STADSNIEUWS Sport en Spel Marktnieuws. damrubriek 1ÉÜ. ll§ Vragenbus 1 ÉfH m m m mm mm, w. vm wm I zen en •cmiren wcrclcn over gr ooien af stand meegesleurd; de oogst werd grooten- decls verwoest. Een soldaat werd gedoo gen aantal andere personen werden gewond. Op voorstel van Foeli. De Chicago Tribune" verneemt, dat de It a ad van Vijf op voorstel van Foch lieeft besloten, DuitSehland toe te staan nieuwe troepeneontingentcn naar de zone van 50 K.M. ten Ocsten van den Rijn te zenden, iu verband met eventuceie stakingsonlusten. C'iéimnceau eu de duurte. C'lemeneeau houdt zich persoonlijk bezig met het brandende vraagstuk van den dag: de duurte. De vorige week ontbood luj Autrand, den prefect der Seine, Vilgrain. den onder s a.us e.reatar s voor Ravitai'.lee- j'iag, diens assistent, Henri Roy, benevens £en aantal leden van den Parijsehen gemeen teraad. Laatstgenoemden verzocht bij hunne grieven kort uiteen te zetten. Zij zeiden hierop, dat bevroren vleeseh, geïmporteerde rijst en suiker en goedkoope tafelwijn ont- oraken, of slechts tot buitensporige prij- sen konden worden gekocht. „Dat is zoo" viel Clemenceau in „en aan dien toestand moet een einde worden ge maakt. Ik zend mijn keukenmeid vanmorgen uit om wat bevroren vleesch te halen, maar ze kwam met leege handen terug. De slagers .verkoopen het a s versch vleesch. Dat schan daal mag niet voortduren." Hierop wendde hij zich tot Vilgrain en Roy. i „Ik draag u op," zei hij ...alle voedselvoor raden tegen grossiersprijs voor Parijs in te slaan. Dat is alles wat gij te doen hebt, en ik geef er u twee weken voor." Ten gevolge van dit besluit van den pre mier zullen al de voorraden bevroren re- Ijeeringsvleesch in 280 gemeentelijke sla gerswinkels te koop zijn. Ook specerijen en wijn zullen in de noodwinkels-Vilgrain wor den verkocht. Z.Em. Kardinaal Bourne over de Parjjsche V redesconferentie. Z.Em. Kardinaal Bourne, aartsbisschop van West-Minster, heeft bii gelegenheid van een prijsuitdeeling in de Central-Halte te Li verpool, een merkwaardige toespraak ge houden. Z.Em. zeide, dat het een opvallend teeken was, van den tegenwoordigen tijd, dat er bij iedereen een tekort was aan helde re en bepaalde inzichten in zake zoowel van staatkundigen als huishoudelijken aard. AToeger hield iederen Engelschman aan drie -•algemeene grondstellingen vast. De bindende kracht van het geweten werd toegegeven; Quip.n erkende de algemeene verplichtingen ilie ons in de zoogenaamde 10 geboden wer den opgelegd en men volgde de zienswijze bij de verklaring van geweten en tien geboden. Deze drie grondbeginselen zijn ondelr ons grootendeels niet meer bekend. Dan gaat Z. Em. woordelijk verder: „Thans zien wij in Parijs die wonderlijke conferentiee, zooals "de wereld nog noodt aanschouwde. Groote staatslieden zijn te zanien eu de naar menschenberekening schoonste gelegen heid wordt hun geboden om tot een gezond oordeel te komen in die vele en ingewikkel de vraagstukken, welke daar aan de orde zijn. Wat deze conferentie, voor zoover zij ambtshalve optreedt, betreft (vele deelne mers zijn weliswaar particulier christelijke mannen) zij is van den dag af dat zij begon, tot nu toe, een conferentie zonder God ge weest. De. naam van God is er niet aange roepen. De wijsheid van God is niet afge smeekt voor verlichting en de conferentie doet haar zaken af, alsof er geen geweten, geen 10 geboden en geen christelijke overle vering meer bestaat. Wii weten wat het ein de zal zijn. Tot nu heeft de conferentie wei nig uitgericht en ook weinig aanleiding ge geven tot goede hoon voor de toekomst. Bekeer ja^en tot het Katholicisme. Kaar de „Westminster Cathedral Chroni cle" meldt, hebben zich in het Westminster idiocees in Engeland, in het afgeloopen jaar 1584 personen tot het Katholicisme bekeerd Het aantal Paasehcommuuies bedroeg 95.610 het aantal huwelijken 2251, het aantal doop sels 5.657. Andrew Carnegie. Omtrent den ook in ons land wel bekenden Andrew Carnegie. clen Sohotschen staatko- ning, die Maandag in Noord-Amerika over leed, geven wij de volgende levensbijzonder heden: Carnegie werd in 1885 ta Dungermline (Schotland) geboren. Toen hij, nog zeer jong was, vertrok de heele familie naar Ameri ka. Daar begon Andrew te werken als we versjongen in een groote weverij te Pitts burg, waar zijn ouders zich gevestigd had den. Weldra ging hü echter over iu dienst eener telegraafmaatsehappü en bracht het daar al spoedig tot verantwoordelijken post. Toen associeerde hü zich met Mr. Woodraff .voor de exploitaite van slaapwagens op de spoorwegen. Na den oorlog tussohen Noord en Zuid, waarbij hü als oorlogstelegrafist de noordelüke staten diende, kocht hü aandee- •len in allerlei spoorwegondernemingen en Interesseerde zich in verscheidene zaken der ijzerindustrie. In 1889 vereenigde hü ver schillende ondernemingen onder den naam .van Carnegie Steel Cy. In tal van Amerikaansche steden sticht te Carnegie biliotheken. laboratoria en leer- zetels aan universiteiten. Ook in Engeland mochten vele stichtingen voor wetenschap- pelük onderzoek van züu overvloed mededee- len. De Schotten vereerden hun landgenoot met het eere-rectoraat der universiteit van St. Andrew. De meest bekende züner stichtingen in Europa is die waardoor hü den bouw van ■het Vredespaleis in Den Haag als vergader huis voor het internationale hof van arbi trage heeft mogelük gemaakt. Hü was begiftigd met tal van eere-teeke- nen uit alle landen. De Scheepvaart beker-wedstrijd. Hieronder laten wij den uitslag van de lo- tntg voor de Scheepvaartbeker-wedstrijd volgen. Zooai» men weet. wordt de eerste ronde dd. Zondag 31 Augustus gespeeld. Van 9 tot 10 uur speelt V. V. A., A'dam, tegen Rearing Club Haarlem. Van 1014 tot 1114 komen in het veld W. F. C., Wormerveer, en Football Club „Hilversum". Dan velgen D. V. S., Rotterdam, en A. F. C., Amsterdam, welke clubs van 111/2 tot 12i j spelen. De beurt is vervolgens aan 't Gooi, Hilversum, en Tubantia, Hengelo, di den tijd hebben van 12% tot 1 3/4. Van 2 tot 3 spelen De Spartaan, A'dam, en Z. A. C., Zwol- M. V. V., Maastricht, en Bredania, Breda ontmoeten elkander van 314 tot 4%. De wed strijd Go-ahead, Deventer, tegen Noad, Tilburg, s vastgsteld van 43 tot 5G. Vrvolgens is er pauze tot halfaeht. Dan komen in het veld Blauw-Wit, A'dam, en De Stormvogels, IJmui- den. Blauw-Wit moet den Scheepvaartbeker verdedigen. Ajax speelt niet mee en geeft dus haar kansen op den Scheltema-beker, voorloopig althans, prijs. In het geheel werden er den eer sten dag derhalve acht wedstrijden gespeeld. Sluiting van cafés op Zondag. Door het bestuur der ardeeling Haarlem van den Nederlandsclien bond van koffiehuis- res.auranthouders en slijters, is een request gezonden aan den Gemeenteraad, waarin zij bezwaar maken tegen het voorstel van het raadslid, den heer Reinald», betreffende 't sluiten van inrichtingen waarvoor vergun ning of verlof is verleend. Bij het adres is een uitvoerige memorie van toelichting gevoegd. Op de gronden, daarin ontwikkeld ver zoeken zij" a. het voorstel van den heer M. A. Reinakla niet aan te nemen; b. mocht onverhoopt blijken dat eene meerderheid zich voor dit voorstel mocht uitspreken, het dan zoo radicaal mogelijk uit te voeren, zonder daarbij uitzonderingen te maken van welken aard ookc. de houders van door deze maat regel getroffen inrichtingen door eene rede lijke uitkeering voor het geleden verlies schadeloos te-s tellen. Gebouw .St. Bavo," Kaar wij vernemen, is thans door den minister toestemming verleend, het plafond in de Guskenszaal weg te breken. Personalia. Bij Koninklijk besluit van 7 Aug. zijn ge rakend van 31 Juli 1919 benoemd, tot tweede- luitenant bij het wapen der infanterie bij het 21ste regiment, de cadetten H. A. Ver- kuyl, J. K. van Prehn en A. H.Zeldenrijk. Ned. Bul tot het Redden van Drenkelingen. Zondagmiddag had het examen jdaats voor Diploma A van bovengenoemden BBond in de Gemeentelijke Zweminrichting aan de Houtvaart te Haarlem. De ingeschrevenen van Breda kwamen niet op. Van de Haarlemsche Reddingsbrigade na men 10 leden deel aan het examen, waar aan één candidaat zich terugtrok tijdens het examen. Z-ooweL voor. het Technische als voor het Medische gedeelte van Jhet examen slaag den 9 candidaten n.l. df> heeren: S. P. van Baak, 81 puhten; A. G. van den Berg, 78 p.; J. A. Boon, 74 p.; D. M. H. Haase, 80 p.; Th. D- Hetem, 76 p.; J. H, Kem per, 72 p.; J- NoordeLoos, 74 p.; LVV, S. Bchreuder, 73 p.; G. J. P. .Verschoor 73 p. De jury bestond .uit de hoeren Mr. L. H. Feacbotte, H. .de Vries, Dr. jViax Juda, alten uit Amsterdam en Dr. Buyae uit den Haag. Mr. F.csohotte, als Bondsvoorzitter deelde den uitslag mede, wensehte de geslaagden geluk met den goeden afloop van- het exa men en sprak den wcnsch uit, dat de le den zullen blijven voortgaan met oefenen in de gewenschte richting; de Voorzitter der Haarlemsche Brigade dankte namens de Bri gade de Jury. voor haar zeer gewaardeerden arbeid. Het volgende Bondscxainen zal zeer waar schijnlijk gehouden worden in Breda, op 31 Augustus. 3e Suppietoire begraotLng. Aan deze begrooting, waarvan wij de aan bieding reeds onder Gemeentezaken meld den, uutleenen wijHet batig saldo van het gemeente.electxiciteiiSbedrjjf bedraagt meer aan geraamd is f 17.776, dat van net ge- meentegasbedriji f 235.766. De pust directe kelasting naar het inkomen kon inet f 43.412.98 wordein verhoogd, die van tde be lasting op openbare vermakelijkheden met f 12.8i3.vyib, De ontvangsten van de cen trale keuken bedroegen f 89.187; die van de heetwatervoorziemng f 14.572. De reke ning van de gemeentelijke duinwaterleiding over 1918 wijst een nadeelig saldo aan van f 31.652.21.; 'die van het Slachthuis een na deelig saldo van f 18.912.22; die van ido ge meente.reiniging een nadeciig saldo vaD f 134.715.89y»; die van de gemeentelijken ontsmettingsdienst een nadeeüg saldo van f 3641.56. rle kesten van dcu gemeentelij ken geneeskundigen dienst bedroegen f 4669.89; Voor. tegemoetkomingen in uoo- gere pry zen van gas en electrisehen stroom 13 een bedrag van 1 318.981.54 uitgetrokken. Voor den bouw van noodwoningen draagt het Rijk f 109.854 bij. De totale kosten van bouw bedroegen f 152.050; de expioitatie- kcs.ender ee.iaaie keuken be. f 80.100 De kosten voortvloeiende uit het verstrek ken van liet water aan de ingezetenen be droegen f 24.773.77i/2; die ingevolge de dis- tributiewet 1916 f 231.132.44. Het plaatse lijk Steuncomité eischte een uitgaaf van I 154.120.16. De aanklacht wegens smaadschrift van den ZeerJverw. Pastoor Soepnel. \V"ü hebben reeds gemeld dat de Z.Eerw. lieer Pastoor Soepnel te Hoofddorp een aan klacht wegens smaadschrift heeft ingediend tegen den redacteur van het socialistisch week blad ..De Volksmeerbode". W'ü lezen hierom trent in „De Tijd" nog het volgende: Dat de socialisten volstrekt niet tegen den godsdienst zijn is weer eens gebleken in het landelijk Hoofddorp, Haarlemmermeer. De leider der socialisten aldaar, zekero heer J. P. Kruyte een onderwijzen aan de openbare school, redigeert een socialistisch weekblad „De Volksmeerbode", waarin op 26 Juli f.1. het volgende fraais te lezen stond: Roomsehe mildheid. „Het gebeurde te Hoofddorp, dat een inva lide arbeider zijn toevlucht moest zoeken tot het armbestuur van de Roomsehe Kerk te Hoofddorp. Nu zijn dat soort van mensehen in den tegenwoordigen tijd heel gemakkelijk te helpen. Waarom? Ja lezers, dat zal ik u zeggen. Het Burger lijk Armbestuur hier heeft de gewoonte, een arbeider, die om ondersteuning aanklopt, zoo hij lidmaat van een kerkgenootschap is, eerst naar de kerk te sturen. Geeft de kerk, dan doet de gemeente dit ook.... ■A\ elnu eok deze. arme ging naar meneer pastoor om ondersteuning. De Roomsehe Kerk gaf niets, maar liij moest maar tegen de ge meente zeggen, dat hij 7.50 van de kerk kreeg, want dan kreeg hij die van de gemeente ook. „En zoo gebeurde dat dan ook. „Daar stond nu de arme te liegen uit eigen zak op bevel van meneer pastoor. „Zoo kan de Roomsehe kerk haar armen wel onderhonden. 't Is fraai." (Onderschrift v. d. Redactie). „Bovenstaand bericht ontvingen wü van een betrouwbaar persoon, die bovenstaande inlichtingen van den persoon in kwestie heeft vernomen. Maar ina- tuurlijk zal de Roomsehe geestelijkheid de zaak wel ontkennen." Arme socialistische heer Kruyt.... gij vliegt er in! Want naar ons uit een onderzoek ig geble ken. is het geheele geval van het begin tot het eind onwaar. Noch aan den pasoor van Hoofd dorp, noch aan het. parochiaal armbestuur, waar. zooaL men weet, de pastoor der parochie geheel buiten staat, is iets bekend van het geen bovengenoemd socialistisch blad aan zijn lezers meedeelt. Het gaat intusschen tegenwoordig zóó maar niet, om een katholiek geestelijke openliik te beleedigen. Dien tijd ziin we voorbij. Bovendien had de heer Kruyt door ziin on derschrift zich geheel den weg afgesneden en een ontkennen van den pastoor zou allicht op nieuw stof aan den rooden onderwijzer geven, om nieuwe berichtjes te.... fantaseeren. Daarom heeft de pastoor van Hoofddorp kort en goed een aanklacht bü de justitie inge diend wegens smaadschrift. Het moet nu maar, eens uit zün met derge lijk opruiend geschrüf. dat louter op de meest 'bruale leugens berust, en op de bekende bewe ring, dat de socialisten niets tegen de Kerk hebben Fokker ever het vliqgem. In „De Amsierdamsche Dameskroniek" komt een g.eïllusteerd interview voor met onzen oud-stadgeuoot Fokker. .Wij qntleenen er "het volgende aan: „Hoe lang vliegt u al?" „Acht jaar." f „En weLke sensatie. Of liet moest die van verveling zijn op den duur. Ik vlieg nooit lang." En dan, doorgaande op dit onderwerp en zeer mededeelzaam: „Och, de moderne toestellen vliegen zoo heel gemakkelijk; het besturen van die vlieg tuigen vereisoiit zoo weinig opmerkzaam heid, zoo weinig inspanning dat elke sen satie óp den duur heetemaal is uitgescha keld. Daarbij komt dan nog, dat door. de groote hoogte, waaroj) we komen, elk ge voel van snelheid totaal verloren gaat! AL die feiten samen maken, dat ik liet vliegen een van de meest vervelende en langdradige bezigheden vind. Ik vlieg nooit langer dan tien, vijftien minuten cn ik vlieg... a!s ik mij om het een of ander, sterk geër gerd heb, of a!s ik een nieuw toestei bob rn te vliegen, want dan heb ik uitsluitend op de technische hoedanigheden van d/e machine te letten. Af en toe krijg ik er pleizier in, wat vreemde beweging met het toes,ei uit te voeren, maar al die „wonderen" zijn ten slotte niets anders dan bewijzen van de technische volmaaktheid van de he- dendaagsche toestellen. „Vroeger toch baarde de stabiliteit van het vLiegtuig ons de grootste zorg, maar door. voortdurende verbetering der techniek, door sterkere motoren voorat, is die stabili- teits-quaestic zoo volkomen overwonnen, dat zij ons geen hoofdbreken meer kost. In tegendeel! Het moge paradoxaal klinken.... wij zijn er nu op uit, de toestellen zioo be weeglijk mogelijk te maken! LWat Fégoud deed zóóveel jaren terug, is nu niets meer; wat hij vroeg van zijn toestel, is thans een eerste vereischte van leder modern vlieg tuig. Zao'n modern vliegtuig kan immers uit eiken stand dien het, 't Ai door een fout in het besturen, 't zij door opzettelijken iwil van den bestuurder, in do tucht inneemt, weer in zijn normale ligging terugkomen; moet zelfs, geheel uit zich zelf, terugkomen, in de oorspronkelijke ligging- Maar deze en andere eigenschappen van de moderne toestellen zijn nirt zelden die aanleidende oorzaak dat een aantal vliegers, die niet zoo buitengewoon groote technische kennis bezitten, tot luchtacrobaten worden. Zij laten hunne toestellen alle mogelijke bui telingen uitvoeren, die inderdaad meer accen- tueeren den acrobat'schen. aanleg van den bestuurder dan zijn technische kennis. Durf is voor dergelijke luchtbuitelingen dan ook volstrekt niet noodig. Voor een leek blijft het evenwel moeilijk te onderscheiden, wie nu wet de iechn'seh goed onderlegde vlie ger is, die hoog rn de lucht drijft,en wie de acrobaat. De uitgever stelt de geheele bruto op brengst van dit belangwekkende nummer ter beschikking van de weduwe Kroeger, wier man op den openingsdag van de Elta als sergeant.vliegtuigmaker bij het vervul len van zijn plicht den dood vond Ge ven den voorwerpen Terug te bekomen bij: A. van .Word, Gen. Jouberistraat 17 rd. Kinderschor..; Th. Klink- B. J. v. Herwerden, Kampervest 21, Reti cule met inhoud; J. Tellekamp, Schoterweg hamer, Koninginneweg 69 Tus'eli met inhoud; 144 rd. Kousen; Bureau van Rolitie Sm ede- straat, Notitieboekje met potlood; G. van den Berg, Z. Polderstraat 14, Rozenkrans; P. M. Schouten, Spaarnwouderstraat 1Ö1, Hondenhalsband; M. J. Duisterhof, A. L. Dyserincksiraaf 15, Port-emonnaie met in houd; M. Seneii'er, plein 10, Halsketting; A. Wijkhuizen, Ged. Oude Gracht 49v Kin» derschoentje; J. van .Santé, Van der Vinne- straat 13, Armband; J. Kamp, Krom 29 rd., Lorgnet; W- la Court, Zoetestraat 26, Cape; ,W. Keppel, Weverstrat 2, Brilleglas"; J. van Breemen, N. Kerksplein 11, Rijwiel- pomü: L. van der Bel, Oranjestraat 86 rd., Ceintuur; A. van der Well, Gasthuislaan 143j Ho'ndentuig. V r. van B. J. v. d. V. te II. Antw.: Als u de naaimachine aan den man in onderpand hebt gegeven, dan be taalt 11 aan den man. U vraagt telkens quitantie. Heibt u afbetaald, dan vordert u de naaimachine van den man terug. Hij is er verantwoordelijk voor. Wordt de ma chine niet direct teruggegeven, dan maakt 11 er politiezaken van of u wendt zich tot 't R.-K. Bureau voor Arbeidbrecht, dat el- ken Donderdag zitting houdt in het gebouw „St. Bavo", V r. 1. Worden er nog personen aange nomen op de groote vaart. bü'V, „Rijn- stroom"-hooten en moeten het vakmenischen zijn? Ik heb al zes jaar gevaren voor schip per en stuurman op de traw.lervisseher2. Hoe is het adres van deze maatschappij? Antw.: Wendt u tot de maatsehappü, waarlbü u in dienst wilt treden. Daar kan men u zeg,gen of men van uw diensten kan en wil gebruik maken. Adressen zün: Kon. Ned. Paketvaart, Amsterdam; Hollandeehe Lloyd, Amsterdam; Holland-Ameri'ka-Lün, RotteTclainsohe Lloyd, beiden te Rotterdam en andere. Vr.: Wat iis de kortste weg van Vogelen zang naar St. Anthoniuis? Antw.: Vogelenzang. Bennebroek, Hoofd dorp, Aalsmeer, Kudelstaart, Kwakel, Uit hoorn, Mijdrecht, Oudhuizen, Ruwiel, Breu- kelen, Maarsen, Utrecht, Houten, 't Gooü, WilntLs, Beuridensche Veer, Zoelmond, Bu ren, Tiel, Wamel, Nieuwe Schans, Oyen, Oss, Heescih, Udel, Volkel, Wanroy, St. An- thonis. Afstand 139.9 K. M. V r. 1. Zün de grenzen Holland-België al reeds officieel geopend voor het reizigers verkeer? 2. Moet men een pas hebben? 3. Moet die pas nog geviseerd worden dooi den Belgischen consul of is dat niet meer noodig? 4. Kan men over alle grensplaat sen heen en weer reizen of is er een offici- eele weg voor aangewezen? Antw.: 1 en 2. De pasdwang bestaat nog. 3. Ja. 4. Over alle grensplaatsen. V r.: Hoe is de kortste weg per fiets van Veisen naar Kaatsheuvel? Hoeveel K.M.? Antw. Velsen, Spaarndam, Spaarnwoude, Fort de Li ede, Hoofddorp, Vennneperdorp, Leimuiden, Ouddam, Bodegraven, Gouda, Haastrecht, Vlist, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Gorknm, Woudrichem, Andel, Eethen, Waalwijk, Spang, Loon op Zand,' Kaatsheuvel, afst, 125.1 K.M. V r. Ik wilde van Heemskerk per fiets naar Bovenkerk gemeente Amstelveen. Hoe moet ik daarheen rijden? Hoeveel K.M.? Antw. Heemskerk, Assumerhek, Assendelft, Nauerna, Halfweg, Osdorp, Sloten, Bovenkerk, 31.1 K.M. V r. 1. Kunt u mij, ook positief mededeelen hoe lang of het per stoomschip var ens vanuit Vlissingen tot de eerste havenplaats in Enge land'? 2. Wat zijn zoo ongeveer de kosten? Antw. 1. 8 uur. 2. De huidige prijzen zijn ons niet bekend. Vr. Wat is de kortste weg per fiets, van Haarlem naar Hilversum en hoeveel K.M. is dat? An tw. Haarlem, Fort de Liede, zijweg naai de Lijnden, zijweg naar Sloten, Amstelveen, Ouderkerk, Abcoude, Vreeland, Loenen, Looa- drecht, Hilversum. Afstand 50.4 K.M. V r. Ik maak bessen in voor bessensap en houd alles zoo zuiver mogelijk. De flesschen worden ook gezwaveld, maar ik heb altijd last dat de kurken er af springen. Wat is daaraan te doen? Antw. U kunt de stoppen door middel van draad, touw of ijzerdraad steviger bevestigen. V r. Weet u soms een afdoend middel tot het verwijderen van z.g. vetwormpjes in 't gelaat? Antw. Wendt u tot een geneesheer. V r. van v. d. H. te H. Antw. Wij begrijpen uwe vraag niet WH haar nog eens herhalen. V r. Wat is de kortste weg van Noordwijk naar Nigtevecht? Hoeveel K.M.? Antw. Noordwijk-Binnen, Sassenheim, de Leeghwater, Leimuiden, Kudelstaart, Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Vreeland, Nigtevecht. Af stand 55.1 K.M. V r. Is het waar dat met November de huis eigenaars de huur met 20 pet. mogen verhoogen omdat met Januari 1920 de Huurcommissie is afgeloopen Antw. Ons niets van bekend. PURMEREND. Aangevoerd. 63 partijen kl. Fabriekskaas f 38 per 50 K.G.; 1 partij mid delbare f 87 ver 50 K.G.; 1 partij Commissie f 68 50 per 50 K.G.; 1388 K.G. Boter f 2.80 —2 9<0 per K.G.; 681 vette runderen f 350— 8O0 per stuk; 341 Melk- en Gelde f 350—800 per stuk; 60 Stieren; 61 Paarden f 200—800 pr stuk 61 vette Kalveren f 1.902.40 per K.G.131 nuchtere Kalveren f 30—70 per stuk; 137 vette Varkens f 1.70—2.10 per K.G.; 165 magere Varkens f 65—95 pr stuk; 121 Biggen f 35—62 per stuk; 893 Schapen f 40 —90 per stuk; 647 Lammeren f 28—45 per stuk; 32 Ganzen; Kipcieren f 14—15 per 100. 'fa fafafa"- 46 47 48 49 50 Stand: Zwart 12 sehqven op: 2 7 8 9 10 14 15 23 26 27 34 en 39. Wit: 9 schüven op: 22 24 25 31 35 37 38 41 en 50 en dam op 6. PROBLEEM No. 68. Auteur; D. Klaü, Santpoort. (lid der Haarl. Damclub) 1 2 3 4 5 16 26 36 46 15 25 35 45 40 47 48 49 50 Verzoeke alle correspondentie, doze rubriek betreffende, te zenden aan Jen Damredacteur, F. J. Dartelen. Spionkopstraafc 55. Schoten. PROBLEEM No. 67, - (Met eindspel). Auteur: W. J. A. Matla. Haarlem. Ie Publicatie. Opgedragen aan den Kampioen van Haar lem en omstreken P. J. van Darteleu Stand: Zwart 10 schijven op; 8 10 12 13 14 20 21 24 26 eu 30. Wit: 11 schüven op: 22 25 29 34 36 37 39 41 43 46 en 48. Voor beide problemen geldt: Wit speelt eu wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht voor 19 Augustus a.s. De oplossing van. Probleem No. 03 is als volgt; Wit: Zwart: 34-20 1524 44—40 35 44 27—21 1636 37—31 36 27 32 21 17 26 33—28 2334 5t'6 en wint. De oplossing van Probleem No. G-t ia: Wit: Zwart: 18—12 17:8 16—11 6 17 39-34 30:37 38—33 29 37 41 5 eu wint. Wij ontvingen goede oplossingen van lieeren: J. C. v. Waard, P. Hopman, J. Sie- gerist, allen te Haarlem. J. Rooseloot, te Heemskerk, H. Koelemij, te Velseroord, J. A. Stevens te Heemstede, J. H. Hilders, to Lisise, A. H. v. d. Geest te Lisse, J. W. van Dartelen en A. Slinger te Schoten. OPLOSSERSWEDSTRIJD. Onderstaand plaatsen wü den eindstan( van dezen wedstrüd, waaraan door '26 dam. liefhebbers werd deelgenomen: J. C. Siege- rist, 30 punten; J. C. v. Waard en J. Roose» loot 28 punten; J. A. Stevens. 27 punten; P. Hopman, 25 punten; J. H. Helders, 24 punten; J. H. Lammere, 24 punten; J. Mettes, 22 pun ten; C. v. d. Son, 17 punten; H. Koelemq, 12 punten. In verhand met het groote aantal mededin gers hebhen wü gemeend, het aantal prüzen met één uit te breiden en op drie te brongen. Zooals uit bovenstaand overzicht blijlkt, ko men hiervoor in aanmerking: J. Siegerist, te Haarlem. J. C. v. Waard, It Haarlem en J. Rooseloot te Heemskerk, wet ke allen het damwerk: „Hoe leer ik dam men" van K. C. de Jonge, zullen onfcvaneen. KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM" EN OMSTREKEN. Deze wedstrijd is thans geheel geëindigd. De volledige eindstand laten wü hieronder volgen: gesp.gew.verl.oem.pn t. 1. P. J. v. Dartelen 13 9 1 3 tk 2. J. W. v. Dartelen 13 8 1 4 3. P. J. Eype 13 7 2 4 IA 4. W. Polman 13 6 2 5 17 5. J. Lycklama 13 4 2 7 15 6. A. Zqlstra 13 5 3 5 15 7. H. G. Teuïiisse 13 6 5 2 14 8. D. v. Wamel 13 3 4 6 12 9. J. A. Slinger 13 3 5 5 11 10. A. J. v. Looy 13 2 5 6 l» 11. W. J. Teunisse 13 8 6 4 10 12. P. v. Wamel 13 2 7 48 13. D. A. v. Abs 13 2 8 3 7 14. H. M. Sprokkden- burg 13 ft 9 4 4 De „Haarlemsche Damclub" houdt haar bij eenkomst Maandagavond van 8 tot 12 uur !o de bovenzaal van café „do Korenbeurs," Spaarne 36, Haarlem. Belangstellenden zün steeds welkom. Inlichtingen omtrent het lidmaatschap ver strekt gaarne de secretaris P. J. v. Darte len, Spionkopstraat 55, Schoten, bij wien min zich ook als donateur kan opgeven. Jongelieden van 16 tot 18 jaar kunnen als aspirant-leden worden aangenomen. De »Damclub Haarlem* houdt haar büeeu- komst Donderdagsavonds van 8 tot 12 uur in café »De Karseboom«, Groote Houtstraat 99, Haarlem. Belangstellenden zün steeds wel kom. De Damclub »Theorie en Praktük* houdt hare büeenkomst Vrydagsavonds van 8 tol 10 uur in het gebouw der St. Jozef-Geaellen- vereeniging, Jansstraat 59 Haarlem.. Inlichtingen omtrent het lidmaatschap ver strekt gaarne de secretaris, H. G. Sanders van Marumstraat 32, Haarlem. }K J. v. DARTELEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6