STADSNIEUWS Kunst en Kennis Handel en Nijverheid INGEZONDEN. WAT« DE PERS ZEGT SPORT EN SPEL ORDE EN ARBEID De Wethoudersbenoemingen. UIT SOEK EN BLAD Voor den inhoud dezer rubriek stelt der Redactie zich niet aansprakelijk, PoüncarC* en Clemenceau. Een draadloos telegram uit Parijs meldt, &at thans definitief vaststaat, dat president poinearé na zijn aftreden in Februari in het actieve politieke leven zal terugkoeren; wel licht zal Cleruenceau zijn opvolger worden. Steenkoienlaag gevonden. Volgens een schrijven van minister. Lou- cheur in het „Journal de Cacn"' heeft men iu Normandië een belangrijke steenkolen- laag ontdekt. Bij Porribet stootte men bij' een boring op 750 M. diepte op steenkool. Lit de gevangenis ontsnapt. De vorige week zijn 16 gevangenen ont snapt uit de gevangenis to Toulon. Drie gevangenen, die in één cel zaten op dte tweede verdieping waren er iu geslaagd een poot van een krib los te maken; zij slepen deze af ais een beitel, waarmede zij de: steenen van een muur die de cel scheidde van een corridor, loswrikten. Donderdagmorgen vroeg' hebben zij toen hun slag geslagen: de muur werd doorge broken, h et drietal kroop door het gat, von dein. op de eerste verieping den bewaarder, namen zijn sleutels en bevrijdden 25 andere gevangenen van wie echter slechts 16 ge bruik maakten van de hun geboden vrij heid. Drie der vluchtelingen zijn weer gevat. De ke ning en koningin naar Amerika. Koning Albert en Koningin Elizabeth wor den tegen einde September of tegen October in .Washington verwacht. Zij zullen zeer waarschijnlijk een reis door Amerika maken. Kardinaal Mercier. Het Belgisch Staatsblad maakt bekend, dat aan Kardinaal Mercier het groot-lint der Leop.oid.orde is verleend. Het koninklijk be- sluuit voegt hieraan toe. Zijn hooge waar digheid van Prins der Kerk en Primaat van België diende hem ais wapen om zijn land beter te dienen; volgens den vijand zelf was hij de verpersoonlijking van bezet België Door woord en daad jpredikte hij van den eersten tot den laatsten oorlogsdag de va d'eriandsliefde en lijdzaamheid en bij zijn joaam van vermaard denker en verheven bis schop. heeft hij dien van groot burger ver worven. De rassen oorlog iu ue vereenigue Staten. Volgens een telegram uit New-York aan ,ie „Times" van 31 Juli, duurde het terro-. risme in verband met den rassenstrijd te Chicago nog steeds voort. Een-en-veertig hui zen, aoor. negers bewoond, zijn door oenden blanken in brand gestoken. De leiders der negers verklaren, dat vele negers kans loo- pen om te verhongeren, omdat de Voerlie den, die de wagens met levensmiddelen naar de negerwijk moeten brengen, uit vrees voxr molestatie,, weigeren deze wijk binnen te rijden. De gehéele negerwijk is nu door een cordon militairen afgezet, in de hoop. dat iklus botsingen tusschen blanken en negers kunnen worden voorkomen. Te Milwaukee komen tal van negers uit Chicago aan, die daar met hun gezinnen toevlucht zoeken. Op, 31 Juli schatte men te Chicago het aantal dooden ten gevolge der, onlusten op 30, dat der gewonden op meer dan 1000. Russisch© lynchers te Stockholm. Volgens een bericht uit Stockholm, zou daar een Rus, Arda6jef gekeeten, door een aantal van zijn landslieden zijn vermoord. Ardasjef stond in nauwe verbinding met de bolsjewiki en het schijnt dat een aantal Russische officieren, die te Stockholm ver blijf houden, zich van hem debben meester gemaakt en hem hebben weggevoerd naar een villa buiten de stad. Daar werd een zoogenaamde krijgsraad ingesteld, die Ar dasjef ter dood veroordeelde. De man werd daarna opgehangen en zijn lijk in zee 'gewor pen. De Zweedsche politie heeft nu tien officieren in verband met dezen moord ge arresteerd. Zij moeten hun misdaad reeds hebbe'n bekend. Ter navolging. De bond van spoorwegpersoneel heeft mi nister-president Nitli er telegrafisch van in kennis gesteld, bereid te zijn den staat een dagelijksch arbeidsuur méér aan te bieden, teneinde mede te werken tot verhooging der nationale productie in Italië. Nitti heeft in een telegram zijn levendige voldoening geuit over de patriotische gevoe lens en dit juiste begrip der sociale behoef ten. dat ae wetnouders voor "t grootste gedeelte uit de R-aadsmeerderheid en voor het andere gedeelte uit een Raadsminderheicl benoemd worden. i Vogels van diverse pluimage: vrijzinnigen, mannen van Rechts en sociaal-democraten, samen zitting hebbende in het college. Van homogeniteit geen sprake, homog'e- niteit ook niet bedoeld. Integendeel: het college van B. en LW. de weerspiegeling van den Gemeenteraad, zooveel mogelijk alle richtingen van laatst genoemd college in het eerste vertegenwoor digend. De S..A.P. wensckt nu blijkbaar, dat met dit systeem gebroke'n wordt; dat een Ge meenteraad gelijk gesteld wordt met een Tweede Kamer, het college van B. en ,W. met een Ministerie.Groen van Prinsteren heet steeds voorgestaan een „homogeen Mi nisterie, gegrond op een eenheid in poli tieke denkwijs." .(Partem. Adv. 1 blz. 206) Men wiL nu voortaan ook een homogeen col lege van B. en W. Is dit juist? Kan jciÜt college op één lijn gesteld worden met een Kabinet? Ons dunkt dat er nog ai onderscheid is. De ministers worden benoemd door de Ko ningin, de wethouders wordeu aangewezen door den Gemeenteraad, waarvan zij zei ven lid zijn. Eerstgenoemden staan in zeke ren zin tegenover de Volksvertegenwoordi ging, die zonder de ministers geen enkele tv et in liet Staatsblad kan krijgen; de wet houders komen voort uit den Gemeenteraad die als plaatselijke overheid zelfstandig bin nen de grenzen der. wetten alLe beslissingen kan nemen, door hem gewenscht. Het Mi nisterie vertegenwoordigt de Kroon, de Lands overheid, van welke zelfstandig de regeering des lands uitgaat, zij het onder controle van de Staten-Generaal; het college van B. en ,W. regeert niet, maar is belast met de voorbereiding en de uitvoering van de be sluiten van den Raad, die de gemeentelijke overheid s. Uitvoering, voorbereiding en toezicht dat is iu hoofdzaak de taak van het college van Dagelijksch Bestuur .(art- 179 Gemeen tewet). Is nu voor, de uitvoering van 's Raads ver ordeningen en voor. het toezicht en toezien op het beheer en onderhoud van gemeente bedrijven en eigendommen enz., een (gemeen telijk-politiek) homogeen ooilege van B. en W. noodig? Geenszins, maar wel is het in hooge mate geweinscht dat uitvoering en toezicht geschieden door een college, dat niet eenzijdig is samengesteld, maar waarin zooveel mogelijk alle richtingen van den Raad vertegenwoordigd zijn. En wat aangaat de voorbereiding van al hetgeen in den Raad ter, overweging en be slissing moet worden gebracht, zeker treedt daarbij nu en dan verschil van politiek in zicht naar. voren: homogeen behoeft het col-, lege daarom evenwel niet te zijn. Het staat hier geheel anders als bij een Ministerie. Wordeu de leden van het Dagelijksch Be stuur der Gemeente het niet eens, niets belet den Wethouder, die van de meerderheid; verschilt, als raadslid in de vergadering van den Raad van zijn afwijkend, gevoelen te doe'n blijken en het voorstel van B. en W. te bestrijden. Gelijk trouwens herhaaldelijk geschiedt. Dit nu kan bij een Ministerie niet plaats hebben. De eene minister kan niet een wets-ontwerp van zijn ambtgenoot bestrijden, tenzij hij tevens lid van de Twee de Kamer. is. Edoch, de ervaring opgedaan bij de vereeniging van volksvertegenwoor diger en minister, in één persoon (Ministerie van 1897—1901), is van dien aard, dat vom- voor een da capo daarvan niet meer behoeft gevreesd te wordein. Duidelijk blijkt nu wel, dat iu. dit op zicht een college van B. en W. niet gelijk te stellen is met een Ministerie; dat het laat ste homogeen behoort te zijn, doch dat er geen enkele geldige reden is aan te voeren voor de noodzakelijkheid, om een college van B. en W- Homogeen te doen zijn. Voor de nieuwigheid, door, de S.D.A.P. uitgevon den, om bij de benoeming van wethduuders de hooge politiek op. dein voorgrnd te stel len, gevoelen wij dan o,ok absoluut niets. Wij achten haar zélfs bederfelijk. De minderheden behooren, zoo mogelijk, in het college van B. en W- vertegenwoor digd te zijn. Die vertegenwoordiging afban-, kei ijk te stellen van het ai of niet instem men met een door, d e S.D.A.P, ontworpen gemeentelijk program, moge voor haar ge- wemscht zijn om de partijgenooten zoet te houden, de Anti-revolutionaire partij zal er niet voor 'te vinden zijn. Het artikel in de Standaard besluit: Er is nog een andere, een zuiver princi- pieele reden, waarom samenwerking op. een gemeenschappelijk program met de S.D.A.P., met het doel elkander (e steunen bij de aanwijzing van wethouders, positief ontra den moet worden. De sociaal-democraten beschikken in ge meenten, waar. hun stemmencijfer van ceni ge beteekenis is, over een min of .neer sterke minderheid in den Gemeenteraad; bij uitzondering hebben zij in een enkele Ge meente de meerderheid. Nu wenschen zij ook in het college van B. en W- te zijn vertegenwoordigd. Een alleszins rechtmatig verlangen, waarin de anti-revolutionairen hen willen steunen. Evenwel, het is hun er niet alleen om te doen één hunner in het college van B. en W. te hebben zij stellen thans als eisch, dat het over en weer stem men op een candidaat-wethouder geschiedt op den grondslag van een gemeenschappe lijk program voor gemeente-po -.ick, nota bene door hen of althans op. hun initiatief ontworpen. Hetzij men hierbij beoogt een gemeenschappelijk inzicht te verkrijgen bij de meerderheid en alle beteekende minder heden, hetzij men zich bepaalt tot een min derheid, met het voornemen, andere minder heden voor de vervuiling van wethouders zetels uit te sluiten het doel kan, bij zulk een samenwerking, geen ander, zijn dan een homogeen college van B. en W. te ver krijgen. Dit is iets nieuws. Tot heden heeft de samenstelling van het college aldus plaats, dat de burgemeester door' de Kroon wordt aangewezen zonder eent'tG xwdewerkiAg van der1 rt°w.een taraad Zeker ia er een arana der «eesten omhoog, al heeft ook hier de geweld- en bloedperiode der laatste jaren remmend gewerkt. Maar duidelij ker dan ooit was het ook, dat de weg naar de W aarheid, door God den mensch geleerd, steil is en smal, en dat weinigen hem vinden. Voor ontelbaar velen is de Katholieke Kek, de be waarster der goddelijke Openbaring, niet de stad op den berg. maar de kille en sombere kel derwoning, die men met een huiver voorbij gaat. Q Erger nog dan dat. niet-kennen der Kerk is het miskennen. Ook dat zien wij van dag' tot dag. In den strijd tegen Gods Openbaring, schiet men de puntigste en giftigste pijlen tegen Rome. Niets nieuws voor ons. die aan be strijding gewoon ziin en het scherp genoeg in zien, dat de toekomst dien strijd eerder feller dan milder zal maken. Paraat ziin, het woord van den dag, gelde daarom, niet alleen op maatschappelijk, maar ook op kerkelijk en godsdienstig terrein. Wat, Dr. Vlaming voor veertien jaren schreef in zijn inleidend geschrift; Apologie of geloofs- verdediging, „dat het noodzakelijk is om het woord ..apologie" weer in ziin alleroudste be teekenis op te vatten als een geestesstrijd, voornamelijk tegen anti-christendom," is in. on zen jagenden tijd niet verouderd, maar raak aaiueel. Veel is en wordt er nog onder ons aan apologie gedaan, en gaarne prijzen wij dien volhardenden ijver, maar een uitsluitend Apologetisch tijdschrift was er nog niet. De roomschen in andere landen waren ons hierin voor. Dat werd gevoeld als een gemis. Die leegte gaat nu gevuld woden en dat gemis houdt op en wil hopen het voorgoed. Maar dan moet het vragen om zoo'n tijdschrift na vvor- len omgezet in krachtigen steun. Want onze ar beid is niet gomakkelijkwjj zjja er ons seherp van bewust. De bewustzijn willen wii hier «iet verder analyseeren, omdat wii vertrouwen, dat velen met ons meevoelen. Dat medegevoel z,al prikkelen en brengen tot medewerken. Velen zegden ons hun steun toe. Tusschen zeggen en doen kan een klove gapen; maar hier zal het niet zoo zijn. Wii vertrouwen daarop. Moeten wij ons werkprogram nog overleg gen? Eigenlijk begrijpt iedereen wat wii willen. De naam van ons tijdschrift „Het Schild" klinkt als een parool. Ons doel valt samen -met dat der Apologetische Vereeniging Petrus (Janisiu's: de Katholieke Kerk in haar wezen en streven meer en meer bekend te maken en tegen aanvallen te verdedigen. Wii hebben zoo wel katholieken als Met-katholieken op het oog. De katholiek van onzen tijd moet meer dan ooit rekenschap weten te geven van zijn geloof en zün vasthouden aan de Kerk. Voor een warme liefde behoeft hü een grondige ken nis. Slagvaardiger ook moet. hii staan tegen over de vele aanvallen op ons geloof in woord en geschrift. Hii moet een modernen herdruk 'bij zich hebben van den, ouden Roomsch- Catko- lijcken-mondstopper. En niet-katholieken moe ten ons beter leeren kennen. Meer kennis zal brengen minstens oneer waardeering. Men praat over en vecht tegen Rome veelal zonder genoegzame kennis. .Vele onzer bestrijders doen onbewust aan Don-Quichotterie, zij trekken den degen tegen spoken en hersenschimmen. Ook verdedigend zullen wii werken, en de slagen par eer en. Laat men. nu niet denken, dat „Het, Schild een priestertiidschrift ia. Keen, meer dan hen hebben, wii, de „leelken" op het oog. Veel apolo getisch werk komt in handen van hen dia het liet of minder noodig hebben. De leek hoort nog meer dan de priester de aanvallen en de bestrijding,; hii, moet zich dus ontwikkelen en oefenen. Een 'burgerwacht is ook hier op haar plaats. Wij openen ook een „Vragenbus," waarin ieder ziin vragen en bezwaren mag; wenpen. Aan de Redactie deele de vrager ziin naam mede, die vender geheim mag blijven. an deze vragenbus make men gerust een ruim ge bruik. Hoort men een moeilijkheid tegen °'ns geloof of onze Kerk en weet, men geen ant woord. dan is de Vragenbus de hulp in deu nood. Voor alles iMins streven, bevattelijk en popu lair te ziin, niet te spreken over de hoofden 'heen, maar tot de harten, en het verstand. Meer zeggen schijnt ons niet noodig; de daden mogen spreken. Wii sohieten de wapenrusting aan, en heffen het schild, zonder vrees, en vol moed en ver trouwen. Sterk door het geloof en lenig door de liefde willen wii werken tot verdediging en bevestiging van, het erfdeel der vaderen. Door veler hulp zal het blijken, dat onze moed geen overmoed was en de geest van GanLsius. den Hollandschen Apostel, nog leeft en werkt in zijn nageslacht. Sterk door ziin voorbeeld en steun beginnen wii en hopen te slagen. zou men niet graag ae Duttscne markt verlie zen, zoodat men tot groote tegemoetkomingen bereid was. De Nederlandsche groentenhandel, vervolgt hij, heeft overigens zeer goede jaren doorgemaakt en is zeer kapitaalkrachtig gewor den. Men is dan ook volkomen bereid, den Duit- schen handel met credieten te ondersteunen, door voor de leveringen slechts een vierde in Duitsche bankbiljetten te verlangen, terwijl men voor dé rest credieten van zes maanden zou willen toe staan, onder voorwaarde dat de Hoilandsche banken de Duitsche biljetten met een bepaalde marge financieren. In Nederlandsche bank-kri- gen is men niet ongeneigd' dit vraagstuk in overweging te nemen, wanneer maar de zeker heid bestaat, dat de toestand in Duitschland zich consolideert, en niet door stakingen een te groot gedeelte van het arbeidsvermogen, dat men op het oogenblik als het belangrijkste ka pitaal van Duitschland beschouwt, verloren gaat De betaling, waarmede men in Holland rekening houdt, zal dus in hoofdzaak moeten geschieden in den vorm van waren, waarbij, afgezien van de groote uitvoerartikelen, als kolen, kali, enz., nog een groot aantal andere in aanmerking komt. De Duitsche regeering, besluit de handels- expert zich voor oogen houden, dial het er than som gaat, dat de Nederlandsche markt met Duitsche producten te verzorgen, anders zul len de concurrenten een geweldigen voorsprong krijgen. UT. i. 11 i 1 ,i .r 1 _wi' Het Schild. Men vraagt ons de aandacht te vestigen op een nieuw Katholiek tijdschrift „Het Schild apologetisch maandblad, onder redactie van eenige leden der Apologetische Vereeniging ,Petrua Canisius." In Juli is het eerste nummer verschenen, met o.m. een belangwekkend artikel van pater G. A. hjeiier O. P. over Roomsche Kerken. Het doel van de nieuwe periodiek omschiift de redactie in een inleidend woord, als volgt: Onder Gods zegen beginnen wij een nieuwen ,ribeid. Wii 'kennen hem als noodzakelijk, maar )ok van een niet te onderschatten moeilijkheid. Daarover konden wii veel zeggen, maar vve negen kort zijn. Beter dan nu onze inleidende woorden het kunnen, mogen in de toekomst onze daden velen daarvan overtuigen. Noodzakelijk is onze arbeid. Sinds lang, reeds was er onder ons een drang naar een Apologe tisch tijdschrift, niet slechte in dè Apologeti sche Vereeniging Petrus Canisius, maar ook daarbuiten. Het is de vrucht van. -een goed in zicht in onzen modernen tijd. Sinds jaren reeds was daarin een. verinniging en vergeestelijking, een verwijdering van het brute materialisme, die vanzelf een streven opwaarts werd. Was het niet merkwaardig, dat de fel-antigodsdien- tige Vereeniging „De Dageraad' onlangs als een der redenen van haar kwijnend bestaan, een te -tug vasthouden aan het materialisme aangaf? Zoo'n verklaring van een vereeniging, die op haar orgaan brutaal bazuint, dat zii den gods dienst onder alle vormen bestrijdt, ia zonder oommeoi.a»'- duidelijk gennaat. Internationaal voetbal. Er is reeds medegedeeld', dat de voorgenomen toer van een Fransch militair elftal naar Zwe den niet zou doorgaan; daar de Fransche Voet balbond' den tocht verbood; in verband met het feit, dat de Zweden reeds tegen de Duitschers gespeeld hebben. De Zweedsche autoriteiten heb ben onmiddellijk al het mogelijke gedaan om deze boycot ongedaan te maken, daar zij op de wedstrijden met de Entente meer prijs stellen dan op die met Duitschland. De Zweden hebben thans toegezegd, voortaan geen relaties met Duitschland op voetbalgebied te onderhouden. Dit is yoor Duitschland een leelijke steeep door de rekening, daar verschillende Zweedsche elf tallen toeren door Duitschland hadden toege zegd. In verband met het bovenbedoelde besluit van de Zweden, heeft de Fransche Bond thans besloten een sterk militair elftal naar Zweden te zenden. CRICKET. Haarlem IIV.R.A- II Deze wedstrijd eindigde in een innings overwinning voor Haarlem II .(plus 107 runs). V.R.A. bat eerst, maar binnen een uur zijn de Amsterdammers, die met 9 spelers verschenen, van de mat terug. Totaal 32. Geen der spelers kwam in de duboele cijfers. Bowlingeijfers: Ter Haar 4—9 F 3—20. Haarlem II scoort hierna 178 runs. Sanders 45, Paulen Sr. 31, Wijs 27, Bijle- veld, 15, Ter Haar 11 not out. Bowlingeijfers: He Koster 369. De Meije- re 5—53. K. Schmeink 1—18, Schut 0—5 en D,ouwes 0—9. De tweede innings van V.R.A. 2 b le vert 39 runs op, Schut 14. Bowlingeijfers: Ter Haar 5-—24., Boeljon 3—12. de Ruyg R.-K. Bakkers. Dezer dag'en vergaderde de JR.-K. Bakkers pa troo n s v e r eeniging St. Cleanen®, afd. Am sterdam. Besloten werd einde Augustus of begin September e.k. een groote propaganda- yergadering te beleggen. Verschillende spre kers hebben reeds hun medewerking toege zegd. De Nederlandsche handel en de Duitsche Exportmoeilükheden. Van het grootste belang, schrijft de Berlijn- sche correspondent van het „Berliner Tagebl." is het volgend bericht van een gezienen HolUand- schen handelsexpert, die zoo juist van een stu diereis in Duitschland teruggekeerd is. De toestand der levensmiddelenvoorzienLng in Duischland vertoont op het oogenblik eene groo te overeenkomst met dien toestand, die in Neder land na het aftreden van het ministerie-Cort van der Linden bestond. Ik had in Holland' gelegenheid met toonaange vende firma's te spreken over de vooruitzichten van den handel met Duitschland en algemeen was men van meening, dat deze het best kon geschieden, wanneer een direct verkeer tusschen de handelaars onderling mogelijk was. Als een belangrijk artikel voor den uitvoer naar Duitschland, beschouwde de zegsman van den correspondent, groenten, in de kringen der Nederlandsche groentenexporteurs voelde men; dat de slechte stand van de Duitsche valuta een ernstig beletsel was. maar aan den ondieren kant Gemeente-ambtenaren. Laatstleden Zaterdagmiddag vergaderde in het raadhuis van Bloomendaal te O ver veen de onder at'deelmg Haarlem en omstre ken van den Nederlandsehen Bond van Ge meente-ambtenaren. Al® voorzitter fungeerde de heer Berg man, gemeente-secretaris van Halfweg, aLs secretaris de heer Troost, hoofdcommies ter secretarie van Haarlemmermeer. Door den penniug):Iieeet6r' werd verslag uitgebacht over het afgeloopen boekjaar; de inkomsten bedroegen 77.860; d'e uitgaven 34.065, zoodat de rekening sluit met een ba tig saldo van j 43.80. Uit het jaarverslag van deu secretaris bleek, dat het aantal leden in het jaar 1918 vermeerderde met 7 en op 31 December j.l. bedroeg 66 en wel 6 burgemeesters, 12 se cretarissen, 7 ontvangers, 30 ambtenaren ter secretarie en 1 ambtenaar ten kantore van een gemeente-ontvanger. Door den dood werden aan de afdeeling ontrukt de beeren Jhr. Mr. Sandberg, burge meester van Haarlem en L. F. Bindinga, ambtenaar ter secretarie van Haarlemmer- liede c.a. Nadat de secretaris zijn verslag had uit gebracht kwam in behandeling de agenda van de afdeelingsvergadering. welke op a.s. Zaterdag te Amsterdam zal worden gehou den. 1 Tot afgevaardigden naar deze vergadering werd aangewezen de beer Kiphardt en tot diens plaatsvervanger de beer Vlasveld, bei den ambtenaren ter secretarie te Halfweg. Na afloop der vergadering werd door den heer van der Flier, secretaris der gemeente Bloem end aal, den aanwezigen gelegenheid geboden tot een nadere kennismaking met dé registratuur, zooals die in Bloemendaal s gemeente-administratie in toepassing word gebracht. 1 Dit registratuur-stelsel, waarvan de van der Flier de ontwerper ls, viel b« de aanwezigen om zijn eenvoud en duidelijk heid zeer in den smaak. Zeker zal het op vele secretariën in de toekomst navolging vinden, Onze winkelstand. Zaterdagmiddag' heeft de heer H. J. Sohenl- derman Jr. in het perceel Jausweg 51 zijne, eertijds te Amsterdam gevestigde stempel fabriek, drukkerij en graveerinrichting her opend. 1 Het perceel is voor dit doel geheel mouw ingericht en geschilderd, zoodat het er fiech uitziet en al direet een goeden indruk maakt. Vooral de inrichting doet den naam „Per fect", die de fabriek draagt, alle eer, aan, terwijl bovendien de uitgebreide collectie artikelen, als stempel-eaohets, naamplaten enz., alles keurig afgewerkt, den bezoeker tot koopen lokt. Bij wijze van reclame verstrekt de heer Scheulderman aan alle lcoopers een doosje met stempel, hetgeen bij ben zeer zeker wel in den smaak zal vallen. Vermel den we ten slotte nog de fraaie bloemstuk ken, die ter gelegenheid van de heropening der zaak, den eigenaar waren toegezonden, en die thans winkel en etalages sierden. Wij wenschen den heer Scheulderman in Haarlem veel succes toe. Liefhebberij-tuinen. Gelijk onze lezers zich nog wel zullen her inneren, ontstonden, ten tijde der groote voed- selschaarsohte, op verschillende punten om de stad z.g'. volkstuintjes, stukjes grond van 100 vlerk. M., die voor matigen prijs gehuurd kon den worden, en waarop verschillende tuinbouw-, gewassen werden geteeld, om aldus in den destijds heerschenden voedselnood eenigs- zins verbetering te brengen. Bii de verhuring der tuintjes, d-oor bemidde ling van d'e Vereeniging tot bevordering der Bijenteelt, en. de Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde aangelegd, stelde men zich bovendien voor, deze tevens als plaats voor ontspanning te doen dienen, door de huurders aan te raden biien te houden en een gedeelte van den grond voor bloementeelt te reserveeren, waardoor de arbeider, na volbrachte dagtaak, zich een uit tekende en gezonde ontspanningsiplaats kon verzekeren, die nog maar al te velen in de lietberg zoeken. Met dit, op zichzelf heel mooie streven was men dan oo'k ten zeerste ingenomen en het werd door de gebruikers ook gewaardeerd; doch de risico van telkens te moeten verande ren, de verschillende verplichtingen, waaraan men onderworpen was, kortom, het feit, waaraan in;vele gevallen geen meester op eigen grond kon ziin, deed bii enkele huurders, die uitslui tend uit liefhebberij een tuintje bewerkten, het denkbeeld opperen, om zich coöperatief een stuk tuingrond aan te schaffen, waarop lief hebberij-tuinders speciaal naar hartelust kon den tuinieren. Dit denkbeeld vond zooveel in stemming, dat men de koe bii de horens nam, en een coöperatieve tuinbouwvereeniging op richtte, wellke den naam „Eigen Tuin" ontving. Aanvankelijk werd een lap grond gehuurd, doch na veel wederwaardigheden slaagde men er ir. 2Y2 H.A. uitstekenden teelgrond te koopen, ge legen aan de Zomervaart, in den Poelpolder, onder de gemeente Haarlemmerliedo on Spaaruwoude, waar thans de tuinen definitief gevestigd ziin. Doot het bestuur uitgenoodigd, waren wij Zaterdag in. de gelegenheid, de respectievelijka tuintjes te bezichtigen, en bii het, binnentreden erkenden we al dadelijk, dat de vereeniging haar naam „Egen T uin" alleszins waardig isjAan den rechterkant bevindt zich een plantsoen en aan den linkerkant een gedeelte, waarop de kiude. ren hun botanische kennis in practyk kunnen brengen. Daarachter bevinden zich de tuinen, een oppervlakte van 2 H.A., die over 50 huur ders verdeeld ziin, zoodat elk een 400 vierk. M. voor zich heeft, waarvoor zii J 20 huur per jaai betalen. Het idee der volkstuintjes vindt men bier dan ook terug, doch de leden beschikken eerstens over een aanzienlijker oppervlakte. Verder z-ijn zij en iiier criner liet vooral om baas op eitfen tuin en loopen niet de kans dan dit en dan dat stukje toegewezen te krijgen, Dat het liefhebberij' is, kan men dadelijk mer ken de meest verscheidene gewassen worden' er door elkeen geteeld, terwijl enkelen er nog een prieeltje hebben gebouwd. Het bestuur, dat ons rondleidde, verzekerde ons dan ook, dat he'. voor hen een heerlijke ontspanning is en de stevige wandeling, de men maken moet om et te komen, hadden z,e er gaarne voor over. Nu, na alles wat we gezen hadden, konden we ons dat voorstellen en voor de vereeniging „Eigen tuin" hopen we, dat ze no» vele jaren haar leden deze ontspanning zal kunnen schen ken. HET BONxNENSTELSEL BIJ DE BROOD- VERKOOP NOODZAKELIJK? Hooggeachte Redactie, Gaarne zouden wii de onderstaande regelen een bescheiden plaatsje in Uw geeërd blad zien ingeruimd. Voor uwe bereidwilligheid daartoe zeggen wii u bii voorbaat beleefd dank. Het behoeft wel geen betoog, dat het bon nenstelsel zoowel voor de 'bakkers als voor het pulbliek zeer veel beslommeringen meebrengt, die zoodra ze overbodig bliiken moeten worden opgedoekt. Het wil ons voorkomen, dat het moment diei overbodigheid, thans gekomen is. Aanleiding tot deze 'bewering vinden wii in het volgende,' Sedert eenigen tiid wordt hier en daar wede» het z.g. „half om half' (een mengsel dei grondstoffen voor wit- en bruinbrood) door bakkers geleverd. In verband hiermede brachten de onderge- teekenden een bezoek aan den onder-directeur van het distributie-bedrijf, den heer Zaalberg, namens wien de H'oofdcontroleur. de heel Nieuwenhuis, dat deae aangelegenheid, hoe urgent overigens ook, door hem niet wordt ter hand genomen. Eenigen tiid geleden tooh ,werd bii een Am- eterdamsch. bakker, den heer Bonnet dit „half om half" in beslag genomen. Omtrent een es ander werd daarna gerapporteerd naar Den Haag maar eenige beslissing kwam van daar' uit niet in. Bovendien werd nadien toestemming ver leend om het z.g. Car's Moutbrood zonder te verkoopen, onder overweging, dat hot 01 daarvoor vrij uit Engeland is ingevoerd. Nu vragen wiiwanneer de verkt>op 11 z.g. half om half eigenlijk oogl^nd wordt toegelaten, wanneer voorts behft ,Vr)J9 Par's Moutmeel ook gersten*®^l «>nder bon® verkrijgbaar is. van welke belde producten smakelijk brood is te b,eI'®1?en' ,llst het niet voor de hand. dat het brooalbonnenstelse* thans als totaal overbodigen bureaucraLsohen kompslomp kan worden beschouwd? Mogen de autoriteiten spoedig maatregelen in deze richting treffen! v. Met alle Hoogachting, A-'dam. 1-8-L9. JOH. JANUS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6