WIE IUIL GOVRANT BUITENLAND Om huis en hot. De vredesonderhandelingen. FEUILLETON lï nr. Dinsdag 5 Augustus. Tweede 8lad De epSeidirig tof Vakonderwij zer' ïra de bloembollenteelt en hef fuinhouwonderwijs In de bloembollenstreek. Naar aanleiding van den binnenkort te Lisse ite openen cursus voor opleiding tot vakonder wijzer in de bloembollenteelt, komt het mij ge- wenscht voor de bedoeling daarvan eeniger- mate toe te lichten. Ik meen dat evenwel niet naar behooren te kunnen doen zondier een en kel woord te wijden aan het geheele systeem van tuinbouwondeivvijs in deze streek. Ik stel- daarbij tevens op den voorgrond, dat ik, waar we hier huizen in de bloembollenstreek, daarbij ook voornamelijk de bloembollencultuur op het oog heb. We ondierscheiden dan: a. de Rijkstuinbouwwinterschool te Lisse, b. de gewone tui nbouwwintereursussen, c de cursussen voor volwassenen. De Rijkstuinbouwwinterschool. De toelatings-eischen zijn: le. 16-jarigen leeftijd, bij uitzondering 15- jarigen leeftijd. 2e. het werkzaam geweest' zijn in de prac tijk van de blombollencultuur. 3. het afleggen van een voldoend toelatings examen. 4. het afleggen van een voldoend toelatings examen in de vreemde talen voor wie deze wenscht te volgen. Leerplan. bakken v. ondierwijs: Tot. uren: Plantkunde 129 Plantenziekten 80 Natuur- en Weerkunde 120 Kennis v. d. grond 62 Bloembollenteelt i sa Bij teelten v i Groenteteelt 49 Reken-, meet- en landmeetkunde 31 Handdsrekenen en -kennis 62 Ad'ministratie en boekhouden 98 Landhuishoudik. onderwerpen 49 'Handels aardrijkskunde 49 Kassenb. en verwarmingsstelsels 18 Plantentemxinologie 31 Ned. taal en handelscorr. 49 Eng. id. id186 Duitsch id. id. 160 Russische id. id186 Tot. aant. uren met vreemde talen 1768 Idem zonder vreemde talen 1236 Tot. aant. uren der vakken welke ook op de wintercursussen gegeven worden 894 Lesrooster. Het onderwijs wordt dagelijks, gedurende 5 6 uren gegeven. De Rijlestuinbouwwin terschool ie derhalve een dagschool. Duur van den cursus. Het onderwijs wordt gegeven vanaf half Oc tober tot half Juni, derhalve gedurende 8 maaur den per jaar. Totale cursus-duirr twee perioden van 8 maanden'. De leerlingen. Het onderwijs der Rijks tuinbouwwinterschool is bestemd voor jongelui die de vrije beschik king hebben over alle werkdagen en die daar bij voldoen aan de toelatings-eischen. Ieder die het bloembollenvak wil uitoefenen, wordt het bezoeken van de Rijkstuinbouwwin terschool of van een Rijks tuinbouwwintercursus al naar zijne omstandigheden dat mogelijk ma ken, ten zeerste aanbevelen. Het is de eenige manier om stelselmatig en onder bevoegde lei ding kennis op te doen omtrent al die zaken, Welke voor de uitoefening van het bloembollen- bedrijf van het grootste belang kunnen worden geacht. Daar wordt getracht de verklaring te ge ven van hetgeen in de praktijk wordt toegepast, terwijl tevens de wegen worden aangegeven, Welke men ter bereiking van bepaalde doelein dten kan inslaan en welke wegen men juist moet vermijden om overbodig werk te voorkomen. Hoe degelijker dat onderwijs wordt gegeven, op hoe breeder grondslag dat rust, hoe meer profijt de a-s. beoefenaars van het vak ervan zullen hebben. Voor iederen as. vakman die over zijn tijd dte vrije beschikking heeft is de Rijkstuinbouw winterschool daarom ode die aangewezen op leidingsschool. Evenwel, ook op de gewone rijkstuinbouwwin- tercursussen kan reeds veel nuttige kennis wor den opgedaan, al dient men zich daar in de te behandelen stof meer te beperken en al moet men rekening houden met een lager ontwikke lingspeil der deelnemers. Waar mogelijk kan jchter ook voor de toelating tot deze cursussen jen eenvoudig toelatingsexamen worden ge- kischt, opdat alle deelnemers het te geven onder- Over de beide eerstgenoemde vormen van on derwijs wil ik het thans voornamelijk: hebben. Velen hébben daaromtrent een onjuist begrip en hoewel het oogenblik om daarover thans uit te weiden in verband met de reorganisatie van het tumbouwondlerwijs niet heel gelukkig gekozen is, lijkt me deze bespreking thans toch wensche- lijk nu tot degelijke pjractici den oproep gericht wordt om deel te nemen aan een cursus voor opleiding tot vakonderwijzer in dte bloembol lenteelt. Wat diaarmedte beoogdi wordt kan in dte oproeping kwalijk worden venneldi, terwijl het voor belanghebbenden toch noodzakelijk is te weten, wat oder vakonderwijzer wondt ver staan, welke taak hem wordt toegedacht en welk voordeel het volgen van zoo'n opleidings cursus hem kan opleveren. Allereerst dan enkele opmerkingen over net onder a. en b. genoemde onderwijs. Enkele pun ten, welke beiderlei soort onderwijs raken wil ik daartoe naast elkaar stellen om het verschil tus- schen beide des te duidelijker te doen uitkomen. Het wil me voorkomen, diat uit het volgende schema de tegenstelling voldoende blijkt, omdat daarin achtereenvolgens worden omschreven: de eischen van toelating, het leerplan, de lesroos ter, dte cursusduur en de leerlingen. De Rijkstuinbouwwinter-cursus, i De toelatings-eischen zijn: le. 15-jarige leeftijd. 2. het werkzaam geweest zijn in de practijk wordt niet geëicht. 3e. Er wordt geen toelatings-examen afge legd, hoewel een onderzoek of voldoende lager onderwijs is genoten, kan worden in gesteld. 4e. vreemde talen worden niet onderwezen'. Leerplan. Vakken v. onderwijs: Tot. uren: Plantkunde en plantenziekten 50 Natuurkunde en scheikunde 75 Kennis v. d, grond 25 Bemestingsleer 25 Bloembollenteelt met enkele bijr I teelten en groenteteelten e125 1 Totaal aantal lesuren300 Lesrooster. Het onderwijs wordt op 2 of 3 avonden per week gegeven, 2 3 lesuren per avond Duur van den cursus. Het onderwijs wordt gegeven vanaf begin Oc tober tot begin April, derhalve gedurende 6 maanden per winter. Totale cursus-duur twee perioden van 6 maanden. De leerlingen. Voor hen, die overdag door andere bezighe den bezet zijn, en die toch gaarne vakonder wijs ontvangen, dienen dte tuinbouwwintercur sussen. wijs behoorlijk zullen kunnen verwerken'. Een getuigschrift van het met vrucht volgen van dit onderwijs wordt echter op het einde van die cursussen slechts uitgegeven' aan hen bij wie dat werkelijk het geval is. Het peil van het onderwijs op dteze cursussen houdt derhalve wel eenigermate verband met de algemeene ontwik keling van de streek, waarin de cursus wordt gehouden, terwijl anderdeels het onderwijzend personeel daarop mede een belangrijken invloed' kan uitoefenen. Het onderwijs aan de gewone tuinbouwwinter- cursussen wordt gegeven door twee of dlrie leer krachten, te weten één of twee tuinbouwondar- wijzers als regel bijgestaan door een ervaren, degelijk practicus, die dan les geeft in het prac tised tuinbouwvak. Dergelijke practici worden aan dit cursusonderwijs verbonden, omdat eens deels het aantal onderwijzers met de acte tuin bouwkunde 1. o. te gering is, anderdeels, omdat het dtezien onderwijzers moeilijk valt in alle bij zonderheden der praktijk te geraken en te bliir ven. 1 De Directeur-Generaal van den Landbouw hoopt nu door die instelling van cursussen voor vakonderwijzers kundige en ervaren vaklieden die theoretische kennis en ontwikkeling te doen bijbrengen, welke hen in staat zullen stellen zich een beter inzicht te vormen van de feiten uit de practijk en dit later, als vakonderwijzer, ook duidelijker te kunnen onderwijzen aan hun leerlingen. Wordt vervolgd.) Handel in wapenen en alkohol. De commiasie welke ie belast met de voorbe reiding der internationale overeenkomsten be treffende het .vervoer van wapenen, den han del in alkohol en de herziening van de acten yam Berlijn (1895) en Brussel (1890) heeft ar werkzaamheden voltooid. Er zullen nieuwe rendementen Van kracht worden, zoo wel v»or, het verbod van invoer van spiritua liën van geringe kwaliteit dn de koloniën, als voor den handel in wapenen, .Wat dit laatste betreft .werd besloten, dat de particuliere han del in oorlogswerktuigen voortaan over de «e- heele wereld zal «in verboden. .Voor den han del in andere wapenen zal een streng stelsel van vergunningen in. geheel Afrika van kracht worden, met uitzondering van Al triers, Lylbië en de iZuid-Afrikaansche Unie: voorts in de Aziatische gebieden. het oude Ottomaansche rijk en Perzië. De herzienina van de verdratren van Berlijn en Brussel heeft in staat gesteld de bepalingen vast te stollen, welke de opheffing van den slavenhandel en den eerbied voor de economi sche gelijkheid in het Oongobékken waarbor gen. Egypte en de vredesconferentie. Deden van de Egyptische delegatie, te Parijs gekomen om de wenschen van het Egyptische volk aan de vredesconferentie voor te leggen, hebben zich in contact .gesteld met, Fransohe, Engelsche en Ameriikaansche politici. Said Zagloel, de .welbekende Egyptische nationalist, heeft uiteengezet, dat Egypte, als erfgenaam van een eeuwenoude beschaving, recht heeft op onafhankelijkheid en autonomie wenscht, met de verzekering nochtans, dat het de vriend van Engeland zal blijven, de bestaande inter nationale regelingen zal nakomen, de contróle op het Suezkanaal zal aanvaarden en zelfs de bezetting door niet-Egyptische troepen. De Fransohe afgevaardigde Augagneur heeft uiting gegeven aan de genegenheid van Frank rijk voor Egypte en heeft de hoop uitgespro ken, dat dit land recht zal geworden. Een brief van Anatole France werd voorgelezen, waarin deze eveneens recht vraagt voor de geestelijke moeder van Griekenland. De Italiaansche quaestie. Men gelooft, dat Tittoni volkomen overeen stemming bereikt heeft met de Fransohe dele gatie betreffende alle Italië rakende aange legenheden. De oplossing van de quaestie van Fiume zou de volgende zün: Italië zou de stad i mme krijgen, de vrijhaven zou komen ander toezicht van den Volkenbond. Italië zou afzien van een belangrijk deel van zijn aanspraken in Dalmatië. Betreffende Klein-Azië hangt alles af van het besluit van Amerika betref fende Turkije. Tittoni denkt sipcedig naar Lon den te gaan, om deze schikkingen door Uoyd GeoTge te doen goedkeuren. Zwitserland en de volkeren bond. Uit Bern wordt gemeld, dat de Bondsraad spoedig een buitengewone bijeenkomst aal houden om over hot toetreden van Z witserland tot den volkerenbond te iberaadslagen en om den tekst van de boodschap aan de Kamers vast te Btellen. De enkele leden van den Bonds raad, die nog aarzelden, hebben hun laatste bezwaren laten vallen. De Bondsraad zal dan ook eenstemmig de toetreding bii de Kamers aanbevelen. China en de vreöte. Uit Peking wordt gemeld, dat de Kamer van afgevaardigden een wet aangenomen heeft, waarbij de staat van vrede met Duitschland hersteld wordt. De Kongaarsche Volksrepubliek Volgens verordening van de nieuwe regee ring is do staatsvorm en de officieele bena ming van den Hongaarschen staat voortaan, de „Hongaarflche volksrepubliek", de bena ming van de regaering „Regeerdng der Hon- gaarsehe volksrepubliek". Maatregelen der nieuwe regeering. Het staatsblad kondigt een verordening der regeering af, volgens welke alle door de radenregeering genomen wettelijke maatre gelen geldig blijven tot de nieuwe regeering ze uitdrukkelijk buiten kracht stelt. De ministerraad heeft besloten, dat de be trokken ministers terstond de bestaande ver ordeningen zullen onderzoeken om reeds in. den eerstvolgenden ministerraad te kunnen voorstallen welke buiten werking moetbnl worden gesteld en hoe de rechtstoestand van voor 21 Maart kan hersteld warden. In de eerste plaats zal de verordening der radenregeering betreffende de socialiseering der huizen worden opgeheven. De nieuwe regeering en de Entente. In een onderhoud meit buitenlandsche jour- nalieten verklaarde de minister van buiten landsche zaken, Peter Agoston: Hongarije wil onvoorwaardelijk vrede en van het radenstelsel overgaan tot dat der democratie Tegenover de Entente heeft de regeering zich verplicht tot de opstelling van een nieu we grondwet en tot hijeenroeping van een constitueerende nationale vergadering. Aan politieke veroordeelden hebben wij amnestie verleend. De nieuwe regeering zal voor de voeding van het volk zorgen. De plannen der Entente, ten opzichte van Hongarije blijken daaruit, dat zij met de nieuwe regeering da delijk een wapenstilstand sluit en vredeson derhandelingen aanvangt. Voor het staken der vijandelijkheden zijn reeds in den loop van den nacht maatregelen genomen; kolonel Romanelli, de leider der Italiaansche mili taire missie en eenige vertegenwoordigers der Entente te Boedapest heeft eenige offi cieren in auto's naar het Roemeensohe opper bevel gezonden met bevel onmiddellijk de vij andelijkheden tet staken, hetgeen op dit oogenblik waarschijnlijk reeds geschied is. Betreffende de opheffing der blokkade bevat Romontelli's manifest verschillende mede- 'deelingen, waarbij ik er op wijs, dat ik steeds tijdens de sinds eendgen tijd gevoerd worden de onderhandelingen aangedrongen heb op opheffing of verzachting. Deze onderhande lingen werden overigens gekenmlrrkt dodr een zekere voorkomendheid. De Entente maakt geen gemeene zaak met ide Szegediner contrarevolutionaire regeering en schijnt ook vroeger niet met haar in ver binding te hebben gestaan. D© Minister verklaarde verder, dat, zooals blijkt uit de lijst der ministers, de regeering zuiver sou-democratisch is. Die leden, welke ook in de vroegere regeering zaten, wilde de Entente zelf in het nieuwe kabinet zien. Onze betrekikngen tot Oostenrijk zijn aan merkelijk verbeterd, ofschoon deze ook vroe ger niet door antipathie werd geleid. Wij staan op het standpunt van handha ving van socialiseering; de omvang daarvan echter zal niet door de regeering, doch door de constitueerende nat. vergadering moeten worden vastgesteld. De gesocialiseerde be drijven zullen tot het bijeenkomen dier nat. vergadering voortgezet worden ten dienste der gemeenschappelijke productie, voorzoover de socialiseering in overeenstemming is met Ide beginselen en niet heeft plaats gehad door toedoen van enkele personen. De in den afgeloopen nacht gehouden mi nisterraad kan zich natuurlijk slechts bezig houden met de dringendste kwesties van de' handhaving der openbare orde en rust. Indien de tusschen ons en D.-O. bestaande goede betrekkingen door bepaalde omstan digheden verstoord zijn, dan had daaraan noch Oostenrijk nooh Hongarije schuld. De kern van de geheele wisseling van stel sel bestaat daarin, dat wij met opheffing van de dictatuur overgaan tot verwezenlij king van zuiver democratische beginselen. Uit de spoedige bijeenroeping van de nat. yergadering zal de koersverandering blijken. De positie der vreemdelingen. D,e Minister van buitenlandsche zaken heeft een verandering afgekondigd waarbij bijzondere bescherming wordt verleend aan zich op Hongaarsch grondgebied bevindende vreemdelingen. Volgens deze verorden ipiff. mogen in huizen van vreemde onderdanen, behalve in ge«val van een strafbaar feit, geen huiszoekingen enz. plaats vinden. Alleen in uiterst dringende gevallen, welke geen uitstel gedoogen, kunnen politiebeambten in zulke woningen binnendringen, doch moeten dan terstond de betrokken afdeeling van het mi nisterie daarvan mededeeling doen. In han delskantoren, fabrieksgebouwen enz. van vreemdelingen mag uitsluitend een gedele geerde van de afdeeling voor vreemdelingen- bescherming van het ministerie van buiten landsche zaken eventueel een onderzoek: in stellen. Door den afgetreden volkscommis saris voor buitenlandsche zaken afgegeven legitimaties aan vreemdelingen en vrijgelei den .blijven van kracht; daarnevens moeten echter ook legitimaties en passen van be voegde buitenlandsche autoriteiten als be wijs van staatsburgerschap worden erkend. Overtredingen worden streng gestraft. Boedapest door de Roemenen bezet. Naar de „Montatr Zeitung" meldt, zün de Roemeniërs Zondagavond laat ter sterkte van 2 regimenten in Boedapest binnengerukt. Alvorens zij de stad binnentrokken, hadden onderhandelingen plaats met den burgemeester over het inkwartieren der Eoemeensche troe pen. Vervolgens zün de troepen de stad bin nengerukt. Volgens de „Montag Zeitung" heeft de nieuwe regeering verder besloten met de bur- gerlüke kringen in verbinding te treden, oven als met de boeren, om te onderhandelen over het deelnemen aan de regeering. volgens de sterkte der politieke partüen. De regeering der Hongaar&cke volskrepu- bliek verleent amnestie voor alle politieke delicten, begaan onder de radenregeering. TUIT ENGELAND. De intern, economische raad De economische raad heeft de moeilijkh besproken om Europa behoorlijke voorr kolen, voedsel en grondstoffen te waarbor gen. Besloten werd, in verband met den bui tengewonen ernst van den kolentoestand, yerschillende regeeringen met klem te wijzen op de absolute noodzakelijkheid van verh ging der productie en vermindering van verbruik. Tevens werd besloten, wegens de opheffing Bex blokkade van Duitschland, de intergealii- eerde levensmiddelencommissie tie Rotter dam op te heffen. Foch te Londen, Maarschalk Foch heeft een bezoek gebracht aan Engeland en is te Londen schitterend (ontvangen. De koning verleende hem den staf als veldmaarschalk van het Britsche le ger en de City of London verleende hem het eere-burgerschap. Met al bet gebruikelijke ceremonieel ha in Guildhall de aanbieding yan dit eereburgerseliap plaats, waarbij te- yens den Franschen maarschalk, die de op perbevelhebber was der geallieerde troepen, 'een kostbare eeresabel werd geschonken. De politiestaking. Te Liverpool zün tweehonderd personen ge arresteerd in verband met plunderingen. Er zün nog 1600 man troepen te Liverpool aange komen. De autoriteiten vertrouwen, dat de orde nu wel kan worden gehandhaafd. Te Birmingham staken 300 politiebeambten. Te Birkenhead, waar de politie eveneens staakt, heeft het Janghagel gisteren winkels geplunderd. 1600 locomotiefmachinisten en stokers, werkzaam aan het goederenstation Nine Elms te Londen, hebben gisteren te middernacht gestaakt, in sympathie met de politievereeniging. De diensl op den London Southwestern Railway is dien tengevolge beperkt. UIT DE YEREENIGDE STATEN. De duurte Teneinde de duurte der levensmiddelen te yerminderen, heeft het departement van oor log bevel gegeven tot onmiddellijke verkoop yan alle voorraden levensmiddelen voor het leger aangekocht en welke thans overcom pleet zijn. Amerika en Japan, Dx. Toyokisji Iyenga, voormalig lector aar de hoogeschool van Columbia, heeft volgonr Radio, in New-York een lezing gehouden over het vraagstuk betreffende Shantoeng. Hij wees erop, dat de Japansche staatslieden en {gedelegeerden in Parijs zoo vaak de beloften hebben afgelegd Kiau-Tsjau aan China terug tet zullen geven, dat een nieuwe herhaling op dit oogenblik geen goed zou doen. Indien de president echter meent, dat een verkla ring der Japansche xegeering het Amerikaan Bohe volk zou geruststellen, zou de regeering van den Mikado bereid zijn aan zijn wen- schen tegemoet te komen. Wat Japan wenscht, is dat er een vaste datum en een bepaalde wijze wordt vastgesteld, waarop Kiau-Tsjau aan China zal worden terugge ven. Dit kan echter niet thans geschieden, daar China het vredesverdrag nog niet heeft geteekend. Dr. Iyengo sprak zün vertrouwen uit in ihet voortduren der vriendschappelüke betrek kingen tussehen Amerika en Japan. Het Amerikaansche leger. Het depar tement van oorlog deelt mede dat er. sedert 11 November- 1918, 3.130.000 man zijn gedemobiliseerd, waardoor do Ameri kaansche strijdmacht op. 612.708 man 13 ge bracht, zonder de 6000 marine-soldaten, die bij het Amerikaansche expeditie leger, zijn ingediend. GEMENGDE BUITENLANDSCHE BERICHTEN KopenhagenBerljjn. De sneltrein verbinding KopenhagenBer lijn, over Gjedser Warnemdnde, zal volgens Deensche persberichten heden dersteld wor den Do Ente.nte-commissie, die edkele da gen geleden naar JVarneiminde reisde, oin de uitlevering van de beide Duitsche veer* ponten aan de Entente voor te bereiden, heeft besloten dat de beide ponten, wegens hun bijzondere bestemming, in Duitsch bezit zullen oijjven en morgen weer in dienst geesteld mogein worden. Ook de twee Deen sche ponten zullen eerstdaags den dienst weer hervatte». Het stdkexgebrok. Keiler, de hoofddredacteur van het En» gelsch-Spaansche technisch© tijdscrift „Sui ker", betoogt dat er tien jaren overkom zullein gaan vóór dat de wereld de schaarsch- te aan suiker zal hebben overwonnen. Hij raadt aan opnieuw tot ranitsoeneering over. te gaan. De productie 1918 heeft vijf mil- lioen ton minder bedragen dan die in 1914 Volgens Keiler staat Amerika er beter meit suiker voor. dan Europa. - 6) Zi* tticht Haar v a 1 ,W6es en ^°ont bij haar een arm meKj© -Sr.*5 al Mng dood. Het is „Neen. Goeden ge aog meer weten?" »Jeur goed af." Hansel. Sluit de legde zich te slapen8^* iu zÜa kamer en het fltroo. IAppel snurkt^ EaBael kroop in Sal trok hem bü den arjnr^df1, ■^aar Han- laap je al!" ^ppel, hoor je! „Jaaaa." bromde hij. - 1 goed." Ein hij begon, opmeu^ 4(UOr. f* kSTn? dag6Q later ging Johl van bui6 tot geülak+ ?laakje had hü een stuk papder bij den tot een vergadering -Overmorgen is het yergadering. Iedereen moet komen; er zün gewichtige zaken te be spreken," vermeldde hü huis voor huis. Op den vastgestetlden dag verzamelden zich tegen den avond de mannen der ge meente in de kamer des rechters, krachtige gestalten met gebruinde gezichten en dichte baarden. Ook menige grijsaard met witte ha ren was daaronder en ook menige jongeman, wien het eerste dons om den mond te voor- schün kwam. Toen de meesten büeen waren, begon de Roodboer: ,Jn naam van God beginnen wy deze vergadering". Daarna vertelde hü wat hem op 't hart lag en wat hem reeds meni- gen slapeloozen nacht veroorzaakt had: zün hof niet verkoopen en in het lieve, oude vaderland blüven! Alles is geen goud wat er blinkt en schittert, uit de verte is het gemakkelük liegen." „Dit doet mün neef niet," bruiste de Bach- lindnea- op. „Ik geloof wat hü geschreven, heeft en trek weg. Iedereen kan heentrek-', ken waar hü wil." „Gü hebt gelük Baohlindner," gaf de rech ter toe, „inaar laat mü uitspreken! De oud-] sten onder u zullen zich nog kunnen herin-] neren, hoe het op dezelfde manier toeging, met het wegtrekken naar het Banaat „Ja.... zoo is hetIk was zoo'n halfvol wassen jongen," spraken de ouden door el kaar en knoopten allerlei bemerkingen daar aan voor de jongeren. t „Toenmaals," vervolgde de rechter, „heette, het ook, dat het Banaat een wonderland was., Men hoefde maar te zaaien en te oogsten,, dat was alle arbeid en de grond droeg wel, tienmaal zooveel als bü ons in de ruwe, kou-, de streek.... Een betere grond en een milder, klimaat kunnen er in het Banaat wel zün„ maar dat is ook alles. Eenigen zün weer te-, ruggekomen, zonder een kreuzer op zak, arm, als een kerkinuis en nog- meer hadden terug, willen komen, indien zy maar gekund had-, den.... Eerst later heb ik gehoord, dat men, de Duitsche boeren alleen naar hot Banaat gelokt had, om den grond vruchtbaar te ma-, ken. Waar het geldt een wildernis in een, vruchtbaar veld te herschapen, daar is de, Duitsche arbeider welkom. Hoe het hem, daarbij gaat, vraagt niemand en later, als hü, het werk verricht heeft, is hü een stiefkind.", „Dat is een woord," viel hem de jonge Beu, kenboer instemmend bii en reikte hem de, hand. „Hadt gü het niet gezegd, dan had ik, het moeten zeggen. En in Brazilië is het mo-, gelük nog slechter." Hij schilderde dén toe-, stand, de gesteldheid van het weer en an-, dere verhoudingen van dit land in een de-, gelüke rede cn zei ook, dat de regeering zich, reeds genoodzaakt had gezien .voor emigra tie te waarschuwen en ried beslist af, daar heen te trekken en het vaderland, dat hen, allen voedde, den rug te keeren. Denkt er dus ernstig over na," zei de^ rechter, „de Beukenboer, iemand, die gestu-, deerd heeft, zegt het ook. Wilt gü nog ver trekken!" „Ja.... Ik ga aanstonds weg, zoodra ik, mün hut kwüt benMeer dan om van t^ leven, heb ik ook hier niet en dat vind ik, tenminste overal.... Een ander land, een an-, der geluk!" Zoo spraken de jongeren, terwü'I, de ouden met den rechter en dien jongen, Beukenboer instemden. „Wie zal u afkoopen," .vervolgde de reoh-, ter. „De barones?" l „Wie anders?" „En dat is juist het ergste. De barones, zal uw weiden en velden met woudi beplam-, ten; waar gü en uwe voervaderen gewerkt^ en gezwoegd hebt, zal het wild grazen en, springen. Dat mag niet zün. NooAtl" „Wat gaat het ons aan, hoe het later zal, zün!" Er werd nog lang over en weer gesproken, en menigeen werd heftiger dan anders in, zijn woorden, maar de slotsom was: de ver-, gadering wa<s zoo goed als voor niets gobou-, den. Niemand had zich laten overtuigen en, wel het drievierde was nog als te voren van, plan, te verkoopen en heen te trekken naar, Brazilië, waar de bodem honderdvoudige vruchten opleverde. Toen de laatste de kamer verlaten had^ zonk de rechter steunend in zün armstoel te-, rug. „Nooit, nooit," kuchte hü zwaar. Datj was allee wat hü dien avond nog sprak. Den volgenden Zondag, toen de boeren uit de Mis huiswaarts -keerden, spraken zü over den jongen Beukenboer. „Hebt gü hem ln de vergadering hoorep spreken," vroeg de een. „BÜ den hemel, dis kan praten! Ik gaf er de helft van müh land voor, als ik zoo'n jongen hadl Maar wee# ge wat mü het meest pleizier doet?" En dat is!" „Dat hjj zijn. erf en hof niet in vreemde handen heeft gelaten. Denk eens. tien duizend gulden heeft de barones Rüppel daarvoor «en boden Hü heeft het mü zelf gezegd. Hen duizend gulden! Stel je zoo'n hoop geld eens voorl Wie brengt dat büeen! Ik niet, gü niefi en ook een ander niet. En is de hof in den tegenwoordigen tüd dat waard? Bü langd niet! Ik zeg je: had men den hof verkocht, dan zou na tien, twintig jaar, waar nu gras groeit en prachtig tarwe, niets meer daarvan te zien zün. Woud, niets dan woud!.... Ja, de Beukenboer is van den ouden 6tam...." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5