Gemengd Nieuws Kerk en School Orde en Arbeid Uit den Omtrek H.K.H. Koningin WiBhelmina Z.K.H Prins Hendrikder Nederlanden H.K.H. Prinses Juliana. Zij ailen spraken persoonlijk hunne hooge lof over Circus WILKE's programma uit. VERKEER EN POSTERIJEN UIT ONZE OOST t KÖRTE BERICHTEN. Circus WILKE is het eenige Circus, dat de hooge eer heeft gehad in zijn tenten aanwezig te hebben gehad: De Sch;^persstakiitg opgeaeuen Tlinchliffe ééa diergenen was, die tijden*; den >>rlog bij luchtgevechten nog al eens was ^opgetreden", getuige het verlies van een oog en zijn kaakverminkingen. Als er dan ook Iets weinig aanleiding tot zenuwachtigheid gaf, dau was het de gedachte, dat deze durf al wel eens een ander karwei had opgeknapt, dan een journalist voor zijn pleizier eens mee naar boven te nemen. Met behulp van een meeano. waren wij er In geslaagd een der twee plaatsen, welke het toestel bood, te bezetten en dan snorde de propellor. na eenige malen het apatisch „con tact" van den bestuurder te hebben gehoord, rond met een geweld, zoodat ons jasje zich bolde tot een ongekende corpulentie. Met een vaart taxiede de machine over het veld naar de startlijn en gaf daarbij een yocrtgelijke sensatie, alsof men in een snelrij dende auto het best geplaveide Rokin over- hobelt, zoodat men zich werkelijk lekker be- jint te voelen, wanneer eindelijk de machine rich, na een korte start, langzaaan-stijgend in de lucht verheft. Een paar maal snel-hellead boven bet ter rein Cirkelen en als we naar buiten overhan gen, om eens van uit de hoogte de tentoon stellingsterreinen te bekijken, komen we tot de ontdekking, dat we reeds hoog boven het IJ zweven. Hier was, wat men onder de vlie gers noemt, veel „remous", zoodat we zoo nu en dan plotseling het toestel met een vaart voelen wegzinken, doch reeds even daarop klimt de machine als voortgeaogen door de schroef, booger en hooger, totdat de hoog temeter aanwijst, dat we de 2000'voet gepas seerd zijn. Noodwoningen, IJ-station. koepelkerk, het loet denken aan een verhaal uit onze prilste jeugd, waarin reuzen met huizen en boomen kogelden De kap van het station geeft de idee van een inktmop en bet IJ met de elkaar passee- rende motor- en stoombooten zou er naar doen verlangen zulk aardig speelgoed aan neefjes en nichtjes cadeau te doen! Inmiddels heeft eaiptain Hinchliffe zich eens omgekeerd, om te zien of er nog iemand achter hem zit en gaat zelf belangstellend over den kant hangen om eens naar beneden to kijken. Dan echter begint eerst recht de sensatie van het vliegen. Met een ruk aan de stuurstang maakt de bestuurder een einde aan dat bijna eonventioneele gelijkmatige rechtvliegen. Het toestel begint over te hel len en als we dan plotseling naar boven kij ken, bemerken we dat de rechtervleugel lood recht naast ons oprijst, de staart verheft zich en dan eensklaps schiet het toestel met den kop naar beneden, in tuimelende vaart, om laag. De motor staakt zün oorverdoovend geronk en statig dalen we in glijvlucht naar het veld. Huizen, veld en menscben krijgen weer de gewone grootte, een paar zwenkingen en het bonken van de wielen op het hobbelend terrein brengt ons al gauw tot het besef van de harde werkelijkheid, totdat de menaco's nns veilig en wel od den vervelenden bega Hen grond zetten, niet zonder het gevoel van tcoh zoo graag nog eens weer naar boven te gaan. Staking in het Duna-Park. Gisteren is te Amsterdam een staking uit gebroken onder de pachters van café's; er zijn er 76 in het Lunapark. De pachters klaag, den erover, dat ten gevolge van de hooge en tree het bezoek aan hun instellingen te wen- i ïen overliet. Ais protest zün alle inrichtin gen in het Lunapark een half uur gesloten geweest. Het bestuur van de Elta heeft nu bepaald, dat voortaan 3 avonden in de week, n.l. Maan dag, Woensdag en Zaterdag van 4 ur af het entree op 50 cent zal worden gesteld. Op an dere avonden zal dit 90 et. bedragen. Daarna werd het Lunapark weder ge opend. De vertraging van het Telegrafische verkeer. Naar aanleiding van de groote vertraging in het telegrafische verkeer met Engeland Maandag bedroeg zij te Amsterdam niet min der dan 85 uur heeft ée „Tel/' een onder houd gehad met den directeur van het telegraaf kantoor te Amsterdam. Een an de voornaamste oorzaken van de lang- xame afwikkeling der telegrammen-expeditie is Ie slijtage van de belangrijkste seintoestellen, die reeds tijdens den oorlog vernieuwd hadden moeten worden. Twee jaar geleden zijn nieuwe toestellen in Frankrijk besteld. Ten gevolge van den oorlogstoestand kon de fabrikant ze toen echter niet afleveren. Na het intreden van den wapenstilstand zijn ze opnieuw besteld. Van af levering is tot heden nog niet gekomea Een tweede oorzaak is het te kort aan perso neel. Van niet minder belang is de bekende werbelasting van de telegraaf. Zoo moet bijv. het verkeer van Nederland met Frankrijk thans nog via Engeland geschied!en. Bovendien is tij dens en ook na den oorlog, zoowel het aantal als de lengte der telegrammen aanzienlijk toe genomen. intusschen wordt alles gedaan, om zooveel mogelijk verbetering in den toestand te bren gen. Van de zijde van het publiek bemoeilijkt men de vlugge afwikkeling van zaken op niet ge ringe wijze; ten eerste door een zeer onvolledi ge adresseering 99 pet. van de adressen zijn onjuist waardoor er veel tijd en arbeids kracht noodig zijn voor het opzoeken der juiste adressen, en ten tweede door de tallooze spe ciale verzoeken in zake bestelling op bepaalde «ren, bepaalde adressen, en tijdstippen. vóór de Kloet-ramp als gouverneur-generaal vervangen werd door graaf v. Limburg Sti- ï'umt Voorlichting in Indië. n de „Locomotief* stond onlange het vol gende te lezen: „Hieronder laten wij volgen de rekening verantwoording, ons door den voorzitter, den heer Kern, resident van Semarang toe gezonden, van de gelden die tot nogtoe in to taal zijn bijeengebracht voor de sleefatoffers ran den Kloet: Ontvangsten. Bijdrage van H. M. de Koningin 4000. Z. E. den Gouver neur-Generaal A. W. F. Iden- burg 150.— Zou de redactie van de „Loc." werkelijk nog niet weten, dat de beer. Idenburg lang Ook nog geen taalgeleerde. Gelezen in een nota van een timmerman aan een plattelandsgemeente in de nabijheid van Amsterdam: 1 nieuwe kruiwagen, behalve 1 priem, en '2 pooten voor den gemeente-werk man. 19. Stoomtram gederailleerd. Gisteren is de stroomtram van de Rotterdam- sche Tramweg-Maatschappij, die uit de Rose* straat te Rotterdam naar Barendrecht vertrok, op den Groenen Hilleweas bii de Dordtsche- straatweg ontspoord. De locomotief ontspoorde en kwam dwars over de rails te staan, waar na zij tegen een langs den weg staanden boom botste. Een postwagen en een bagagewagen zün eveneens uit de rails geloopen. De schade ie vrij grootpersoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Het verkeer ter plaatse was langen tijd gestremd. Paard en Olifant. Woensdagmiddag viel op den Coolsiugel te Rotterdam een voor een wagen van het circus Wilke gespannen paard. Dat is natuurlijk niets bijzonders, ofschoon het op op onzen drukken verkeers-boulevard heel aangename stagnatie bezorgen kan. Maar wel bijzonder is 't, dat men het even later in de Rotterdamsehe wük- der-toekomst zag gebeuren, dat een.olifant de ontoereikende paardekrackt te hulp kwam, en, met zijn kop tegen de achterwand van den wagen duwende, het zaakje weer op gang bracht. De omstanders sloegen dit vernuftige staal tje van levende gangmaking begrijpelijk met verwondering gade! (Maasb.) Diplomatie, Met verlof zijn in Nederland aangekomen: Dr. Hendrik P. N. Muller, gezant te Boe karest, en Mr. T. J. J. van Uije Pieteree consul-generaal te Smyrna. Te StrÜP (N.-B.) is een kindje van 13 maanden uit een zolderraam gevallen en ern stig gekneusd opgenomen, zoodat het weldra aan de gevolgen overleed. R.-K. Lyceum te Roosendaal. 13e opening van het nieuwe R.-K. Jongens- en Meisjes-lyceum te Roosendaal, is bepaald op 1 September a.s. en zal geschieden in tegen woordigheid van Z. D. H. P. A. W. Hopmans, Bisschop van Breda, di© tevens om 8.30 uur 'e morgens een pontificale Hoogmis in de St. Janskerk zal opdragen. gepleegd, niet meer mogelijk is. Dat B. en W. de huur van het houten ge bouwtje, bestemd voor gymnastiekonderwijs te Santpoor, met, een jaar hebben verlengd. Dat bij de stukken is gevoegd dc correspon dentie met den Minister van Onderwijs inzake de bezoldiging van de onderwijzers. De -Minis ter heeft in antwoord op de daaromtrent ge stelde vragen het volgende bericht „Ik heb de eer u mede te deelcn. dat de in uitzicht gestelde nieuw© rangschikking van de gemeenten in klasse moet geschieden door wij ziging van de lust. behoorende bii het bezoldi gingsbesluit Burg. Rijksambtenaren 1918 (Staatsblad No. 541), welke nog niet is tot stand gekomen. Aangezien het ontwerp der op 4 Maart 1919 door den raad uwer gemeente vastgestelde sa laris-verordening, blijkens uw neven® vermeid schrijven op 22 December 1918 door de Raads commissie aan B. en W. is voorgelegd, ia met betrekking tot die verordening het derde lid van art. IX der wet van 14 Juli 1919 (Staats blad No. 4S3) van toepassing. De in nw neven- vermeld schrijven in do tweede plaats gesteld© vraag gevraagd was of in deze gemeente de jaarwedden van d© onderwijzers kunnen wor den vastgestel op de bedragen, voorgesteld door de raadscommissie den 22 December 1918 wordt dus door mfj bevestigend beant woord." Verder wordt meegedeeld dat de behandeling van het rapport der commissie van onderzoek inzake woningbouw en de daaromtrent ingeko men nota van inlichtingen van den wethouder van Openbare werken, in verband met het ver lof van den Burgemeester, niet op de agenda van deze vergadering is geplaatst. Het is de bedoeling dit punt aan de orde te stellen op 2 September a.s. Om dezelfde reden zijn niet op de agenda ge plaatst de voorstellen van de leden R. Brink en D. E. G. Schilling, inzake wijziging van de verordening op de heffing van den hoofdelij- ken omslag en aavulling van de verordening der belasting op de openbare vermakelijkheden Nog zijn ingekomen adressen van den Alg. Bond van Politie-personeel, om verbetering der salarissen: van B. en J. Bleeker, te Velseroord om grond in erfpacht te mogen ontvangen, voor den bouw van een klein soort midden standshuisjes en om financiëelen steun daar voor. Deze gaan naar B. en W. Van den Commissaris der Koningin is be richt ingekomen dat aan den heer Klok ontslag is verleend als buitengewoon gem.-veldwachter. Een adres van den Ned. Bond van gemeente ambtenaren inzake de salarieering der secreta rissen en ontvangers. Zal bü de nota van Ged. Staten behandeld worden. De heer Schilling zegt. zich niet te kunnen vereenigen met het voorstel om ziin verzoek tot aanvulling der algemeene politie-verordening aan té houden. De voorzitter blijft tot 25 Aug. weg en de menschen met. vacantie hebben er last van. Kinderen mogen niet eens in een mel'ksalon komen. Wil men in een café gaan, dan moeten de oudere dat weten. De heer Sluiters zegt ook voor wijziging te rijn. 8991 Het hoofdbestuur van den R.-K. Schip pers- bond vergaderde gisteren met het federatie bestuur van de „Hanze". Besloten werd aan de afdeelingen te berich ten, dat a.s. Maandag de schippers op eigen beurzen gaan bevrachten, zood'at het schippers- eonflict als geëindigd kan worden beschouwd. Maandag a.s. gaat men derhalve weer varen. Bovengenoemd besluit is ook door de andere sehippersorganisati.es genomen. Brievengaarders. De af deeling „Noord-Holland" van den Bond van Brievengaarders in Nederland heeft in een vergadering te Hoorn een motie aangenomen, waarin rij als haar stellige verwachting uit spreekt, dat de commissie ingesteld bü Minis- terieele beschikking d.d. 28 April j.l. zoo tijdig met hare werkzaamheden gereed zal komen, dat o.m. de nieuwe salarisregeling, tegelük met die van andere persooneelsgroepen bü P. T, en T. op 1 Juli 1919 in werkiug kan treden. Er wordt gewezen op den grooten achterstand, welke er in de brievengaardersgezinnen heerseht en de onbillijke achterstelling bij' an dere gelijkwaardige rijksambtenaren. Ten slotte wordt in de motie een dringend beroep gedaan op de regeering en administra tie P. en T. daarin verbetering aan te brengen. VELSEN. Gemeenteraad. (Vervolg). Dat in gemeenteblad No. 184 is vermeld het oordeel van B. en W. nopens een tot hun college gericht verzoek van den heer Schilling, inzake aanvulling der algemeene politieverordening. In antwoord op de daaromtrent door den heer Netecher in de raadsvergadering van 7 Januari j.l. gestelde vraag, dat nit de voorhan den zünde gegevens niet kan worden beoordeeld of de firmanten der firma Wessaven en Laan strafrechtelük vervolgbaar zün. terzake van het feit dat zü zouden hebben nagelaten voor vol doende reiniging der grondstoffen, ten behoeve der broodbereiding zorg te dragen. Zulks zou alleen te beoordeelen zün na een ingesteld. po- litie-onderzoek, hetwelk thans, ongeveer tien maanden nadat het eventueel strafbaar feit ia De heer Vermeulen zegt, dat deze bepaling is gemaakt om de jeugd te beschermen. Hou ders van café's en ver lof lokalen. die als fatsoen lijk bekend staan, kunnen ontheffing, vaa <jeze bepaling verkrügen. De heeren Bosman en Schuitenmaker vin den ook een onbillijkheid in de bepaling en een aantasten van de rechten der ouders. De heer Netecher zegt, niet te begrijpen, dat men zich zoo druk maakt over doze zaak. Iedere fatsoenlüke caféhouder kan ontheffing van de bepaling krügen en behoeft dus geen schade te lüden. Dat men in de plaat-3 van de ouders ireedit, daanmee hebben de Soc. democraten vaak geholpen, b.v. met do Leerplichtwet. Het behoorlijk geleide is zeer elastisch, het is wel voorgekomen dat een jongen van iets ouder dan 16 jaar, optrad als behoorlijk geleide. Het voorstel van den heer Schilling wordt met 67 stemmen verworpen. Vóór stemmen <ïe heeren: Schilling, Sluiters, Vooren, Bos man. v. d. Steen en Brink. Bü de mededeeling over het oadeugdelüke meel, zegt de heer Bosman, dat het bewiis der ondeugdelükheid beslist geleverd is. De heer Netseher zegt. gedacht te hebben dat de zaak allang begraven was. Na ruim een half jaar krijgt epreker nog antwoord. Spreker herinnert er aan dat het meel zoo slecht was, dat zelfs de arbeiders der fabriek gestaakt hebben. Spreker gelooft ook, dat er nu niets meer aan te doen i®> maar wil zeggen, te gelooven dat de Burgemeester met opzet deze zaak zoo lang heeft laten loopen, opdat de hooge heeren Wessaven cn Laan gespaard zouden worden. De heer Netscher zegt, hef vreemd te vinden, dat het rapport inzake het onderzoek naar den woningbouw door den nieuwen raad zal be handeld worden. Spreker ie van meening, dat de oude raad dez© zaak behoort af te handelen en stelt daarom voor dit rapport nog in een deze maand te houden vergadering te behande len. Dit voorstel wordt aangenomen. Bü de tweede stemming over het voorstel inzake regeling der bezoldiging van bet tijde lijk hoofd van den gemeentelyken vleeséhkeu- ringsdienst leest de voorzitter het. schrijven van den heer Fischer voor. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 67 stemmen. Tegen de heeren Hoogland, Netecher, Sluiters, TJitendaal, Vooren, Bos man en v. d. Steen. B'ü het voorstel machtiging tot verhooging der bezoldiging van de tüdelü'ke opzichter bij openbare werken, zegt de voorzitter op de vraag van den. heer. Schilling, dat er 47 eol- licdtanten riin- - De heer SeïnlJmg vraagt of daar nu niet één bii was, die geschikt werd bevonden. De voorzitter zegt, dat de directeur van Openbare werken enkele personen had uitge zocht, maar blijkbaar ongeschikt vond. Het voorsbei van B. en W. wordt aangeno men met 94 stemmen. Tegen de heeren Hoogland. Netscher. llundgraaf en Vooren. Aangenomen wordt het voorstel tot vaststel ling der algemeene bepalingen, toepasselijk op do werken van den dienst van »~.et bedrijf Openbare werken. Een amendement vi.a den heer Schilling tot uitvoering van den 8-? riffen arbeidsdag en den vrijen Zaterda.-a» iddag (45- urige werkweek) wordt aangenomen. De voorzitter zegt, dat het voorstel tot ont trekking van wegen aan den openbaren dienst moet worden aangehouden. Goedgekeurd worden de voorstellen inzake den bouw van twee dubbele landhuisjes aan den Duinlustweg te Jan Gijsenvaart en vc» vaststelling van straatnamen. Toegestaan worden credieten voor aankoop van straatnaamborden en voor herstelling der ambtswoning van het hoofd van school E. B. en W. worden gemachtigd tot het sluiten van een overeenkomst inzake rioleering voor woningbouw te Santpoort. Besloten wordt tot het aangaan van een geldleening voor den bouw van een tweeden gashouder. Aan de commissie van vakonderwijs, inge steld door den Alg. Ned. Politiebond wordt een bijdrage van f 25 toegekend. Het voorstel van de heeren Brink en Schil ling inzake wijziging van de .Verordening op de-heffing van den hoofdelijken omslag wordt aangehouden. Goedgekeurd worden de voorstellen inzake de aanvaarding van schenkingen voor de histo rische verzameling; de wijziging van de veror dening tot regeling van het herhalingsonder- wijs: de in gebruikgeving om een lokaal van school F te Santpoort voor een cursus in het boekhouden. In behandeling komen de adressen. Van de aid. Kennemerland van den Bond van Ned. Onderwijzers inzake uitbetaling van be looningen voor het geven van herhalingson- derwüs. B. en W. stellen voor. afwijzend te beschikken. Dit voorstel wordt met de stem men van de heeren Hoogland en \ermeulen vóór, verworpen. Besloten wordt daarop de uit betaling wel te doen plaats hebben. Op het adres van politiebeambten om een gratificatie voor buitengewone diensten, wordt afwüzend beschikt. Bii het adres van de afd. Velsen van den Alg. Ned. Bond van arbeiders ia het Bakkers bedrijf, inzake handhaving der Verordening tot het tegengaan van den nachtarbeid in brood- bakkerijen, zegt de heer Netscher, dat door z.g. koude bakkers van Haarlem, de verorde ning herhaaldelijk overtreden wordt. Boeten schijnen niet af te schrikken. Spreker vraagt maatregelen hiertegen, door 't. opmaken van een üjst van bakkers buiten de gemeente, die bier brood venten. D© voorzitter zegt, er den Burgemeester over te zullen raadplegen. Tot onderwijzer aan school C te IJmuiden wordt benoemd de heer 0'. H. lolkerts te Rumpen (L.) De voorzitter houdt de rondvraag. De heer Bosman zegt, al weer te hebben ge sproken over de veiligheid aan het zeestrand te IJmuiden. Spreker moet er nog over klagen, er is nog onlangs een jonge vrouw bewuste loos uit het water gehaald. Het is wel moeiiük, maar er kan iets aan gedaan worden. De voorzitter zegt, dat dan waarschuwings borden moeten worden geplaatst cn vraagt voor de aanwijzing der gevaarlüke plaats de voorlichting van den heer Bosman. De heer Brink vraagt, hoe t' hier met de brandstoffen staat. De heer Handgraaf zegt, dat er voor ieder 5 eenheden is. Echter wordt nog: niet veel af genomen. De handelaars slaan eenter op, moch ten zy geen geld meer hebben om daarmede voort te gaan, dan zou spreker z© weer van ge meentewege crediet willen verstrekken. De voorzitter zegt, dat het zeer raadzaam is, als de menschen hun Brandstoffen inslaan. De heer Netscher zegt. dat de naam onzer gemeente vroeger al eens ongunstig bekend is geworden, door eenige flesschentrekkers. Deze heeren oefenen thans weer hun prac- tijken uit. Pas is iemand er voor een partn zout ingeslagen en een ander voor manufacturen, oord. Schoen is het telegram-adres te Haar- De voorzitter zegt dit toe. Een vorige maal lem en mijnheer heeft een postbox en een prachtig brievenhoofd. Spreker vraagt, of de commissaris van politie voor deze flesschen trekkers kan waarschuwen. De voorzitter zegt dit toe. Een voriga maal heeft d© commissaris hier ook spoedig een eind aan kunnen maken. Do heer Hoogland vraagt, waarom hier nog maar 5 eenheden brandstoffen voorradig zün, terwül men in Beverwük alles al heeft. De voorzitter zegt, dat dit wellicht om 'doordat Velsen alles langs het scheepvaart- water ontvangt. Hierop gaat de raad in besloten zitting, ter behandeling van het 8e suppletoir kahier van den hoofdelüken omslag, het le suppletoir ka hier van de hondenbelasting-wet 1919 en belas- ting, reclames. UISTRICUM. Verzekeringswetten. Door de tuaschenpersonen, aangewezen dooi den voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar, zullen vanaf hedenavond bü elk een, die geacht kan worden op ©enigerlei wij ze in loondienst werkzaam te zün, de voor geschreven aangifteformulieren worden uit gereikt. De tueschenpereonen zullen zooveel mogelijk zelf de biljetten invullen, teneinde te voorkomen, dat verkeerde invulling plaats heeft. Wü wijzen de arbeiders ex met nadruk op, dat zü verplicht zijn, de aangiftebiljetten m te vullen en we hopen, waar het hun hier in deze gemeente gemakkelijk zal worden ge maakt, zü alle medewerking zullen verlee- nen, wel begrijpende, dat alleen hun mede- belang en in geen geval van de tussehenper- scnen beoogt wordt. CASTRICUM. Vuurwapenwet. Wü meenen goed te doen, houders van vuurwape nen in deze gemeente er op te wijzen, dat zü vanaf lieden voor het in bezit hebben van een vuurwapen, schriftelüke machtiging noo dig hebben van den burgemeester. Ter secretarie kunnen, tijdens de kantoor uren, de aanvraagformulieren tegen betaling van 10 cent in ontvangst worden genomen. Waar by eonstateermg van overtreding ue- zer wet strenge straffen kunnen worden op gelegd, is het in een ieders belang, ten spoe digste een machtiging aan te vragen. fWXgr VOGELENZANG. Naar verluidt zal de be kende buitenplaats „Leyduin" alhier, binnenkort publiek worden verkocht, H ILL EGO M. Diefstal en inbraak. Gister nacht hebben dieven zich toegang weten te verschaffen tot de woning van den heer de ïeede aan de Leidsche straat. Meegeno men zijn 2 rijwielen, waschgoed en een jas. SASSENHËIM. 't Oudste dochtertje van d heer J. O. Matze. hoofd der R.K. Jongens school alhier, een meisje van 13 jaar, is van een schommel gevallen en heeft zich zoo ern stig bezeerd, dat zij eenige uren later tenge volge van den val is overleden. De agent van politie Elzinga alhier, is te Bolsward benoemd tot agent van politie 1ste klasse. HILLEGOM. R.K. Geiten/okvereeniging, Zaterdag werd alhier de aangekondigde geiten keuring gehouden, waaraan verbonden markt. De aanvoer was goed; onder de jonge saane- 1 am meren vooral waren prachtdieren. De keurmeesters waren de heeren P. P. A. Clemens en J. v. Noort, leden der Fok-com- misse van den 3ond. De volgende prijzen wer den toegekend; le prijs J. a. Koppers, 2e pr. A. Coroée, 3e pr. C. v. d. Meij, 4e pr. C. v. Lkunen. Voor saane-lameren werden toegekend le pr wi vCd" Geest' 2e Pr- G- Jansen, 3e pr. .V waasdorp. Voor Hollandsche melkgeiten: le pr Jac Verbrugge, 2e pr. A. Corbee, 3e pr. J. N. v. d Hulst. r>e handel was op de markt niet zeer levendig. LISbE. Dinsdagmorgen te half elf hield d« (rPiiiCGiitei aad 0011 opGïibar© v^rgadoriü^r. Voorzitter was burgemeester,, de heer G. J. M. Eenhuis. Afwezig cle heer Dr. de Graaf. Allereerst was aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden. De commissie bestond uit de hee ren A. erduijn, A. H. Sohrama en C. Lan- geveld. Bij monde van den heer VerUuijn adviseerde de commissie tot toelating, waartoe werd besloten Aan de orde is een voorstel tot het ver- leenen van een voorschot aan het Üurgeri, Armbestuur. Naar aanleiding van het raads besluit van 26 Juni 1919. tot het verleenen van een voorschot van 300 aan het B. A., is door dat bestuur een finantieel verslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat dit toege stane voorschot bij lange na niet voldoende is om hare reeds gedane en nog komende uitgaven voor dit dienstjaar te dekken. Dooi de annua oesters is tot 1 Augustus jl, voor geschoten een bedrag vau 540.—; geraamd wordt dat wekelijksch 55 aan steun zal moeten worden uitgekeerd. Over 5 maanden vormt dit 'n bedrag van 22 maai 55 ia 1210, een totaal alzoo van 1750. Gedu rende het tweede halfjaar 1919 zal nog wor den ontvangen 500; blijft alzoo nog te dekken J 1250. De oorzaak van deze abnor maal hooge uitgaven is volgens B. en \V. de volgende: Door de belangrijke stijging dei- uitgaven ©ok voor de noodzakelijkste levens behoeften, hebben de armen vande v£rsehii- len.de gemeenten zich tot hunne besturen gewend om ruimeren steun te ontvangen. Omdat de inkomsten dier besturen niet toe namen waren deze niet bü machte ruimere steun te verstrekken, waarop deze armen zich hebben gewend tot het Burg. Armbe stuur. Om grootere armoede te voorkomen, was dit bestuur genoodzaakt steun te verlee nen. Met deaen gang van zaken kunnen wi.' ons voor de toekomst niet vereenïgen, orndai gevaar van afschuiving door de kerkelijke gemeenten kan ontstaan en ieder kerkgenoot schap in de eerste plaats voor zijn eigen ar men heeft te zorgen. Om nu de kerkelijke ge meenten echter in staat te stellen zelf in den armenzorg te voorzien zullen wü u bij de behandeling van de g e m e e n t eb eg rooting voor den dienst 1926 voorstellen subsidie to verleenen. De thans aan het B. A. te verlee nen voorschotten meenen wü als overgang daartoe te moeten beschouwen. In verband daarmede stellen wij uw voor aan het B, A, alsnog een vooxschott voor- het dienstjaar '19 te verleenen van 950. Na breedvoerige be sprekingen werd besloten dit voorschot te verleenen. Als punt 3 was aan de orde ecil voorstel tot het verleenen van een voorschot aan de gewapende Burgerwacht. De raad besloot na eenige discussie een subsidie te verleenen Punt 4 was een -verzoek van de afdeeling van 760. Lisse van het Groene Kruis om een subsidie tot bestrijding der tuberculose. Aan deze instelling werd 100 toegestaan. Aan de orde is vervolgens ten voorstel tot wijziging der gasprijzen. Door de commissie tot beheer van het gasbedrijf is aan den Raad het volgende voorstel aangeboden: le. De prijzen van bet gasverbruik te wijzigen en wel de prüzen van 15. 20 en 25 eent te doen vervallen en daarvoor een unii'onmprije vast te stellen van 20 cent per M3; 2e deze prüs- verandering te doen ingaan op 1 Augustus 1919. Deze wüziging is noodig geworden, om dat gedurende de laatste maanden het gas verbruik afneemt en in hoofdzaak gas van 15 cent wordt betrokken. Daardoor is groot geldelijk verlies geleden. Tevens is dat ver lies ontstaan, doordat de aflevering van de waterstof gasinstallatie, welke 1 April j.l. in werking had moeten wórden gesteld, nog niet bedrüfsvaardig is afgeleverd, terwijl met de laatste prijswijziging daarmede reke ning werd gehouden. Dit geldelijk verlies zal gedurende de laat ste 5 maanden van dit jaar moeten wordeD ingehaald, waardoor de nu voorgestelde prijs- wyziging noodig is. B. en W. stellen den raad voor overeenkomstig het voorstel te beslui ten, omdat de hooge kolenprijzen nog geen verlaging der productiekosten in uitzicht stellen. Dit voorstel vond eenige bestrijding van den heer Warmerdam. Wel gevoelde hil dat de gevraagde verhooging urgent was door de tijdsomstandigheden, maar niet kon zijn goedkeuring wegdragen, dat de muntme ters bü de muntgasvc'rb r u i k e re reeds ware* veranderd tot den prijs van 20 cent per M3, vooraleer dit voorstel in den raad was behan deld en door haar was aangenomen. Ook was hy tegen terugwenken#eu kracht tot 1 Aug. omdat de gasverbruikers tot op heden niet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2