Sport en Spel STADSNIEUWS Handel en Nijverheid LANDBOUW EN VISSCHERIJ KtiftTL BfcftiCKTEN. Agenda, 12 Augustus it lieer houdt er wel eigenaardige vacan- esighedd op na. Ongelukkig degenen ter, die na het vrii-af van dezen opvoe der jeugd aan diens leiding worden toe- trouwd. r bestaat reden te over om zich af te gen of de betreffende autoriteiten voor e vacantie-„liefhebberij" van genoemden r geen stokje kunnen steken? Inbraak te 's-Gravenhage. Zondae is te 's-Gravenhage een belangrijke raak gepleegd in het perceel Alexander- aat 17. Dit, perceel wag onbewoond. In den cht van Zaterdag j.l. hebben een of meer brekers zich toegang verschaft tot de achter- de van het huis, de rolluiken weggebroken het gaas. dat voor het raam was gespannen ggeknipt en zich toegang tot het huis ver- haft. Het werd geheel door hen doorzocht; sten, w.o. de brandkast werden opengebro- n, zelfs de bedden haaldden zij om. Het hijnt dat een belangrijke hoeveelheid geld, ouden en^/ilveren voorwerpen e.a. door de 'even is meegenomen. Men heeft echter do 'ste waarde van het. vermiste nog niet kun- en vaststellen, wegens de afwezigheid der igenares. In het perceel zijn inbrekerswerktui" en achtergelaten. De justitieele politie uit de e sectie heeft onmiddellijk een onderzoek met olitiehonden ingesteld en meent, reeds een poor te hebben gevonden. Een laaghartige daad. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij n landbouwer 13.. te liaamsdonkveer, in de ei achter diens woning, een veulen met bi/i- lagen afgemaakt. De ruggegraat was letter- ijk doorgehakt, terwijl de ingewanden bloot agen. De waarde van het dier wordt geschat op pl.m. 300. Een kalf, hetwelk eveneens eeu diepe wonde werd toegebracht, werd nog le vend gevonden. De verontwaardiging, over deze lafhartige daad, welke aan wraakzucht wordt toegeschreven, is algemeen. i Met behulp van een speurhond werd heden door de politie onder leiding van d(n burge meester naar de daders gezocht. De moord te Deventer. Zooals wij reeds meedeelden, heeft de Rus Zotow bekend. Met Krawzow heeft, hij einde Juli het kamp te Oldenbroek verlaten, met het doel naar Rusland te trekken. Zii gingen te voet, naar Elspeet, waar Krawzow in het Tiel- sche padvinderkamp drie rijwielen en twee rugzakken stal. Een rijwiel werd achter de struiken verborgen, waarna zii naar Deventer fietsten en bij de Leeuwenbrusr door twee man nen werden aangehouden. Volgens Zotow werd een ervan door Krawzow beetgepakt en door xevolversciioten gewond, terwijl Zotow zelf ook twee schoten loste. Toen rende hü weg en na dien tijd beweert hü Krawzow kwütgeraakt. te zijn. De laatste bewering is klaarblykelük een leugen. Zotow voelt dat de politie omtrent het gebeurde na den aanslag en omtrent den moord te Doornsspük en het verdwüneu van Krawzow nog in het duister tast en wenscht haar klaar- blükelpk niet op den weg te helpen. Tot zün bekentenis, die voor den buitenge woon actieven politie-commissaris van Tricht een groote voldoening is, is de verdachte •lechts gekomen omdat de bewüzen zijner schuld verpletterend waren. Hü verklaarde den commissaris dan ook. U vertelt mün ge- ichiedenis alsof u er zelf bij geweest bent. Aangeschoten. Men meldt uit Aalten Gisteren maakte de procuratiehouders van de firma H. uit Dichtenvoorde een auto-tochtje naar de grens. Op den terugtocht vuurde een der patrouille-soldaten van de grenswacht een kogel op de auto af, zoodat de chauffeur ge- Volg gaf aan de sommatie om te stoppen. De heer H. werd in het been getroffen en naar Arnhem getransporteerd. Onderhandelingen over West-Indië. T. B. Macaulay, voorzitter van de Canadian West-Indian League, heeft bii een interview, m«t den correspondent van de Times te Toron to, gezegd, da Amerika onderhandelingen heeft aangeknoopt over Nederlandsch West-Indië. Mochten die onderhandelingen slagen, dan zou de West binnen weinige jaren zoo voegde hü er bü een centrum van krachtig indus trieel leven en van voorspoed worden Naar „Het Vad." bü navraag ter bevoegde plaatse vernam, is van die onderhandelingen hier niets bekend. Tegen de duurte. In Leeuwarder ambtenaaiskringen worden pogingen aangewend voor de oprichting eener coöperat.eve verbruikers-vereeniging, En wel hoofdzakelijk niet het doel, om het maken van woekerwinsten op verschillende levensbehoeften als b.v. schoeisel, onder- en bovenkleeding, vleeseü, tabak en sigaren te gen te gaan. Pes .zegeldief»tnl. Dezer dagen werd gemeld, dat te Olden- eaal een Duitscher in een hotel logeerde en aldaar voor circa 40.000 Mark aan vreem de postzegels miste, nadat een Hollander die in hetzelfde hotel logeerde, na eenige uren was verdwenen. Hoor de kommiezen te Tubbergen is thans aldaar aangehouden J. Golbach, van Gees teren (D.j verdacht van diefstal van bo vengenoemde postzegels, G. is naar Ulden- ?aal ter confrontatie met den bestolene ge voerd. Op zijn aanwijzing is uit den tuin van een fabr.eksarbeiler met wiens dochter ,T. is verloofd, en wonende op het Sluiters- veld te Almelo, een deel der zegels opge graven; een ander deel had hij verkocht aan een verzamelaar te Hengelo. De postzegels zijn uitgegeven door de Bols jewistische regeering in Estland. Gtsjhikt veer JournalistI Yoor de reclitoank te Rotterdam heeft de- ver dagen terechtgestaan mr. R. v. d. M. advocaa. en procureur, aldaar, beschuldigd', Jat hij op 24 Januari eeu valsjhen vraent- orief hai doen vervaardigen en a.siempelen Mr. v. d. M. nad gepoogd op dezen valschen vrachtbrief, die betrof de verzending van 50U rollen koperdraad, een bedrag van f 16000 los te krijgen van den electricien A. A. u. B. te Delft. B. had gezegd de helft van dat bedrag op den vrachtbr.ef te zullen be talen, doch had, toen deze brief hem aange boden werd, alle betaling, zelfs die van de vracht geweigerd De officier v. justitie Mr. Van Lier eischten na het getuigenverhoor tegen mr. v. d. M. en zijn kantoorbediende 1 jaar gevangenis straf met aftrek van preventief en tegen de beide anderen 8 maanden, eveneens met aftrek. De verdediger van den advocaat, mr. Os kam, betwistte, dat er hier valschheid in ge schrifte had plaats gehad; hij riep ten slotte de welwillendheid van de rechtbank in voor zijn cliënt die natuurlijk nooit meer in de advocatuur zal kunnen terugkeeren. Deze heeft zich in de maanden, dat hjj preventief zit, het gebruik van alcohol ontwend. Er zijn menschen, die hem helpen willen. Wordt hij veroordeeld, dan zal hij naar Amerika moeten gaan, zoo niet dan zal v. d. M. een anderen werkkring zoeken, n.l. iu de jour nalistiek, waarvoor hij uitermate geschikt is. Een oplichter, tevens dronkaard, Uiterma te geschikt voor journalistiek. Het is fraail merkt het „Maandbl. van den Ned. Journ.- Kring", op. Voor de advocatuur deugt hij niet meer, maur in den rommelbak van de journalistiek zal hij uitstekend op zijn plaats blijken! En zoo iets wordt zonder blikken of blozen door een meester in de rechten gezegd. .Wii hopen, dat de geachte aspirant-col lega maar naar Amerika gaat en ddt de heer. Oskam zich met zijn schaakbord blijft bezig houden en niet meer zulke aischuweiijke zot heden in het openbaar zegt. Als passend pendant past hier. wel het leuke verhaal omtrent den jongeman, wien bij een operatie door de doktoren de herse nen waren uitgenomen en die daarna ge lukkig genas. De moeder van den jongeling bemerkte echter alras dat deze met zijn nersens ook zijn geweten verloren had. In haar wanhoop over de toekomst van haar zoon riep zij een familie-raad bijeen en betoogde daar on der een stortvloed van tranen dat zondier geweten haar spruit voor de maatschappij verloren was en geen toekomst meer had. De oude wijze grootvader bracht na diep gepeins een oplossing en gaf onder luiden, bijval der familie moeder den troost «lat weliswaar- de keus voor haar zoon. nu gering was, maar dat de eenige uitkomst was: Ad-, vocaat kon Jan nog wel worden 1 te Lobith passeerde, komende van het door de Amerikanen bezette gebied in Duitsch- Land, het sleepschip „johann Heinrich" met een lading van 400.000 K.G. ammunitie, hoofd zakelijk bestaande uit geweerpatronen. Het schip is bestemd voor Antwerpen, alwaar de lading wordt overgeladen voor de Vereeuigde Staten. Aan boord bevonden zich Amerikaan- sche bewakingstroepen. Naar men van de grens meldt, zal de 3de zending levensmiddelen-pakketten uit Nederland voor in Duitschland wonende Nederlanders bin nenkort aankomen. Voor de vieide zending zal evenwel weer 85 Mark per pakket aan den Ne- derl. consul te Munster moeten worden betaald. De landbouwer A., te SnijdersChaam aan de Belgische grens, had zijn geld omgewisseld in marken en eene portefeuille met tienduizend mark vercorgen in het bea, waarop zijn zoon en een 15-jangen knecht sliepen. Beiden wisten hiervan. Dinsdagmiddag merkte de boei, dat de portefeuille verdwenen was. De verdenking viel op den knecht. De maréchaussees onderwier pen aen jongen aan een streng verhoor, maar hij blijft ontkennen, Thans is hij naar Breda overgeoraclit. Donderdag werd onder Eede door de sol daat-commiezen, de Belg N. de Wilde udt Maldeghem aangeschoten, toen hü sterken drank uitvoerde en op hun aanroepen niet bleef stil staan. De man is in het hospitaal te Maldeghem overleden. Door den chef-veldwachter Krap en den agent van politie van Sehooy te Weegp. is gis ternacht in het riet nabü de Keverdük opge spoord, den arrestant, die Zaterdagmiddag uit den sneltrein, richting Amsterdam, uit bet coupé-raampje wist te springen. Zaterdagavond laat werd de Hilversum- sche brandweer gealarmeerd voor een brand bü den landbouwer van :t Oever aan den Bere- steinschen weg. Het bleek, dat een groote Hooiberg in brand stond, die geheel een prooi der vlammen werd. Denzelfden nacht meldde zich op het politie bureau een zwerver A. F. genaamd, die mede deelde, den hooiberg in brand te hebben ge stoken om onder dak te komen. In de Leeuwenburgerlaan te Doorn sloeg gistermiddag een automobiel onderstboven. Vier inzittenden werden zwaar gewond, waar van een zoo ernstig, dat hü niet vervoerd mocht worden. Een heer, die te Texel aan 't baden was, is daarbü verdronken. Hii was gehuwd en va der van drie kinderen. Een jongmensch, dat hem vergezelde, werd gered. Het lü'k van den verongelukte werd gevonden en naar den Burg vervoerd. Even voorbü Delft is Zaterdagavond een naar Rotterdam vertrekkende trein tot stil stand gebracht door een reiziger, die aan de noodrem trok, omdat in zün compartiment een man en een vrouw handgemeen waren geraakt. Do reiziger werd geverbaliseerd. Tusscheu den Teersdijk en Alverna onder Wijchen (Geld.) kwam een motorbestuurder met een dame achter zich in botsing met een boeren kar. De bestuurder, een heer uit Den Bosch brak Ti been en bezeerde ernstig een arm, terwijl de dame twee zware beenwonuen opliep. Beiden weiden, na verbonden te zijn, per auto naar Den Bosch vervoerd. De heer W., directeur der N. V. Oliefabrie- ken te Doesburg is met zijn motorfiets tusschen Vorden en Kuurlo tegen een boom gereden. W. werd ernstig gewond en heeft een oeen gebro ken. Zekere W., werkzaam op de steenfabrieken der firma v. Hapert te Woensel, N. Br., was be zig met leemmalen. Bij het aanstampen van den leem geraakte hij met zijn voet iusschen de wals, zoodat het been werd afgescheurd. Eeu onmid dellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer laat een weduwe met zeven minderjarige kinderen achter. Toen de rijwielhersteller Boom te Weesp bezig was met soldeeren, sprong de dop van een benzinebout ai kreeg hij de brandende benzine over de beide handen en het gelaat. Met bran dende kleeren vluchtte hij de straat op, waar voorbijgangers de vlammen doofden. Vrijdagavond waren de arbeiders Overkkef en de jong van de Ned. Plantenboterfabriek, werkzaam in een ketel met een autogeen lasch- apparaat. De gassen, welke zich in den ketel ont wikkeld hadden vatten door de hitte vlam en Overkleef kreeg daardoor zulke verwondingen, dat hij spoedig ter plaatse overleed. De Jong moest na verbonden te zijn, naar het Binnen gasthuis vervoerd worden. De rangeerder K., uit Roermond, had op de mijn „Emma" te Heerlen het ongeluk bij het rangeerai onder een wagen te komen. Hij liep een zware schedelbreuk op en overleed nog op het rangeerterrein. K. had het sein „vooruit" vergeten en wilde op de buffers van een wagen springen. Op dit oogenblik zette de locomotief zich in beweging, zoodat K. den sprong miste en tusschen de rails terechtkwam. Te Hoensbroek is gisteren oe raugceiuer der staatsmijnen K., wonende te Roermond, op het emplacement der mijn onder een wagen ge raakt en gedood. Salarisactie Rijkspersoneel. In verband met den maatregel, waardoor de restitutie der pensioenstorting voor het rijkspersoneel voorloopig slechts zal geschie den aan hen, die na 1 Januari 1918 in dienst zijn getreden, welke maatregel vooral onder het voor dien datum benoemde personeel groote ontstemming heeft gewekt, wendde het uitvoerend comité uit de» Centralen Ne- derlandschen Ambtenaarshond en Centralen Bond van P. T. Ti-personeel zich telegra fisch tot den Directeur-generaal der Poste rijen en Telegrafie, met het dringend ver zoek, alsnog de terugbetaling dier storting ook te doen geschieden aan hen, die voor 1916 zijn aangesteld, of anders een voorschot daarop te doen verstrekken. Conflict aan de Ned. Scheepsbouwmaat schappij. Naar wij vernemen zullen thans door de di rectie der Ned. Scheepsbouw Mij. te Amster dam, circa 250 jonge werklieden, alleen klinkers en boorders, ontslagen worden. Zij hadden met voldaan aan de eischen, wel ke in het kortelings afgesloten arbeidscontract waren gesteld met betrekking tot het te verrich- ten. werk. De directie had van hen de toezeg ging gevraagd de z.g. lijntrekking te staken. Hieraan schijnt tot dusver nog niet te zijn vol daan. De levensiniddelenprüzen. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Weitkamp. heeft tot den Minister van L., N. H. de volgende vragen gericht; Hjeeft de Minister verplichtingen aange gaan tegenover de Vereeniging van Aard- appedmeelfabrikanten? Zoo ja, is de Minister dan bereid, mede te deelcn, wat die verplichtingen inhouden? Is de Minister bereid mede te deelen, wel ke producenten-organisaties zich met een grondprijs van 1114 cent per liter melk heb ben accoord verklaard? Is de Minister bereid mede te deelen, op welke manier de boterprijzen door do orga nisaties der producenten zün vastgesteld? Kan de Minister mededeelen, hoe hoog de Prijs van een liter melk moet zün om den producent een uurloon van 40 cent te verze keren? Terugzending van deserteurs. Naar het „Vad." verneemt, zullen de Duit- sche deserteurs, die geduerende den oorlog in ons land zijn gekomen, binnenkort genoopt worden ons land te verlaten. De gedaohtengang. die tot dit besluit ge leid heel't, is deze: de Vreemdelingenwet eischt, dat een vreemdeling hier wordt toe gelaten op een buitenlandeed paspoort. Hier aan hebben de deserteurs uiteraard niet vol daan. Zü zijn hier niettemin geduld krach tens het asylrecht; uitwijzing zou gedurende den oorlog voor hen den kogel hebben be- toekend. Dit is nu veranderd. Er is een al- gemeene amnestie afgekondigd en dus kun- uen zij terugkeeren. De reden, dat de Nederlandsche overheid tot deserteurs hier komend in een tijd, dat tienduizenden Nederlanders gemobiliseerd waren, zich in de plaats van onze landgenoo- ten hebben gedrongen en dat dezen gedemo biliseerd na langen tüd het vaderland trouw gediend te hebben, nu moeten zien, dat vreemdelingen, die in hun land niet hun plicht deden, van de afweaigheid wegens militairen dienstplicht van de Nederlanders, hebben geprofiteerd, om hun het brood uit den mond te nemen. Dat dit gevaar inderdaad niet zoo gering is, blijkt reeds uit heit feit, dat het aantal de serteurs wel 6000 a 7000 heeft beioopen. Be gonnen wordt thans met het terugzenden van Duitsche deserteurs. Zoodra blijkt, dat voor deserteurs van andere landen geen lijfsgevaar meer bestaat, zullen ook zij wor den teruggezonden. In verband met bovenge noemde overwegingen is van overheidswege besloten, de procureurs-generaal in de ver schillende ressorten uit te noodigen tot uit wijzing over te gaan. wanneer deze autoii- teiten het oogenblik daartoe geschikt ach ten, behoudens eventueel te maken uitzonde ringen. Voor de billijkheid van terugzending pleit nog, dat tegenwoordig- geen paspoort wordt verleend voor vreemdelingen, die hier wil len komen werken, teneinde geen landgenoo- ten te benadeelen, tenzii de districtsarbeids beurs tot toelating adviseert,on grond, dat er behoefte aan een bepaald soort arbeids krachten bestaat. Wees men de deserteurs niet uit, dan zouden zü. die niet langs den voorgeschreven weg ons land zün binnenge treden, een voorsprong hebben op hen, die wel verlof vragen hier te komen. CRISISAANGELEGENHEDEN. Inkalken van eendeieren. De Minister van Landbouw heeft aan het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf bericht, dat 2ijn beschikking van 31 Juli j.l. alleen be trekking heeft op het verbod tot het inkalken van kipeieren, zoodat tegen het inkalken van eendeieren bü het departement geen bezwaren besf CRICKET. V.RA.Haa riem. De wedstrijd .R.A.Haarlem werd gis teren gewonnen door V.H.A. met 19 runs op de ie innings. DE ZY\ E.uW^Sr RiJDEX VAX „HET IJ" Oor üefcger vv u den Koning tune beker De Ewp-xiVereen^ing- „liet j.j die oor spronkelijk imemaumale weusanjdeu zou geven, werd g.steren gunandicaju, duoraat ue -HUwerpSjne Zweine.uo vermuUerd was te komen. onuauks deze handicap, zijn de wedstrijen dan toen goed geslagd. De men.iiginneek<_r werd thans definitief gewonnen uoor u z-cgger van D. J. K-, uie driemaal achtereen net nummer reddings wezen, waarvoor deze beker was uitgetourd won. ue ui.s.ag van gekleed reddingszwem- men was; zru M. waarvan de laatste .40M. met psemto-drenkeling om den ivoninginne- bekcr. re prijs <J. Zegger (D.J.K.j in a min. 51 2 vijfde sec. zrouai hy in het bezit is gekomen van ue zoveren wisselbeker, uit geloofd door li.M. de Koningin der Neder landen; He prijs B. Kraan JIJ; In ömin. 11 2 vijfdes ec. „Het IJ" kampioen. In de Zaterdagavond te Amsterdam gehou den wedstrijd om net kampioenschap 1ste klas se, is „Het IJ'' overwinnaar gebleven en zoo doende kampioen van de eerste klasse. Scheids- recher was de heer C. Minnes. .WIELRIJDEN'. De Baatukainpioensckappen. Nadat Zaterdag m de voprwedstrij- den aile zwakkere krachten geëlimineerd wa ren, hebben gisteren de overgebleven ren ners op de Stadionbaan om de verschillende kampioenstitels gekampt. De uits.ag- van den rsten wedstrijd is als volgt: i-male Uitslag: 1. Leene (kampioen; 2. Moeskops,3. Stol; .4, Gr.asto; tijd 2.30 1 5 Onderling verschil wiel. By de bei werd onder leiding van Leene de spurt ingezet. Aan de overzijde vloog Stol er prachtig tus schen uit. doch kon het in de eindspurt niett egen de snelle li age naars bolwerken. Moeskop verspeelde zijn kans op, de eerste plaats door zya ontactisch rijden. Match tusschen de beide korte afstand-, Kampioenen; 1. Leene; 2, Fee torso (1/2 wiel) Tijd 2.59 1 5 Leene won „a son.aise". De tweeden strijd .won .Van Nek, alhoewel op het nippertje, dichtbij gevolgd door Cras- to en Straat. JVedstrjjd No. 3. Finale Kampioenschap Amateurs over den korten afstand; 1. Ren ters (kampioen) 2. jhr. Bioscü v. Drake- stem (Vs lengte; 3. ikelaar. Tijd 1.46 3 5. Totaal uitsiag: 1. Bpears.Godivier 16 p. 2. v. Nek-Erkelens 12 p. 3. Blekemole-Schil ling 8 p. -i. Vermeer-Duim 8 p. Aande- wiel-De Cr as 10 V p. 6. Biomekoe-Duyu 7 p., 7. Stol-v, d. iWjiel 7 p., Iraat-Storm 6 p, 9. Leene-Snoeek 5 p., 10 Vlemmix-Lamijn 4 p. Tijd 1 uur, 6 min. 243/5 sec. Urn kwart vóór zes waren de geanimeerde wedstrijden, welke ten aanschouw© van bijna 900 toeschouwers werden verreden geëin digd. De vierde Nederl. Jaarbeurs. De vierde Nederl. Jaarbeurs zal jrehouden worden te Utrecht, van 23 Februari6 Maart 1020. Deze Beurs zal wederom een nationaal ka rakter dragen, waaronder verstaan wordt, dat alleen ter verhandeling en uitstalling zullen worden toegelaten Nederlandsche fabrikaten en producten, d.w.z. fabrikaten en producten, die in Nederland of ziine Koloniën zün vervaar digd of voortgebracht of aldaar eene bewer king hebben ondergaan, waardoor zii. naar het oordeel van den Raad van Beheer, redelijker- wüze tot Nederlandsche voortbrengselen gere kend kunnen worden. 1 m Aan de bepaling, dat uitsluitend Nederl. fa brikaten ter beurze worden toegelaten, zal zeer streng de hand gehouden worden, teneinde de Luitenlandsche kooplieden, wier bezoek aan de Vierde Beurs in aanzienlüke getale verwacht kan worden, te waarborgen, dat. zü op deze beurs uitsluitend met Nederlandsche producten te doen hebben. Detail-verkoop tegen overgifte van het ge kochte voorwerp zal ter beurze streng ver boden ziin. Abnormaal hooge fruitprüzen. In de Betuwe doet zich het betreurenswaar dig feit voor, dat hoewel de vruchtboomen den last nauwelijks kunnen torschen, de priizen van het fruit op de veilingen voortdurend stijgen. Verwacht wordt dan ook, dat men voor appe len, peren en ander ooft, dubbel zooveel zal moeten betalen dan in het vorig jaar. Men vraagt zich af, of het geen tüd wordt, dat de Minister den uitvoer stop zet? Alleen daardoor kan worden voorkomen, dat speculan" ten tegen steeds hoogere sommen de boom gaarden pachten en op die manier de fruitprü zen de hoogte in iagen. Sociëteit „St. Bavo". Post en Telegraaf, 8 uur. Statenzaal „Prinsenhol" Half 2 Gemeenteraad. De Kroon Bioscoop. Den Hout 8 uur .Concert Haarlem's Muziekcoros. ït.-K. Diocesane Gymnastlekyecbond in Hel Bisdom Haarlem. Te Haarlem had gisteren in de sociëteit St. Bavo een vergadering plaats om te ko men tot de oprichting van een R.-K, Diocesa- neu Gynnia stiekboiul in het Bisdom Haar lem. De vergadering werd gepresideerd door. den heer Jhr. Wittert van Hoogland. Deze opende de bijeenkomst met den Chr. groet en deed in een korte uiteenzetting het doel uitkomen, dat tot de büeenroeping van deze vergadering had geleid. Door het Episcopaat. zoo deelde spr. mede, is indertijd de wenscheliikheid uitgesproken, dat er organisatie zou komen op het gebied van R.-K. Lichamelijke opvoeding. En nu er op zoo veelzijdig terrein worüt georgani seerd, mogen we niet stil zitten, willen wij niet op den achtergrond gedrongen worden. Te uien einde werd een commissie inge steld, met de opdracht het Episcopaat van voorlichting te dienen bii alle mogelijke za ken, de iicaameijjke opvoeding beirellende en bonden en vereenigingen op te riehten De eerste stap in die richting is de oprich ting van een R.-K. Voetbalbond geweest,- terwijl thans do R.-K. Gymnastiek Boud staat gesticht te worden. Al deze bonden zullen te zarneu worden ge bracht in eeu federatie, welke zal omvatten het geheeie terrein iu Nederland van de R.-K. Lichamelijke opvoeding. Spr. deelde mede, dat dr. Nusten, die hier over een rede zou houden, verhinderd was te komen. De oprichting van den bond werd hierna besproken. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede, dat alle sportbonden, dus ook de R.-K. Gymnastiekbond, autonoom zijn en op zich zelf staan, docli te zanten vormen een federatie, in welks bestuur ail. bonden zijn vertegenwoordigd. Deze federatie is nog niet officieel opgo richt, in afwachting van de definitieve rtge ling in het Bisdom Haarlem. Gevraagd werd of door de verschil lende vereenigiugen afzonderlijk suusiuia kan women aangevraagd. De mogeiykneid. hiervoor bestaat, uoch de voorzitter wees er op, dat dit niet aanbevelenswaamig is. net verdient de voorkeur, uat de bona uit ais zoodanig doet. Uit de toelichting, aie de heer Balfoort op deze vraag gaf, oieek, uat ue kans op suosiuie-verstrexkiug aan uie atzon- derlyke vereenigingen zeer genug of hyna geheel nihil is. Wat üe kosten betreii, ure \eor net ge bruik van 'n lokaliteit van 'n gynmastres.ver eeniging gevorderd women, ueelue ue neer Balloon mede, dat deze uoor het Ryk op verzoek vau het bestuur der vereerugiug, worden vergoed. Een circulaire van uen mi nister van Binnenianüsehe zaxen, van 24 Dec. geeft hiervoor althans allen gmnu. Bezwaar werd gemaakt tegen ue oenantie- ling der statuten op üeze vergauering. De voorzitter antwoorüue hierop, uat ue oenoe- iing is, deor vaststelling der statuten uen Boud vast rechtspersoonlijkheid te veriee- nen. De omvang der statuten is van uien aard, dat deze zonder bezwaar reeos vastge steld kunnen worden. Het huishouueiijk re glement, dat aile details zal bevatten, zou aan aan de besturen kunnen women toege zonden ter behandeling in hunne lenen verga deringen. In eene opnieuw uit te schrijven vergadering kan dan het huishoudelijk re glement behandeld worden. Na eenige bespreking werd tot vaststelling der statuien overgegaan. Een kleine wijzi ging zal nog worden aangebracht. De WelEerw. heer Loyaard en ue voorzit ter werden ten slotte gemachtigd ue Konink lijke goedkeuring op de statuten aan te vra gen. in de commissie tot het ontwerpen van een huishoudelijk reglement werden benoemd de heeren Thönen, Amsterdam; v. Sehaiek, Rot terdam; Ueyn, Delft; Hooy, Schoten en mej. Grasveld te Bussum. Aan net noofdbe- stuur van het R.-K. Juvenaat van patrona ten zal verzocht worden een vertegenwoordi ger in deze commissie aan te wijzen. Bij de rondvraag werd door den voorzitter naar aanleiding van een vraag van een der aanwezigen medegedeeld, dat in zeer bijzon dere gevallen en dan voor een beperkten tijd aan aangesloten vereenigingen toestemming kan worden verleend lid te zün van eer neutrale organisatie, als de noodzakelijkheid daartoe noopt. Men stelt zich voor, in het huishoudelijk regiement een bepaling vaet te leggen, die in üeze kwestie voorziet. Op de constitutievergaderdng te Den Bosch, zal de Bond vertegenwoordigd wor den door een lid der commissie voor het huishoudelijk reglement, terwijl genoemde commissie tevens tot taak heeft, de eerstvol gende vergadering te leiden. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de gymnastiekvereenigingen zich, evenals de voetbalvereenigingen, voor het lidmaat schap kunnen opgeven bü den WelEerw. heer J. J. C. M. Looyaard. te Den Haag. Met den Christelijken groet werd hierna de vergadering gesloten. Ruzie in de tram. Gistermorgen ontstond in een tram uit Zandvoort een heele herrie, doordat éen aan tal militairen en burgers ruzie zochten met een Baariemseh ingezetene, dde tegen een hunner voor de rechtbank getuigd had. Het werd zelfs zoo erg, dat de bewuste passagier een klap kreeg en bedreigd werd. Per atax begaf de aangevallene rdeli naar huis. CONFLICT. Op de zeepfabriek van den heer Keuohe- nius, aan het Zuider Buiten Spaarne zijn gisteren een 55-tal personen zonder toestem ming van het werk weggebleven. Men ver langde di endag vryaf, vanwege de kermis- Maandag, hetgeen die directie ni/et wilde toestaan. Zy gingen toen niet aan het werk, ondanks de bedreiging, dat zij niet meer tot de fabriek zouden worden toegelaten. Inder daad bleef vanmorgen de fabriekspoort VQor hen gesloten. Naar men ons mededeelde, worden de werklieden voorloopig als ontslagen be schouwd. Het conflict omvat bijna het ge heeie personefJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2