Gemengd Nieuws Kerk en School Uit den Omtrek KERKELIJKE iCtiiST KORTE BERICHTEN ORDE EN ARBEID togen evti tie r^is, die zonder etuig incident ras verloopen. Op Capt. Alcock, moet de aan- iomet van liet hem bekende vliegtuig wel een buitengewonen indruk gemaakt hebben, als men weet, dat deze beroemde Oceaanvlicger juist eenige uren tevoreu op ongekende wijze door het Amsterdamsehe publiek gehuldigd is geworden. De dag van gisteren stond dan ook geheel in-het teeken van de Alcoek-hul- diging. Om ca. half één was de Oceaanvlieger uit Den Haag in de Hoofdstad aangekomen en weid hij aan liet Centraal Station door ve le vooraanstaande personen uit de vliegwe reld ontvangen. Toen Sn- John Alcock, onder eeu enthou siast hoera geroep de wachtkamer was bin nengetreden, werd hem eeu bloemstuk in den vorm van ecu luchtschip door drie Anrst<jï7 damsche weesmeisjes aangebodeu. Aau een lunch, Alcock door het bestuur der E. L. T. A. aangeboden, werd de koene vlie ger, door generaal Snijders, wethouder den Hertog eu andere autoriteiten gehuldigd. •Koolhoven ui Holiaud. Naar het „Hold." mededeelt is gisteravond op Socsterucrg een Bat-toestel aangekomen met den lieer Er. Koolhoven als bestuurder en een dame eu twee hoeren als passagiers. Zij waren om vijf uur uit Londen vertrok ken eu iandden om 8 uur te Soesterberg Een medewerker van JDe Telegraaf' geeft de volgende beschrijving van een vliegtocht bij gelegenheid vau ue opening der E.L.I.A. Daartoe uilgenocdigd uoor de firma Stok vis, alhier, ue Nederiandscbe vertegenwoor digster lan de Gosport Aircraft Company Lt., hebben wij gisterenmiddag een hoogst interessante tocht meegemaakt met het wa tervliegtuig, dat \V oeusUagavond 9 uur te Umuiaeu uit Engeland arriveerde met ais passagier Mr. W. Koosegaarde Bisschop, die uit Engeland het vonnis inzake de Petten- sche som.penkwestie naar ons land medenam. Bij oiue aankomst aan de vlieghaven Scliel- lingwoude zagen wij reeds uil de verte de vliegboot, e enl'linken tweedekker, van het nieuwste, gev.eiüige type, als eeu reusachti- geu, veetkieiuigeu vogel door den hangar vau ueu Marine- viiegdienst dobberen. De hangar was verlaten. Een jonge, Engel- scho meclianicien, dwaalde eenzaam rond. ,Voor den hangar dreutelde een troepje nieuwsgierigen heen en weer, die waarschijn lijk het gerucht vernomen hadden, dat de vreemde vogel zou gaan vliegen. Deze mectianicieu amuseerde ons tijdens den wachttijd allerbeminnelijkst met de we- tenswaaruigneden te vertellen van zijn vlieg tocht uit Engeland, langs de Eransche eu Belgische kust naar ons land; hoe zij boven- Ustende de badgasten uit hun zoeten dommel hatideu opgeschrikt door heel laag boven hunne hooldeu met vervaarlijk gedruiseh jorbij te snorren. Eerst tegeu zes uur kwamen de Engelscke shippers he hangar binnenstuiven. Daar wa in de chef-vlieger-kolonel, R. Hope Vere (a. F. O.); de luitenant-vliegers Carnegie en J. Nicholson eu de manager- van de Gosport Aircraft Company, nir. H. M. Vaik, benevens de vertegenwoordiger van de firma Stokvis en Co. eu ue vertegenwoordiger van de E. L. '1'. A. Na'de kennismaking vroegen zij btla-ngstej lend of wij al eens geviogen hadden. Nog niet! „Ah, it is very fine!" zeiden zij op getogen en mochten wij al eenige aarzeling- gekend hebben, dan was deze nu wel radicaal verdwenen door bun volslagen negatie van elk angst-idee. Tegen zes uur klommen wij met ons zeve nen uit een motorboot op het dek van de ca bine van de vliegboot, welke een tiental zit plaatsen bevat. Deze cabine heeft den r orin yan een motorboot met scherpen voorsteven. De meebauicien was bezig met het aanzet ten der clectrische motoren. Na eenige minu ten begonnen de beide schroeven ais aarze lend rcmci te draaien. Een geringe schok en wij gi< den langhaam over het water. Het begin van den vliegtocht! De rondwenteling der schroeven werd al sneller en sneller en daarmede hield onze vaart ever Lu water gelijken tred. Ongeveer een kwartier scheerde de boot over het wa ter voor de Oranje-sluizen. Het stuur toestel functionnetrde uitstekend, zoodat wij soms rondtoci-ueu in onberispelijke cirkels. Precies zes uur gaf de naast ons zittende vliegenier ons een wenk conversatie was absoluut onmogelijk bij het ontzettende, rau- lende geg; i r schroeven, waardoor in den letterlijken zin des woords alle hooren (ge lukkig niet het „zien") verging hij wees naar de wieken. Dit beteckende stijgiug. De voorsteven van Ue vliegboot verhief zich boven het water en weidia stegen wij statig omhoog, koers zettende naar de Zui- 'ieraee. Wij hadden echter niet de sensatie yan te stijgen. Het was integendeel of de wa tervlakte ouder ons wegzonk. De watervlakte werd breeder en spoedig lag daar onder ons een witte, in zonne-schit- terïng badende, waterplas, omzoomd door groene kuststrooken. De Zuiderzee! Het panorama beneden ons werd interes sant. De kustranden werden vèr-verwijderde donkere strepen en weldra dook onder ons op eer ovale landvlakte met roode huizenblok ken en lange bootnenrijen. Het eiland Mar ken! Wij wilden even de aandacht van onze me de-passagiers vestigen op het typisch kleine eilandje. HopHooze poging. Het stemgeluid was als 'n dwaas gefluister, scheen beperkt tot een uitsluitende mondbeweging. De ra zend-snel rondslingerende schroeven demp ten ieder geluid; wij konden slechts conver seeren door middel van gebaren. Nadat wij nog boven eenige andere Zuider- zee-eilandjes hadden gevlogen de hoogte was intusschen respectabel geworden zet ten wij koers naar de kust. In de wanden der cabine zijn naast de zit plaatsen rolluiken aangebracht, die bij de luchtvaart tijdens een watertochtje is het minder gewenscht hiervan gebruik te maken, daar de schroeven als het ware wolken van regen uit het water omhoogslaan prachti ge kijkgaten bieden. Do tegen elkaar open staande luiken veroorzaken weliswaar een geweldigen toch, maar hieraan went men wel Hoofdkappen en oogkleppen verminderen overigens den hinder, dien men van den zul tenden luchtdruk ondervindt. Wij vlogen vervolgens in tamelijk snelle vaart m het vliegtuig zelf nemenvc men natuurlijk niets van de snelheid der vlucht; deze kan men slechts constateeren door naar omlaag te kijken, naar de voorbij-vliedende weilanden, kanalen en sloten, die onder je wegglijden over het IJ naarAmster dam. De haven- en dokwerken, de machinefa brieken met de ronkende pijpen kondigden de nabijheid der groote stad aan. Daar het weer eenigszins donker was ge worden en het zich liet aanzien, dat het spoedig weer zou opklaren keerden wij bo ven de dokwerken terug en maakten weer eeu tocht boven het IJ en de Zuiderzee. Inmiddels was de zon weer gaan schijnen. De vliegenier achtte nu het moment het ge schiktst- om ons een panorama vau Amster dam te laten zien. Binnen een kwartier vlogen wij boven de, De Ruyterkade hier konden wij even eon- stateeren, dat de schippers rustig waren waar het toestel daalde tot een hoogte van ongeveer 200 meter. Nu ontrolde zich onder ons eeu schitterend panorama, gezien in vliegboolvlucht, van de hoofdstad. Overgoten door het zonlicht, dat den grachten en kanaleu het aspect gaf van lange, zilveren draden eu de torens en hui zendaken deed blinken en schitteren, leek de stad wondermooi. Door de geringe hoogte, waaroiJ wij hoven de stad cirkelden, konden wij ons uitstekend oriënteeren. Het viel dui delijk waar te nemen, dat groepjes stilstaan de menschen naar onze machine stonden te kijken. Langs deu Westertoren vliegende, konden wij door de torenklok controleeren, of ons horloge den juisteu tijd aangaf. Het aspect op den Dam met omgeving is uit de lucht bijzonder interessant. Nadat wij ruimschoots gelegenheid gehad hadden het panorama van Amsterdam goed in onS op te nemen, keerden wij, na nog een rondvlucht om de stad gemaakt te hebben, naar het marine-vliegstation terug. Lang zaam in glijvlucht dalend streken we rustig op het water neer. De vliegboot werd voor den hangar vast gelegd. Zoo was onze vliegtocht, welke ongeveer vijf kwartier geduurd had, geëindigd. schap Hollandia Pelterij enrabriek in de Harc- manstraat te Rotterdam heeft een Hagenaar 80 hermelijn vellen, ter waarde van f 1400, verduisterd. W. 7- I. THIJSSEN EDELSMID Schoten weg 2. De uioord te Roosendaal. Het lijk van de gevonden vrouw is door de familie ook herkeud. Het is vrouw v. d. Broek-van Gaans, Bij het opgraven in tegenwoordigheid van het parket uit Breda, bleek het lijk reeds in vergevorderden staat van ontbinding. Het lag plan. 50 e.m. diep. Op de vrouw werden nog aangetroffen eenige portretten van haar zelf, een pakje met manufacturen en een be wijs van toegang in het grensgebied. Uit de ze kaart was echter de naam uitgesneden. De rijwielhandelaar Oudsen is gistermiddag omstreeks 4 uur weer vrijgelaten. De graai' wordt steeds verhoord. Ook is nog iemand uit Nispen aangehouden om verhoord te wor den. Vrouw v. d. Broek-vau Gaans woonde eecigeu tijd geleden te Nispen. Bezoek van l'rinses Juliana. Men meldt uit Apeldoorn aan de „Msb.": De boekhandelaar, de heer- N. Kot aan den Looschenweg te Apeldoorn, genoot de zer dagen de eer van een bezoek ui zijn winkel te ontvangen van H.K.ii. Prinses Juliana, die vergezeld van Joukvr. L. van de Poll enkele prentbriefkaarten bij hem kwam koopem Dezelfde onderscheiding viel te beurt aan A. van Eidik, een gebrekkig man, die met den verkoop, van „ansichten aan den kost moet zien te komen. Hij bergt ze op. in een bakje bevestigd aan een driewielig voer tuig met handbeweging, hem indertijd doer H.M. de Koningin geschonken, ;Van die schen king is melding gemaakt op den deksel van het bakje waarin de „ansichten" .worden ge borgen. Dagelijks beg,eelt zich van Eidik van zijn woning aan den Landstorm weg; naar de Gedenknaald aan het einde der JLooiaan bij 't begin van de Paleislaan, waar. hij tot den avond blijft wachten op den kooplust van plaatsgenooten en vreemdelingen. (Jok eergisteren bevond van Eidik zich op zijn post, toen omstreeks half 11 prinses Juliana met Jkvr. v. d. Poli de Paleis laan afkwam zich bij zijn wagentje plaatste en 'lachend las, dat dit wagentje een geschenk was van Haar Koninklijke Moeder. Hem vervolgens allervriendelijkst met „koopman" aansprekende uitte de Prinses het verlangen een paai' prentbriefkaarten te willen koopeu. Het 5,tal, dat H.K.II. uit zocht, werd ruim betaald. Eerst toen de Prinses na vriendelijk „goe den dag" te hebben gezegd was vertrokken vernam van Eidik van de omstanders,, wie de Hooge en m?lde Kcwpsterwas. Aanranding en berooving. De 69-jarige incasseerder J. U. S. is op den Turf weg te Botterdam door eeu onbe kenden man van achteren besprongen en tegen den grond geworpen. Een portefeuille die h,ij ender dpn aim had en waaraan een koperen ketting was bevestigd, die hij om deu hals dreeg, werd hem ontrukt., waarbij de ketting brak. in de portefeuille bevond zich pl.m. 1' <00 dio de wissellooper, voor verschillende banken geïnd had. De portefeuille «onder geld, maar met nog eenige onbetaalde quitunties er in, werd na bij den Krali/igschen Plas gevonden door een gemeentewerkman, die daar grondwerk verrichtte De sleepboottrawler Magdaloua .-ruclia Y M 14 heeft Zaterdagmorgen te IJmuiden aangebracht twee vliegers van het Neder- lunusche watervliegtuig P 23, dat op zee een noodlanding had moeten doen en nabij Zaad- voort op sleeptouw genomen was. Uit vrees voor zinken heeft men den machine tusschen ZaAdvoort en IJmuiden op het strand gezet. Dezer dagen heeft men uit een loods van den tuinder 'J. V. aan den 's-Gravenweg te Rotterdam een wagen en een paardentuig gestolen en uit een weide in de buurt een paard van de gebroeders K., waarmede do gestolen wagen is weggereden. .Ten na<deele. van de naamlooze vennoot-. Z. D. H. dé Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Nieuwendam, den WelEerw, Pater fr. J. A. van Lieshout O.E.SA; tot kapelaans te Amsterdam (H. Rita) de WelEerw. Paters fr. M. J. Smits, O.E.S.A. en W. Wesselink, O.E.S.A. en tot assistent te Amsterdam (H. Augustinus) den WelEerw. Pater fr. W. v. Dijk. O.E.S.A., die kapelaan was te Amsterdam (H. Rita). (Herplaatsing wegens misstelling). De nieuwe Inspecteur L.O. in do Eerste Inspectie. Bij Koninklijk Besluit is, met ingang van 16 Augustus, benoemd tot inspecteur van het Lager, Onderwijs in de le inspectie, mr. P. JV. H. Truijen, thans rechter in do arron- dissements-rechtbank te Roermond en school opziener in het arrondissement Weert, met toekenning van eervol ontslag uit laatstge noemde betrekking. De heer Truijen, zopn van Jan Truijen te Meyet bekend landbouwman en oud-lid van de Tweede Kamer. der. Stateii-Generaal en der, Provinciale Staten van Limburg, werd geboreu te Deurne Neerkant. Mr. Truijen oezocht het college te Weert en legde als leerling van Rolauc Staatsexamen af. Hij studeerde aan de Gemeentelijke „Universi teit te Amsterdam en promoveerde met lot' op een proefschrift: „Arbeidsreglementen" Daarna vestigde hij zic.i als advocaat ie Roermond. Spoedig op 25-jarigen leef tijd de heer, Truijen is tuans 42 jaar oud benoemd tot schoolopziener in het arron dissement Weert, wem hij later rechter in do arrondi'SSements-rechtbank te Roermond, welke beide functies hij tot nog toe be kleedde. De benoemde maakte zich mede zeer ver dienstelijk op economisch lundbouwk ladig gebied, in 't bijzonder voor. de Centrale Boe renleenbank wier rechtskundig adviseur hij is. Nog in de laatste dagen werd hij benoemd als lid vau het college van toezicht op de vfsschctjjen. De heer .Truijen heeft zitting in tat van colleges en o.a. in 't bestuur der Parochiale schop! „Klein College" te Roermond. Hij is bekend als een degelijk man en principieel katholiek. De benoeming kan een gelukkige genoemd worden. Pastoor N. J. Kemper t 68 jaar overleden de ZeerEerw. Heer N. J. Kemper, em, pastoor. Pastoor Kemper werd In 1851 te Nieuwer- Amstel geboren, priester gewijd in 1876 en was achtereenvolgens kapelaan te Noordwijk, Voorburg, Middelburg en te Amsterdam (H. H. Petrus en Paulus). Sedert 25 Februari 1893 was ZJEerw. pastor te Spaarnwoude en is gaan rusten 1 Mei 1919. i\aaiden, Nijmegen, Vlaardmgen, Velp, Weesp. Zandvoort en Zwolle. Klasse III. Assen, Almelo, Doetinchem, Dragten, Driebeigen, Ede, Edam, Gorinehem, Harlingen, Hengelo, Hoorn, Meppel, Middel burg, Maarsen, Purmerend, Sneek, Steenwijk, Tiel, Veendam, Wageningen, Minsclioten, Win terswijk, Zeist, Zierikzee, Zuid-Schans oude en Zutphen. Als minimumloonen werden verlangd voor: Meesterknechts in groote bedrijven klasse 1 f 45; klasse II f 42; klasse III f 40; meester knechts in kleine bedrijven (tot 5 gezellen) I f 40, II 37.50, 111 f '35; ovenisten en deeg makers f 35, f 32, i 30; bakkersgezellen f 33 30, 28; magazijn- en zolderpers, f 32.50, f 20.50, 27broodbezorgers 45 uren f 33, f 30, 28, idem id. 30 uren i 10.50, f 15, f 14 idem 15 uren f 11, 10, 0.50. Op 21-jarigen leeftijd wordt het loon gevraagd dat voor de volwassen arbeiders is bepaald. De arbeidsduur zal bedragen 45 uren per week, te verdeden in gewone dagen 7 uren en Zaterdags of een daarmede gelijk te stellen dag 10 men of zes dagen van 7% uur elk. In weken, waarin een of meer feestdagen voorkomen waarop niet gewerkt wordt, zal voor eiken dag, dat geen arbeid wordt verricht het totaal aantal werkuren met 67 worden vermin derd. In een week met 5 werkdagen alzoo 38 uren in een met 4 dagen 31 uren. De verdee ling van het aantal werkuren is den werkge ver overgelaten, mits het maximum aantal uren op één dag de 10 niet overschrijdt. In dringende omstandigheden zal overwerk worden toegestaan te beperken tot twee uren per dag en hoogstens 6 uren per week. Deze uurloonen worden betaald met een 40e deel van het weekloon. Het uurloon voor noodhulpen zal bedragen: in de 2e kl. 75 ets., in de 2e kl. 70 ets., in de 3e kl. 65 ets. Een arbeider, die, na uiterlijk 6 weken, in vasten dienst van eenig bedrijf is getreden, heeft recht op eene jaarlijksche vacantie, zijnde twee dagen voor elke maand diensttijd tof een maximum van 12 werkdagen per jaar. Boven en behalve het loon over de vacantie- dagen zal een bedrag van 2.50 per vacantie- dag als reispenning worden verstrekt. Doorbetaling van loon bij ziekte zal bedragen 13 weken vol loon en daarna nog 13 weken deel. De Christelijke Arbeidersorganisaties en de duurte. Dezer dagen vergaderde de Permanente Commissie inzake crisismaatregelen uit de Christelijke „Werkliedenbonden iu Nederland. Besproken werd de voortdurende stijging der prijzen van allerlei levensmiddelen. De vergadering was van oordeel, dat in de naaste toekomst nog zeer veel van de activiteit der. Commissie zal worden gevor derd eu dat men met zorg deu komenden winter, moet .worden tegemoet gegaan, zoo dat ervoor optimisme niet de minste plaats is Beraamd worden verschillende maatrege len, welke naar het oordeel der Commissie den druk zouden kunnen verminderen. In ecu request zullen deze aan den minister van Landbouw enz., worden medegedeeld,, met verzoek in een audiëntie .een en ander te mogen toelichtten. Bakkersgezellen. De Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade en Suikeiwerkersbedrijf heeft dezer dagen te Amsterdam vergaderd Behandeld is het volgende ontwerp-arbeidsre- geling. Voorgesteld wordt een arbeidsduur van 45 uren per week; werktijd 8 uren per dag; Zater dags 5 uur. l>e minimum-loouen zullen bedragen: voor mannen in dc eerste klasse op 23-jarigen leef tijd 32in de tweede klasse op 23 jaar f 30. Voor meisjes en vrouwen iu uet algemeen op 23 jaar 18. Vrouwelijke arbeidskrachten, die in de pro ductie werkzaam zijn, zullen in de loontabel der mannen worden opgenomen. Mannen en vrouwen met leiding belast, ge nieten daarvoor tenminste f 2 per week extra. De indeeling der gemeenten in loonklassen wordt aanvankelijk als volgt voorgesteld: Klasse I: Amsterdam, Zaanstreek, Haarlem, 's Gravenhage, Bussum, Weesp en Rotterdam. Klasse 11: Alkmaar, Enkhuizen, Amersfoort, Hilversum, Deventer, Oosteihout, Enschede, Steenwijk, Helmond, Zwolle, utrecht. Maas tricht, Alphen a. d. Rijn, Apeldoorn, Nijmegen, Dordrecht, Leiden, Dokkuffl, harlingen, Gou da, Breda, Sneek, Groningen en Beesterzwaag. Ingeval van noodzakelijk overwerk zal hier voor worden betaald een 45ste deel van het weekloon, verhoogd met voor de eerste klasse twee uren 50 pet. en voor alle meerdere uren 100 pet. Arbeid des nachts, op Zaterdagmid dag of op een Zon- of feestdag verricht, wordt steeds met een verhooging van 100 pet. betaald. De jaarlijksche vacantie zul een week bedra gen met behoud van loon en een weekloon ex tra als reispenning. De zieken-uitkeering zal bedragen 134 we ken vol en daarna nog 13 weken deel van het gewone weekloon. Stuk- of premiewerk is niet geoorloofd. Na langdurige besprekingen werd dit ont werp aangenomen. Vervolgens werd aan de orde gesteld het ont- werp-Arbeidsregeling voor het bakkersbedrijf. Daarbij werd voorgesteld een klasse-iiideeling der gemeenten, waarbij klasse I zal omvatten: Amsterdam, met Zaanstreek, Watergraafsmeer, Velsen en IJmuiden. Rotterdam, met Schiedam en Hillegersberg. Den Haag, met Voorburg en Rijswijk. Utrecht, Haarlem, met Schoten en Heerlen. Klasse II: Alkmaar, Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Beverwijk, Bussum, Breda, Capelle a. d. IJsel, Delft, Deventer, Dordrecht, Eindho ven, Enschede Gouda, Groningen, Heemstede, Heerenveen, Helder, Hilversum, Leeuwarden, Leiden, Lonneker Loosduinen, Maastricht, SCHOTEN. Bur it. Stand. Geboren d. van f\ H. KooienBijlq. van H. Zeep- yatSchaap: d. van H. Polderman.van Rij; z. van J, L. Roeioi'eGoossensd. van A. Slebe de Zwaan. Oveleden: Levenl. aansceiir. kind van P. C. v. Hemert.Koevoets. Gehuwd: H. P. Oeta en W. Gundlach: D. W. yan Waard en W. A. H. Evers; J. van de Wak ker en M. C. van de eesrh; Th. W. Belter man en Chr. Bottelier. Ondertrouwd: B. Eijsten en O. Opdam; H. W. H. Elferink en M. O. Telman; J. Koor-s en H. van der Mooren. SCHOTEN. Het unijicatierapport. Zooais wij reeds ineededeelden is verschenen het eind rapport der unificatiecommissie. De commissie resumeert haar gedachten iu een 30-tal voor stellen, waarvan de voornaamste zijn: het alge meen werklieden-reglement te wijzigen ten aan zien van: a. afschaffing der periodieke verhoo gingen; b. opheffing van de betrekkingen van late en 2de fitter, en aanstelling van alle eerste fitters en tweede fitter in den rang van fitter; c. instelling van de betrekking vau werkster; d. de loonen; e. de regeling van het loon van lan taarnopstekers; f. idem van dat van wachten; 2. B. en W. uit te noodigen den bedrijfshoofden te informeeren of er grond bestaat voor de klacht van de zijde der organisaties, dat de werklieden te lang op contract werken, terwijl er alleszins aanleiding zou bestaan om voor die bepaalde werkzaamheden een betrekking te cre- eeren en hen daarin aau te stellen, met uitnoo- diging aan B. en W. om met de correspondentie terzake in kennis te worden gesteld en om c.q. voorstellen te doen tot aanvulling van het werkliedenreglement 1915; De algemeene ambtenaarsverordening te wij zigen ten opzichte van de periodieke verhoo gingen en het tijdstip van ingang, a. De salrisregeling voor het ambtenaarsper- soneel bij het gasbedrijf te wijzigen; b. de aanstelling van deu 1ste klerk te wij zigen. De salarisregeling voor het ambtenaarsper- soneel bij den dienst van gemeentewerken en den reinigingsdienst te wijzigen. B. en W. uit te noodigen de bezoldiging van overwerk voor het administratief personeel aan de bedrijven tot een minimum te beperken, q het technisch personeel betreft is bezoldiging van overwerk gansch uitgesloten, inede dooi dat onzerzijds met de bepaling van hun salaris op overwerk is gerekend De salarisregeling voor dc bewaardeis der a. B. en W. uit te noodigen zoodra mogelijk met voorstellen bij <ien raad te komen tot nade re regeling vau de positie van de schoolbevvaai- ders, in verband met hun toe te voegen hulp en van de positie van den bewaarder van het Raadhuis, in verband met de zooeven genoefn- den hulp voor dc schoolbewaarders eenerzijds en de omstandigheid, dat de gemeente nog enke le perceelen in de Cronjéstraat heeft, waarvoor nog geen bewaarder is aangesteld, anderszijds; B. en W. te verzoeken, in afwachting van hun voordracht terzake, zoodra mogelijk maatrege len te treffen, die leiden tot verkortag van <kw arbeidsdag van de 9dioolbewaarde» en Waar door de hulp hunner vrouwen overbodig wordt, E>e verordening op de politiesalarlsseil te wty zigen De Burgemeester uit te noodigen, zoodia. mogelijk met voorstellen te komen, die er tot leiden, dat de politiebeambten een meer norma len werktijd verkrijgen; B. en W. uit te noodigen, omtrent eeri wij ziging van de verordening tot regeling van bet herhalingsonderwijs, overleg te plegen met den districtsschoolopziener en bericht in te winnep van de schoolhoofden eu haar daarna aan der raad ter vaststelling aan te bieden; De nieuwe salarisregejingen. zooals zij zullen worden vastgesteld, te doen ingaan op 1 Mei 1919 wat de ambtenaren betreft en op 3 Mei cha.v.- wat de werklieden aangaat, met bejraüng, dat deze laatsten vanaf dat tijdstip mede zullen uitbetaald krijgen de uren, die zij meer hebben gewerkt dan 45 uren per week en zulks naar her loon dat zal worden vastgesteld De thans bestaande besluiten tot toekenning van eeu duurtetoeslag en van eeu kindertoeslag in te trekken met ingang van den dag, waarop de nieuwe regeling in werking treedt; De heer Hooij stelt voor: Om aan lederen ambtenaar en werkman een toeslag te geven voor elk kind, hetwelk hij beneden 16 jaar, meer dan 3 te zijnen laste heelt, en wel tot een be drag van f 56 voor eiken ambtenaar en f i per week voor eiken werkman, met bepaling te vens dat deze toeslag in werking zal treden als de bovenbedoelde salarisregelingen. Voorgesteld wordt de volgende ioonen te be talen: arbeider aan gemeentewerken 29.25, arbeider aan den reinigingsdienst 29.25, plaatwerker aan het gasbedrijr 29.25, straat: maker-handlanger 29.25, 2de stoker aau het gasbedrijf f ju.óo, plaatswerker-transportdrij- ver aan het gasbedrijf 30.60, arbeider-koet sier aan den reinigingsdienst f 31.05, 1ste sto ker aan het gasbedrijf f 31.95. straatmaker f 31.95, metselaar 31.95, timmerman f 31.95, schilder 31.95, voorman van den reinigingsdienst 32.40, timmerman-metselaar voorman f 33.30. Werklieden, die tijdelijk ter vervanging als voorlieden of onderbaas of als baas werkzaam worden gesteld, genieten gedurende den tijd waarin zij die functie waarnemen, een toelage boven hun loon, gelijk aan het verschil in loon, verbonden aan hun eigen functie en die, welke zij tijdelijk waarnemen. Hoofdambtenaren, ambtenaren en beambte der gemeente genieten een vaste jaarwedde to het bedrag door den Raad voor de betrekking vastgesteld. Hun wordt, bij gebleken geschiktheid en be toonden dienstijver, telkens na één jaar vol brachten dienst, tot een maximum vau drie zoo danige tijdvakken, eene verhooging van jaar wedde toegekend, en wel ten bedrage van: 100 voor salarissen beneden 2O00; 150 voor salarissen van '2000 tot f 3000; 206 voor salarissen van 3000 en daarboven. De jaarlijksche bezoldiging bedraagt; voor den directeur van het gasbedrijf 3800, voor den boekhouder-kassier f 2250, voor den 1ste opzichter plaatsvervangend directeur 2000, voor den adjunct-boekhouder 1900, voor deii technisch-ambtenaar 1900, voor den maga zijnmeester 1900, voor den monteur-deedi- clen f 190O, voor den monteur-fitter f 1900 voor een klerk f 1700, voor een meter-contro leur f 1600. Zoolang aan den directeur wordt verleend de bewoning der voor hem bestaande dienstwoning en verlichting, zal daarvoor op zijne bezoldi ging worden ingehouden eene vergoeding bere kend naar 500 per jaar. Zoolang aan den 1ste opzicnter, plaatsver vangend directeur, wordt verleend de bewoning der voor hem bestemde dienstwoning zai daar voor op zijne bezoldiging worden ingehouden een vergoeding berekend naar 150 per jaar. Voor den directeur can gemeentewerken en rei niging' f 3800voor den opzichter van gemeen tewerken t 2250; voor den opzichter van den reinigingsdienst f 2000; voor den administra tief ambtenaar f 2000. Van de bezoldiging van den directeur wordt gebracht H ten laste vau het bedrijf gemeentewerken en (4 ten laste van het bedrijf reinigingsdienst. De jaarlijksche bezoldiging van de bewaar ders der openbare scholen bedraagt 1600. De jaarlijksche bezoldiging bedraagt; voor den inspecteur f 2550, voor den hoofdagent t 1850, voor den agent met den titel eerste klasse 1700, voor een agent f 1550. Boven dien wordt aan ieder hunner vooi rekening dei gemeente dienstkleeding verstrekt, voor welk ge not op de bezoldiging wordt ingehouden een bedrag van f 25 per jaar. De jaarlijksche bezoldiging van personeel der gem.-secretarie bedraagt: voor den hoofd ambtenaar 3000, voor den lsten ambtenaar f 2250, voor een 2de ambtenaar 1900, voo; de(n) typist(e) f 1600. Gemeente-ontvanger 1600. controleur belas tingen f 1900. Ambtenaar bedoeld in art 261 gemeentewet, 1600. Een onderwijzeres aan de openbare lagere scholen in vak k (nuttige handwerken voor meisjes), en een onderwijzer aan de openbare lagere scholen in vak s (gymnastiek), 'beide ge noemd in artikel 2 der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augjisftis 1878 (Staats blad 127), bedraagt f 75.-- per wekelijksch lesuur. Cursus Fransche taal f 100 per wetelijksch lesuur, het hoofd bovendien f 50 per cursus jaar. De bezoldiging in 1919 eon volgens dere voorstellen bedragen de som vau f 133,883A3 of f 19,560.11 meer dan nu. Daarbij komt nog het bedrag voor de uitbe taling van de o veruren aan de werklieden sinds 2 Mei jl., bedragende voor het gasbedrif 669.63 en voor gemeentewerken en rein gingsdienst f 416.67. Toekenning van den dertoslag, overeenkomstig het voois» - 9 zou voor 1919 kosten in totaal f lOM- BLO LM END A AL. AAabcatftdlLS- AYi hebben onderhandeeh det nmkea van twee bruggen en twe» S elders vty gewapend beton. V°! genden: Hollandscbe klip, 96770; Cement fabrrek Vittenburg, Mm sterdam, f 9835; Stidemeijer, Amsterdam f lonnn' rut on Uzerbouw De Amatol, Ami sterdam f 8172; C. Kuipers, Nieuwe Have* Rotterdam., f 7100; „Wernlnks Botonlabrtefc Leiden, f 10100. Het werk is aan don la&Kjsten meehrqveo gegund. voorh. THIJSSEN en KEITH. KUNSTDRIJVER Haarlem s-J Gisteren. 3 Augustus, ie iu duu leeftijd va.ii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2