H1EÜWE HAARL. COURANT BUITENLAND FEUILLETON Om huis en hof. Dinsdag 12 Augustus. Tweede Biad In naam der vrijheid. Op den tweeden Pinksterdag van het vo rig jaar maakten een vijftigtal personen propaganda voor de vriidenkersvereeniging «De Dageraad" uit Amsterdam en kwamen op kun fietstocht terecht in Lisse, waar zij door hun optreden, zoozeer de woede van de godsdienstige bevolking opwekten, dat het blijkbaar tot handtastelijkheden kwam. Naar „Het Volk" nu mededeelt, heeft het hoofdbestuur van de Dageraad, dat di rect daarop een aanklacht indiende bij den Officier van Justitie te Haarlem, dezer da gen vernomen dat de zaak naar de openbare terechtzitting is verwezen en in verband hiermede werd het volgend schrijven aan den Officier van Justitie verbonden: „Het hoofdbestuur van de Ver, „De Dage raad" heeft met genoegen vernomen, dat ein- delijk de door dit bestuur ingediende aan klacht naar de openbare terechtzitting zal worden verwezen. Het hoofdbestuur heeft de overtuiging, dat duizenden in den lande de behandeling en de uitspraak van de recht bank tegemoet zien in een zaak. die op zich zelve, naar de gedachte van het Hoofdbe stuur, klaar en eeenvoudig is." Ja, juist, „klaar en duidelijk" en natuurlijk wordt dan een beroep gedaan op de hoogge roemde vrijheid in ons dierbaar Nederland, waar het geoorloofd heet te ziju vrij en frank voor zijn denkbeelden uit te komen. Wij weten niet precies wat er in Lisse is voorgevallen op dien tweeden Pinksterdag en wanneer daar mishandelingen hebben plaats gehad, zullen wij dat niet goedkeu ren, doch wij herinneren ons nog vaag ook lets van dien propagandatoeht. die voor de betoogers te Lisse on zoo onverwachte wijze eindigde, vernomen te hebben en wij hebben ons de moeite getroost in onze courantenleg gers eenige berichten op te zoeken, die ons daaromtrent waren toegezonden. En wij vonden het volgende uit Halfweg, waar de betoogers ook doortrokken en welk bericht kenschetsend is voor het allooi van die betooging. „Op den heerlijken tweeden Pinkster morgen, zoo schreef men ons uit Half weg, werd ons vredig dorp onthaald op het bezoek van een afdeeling uit de le den van „De Dageraad" te Amsterdam. De dames(ï) en heeren(ï) waren onder ge leide van een hoofdman en vergezeld van hoornmuziek. Zij waren op fietsen, welke met allerlei versieringen en lieve spreu ken waren opgesmukt. Van die versieringen noemen we een Franciscaner pater, die den wijzer van den tijd achteruit tracht te draaien. Van de borden, die zii met zich voerden vermelden we de volgende opschriften: „De kerk is reactie". „Weg met Paus en Vatieaan". „Weg met Godsdienst en kazerne", enz. Toen zij op het dorp gekomen waren, hieven zij een luid gezang aan van hunne anti-godsdienstige bondsliedereu. Aan het eind van het dorp, vóór de wo ning van den burgemeester, den heer Mi- chielsen, gekomen, vond. met het noodig nog eens meer nadrukkelijk te demon- streeren. Men blits enkele malen op den hoorn, hield met alle spreuken voor de woning stand, schalde z'n fraaiste liederen nit en wachtte zoo twintig minuten, echter te vergeefs. Toen de politie in aantocht was om het verkeer te besehermen, verwijderde zich het illustre gezelschap. Om zulke dingen te rechtvaardigen, be roept men zich in Nederland op het veel misbruikte woord „Vrijheid". Ook in Haarlem en verder naar het Zuiden, heeft het stelletje de wegen on veilig gemaakt.' Wij herinneren ons nog goed, dat ook wij, op weg naar de Hoogmis, dezen troep op een onzer Haarlemsehe singels tegenkwamen en wij moeten het eerlijk bekennen: het bloed kookte in onze aderen. Uit Lisse bereikte ons omtrent de gebeur tenissen aldaar, het volgende bericht: LISSE. Gisteren zon alhier een ont moeting plaats hebben van een aantal le den van de Dageraad nit Amsterdam en Rotterdam. Daar deze ontmoeting van te voren bekend was geworden, was de pro- pagandaclub op haar post. Omstreeks elf uur kwamen ex een dertigtal aanfietsen, met transparanten voor op de fiets, welks opschriften beleedigend waren voor ons katholieken en waarop de Christus werd verguisd en de kerk en har© bedienaars werden bespot. De propagandisten, bijge- staan door een aantal katholieken, waren spoedig in actie. De transparanten waren spoedig in handen der propagandisten, be nevens een massa schunnige lectuur, het geen werd verscheurd en bij het oud pa pier werd gedeponeerd. De heeren kwa men alzoo van een koude kermis thuis. Wij her-halen nogmaals, dat wanneer in Lisse mishandelingen hebben plaats gehad, dit niet goed te keuren is en wel, alle an dere motieven daargelaten, omdat zulk op treden strijdig is met den ons, Katholieken, passende waardigheid. Maar is het per slot van rekening toch ook niet te begrijpen, dat jonge, strijdbare katholieken hun kalmte verliezen, wanneer zij op een dergelijke wijze hun godsdienst, hun dierbaarst pand. hooren en zien belee- digen! Zulke feiteu moeten nog eens goed in het geheugen van ons Nederland soke volk worg den teruggeroepen, opdat het waarlijk en naar waarheid zich een oordeel vorme over wat De Dageraad heeft durven doen. Wan neer de vrijheidminnende Nederlanders goed deze feiten kennen, dan twijfelen wij' er niet aan, hoe het oordeel van de meerderheid van ons Nederlandsch volk ziin zal. Zoo gaarne wordt van zekere zijde geschermd met het woordvrijheid. Maar bestaat die vrijheid dan alleen voor hen, die anderen beleedigen willen en hun heiligste gevoelens krenken? Wat blijft er over van de vrijheid van den openbaren weg-, als die alleen wordt in genomen door een minderheid die de meer derheid terroriseert? De overbekende papenhater. Mr. Tideman, verdedigde verleden week voor het Haar lemsehe kantongerecht den communist M., beschuldigd de openbare orde te hebben ver stoord door zijn Zaterdagsehe straatcolpor,- tage en durfde voor dit herseehap de colpor tage van het vrije woord op te eischen. Wie wel eens op een Zaterdagavond door de Groot© Houtstraat wandelde en het dik wijls hemeltergende geschreeuw hoorde, weet wat die vrijheid beteekent. Wij kennen Haarlemsehe burgers, die om deze reden de winkelstraten op Zaterdag avond mijden. Zeker, wie het gekrijsoh niet hooren wil, moet dan maar niet in de Groo- te Houtstraat komen. Die vrijheid heeft iedereen. Maar is het dan vrijheid, als men zioh de vrije beweging ontzeggen moet, om de be- leedigingen van zulke individuën te ont gaan? Neen, dat is geen vrijheid! Het is de vrijheidsleuze, die den Stede houder van Ohristus van ziin rechtmatig 'be zit, van Zijne staten, beroofde en maakte tot een gevangene. Het is de vrijheid, die den katholieken verbiedt op de openbare straten processies te houden en hun godsdienstige gevoelens te uiten terwijl het Leger, des Heils wordt toe gestaan openbare gosdienstoefeningen te houden met een orgeltje en kerkgezangen en dweepende preeken. Het is de vrijheid en gelijkheid, die iedere Nederlander voor de Grondwet geniet, maar die maakt, dat de knapsite taalleeraar ter wereld geboycot wordt als professor dór Amsterdamsohe universiteit, ómdat hij ka tholiek is; die maakt dat nog immer het hij- houden van het staatje: Graag op haantjes, voor de katholieken zoo bizonder leerzaam is. Het is de vrijheid van het hooghartige en egoistische liberalisme, socialisme en mate rialisme. Het is ten slotte de vrijheid voor allen en alles, behalve voor den Ohristus, den Schepper, Heer en Meester van Hemel en aarde! UIT BELGIë. D© vleeschvoorziening. Het Belgische ministerie van Bevoorra ding heeft, aldus lezen we in „Ons Va derland" verscheidene contracten afge sloten voor den invoer van mager vee, dat hier dan vetgemest worden zon en geslacht. Het doel is echter niet alleen aan de be volking vleesch te verschaffen, en de prij zen ervan weer normaal te maken; men wil vooral onzen veestapel zoo gauw mogelijk herstellen. Die invoer zal den landbouwer in staat stellen bet eigen vee te behouden, dat hij anders onvoldoende had moeten verkoopen. Te beginnen met Januari zal het mogelijk zijn die dieren op do markt te brengen en de prijzen van het vee en het vleesch op een normaal peil te houden. Ook in den winter zal het mogelijk' zijn het vetmesten, voort te zetten, want hot ministerie neemt alle maatregelen om aan de landbouwers het naodige te verschaffen. De regèering legt niet langer beslag op de rogge, zoodat de voortbrengers er vrij over bescntnne'n voor het vetmesten w Y&SJ leögf neemt het maatregelen om den uitvoer van geconcentreerd veevoeder tegen te gaan, In Maart kocht de regeering in Canada 5000 stuks vee; op 15 Juli 1300 hoornbeest ten voor, ons land, te Momtréal of New-Tork ingescheept. Mager ongeslacbt vee wordt te gen, eon maximumprijs van 3.50 fr. ter be schikking der. landbouwers of fokkers ge steld, die een aanvraag daartoe doen aan Ihet ministerie van Levensmiddelen of van Landbouw, Een nieuwe zending wordt thans te Antwerpen verwacht. Met het oog op. een spoediger, vleeschvoor- ziening heeft het ministerie de contracten gewijzigd e'n zal het vpprtaan vette beesten in plaats van magere ontvangen, waaronder zekere bezeWdingen dadelijk geslacht en Qp de markt zullen gebracht worden. De contracten betreffende de levering, over ió Juli tot 15. September, van 1800 Argen- tijnsche ossen, waarvan 210 beesten té Cu- r.eghem zijn, verkocht op, 22 en 23 Juli Maar het voornaamste feit is de aankoop in Canada van 15.000 vette runderen, waar van een eerste bezending verwacht wordt be gin Augustus. Elke week zal aldus een zen ding van 600 beesten toekomen tot 15 Sep tember. eh van 800 beesten van eind Septem ber tot einid December. Met ingang van Augustus zullen dus, dank zij den invoer, door d e regeering gedaan, elke week 760 tot 800 stuks vee op de marktejn van Brussel verkocht worden. UIT FRANKRIJK. De ratificatie van het vredesverdrag. De Fransche Kamer heeft den datum voor de bespreking van het rapport-Barthou over het vredesverdrag op 26 Augustus vastge steld. Er zijn reeds 16 sprekers ingeschreven waarhij men nog den voorzitter en den rap porteur moet veegen. Bovendien zullen leden der regeering uitgeaoodigd worden om be treffende bijzonder© punten nadere medie- deelingen te doen. Wellicht zal de Kamer, om de ratificatie te bespoedigen, besluiten alle dagen zitting te houden, misschien zelfs 's morgens. .UIT DUITSCHLAND- Het aftreden van den Keizer. Set regent in Duitschland .onthullingen. Om er maai' een greep uit te doen: Dl© generaals Hindenburg, Plessen, Marschallen iSchuleinburg, en de ex-minister van buiten- landsche zaken Hintze allen in: het hoofd kwartier te Spa eind October en begin No vember 1918 getuige geweest van de gebeur tenissen vóór, en tijdens het aftreden .van den keizer, hebben het noodig geoordeeld enkele weken geleden in de conservatieve bladen een verklaring te publiceeren, waar uit zou blijken, dat dè rijksregeering, in de eerste plaats de toenmalige rijkskanse lier prins Max van Baden, den keizer te vroeg had prijs gegeve|n, dat zijn abdicatie niet noodig geweest zou zijn. Prins .Max, Idie bezig is de geschiedenis te schrijven yan zijn zesweeksche kanselienschap, waarin na tuurlijk de koizer-kwestie een gropfe rol heeft gespeeld, heeft gemeend met het ont zenuwen van deze ernstige verwijten niet te kuinnen wachten tot zijn mémoires ver schenen zijn. En in de vooruitstrevende Duitsche bladen laat hij nu zijn verweer af drukken. En daaruit blijkt niet onduidelijk hoe het legerbestuur wet den minsten kijk, heeft gehad op politiek. En dit moest, ge zien de aspiraties van generaal Ludendorff zich steeds te bewegen op, politiek terrein noodlottig worden. Prins Max toont dit aan bij zijn critiek op. het overhaast vragen om een wapenstilstand, op uitdrukkelijk verzoek van het legerbestuur. Ook geeft hij den mi litairen de schuld, dat de keizer.aangelejgen- heid niet bijtijds in het reine gebracht kon worden. De gebeurtenissen hebben bewezen, dat er een keiler-aangelegenheid heeft be staan, anders zou hij niet op zoo'n radicale wijze tot eeh oplossing gekomen zijn. De keizer is door zijn militaire raadslieden,, hiervan eerst onkundig gelaten, zegt Prins Max en teen de zaak niet meer. ver zwegen kón worden, werd de keizer ver keerd ingelicht, zoodat bij niet op, de hoogte was vajn de revolutionaire stemming aan bet fro|nt en in het land. Indien hij op, de hoogte geweest ware, dun zou hij den 8en November 's avonds vrijwillig afstand gedaan hebben van den troon. De schuld vain het legerbestuur, aldus Prins Max, begon reeds den 29en October, toein de keizer op aanraden van de militaire raadslieden Berlijn verliet en naar het hoofd kwartier vertrok. Iedereeln kreeg toen het gevoel, dat er, iets ging afbrokkelen door deze vlucht. De keizer heeft in de beslis sende uren van zijn abdicatie gezegd: „Ik kan mijn volk in den nood niet verlaten." Volkomen juist. Doch dan had hij in Berlijn moeten blijven, waar de invloed der mi litairen hem niet volkomen beheerschte. Dan zouden waandenkbeelden als tegenstand te gen de dreigende beweging niet bij hem opgekomen zijn. De vlucht naar het hoofd kwartier, jvedd voortgezet zonaer medeweten van de rijksregeering. Het legerbestuur wist dus; eind .October reeds, dat het zijn eigen weg .wilde bewandelen, ook in deze zaak Daarom moest het den keizer in zijn mid den hebben. Het wilde de ontwikkeling te genhouden, doch' heeft haar in de lijanid gewerkt. Het hoofdkwartier wilde dep, kei zer, handhaven, tot eiken prijs. De gebeur tenissen waren sterker, dan het hoofdkwar tier. Dat is de tend enz van het betoog van prins Max. UIT ENGELAND. De reconstructie van het kabinet. Volgens den pariiementaire medewerkei\ van de .Daily Tel." wordt er in de wandel gangen van bet parlement druk over de re constructie van bet kabinet gesproken, of schoon er geen definitieve aanwijzingen zijn, dat Lyod George een snelle en diepgaande hervorming van zijn ministerie overweegt. Veeleer is men in goed-ingeliohte kringen de meening toegedaan, dat er gedurende het re ces slechts onbeduidende wijzigingen zullen plaats grijpen. Deze meening schijnt des te meer gegrond, wijl de regeering geen veran dering in baar, politiek gebracht beeft en verandering van personen dus ook niet noo dig geacht wordt, afgezien dan van de en kele persoonswijzigingen. welke onvermijde lijk zijn. Tegen de duurte. Door de nieuwe wet tegen d^ duurte zijn aan de Board of Trade uitgestrekte bevoegd beden gegeven. Zoo bijv. heeft zij, om te groote winst te voorkomen, het recht een on derzoek in te stellen naar de prijzen, kosten en winsten der verschillende artikelen. Te vens zullen hij de plaatselijke afdeelingen van de Board klachten over te booge prijzgn kunnen worden ingediend, waarna een onder zoek wordt ingesteld. Wordt de prijs werke lijk te boog bevonden, dan moet de verkoo- per aan den consument bet te veel betaalde teruggeven. De verkoopers hebben echter eveneens het recht een beroep te doen op de Board ter voorkoming van allerlei onge gronde klaohten. Verder, worden de onkos ten, die de commissies maken, door een bij zonder fonds gedekt. De geheele wet, bekend onder den naam van „profiteeringe-act 1919" zal 6 maanden van kracht blijven en niet langer, tenzij bet parlement anders beslist. UIT HONGARIJE. De Entente en de nieuwe regeering. Het spreekt van zelf, dat de Entente een zucht vtan verlichting geslaakt beeft, nu het Bolsjewistisch regiem in Hongarije is omver geworpen, waardóór de mogelijkheid is ont staan tot de instelling van een regeering, die steunt op den volkswil en voldoende waarborgen biedt voor het beginnen van vredesonderhan delingen. i Met spanning mag nu worden afgewacht, of aartshertog Joseph er in zal slagen langza merhand de rust in het zoo zwaar geteisterde land te herstellen. De minister-president Friedrich moet hebben verklaard; dat de regeering zich plaaatst op re- puMikeinschen grondslag, terwijl zij ernaar streeft de orde en rust te herstellen en het bols jewisme te vernietigen, dat door buitenlandsche invloeden in het land is gebracht. Maar d'i't alles sluit nit uü, dat de geallieerden nog wantrouwend zijn en een nieuwe valstrik vree zen van de zijd'e van het Miagyaarsche natio nalisme. De Rumeniërs in Hongarije. De moeilijkheden in Hongarije worden niet weinig vergroot door de aldaar verblijvende Roemeensche troepen. Van Roemeensche zijde is nog niet geantwoord ep de nota van dien Raadi van Vijf en volgens ontvangen inlichtingen zouden de Roemeniërs hun troepenmacht steeds versterken. Men hoopt, dat de militaire missie, welke dezer dagen te Boedapest zal komen, krachtig er toe zal bijdragen dit probleem tot oplossing te brengen. Men schrijft den Roeme- niërs het plan toe die conferentie te willen be richten, dat zij zich niet heeft te bemoeien met de Roemeensche quaestie, daar zij dón opmarsch van het Roodë leger niet tot staan heeft weten te brengen, zoodat de Roemeniërs zichzelf heb ben moeten beschermen. In verband hiermede is Hoover, na dó levens middelenvoorziening van Hongarije te hebben stopgezet, teneinde te voorkomen, diat de Roe meniërs zich ervan zouden meester maken, naar Boedapest vertrokken, om een rapport op te ma ken over den toestand, aangezien de onrust in Atnerikaansche kringen zeer groot blijft.. De wereld-scheepsruim te. Lloyd's „Register of SShipping" geeft een overzicht vaju de wereldscheepsruiinte vopr én, na den oorlog, In Juli 1914 was ze 45.404.000 toto, bruto voor de stoomschepen ein 4.050.000 voor. de zeilschepen. Thans zijn deze cijfers: 47.897.000 ton voor de stoomschepen en 3.022.000 voor. de zeil schepen. De tonnemaat van de stoomsche pen is dus tijdens den oorlog met ^/2, mil- lioen ton toegenomen, die van de zeilsche pen met 1.030.000 verminderd. li) „Waar ligt het meisje," vroeg de hoer. „Ik ga zelf mee." „Niet noodig," wendde de Beukenboer af, „zeg de plaats maar en wij zullen ze wel vinden. Ga aan tafel, eet en rust uit, gij hebt het noodig." „Aan den zoom van het woud ligt zij, naast mijn zak. Breng dien ook mee. Ik heb hem laten liggen om vlugger te loepen." De Beukenboer, Lippel en de hulshoudster gingen met de slede dalwaarts. Half onder de sneeuw begraven zagen zij den zak liggen en niet verder van daar het meisje. „Eva," riep de Beukenboer verschrikt ujjfc. Snel nam hij het meisje od en plaatste haar op de slee en legde den zak van den vodden- kaper onder haar hoofd. Daarna stormde hij met de slee naar huis. Men droeg de verstijf de in de koele kamer, waar de huishoudster en de meid haar wel een nur lang met sneeuw inwreven. Eindelijk kwam de huis houdster uit de kamer. „Zij ademt al," zeide rij. rik had nooit knnnen denk en. dat men iemand met sneeuw weer kan levend rna- ken." De hoer ging met zijn knechts weer naar de schuur; de huishoudster moest bij het zieke meisje blijven. Des avonds zat de boer in zijn kamer voor een boek over de geneeskunde vn De eerstvolgende dagen hadden groote op gewondenheid in het anders zoo stille Aeht- dal gebracht. In het woud had men Seffel, de dochter van Martin vermoord gevonden: een kogel had haar borst doorboord. Men zei aanstonds, dat do jager de moordenaar was; het was bekend, dat Seffel hem had af gewezen en dat hij haar meermalen had be dreigd, indien zij bleef weigeren, heem tot haar man te nemen. De jager was echter nergens te vinden. Twee dagen later werd Seffel grafwaarts gedragen. Bijna alle dorpelingen volgden haar lijk. De moeder jammerde en weende, maar Martin keek somber voor zioh uit. „Leven om leven," had hii gemompeld. Dicht bij het kerkhof ontmoetten eenige houthakkers den lijkstoet. Op eenige boom takken droegen zij het lijk des jagers. Allen zagen hem .verschrikt en verwonderd aan. Alleen Martin balde de vuist en beet de tan den op elkaar: „Thans is mii iemand voor geweest," mompelde hii. Des middags kwam het gerecht in het dorp. In het kasteel werd de barones onder vraagd, of zij niets wist of vermoedde. De barones gaf in haar blinde wraakzucht den Beukenboer als deu vermoedelüken moorde naar aan. Zij kon het wel niet met zeker heid zeggen, maar onmogelijk ware het niet, daar hij haar en haar bediende haatte. Reeds meermalen hadden heftige tooneêlen tusschen den boer en haar jager plaats ge grepen, verklaarde zii. De houtvastergbedien- den hielden Gunther, den zoon des rechters, voor schuldig en wezen op de bedreiging van dezen hij den oogstdans. De justitiedienaars begaven zioh naar den rechter en namen hem mee naar de plaats waar de jager dood was gevonden. „Was uw zoon gisteravond thuis," vroegen de beambten aan den rechter. „Neen." De rechter groette kortaf en ging. „Blijf nog," beval de ambtenaar, „wij ziju nog niet klaar." Maar hii liet zioh niet te rughouden en ging met loomen tred naar zijn hof. Ook dat nog! Tegen den avond kwam een soldaat met geveld© bajonet in den Boodhof en nam Gunther gevangen. Te gelijk .verscheen een De koopvaardijvloot oer .ver. ffkniojï 5» verreweg het meest toegenomen, nh yan) 2.027.000 tot 9.773.000 tón (dus: met 382 pÖt.) die van Japan is met 617.000 toil yermeeri derd (36 pCt.) die der Britsche dominions' met 232.000 tón (14 pCt.), die van Frank-» rijk met 40.000 ton, die van Nederland met 102.000 tob. i l De vloot va|n GrootBritannië is liet sterkst achteruitgegan, n.L van 18.892.000 tot 16.345.000 bón, een vermindering dus y.aói meer, "dan 2y2 miliioen tob- Mooi; Grieken land bedraagt de vermindering 530.000, yo.or Noorwegen 360.000, voor Italië 192.000 voor Spanje 175.000 voior Denemarken 139.000 ton De verliezen tijdens den oorlog wordeA als volgt opgegeven: G root-Brit annië 5.003.000, Britsche dominions 199.000, Frank rijk 636.000, Duitschland .3.582.000, Neder land 384000, Italië 677.000, Noorwe gen! 1.025.000, andere landen 2.816.000 ton. De verliezen bedragen dus in het geheel 14.202.000 ton. De Duitsche en ,0-H. koopvaarders,, did op, den dag, dat de wapenstilstand, gesloten werd, nog niet in handen der Geallieerden: waren, zijn in de statistiek opgenomen ais Duitsche en O.-H. schepen. In deze opgave treft yooral het verminf derde overwicht van do Engelsche koopvaar- dij vloot, in 1914 bezat Engeland 41.6 pCt. 1 van de wereld.tonnemaat, de .Ver. Staten 4.46 pCt. Thans zijn de cijfers 34.1 pCt. en 24.9 pCt. De Ver. Staten hebben dug de tweede plaats veroverd,, Japan de dorde. In de statistiek is geen rekening jjehou- den met de waarde der daarin opgenomen' schepen. Ongetwijfeld zou in normale jijden een deel der, koopvaarders, die thans in dj© vaart blijven, vervangen zijn door betere en meer moderne schepen. Voor Engeland geldt dat nog meer dan voor andere lan den. Voor den oorlog zijn veel meer ver ouderde Eaigelsche scepen gesloopt of naar het buitenland verkocht dan in de eorlogs- j jaren. Als men dien factor in rekening brengt wordt het v.erliesj, tijdens den oorlog gel leden, natuurlijk nog heel wat hooger. i GEMENGDE BUiTENLANDSCHE (BERICHTEN Knoeierij bij heti vlieg wezen in Engeland. De commissie voor, Nat. uitgaven te Londen, gaf eene uiteenzetting van de verbazende ver kwisting en speculatie van het ministerie van luchtvaart. Enorm© loonen werden betaald aan 10-000 werklieden, die vliegparken aanlegden.1 Niemand verdiende het geld, dat hii ontving! Een regeeringspersoon en drie ondernemers waren betrokken in een complot tot het plegen van ibedriegerii en werden allen gearresteerd, doch de opperste Rijks-advocaat van Schotland weigerde tot vervolging over te gaan. gedeel telijk omdat eene vervolging het blijkbarq plichtsverzuim der regeeringg-vertegenwoordi gers aan den dag zou brengen. 60.000 p. sfcj door eenige aannemers berekend, konden nië< worden opgespoord. Van de voor kleeding be« stemde stoffen behielden de aannemers el van elk kleedingstuk en verschaften deze aap de vrouwen der. luchtvaartmenschen. Een. iü4 specteur, die dit ontdekte, werd later ontslagen. Rijkskolonisatie in Engeland. Het oorlogskabinet heeft voorgesteld omi 30.000 ontslagen soldaten met hun gezinnen, 'kosteloos voor een tijd van 8.jaar naar West-' Australië over te brengen. Dit is het resultaati van het rijkskolonisatie-plan. waarbij vrije overtooht wordt gegeven aan gedemobiliseer- den. Hernieuwde verwoesting van Bailieul. Te Bailieul in Noord-Erankrijk is een rcuri nitie-depót ontploft, waardoor een pas wecler, opgebouwd gedeelte van de stad. is verwoest.' Een groot aantal inwoners is onder de puin-' i hopen begraven. Tot nu toe ziin drie dooden eni f 20 gewonden gevonden. Kranten-verbod in Boedapest. f Minister-president Stefan Eriedrich heeft op voorstel van vertegenwoordigers der pers een verordening, uitgevaardigd, waarbij 't verschij nen van alle pers-producten, dus ook van dagr bladen, weekbladen, tijdschriften en. vlugschrif- ten tot nadere aankondiging verboden wordt. Deze maatregel werd noodig wegens het papier gebrek. Voor den duur van. den tegenwoordlgeni toestand zal het officieele orgaan ..Budapest! Kozlovenly" tweemaal per dag. 's morgens en 'e avonds verschijnen en in het niet-officieelf gedeelte het publiek van de belangrijkste ge< beurtenissen op de hoogte houden. Katholiek: protest. De katholieken van Italië blijven met kracht protesteeren tegen de benoeming) van den .bekenden vrijmetselaar en kerkvervol- ger. Credaro tót burgerlijk gouverneur va-q Trente. Het hoofdbestuur der katholieke jeugdfederatie met meer, dan 2000 vereeni- gingen, h eeft een scherp, protest aan de re geering gezonden. Een generaal voor den Krijgsraad. Generaal Tournier bevelhebber van Mair< beu(ge, die na twee .weken reeds kapituleer, de, komt de volgende week voor. den Krijgs raad. i tweede in den Beukenhof en nam den Beu kenboer mee. „Er zijn vermoedens". Dat was alles wat men hun beiden, zei. Konden zii hun on schuld bewijzen, dan zou men hen weer cxp vrije voeten stellen. De Beukenboer was na eenige dagen weer teruggekomen; hij had kunnen bewijzen, dat hij in den nacht van den moord zijn hof niet had verlaten. Gunther echter bleef in hech tenis. Zelfs zijn vader had toegegeven, dat zijn zoon dien avond met het geweer was uitgegaan, maar hij kon verzekeren, dat zijn zoon noch gestroopt, nooh den jager had na gezeten, want de Roodboer had zelf een uit gestrekt jachtveld. De Roodboer was somberder geworden dan ooit, zijn krachtige gestalte scheen elke week meer en meer in te vallen. Eva was genezen. Zij zag er nog wel bleek en slechts uit, maar het gevaar was gewe ken. Daar nam op een namiddag de Beuken boer zijn stok en begaf zich naar het dal, naar Rüppel. Wat die twee met elkaar spraken en verhandelden, vernam niemand, maar de zaak scheen niet van een leien dak je te loopen, want men hoorde Riippel nu en dan met de vuist ep de tafel slaan en heftig praten. Toen echter de Beukenboer den hof' verliet, merkte niemand iets van een twist tusschen beide. Daags daarop kwam Rüppel in den Beu kenhof en huurde Eva als dienstmeid. „Morgen kunt gij al komen," zei hij. „Ik zal Frans naar je huisje sturen om het beet je goed, dat gij hebt, te halem" „Laat haar hjer nog een beetje van haar ziekte bekomen," zei de huishoudster. Maar Rüppel wilde daar niets van hooren. „Dat kan zij bij mij ook," zeide hij, „op het oogenblik is het werk nog zoo zwaar niet." Den volgenden dag ging Eva naar het dal, Het was haar, alsof zii ver weg moest, naar den vreemde. Zy was zoo graag in den Beu» kenhof gelbleven. Waarom had de Beuken boer haar niet gehuurd? Hii kon haar toob goed gebruiken, want Resel zou met Paschen weggaan. Ze zou geen loon verlangd hebben- met den kost zon ay tevreden zijn geweest* Maar neen Een traan blonk in haar oog, toen zij af scheid nam en de bewoners van den Beuken hof bedankte voor hun goede zorgep. aan haar besteed. (Wordt vervolgd.), - nniu IHWIII I Ifa. ■mimi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5