Levonsmiddslenvoorziening binnenland 'Machtigingen, Schol, Schelvisch en Poon Steuncomité te Heemstede. Hederiand en België. ONO^dfAl» 7 AUG I9|9 42ste JAARGANG 10018 D£ ABONNEMENTSPRIJS BEGRAAST VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 BUREAUX' NASSAliLAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELINfa „DRUKKERIJ No. 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,70 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 2} CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladert De Directeur van het Gemeentelijk Levens middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, iat verkrijgbaar wordt gesteld: op Vrijdag S Augustus 1919, van 10 uur ;.m. lot 1 uur n.m. per persoon 8743 een pond groaie Schol a 22 cent per pond OF een pond groote schelvisch a 15 cent per pond OF een pond poon a 15 cent per pond 1 op vertoon van - VISCHKAART No. 19501—24000 in de Gem. Vischhal. - N gedurende het tijdvak van 9 tot en met 15 Augustus 1919 (Zoolang de voorraad strekt op bon D. No. 38 3 ons Macaroni, tegen den prijs van f 1.41 per K.G., 0.1 per ons (onverpakt) of f 0.83 per V2 K-G. in origineele verpakking. dat de machtigingen voor deze verstrekking Joor H.Ft. winkeliers moeten worden afgehaald op Vrijdag S Augustus aan zijn bureau (kamer No. 3). De Directeur voornoemd, F, DE JONGE, Het Bestuur maakt bekend, dat het besloten heeft de werkzaamheden op 1 September a.s te beëindigen. Aan allen, die het Steun-Comité geldelijk ge steund hebben, of op andere wijze hebben mede gewerkt bij de vervulling van zijn taak, wordt üerbij, mede namens het Gemeentebestuur, Jank gebracht. Zij, die nog iets te vorderen hebben, worden verzocht daarvan vóór 15 Augustus a.s, opgaaf ie doen aan den. Penningmeester, den heer A. B. VAN TIENilOVEN. 8783 H. J. A. BRON, Voorzitter. K. INGERMAN, Secretaris. Schaakmat. Katholiek Haarlem heeft tegenover de vrij postige houding der S, D. A. P, met haar ge meentelijk urgentieprogram een zeer principieele houding aangenomen. De Roomsche Raadsfrac tie heeit eenstemmig besloten het voorstel der roode heeren, om op de basis van een socialis- asch gemeenteprogram de eerst volgende vier jaren in zee te gaan, van d'e hand! te wijzen. Het bestuur der Katholieke kiesvereeniging heeft zich ten overvloede daarbij; aangesloten; en wij, die geacht kunnen worden wel eenig contact met Koomsch Haarlem .te hebben, ont vingen uit onze kringen geen enkel protest, kre gen geen enkele meeming te hooren, hiervan afwijkend, wel integendeel uitingen van Room sche kiezers, dat zij „natuurlijk'' niet anders van nun voormannen hadden verwacht. Die principieel afwijzende houding heeft de Haarlemsche S. D. A. P. blijkbaar in verlegen heid gebracht. De Katholieke fractie immers is na de roode de sterkste in den Raaden ook de S. D. A P. gevoelt wel de moeilijkheid om de Roonischen uit het college van B. en W. te we nen. En toch zou dit het gevolg moeten zijn van den wonderlijken opzet der S. D. A. P. Die verlegenheid uit zich nu in allerlei inter views, welke de heeren- Nagtzaam cn Reinalda wel zoo goed zijn in de beide „neutrale" plaatselijke Diaden bij. gebrek aan een eigen orgaan te doen opnemen. Het heet daarin, dat men van socialistische zijde met de vrijzinnig-democraten en anti-revo lutionairen een aangename briefwisseling voert, -tie wel iets van onderhandelen heeft; maar, ziet u, die Roomseh-Katholieken zijn zoo ver- 1 if' willen eenvoudig niet met ons pra- eu. Lu hoe kinderachtig toch: het roode urgen- a optogram is heusch geen ultimatum; men be- loef-t alleen maar alles te aanvaarden wat er in staat en mag er zelfs nog wat bij doen, wan neer die toevoegsels althans in bet kader der socialistische gemeentepolitiek passen. Het is ook erg flauw, om net de S. D A P kwalijk te nemen, dat zij naar ejschen en pro gram heeft gspublicee-rd. Vv zq dit niet aan naar kiezers en wassenaen invloed verplicht Aldus steken de heeren Nagtzaam en Rei- naida in de Stads-Editie der O. H. U. en het Haarlem's Dagblad elkaar de kaart door. Men zal moeten toegeven, dat al zu.ke argu- nenf'ea geen hout snijden. Dit zien. oe n^ren .elf wel in en daarom hebben zij er wat anuens ,p gevonden. Beiden komen n.m. ®et_ fart Kin- erltjke sprookje aandragen, dat de Katholieke partij haar houding enkel heeft laten bepalen oor persoonlijke overwegingen. In het college an B. en W. hebben momenteel twee Roomsche reth-ouders zitting en bij een meegaan met het roode uijgentieprogram, zou den Katholieken slechts één zetel worden toegewezen; vandaar de afwijzende houding onzer partij Is de voorstelling eigenlijk niet al te naief om op in te gaan Maar met politieke phan- tasieèn kan men niet voorzichtig genoeg zijn en daarom willen wij ook van dit dwaze praatje de ongerijmdheid nog wel even aantoonen. Meent men werkelijk, dat iemand in of buiten onze kringen aan het behoud van twee Room sche Wet-houderszetels gedacht heeft, toen de Raad omsloeg naar 20 lmks en 13 rechts? Bui ten dc 8. D. A. P. liet iedereen zijn gezond ver stand werken en redeneerde aldus: nu krijgen we een of twee roode wethouders, één Katholieke en een van de andere groepen. Dat was de ge wone loop van zaken. Maar daar kwam de S. D. A. P. niet haar urgentieprogram en wilde tegen den draad in als mindeitheid over de samenstelling van het college van B. en W. beslissen. En toen zeide men onzerzijds: daar passen wij voor! Uitvoerig hebben wij uiteengezet; dat het drij ven van de S. D. A. P. met haar ruggespraak tusschen kiezers en raadsleden, tusschen raads leden en wethouders, strijdig is met den geest onzer gemeentewet, dat zulk politiek gekonkel schadelijk is voor onze waarachtige gemeentebe langen. Bij dit oordeel hebben zich velen in het land aangesloten, niet enkel Katholieken', ook bij an dere christelijke partijen. Wij hebben de mea ning geciteerd van de anti-revolutionaire par tij in Arnhem, van mr. de Wilde in „de Stan daard". De christelijke Amsterdammer schreef in gelijken geest. Zelfs vele gezaghebbende mannen onder de liberalen en vrijzinnig-demo craten moeten van het roode drijven niets heb ben. Het ligt er immers al te dik op, dat de S.D.A.P. met haar urgentie-programs niets an ders dan partijpolitiek beoogt. En waarom zal een partij, die zich zelf respecteert, haar daarin helpen. E11 waarom zwijgen de heeren Nagtzaam en Reinalda hierover nu in alle talen? Al te kinderachtig nogmaals is het nu alleen voor Haarlem te veronderstellen, dat hier de Katholieken om persoonlijke redenen een principieel afwijzend standpunt zouden voor wenden. De roode heeren hebben de zaken wel aardig op den kop gezet: zij alleen zijn met hun ongehoord aanmatigend optreden de oorzaak der verwarring en met mooie sprookjes willen zij nu de schuld op de Katholieken schuiven! Veel pleizièr zullen zij daarvan niet beleven. Immers de nuchtere werkelijkheid zal de feiten voor het publiek rechtzetten. De Roomsche par tij in Haarlem zal geen haar breed van haar standpunt afwijken; dén eersten Dinsdag in September zal de Weth-oudeiskeuze plaats fa-eb ben op wettelijke manier en niet volgens een of ander socialistisch bedenksel. Dan moet de Raad de mannen kiezen, welke hij de meest geschikte acht als leden van het dagelijksch bestuur en dan zullen we zien, wie zich Iaat leiden door overwegingen van persoonlijken aard of van partijpolitiek en voor wie op de eerste plaats geldt het gemeentebelang. Men. meldt ons uit Heerlen: Te .Valkenburg is gisteravond een groote vaderlandslievende betooging tegen annexatie en mede tegen liet pro-Belgische en 1 ransch tijdschrift „De Kronyk", alhier .verschijnend, Sehouden. Duizenden inwoners, omwonenden en logees namen er aan deel. Telegrammen van aanhankelijkheid werden gezonden aan H. M. de Koningin en minister Buys de Beerenbrouek. HMilsJigssngj sti 5 re 5 sites* JlaïSssPse» I.n de tot in alle boeken gevulde groote zaal van. den Dierentuin heeft gisteravond een huldiging plaats gehad van mini-ster Aitl- bersc door Katholiek 's Gravepha^e ter ge legenheid van de aanneming van de Ar- beictdswet. Het plan was opgezet door het plaatse lijk comité, .van ae Kath. 80c. Actie; de voorbereiding en uitvoering was geschied door. de Katholieke Garde. In de zaal waren verschillende autpritei- teiien aanwezig o.w. eenige katholieke Ka merleden, Staten, en Gemeenteraadsleden en voorts de verschillende organisaties met hun banieren. Minister Aalterse, vergezeld van zijn col lega's Heemskerk cn de Vries, werd bij zijn binnenkomst met daverend applaus be- groet. Dr. Deckers, voorzitter van de K. v. A„ sprak den minister toe. Spr. schetste den minister als leerling van Sehaepman, een sieraad van de Katholieke Staatspartij. De resultaten van het ministerschap van dén heer Aalberse in liet eerste jaar zjjn schitterend. In dit jaar hebt gij, zegt spr. Nederland op sociaal gebied aan d,o spits gesteld van geheel dc wereld en de ver schillende regeeringen kunnen thans hun volk een arbeidswet schenken volgens Ne- derlandsch moelek Gij zijt daardoor geworden een van onze grootste mannen, en het is onze plicht, u als zoodanig te huldigen. Namens duizenden arbeiders en vrouwen van Nederland bracht spr. den heer, Aal berse da'nk voor den 8.urendag. Spr. gaf de verzekering dat de katholieke werkLieden hun dank zullen to.onen, door gestadig te blijven arbeiden, zoowel pp. ma terieel als op geestelijk gebied. De voorzitter van den U.K. '.Vo-lksbond, de heer Selvius, dankte minister Aalberse namens dc katholieke arbeiders van 'sGra- vonhage en bood hem 'namens die arbeiders een tweetal bloemstukken aan, Versierd met lipten van de nationale en Boomselic kleu- re'a. Minister Aalberse besteeg hierna onder een langdurig applaus het podium. Spr. meen de, dat deze vergadering wei ,wat vroeg was, .want de Arbeidswet is nog niet aange nomen. Spr. dankt echter voor de hulde, hem gebracht en wekte de arbeiders en arbeiders vrienden op om eraan mede te wer ken, dat de vrije tijd, welke dpor de nieuwe Arbeidswet aajn de arbeiders komt, nuttig gebruikt wordt. Spr. hoopte vcorts, dat de wet niet zal leiden tot vermindering van de productie, want daaraan is op dit .oogenbiik een ont zettend tekort en dit tekort werkt een prijs stijging in de hand. Stakingen tegen de duurte zijn daarom do-m 'en misdadig, want stakingen maken het tekort aan goederen in de wereld steeds grooter en dus de produc ten steeds duurder. Dpor vermeerdering van de rusttijden worden de arbeiders flinker en krachtiger. Spr. hoopte, 'dat zij die kracht zullen gebruiken voor intensiever arbeid; dan eerst zal de Arbeidswet ons volk ten zegen kunnen worden (daverend applaus). De voorzitter dankte hierna de ministers voor, hu[n aanwezigheid, waarna alle aan wezigen staande het JViUiolmus zongen. COONCENTBATJLE IN jDE VAKORGANI- SATIE. Ginder dezen titel -geeft de Maasbod,e een belangwekkend exposé van het accoord, op 27 Juni gesloten tusschen toet anarchisti che N. A. S., het s ocialisüüche N. V. V. en het „neutrale Ned. Verbond van Neutrale Vak- vereenigingen. Nadat eerst het N. A. S. cn het N. V. V. gaan uitzien ,of het er in slagen kon de opperleiding over de geheele vakbeweging in handen te nemen. Met de katholieken en eiiristelijken lukt dit natuurlijk niet: wèl met de neutralen. De Maasbode zegt er vsn: Als een der fijnste triomfen van de roo de vakbeweging mag gelden, dat zij er in slaagde zich door de 'neutrale te laten uit- noodigen om te spreken over samenwer king van alle vakbonden. Stel u voor, welk een fijne cóquetterie voorafgegaan moet zijn aan dezen stap, van liet N. V. N. V., welke de roode organi satie zoo sterk deed staan. Dn deze -zette liaar rol meesterlijk voort. Neen, zoo weerde de roode organisatie af, met u is het 'niets gedaan; wij worden het toch piet eens. Piquajnt is het briefje van het N. .V V., waunn deze waiiliocpszücht wordt geslaakt gevolgd door een paar. leelijke snauwen. Intusscken vond het N. V. V. al afwe rende gelegenheid om eens 'te iaformeeren, hoe het neutrale vakverbond dan wel dacht over de „demonstratieve algemeene sta king". Ten prO|Oi aan dit coquette spel werd het neutrale verbond no-g feller op sa menwerking gesteld. Alleen maar, die dempnstratieve staking hinderde het. j Beeds overwonnen poogde het neutrale verboind van die demonstratieve staking af te 'kernen. Maar gebaat heeft liet |n,iet. Op 27 Juni werd het accoord tusischen 'de drie roode (a|narchistiseh-rooide, eeht-rcode en neutraal ronde) vakverbonden beklonken. Van de diplomatie der heeren hoofdbe stuurders gewaagden de bladen daags claar- °P- In het vervolg zuilen de drie verbonden „waar noodig en mogelijk" gezamenlijk op treden. En zeifs hebben de vertegenwoordigers van het Neutraal- Verbond van Vakvereenigingen do demonstratieve staking ia principe aan vaard, zij het dan ook nog alleen „voor eco nomische doeleinden. Of het gevaar voor aigemeene staking en revolutie cok nog steeds dreigende is! Ka tholieken waakt 1 i Prijsregeling <löor do Itegeeriug. Het Ned. Gorr. bureau wijst er nog eens op, dat de N. U. M. niét spoedig zal ophouden te werken. Werd aanvankelijk verondersteld, dat de vre- dfc op economisch gebicdi ontspanning zou bren gen, in taliooze artikelen houdt do duurte aan. Zoo zijn er hier te lande voortgebrachte voe dingsmiddelen, die buitenland een aan zienlijk hocgere marktwaarde hebben dan hier, zoodat het t-e voorzien is, dat opheffing van de uitvoerverboden, die noodzakelijke levensbe hoeften zco niet geheel uit ons land zou doen wegzuigen, da-n toch de prijzen bovenmatig zou opjagen. O-m die reden is d'e opheft-mg van uitvoerver boden over dé geheele linie uitgesloten en eischt liet algemeen belang de handhavir.g van vele, ten einde naar onistaaigheden den uitvoer te verbieden of te beperken. Werd dus de N. U. M. opgeheven, dan zou de legeering zich gedwongen zien daarvoor an dere organen in de plaats te stellen o-m den werkkring der N. U. M. over te nemen. Niet al leen zouden uit den aard d'er zaak de nieuwe regeeriiigskan toren bij gebrek aan ervaring in den- aanvang bij den uitvoer veel meer vertra ging veroorzaken dan thans het geval is, doch de regeering zou daainiee weei belanden in de toestanden van -het 'bog-in van den oorlog met zijn exportvereenigingeti', later maximum-prijzen en distributie. Die richting wordt thans onge- wenscht geacht. Zoo is men op de gedachte gekomen, die nu als leiddraad kan worden aangemerkt. De re- geering stelt zich voor, om, in overleg met de N U M., en zooveel mogelijk deskundig voor gelicht, door middel van N. U, M.-heffingen, prijsregelend op te treden, waar zulks uitvoer baar zal blijken. Neder!andsohe voortbrengselen, van groot be lang voor binnen-landsch gebruik, en waarvan de buitenlaodsche marktwaarde grooten uitvoer en tengevolge daarvan binnenlandsche prijsstij ging, mag doen verwachten, zullen worden ge troffen door buitengewone heffingen. Grondstoffen, die niet van Neder,landsche herkomst zijn-, wettigen niet zoodanige vrees en het ligt derhalve in de bedoeling om hiervan de uitvoerverboden op te heffen. Tegenover de hooge N. U. M.-heffingen bo vengenoemd zal het mogelijk blijken om voor die bedrijven, waarbij uitvoer levensvoorwaarde is en welke kunnen aantoonen, dat de normale N. U. M. heffing van 1 pet. prohibitief is, in overleg met beianghebbentien en de regeering deze heffing te verminderen. In aansluiting aan bovenstaand bericht ver nemen wij, dat binnenkort de opheffing kan worden tegemoet gezien van de uitvoerverboden voor ruwe wol, ruwe katoen en hennep. Bijkskieeder.u near Pelen. Eenige maanden geleden was een belangrijke partij rijkskleederen aan Duitschland verkocht voor een aanzienlijk bedrag. Aangezien echter van de zijde der geassocieerde regeering-en be zwaar werd gemaakt tegen eiken uitvoer van kleederen naar 't onbezette gebied van Duitsch land, kon deze koop niet doorgaan. Naar wij thans vernemen, is men erin ge slaagd in beginsel overeenstemming te verkrij gen over den verkoop van een belangrijk deel aezer rijkskleederen aan de Fobische regeering voor een bedrag van ongeveer 15 millioen gulden, hetwelk zal wonden voldaan in Pool- sche schatkistbiljetten, betaalbaar in guldens. De onderhandelingen over dezen verkoop zijn door den vroegeren chef der rijkskleedingvoor- ziening, dea beer Hertszberger te Parijs ge voerd. R.-H. Gemeentepolitiek. Dozer dag-eu kondigden wij aan de verschij ning bij de N.V. voorheen Paul Brand te Bussum van een Tijdschrift aan ue K.-K. Gemeente-Politiek gewijd. Wij zijn thans in de gele-geulieid mede te deel en, dat het 'Tijdschrift, speciaal docli niet uitsluitend bestemd voor gemeenteraadsleden om de 14 dagen zul verschijnen. Het eerste No. komt uit op 28 Augustus e.k. De Hoofdredactie wordt vervuld door den heer A. B. Miehielseu, oud-burgemeester, voorzitter van den Baad van Arbeid te Haarlem, terwijl zich voorloopig hebben be reid verklaard in den Haad van Redactie zitting te nemen, de navolgende dames en heeren van erkende reputatieMr. J. B. Bo- mans, Haarlem; G. P. Bon, den Haag; Mevr. S. Bronsveld-Y itringa. Hoorn; Mevr. J. H. Grooten-Vaik, Roosendaal (N.-Br.); Th. Hooy, Schoten; Mr. P. J. M. Kallen, Maastricht; Mr. G. L. Kortenhorst, Heemstede; H. Nou- wen, Venloj'Mcj. P. A. M. Peeters, Ovorveen; Dr. A. van liooy, Heemstede; Mevr. A. Steeu- holT-Sxuulders, Tiaarn; II. Stulemeyer, Rot terdam; Mr. J. lleerkeiiÊ Thijssen, .Haarlem; C. J. F. Verbeek. Amsterdam; C. D. Wesse- ling den Haag; F. Wierdels, Amsterdam; J. J. W. Ysselmuiden, Arnhem; L. Baron van Voorst tot Voorst, Twello. Het Tijdschrift heel't ten doel de moderne taak der gemeente, speciaal van Katholiek standpunt, te bezien en te belichten; de R.-K. Gemeenteraadsleden, de burgemeesters, se cretarissen en andere ambtenaren in gemeen tedienst voorlichting te geven omtrent het gemeentewezen, overeenkomstig hunne be ginselen. Ook voor lien, die niet tot deze categoriën behooren, doch hetzij als organisatie-mannen en vrouwen, hetzij als particulieren, aandach tig volgen wat er op publiek- en politiek ter rein in ons land omgaat, zal dit orgaan nut tige diensten kunnen bewijzen. Het Tijdschrift zal zich meer bewegen op bet gebied der praktijk, dan op dat der the oretische beschouwingen. Misleiding van het publiek door onjuiste benamingen. Hie-t Maandblad tegen de Vervalschingen sohrij'it De tijd'en zijn gelukkig voorbij, waarin, even als einder de regeering van Katharina van Rusland, fraai geschilderde dorpjes moesten dien-en, om quasi welvaart aan te duid-en afbeeldingen van flinke boerderijen en grazend vee het publiek in den waan brachten, in plaats van slechte margarine, natuurboter te koopem, of door het inbrengen van eenuge doode bijen 111 aardappelstroop het begrip van „honing" te suggereeren. Nu weldra een wet met strenge sitraifen tegen de vervalschingen van handels waren in werking' komt, is het te 'begrijpen-, dat waar een dergelijke wedloop naar onzuivere winsten gestuit wordt, dé knoeiers naar andere middelen zoeken, om tusschen de mazen dei- wet door te kruipen', en d'e koopers zooveel mo gelijk trachten te plukken, door hun niet datgene te geven, waarop toch zij alle recht hebben in verband met de gevorderde prijzen. Wij bedoelen het geven van onjuiste en mislei dende fantaisienamen-, waarin liet artikel (hoofd- bestandd'eel) wel aangeduid wordt doch bij wijze van „camouflage" op een zoodanige manier, dat men onwillekeurig aannemen kan, dat een zekere dure grondstof als basis van het fabrikaat gediend heeft. Deze „men" natuurlijk meestal ter zake geheel onkundig betaalt dan intusschen een prijs, welke welis waar lager is dan voor de echte stof betaald wordt en dit is het lokmiddel d'oeh veel te hoog in verhouding van dé innerlijke waarde van het fabrikaat. Om een voorbeeld op het zoo belangrijke tex- tielgebled te noemen er worden tegenwoordig imitaties van wollen goederen die blijkens ons onderzoek voor de helft uit katoen bestaan onder fraaie, natuurlijk op wol wijzende oe- namingeni aangeprijsd, waarbij de kooper beslist te veel voor het katoen betaalt, en bui- tendien misleid wordt door de van wol zoo be langrijk velschillende eigenschappen van het artikel. Ook bij een andere belangrijke handelswaar, den honing, komen, dergelijke wantoestanden voor. W aar men van de bovenvermelde doodf bïjen als zijnae te belachelijk heeft alge- zien, blijven flinke hoeveelheden aardappel stroop op hare plaats. Daar er verschillende fabrikanten als voo;- no-emde ra den handel voorkorten, achten wij het noemen van enkele namen onbillijk, doch oehcutien ons voor, ien deze een eenigszins uit gebreide enquete in te stellen, en at resultaten te puohceeren. Zoowel bij honing, als bij de lexiielgcederen meent men alles te kunnen dekken, door het' woord „Gemengd" op de etiketten aan te Men gen, wij vragen- hierbij: Waarom wordt in den groothandel steeds, zeer terecht, angstvallig oio peicentag gekocht, terwijl d-e kooper in den Kleinnanoel genoegen moet nemen met die per centage, welKe de mbiikant wenschelijk acnt om lierst zooveel mogelijk geld uit de zakken van den consument te kloppen? Wij zijn overtuigd, dat een verplichting on. de hoeveelheden bijgevoegde surrogaten of min derwaardige toevoegselen, op ae etiketten te vermeiden, ten zeeiste m het belang vau he' koopen-d publiek ^e&cht moet worden, en geven een dergelijken maatregel aan onze' wettelijke autoriteiten in ernstige overweging. Werkloosheid in de venen. Een wellicht nooit, cm dezen tijd van ha jaar, voorgekomen werkeloosheid in de venen, doet zich thans voor. De schippersstaking is' natuurlijk de hoofdzaak. Lr wordt geen scnuit of schip geladen (te Weerriingen zijn 80 spoor- wag-gons door de vetveners aangevraagü' om de noodigste zendingen te kunnen doen). Daar bij is het weder zóó, dat er geen schijn van dro ging in de turf is, dus de losse werkzaamheden niet kunnen voortgaan. De loonen dalen dien tengevolge en voor f 2.willen velen graai; een dag arbeiden. De 'boeren en vetveners schor ten eenter het werk, dat er in gewone jaren 11a het turfgraven pleegt te gebeuren, op, we gens den onzekeren staat van het bedrijf. Dt gemeente-besturen in Oost-Drenthe en Gronin gen moeten mi reeds zinnen op mi cl .Li en voo. werkverschaffing. Een zeer ongunstig ver schijnsel. De ex-Koiz r. Beuter seint uit Londen dat Bonar Law i-n antwoord op een vraag in het Lagerhuis zeide, dat de geallieerds, u liun beslui, ten aanzien van het doen terechtstaan van den ex-keizcr te L nden niet hadden gewijzigd. Er kom echter niets worden gedaan alvorens liet verdrag geratificeerd was. Het woningvraagstuk. De directeur van den Gemeentelijken Wo- ningdienst te Rotterdam, de heer ir. A. Plate heeft in brochure-vorm het licht doen zien een drietal artikelen door hem geschreven in „Dcon. Statistische Berichten." Hij aeeft daar in ziin meen ine te kennen over het zeer moei lijk probleem der voorziening- in volkswonin gen, waarbij tal van factoren een rol spelen. Vóór alles zal men hebben af te zien van het ideaal, dat men zich vóór den oorlog van een volkswoning haa voorgesteld en ook zal men er rekening mee moeten houden, dat op den du ui- niet kan worden voortgegaan met het geven van bijslag in de hooge bouwkosten of in do op te brengen huur. Dan zal men moeten komen tot normalisatie, waarbij herhaling en eentonigheid nog niet synoniem behoeven U zijn, evenmin als afwisseling en levendigheid. Ook industrialisatie in den woningbouw, waar bij partij getrokken kan worden van techniek- verbetering, zal niet vermeden kunnen worden; wel daarentegen zal trien zich voor de Duit- sche methode moeten wachten om te grijpen naar ersatz-bouwconstrueties en materialer ot vermeerdering van den woningvoorraad Daarentegen zal met. volle kracht aan den arbeid getogen moeten worden om te zoeken naar oplossingen, welke eenemids faan alle ui sociaal oogpunt te stellen eischen voldoen en welke anderzijds den woningbouw op een financieel meer gezonde basis zullen brengen Kan daarbii gedeeltelijk gespeculeerd worden op eenige daling der bouwprijzen in de toe komst en op wat hoogere huuropbrengsten, zot zal toch de oplossing voornamelijk in de bouw wijze zelf gezocht, moeten worden. De schrijver verwijst in dit opeicht naar het werk van den Duitschen architect Peter Behrends Vom sparsamen Bauen en maakt ook melding van een ontwerp van den architect- Brinkman voor de gemeente Rotterdam ge maakt. Het betreft den bouw van een complex van ruim 270 woningen op een terrein, waai verdieping-bouw noodzakelijk was. De architect wist zich los te maken van het in zekeren zin terecht, maar de practiik tot een kostpaardje verworden beginsel om elke woning een eigen trap te geven. In de plaats van do ellendige smalle lialfdustere trappen, welke 200 tal vau bovenwoningen in de groote steden van ons land als toegang dienen en waaraan een schrijver niet ten onrechte den naam kippen rennen toekende, ontwierp Brinkman voor do woningen der tweede verdieping ruime goed verlichte trapportalen. De gemakkelijk be gaanbare trappen., waarop tweo personen el kaar zonder bezwaar passeeren kunnen, leiden naar een ruime open buitengalerij op de tweede verdieping, van waaruit de bovenwoningen elk met afzond'erliiken toegang bereikbaar ziin. Op ongeveer elke 14 -bovenwoningen komt één trap voor. De woningen op den beganen grond en de eerste verdieping daarentegen ziin als ge.- faeel vrii-e woningen, elk met eigen tuin, ont worpen. In het midden, van het complex is een gelegenheid voor wasschen en drogen van goed ontworpen. De galerii kan eventueel later met liften, ook door bakkerswagens en derge lijke,. bereikt worden. De oplossing, zooals deze door den architect is aangegeven, is ook alweer niet als de op lossing te beschouwen. Maar zii opent een stap er heen, doordat zii met mmaer kosten woningen levert, welke in het gebruik onte- genzegliik den bewoners v-oordeeleu moeten verschaffen boven hetgeen tot dusver al-s regel aan de markt gebracht wordt. "S COURANT IJII, _LLL..J—Jjggg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1