IIEÜKE UML'NIUn BUITENLAND Om huis en hoi FËÜILLËTON öe vredesonderhandelingen, IWoensdag 6 Augustus, Tweede Blad Oe opleideng ïof Vakonder>wij> zer in de bioemlioiienteelt en hef fuinbouwonderwijs in de hloenibellensf^eek. 1 r Een cursus tot opleiding van vakonderwijzer in de bloembollenteelt zal thans, bij genoegzame deelname, in October, worden geopend te Lisse. Candida ten voor dezen cursus moeten derhalve reeds beschikken over veel practische kennis en ervaring van de bloembollenteelt, want op den cursus zal de teelt der bolgewassen slechts be knopt worden behandeld, 't Is meer de bedoeling dergelijk en practici wat meer z.g. theoretische kennis bij te brengen, opdat het door hen later te geven onderwijs in het practische vak beter tot zijn recht zal komen. Na afloop van den cursus wordt een examen afgenomen op grond waar van een diploma van vakonderwijzer in de bloem bollenteelt wordt uitgereikt. De vakonderwijzeis kunnen derhalve later les geven in bloembollenteelt aan fuinbouwwinter- cursussen, doch ook alleen in dat vak, voor welk onderwijs momenteel door het Rijk eene vergoe ding van f2 per lesuur wordt betaald. In den regel wordt dat bedrag nog iets verhoogd door bijdragen van andere zijden o.a. van de provin cie. Het onderwijs van d'eze cursussen wordt, zooals reeds uit het schema bleek, des avonds gegeven, meestal gedurende 2 uur per avond en wel alleen des winters van af ongeveer begin October tot ongeveer April. Menig energiek practicus kan zijne winteravonden derhalve op dteze wijze tamelijk voordeelig benutten. Het aantal cursussen in een intensief tuin bouwcentrum als onze bloembollenstreek is haast beschamend! klein en zeer zeker is dat het geval net het bezoek, dat deze cursussen ten deel valt. Ongetwijfeld is dit mede een gevolg van de on bekendheid met dit onderwijs. Momenteel zijn er tuinbouwwintercursussen voor de bloembollenteelt te Bennebroek, Hille- gom, Lisse, Sassenheim en Noordwijk. Er is plaats voor dergelijke cursussen in meerdere ge meenten, terwijl zeer zeker het bezoek veel beter kon zijn. D voorwaarden ter verkrijging van een tuinbcuwwintei'cursus liggen onder het bereik van iedere vereeniging van belanghebbenden in belangstellenden in de tuinbouw of van een af- dceling daarvan, terwijl deze cursussen ook van gemeentewege kunnen worden gegeven. Feitelijk behoorde er in iedere gemeente vain de bloembol lenstreek een t uinbo uw win tercu i sus voor de bloembollencultuur te zijn en. zelfs een tweeklas- sige cursus, zoodat er ieder jaar nieuwe leer lingen zouden kunnen worden aangenomen. Het is immers in het belang van het in deze ge meente zoo intensief gedreven bloembollenvak, dat de oplichting van deze cursussen zooveel mogelijk wordt bevorderd en dat bestaande cur sussen zooveel mogelijk worden gesteund, niet in de allereerste plaats door financieele 'bijdra gen, hoe welkom ook, doch vooral door het doel dier cursussen te helpen verwezenlijken en der halve het bezoek zooveel mogelijk aan te moedi gen. Op die cursussen wordt vakkennis bijge bracht, toewijding voor dat vak opgewekt. Het vak zal daarvan mettertijd den terugslag ten goede moeten ondervinden. Laat ieder, die daar toe in de gelegenheid is, een deel van zijn vrije dikwijls nutteloos verloren gaande avonden aan zijne vakontwikkeling wijden ten bate van hem zelf, ten bate ten slotte van het geheele vak. La ten daarom ook de patroons hunne ondergeschik ten op dat cursusonderwijs attent maken. Overal kan het ^egeven worden en voor niemand be hoeft het volgen er van een beletsel te zijn: het onderwijs is kosteloos of vrijwel kosteloos. De onkosten, aan het houden van zoon cur sus verbonden, komen bijna geheel ten laste van het Rijk. De provincie draagt daann geoeeue- lijk bij, zoo ook als regel de gemeente, de ver eeniging, namens welke de cursus wordt gehou den en enkele belangstellenden, hoewel deze laatste bijdragen niet noodzakelijk zijn. Aan subsidie ter bestrijding van de onkosten der les sen, der verplaatsingskosten, der leermiddelen, der administratie- en vergaderkosten voor het personeel, verbindt het Rijk echter verschillende voorwaarden, waaromtrent nadere inlichtingen gaarne door mij worden verstrekt. Enkele der voornaamste dier vooiwaarden zijn: 1. het reglgment, het leerplan en de begroo- ting voor den cursus moeten worden goedge keurd door den Minister van L. N. en HL 2. de verdeeliug van de leerstof en de benoe ming van het onderwijzend personeel moeten in overleg geschieden met deni Rijkstuinbouwleeraar 3. het aantal leerlingen van een nieuw opge- ricbten cursus mag bij den aanvang der les sen niet minder dan 10 bedragen. 4. alle voor de Rijkssubsidie aangeschafte leer middelen blijven Rijks eigendom. 5. uit de Rijkssubsidie mogen geen uitgaven voor lokaalhuur, verlichting, verwarming en schoonhouden van lokalen worden bestreden. In verband met dit punt zij opgemerkt, dat in de meeste gevallen door de gemeentebesturen verwarmde en verlichte lokalen gratis ter be schikking woiden gesteld. 6. De op zegel geschreven aanvraag om sub- 7) Achter hen ging een meisje in versie- dat luisterde naar elk woord, li teen achtSPrakeD- »e twee boeren sloe gen geen acht op haar. Wat zou zulk een meisje zich om .dergelijk g^ekken bekom meren, de meisjes hebben dcn-e gedachten en bovend-r^K1" er toch niets van. 6adle" begrijpen zij Toen zij thuis waa'en zich gereed maakte het eenvoudige middagmaal te ber6ideUj vroeg zij haar mcht: «Heelt de Beukenboer gestudeerd?" "Wat ©en vraag weei', antwoordde deze. «•Wij zijn immers te zamen op school geweest, ik en de Beukenboer, God schenk e hem de eeuwige rust! Maar zijn jongen studeert." „Dat is de Beukenboer, dien ik bedoel. „Loop heen! Die wordt van z'n leven geen boer. Eerst toen Eva vertelde, wat de beide boe ren met elkaar gesproken hadden, geloofde Ju er aan. Eva kon echter den i onsen boei' niet uit sidie moet, vergezeld van de noodige bescheiden, vóór of op 1 October bij die directie yan dien' Landbouw zijn ingezonden. Het is bevreemdend, dat van het oprichten van tuinbouwwintercursusseni niet meer gebruik ge maakt wordt, al is dit wellicht mede te wijten aan het te kort aan bevoegd personeel. Het on derwijs aan deze cursussen wordt n.l. als regel gegeven door een tuinbouwonderwijzer, d.i. een onderwijzer in het bezit van een acte van be kwaamheid tot het geven van schoolonderwijs in de beginselen der tuinbouwkunde. Deze kan worden bijgestaan a. voor het onderwijs in natuurkunde, plant en dierkunde door een onderwijzer, of, bij voor keur, door een hoofdonderwijzer, en b. voor de practische vakken door een erva ren tuinbouwpracticus, In dit tekort aan personeel begint thans een kentering te komen. Ook de binnenkort te ope nen cursus voor vakonderwijzers in dte bloem bollenteelt tracht in dat tekort te helpen voor zien. De lessen aan dezen cursus zullen daar toe ook zooveel mogelijk gegeven worden op de voor de deelnemers meest geschikte tijden. Ze kunnen op een of twee dagen van de week wor den gesteld, zoo noodig alleen op de avonden, na afloop derhalve van de dagtaak. Het onderwijs wordt daarbij kosteloos gegeven, terwijl vergoe ding van reiskosten wordt verstrekt. Zij, die den cursus, welke ongeveer twee jaren duurt, wen- schen te volgen, moeten den 21-jarigen leeftijd hebben bereikt, een toelatingsexamen afleggen m de NedCrlandsche taal, rekenen, aardrijkskunde en kennis van de 'bloembol len teel t en minstens vier jaar in de practijk van de bloembollencul tuur werkzaam zijn geweest, terwijl aanmelding tot deelname aan den cursus vóór of op 15 Au gustus a.s. bij mij moet plaats hebben. De deel nemers aanvaarden door het volgen van oen cur sus alleen de moreele verplichtingen om zich na afloop van dten cursus aan het examen voor vak onderwijzer in de 'bloembollenteelt te onderwer pen en zich later als zoodanig ter beschikking te stellen voor het geven van onderwijs in de bloembollenteelt aan gewone tuinbouwwintercur sussen en zoo- noodig aan cursussen voor volwassenen wanneer zij daartoe in de gele genheid zijn en een beroep op hunne medewer king wordt gedaan. Voor het bloembollenvak en zijn beoeienaars hoop ik daarom dat een druk bezoek aan den te openen vakpnderwijzersenrsus te Lisse ten deel mag vallen, opdat daarvan later het onder wijs aan de tuinbouwwintercursussen dubbel kan profiteeren De Rijkstuinbouwleeraar, K. VOLKERSZ. He' verdrag met Oostenrijk. De leden der D.-O. financieele delegatie zijn naar Weenen vertrokken. D'e bewoners van Marburg en het Draudal hebben tot den gedelegeerde bij do vredescon ferentie, dr. Klamuicker, een telegram ge richt, waarin zij verzoeken nog op het laat ste oogenblik al het mogelijke te doen om te bewerken, dat zij bij het moederland Duitseh Oostenrijk kunnen blijven. Een gewelddadige ontbinding der gemeentebesturen zou bun geen beletsel zijn om tegen de afscheuring in verzet te komen. De bezette gebieden. De „Deutsche Allg. Ztg." schrijft over de door de „Temps" openbaar gemaakte over eenkomst betreffende bet bezette gebied: Deze overeenkomst wijzigt het vraagstuk der bezette gebieden in een zin, welke voor Duitse,hland een gunstige uitwerking hebben kan. Al behoudt de Entente zich volledige vrijheid voor en al heeft zij zich hij haar toe gevendheid jegens Duitschland door haar eigen belangen en Duitschland's macht tot betalen laten leiden, zoo is in de overeen komst wellicht toch het eerste teeken van be reidwilligheid te zien om het vredesverdrag dusdanig uit te leggen dat van de Duitsche financieele kracht niet meer dan mogelijk is wordt geëischt. De Serviërs zijn ontevreden. Na de Grieken uiten de Serviërs hun onte vredenheid over de wijze, waarop Bulgarije wordt ontzien. Servië heeft geen recht gede legeerden op Bulgaarseh grondgebied te zen den om de roerende goederen terug te halen, ■welke de vijand geroofd heeft, terwijl Frank rijk en België dit recht in Duitschland wel hebben gekregen. D© Bulgaren hebben in Ser vië meer dan drie millioen stuks vee geroofd het verdrag wijst er 28.000 aan de Serviërs toe, terwijl zij 650.000 stuks eischen. Verder ziet de Servische regeering zich uitgesloten uit de geinterallieerde commis sie» belast met de tenuitvoerlegging van het verdrag met Bulgarije. Dat belooft nog wat op den Balkan! Mauritius vraagt aanhechting bjj Frankrijk. Dr. Riviéra, gedelegeerde van de oorspron kelijk Fransehe bevolking van het eiland het hoofd zetten. Tien of twaalf jaar had hij op de hoogesehool geizeten! Wat hij daar alle maal wel mocht geleerd hebben? En nu was hij teruggekomen om den hof te besturen, opdat hij niet in vreemde handen zou over gaan. Dat vond zij mooi! En hoe goed was hij. Een ander zou eeu lcelijk gezicht hebben ge zet, als hij haar had betrapt, terwijl zij hout sneed in zijn woud; maar liij niet. Hij had haar zelf toegestaan, in het vervolg nog meer hout uit zijn woud te halen. De goede God liet hem daarvoor weer ander groeien. God zou hem ook wel beloonen. Zij kon dit niet, maar wenschte, dat de Beukenboer een heel arme jongen was.... Zij betrapte zich op daze gedachte en zei tot zich zelf: „Foei, Eva, je wou, dat hij een arme jongen was als een belooning voor zijn goedheid Zij werkte ijverig voort, maar de gedachte kwam telkens terug. Waarom? Zij vond geen antwoord daarop. Zij begon te zingen en daarna te bidden, maar het hielp niet. Het schrale middagmaal werd bijna zwij gend genuttigd. Daarna moest zij de nicht uit den lijvigen „Hemelsleutel" voorlezen. Wat haar nog nooit was voorgekomen, geschiedde heden, zij las verkeerd. De oude vrouw kon het groote gebeden boek bijna geheel van buiten en zii hoorde aanstonds dat Eva .verkeerd las Mauritius, vraagt in het „Journal" rean- nexatie bij Frankrijk van het eiland,' dat in het begin der 19e eeuw door de Engelscben in bezit werd genomen en waarvan de be volking, bestaande hoofdzakelijk uit Indo- chineezen en Afrikaansehe immigré's, 50.000 zoneu van het oude Frankrijk telt. DE OORLOG VAN DE TOEKOMST. De hoofdredacteur van de „Revue du Droit international public," Paul FaucMlle heeft in de „Academie des oeuvres morales et poli- tiques" een studie voorgelezen over den toe komst-oorlog en de middelen om dezen te voor komen. Fauchille betoogt eerst, dat naar ziin meening de volgende oorlog in de eerste plaats een artilleriestriid op groote afstanden zal zijn. met luchtbombardementen, vergiftig de gassen enz., waarbij de overval onmiddel lijk zal volgen op een onverwachte oorlogs- verklaring. Ten einde het bloedbad en de verwoestingen van zulk een strijd te voorkomen, wil Fauchille dat men persoonlijk verantwoordelijk stelt, de staatshoofden, de leiders der regeeringen, de leden der parlementen en ook de generaals, officieren en soldaten, die de bevelen hebben uitgevoerd. De volkenbond zou daartoe alle mogendheden door bijzondere overeenkomsten mo'eten verbinden. UIT ENGELAND. Bijzonderheden omtrent de pclitiestaking. Bii het uitgaan van een stakersvergadering van den Politiebond, welke dicht van de Broadway werd gehouden ziin Jagen ten in dienst door de stakers lastig gevallen. De laat- sten wilden deze overhalen zich. bii hen aan te sluiten. Ytrer agenten werden door de menigte omringd en uitroepen werden gehoord als „Ontneem hun de uniformen." De agenten hielden zich tegenover elke uit daging zeer rustig en werden dan ook, nadat eenige inspecteurs ter plaatse waren versche nen, kalm door dezen weggeleid. Ook ia de Broadway werden eenige bobbie's bedreigd. Een werd zoo nauw in een hoetk gedreven, dat hit zich slechts door worstelen vrii kon maken. Een soldaat en een agent assisteerden hem' en slaagden er in veilig weg te komen. Nog langen tijd bleef een groote menigte op de been. Na de afkondiging- van de staking door de politieagenten hebben in een bepaalde wijk van Londen plunderingen van winkels plaats gehad. Er ziin maatregelen genomen om een herhaling te voorkomen. De bakkersstaking. In Engeland dreigde een bakkerestaking. De gezellen verlangden een loon van 4 p.st. per week en een 44-urige arbeidsweek. De patroons weigerden standvastig dezen eiseh in te willigen en verklaarden tegenover het stakingsdreigement. zich te zullen aaneen sluiten om in geineenschappelijken arbeid zooveel mogelijk de broodvoorziening in ge val van staking, te kunnen handhaven. Za terdag is de staking uitgebroken, maar in- tusschen waren al door bemiddeling van het ministerie van arbeid onderhandelingen ge voerd, die een mogelijke schikking deden voorzien. De eiseh der arbeiders zou aan ar bitrage worden onderworpen. Van beide zij den is hierin toegestemd. De staking die al was begonnen, kon nu niet meer worden af gelast. Men verwacht echter, dat nn heden alle stakende bakkersgezellen den anbeid zul len hervatten. Het ministerie van arbeid be reidt een wet op den nachtarbeid van bak kers voor. De regeering zal nu waarschijnlijk herp einde de werkgevers in de verhooging der productiekosten tegemoet te komen, toestem men in een verhooging van den broodprijs. Nu dreigt er weer een bakkersstaking in Schotland, waar de gezellen eveneens de 44-urige werkweek verlangen. De Centrumgroep. De voorzitter van de centrumgroep, of zoo als zij officieel heet, de „New Members Coa lition Group", majoor Guest, heeft nu een verklaring gepubliceerd, waaruit blijkt wat eigenlijk de bedoelingen zijn dezer groep, waaromtrent na de rede van minister Chur chill zoo uiteenloopende mededeelingen zijn gedaan. De re,den van de vorming van deze groep is eenvoudig deze, zoo zet die heer Guest uiteen, dat men het coalitiebeginsel wil versterken en zoo de vorming van een vereenigde partij onder de tegenwoordige coalitieleiders wil voorbereiden. De tegenwoordige coalitiepartij is niet po pulair, maar er moet komen een partij, ge- grondvest op do beginselen die 3,3.11 de vor- ming van de coalitie ten grondslag liggen. Het land behoort voor de partij te gaan en noodig is eveneens, dat in bet belang van alle klassen der gemeenschap een gemeen schappelijk front wordt gevormd tegenover hen, die hun bedoelingen, zoo noodig door in- conetitutioneele middelen, willen bereiken. Men hoopt nu op den eersten minister, die de verschillende coalitietroepen zal kunnen vereenigen tot een groote nationale democra tische partij. Weldra zal het lidmaatschap van de groep niet alleen van de leden, die voor het eerst in het Lagerhuis zitting heb ben zooals thans maar ook voor de oudere leden en voor buiten het Lagerhuis staanden worden opengesteld. UIT FRANKRIJK. De koopvaardijvloot. De regeering heeft een wetsontwerp inge diend om haar te machtigen een milliard 380 millioen francs ter beschikking te stellen voor den wederopbouw der Fransclie koop vaardijvloot. UIT DUITSCHLAND. De Nationale Vergadering en de dreilgenlde Kolennood. De Duiteeh-nationale volkspartij en de Duit sche volkspartij der Duitsche nationale verga dering hebben de volgende interpellatie bii die vergadering ingediend: Naar algemeen bekend ia, is sedert den herfst vian 1918 de kolenproductie aanzienlijk teruggegaan. Ooik heden nog bedraagt zij in het Roergebied minder dan twee derden van de vredesproductie. Daar komt bij. dat in het vredesverdrag de verplichting tot levering van groote hoeveelheden aan den vijand is aan genomen. Bovendien is de capaciteit der spoorwegen niet voldoende, om zelfs deze ge ringe productie naar de consumenten te ver voeren. Wanneer niet tijdig de noodige maat regelen worden genomen, staat te vreezen, dat 'in den komenden winter een groot gedeelte van de Duitsche industrie wegens gebrek aan kolen zal moeten stilstaan en daardoor mil- lioenen werkeloos zullen worden. Verder zal in de steden en op het land de brandstof in een dusdandgen omvang ontbreken, als tot dus verre nog niet bet geval is geweest, zal de volksvoeding door de onmogelijkheid te koken, worden bedreigd en zullen eveneens de gas- en electriciteitsvoorziening en de instandhouding van het verkeer ernstig gevaar loopen. Wat denkt de xegeering te doen, om de ontzettende gevaren af te wenden, die het land tengevolge van dezen toestand bedreigen? Socialifioering der Duitsche elect riciteits-industrie. Aan de Duitsche bladen ontleenen wij, dat de voorgenomen socialiseering der Duitsche electriciteitsindustrie alleen betrekking heeft op de hoogspanningsnetten en op centrales met een capaciteit van meer dan 5000 K.W. F abrieken, zooals die van de Allgemeine Ele'k- trizitatsgesellechaft en van Siemens Halgke zullen dus niet onder de socialisatie vallen, iwel echter verschillende door deze onderne mingen gecontroeerde maatschappijen tot levering van electrische kracht. De bedoeling van het wetsontwerp is echter niet geheel dui delijk daar verschillende van de desbetreffende ondernemingen gemengde bedrijven hebben en uit het ontwerp niet blijkt, of deze geheel dan wel slechts tendeele zullen worden ge naast. Bovendien is niet nauwkeurig aange geven, op weiken grondslag de te betalen schadeloosstellingen zullen worden berekend. UIT RUSLAND. Lenin van plan af te treden Een der, voornaamste Zweedsclie kranten, „Sveiiska Dagbladet", meldt, dat personen die in nauwe relatie staan tot de Moskou- sche sovjetregeerlng, en die dezer dagten te Stockholm zijn aangekomen, hebban verteld dat Lenin van zins is een algeheeie ver,an der ing te brengen in zijn politiek. De volks commissarissen zouden besloten hebben na langdurige en herhaalde beraadslagingen ,de macht in handen te geven van andere socia listische partijen. In een van deze zittingen zou Lënin. verkLaard hebben, dat liet beste middel tegen de reactie van Koltschak zijn moest de macht tijdelijk aan anderen te geven. Die dan spoedig tot de overtuiging zouden komen, dat bet hun evenmin moge lijk zou zijn als den bolsjewisten, orde te brengen in den Russischen chaos. Zoodra de nieuwe regeering dit begreep in het na jaar waarschijnlijk zou zij voor de bols jewisten weer plaats moeten maken. Tsjitsjerin, de minister van buitenland s-die zaken, zou het met Lenin eens ge weest zijn, Trotzki daarentegen .wild© mi nister van oorlog blijven- UIT HONGARIJE. Onder communistisch bewiud. Over dien val der communistische regeering verneemt de correspondent van het „HM." in Boedapest nog diat er dten len Augustus een concentrisch offensief der Entente begon. De Tsjechen trokken over de Eipel onder aanvoering van Engelsche officieren. Tegelijkertijd trokken Fransche troepen 'die stad Siklos, aan gene zijde dter Zuid-Slavische diemocratielijn, binnen. De Roemeniërs, die 'bij dte stad Isongrad aan de Theiss stonden, rukten naar het noorden op en bezetten de voornaamste spoorwegknooppunten. Tegelijkertijd had in Boedapest een zitting van dten arbeidersraad plaats, waar met negen tegen drie stemmen tot het aftreden dter regeering werd besloten. Uit achtergebleven documenten der bolsjewiki blijkt dat het communistische stelsel allen arbeid onmogelijk maakte. De ontvangsten stonden niet in verhouding tot de uitgaven. In eenige bedrij ven, welke die regeering per maand acht mil- lioen kostten, bedroegen de ontvangsten 16.000 kronen. De Sovjet, welks finandeele commissaris Ju lius Lengyel was, nam den 2len Maart 800 bankinstellingen met filialen over, die gesociali seerd werden. In de banken trof men acht mil liard kronen baar geld en acht milliard aan fondsen aan. De Sovjetiegeering gaf zeven mil liard papiergeld zonder dekking uit en bovendien werden al het goud en voorwerpen van waarde uit de kunstverzamelingen van particulieren in beslag genomen. In ongeveer drie maanden tijd hebben de 'bolsjewiki 16 milliard kronen opge maakt, terwijl de vijfjarige oorlog het voorma-' lige Hongaarsche koninkrijk geen negen mil liard heeft gekost. Er zijn officieele mededeelingen gevonden^ volgens welke de Sovjetregeering 400 millioen aan dte Munchener Sovjet heeft verstrekt. Een poging tot overrompeling in Weenen kostte 170 millioen. Ontzaglijke bedragen zijn naar Praag en ZuidrSlavië gegaan. In de groote Hongaar sche bank heeft de oude directie weer de leiding op zich genomen. De Sovjetlieden werden door de bedienden afgeranseld. Do regeering nog niet com-. pleet. Wij maakten dezer dagen melding van de lijst der vermoedelijke nieuwe ministers. Het tot op lossing brengen der regeeringscrisis in Honga rije schijnt niet zoo glad van stapel te loopen, dat het resultaat bekend gemaakt kon worden. In ieder geval wordt aan de „Vossische Zeitung'' uit Weenen bericht, d'at pogingen zijn gedaan, vertegenwoordigers van de burgerlijke en lande lijke organisaties tot het aanvaarden van een portefeuille te bewegen. De secretaris van de Cbr. socialistische werkliedenbond en de secreta ris van de Kamer van Koophandel te Boedapest werden aangezocht, doch maakten bezwaar. De minister van buiten!andsche zaken Agoston wees er op, diat een dergelijk uit secretarissen samen gesteld kabinet niet geheel het politieke gewicht kan hebben, dat vereisebt wordt voor het voeren der onderhandelingen met de Entente en voor het aanvaarden der verantwoordelijkheid voor den wapenstilstand en het vredesverdrag. Daarom bestaat thans het voornemen, zich te wenden tot gewichtige persoonlijkheden uit het oude parle ment. Uit de uitlatingen der Entente-vertegenwoor digers blijkt duidelijk, zooals ook van welinge lichte Hongaarsche zijde wordt bevestigd, dat de Entente met volle zeilen aanstuurt op de vor ming van een Donau-federatie. De Hongaar sche financiers zien daarin, in de eerste plaats ook in dte voortzetting van een gemeenschappe lijk financieel beheer, den besten uitweg uit de catastrofe. Om bij de Franschen in het gevlij te komen, bevelen zij de verandering van de kroon in de frane-sitandaard aan, voor de gehee le vroegere Oostenrij ksch-Hongaarsche monar chie. GEMENGDE BUiTENLANDSCHE BERICHTEN Lastige bergbeklimmers. .Volgens de „Iïmsbrüker N ach rich ten" staan de autoriteiten in zuid-Tirol voor een eigenaardige moeilijkheid. Toeristen, die uiting wilden geven aan hun Duitsche ge zindheid, hebben op de bijna onbestijgbare toppen der Sauntner- en Vajolettürme zwart wit, rood en wit-roode vlaggen geplant. Er werd last gegeven deze vlaggen te ver- wijderen (Zuid-Tirol is naar men weet aan Italië toegewezen). Bergbeklimmers beproef den te vergeefs de toppen te bereiken. Daar na heeft men getracht de vlaggen van uit een vliegmachine stuk te schieten, eerst met mitrailleurs, tenslotte met mijnwerkers, tot nu toe echter zonder resultaat. Het bolsjewisme in Canada. D;e Canadeesche politie heeft in V.mcou». ver, JVinnipeg' en andere plaatsen brieven in beslag genomen, waaruit bljjkt dat de revolutionairen in Canada plannen hadden gesmeed om itn alle steden en dorpen van het Dominion tegelijkertijd onlusten uit te lokken met het doel zich van de regeerings- macht meester, te maken. Ee|n vrouwelijk parlementslid in Canu te Als lid vain de Wetgevende Vergadering van Saskatchewan voor het district Pelly is eein vrouw gekozen, de eerste die in deze Canadeesche provincie in het parlement zit ting zal krijgen. De gekozene, mevrouw Ramsden, volgt haar, onlangs overleden man als, volksvertegenwoordiger op. Ectn mooie ontdekking. Volgens de „B. Z. a. M." zijn op den Hunsrück ertslagen ontdekt. Door een fir ma te Coblenz zijn boringen naar ijzer- en mdngaanerts gedaan. Deze werkzaamheden zijn tot nu toe met volledig succes be kroond. Het is gebleken, dat het geheele, Ldar-bosch een grooten rijkdom aan ertsen bezit. Het erts ligt 2 8 M. diep in den grónd, doch komt hier en daar zelfs aan de oppervj^kte. Volgens een officieele ana lyse bevatten de ertsen 55 60 pCt. metaal en 80 pCt. mangaan. Een voordeeltje dus voor de Duitsche industrie. „Waar hebt gü vandaag uw hoofd weer," zei ze toornig. Maar het hielp niets. De letters dansten voor haar oogen of verborgen zich achter el kaar of sprongen zelfs op verkeerde plaats. Was het hoek vandaag betooverd? Een „Hemelsleutelbetooverd, koe dom! Door de, kamerdeur keek een oolijk gelaat. Langzaam trad een lichaam te voorschijn. Zacht drukte de jongen de huisdeur achter zich dicht. „Goeden avond!' Het was Hansel, uo koejongen van den Beukenhof, die een dikke bundel onder den arm droeg. Lachend stond hij aan de deur en keek nu eens de oude vrouw, dan weer Eva aan. „Wat wilt gij, jongen, vroeg de oude. „Niets, niets wil ik.^Maar ik kom je wat brengen van den hoer. „Van welken boer? „Van den Beukenboer natuurlijk. Eva bad een kleur gekregen. Dat bil haar ook juist in die gescheurde japon had moe ten zien! Bijna wilde zij driftig op deii jon gen toevliegen en hem zeggen, den bundel maar weer mee terug to nemen. Maar dat zou niet mooi geweest zijn; dat zou hem gekrenkt hebben. Het is immers geen schande^ dat arme menschen, die niets kum- ,nen verdienen, een aalmoes aannemen van goedhartige mensohen. De oude vrouw pakte den bundel uit. Oiide, nog heel goede rekken, japonnen en ander bruikbaar goed en ten slotte nog een heel stuk nieuw linnen kwamen te voorschijn. „Zeg den boer, dat hij vriendelijk bedankt! is en wij voor hem zullen biddem" zei de! oude vrouw tot den knecht. ,,'t Is goed,,' lachte deze en ging. Eva volgde hem. Buiten voor de huisdeur zeide zij: „Hansel, heeft de boer anders niets gezegd?" I „Neen, waarom?" J „Ik meende dat maar zoo. Zeg hem, dat hij dit nooit meer moet doen." „Zoo?" vroeg Hansel verwonderd. „Je bent een zottin, Etva!" i Hij ging heen. Eva zette zich voor de huis deur op de bank en staarde gedachteloos, voor zich uit. Gedachteloos? Neen. Do ge dachten joegeu zoo verward en wild door, elkaar, dat zij geen enkele gedachte kon vormen, y- De zon ging als een machtige, bloedroode. schijf achter do bergen onder, nog een gloed van licht als avondrood over lucht en aarde uitgietend» In het dal Jjegon het te scheme ren, maar de hoogte lichtte nog in rooden avondglans. De Beukenboer, de huishoudster en de. meid zaten, voor het huis op de bank. Langs den weg kwamen twee vrouwen. De [toenemende duisternis liet niet goed^ onder scheiden, wie zij wareo, maar toen zij bij da bank gekomen waren, bemerkte men, dat zij, Bteedsch waren gekleed. „Goeden avond, buurman. Goeden avond, samen," groette de een en de anaere mom pelde de groet halfluid na. Jagler, de barones," fluisterde de huis- ho'udeter 'verschrikt en maakte een kruis. „Goedenavond mevrouw de barones," zei de Beukenboer. „H»t doet mij veel genoegen, u in mijn buis te kunnen begroeten. Wees zoo vriendelijk plaats te nemen, bet is heer lijk buiten! Dóch wilt u liever in de kamer komen?" U zijt te goed, werkelijk, antwoordde de barones. „Het ls zoo aangenaam bier bui ten." Dit zeggende zette zij zich naast den jongen boer op de ruwe houten bank neer. Er heerschte eenige oogenblikken stilte. Daarna zei de barones: „U zijt laug op de hoogesehool geweest, nietwaar? Wat hebt u eigenlijk toch gestudeerd?" IWordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5