Leveosmiddelenvoorzieaing BINNENLAND Hederland en België. Gemengd Nieuws Orde en Arbeid Sport en Spel m MACARONI. SUIKER. Brandstoffendistributie. OPRUIMING SCHOENEN KORTE BERICHTEN VRIJDAG 3 AUG I9|9 42ste JAARGANG 10019 n^SïjreslTSPRUS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,70 Bli VOORUITBETALING BUREAUX- NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Directeur van het Gemeentelijk Levens middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: gedurende het tiidvak van 9 tot en met 15 Augustus 1919 Zoolang de voorraad strekt) op bon D. No. 38 ons Macaroni, tegen den prijs van f 1.41 per K.G., f 0.16 per ons (onverpakt) of f 0.83 per Vé K.G. in origineele verpakking. Op bon D No. 39: 3"2 ons suiker a 30 cent per pond Op bon 17e tijdvak der Kindersuikerkaart 3% ons suiker a 30 cent per pond dat zijn bureau Maandag 11 Augustus den geheel en dag zal gesloten zijn. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Haarlem en Omstreken. De Directeur van het Brandstoffen-bureau naakt bekend, dat het Bureau op MAANDAG .1 AUGUSTUS gesloten zal zijn. De Directeur, R. C. J. WILLINK. X" lie Liberale Geest. Er is, vooral den laatsten tijd, zoo dikwijls over den dood van het liberalisme gesproken en geschreven, dat zich heel gemakkelijk te dien opzichte een verkeerde meening zou kunnen vast zetten. In politieleen zin, zeker, heeft het liberalisme afgedaan; de stembus heeft hier zóó duidelijk gesproken, dat daar geen ontkennen meer aan is. Ook op sociaal terrein heeft de liberale idee naar onvruchtbaarheid bewezen; een onbevoor oordeelde geest, als b.v. de heer Elout, was zoo eerlijk onlangs bij gelegenheid van het Katho liek bedxijvencongres te erkennen, dat de strijd om de leiding op sociaal gebied voortaan gaat tusschen Roomsch en rood. Dit alles zou tot de conclusie kunnen voeren, dat we voor de toekomst met het liberalisme geen rekening meer hebben te houden; maar lie gevolgtrekking is valsch en gevaarlijk. Er is nog een gebied, waarop de liberalen rich een paar eeuwen lang als heer en meester ebben bewogen, vanwaar ze nog niet verdreven zijn en ook niet gemakkelijk zijn te verdrijven we bedoelen her terrein van wetenschap en kunst. Nergens komt zoozeer de persoonlijkheid' aan 't woord en op geen gbied is zoo gemak kelijk het goed recht van den onafhankelijken eenling te verdedigen als op dat van kunst en wetenschap. Wanneer daar de liberale theorie van de ansolute vrijheid van het individu het noofd opsteekt, loopen tevens alle vrijgeesten weer te noop, hoe „sociaal" zij zich in politie- ken of maatschappelijken zin dan ook mogen noemen: en de liberaal neemt weer de leiding. Een sterk staaltje hiervan trof ons dezer da gen bij het lezen van een artikel dat Frans Coenen in „Groot Nederland' schreef ondei den titel„Onze zedelijke kunst". Het is de bloemlezing „Roomsche Keur", die den criticus zijn gedaenten heeft ingegeven. En die gedachten zijn zeer merkwaardige! Ten eerste komt het den schrijver van pas om te verkondigen, dat de Katholieke wereld zich nog in Thym s dagen nauwelijks voor haar armoede aan een eigen kunst schaamde, waar zij, naar iiaai opvatting, het hooger zedelijke bezat. „Het was juist een teeken van dat hooger ze delijke leven heet het verder dat men van kunst ongeveer niets weten wilde en haar op de wijze der calvinisten wantrouwde en min achtte. Doch de generale opleving in de jaren tusschen zeventig en tachtig bracht ook in Roomsche kringen betere onderscheiding en een 'estli v k11! acilterstand. al blijven hier het besef ■nv,,fe van samenhang doorwerken." gratis gegeven veronderstel- iing nu ai voor rekening van den schrijver laten, om ons ui de volgende tirade ie verlus tigen: Zoo willen zij dan collectief apart en bij zonder zijn, achten het ondankbaar, dat een katholiek volle, dat dooi en met zijn geloof tot welvaart en macht geraakte, niet ook op Je individueele gebieden wat zou beteekenen, niet universeel beschaafd zou zijn. Aldus ont stonden de speciale scholen, de speciale leer stoelen, de speciale geltenfokkerijèn: en, laatst van alle, ook de speciale literatuur,., m deze bruine boeken bijeen vergaderd. Zij zijn, meen ik, een leeken van wassenden maatschappe lijk invloed, niet meer. Als men dit name lijk niet al ruimschoots genoeg en bedenkelijk genoeg acht. In dezen tijd, nu alles te hoop loopt om onder de zonderlingste leuzen en vaandels collectiviteiten te vormen, is de ka tholieke kerk. vanwege aard en traditie, ge makkelijk de meest invloedrijke, de machtig ste. Eigenlijk alleen de kcik van het socialis me' vindt zij tegenover zich in den strijd om den staat, nu de poging tot vrijmaking van de persoonlijkheid reeds weer geëindigd schijnt. Voor wie uit zijn aard die vrijma- kirijg wenscht en heilzaam acht, schijnt het tegendeel een sombere toekomst te openen, die persoonlijkheidsdwang en achteruitgang van beschaving beteekent. Proeft men hier den spijt van den liberalen "•eest, over den „wassenden maatschappelijken invloed" der Katholieken? Natuurlijk kan een kunstcriticus zijn gemoed niet anders koelen, dan met een paar schoonklinkende, maar overi gens holle phrasen over geitenfokkerijen en te hoop loopende collectiviteiten. Wie, die den groei van de maatschappij met een wat broe deren blik gadeslaat en van een straks rustig geordend vereenigingsleven een betere samenle ving verwacht, zal zich stooten aan de kindei- lijke carricatuur, welke hier van de organisa ties gegeven wordt? Schoenmaker, blijf bij je leest, zou het eenige antwoord zijn. Maar wat wel bedroevend genoemd meet worden is, dat een kunstcriticus van naam de allereerste levensbehoeften van een werkelijk groote, van blijvende kunst, niet schijnt te ken nen. Zonder tegenspraak zal toch wel mogen worden geconstateerd, dat de middeleeuwen ons een kunst van onuitputtelijke schoonheid hebben achtergelaten, welke in haar hoogste uitingen de resultante was van den vromen gemeen- schapszin '-van dien tijd. Blijvende inJï mers is niet bestaanbaar, dan die in zien heelt opgenomen de ziel van een groot volk in een grooten tijd. Welnu, naar zulk een ordening streeft ook nu weer de maatschappij en de Roomsche kerk heeft hier voor een goed deel de leiding. Mocht het gelukken om over tientallen van jaren een betere wereld te grondvesten op hechter funda menten dan de vooze palen, welke de liberale leer onder de samenleving van thans geslagen heeft, dan zal er wellicht weer een rijke kunst opbloeien. En dan dit in 't voorbijgaan zal het nageslacht nog wel eens lachen om de waanwijsheid, die het klankvolle maar aan die pen zin zoo arme gestamel onzer tachtigers tot „groote kunst" uitriep. Wij willen maar zeggen, dat onze liberalen op politiek en sociaal terrein met schade en schande nu wei moeten bekennen te hebben af gedaan, maar dat zij in kunst en wetenschap hun armoede nog niet willen erkennen. En toch zou juist op dit gebied verbeterd inzicht zoo zeer noodig zijn; want het individualisme op dit terrein is niets anders dan vrijgeesterij, zelfver- ding van het menschelijk genie, dat waant in zijn uitingen niet van een God of hoogere wet afhankelijk te zijn. De Parijscihe correspondent van het „Hbl." seint d.d. 6 Augustus: De commissie van veertien heeft heden niet vergaderd, morgen komt zij weder bijeen. Het schijnt dat de Belgische delegatie het wenschelijk acht een zeer openhartige gedach- tenwisseliog te voeren teneinde alle desiderata over de hangende kwesties te kennen te geven en te vernemen. Zij, wil zich echter bij de dis cussie niet binden aan de grenzen, vervat in de resoluties van 4 Juni. Dientengevolge zou de basis der onderhandelingen dus niet meer zoo stevig zijn, als het bij de eerste zitting scheen. Ik verneem, dat de heer van Swinderen zich tegen deze principieele verandering heeft ver klaard, die oorzaak zou kunnen zijn dat er be lemmeringen ontstaan bij het vaststellen van de regeling. De Belgische zaak vindt in enkele organen van de Fransche pers haar tribune. Die bladen komen natuurlijk in handen van de buitenland- sche afgevaardigden, die er voor een gedeelte hunne documentatie uitputten. Voor zoover mij bekend is. moet het informa tie-materiaal dat der Nederlandsche delegatie ter beschikking staat, niet bijzonder groot'zijn. Nader meldt dezelfde correspondent: Mijn indruk, dat de grondslag der onder handelingen, gevormd door de besluiten van den 4en Juni, geschokt is, wordt bevestigd door in lichtingen, die ik van niet-Nederlandsche zijde ontvang, doch men bewaart het stilzwijgen over den waren aard der Belgische verklaringen. Onderscheiding- Mr. J. B. Kan. De Fransche legeering heeft den heer Mr. J. B. Kan, secretaris-generaal bij het departement van Binnenlandsche Zaken, tevens secretaris generaal in Algemeene Dienst, benoemd tot commandeur in de orde van het Legioen van Eer. Het commandeurskruis werd hem heden per soonlijk door den Franschen zaakgelastigde, den heer Prevost, overhandigd met een vleiende toe spraak, waarin deze den heer Kan dankte voor hetgeen hij gedaan had ten behoeve van de Fransche vluchtelingen uit liet 'bezette gebied. Pauselijke onderscheidingen. Z. H. den Paus heeft den heer A. Dieesmann te Bussum benoemd tot commandeur in de orde van St. Sylvester, terwijl aan zijn echtgenoote mevrouw Dreesrnann-lomfcrock het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" werd verleend. Geen fusie van Hamburg-Amerika-Hin en de Nederlandsche Lloyd. In New-York zijn geruchten verspreid, vol gens welke een fusie van beide bovengenoemde maatschappijen tot stand zou komen, onder lei ding van den heer Heineke, president van den Norddeutsche Lloyd. De directie der Hamburg- Amerika Lijn heeft echter aan een medewerker van de „Köln. Ztg." medegedeeld, dat dit be richt uit de lucht is gegerepen. Bolsjewistische propaganda in het kamp van Oldebroek.? Bracht het onderzoek in de zaak-Zotof reeds j aan het licht, dat van eenige afdoende registra tie van de in het kamp van Oldebroek geïnter neerde vreemdelingen een duizendtal man- ta-Fraschini-motoren van 200 P.K. elk. De breedte bedraagt 24 M. In de kajuit, die mid den op het toestel is gebouwd, kunnen 12 pas sagiers geborgen worden. Een week geleden zijn de aviateurs van Mi laan vertrokken naar Parijs. Van daar zijn zij gegaan naar Brussel, toen naar Antwerpen nen, vrouwen en kinderen van alle nationalitef- van waar zij gisteren hierheen vlogen. Om half 6 vertrokken, waren zij 6.40 boven Amsterdam. Om 7.20 landde het toestel op de E.L.T.A. ten geen sprake was, thans is gebleken dat de toestand daar op den duur onhoudbaar wordt. Denzelfden dag toch, dat de commissa ris van politie te Deventer overkwam om Zotof te transporteeren, was ontdekt, dat een in het Russisch gestelde proclamatie, opgehangen in een der barakken, een belooning stelde op de hoofden van eenige officieren, die tot de uit 200 man bestaande bezetting behoorden. Door de voortdurende ledigheid waartoe de kampbewoners zijn gedoemd, is hu moreel peil tot bedenkelijke laagte gedaald,en van de balda digheden, die zij nu en dan bedrijven, leveren de ruiten of beter: de ramen waarin geen glas meer zit van de barakken een tretfend bewijs. Hier en daar hebben ook de planken het moeten ontgelden. Men maakt er onder de bezetting geen ge heim van, dat het kamp, in den toestand zoo als het thans is, een broeinest is voor bolsje wistische complotten.. Bolsjewistische propaganda te Zaandam. Te Zaandam is Woensdagavond vanwege de Communistische partij aldaar een protestverga dering gehouden tegen het optreden der politie bij de relletjes op Zaterdag 26 Juli. Op die vergaderig heeft de heer A. Brom- mert van Uitgeest den inspecteur van politie een „hoogst gevaarlijk mensch" genoemd voor de orde en de rust in Zaandam en de aanwe zigen aangspoord niet eerder te rusten voor deze ordebewaarder uit Zaandam zou zijn vre- dwenen. Ter zake van deze uitlatingen is tegen den heer Brommert proces-verbaal opgemaakt op grond van beleedisinu van een ambtenaar in functie. EEN ERNSTIGE KLACHT. De Amsterdamsche militaire attaché te 's Gra- venhage heeft zich tot den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht gewend met een klacht betreffende ernstige baldadigheden, door hem en andere zijner landgenooten in verschillende gemeenten in Nederland ondervonden bij het passeeren per automobiel. Deze baldadigheden jsjag op <jeil jachtopziener W. Vlieger beweerd bestonden in het werpen met steenen, doode die- ren en straatvuil,terwijl in verschillende gevallen de chauffeurs of andere inzittenden door gewor pen voorwerpen werden getroffen. De aandacht van de ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie wordt er nu door den Minister van Justitie op gevestigd, dat een gestreng toe zicht, inzonderheid op jeugdige personen, be hoort te worden uitgeoefend ter voorkoming van dergelijke ba 1 d adig h eden. CRISIS AANGELEGENHEDEN Qe Russische boeven. De Russische sergeant Zottoff, verdacht van de moordaanslagen te Deventer en Doorn spijk. werd Woensdag na zijn aanhouding in het kamp te Oidénlbroek aldaar aan een streng verhoor onderworpen. Door den commissaris van politie te Deventer en vervolgens naar Doornspijk vervoerd, waar hii geconfronteerd .werd met het lijk van den vermoorden jacht opziener. Hij ontkende echter alles. Gisteren avond 9 uur is Zotthoff hier zwaar geboeid per auto binnengebracht. Honderden nieuws gierigen hadden zich voor het politiebureau verzameld om den verdachte te zien, die er zeer ongunstig uitzag. Gisterenmorgen is hii wederom verhoord en daarna geconfronteerd met den zwaar verwon den wachtmeester der marechaussee van Oos ten en den marechaussee Havers. Hii bleef echter ontkennen en beweerde zelfs Zottoff niet te zijn en anders te Jieeten. Het onderzoek wordt voortgezet, mede in veiiband met de ontvreemding van drie rijwie len uit liet Tielsehe Padvinder-skamp te El- speet ,waar zij blijkbaar met hun drieën ge weest zijn. Ju verband hiermede zal iemand uit het kamp te Bergen naar hier werden overge bracht. De toestand van Van Oosten blijft nog zorgwekkend. Nader wordt gemeld: Bij zijn arrestatie in het Russische geïnter- neerdenkamp te Oldebroek bleek Zottoff in het bezit van een kaart, waarop de routes naar Duitschland, in étappes verdeeld, met potlood nauwkeurig waren aangegeven. Te Doornspijk werd de Rus geconfronteerd met een boerin, die den dader van den aan INGEZONDEN MEDEDEELING. P. W. T W E E E-i U E J SE til BARTELJÖRISSTRAAT 27. breeht En gelmans tr aat, bij lrat plotseling oversteken cler straat overreden door een motorwagen van lijn 7 van de electrische tram. De rechterhand is afgereden en liet rechterbeen verbrijzeld. Het meisje is in zorg- wekken* en toestand naar het ziekenhuis gebracht. Bij liet maken van lundeeringswerken voor een nieuw kantoor der Nationale Bank te Tcrneuzen, is de 34-jarige gehuwde werk man A. A., van Moerbeke (België) onder een aardafschuiving bedolven en na een kwartier dood te voorschijn gehaald. Het werk werd vo-orloopig stopgezet voor het treffen van voorzieningen. In een te Barneveld gehouden raads vergadering was o.m. aan de orde een voor stel van B. en W. tot het bouwen van een gymnastieklokaal welk voorstel door het da- gelijksch bestuur met klem werd verdedigd. Het mocht echter niet baten lezen we in het „N. v. d. D." De vroede vaderenvon- den het zund van het geld". Do gymnastiekcursus zal nu wel opgehe ven moeten worden. Een treurig ongeluk had gistermiddag te Utrecht op den Catharijnesingel bij de Zoutkeet plaats. Een schilder reed door welke oorzaak weet pien nog niet met zijn fiets van den hangen kant liet water in. Toen men er in geslaagd was den dren keling op het droge te brengen, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Het lijk is naar het hoofdbureau vaa politie overge' raelit om do identiteit vast te stellen liogecr nigobloem en meel. De Minister van Landbouw enz. heeft be paald, dat de prijs der Regeeringsbloem, be stemd voor banketbakkerijen, restaurants, olie bollen- en wafelbakkerijen, ouwel- en suikerwerk- fabrieken, alsmede voor regeeringsbloem, be stemd voor de vervaardiging van scheepsbe schuit en de proviandeering van zeeschepen, met ingang van heden wordt verlaagd van 40 op f 36 per 100 K.G. en dat die prijs zal worden berekend' af fabriek. In een circulaire aan de burgemeesters te de zer zake en betreffende de prijzen waar-voor aan de gemeenten zal worden geleverd, wordt o.a. medegedeeld, dat op de Regeeringsbloem geenerlei toeslag meer betaald wordt DE W1NTERBRANDSTOF. Slechts het minimum-KoIenrantsoen, Va'nwcge de Rijkskolendistributie ryordt ge meld: Het publiek blijkt nog steeds de meening te zijn toegedaan, dat er dezen winter voor huisbrand zeer rijkelijk brandstoffen be schikbaar zullen zijn. Het lijkt daarom wen schelijk, er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat de vooruitzichten niet varr dien aard zijn, dat op moer dan het minimum- rantsoen (10 eenheden voor liet tijdvak 1 October,—! April) te rekenen valt. .Wel ver- keerein wij thans in de gelukkige omstan digheid, dat de voorraden tiet toelaten, reeds nu in mindering hiervan kolen ter beschik king te stellen, waardoor ook de aflevering aan hen die hiervan geen gebruik maken, gedurende de wintermaanden vlotter zal kun nen geschieden dan in het vorige jaar. De te verwachten aanvoer is echter niet van dien aard, dat in uitzicht kan worden gesteHdj. dat' meer zal worden gedistribueerd. Er wordt dan ook dringend ru overweging gegeven, zuinig te zijn met de zwarte brand stoffen, terwijl zij, d:e fan het minimum rantsoen niet voldoende hebben, zich tijdig van turf kunnen voorz.en, we ke, zooals be kend mag worden verondersteld, gelieeL vrij is en dus ongerantsoeneerd te verkrijgen is. Lucht*®1"®*6®**» 8LL» k Gisteren tegen half e'ï landde op liet E. L. T. A-terrein de Avro-machine, die gisteravond op het terrei achter de Rustenburgerstraat moest dalen. Luitenant ter zee Bakker, die bij het ongeval van 1 Augustus g<wond werd, is wederom her steld. Hij heeft zelfs, reeds weer gevlogen. Gistermiddag om half zes is op het vliegveld capt. Fl. J. Saint, besturend een Airco-machine, voorzien va een 320 P K. Rolls Eagle V I-mo tor. De snelheid van het toestel bedraagt 125 Eng. mijlen per uur. De machine, die twee pas sagiers aan boord had, vloog van Londen na'ar Marquise en van daar regelrecht naar Amster dam in 2 uur 35 min. De groote machine is voorzien van drie Isot- hnd gezien te hebben. (Zij verklaarde dat Zottoff niet de bedoelde persoon was, en gaf een sig nalement op, dat vrijwel geheel klopte met. dat van den nog- (steeds niet gevonden Rus Krau- sof. Deze confrontatie en eenige andere om standigheden doen de politie thansi in den laatste den hoofddader van den moord te Doorspiik zien en in Zottoff dien van den aan slag te Deventer. Aan den door hen 'beiden in de Tielsehe pad- yinderssehaapskooi te Elspeet gepleegden in braak blijkt thans nog een derde Kus debet te •zijn, die in het kamp te Bergen verblijf houdt. Deze zal eerstdaags worden verhoord. Verminking van vogels. Het Provinciaal Bestuur van Noord-Bra- ba'nt ncodigt de gemeentebesturen uit, voor zooveel noodig te bevorderen, dat tot hete tegengaan van het houden van blind ge maakte vogels dus ook het blind maken zelf de noodige maatregelen worden ge troffen en verordeningen worden vastgesteld ter voorkoming van het blind maken van vo gels e'n van het houden van blind gemaakte vogels. Etsn prettige bewoonster. De Gooi en Eemlander. heeft eenige malen achtereen een verhaal gedaan van een moei lijke huur uit zetting te Hilversum. Einde lijk is het geiuktue bewoonster te verwij deren en zie hier nu het siot der historie: Toen de huiseigenaar de ontruimde woning betrad, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat cte bewoonster het huis heeft achtergelaten in een staat, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Een onbeschrijfelijke ruïne toont aan, dat de wraak in vernielzucht is overgegaan, een vernielzucht, die zich geuit heei't op, zulk een wijze, dat geen enkele kamer, gespaard is. Up den vloer van een der kamers was een groote pop geschilderd waaromheen do woor den: „Dag Betje, ik wensch je veel ple zier." Dit vaarwel z.ou men nog humoristisch op kunnen nemen, maar wat het huis verder te aanschouwen geeft, deed het hart van „Botje" bijkans stilstaan. In alle kamers is het behang en betenjgsel van de muren ge scheurd, ruilen zijn ingedrukt, het marmer van eten schoorsteenmantel afgekapt, het verfwerk met Oost-Indische inkt besmeerd, terwijl in de keuken de tegels moedwillig zijn vernield. Op de bovenkamers heeft me vrouw haar kapdoos geledigd en vlokken haar ljgge'n overal rijkelijk 'verspreid. Boven dien liggen de kaniers bezaaid met rommel. Natuurlijk is door den deurwaarder van een en ander acte genomen en zal togen de „dame" ee'n vervolging wegens moedwillige vernieling worden ingesteld. Betje zal in- tusschen wel zuchten: ,,'t Was een prettige bewoonster." Tragisch ongeluk. De lieer Piet Keukens, een goede bekende in de Nijmeeg-sclie onderwijs- en sportkrin gen, is Dinsdag in de Vecht bij Ommen bij 'het zwemmen jammerlijk verdronken. Zondag vertoefde hij nog te Nijmegen. Maandag ging hij te loge eren in Zwolle en Dinsdag ontving zijn familie het doods bericht van den 20-jarigeu jongeman, die nog pas de h oofdacte als onderwijzer had behaald, schrijft „De Gelderl." Op den Nieuwen Binnenweg te Rotter dam, bij de 'Mathenesserlaan, is gister na middag de 3-jarige J. do H, uit do Al- Ds werkdag voor het spoorwegpersoneel. Woensdag 6 Augustus, kwamen de besturen der samenwerkende organisaties, de Centrale Nederlandsche Ambtenaarsbond en de Centrale Band van Nederl. Post-, Telegraaf- en Tele foonpersoneel bijeen ter bespreking van de vraag, of de toezeggingen van de regeering bij monde van Minister oe Vries gedaan aan en kele organisaties uit het Postpersoneel, aanlei ding kan zijn om den eisoh tof invoering op 1 Juli van de nieuwe loonregeling voor het Rijks personeel te herzien. De besturen van de genoemde samenwerken de organisaties kwamen aan het eind hunner bespreking tot de conclusie, dat de gedane toe zegging van de Regeering nog dtisdanig onvol doende was, dat er voor hen geen reden bestond om hun hiervoren omschreven eisch los te laten Besloten werd derhalve met de uitvoering van het plan van actie zoo spoedig mogelijk over te gaan en als inzet in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam groote openbare vergaderingen te beleggen. Salarisactie Rijkspersoneel. Woensdagmiddag had een vertegenwoordiging van het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een bespreking met vertegenwoordigers van den Minister van Arbeid over de invoering van den S-urendag in het spoorwegbedrijf. Door de ver tegenwoordigers der spoorwegvereenigingen werd er den adruk op gelegd, dat bat spoorweg personeel thans in beroering komt. nu allerlei verschijnselen er op wijzen, dat er reden tot ongerustheid is wat 'betreft de nieuwe regeling van de diensttijden en het tijdstip der invoering. Uitvoerig werd stilgestaan bij de kwestie van het personeeltekort, dat thans zoo ernstig is, dat de uitvoering van de bestaande dienstrege ling, waarvoor nog dag- en nachtdiensten van 12 en 13 uur moeten worden verricht, niet an ders kan geschieden dan door het intrekken van vrije- en verlofdagen en het in dienst stellen van los personeel. Eveneens werd bepleit cm te bevorderen, dal voor het personeel der groote en kleine spoor- wegwerkplaatsen, hetwelk oder de arbeidswet zal vallen, spoedig de 8-urendag zal worden ingevoerd. De secretaris-generaal van arbeid deelde me de, dat de ontwerp-regeling der dienst- en rust tijden voor het spoorwegpersoneel aan het de partement van Waterstaat was ontvangen voor advies. Verzocht werd de wensdien en bezwaren het departement van Arbeid te doen toekomen, waai mede evenals met de tijdens de bespreking ge uite opmerkingen ernstig rekening zal worden gehouden. Voetbal. Wjj vernemen dat Ajax noch deelneemt, aan de seriewedstrijden om den Scheepvaartbexer, noch aan die om dën Zilveren Voetbal te Rot terdam. Waarschijnlijk -zal het elftal alleen mededingen in de serie-wedstrijden om den Willielmina-beker te 's Hertogenbosch, ten einde den Beker te verdedigen. Internationale verhoudingen. Men 'deelde dezer dagen op gezag van het „Berliner Tageblatt" mede, dat Denemarken enkele Duitsche athleten. die deel zouden pemen aan internationale wedstrijden to Ko penhagen, had afgesclirevem hoewel de Duit- schers reeds op reis waren. E HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1