng! zullen ontvangen net als andere lichtin gen? Antw.: Ja. De R.-K. Bond van Dienst- >lichtigen .,St. Joris" te Utrecht is nog steeds bezig om voor dezen groep gedemobiliseerd-en vergoeding te krijgen. Hoever hii momenteel daarmede gevorderd is, kunt u precies te weten komen bij genoemden Bond1. Drift 1012 Utrecht. 1 y r.Kunt u mij ook zeggen wanneer de processie van den Eucharistischen Bond naar 3e H. Landstichting te Nijmegen vertrekt en óf daar ook niet-leden van den Bond met mede mogen? Zoo ja waar moet ik mij vervoegen om inlichtingen? Antw.: De processie vertrekt van Am sterdam op 19 Augustus H.e. met den trein van 7.08. Prijs 5.80. Vanuit Haarlem dienen de deelnemers te vertrekken om 6.40. Ook niet- leden kunnen aan deze processie deelnemen. Wendt u om inlichtingen tot den Z.Eerw. heer pastoor L. J. Willenborg. te Bloemendaal. V r.Ziin de loten van de vredeskerk te Amsterdam al uitgegeven? Zoo ja. waar zijn ze verkrijgbaar? A n t w.Ons niet bekend. Wendt u om inicht.ins-en tot den Z.Eerw. heer Pastoor 0. Nuyen, Ceintuurbaan. Amsterdam. V r.Is het in het bisdom 's-Hertogenbosch gebruikelijk om ft brood van den bakker eens per jaar te wijden, in de kerk? Zooja, welke dag van het jaar? Antw.: Op sommige plaatsen is het ge woonte op het feest van den H. Rochus (16 Augustus) patroon tegen de hondsdolheid! een of meer brooden te wilden en deze onder de aanwezigen te verdoelen. V r.Is de wijding der Jansen is ten priesters geldig? Antw.: U bedoelt te vragen of deze pries ters. priester ziin, zooals wii Roomscè. Katholie ken, dat verstaan. Daarover is geen besliste uit spraak te gewen, omdat zulks samenhangt met de geldigheid der wijdingen. Vr.Wat is de beste en kortste weg van Haarlem naar Eindhoven (per rijwiel) en hoe veel K.M. ds het? Antw.: Haarlem. Heemstede. Hoofddorp, Venneperdorp, Leimuiden. Oudshoorn', Alphen, Gouda, 50 K.M. Haastrecht. Vliet, Schoon hoven. Nieuwpoort, Goudriaan. Gorikum. 32.3 K.M. Woudrichem. Andel. Aalburg. Hensden, Vliiimen, 26.6 K.M. Vught,, Boxtel, Best, Eind hoven, 33.7 K.M. V r.Kunt u mii zeggen wat de kortste weg per spoor is van Haarlem naar Jutphaas? Antw.: Over Amsterdam. Informeer aan het station, alhier. V r.Ik ben bij de week verhuurd. Nu heb ik mijn dienst met 14 dagen opgezegd. Kan ik nu over 14 dagen vertrekken of moet ik nogi langer foliiven? Antw.: U kunt over 14 dagen vertrekken. V r. van H. B'. te H. A n t w.De broer had daartoe' het recht. r.Kunt u mii een middel geven om een melkvlek uit een wollen lsoo per te verwijderen? Antw.: Uitwassohen met lauw-warm water, als de vlek niet te oud is. Anders uitetooimen. V r. van J. P. te H. Antw.: Nog niet uitgeloot. Geen trekking plaats gehad. V r.1. Had Mgr. Dr. Nolens" indertijd ook gezant bii Z. H. den Paus kunnen zijn? Thans is Jhr. van Nispen tot Sevenaer dit. 2e. Waar om wordt Mr. Dr. Jan van Best niet meer toe gelaten als He Kamerlid enz., terwijl v. Gr oe nen da al gehandhaafd blijft. Antw.: 1. Ook Mgr. Dr. Nolens had gezant kunnen wordien. 2, Ons niet bekend. Wat Dr. J. v. Best betreft, zouden de betrokken kiezers u antwoord kunnen geven en walt den; heer y. Groenendael aangaat, gelooven wij n.iet.dat die kwestie al zoo beslist uitgemaakt is als u schijnt aan te nemen. Bovendien kan men een Kamer lid tegen zijn wil zoo maar niet aan den dijk zetten. Vr. van J. N. S. te H. Antw.: Gelieve uw vraag te herhalen. Ze is onbegrijpelijk. Vr. Kan een dienstplichtige (met klein verlof) van lichting 1917, nog in dienst te- rugkeeren? En dan in aanmerking komen voor. de Politie.afdeeling? .Wie is de com mandant daarvan, en wat is zijn adres? kan ik dien rechtstreeks schrijven wanneer ik terug wil keeren? Antw. U behoeft hiervoor niet van onbe paald (klein) verlof terug te keeren. U kunt zich wenden tot den commandant van de Politie-troepen te 's Gravenhagen met duidelijke omschrijving van naam, voor naam, rang, lichting of jaarklasse en korps waarbij laatstelijk gediend hebbende. V r.Hoe kan men van frambozen een alco holvrije drank bereiden? Antw.: iy2 ,K.G. frambozen. I L. water, 30 gram wijnsteenzuur, suiker. De vruchten kneuzen en 24 uur laten staan met het water en het wijnsteenzuur. De massa daarna door een linnen doek 'laten loopen, op iederen liter resp. 1 K.G. suiker nemen en deze suiker ge heel koud in het vruchtensap laten oplossen. De stroop overdoen in schoongemaakte fles- schen, stevig kurken- en liggende bewaren. Van de overgebleven vruchten kan men door persen nog een limonade bereiden, -die echter niet duur zaam is. V r.Zoudt u mij inlichtingen kunnen geven omtrent het gebruik maken van de oogheelkun dige kliniek te Utrecht? 1. Op welke dagen kan ■ik daar teredit? 2. Op welke uren? 3. Zijn er ikosten aan verbonden-, behalve het aanschatffen van een bril? 4. Moet zoo'n visite nog vooraf iworden aangevraagd? 5. Welk is het juiste adres? Antw.: U kunt terecht kosteloos eiken werk dag van ,810 uur aan de Donderestraat .49' 'te Utrecht. De visite behoeft niet van te ivoren aangekondigd te worden. V r. Hoe moet men aardbeien en roode aal bessen inmaken oif klaarmaken- voor likeur? Antw.: Zie hierboven het recept voor fram bozen en lees in de plaats Van frambozen-: aardbeien of roode aalbessen, al naar u berei den1 wilt. V r.Het recept voor roode en witte bessen heb ik in !de vragenbus gelezea Kunt u mij ook een recept voor zwarte bessen geven?. Antw.: Zie het antwoord of> de vorige vraag. V r. 1. Ik wil vliegenier worden, liefst bij een -particulier vlieger. Zou er gelegenheid voor zijn? 2. Hoelang moet ik oefenen- voor ik vol leerd ben? 3. Wat zijn de kosten als ik geoe fend ,word? 4. Als ik volleerd ben hoeveel ver dien ik dan a. bij particulier vlieger en b. hoe veel bij militaire vlieger? 5. Als ik militair-vlie ger word, moet ik dan yoor 3 jaren teekenen of voor langer? 6. Kunt u ook zeggen waar de heeren Jan Olieslagers en Wijtamialen vertoe ven? Ze zijn toch niet dood hoop ik. 7. Beoefe nen ze de vliegsport nog? 8. Zoo neen, wat dan? Antw. 1' 2, 3 en 4a. Wendt u tot den heer G. H. F. Fokker te Amsterdam; 4b en 5. Wendt u om inlichtingen tot den commandant der afdeelinig .Luchtvaart, Soesterberg6, 7 en 8. Jan Olieslagers is militair-vlieger in het Belgische leger. De heer Wijnmalen heeft een betrt-kking aan een vliegtuigfabriek ih Enge land, V r. 1Ik bezit een weinig kennis van de bloembollencultuur. Nu wilde ik daar meer van leeren in Engeland. Waar is 't de geschiks'te plaats daarvoor, en in welk Engelsch blad kan ik 'het beste adverteeren om zoo'n betrekkinjg ■te krijgen-? 2. .Met welke maatschappij kan ik daar 't beste komen en wat zouden de kosten bedragen voor de laatste klas passagiers? 3. Heb ik daarvoor als ik tijdelijk daar blijf ook nog papieren of een pas noodig? Antw. 1Plaats een advertentie in The Hor. ticultural Trade Journal. Wendt u daarvoor tot een advertentiebureau of boekhandelaar. 2. Wendt u tot de Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen of (en) tot de Batavierlijn te Rot terdam. De thans geldende reiskosten zijn niét bekend. Hot internationale Handelspaleis, Men meldt ons uit Amsterdam: De voorbe reidende werkzaamheden tot stichting van een Internationaal Handelspaleis zijn in vol len gang. Uit verschillende landen, Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Scandinavië, enjz. hebben zich reeds deelnemers aangemeld en steeds komen nog aanvragen in. Wij zijn in de gelegenheid gesteld eenige nadere bijzonderheden te vernemen omtrent de inrichting van deze tentoonstelling, wel ke voorloopig voor den tiid van negen jaar zal worden gehouden. De tentoonstelling zal in de eerste plaats worden gehouden in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt. Daarvoor zal aan de rechterzijde van het gebouw op het Westein de een hoofdingang met groote hal worden gebouwd. Eenige winkels zullen op deze plaats moeten verdwijnen. De groote zaal zal geheel uniform worden ingericht. De deelnemers zullen echter in aangrenzende, open vertrekken gelegenheid hebben, alle reclame te maken, welke zij wen- sohen. Op de galerijen zal eveneens geexpo- seerd kunnen worden. De tentoonstelling in de groote zaal zal per manent zijn. Daategenover zullen in twee gebouwen in den tuin tijdelijke tentoonstel lingen worden gehouden. Het is de bedoeling, dat deze telkens een maand zal duren. Elke tijdelijke tentoonstelling zal telkens slechts één nationaliteit vertegenwoordigen, zoodat er steeds afwisseling zal zijn. Een der bovenzalen zal voorts worden in gericht voor het projecteeren van films op handels- en industriegebied. Door de N. V. „De Com mercieele en Industrieele Film" wer den reeds bij verschillende groote inrichtin gen hier te lande opnamen gemaakt. Deze films zullen ook in het buitenland vertoond werden. Zooals vanzelf spreekt, zal aan het Internationaal Handelspaleis ook verbonden worden een afdeeling Handelsinformatiën. Het ligt voorts in de bedoeling, dat door het Handelspaleis jaarlijks een tournee zal worden georganiseerd naar het buitenland. Alleen de fabrikaten van Nederland-sche fir ma's welke in het Handelspaleis exposeeren zullen in het buitenland worden tentoonge steld, Hierbij wordt rekening gehouden met het honden van tentoonstellingen en jaar beurzen in het buitenland. Door het bestuur van het Handelspaleis zal verdei: een Exportblad worden uitgege ven, dat in vier talen zal verschijnen. Tenslotte kunnen wij nog melding maken van een minder zakelijk gedeelte van deze instelling. Onder den koepel van bet Paleis van Volksvlijt zal n.l. een tea-room worden ingericht, door een lift met de expositiezaal verbonden. Vanuit deze tearoom zal men een mooi uitzicht hebben over Amsterdam en omstreken. De opening van het Internationaal Han delspaleis zal, hoewel ze thans in verband met de aanvoeren uit het buitenland en het maken van den Ingang nog niet vastgesteld kan worden, binnen niet te langen tijd plaats hebben. kennis had gekregen, van deze «dit. heeft t. ti. aan de milde schenkster een «ouden rozenJernn# van buitengewone schoonheid1 geschonken, teó» einde Ziin groote dankbaarheid té uiten mét dia gift voor het «rootöche doel. Z. H. de P&uÜ wild© hierdoor de Roomsch Katholieken tolt na> volgin« aansporen, en heeft den wensch uit? gesproken dat de R.-K. Universiteit, spoedig tot stand zal komen. Deze gift is door bedoelde dame nog belangrijk verhoogd. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoeand tot kapelaan te Nieuwendam, den WelEerwaarden Pater fr. J. A- van Lieshout (H. Rdta) de WelEerwaarde Paters fr. M. J. Smits, Ó.E.S.A. en W. Wess clink, OJE.S.A. O. E. S. A.; tot kapelaans te Amsterdam en tot Assistent te Amsterdam (H. Augus- tinus) den WelEerwaarden Pate<r fr. W. v. Dijk, O.E.S.A., die kapelaan was te Amster dam (H. Rita). Een gift voor de Kath. Universiteit. Naar „De Maasbode" uit zeer betrouwbare bron verneemt, heeft een dame hier te lande onlangs 100.000 geschonken voor de op te richten R.-K. Universiteit. Nadat Z. H. de Paus De sehippersactie. Gisteren zijn te Rotterdam weer twee in S cheepmalke rah a v en liggende schepen, ÜiC „Catharina" en de ..Nooit Gedacht", door den Inspecteur voor de Binnenscheepvaart gerequL; ireerd. De politie had op dén wal uitgebreid^ voorzorgsmaatregelen genlo-men, en dreef met' een zacht lijntje de schippers, die zdoh daar en op de schuiten verzameld hadden, weg. j De rivierpolitie gooide de schuiten los. waarna' ze met behulp van een sleepbootje werden ver haald naar een lichter met regeerings-maïs. in dezelfde haven liggende. GevoaJen voorwerpen. Terug te bekomen bijJ. Spijkstra-, Du venvoordestraat 87, Hoedenspeld; P, Mes; Schagchelstraat 20, Halsketting; Bureau v Politie Smedestraat Puntjes; J. H. Knete i man, Kleverparkweg 66, Rozenkrans; T, Pauw, Koningstraat 11 Beenstukken; H. ,U Roode Delftstraat 34, Portemonuaie; L. Mr>» ret Plein 5, D-amesring; C. .Willegers, T©L van Berkhoutstraat 16 rd. Lorgnet; J. Ver» loop Tulpenstraat 28, Kraag van een Kinder;» cape; K. Boeree Voorhelm plein. 2, Kinder» armbandje; J. v. de Kroft, de Ckircqstraaf 113, Hottdenhalsband. Gevolnden voorwerpen. Terug le be* komen bij: J. Saarioos, Ripperdapark 9. Seliroefsleutel in slotje; A. v. Norden, Bak» kérstraat 37, een Stempel; F. J. Smit, Schag, cholstraat 39 rd., Boekje; ,W. Aarde wijn, Zakstraat 18, Handschoen; A. Dingjan, L. Wijngaardstraat 17, Spoeltje van een Naai» machinej C. Macklenberg, Ged. Raamgracht 62, een Bont; C. J. L. Tack, Ged. Raam» gracht 38, Portemonnaie m. inhoud; H. Oud» man, Kinderhuissingel 48, Band 'van een Kin» der wagen; LEekhoorn, Raaks 8, 2 Por* te-mennaies; K. van Koperen, Boeresteeg 8, Muilkorf van een hond; Van Gaart, Schouw» tjesplein 17, Rozenkrans; .W. Dernison Rip» perdastrpat 5, Schoolkaart eener tram; J. Jordaan, Baljuwslaan 24, Wagenmoer; J. teï, LLinden, Bilderdijkstraat 31 rood, Getuig» 3schrift; P, Heiboom, Zijlstraat 40 rd. Fiets» 3tasch; G. Balk, Teylerstraat 56, Portemoifr naie; Sfcnijfc, Kamperstraat 39, Postduif; J. Bijster, Pres. Steijnstraat 3, Handschoen; Al C. Wijkhuizen, Linschotenstraat 146, Eng. SIpuuteL; A. de Jong, Adr. Loosjesstraat 22, Tabaksjpijp; H. Bruin, Essckilderstraat 29. zw. Sportnet; A, Elfert, 2e Vooruitgangstrr 29 zw. Horloge; W. Spoor, Westergrachl 21, Mantelceintuur. in ROELOF ARENDSVEEN, 30 Juli. Capu- cijners 1.06. Tuinboonen f 0.43. Snijbooneu; 2.50. Stek 1.2L Prinseboonen 4.80. Witté pronkboonen 1.10 per 10 kilo. Augnrken grof 6.44. Bommen 4.30. Aanvoer tuinb. 342 zak, Snijboonen 1860 zak. Stek 277 zak. Prinsaboonen 61 zak. Grof 188 zak. Bommen 16 zak. Een door ons verzameld, uitgebreid Archief staat onzen Cliënten te allen tijde ter dispositie 7510 8592 Telefoon 1147 8611 Telefoon 2763 HAARLEMMERUEDE 8586 f weemaal pep week bezorging aan huis. 8544 Gelegenheid tot inleggen iederen Zaterdagavond R.-K. Volksgebouw Bennebroek en iederen Maandag avond R.-K. Vereenigingsgebouw Heemstede. Rente 4.20. 8554 wit, bont, wol en fijn levert weer de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6