.Kerk en School Sport en Spel STADSNIEUWS INGEZONDEN Rechtszaken v erlDoa opge&evcf£. - Mot liet oog op de daaraan verbonden moeilijkheden is liet verbod om Duitscli te «preken in de treinen en na elf uur 's avonds voor geheel Lotharingen opgeheven. De actio ui.Ier het spcorwegpersoneel in Amerika. Meer dan 80.000 arbeiders uit de spoor- ■wcgwerkplaatsen hebben thans het werk ge- s.aakt zonder een beslissing af te wachten v.. 'kc hun eisch om liooger loon. V.' iiso'n heeft nu doen weten, dat hun eisehen niet konden worden overwogen voor zij het gezag hunner vertegenwoordigers er kenden. Door te staken hadden de mannen het gezag miskend van hun eigen vertegen woordigers, met wie de regeering ailcen kon onderhandelen. De staking der beambten van de Brook lyn Rapid Transit Company, die Woensdag morgen begon, is opgeheven na een con ferentie met de betrokken autoriteiten. 'Brooklijn had zich door de staking gedu rende vier dagen met allerlei andere voer tuigen moeten behelpen. Goud iu Cauada» Iu Canada is op een hoeve van een Poolschen kolonist bij het Lake Kienawiesk goud ontdekt. Een Britsche maatschappij heeft het land al gekocht voor 850,000 dollars. Bankstaking te Hamburg. De beambten van de groote banken in Ham burg hebben met groote meerderheid van stem men besloten heden in staking te gaan. PoLncaré eu Clemenveau op reis. President Poincaré heeft Zaterdagavond Pa rijs verlaten, om een bezoek te brengen aan Duinkerken en Hazebioek. welke laatste stad hel kruis van het Legioen van Eer is toege kend. Clemenceau, die den laatsten tijd voortdu rend in het verwoeste gebied reist, heeft zich thans naar het Pas de Calais begeven, waar hij o. a. Atreoht, Béthune, Lens, Courières, Vimy enz. zal bezoeken. Kardinaal Dubois naar Klein-Azië. De aartsbisschop van Rouaan, kardinaal Du bois, zal 20 Sept. naar Klein-Azië vertrekken, in gezlschap van een Fransch bisschop en een ,Domiiukaner geestelijke, die dertig jaar te Mos- soel heeft gewoond. l Te Konstamtincpel, in Palestina, Syrië, 'Adana (Cilicië), Armenië en den Libanon zal hij aan de katholieke Franschen een groet van het vaderland brengen, en aan allen, in een nationaal bzlang, waarop geen nadruk behoeft te worden gelegd, voegt de „Temps" hieraan toe, zal hij de verzekering geven, dat de eeuwen oude bescherming van Frankrijk hun ook thans niet zal ontbreken. De reis van den kardinaal zal ongeveer twee tnaanden duren. De toestand te Chemnitz. „ondag is de dag te Chemnitz rustig verloopen, t>e eerste opgaven van het aantal slachtoffers ziin gelukkig niet bevestigd. Het aantal dooden bedraagt 25. De Raad van Arbeiders in het industrie-dis trict Chemnitz heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin der bevolking wordt gelast alle wapenen en uitrustingsukken uit te leveren, het geen tot Dinsdagavond straffeloos kan geschie den. Aansluiting of niet. Volgens een. besluit der soc.-dem. meerder heid, zal op 28 September bij volksstemming, in Kobürg over de al of niet aansluiting bij Beieren vord'en beslist. Boeien Internationale verhoudingen. „Wassersport" deelt mede. dat het bestuur der Mainzer Ruderverein zich in een zeer moeilijke positie bevindt daar men op den duur niet zal kunnen blijven bietten dat Fransche officieren van de veieeniging lid worden. Blijft men dit beletten, dan zal men zich het misnoegen der Franschen op den hals halen en wat dit betee- kent heeft de Ludwigshafener Ruderverein on dervonden. Deze vereen, wenschte geen Fran schen als leden aan te nemen, waarvan het ge volg was, dat de Fransche autoriteiten de helft yan haar materiaal in beslag genomen hebben. „wassersort" is van meening dat zoolang «triiTanS1f;n seen Etoitsche roeiers op hun wed- toelaten, geen enkele Duitsche roeiver- fransche officieren als leden zal mo- hflia l"nerae"' r men daardoor de mogelijk- naam Hp, n Fraasichen onder den rv> a Cjjfers die spreken.... plantinrr '\alen! van het Genootschap tot Voort- ten h(xf Geloofs 1 Augustus 1919 bevat- de 'bieressante cijfers die spreken van vnirihr e e^e die overal gekweekt wordt en droerr K VOortbrengt. In het jaar 1918 be- h het totale bedrag der inkomsten over geheele wereld fr. 8.005.704.94 (slechts 'g minder dan in '13 voor den oorlog, Kua inkomsten bedroegen fr. 8.114.983.07). il^derlanó bracht in 1918 op 213.845.04 fr. iet Fransche volk, ondanks-zijn God en Kerk 'htndige regeering, bleef zijn roeping getrouw bracht in 1918 op: 3.524.634.78 fr. tegen ^•950.959.35 fr. in 1913. Terecht wordt opgemerkt: „Het ïesultaat van '918 is schitterend. Vergeten wij niet, dat bij de tegenwoordige duurte, een duurte die het budget van den missionaris zwaar drukt, wij hit alle oorden der wereld bedroevende brie ven ontvangen. Met dezelfde som thans aan een gezonden, kan men ternauwernood de helft doen van hetgeen er in 1913 men er mede zou gedaan hebben. De Missionarissen, broeders en zusters die wij moeten helpen zijn 80.000 in getal, goed gerekend hebben wij voor ieder 100 irs. per jaar noodig. Inbraak iu het Distributie-Bureau te J. Bussum. Drie miliciens der infanterie, M. H. v. L., F. )J. Z. en G..A. R., eertijds korporaal der infan terie hadden zich te verantwoorden terzake dat zij op 10 Maart j.l. gezanienujk hebben inge broken in het distributie-kantoor te Bussum, bij welke gelegenheid zij plm. 3500 broodkaar ten ontvreemden. Het drietal bekende de inbraak te hebben gepleegd, v. Z. had op den uitkijk gestaan en de twee anderen waren door verbreking van een ruit binnengeklauterd. Vervolgens hebben zij de gestolen broodkaarten in omloop gebracht Zij kregen er pl.m. f 300 voor. De auditeur-militair vorderde resp. 5, 4 en 6 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van preventief. Het bravourstuk te Parijs. „Le Petit Journal" geeft een beschrijving van de vlucht van Godefroy in den vroegen morgen onder den Are de Tromphe door. Op het aangegven uur ongeveer 7 uur des morgens, was bijna geen sterveling op de Place de l'Etoile. Men had het vroege morgenuur gekozen uit een oogpunt van veiligheid voor de voetgangers En ook was de vlucht stipt geheim gehouden. Alleen een paar film-operateurs en de redacteur van het „Petit Jouranl", die in het geheim was, waren er officieel aanwezig. „Ik denk" schrijft de man van de „Petit Journal" terwijl ik wacht aan de laatste mo menten van een ter dood veroordeelde. Zal hij komen? Zal hij het er goed afbrengen? Het weer is somber en er staat een hevige wind. Tegen 7 uur 35 hoor ik 't geronk van een motor. En onmiddellijk daarna van den kant van het Bois zie ik op een honderdtal meters de Nieuport van Godefroy. Hij wuift ons toe met zijn hand. Hij cirkelt eenige malen rond in de richting, waarin hij straks misschien den dood zal vinden. Hij zweeft nu de avenue de la Grande Armee over. Halverwege, tusschen de Porte Maillot en l'Etoile zwenkt hij, en op een hoogte van nauwelijks 6 meter komt hij op ons af. Men zou zeggen, dat het een rijtuig op hoo- ge wielen was. De derde boom rechts aan de avenue de la Grande Armée wordt „aangevlo gen." En nu zweeft Godefroy regelrecht op den tunnel aan. Wij zijn allen doodsbang, bleek en bevend. Wij zouden den man willen tegenhouden, die zelf moord schijnt te plegen. Ons vertrouwen ver mindert naarmate het moment suprme nadert. Plotseling stort Godefroy zich naar links. Wij houden den adem in. Is dat het einde? Neen, met een volkomen meesterschap glijdt hij precies midden tusschen den Arc door; diiit gaat zoo eenvoudig en gemakkelijk, dat het ex periment als het voltooid is, kinderspel lijkt. De Are de Triomphe, die zoo klein leek in onze oogen en de avions, die zulke reusachtige af metingen heeft, schijnen voor elkander gemaakt. Godefroy, die zich bij 't naderen van den Are op slechts vier meter hoogte bevond, steeg een oo- genblik later om een naderende tram te ont wijken. En alsof er niets gebeurd was, vloog de held na zijn bravourstuk naar Villaconblag terug. Later verklaarde Godefroy, dat hij geen oogenblik aan het welslagen hadi getwijfeld. Bekerwedstrijden te Wormerveer. Het tweede gedeelte van de wedstrijden om den Sportbladbeker, werd gisteren te Wormerveer gehouden. Blauw-Wit kon, doordat hare beste athler ten te Arnhem uitkwamen, niet op haar sterkst uitkomen, won echter tooh met een flink en voorsprongen den beker. De uitslagen zijn: Sportparkbeker (100 M. hardloopen, vèrT. springen met aanloop, speerwerpen, polstok- springen en 4 maal 100 M. estafette): Blauw-Wit 7672.75 punten Haarlem 6442.97 W. F C8555.17 A. A. C7789.02 Olympia 7182.77 H Met de in de le afdeeling van deze wed strijden, eenigen tijd geleden te Hilversum gehouden, behaalde punten medegerekend, is het eindresultaat van de wedstrijden: Blauw-Wit 15727.225 punten Haarlem 13010.625 W. F. C. 14484.225 A. A. C14181.550 Olympia 18079.175 De beste resultaten waren 100 M. hardloo pen: J. J. Petri, 11 5/10 sec.: vèr,springen: Sint, 6.27 M.; speerwerpen: v. Balen Blan ken, 40.60 M.; polstokhoogspringen. Hart man, 3.20 M.; 4 maal 100 M. estafette: W. F. C., 48 4/5 seconden. Verder werden nog o.a. de volgende wed strijden gehouden: 400 M. hardloopen: 1. A. A. Lapère, Haar lem, 57 1/5 sec.; 2. J. Temmen, id. 58 9/10 s.; 3. A. Paulen, id. 60 sec.: 4. W.N. Ooms, Olym pia, 61 1/10 sec.; Kampioen N.-H., A. B.: A. A. Lapère. Hoogspringen met aanloop; 1. W. R. v. d. Kuip, Blauw-Wit, 1.70 M.: 2. A. Bos. id., 1.60 M.; 3. J. J. Petri, Haarlem. 1.60 M„ 4. J. Pels W. F, C., 1,55 M Kampioen N.-ED. A. B. W. R. v. d. Kuip. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Moensdag 13 Augustus 1919, des namiddags ten half 2 in de Statenzaal (Prin senhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingeko men stukken. Verzoekschrift eervol ontslag on derwijzer school M. ,U. L. O. no. 3. 2. Onder zoek geloofsbrieven nieuwgekozen leden Ge meenteraad. 3. Voorstel B. en YV. goedkeuring rekening 1918 Stads-Apotheek. 4. Id. id. id. id. id. Armenraad. 5. Id. id. vaststelling 3e suppl- toire begrooting dienst 1918 en staat af- en overschrijving, met advies Commissie van bij- standgemeente-financiën. 6. Id. id. vaststelling suppletoire begrootiing openbaar slachthuis dienst 1918. 7. Id. Commissie art. 166 Gemeen tewet aanvulling Algemeene Politieverordening (luidkeels venten gedrukte stukken). 8. Id. B. en W. intrekken besluit 2 Januari 1918 no. 9. 9. ld. id. motie-Bomans kindersuppletie-loon 10. Id. id. beschikbaarstelling gelden reorganisatie politie eu regeling salarissen politiepersoneel. 11. Id. id. verkenen voorschot woningstichting „Patrimonium'' (74 arbeiderswoningen Brou wersplein). 12. Id. id. id. id. id. (417 arbeiders woningen Kloppersingel. 13. ld. id. verkenen machtiging regenten gasthuis aankoop Rönt- genapparaat. 14. Id. id. aankoop perceel Ko ningstraat 6. 15. ld. id. id. id. Coltermanstraat 2. 16. Id. id. verkoop gdeelte perceel Korte Poel laan. 17. Id. id. di. grond Van Eedenplein. 18. ld. commissie pensionneering wethouders. 19. ld. B. en W. instellen rechtsvordering. 20. Id. id. verkenen ontheffing verplichting betalen jaarlijksche recognitis Eerste Kennemer Bouvv- schappij. 21. Id. B. en W. verkenen vergunning leggen waterledingbuis. 22. Id. id. verandering benaming Valkesteeg. 23. ld. id. vaststelling verordening brugwachters Ringvaart en Jan Gijzenvaart. 24. ld. id. nadere beschikbaarstel ling gelden kosten herhalingsschool no. 3. 25. Ia. od. naar aanleiding verzoek P. van Looij, handhaving leeraar Burgeravondschool en cur sus hoofdacte. '26. Id. id. vaststelling instructie directeur stadsschouwburg. 27. Benoeming 5 le den Commissie regeling groenten- en fruitver- koop (waarvan 2 raadsleden). 28. Voorstel B. en W. benoeming directeur 2e H. B. S. 5-j. cur sus. 29. Id. id. id. tijdelijk leeraar boekhouden H. B. S. 3-j. cursus. 30. Aanbeveling id. di lee raar Duitsch en leeraar(es) Staatsinrichting en Staathuishoudkund H B. S. 3-j. cursus. 31. Voor stel id. benoeming 4 hoofden van scholen u.l.o en m.u.l.o. 32. ld. id. herbenoeming tijdelijk per soneel herhalingsscholen. 33. Voordracht id. be noeming onderwijzer school 2. 34. Id. id. id. id. 7. 35. Id. id. id. id. id. 10. 36. Vergadering met gesloten deuren. .Verplegenden. Men schrijft ons: Zaterdag had in hotel-restaurant .,De Kroon" alhier, de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van den Ned. Vakbond van Vrplegenden. Na opening door den voorzitter en behandeling van verschillende huishoudelijke aangelegenhe den werden financieel verslag over 1918 en con- cept-begrooting over 1919, respectievelijk stui tende met een bedrag van 2937 en f 4665, goedgekeurd. Evenzoo de verslagen 1918 van den algemeenen secretaris en den propagandist. Als hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren J. Meisnes, F. Corporaal en Th, Cornet en gekozen de heeren G. Keur, als algemeen voorzitter, van Kassei en J. Oldenbroek. In de commissie van redactie van het maandblad werd herkozen de heer Drosterij en werden gekozen de heeren J. Oldenbroek, Rabinowitz en de Beer. Het voorstel, om de contributie te brengen op 1 pet. van het salaris, werd goedgekeurd, als mede om te trachten zoo spoedig mogelijk te komen tot de oprichting van een eigen algemeen bondsbureau. Een voorstel omtrent afdracht ge deeltelijke contributie, kon niet de meerderheid verkrijgen; evenmin om ons maandblad nu reeds om te zetten inu een veertiendaagsch periodiek. Verder besloot de vergadering de zaak „fusie Notokomos" in handen te stellen van het hoofdbestuur, opdat dit in overleg met het Alg. Ned Vakverbond; deze materie tot een goed eind brenge. Ten dezen aanzien hield de ver gadering zich op het standpunt van de neu trale vakcentrale. Met betrekking tot weer- standskas en werkloozenfonds werd meegedeeld, dat hiervoor hard gewerkt wordt in overleg met de vakcentrale. Om zes uur sloot de voorzitter- de vergadering. Huls ivaarlsz a ling van viioiiStplichtigcn. De Burgemeester van Haarlem brengt hier bij het volgende ter algemeene tennis. 1. Aan de bij de landmacht dienende dienst plichtige manschappen, koijoraals en bekt ce ders v,ain hoogeren rang, die behooren tot de militie, de landweer of den landstorm, wordt na 1 September 1919. a's regel geen vergunning verleend tot voortgezet of her nieuwd verblijf bij den troep, na den datum, waarop, zij aanspraak hebben verkregen op onbepaald (klein) verlof. 2. Dienstplichtigen, die op, 1 September 1919 reedsaanspraak hebben op, onbepaald (klein) verlof, cloch niettemin dan nog bij den troep aanwezig zijn, worden op dezen datum huiswaarts gezonden. .Uitzondering op den hiervoren vermelden regel. a. Voortgezet of hernieuwd verblijf bij den troep, na den datum, waarop, aanspraak is verkregen op onbepaald (klein) verlof, kan door de daartoe bevoegde militaire autori teit worden toegestaan aan dienstplichtigep, te wier aanzien*de belangen van oen dienst het verleehen van zoodanige toestemming noodzakelijk maken* b. Toestemming tot voortgezet verbly'f bij den troep, a!s onder a bedoeld, kan door de daartoe bevoegde militaire autoriteit wor den verleend aan dienstplichtigen die ziek zijn en wier toestand het ïaadzaam doet zjjn,. hen vpor'.ocipig nog niet huisvv ar.s te zenden. Badttm In het Douchebadhms aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week «18 baden geno men. In dat aan het Leidsehe IToin 6 40; en in dat aan den Schotersingel 940 baden. Jaarboekje van den U.K. Kring. Ais er één vereeiiiging bij onze Haar- lemsche U.K. Middens tand cms populair is en blijk geeft van jcugUg5i-oeikracht dan is het zeker wel de R*K* Kiing. De overdruk bezochte fees'.avonden en u tvoeringen, waar van de R.K. Kring °r reecl« zoovele gaf. bewijzen dat ten volle. En 't jaarboekje 191 J, t vierde jjaarboekje reeds waar blijft dc tijd dat wij {lezer dagen ontvingen getuigt wederom van dien bloei en van die friS'Che levenskracht. De titelplaat is wederom een keurige tee- keming van den voorzitter, den heer M. F. J. v. d. Weiden cn ,debe'Oftc, die deze schenkt van iets moois in den inhoud te vinden wordt ten volte ingelast. Ook de veie aardig gc venden vrijzetten zijn van den heer Mathé v. d. Weiden, een echt kunste naar. In het. voorwoord drukt de redactie wel eenige zorg uit. Maar volgens den penningmeester blijkt de kas er toch lli.ct zoo slecht voor te staan, hoewel het woordje batig saldo nog niet voorkomt. Van de bibliotheek der voroeni'rin» is irl llpt Mgelaoperi jaar een ruim gebruik gemaaktj dc rccitcur afdee ling hield een wedstrijd, waaraan slechts 7 liefhebbers deelnamen, maar de regisseur, heeft gcede hoop, dal liet aanlal planken- vreczende achterblijvers dit, jaar nihil zal zijn. Het mengelwerk maakt peen aanspraak op kunstwaarde, doch is het lezen alleszins waard en is 90k dit jaar weer goed verzorgd een mooie schets naar het leven, een ko mische herinnering aan November '18, een mooie opwekking tot de „slapende katho lieken", de moppentrommel enz. maken het boekje tot een aangenaam geheel en wij twijfelen er niet aan, of het zal door de leden met graagte ontvangen worden en cok door belangstellenden worden genoten. Een adreslijst van de voornaamste Eoom- sche vereenigingen in Haarlem geeft ook een groote practische waarde aan het boek je. Jammei' dat zij zeer onvolledig is. Een goede adreslijst zou zeer nuttig zijn. .Wij wenschen het boekje het succes dat liet beoogt, dat lie; goed ontvangen zal wor den betwijfelen wij niet. Examen akte Lager-0nderwijs Gymnastiek. Geëxamineerd 2 mannek en 4 vrouwel. candid ate 11. Geslaagd zijn de dames: J. Weinberg; D, Zuiderbaan; M. L. H. Mesters ,Wijk; A. Chr. E. H. Derker en de heeren Ohr. Clex; K. IJdenburg. De examens voor de akte L. .0. in gym nastiek zijn hiermede afgcloopen, die va.n de akte Middelbaar vangen aan 11 Augustus. Examiin Hoofdakte. Haarlem 8 en 9 Augustus 1919. Geëxamineerd 14 mannel. candidaten. Ge slaagd 7. J. G. \ran Busschbach, Amster dam; J. A. Korter, Amsterdam; A. C. Nygh, Amsterdam; W. G. Quakkelaar,. Am sterdam; O. de Goede, Koog; G. Wiede- meijer, Broek en .Waterland; M. Ringers, Amsterdam. Gevtn.ieu voorwerpen. Terug te bekomen bij: A. Klooswijlc, Rus- temburgerlaau 73, Handschoenen; Musker, Gein. Cronjéstraat 141, Sporthemd; /W* .Wil- lemse, Barteljorisstraat 37, Zijde; ,W. Gi- gengack, Sophiastraat 39, Armbandje; ,W. Hartog, Verwulft 3, Portemonnaie; H. Kos ter, Korte Focllaan 25, Portemonnaie; Bu reau van Politie, Smeclestraat, Ladder; C. Ploeger, Busken Huëtstraat '12, Broche; E. v. Zwieten, Busken Huëtstraat 28, Knip mes; O. v. Zonneveld, Brouwersstraat 144, Hangslot; RL Bijster, Eendrachtstraat 58, Broche; W. Westerman, Zomer vaart 3 0, ManteL; J. Esser, Damaststraat 20, Onder goed; P. SSteffens Lange Vlamingstraat 16 Portemonnaie; J. B. Heneker, Kritzingerstr. 26, Armband; N. Band, Regulierstraat 3 rd. Damestasch. BILJARTEN, Biijartbcind Haarlem en (Hnsireken- Vrijdagavond had in de benedenzaal bij den heer Kwekkcbooun Kieine Houtstraat, de 'jaarvergadering plaats van de bi'jartclub Haarlem en Omstreken, onder voorzitter schap van den heer. G. M. Klomp. In de openingsrede memoreerde de voor zitter, dat deze vergadering te Laat is uit geschreven door het vertrek van den secretaris en penningmeester naar. elders. Daarna werd de medaille beschikbaar ge steld door don heer Bos, voor den hoogsten serie-maker, (door de heer. Mecrenboer ge maakt met 55 carambole; overhandigd. .Vervolgens deelde de secretaris mede dat een nieuwe club n.l. „Vriendenkring" zich had opgegeven voor het Udnmatschae. Ziij werd aangenomen. Dan werd door den se cretaris het jaarverslag uitgebracht cn door de vergadering goedgekium. Het huishoudelijk reglement onderging en kele wijzigingen. Vervolgens kwam aan de orde de bestuursverkiezing aftredend/ de koe rein Versteeg en Oesterthum. Eveneens werd besloten het bestuur, met eene 2-tal leden uit te breiden en zoo mogelijk van iedere club één bestuurslid aan te wijzen. Het Hoofdbestuur is als volgt: de hee- re'n Klomp, Oesterthum, Minus, Èabbers, Ver steeg, v. d, Burg en Ockel. Een spelcommissie werd benoemd bestaan de uit de heeren Lunenburg, Heijboom,- Don selaar, W. Zwart, Robée, terwijl enkele clubs nog een lid zullen aanwijzen. De contribu tie werd bepaald op. f 1 per lid. Deoontrole- cornmissie bestaat uit de heeren J. Diqgendis, J. v. d. Burg en B. Vlug. Hierna kwam aan de orde de bespreking competitie. Er word hieromtrent besloten de ze uit te breiden. 1 i Bij de rondvraag werd nog idioor verschil lende afgevaardigden het woord gevoerd. Zij werden door den voorzitter, beantwoord. Wij memoreere!n dat de heer Oosterthum Toorstelde de sprekers te nummeren, het welk zeer zeker in overweging genomen za) worden door de benoemde spelcommissie. Ten slotte werd nog vermeld dat het voor- loopig secretariaat gevestigd is bij den he^r v. Oesterthum, Schoterweg Nb. 25. Daarna sloot de voorzitter omstreeks kwart vóór elf de vergadering. WAAR GAAN WIJ HEEN? Theater De Kroon. Er is in de glasfabrikatio iots wonder lijks, door het primitieve van het wenk en het verbluffende van de resultaten. Wie ze nooit in werkelijkheid zag:, krijgt er eenig denkbeeld van door de interessante indus trie-film waarmee De Kroon deze week haar afwisselend programma opent. Knopje als „de dappere kleermaker" doet weer eens hartelijk lachen; in het Arnerik. drama „In het geheim getrouwd", gaat 't „echt Ame- rikaanseh" toe en „De 100.000 met hhider- uissen" is een dolle Nondisk-grap, die eenige vroolijke minuten bezorgt. Het hoofdnummer, onder den titel „Het Geluksland", herinnert aau een boei enden Engelsehen roman en wordt bijzonder mooi gespeeld. Verschillende tal'ereelen zijn fijn uitgewerkt, waardoor de spanning voortdu rend stijgt. Voor de matinéea lijkt dit dra ma uii« minder geschikt, omdat het boven het begrijpen van jeugdige hoofdjes uitgaat. Kindervoorstelling Soriëlelt „Verceniging" Dc heer Henri Nulles uit 's-Gravenhago, heeft Vrijdagavond iu do kleine zaal der Sociëteit „Vereeniging" een groot getal kin deren eenige zeer aangename uren bezorgd. En zelfs de grootere begeleiders hebben zich vermaakt om de prettige wijzo waarop hij de kleinen wist bezig te houden. Met welk een spanning werd het sprookje ge volgd van Roodkapje en do Wolf, dat de heer Nolles op alleraardigste wijze in de poppenkast vertoonde! Hii wist hier zeer dikwijls den juisten kindertoon te pakken, zooals meermalen uit de luide bijvalsbetui gingen van het kleine goed bleek. Bewondering dwong de heer Nolles af met zijn onbegrijpelijke goocheltoeren en do verbaasde geziehtjes der kleinen om d« eenvoudige, doch aardige toeren, moeten voor hem wel een zeer groote voldoening geweest zijn. Ten slotte het buikspreken, waarvan de kleinen niet wisten wat meer te bewonderen: de vreemde klanken ofwel de groote poppen. Alles bijeen was het een aardige voorstel ling, die de kleinen zeer vermaakt heeft. De heer Nolles heeft er slag van het woelige goedje stü en bezig te houden. De zaal was goed bezet. Voor den inhoud dez6r rubriek eielt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur, Vergun ons een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Bii voorbaat onzen dank. „OONACTIE SCHOENMAKERSGEZELLEN. Op den 7en Juli 1.1.. werd door de Neutr. en R.-K. Sclioenmakersgezellen-vereenigingcn eeD verzoek gericht aan de Haarlemsche Patroons vereenigingen, n.l. de R.-K. Schoenmakers patroons-vereen. „St. Chrispinus' en de Haar emsche Schoenmakers-patroons-vereeniging. Gevaagd werd een loonsverhooging van 50 pCt. voor nicuwwerkers en 25 pCt. voor de repe- rateurs. benevens 50 pCt. verhooging voor die geze/len, welke op vast weekgeld werken. Ook werd gevraagd om de gezellen jaarlijks 6 dagen vacantie te geven met behoud van loon en 5.toeslag en doorbetaling van de Uhristelii'ke feestdagen. Als antwoord op onze voorstellen kregen wij bii schrijven en na voorafgaande conferentie op 23 Juli ten antwoord, dat de loonen voor nieuwwerkers met 50 pOt. en voor reparateurs met 25 pOt. verhoogd zouden worden en de loonen voor hen, die op vast geld werken wer den bepaald op 30.voor 1ste klas en 27.50 voor de 2de klas. tegen een werkweek van 60 uren. Wat de overige voorstellen betreft, wer den deze zonder meer afgewezen, echter mef dien verstande dat door Qe K.-K. Patroons be sloten werd wel de erkende Christ, feestdagen te betalen. Zeker oen gunstig besluit tegen over dat van de Haarlemsche Patroons-vereen Wat de vacantie betreft werd door beide pa- troons-vereenigingen besloten daar niet op it« te gaan. Waar in tal van bedrijven reeds jaren lang vacantie aan de werklieden gegeven wordt, houden de Schoenmakerspatroons zich maar steeds vast aan de oude stelling, dal een arbeider geen vacantie noodig heeft. Y'oor. waar een erbarmelijk en van weinig mensch- zijn getuigend standpunt. De heeren meenen. als de Schoenmakers-gezel van 'b morgens vroeg tot 's avonds laat en in 't laatst van de week, tot in den nacht zit te werken en Zon dags vrij is, af vacantie genoegi heeft. Wy vragen in gemoede. is dat niet echandeliikt Heeft de schoenmakers-gezel niet evengoed recht op eenige dagen vacantie P9» jöar als elk ander arbeider. YVanneer de heeren patroons dat standpunt blijven handhaven zullen wij ons niet ontzien, om voor alle leden onzer beide organisaties uit eigen beweging de gelegenheid scheppen om ook dat recht deelachtig te worden, want een recht is 't. ontegenzeggelijk. Dan gaan wii met die gezellen, wier pa troons niet genegen ziin vacantie te geven, een loonscboenmakerij oprichten. In die loon- schoenmakerii zal gewerkt worden door onze leden rechtstreeks voor het publiek. Het publiek betaalt ons, het door ons ge stelde loon. plus de kosten van leder en forni* turen, en zal daardoor enorm veel minder moe ten betalen dan 'bii de heeren patroons en wii zullen de heeren dan zelf eens toonen, dat wii wel in staat ziin een behoorlijke vacantie te garandeeren. De tegenwoordige winstmarge van nieuw werk, zoowel als reparatie, kan het alleszins dragen. Wij hebben de beide patroon», organisaties nogmaals bü schrüven van 7 Aug. verzocht aan ons billijk verzoek om vacantie te willen voldoen. Mochten de heeren geen plan hebben van hun ingenomen standpunt af te wiiken, aan zullen wij ons niet ontzien die maatregelen te nemen, welke ons gepast lijken om 0113 doel te bereiken. Wii hopen ernstig dat de fiaarl. patroons zullen zorgen om dit ypprkomen. Namens den Ned. Bond van Neutrale Schoen- en Lederbewerkers Afdeeling Haarlem D. VAN GALEN. Secr. Namens den Roomsch-Kath. Bond van Schoen- en Lederbewerker» Afdeeling Haarlem P. J. VAN HETEM, Secr. Wij zonden bovenstaand sehriiven aan den voorzitter van „St. Chrispinus". ter kennisne ming, die het volgende antwoordde; .WelEd. Heer, Een kort woord op het ingezonden stuk der Schoenmakers-gezellen. De looneisch door do gozelien-vereemgingea gestold en de 60-uren werkweek, is door beido patroons-vereen, ingewilligd. De K.-K. patroonsvereeniging besloot op haar ledenvergadering, do Christelijke feestda gen uit te betalen, doch geen vakantiedagen met behoud van loon en 5.reisgeld. Dit vinden do gezellen erbarmelijk. Maar nu vraag ik: hoe komen zii er toe ou> te schrijven, een schoenmakersgezel werkt van 's morgens vroeg tot- 's avonds laat en in 't aatst van de week tot in den nacht. Bij een werkweek van 60 uur, mü onbegrijpelijk. Wat nu verder die insuniatie betreft: krij gen wii onzen eisch er niet door, dan richten wij een schoenmakerij op, dat is iets te on- noozel voor mij 0111 op te antwoorden. Hier in kunnen de gezellen zelf oordeelen U beleefd dankend. Hoogachtend. J. A. W. MAAS. „Voorz. R.-K. Schoenmakers-patroons-verecn „St. Chrisroi-f"*-'' - - j..w li1 j.a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6