Gemengd Nieuws Leger en Vloot Orde en Arbeid üiDBÖüW^ VISSCHËRj] Kunst en Kennis L)e heer NAUTZAAM: lk neb het weieens gezien. De heer H AGE MEIJER: Dus nu toch niet: De heer KLEIN wijst er met klem op ,dat de schandaal-col port age hier zeer ernstig is. De heer v. d'. KAMP zegt aau het adres van den heer Nagtzaam, dat die colportage meer dan ergerlijk is. Hij zou hem durven vragen: is het niet ergerlijk als men durft te roepen: 12 bewijzen tegen het bestaan van God. Dat is ergerlijk, niet alleen voor katholieken, maar voor iedereen. De nroltie wordt verworpen met 5 stemmen vóór van de scciaal-democraten en den heer Wentholt. De verordening wordt daarop aangenomen jiet dezelfde stemmenverhouding als de motie. Kon. Nat. Stcuncomit. B. en W. schrijven den Raad „In verband met een circulaire van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité is ons namens het Plaatselijk Steuncomité in deze gemeente medegedeeld, dat het zijne werkzaamheden zoo' spoedig mogelijk wenscht te beindigen. Het zal mitsdien noodig zijn, dat wordt ingetrokken uw besluit, waarbij per maand een bedrag van 20,€00 ier beschikking werd gesteld van ge noemd comité. De taak van het Steuncomité zal na de opheffing daarvan uit den aard der zaak door andere organen moeten worden overge nomen. Wij stellen ons voor u in de eerstvol gende raadsvergadering daaromtrent nadere voorstellen te doen. De heer GERRITSZ vraagt of het niet ratio- leeler is eerst nadere voorstellen af te wachten en daarna eventueel het Steuncomité op te hef fen. Spr. zou het voorstel willen aanhouden. Wethouder HEERKENS ThiySSEN zegt, dat B. en W. rekening hebben gehouden met de mededeeling van het Kon. Nat. Steuncomité. Zoo spoedig als doenlijk is zullen maatregelen jetroiien worden. Hoe of de steun verleend' moet vorden aan hen, die nog steun behoeven, is een technische kwestie. Daarin zal echter voorzien moeten worden, althans voorloopig door de ge meente. Dit voor de georganiseerden. Wat de ongeorganiseerden betreft, deze zullen terecht moeten komen bij het Armbestuur. Daartoe zijn reeds stappen door spr. gedaan. De heer GERRITSZ heeft met instemming de uiteenzetting van den wethouder vernomen, Jpr.'s bezwaren zijn echter niet ondervangen. In een volgende raadsvergadering zou spr. gaarne nadere preciseering van de te nemen maatrege len vernemen. Spr. is dus voor uitstel. De heer KLEIN wijst er op, dat de Minister in zijn circulaire ook spreekt over werkverschaf fing.' Er zijn menschen genoeg die willen wer ken. Hoe worden die aan werk geholpen? Ook de organisaties moeten zelf gehoord worden. In 1914 is iedereen over eenzelfde kam gescho ren. Dat moet nu niet meer geschieden. Spr. spreekt in dit verband van een permanente crisiscommissie, die telkens, wanneer noodig, tal onderzoeken wat in verband met omstan digheden dient te worden gedaan. Wethouder HEERKENS THIJSSEN zegt dat alle uitkeeringen door het Steuncomité gaan verdwijnen. Spr. kan zich niet met het denkbeeld van den heer Klein, omtrent een permanente commissie, vereenigen. De commissie van advies omtrent de werkloozen is heel goed op de hoogte in dze zaak en kan van veel nut zijn. Er is volgens spr. geen reden, om de zaak aan te houden. De heer GERRITSZ repliceert. Hij wenscht het voorsiel tot een volgende vergadering aan te houden. Het voorstel van den heer Gerritsz wordt in stemming gebracht en verworpen met 7 stem men voor, de socialisten, de heeren Klein en Bregonje. het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofd, stemming aangenomen. Kindersuppletie-loon. B. en W. aanvaarden het beginsel van kin- dersuppktie-lcon, neergelegd in de motie-Bo- mans. i W at betreft het bedrag der verhooging wordt voorgesteld, 3 pCt. van het salaris of loon, met een minimum van f 52.per jaar en per kind. Voor hen wier loon per week wordt uit betaald bedraagt de verhooging dan f 52. per jaar en per kind. Door toepassing van de zen regel zal de verhooging voor alle betrok ken personen ongeveer gelijke waarde hebben. Voor het geval dat de verhooging bij vaststel ling van het percentage op 3 minder zou be dragen dan f 52.per kind, hetgeen alleen kan voorkomen bij ambtenaren die in de laag ste groepen zijn ingedeeld, is een minimum van f 52.gewaarborgd. De regeling zou intreden 1 Januari 1919. Wethouder BOMANS zegt dat B. en W. bet zwaartepunt der jongste kwesties in de loonregeling gezien hebben. De kindertoeslag strekt tot algeheele tevredenheid en rust in de Gemeente. Als de kindertoeslag niet werd aan genomen, dan zou de Raad over enkele maan den opnieuw moeten tomen aan de loonen. Nu idviseert spr. wilt ge werk leveren, dat het loon Stand kan houden en de gemeente althans ge durende enkele jaren, neem dan den kindertoe slag aan. Spreker zal blijven strijden voor het recht vaardig loon met kindertoeslag in dienst der ge meente. Men heeft wel eens gezegd, dat de kin dertoeslag een katholieke theorie is'. Dat is on juist. De politiek kan geheel buiten dén kin dertoeslag blijven. Spr. citeert niet-Katholieke namen die voor een suppletie-kindertoon pleiten. Zij doen dit sterker dan de ka tholieken. Wethouder Bomarns hoopij, dat ook zij die het niet eens zijn niet zijn bro chure, toch ter wille der kinderen zullen stem men oor zijn voorstel. De heer POPPE herinnert aan de wijze, waarop de brochure vas den heer Bomans is tot stand gekomen. Hij wijst er op, dat een groot aantal kiezers hebben getoond het niet met de richting van den Raad eens te zijn. De meerderheid' die straks aan 't bewind zal ko men is niet die van de meerderheid van thans. Mag deze Raad de theorie van dén heer Bomans in werkelijkheid tot standl brengen? Spr. meent van niet. Spr. zal de citaten in de brochure van den heer Bomans aanhalen en be wijzen dat hij er vlak naast is. Alsnu treedt }pr. in uitvoerige beschouwingen over de loon- theorie en haalt citaten aan uit de bekende bro chure van wethouder Bomans. Volgens spr. wor den door de kindertoeslagen de loonen naar omlaag gedrukt; de socialisten zijn er daarom tegen. De soc.-dem. vragen aan de Maatschap pij maatregelen, die in 't algemeen belang zijn voor de groote gezinnen. De heer KLEIN bedankt het college.van B. en W. voor het overnemen van zijn amende ment, z.i, is hem nergens gebleken, dat er onte vredenheid onder de arbeiders heerscht, inzake den kindertoeslag. Dit in antwoord op het door den heer- Poppe te berde gebrachte. Hem is thans gebleken, dat de kindertoeslag, dat de kindertoeslag het grondtoon niet drukt. Spr. citeert een citaat van prof. Aengenent ter weer legging van het door den heer Poppe gezegde. Verder oefent spr. critiek uit op hetgeen door iemand onder den naam „Sanssom'' in een dei- neutrale bladen over den kindertoeslag werd geschreven. Hij hoopt dat de Raad vandaag nog het voorstel van B. en W. zal aanvaarden. De heer LASSCHUIT heeft met genoegen de brochure van den heer Bomans gelezen. Hij is er bepaald door onder den indruk gekomen. Maar z. i. is kindertoeslag geen loon, maar steun. Spr. vreest, dat die kindertoeslag ver keerd zal werken voor de groote gezinnen. De gemeente mag geen kindertoeslag geven; zij moet alleen den verrichten arbeid betalen. De heer NAGTZAAM zegt dat hij in tegen stelling met den heer Bomans, niet mieent, dat de arbeiders met groote gezinnen, die kinder toeslag krijgen, hun arbeid met meer genoegen en opgewekter zullen verrichten. Spr. zegt dat men door kindertoeslag een privilegie in de ge meente schept voor een bepaalde categorie van personen, die het vrije bedrijf niet kan navol gen. De heer KLEIN zegt dat het zijn persoon lijke ervaring is, dat de arbeidslust juist groo- ter is, wanneer er kindertoeslag is. Bij de typografen tracht men van patroons- zijde door te voeren dat de particuliere bedrij ven in deze, de gemeente trachten na te volgen. De heer SCHRAM verklaart het eens te zijn met de denkbeelden van den heer Lasschuit. Hij zal tegen het voorstel-Bomans stemmen. De heer BREGONJE heeft de voor- en tegen standers in deze zaak gelezen. Met het stelsel Bomans zou men z.i. oorlog op alle werkplaat sen krijgen. Daarmede is zijn stem gemotiveerd. De heer DE BRAAL deelt een paar voorbeel den uit de practijk mede, die z.i. het tegendeel bewijzen vam hetgeen de heer Bregonje beweert. Wethouder BOMANS acht zich verplicht zooveel mogelijk de bezwaren te bespreken. Hem verwondert de oppositie van de S. D. A. P, De algemeene, natuurlijke, normale behoeften dei- kinderen moeten uitkomen in het loon. Er moet gerekend worden met hetgeen waarop de ar beider als maatschappelijk wezen recht heeft, niet als individu. Spr. is ook verwonderd over den heer Schram. En hij citeerde hetgeen de heer Schram gezegd heeft nog dezen morgen over de vervulling der 'huwelijiksplichten. Als de groote gezinnen hun stand niet kunnen op houden, dan zal er altijd ontevredenheid onder de arbeiders heerschen. Die zullen nooit met de anderen kunnen meegaan. Dat is alleen te ver anderen door kindertoeslag. De overheid moet voorgaan en dan zal de vrije maatschappij vol gen: Getuigen de vrije Zaterdagmiddag, de 45-urige arbeidsweek, vacantie met vacantie-gel- den. Waarom zouden wij niet kunnen beginnen en de vrije maatschappij ons laten navolgen. Dit laatste komt van zelf. In het Buitenland heeft men zich in verschillende landen voor kin dertoeslag uitgesproken, ook de syndicalisten in Frankrijk. Daar komen de bezwaren van de zijde der autoriteiten. De grootste vakor ganisaties in Haarlem, uitgenomen de socialis tische, hebben zich uitgesproken voor kindertoe slag. Als de arbeiders tnaax krijgen, datgene wat noodig is, om niet met hun gezin te ver hongeren, dan is spr. tevreden. Het kan' hem niet schelen of men dit loon of toeslag noemt. Spr. treedt verder in een beschouwing over het begrip arbeidsprestatie. Waarom bepaal ik ar beidsprestatie in 1911 met zooveel en in 1919 met zooveel meer. Waarom? De heer POPPE interrumpeert: omdat de be hoeften gestegen zijn. i Wethouder BOMANS: precies, de heer Poppe heeft het gezegd. Een norm voor de bepaling van het loon is het kindergetal. De goedte op voeding dér kinderen is ook een voordeel voor de Maatschappij. Spr. is er van overtuigd, dlat hoe men er hier ook over beslist, er binnen enkele jaren kindertoeslag zat zijn. Het zou spr. spijten voor 1500 kinderen als zijn voor stel niet werd aangenomen. Hij zal er steeds voor blijven strijden. De heer POPPE ontwikkelt een soort theorie over het meerdere aandeel in dé productie voor de arbeiders in de laatste j aren, waarmee hij tracht het dloor den heer Bomans in 't midden gebrachte, te ontzenuwen. De heer v. d. KAMP komt nog eens neer op de pensioen-kwestie; wat déze betreft, het be zwaar van den heer Nagtzaam geeft hem te denken. De heer BOMANS stelt voor dit bezwaar door een clausule op te heffen. De heer NAGTZAAM zegt, dat het loon rekening moet houden met de algemeene maar niet met dé bijzondere behoeften der arbeiders. Wethouder BOMANS vestigt er de aandacht op, dat Prof. Aengenent, door den heer Poppe aangehaald, een vurig voorstander van kin dertoeslag is. Het voorstel Bomans wordt in beginsel in stemming gebracht en aangenomen met 17 te gen 12 stemmen. Tegen stemden de socialisten en de heeren v. Slooten, Biregonje, Schreuders, v. d. Boogaard, Hoog en Lasschuit. De heer Poppe dient een amendement in om niet hooger te gaan dan met f 52 verhooging. Dit amendement wordt in stemming gebracht en verworpen met 17 tegen 12 stemmen. Het geheele voorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergade ring wordt daarop verdaagd tot Donderdag iy2 uur. - Vrije Zaterdagmiddag voor jeugdige per sonen en vrouwen. De Burgemeester van Schoten wijst be langhebbenden op. onderstaande bepalingen van het Koninklijk' besluit van 17 Juli 1919 (Staatsblad no. 497), welke bepalingen 1 Sep tember, 1919 In werking treden. Artikel 1. Jeugdige personen ea vrouwen mogen des Zaterdags na 1 uur des namid dags in fabrieken en werkplaatsen geen ar beid verrichten. Artikel 2. Het .bepaalde in artikel 1 is niet van toepassing op: 1. arbeid, verricht, door eene vrouw, bestaande in het reinigen 'vari werktuigen, toestellen of gereedscnap- pen of van werklokalen en aannoorigheden, indien zij iu een onderneming nimmer ai ere dan die werkzaamheden verricht; II. arbeid; verricht door eenè vrouw iu een .winkel, te vens fabriek of werkplaats, voor zoover die arheid besta,at in het te koop. aanbieden, verkoopen .verpakken oif voor. verzending ren; lil. arbeid, verricht door een mannelijk of aflevering gereed maken van winkelwa- jeugdig persoon in een door wind- of water kracht gedreven molen; IV. arbeid in eene melkinrichting, eene boter- of kaasfabriek of eene fabriek van gecondenseerde mcLkj Y. arbeid in eene garnalenpellerijVI. ar beid in eene inrichting tot het bewerken van viscli; VII ar.beid m eene groentenwas- seherij, eene vruchcenpakkerij of eene fa briek van verduurzaamde groenten of vruch ten, van vruchtensappen of van jams; VIII. aroeki m eene bioemenbinderij, mits de jeug dige persoon of de vrouw op ten minste een werkuag per. week gceii aroeid verricht na 1 uur Ues namiddags ea dit blijkt uit de voor hem of haar geldende arbeidsnjsg; IX. arbeid; verricht 'door een jeugdig; persoon of door. eene ongehuwde vrouw, in een Slagerswinkel of eene poclierswerkpiaats, mits üe jeugdige persoon of de vrouw op ten minste éen werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur. nes namiddags en dit blijkt uit do voor. hem of haar geldende arbeidslijst; X. arbeid, verricht door een jeugdig persoon oI door eene ongehuwde vrouw m eene bropd-, beschuit-, koek- of banketbakkerij of in eene eonsumptie-ijsfabriek, mits de jeugdige persoon of de vrouw op. ten minste eé.u werkdag per .week geen arbeid ver richt na 1 uuur des namiddags en dit blijkt uit de voor. hem of haar geldende arbeids lijst; XI. arbeid, verricht aoor eene vrouw iu eene strij kinrichting, niet tevens zijnde eene was.seherij, mits zij op, tenminste één werkdag per week .geen aroeid verricht na 1 uuur des namiddags en dft bljjkt uit de voor haar geldende arbeidslijst; XII. arbeidt in eene laagveenderij, bestaande in het te drogen zetten van turf of in het verdeeien van gespreide veenspecie in turven; XIII. arbeid, verricht door een mannelijk jeugdig personeu in eene .beetwortel-suikerfabriek; XIV. arbeid, verricht door een jeudig per soon of door eene oongehuwde vrouw in een© steenbakkerij met open droogvelden, be staande in het op zijn kant zetten en van de droogvelden naar die stapels dragen van ongebakken steen; XV. arbeid, verricht door een mannelijk jeugdig persoon in eene glas blazerij bij smelt-, koel- en trekovens, mits luj per week niet langer arbeid verricht dan 48 uren; XVI. aroeid, verricht door een mannelijk jeugdig persoon in eene schoenmakerij aan of voor, het verstellen van schoenwerk, mits h.ij op. tenminste één werk dag per. week geen arbeid verricht na 1 uur des namiddags en djt blijkt uit de v.oor hem gelde|nde arbeidslijst; XVII. arbeid; ver-, richt dooi' een mannelijk jeugdig persoon in eene rij wielherstclplaats aan of voor het herstellen van rijwielen, mits hij op. tenmin ste é.én werkdag per week geen arbeid ver richt na 1 uur des namiddags, en dit, blijkt uit de voor, hem geldende arbeidslijst; XVlII. arbeid, verricht door een jeugdig persoon of door. eene ongehuwde vrouw, bestaande in het voor, verzending gereed maken en het verzendon van dagbladen of nieuwsbla den, die geregeld des Zaterdags of des Zon dags verschijnen, mits de jeugdige persoon of de vrouw .tenminste é_én werkdag per week geen arbeid verricht na 1 uur des na middags e;n dit blijkt uit de voor, hem of haar geldende arbeidslijst. 2. Op, arbeid, bedoeld in liet eerste ii,d onder I, H, IV, V, VI .VU V1U XI en XII ia mede niet van toepassing de bepaling van artikel 6, tweede lid, der Arbeidswet 1911, volgens welke eene vrouwe(jjké per soon, die gehuwd is of die, ongehuwd zijnde, eene huishouding te verzorgen heeft, en van dit laatste aan het hoofd of den bestuur der der onderneming heeft kennisgegeven, des "Zaterdags in fabrieken en werkplaat sen geen arbeid mag verrichten na 1 uur des namiddags Die bepaling geldt .opk niet voor, arbeid, verricht in eene onderneming door de echtgenoote van het hoofd óf den bestuurder. Art. 3, iWaar ia heit vorige artikel sprake is van eene ongehuwde vrouw, wordt daar onder niet begrepen eene vrouw, die, hoe wel ongehuwd zijnde, eene huishouding te verzorgen heeft en van dit laatste aan het hoofd of den bestuurder der onderneming heeft kennis gegeven. Een ongewoon bezoek. Uit Apeldoorn schrijft men aan „Het LLbld": Zonder eenig ceremonieel, alleen vergezeld door een hofdame, bracht de Koningin Dins dag een bezoeik aan het z„roode dorp", een complex arbeiderswoningen aan. den Arnhem schen wog. Het bezoek gold met zoozeer de bewoners, dan wel de, kinderen van het comi té „Naar Buiten". In het perceel Zwanenweg 14, vroegen de beide bezoekers, of zij deze kinderen eens mochten zien, waarna zii I'd de bleek werden toegelaten, waar de kinderen met de bewo ners, twee kinderen van „Naar Buiten" uit Haarlem en twee uit Leeuwarden, speelden. Daar entspon zich een gezellig praatje tus schen „de dame in het wit en een der be woonsters, die ten slotte zich verontschuldig de met de woorden Och, doet u 't maar vci-der af met mijn zuster, juffrouw, want ik moet aan de wasch." Waarna de Koningin hel luns binnen ging en daar bij de vrouw des huizes belangstel lend Informeerde naar de kinderen. „Of zij het huis eens zien mocht! En de vreemde bezoekster was na het toe stemmend antwoord al de trap op naar bo ven, waar zij zich hoogst voldaan toonde over de wijze, waarop de kinderen van „Naar Bui ten" hier verzorgd worden, over het frissche slaapkamertje met het mooie uitzicht, dat deed deniken aan Zandvoort. „Precies een zee- dorp." In allerlei stelde de bezoekster belang. Vriendelijk werd geinformeerd, hoe de kinde ren zich gedroegen, of ze vooruitgingen e.d. Nu, wat, den vooruitgang betreft, daarop kon juffrouw Rietveld, de bewoonster, be vestigend antwoorden. Pleegkinderen, die nu alweer weg waren, waren tien, twaalf pond aangekomen. En met die er nu waren, ging het ook alweer den goeden kant óp. 't Werd zoo een genoeglijk, huiselijk praat je, dat waarlijk niet zoo frank en vrij ge voerd zou zijn, wanneer de bewoonster gewe ten had, wie zij te gast had. „Stel u voor, ver zekerde zij. de betlld enwaren nog niet eens opgemaakt en dan die scheur in mijn blouse!" Daarna was juffrouw Zuuk. aan den Kie- vitsweg 6, aan de beurt. Ook daar een vrien delijk praatje, waarbij belangstellend naar de daar aanwezige kinderen uit Haarlem ge informeerd werd. Bij v. d. Veen, aan den Eenden weg 12, bij wien eveneens een bezoek zou worden ge bracht, was niemand thuis. Na de visites wandelde de Koningin met freuie Roéli naar het hofrijtuig, dat aan den Arnliemscheweg wachtte. Hier was natuurlijk belangstelling. Als een loopeud vuurtje wa,s het in de omgeving rondgegaan, dat de Koningin op bezoek was ln het „ï'ooie dorp". En de huisvrouwen uit de buurt, die maar even konden, hadden haar „eten op 't vuur" iu den steek gelaten om de Koningin te zien. Toen H. M., die zelf mende, wegreed in de richting van Het Loo, ging een hartelijk ge juich op, waarop de Koningin vriendelijk knikkend groette. 't Was een aardig moment. Beleediging- van Burgerwachts. Zondag had nabij het schietterrein Zeeburg te Amsterdam, een relletje plaats tusschen 'n paar wielrijders en eenige burgerwachts. De wielrijders reden 'n kindje onderstboven. In- plaats van ai' te stappen, trapten ze kalm door alsof er niets gebeurd was. Eenige bur gerwachts die op Zeeburg hadden geschoten hielden de mannen tegen en maakten hen opmerkzaam op het onverantwoordelijke van hun gedrag. De vier fietsers, die zich bekend maakten als revolutionnairen, begonnen te schelden, maar reden eindelijk door. Bij de voormalige wielerbaan op den Zeeburgerdijk wachtten zij de burgerwachts weer op en be gonnen opnieuw twist te zoeken. De burger wachts verzochten de politie proces-verbaal op te maken, hetgeen geschied is. De stemming der Limburgsche bevolking. Aan de „N. Rott. Crt." wordt geschreven: LWij maakten een tochtje langs de Maas ten Noorden van Maastricht en kwamen op koffiedrink.tijd aan een klein dorpje met een enkele herberg tegenover de kerk. De ee.hige gelegenheid tot buiten zitten: een bank voor üet huis. Een piaats, waar. toe risten, .afstappen, was het zeker niet. Maar een kopje koffie .en het voedzame eigenge bakken br.OjOd zouden ons krachten geven voor. den verderen tocht. Een gulle, vriende lijke, waardin zou wei v,oor ons zorgen. Doch de. waardin .was niet gul, integendeel norsch en kortaf. ,VVe kregen ons „boter- hamke" en een groote koffiepot en zij bleef er. bij en nam ons een sóórt verhoor, af: waar wij vandaan kwamen uit Gulpen. Maar. daar woonden ,wij toch zeker, niet? Mijn reisgenoot vertelde uit Den Haag- te komen. Uit den Haag. —zei ze daar. waren ze ijit Limburg ook veel. geweest den 'laatsten tijd. Zo veranderde nu geheel van toon, en als. verontschuldiging kwam er uit: Ja, kort ge leden waren ook .twee heeren komen fiet sen. Dat waren Belgen geweest en die had- oden gevraagd of ze niet Liever bij België wilde, maar „we wollen niet van het Keune ginneke af". Zo had ons voor Belgen aangezien; van daar- de onvriendelijkheid. En nu een lang verhaal, dat ik helaas niet in het Limburgsch kan weergeven en soms maar half verstond, maar, waarvan ik toch nog iets wil mdee- deeLen. Toen, het „Keuneginneke" vijftien jaar was, was ze in Maastricht geweest; een harddra verij had plaats .en de Belgen zouden ge wonnen hebben. Maar oen paard van het Keuneginneke was hun de baas en toen was zij zelf naar. beneden gekomen om haar paardje op den nek te kloppen. Ja, zei ze, „haar dochterke"' is nu .ook bijna 15 jaar; dan zal zé ook wel naar. Maastricht komen. üSEjj rekenden haar voor, dat het „dochter ke" pas 10 jaar. was. De Limburgers, zei ze, zouden, nog gaarne naar Den Haag komen met Kjoningin's ver jaardag, maar het was zulk nat weer ge weest en nu .was het zoo laat met den oogst geworden en had men het zoo druk op het land. De waardin was nu een en al vriendelijkheid en spraakzaamheid. „Ge drinkt niet, ge moet wat meer van de koffie drinken." Versterkt door het voedzame eigengebak ken brood en met een warm hart voor. Lim burg zetten wij na een tot .weerziens van haar onzen tocht voort. Vosscnbessen (Preisselbeeren) Bij den Centralen Gezondheidsraad is de mededeeling ontvangen, dat in verschillende gemeenten op het oogenblik op ruime schaal onrijpe Vossenbessen (zgn. preisselbeeren) worden verzameld on aan opkoopers van de hand gedaan. Naar bericht wordt zou het gebruik de zer bessen, zoowel de pas geplukte groene vruchten, a!s die welke bewaard worden totdat zij rood zijn, voor de gezondheid: scha delijk zijn, en met name ma%g- en darm- stoornissen veroorzaken een ervaring eek blijkbaar, in het buitenland opgedaan. De Raad heeft van deze mededeeling ken nis gegeven aan enkele burgemeesters van gemeenten waar. deze Vossenbessen verza melen en verhandelen van de onrijpe Vos- senbessen. zooveel mogelijk ,te beletten. of tegen het gebruik er van te waarschuwen. Do Russische boovctn. Gisteren is Zotof begonnen met het af- leggcn zijner bekentenis. De bcwijzen den Rus Eotof waren zoo overtuigend, dat de feiten niet te loochenen vielen. De bekentenis van Zotof, die in een heel complex van misdrijven betrokken is, is slechts gedeeltelijk geweest, daar hij niets heeft willen loslaten van datgene waarom trent ook de politie nog in 't duister tast: omtrent de geheimzinnige verdwijning van Kramzow en omtrent den moord op don jachtopziener ,W. de Vlieger te Doornspijk. Het verhaal dat Zotot' aan. den. commissaris deed bevat eenige voelbare onwaarheden, doch'is zeker juist, voorzoover het den aan- aans!?#r te Deventer, betreft. Nieuwe personen zullen worden verhoord die meeneu aanwijzingen te kunnen ge ven omtrent den moord op. den jachtopziener JV. Vlieger. Lil 't kamjp. te Oldebroek wordt dag aan dag naar de verdwenen fiets van Zotof ge zocht: gebleken is, dat deze zich nog in zijn bezit bevond, toen hij 's nachts voor zjjn te rugkeer in het kamp bij een boerderij den weg vroeg. Het vermoeden, dat Zotof zelf een handje heeft geholpen om z'n kameraad kwijt te ra ken, wint de laatste dagen sterk veld. in den afgeioopen nacht hébben eenige slakende schippers te Gorinehem een schip hooi, liggende in het Mei-wedekanaal aan de Haaibrug alhier, in brand trachten te steken. De poging werd door de militaire wacht van het schip verijdeld. Inlevering; der zakboekjes. De Min. van Oorlog heeft omtrent de inleve ring van zakboekjes door de dienstplichtigen der militie en landweer het navolgende bepaald De met groot verlof of onbepaald klein ver lof zijnde dienstplichtigen van de militie te land, de zeemilitie en de landweer, melden zich tus schen 1 en 15 September 1919 aan ter gemeen te-secretarie hunner woonplaats op dag en uur door den burgemeester te bepalen en oij open bare kenisgeving bekend te maken. Behoudens de bepalingen van de beide vol gende leden verschijnt de verlofganger voor die aanmelding in persoon ter gemeente-secre tarie. Bij de aanmelding moet worden overge legd het zakboekje van den verlofganger, zijn verlofpas en verder op zijn militairen dienst be trekking hebbende papieren. Wanneer de verlofganger verhinderd is, zich in persoon aan te meiden, kan hij deze aanmel ding onder zijn verantwoordelijkheid door een ander laten doen. Degene, die voor hem de aan melding verricht, mag niet jonger zijn dan '20 jaar. De verlofganger die zich tusschen 1 en 15 September in net buitenland ophoud kan zioh in genoemd tijdvak schriftelijk in piaars van in persoon aanmelden in geval van schriftelijke aanmelding geschied behalve toezending van de in 1ste lid derdé volzin bedoelde stukxen te vens adres in het buitenland. De schriftelijke aanmelding geschiedt door den verlofganger oij den burgemeester van de gemeente zijner woon plaats hier te lande of indien hij hier te lande geen woonplaats heeft: a. zoo hij tot de militie behoort: bij den burgemeester der gemeente, voor welke hij is in gelijfd; b. zoo hij tot de landweer behoort: bij den burgemeester der gemeente, welke overeenkom stig artikel 26 van Landweer-besluit I als zijn woon-plaats wordt beschouwd. De met onbepaald (klein) verlof zijnde dienstplichtigen, die hebben voldaan aan de verplichtingen hierboven omschreven; worden- met ingang van 1 October 1919 in het genot van groot verlof gesteld. De dienstplichtige met onbepaald kleinver-» lof, die zonder bekende geldige reden geen ge volg heeft gegeven aan de oproeping tot aan melding en overlegging vam het zakboekje, wordt door of vanwege dén commandant onder de wapenen geroepen. Blijkt, dat hij nalatig is geweest, dan wordt hij gestraft en blijft hij on der de wapenen totdat de straf is geëindigd. Bij niet voldoen aan het bevel om onder ck wapenen te komen, wordt hij afgevoerd als deserteur op de wijze, als is voorgeschreven voor klein-verlofgangers, die van verlof achter blijven. Herstellen van schoeisel. Bij ministrieele beschikking is bepaald, dai voor de herstellingen aan schoenen en laar; zen in het begin van elke maand aan de militaire schoen- en laarzenmakers uit het garnizoenskieediagmagazijn zooveel paree halve zolen en achterlappen kunnen wor den verstrekt als voor de behoefte van pl.m. vijf weken noodig wordt geacht, doch niet meer dan voor een waarde van f 300. Blijkt, dat het op die wijze verstrekt aan tal niet voldoende is voor de behoefte van de loo pende maand, dan kan opnieuw ver strekking plaats hebben, doch weder voor niet meer dan voor een waarde van f 300. Kcs tw:|naerschap. De minsteri van oorlog heeft bepaald, dat, zoolang de heerschenide buitengewone om standigheden nog voortduren, (Ie kostwin nersvergoeding zoo noodig f 3 per dag kan bedragen. Staking van sigarenmakers. Te Amsterdam is in de voornaamste siga renfabrieken een staking van sigarenmakers uitgebroken. De staking is geproclameerd buiten de organisatie ,0m. De stakers, in het geheel zijn cr ruim 200, eischen, in afwachting van het inwer king treden van het nieuwe collectieve con tract, een loonsverhooging van 50 pCt. Er,'zal in den loop. van den dag geconfe reerd worden tusschen de werkgevers en cte stakers.a., Goedgekeurde hengsten. De Minister van L. N. en Hv Heeft be paald, dat de hengsten, die krachtens de bepalingen van de Raardenvyet 1918 (fetbl. 419) zijn goedgekeurd, voorzien zullen wor den van een brandmerk, dat, indien de goed keuring is geschied door eene Rijkscom missie, zaL bestaan uit letter N, aan te bren gen op den linkervoorlioef lJ/j centimeter onder den kroonrand. Gerard Hekk ng. C'nze landgenoot, de musicus Gerard Hck< king, is benoemd .tot ridder van eer. e=i -=»=»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6