Kerk en School Handel en Nijverheid Rechtszaken LANDBOUW EN VISSCHERU 1 KERKBERICHTEN UIT BOEK EN BLAD insectenplagen. Geen uitgave is méér doelmatig dan die voor de premie eenei* levensverzekering bij de I heemstede. «eben Oceaan in de voorafgaande maanden. De heer Gallé heeft In de jaren 1313 en 14 de regeering vertegenwoordigd op het Losn- deneche congres dat, na de „Titanie"-ramp maatregelen tot beveiliging der scheepvaart overwoog en nog onlangs, ervenzoo te Londen, op het Internationaal Hydrografische Con gres. Hij is lid en secretaris der commissie voor den Rotterdamschen Waterweg en lid der Zudderzte-Commissie. Met de dagelijkstlie werkzaamheden aan de Filiaal-inrichting alhier heeft de heer Gal lé zich vroeger reeds vertrouwd gemaakt. Oorlog en vallende ziekte. Het is gebleken, dat onder de militairen der verschillende landen vele lijders aan epilepsie 'vallende ziekte) voorkwamen tijdens den oor- og. Dit deed vanzelf de vraag opperen, of de liekte zou kunnen ontstaan tengevolge der oorlogsemoties. Volgens de meeste artsen kunnen den schadelijke invloeden wel den normalen mensch niet epileptisch maken, doch ze kun nen wel den toestand bij lijders verergeren of de ziekte te voorschijn roepen bij men- schen, die daarvoor een vocrbeschiktheid heb ben, bijv. personen, die vroeger een hersen- verwonding gehad hebben. Melk als geneesmiddel voor tuberculose. De „Medizinische KJinik" geeft de ervaringen jeei der doktoren Schmidt en Kraus, die bij lijders aan longtuberculose onderhuids gesteri liseerde melk inspoten en daarbij dezelfde resul taten verkregen als bij tuberculine-inspuitingen. Meerdere proeven zullen moeten aantoonen, of dit eenvoudige middel ruime toepassing ver- Ment. Besmetting langs het oog. Het is den laatsten tijd gebleken, dat besmet ting met ziektekiemen, door een anderen persoon uitgeademd, niet alleen kan plaats vinden langs de luchtwegen, doch ook langs het oog. Dit ge voelige orgaan biedt een gunstige gelegenheid tot het ontvangen der pathogene microben. Er zijn proeven genomen, waarbij langs dezen weg opzettelijke besmetting plaats vond met de bacillus prodigiosus. Vijf minuten later vond men het organisme reeds in den neus van den proefpersoon en vier-en-twintig uur later in tte faéces 1 Een koelkast zonder ijs. In een Duitsch blad wordt een beschrijving ge geven van een zeer eenvoudige koelkast. Het is een kastje met een dubbel jsoleerende wand, die boven de waterleiding wordt opgehangen. Een slang wordt aan de kraan bevestigd, deze slang mondt tussehen de twee wanden in de kast, zoo dat de tusschenruimte bij het openzetten van de waterkraan geheel met water is gevuld, dat aan den anderen kant door een kraan verwijderd wordt, welke laatste kraan dus opengedraaid wodt als men water noodig heeft. Bij deze con structie wordf eene flinke afkoeling verkregen, terwijl geen druppel water verloren gaat. Een dregelijke koelkast kan iedereen aan zijn fontein- jje verbinden. Leonard Sarlius. De Nederlandsche schilder Leonard Sarlius is lot ridder in het Legioen au Eer benoemd. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: Het sterfbed van de H. Maagd, Baar schilderij van Hugo van der Goes. Een Zeppelin als watervliegtuig, met 2 foto's. Een prachtopname van het Schevemkigsche strand Schilderachtig Freiburg, met 6 fo- to's. Ontmoeting tussehen Garibaldi en Vic tor Emmanuel II. De bestorming van Porte Pia. Twee merkwaardige vliegtuigen van de E. L. T. A. Wat Oostenrijk aan Italië ver liest, met 7 foto's. Nog 2 foto's van de E. L T. A. Een luchtreis van Londen naar Breda, met 6 foto's. Mr. A. Baron van Voorst tot Voorst. De heer Os van Macke- lenbexgh. TEKST: Het sterfbed van de H. Maagd. Levensdurf, door H. B. v, d. Sande. De Koekoek, door M. Meertens. Schilderachtig Freiburg. Droomstertje, door Lize Bührs. No. 1313, door Lod. van Brabant Ka merplanten, door IJzerdraat. Jaarbeurs voor Kunstnijverheid. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen Dr. Th. de Visser, Dr. Mr. Jhr. A. Reëll, Commissaris der Koningin in Noord-Hol land en J. W. C. .Tellegen, burgemeester van Amsterdam, hebben het eere-voorzitterscha p van het Eere-comité van de Jaarbeurs voor Kunst nijverheid, in November te Amsterdam te hou den, aanvaard. Vaische munter. Voor de rechtbank te 'sHage stond te recht de 40-jarige techniker T. (X R S., wonende te Scheveningen, thans gedetineerd Deze was beschuldigd, dat hij in de maand/ Mei jL een aantal vaische guldens en kwar tjes had vervaardigd en uitgegeven. Beklaagde bekende volledig. Hij vervaardigde de geldstukken van een mengsel van tin en lood en verzilverde de ze galvanisch Dit me.ngsel goot hij in oen afdruksel van gips, verkregen door indruk van een echten gulden. Op deze wijze kon hij echter geen randschrift qp. den gulden verkrijgen. Een dertig guldens had hij on geveer uitgegeven. Hij gaf de geldstukken in betaling in ver schillende winkels, waar hij kleine inkoopen leed. i Armoede was de drijfveer geweest tot dit miadrijf. Bekl. had vroeger in goeden doen verkeerd, doch door de tij digoms tandighedie n was hfj in kommervolle omstandigheden ge raakt en had geen anderen uitweg gezien dan dezen. Des nachts vervaardigde hij de geldstukken welke hij overdag uitgaf. De officier van justitie noemde het een zeer ernstig misdrijf', doch wilde beklaagde'? gunstige antecedenten in aanmerking nemen en .vroeg daarom xeroordeeling tot een ge- vangenisstrat van 2 jaren en 6 maanden. Bekl., die gedurende het geheele verhoor had zitten snikken, barstte bij het hooren van 'dezen eisch in hevig schreien uit. De verdediger, mr. Gruber, wees er pp, dat deze beki. was aangegrepen door een soort uitvinderswoede. Bekl. meende een soort Fransch spiegelglas te kunnen uitvin den en aan deze uitvinding had hij zijnge- heele vermogen opgeofferd. pL was van oor deel, dat bekl. reeds voldoende overtuigd was van het gewicht van zijn misdrijf en bepleitte op deze gronden een voorwaarde lijke veroordeel'ng. Or.ze bosschen zoo lezen wij in het ,,N' v. d. D." worden weer eens voor de zooveel- sfe maai geteisterd door een rupsenplaag. En het zal ook wel niet de laatste keer zijn, want dé mensch roept door zijn eigen cultuur de plagen °P-, Nu zijn er altijd en overal insecten maar niet immer groeit hun aantal zoo schrikbarend aan, dat ze een bedreiging voor ons worden. Wan neer dit dan wel geschiedt? In 't algemeen kun nen we zeggen, dat een sterke uitbreiding van 't insectenleger wordt begunstigd door de vol gende omstandigheden io. groeien voedsel voorraad 20. gunstige broedgelegenheid. 30. afwezigheid van vijanden 40. gunstige weersinvloeden 50. ongunstig weer voor de cultuurplanten 60. overgang van insecten, die gewoonlijk op wilde planten leven, naar cultuurplanten 70. invoer van insecten uit andere landen en werelddeelen 80. nalatigheid van den mensch 90. veronachtzaming, verdrijving en uitroei ing van de vogels. Men ziet heter is nog al veel aanleiding tot sterke uitbreiding van de insecten. Geen won der dan ook, dat men ieder jaar, dan hier, dan daar, last beeft van de insecten, al is de teis tering dan niet zoo hevig als thans in onze bos- schen. In de vrije, de z.g. „wilde" natuur, komen niet veel insectenplagen voor, wel onder de cultuur gewassen. Dit komt, omdat de natuur alle plan ten door elkaar laat groeien en de overgroote meerderheid der insecten maar een zeer beperkt menu heeft. De meeste insecten zijn zeer kies keurig en bepalen zich tot een of slechts enkele plantensoorten. Maar zoodra begint de mensch 't zij hij boer, tuinder of boschbouwer is met millioenen, soms milliarden van planten van ééne soort te kweeken, of 't wordt mis. Dan vinden de insecten zooveel voedsel, ook voor hunne jongen, dat de voortplanting ongestoord door gaat, jaren achtereen. En dan plotseling, als de voedselvoorraad op is of op raakt, merken we, dat we met de cultuurplanten tegelijk mil-, liarden van haar vernielers hebben groot ge-' bracht. Zóó staan we er nu met de bosschen voor. Die rupsen zijn niet van vandaag of gisteren, zijn niet uit de lucht komen vallen en de rupsen fokkerij is daar al een paar jaar aan den gang. Maar in den beginne merkte men dat nieteerst nu de vlammen uilslaan wordt alarm gemaakt. De eenvormige massa-culturen bevorderen de insectenplagen. De natuur zal 't evenwicht tus sehen planten en dieren zonder hetwelk zij niet kan bestaan wel handhaven maar de mensch verbreekt dit evenwicht. Een andere oorzaak voor de snelle massaont wikkeling van de insecten zijn de gunstige broed- gelegenheden. Waarom wordt op het platten- land onze zomervacantie altijd bedorven door de vele fivliegen Omdat de boer ze zelf lokt. De vliegen leggen haar eieren op de mesthoopen en zoo wordt elke boerderij een vliegenkwee- kerij, ten minste wanneer de mesthoopen niet tijdig worden opgeruimd. De zandstreken heb ben in dit opzicht al een heel ongunstige repu tatie. Wie in de nabijheid van een paardenstal woont, kan hiervan ook meespreken. In de ste den hebben we veel minder last van de vliegen, omdat ze daar minder broedgelegenheid hebben. De muggen die leelijke steekers leggen haar eieren in het water, vooral stilstaande wa teren. Een leeg groentenblikje, door den regen met water gevuld, regentonnen, kleine greppels en tal van andere gelegenheden, bevorderen de uitbreiding van het muggenleger. Als er winig of geen vijanden zijn, kunnen de insecten gemakkelijk heer en meester van het terrein worden. In dit opzicht heeft de mensch veel op zijn geweten, door veronachtzaming van de vogelwereld. Men schijnt maar niet te begrijpen, dat in de natuur 't eene dier van 't andere leeft, en als een bepaalde groep wordt belemmerd zich voort te planten, dat dan andere groepen zich juist uitbreiden. Hoe meer de mensch den bodem met cul- tuurboomen bezet, des te minder gelegenheid komt er voor de vogels om te broeden. En zoo moeten we de huidige rupenplaag voor een niet onbelangrijk deel toeschrijven aan een te kort van insectenetende vogels. Helpt de vogels aan broedplaatsen, aan nestgelegenheden, en zij zul len den mensch wederom helpen in zijn strijd tegen de plantenetende insecten. Nu zorgt de natuur zelf ook wel voor een groot aantal insecten vijanden, maar die komen feitelijk altijd een beetje achteraan, hoewel ze ten slotte maar dan hebben we de schade al knnnen noteeren de'insectenplagen geheel bedwingen. De natuur zou ook haar eigen graf delven, als ze de plagen liet voortgaan. Tot die rupsen vijanden behooren o. a. de sluipwespen en sluipvliegen bovendien breken er van tijd tot tijd, vooral bij overbevolking, epidemiën on der de insecten uit, waardoor er milliarden wor den opgeruimd. Het weer kan ook sterk mee- of tegenwerken. Insecten zijn vooral in hun larventoestand maar zwakke beestjes. Werkt het weer nu tegen, is 't koud en nat, dan sterven er velen. Vandaar dat de cultuurplanten het eene jaar veel, 't andere weer weinig hebben te lijden. Het weer is dan meestal het beslissende crite rium geweest. Maar is 't weer vooral in 't voorjaar ongunstig, dan lijden daaronder ook onze cul tuurplanten, en kunnen deze geheel ten gronde gaan als er onder haar vijanden eenigen zijn die wel tegen een stootje kunnen. Aard vlooien een keversoort peuzelen in een koud voor jaar geheele erwtenakkers op, omdat er dan geen schot in de jonge planten zit. Daarom is het altjid raadzaal» t* aorge« voor een vruchtbaren bodem, dan schieten de kiemplanten wat vlug ger door. Soms staan we voor verrassingen, als de in secten van de wilde planten overwippen naar de cultuurplanten. Dat is destijds voorgekomen met de coloradokevers, die van een wilde soort der aardappelfamilie verhuisden naar de ge kweekte aardappels. Oospronkelijk tamelijk wel onschuldige beestjes, werden de coloradokevers toen plotseling misdadigsters. Gelukkig heeft men deze kevers, die in Amerika thuis boorden, buiten Europa weten te houden, al hebben en kelen ook wel eens een glippertje naar Europa gemaakt. Die overgang van de wilde naar de gekweekte planten is voor de land- en tuinbouwers een aanwijzing om de randen der akkers en de grep pels onkruidvrij te houden liever een zwarte dan een groene rand om de akers. Door het wereldverkeer worden vaak insecten verplaatst, die in hun nieuw vaderland dan heel wat schade kunnen aaanrichten. Zoo heeft Ame rika uit Europa gekregen den plakkervlinder en den bastaardsatijnvlinder, die daar enorme scha de hebben aangericht. Onze keukenkakkerlak is uit Azië afkomstig. Langen tijd dreigde de St. José-schilluis uit Amerika. Veel insecten worden aldus cosmoplieten. Als met de insecten hun vij anden meekomen is bet niet ergdoch dit ge beurt zoo goed als nooit. Dat hebben de Ame rikanen met bovengenoemde vlinders ondervon- Men ziet, er is alle gelegenheid voor de insecten zich flink te kunnen uitbreiden, maar gewoon lijk houdt de natuur hen wel in bedwang. Onze bosschen zijn feitelijk onnatuurlijke be plantingen en juist daarom woeden er van tijd tot tijd plagen. Tenzij wij zoo verstandig zijn de boschpolitie dat zijn de vogels van doel matige woningen te voorzien. Dat is wel het beste voorbehoedmiddel. Veel vogels zijn de dood voor de insecten. De uitvoer van Fruit. Door de Ned. Vereeniging van Fruitexpor- iteurs te Tiel, is, in antwoord op een telegram aan den Minister van L.. N. H., bericht ontvangen, dat de uitvoer van fruit nog steeds verbodten te, doch dat door tussehen- komst van de N. E. M. consenten voor uit voer tot een onbeperkt aantal kunnen worden afgegeven. De wrangv Naar „De N. Crt." verneemt, komt in het Hoo- geland (Groningen) op dit oogenblik in ernsti ge mate die wrang voor, een uierontsteking die zich ieder jaar in Juli en Augustus in meer of mindere mate pleegt voor te doen en .waarvan die schade, doordat de aangetaste dieren gewoon lijk voor de melkproductie verloren gaan, vrij aanzienlijk is. Naar West-Indië. Ter verpleging van de anne melaatschen en zieken vetrok deze week een vijftal zusters van het Moederhuis te Tilburg naar West-Indië. Het zijn de zusters: .Maria Florence (te Riele) als overste, Maria Aloysia (Aldenhuijseu), Maria Aloysde (Jongerius), Maria Antonio (Spielings) en Maria Honorata Arbesteijn.) Mgr. Ephrem Giesejn O.FJIL f Omtrent ZlDwH, Mgr. Giesen, titularis-bis schop. van Palte ©n Vicaris.Apostolicus van Noord-Shangtung, wiens overlijden wij meld den, laten wij hier, de volgende levensbijzon derheden volgen: Reinerius Antonius Giesen werd den 16 October' 1868 te Amsterdam geboren. Na met bijzondere onderscheiding zijn voorbe reidende studiën aan het Gymnasium te Ven- ray voltooid te hebben, trad hij 8 October, 1886 te Maastricht in de Orde der Minderbroeders. Den 18 Mnart 1893. ontving Patei; Ephrem j[dit was z'n kloosternaam.) dan te Roermond de H. Priesterwijding.,Ge durende een jaar was hij werkzaam als lee- raar aan het Gymnasium te Megen, doch zijn vurige zieleijver zocht een uitgebrei der arbeidsveld. Op zijn herhaald ,en dringend verzoek mocht hjj in Augustus 1894 naar. de Missie van Zuid-Chansi vertrekken, welk vicariaat (sedert eenige jaren aam de Provincie der NederIanddsche Minderbroeders was toever trouwd en bestuurd .werd door wijlen Mgr. Hofman. Hier. nam Pater Ephrem om zijn groote gaven weldra eon geheel bijzondere plaats in. Als een teekenende bijzonder heid zij hier vermeld, dat hij de zeer moei lijke Óhineesche taal niet alleen volmaakt/ sprak, maar ook lezen en schrijven kon, iets waartoe maar weinigEuropeanen en zelfs niet vele Ckineezcn in staat zijn. Op schitterende wijze tonnde onze mis sionaris zijn moedigen geloofsijver tijdens de bloedige Bokservervolgingen in 1900, die aan de Kerk van China zoovele martelaren en aan Mgr. Giesen wol niet den palmtak der martelie, maar toch de glorievolle womd- teekenen van Christus schonken. Op, een zijner, in die dagen zeer gevaar lijke tochten om zijn christenen te bemoe digen en te vens berken, werd hij door de Boksers overvallen. Ben hunner bracht hem met een sabel drie slagen op het hoofd toe, die echter om een klein toeval of lie ver door een beschikking vau Gods Voor zienigheid, die hem tot groot-ere zaken be stemd had, niet doodeüjk waren. De Pa ter had namelijk op Óhineesche manier zijn haarvlecht am het hoofd gewontaen, zoodat de sabel met het doorhakken der vlecht zijn kracht verloor pn slechts een niei-ge- vaarlijke wonde toebracht; hij liet zich ech ter vallen en hield zich ale dood. Deze. to- gmewoordigheid van geest redde hem het leven. De boksers dachten, dat zij den ge- haten Eerw. missionaris gedood hadden en vervolgden hun weg. .Toen zij ver genoeg ver wijderd waren, stond de gewaande doode op. De wonden genazen spoedig, maar de diepe lidteekenen van de slagen, welke de moe dige belijder om Christus mocht ontvangen, hieven zijn verder leven zichtbaar. Eenigen tijd later, toen hij op heldhaftige wijze zijn Christenen bij een aanval der vijandelijke soldaten verdedigde en door zijn onver schrokken optreden hun het leven redde, ontving hij een kogel in het been. Ook dit! maal werd hij door Gods Voorzienigheid be schermd. Met recht mocht wel een der mis- aio&arisssa achdivwu dftt Mgr. Giesen .een F£. K, Levensverzekering-Maatschappij te Nijmegen De eenig aangewezen Maatschappij voor Katholieken. VERZEKERD KAPITAAL pl, m. f 9.000.000.00. Vraagt tarieven en voorwaarden. Kapataaisverzekering.Volksverzekering. der meest op den voorgrond tredende hel. denfiguren te geweest in het drama der Bok- 8 ers vervolgingen. In 1902 had het Vicariaat van Noord.Shang- tong zijn herder verloren. Deze Missie, toe vertrouwd aan de Italiaansche Minderbroe ders en vooral sedert de vervolgingen zwaar geteisterd, behoefden de reddende hand van een energiek bestuurder. Paus Leo XIII liet zijn keuze op, den moedigen en begaafden Pater Giiesen vallen en benoemde den 23 Juli 1902 den nog jeugdigen belijder deze telde eerst 34 jaar tot titulair-bis- schop van Palte en Vicarus.Apostolicus van Noord-Shangtung. Den 16 November van. het zelfde jaar mocht Mgr. Giesen te Peking de bisschopswijding ontvangen uit de han den van zijn grijzen bissckoj) Mgr. Hofman.; Het zegenrijk bestuur van Mgr. Giesen als bisschop, mocht 17 jaar duren. ZATERDAG. Gelegenheid om te biechten van aalt 8 tot half 10 voor kinderen en oude ren. au 4 5 uur alleen voor kindexen. Van 0 uur tot half 10 alleen voor ouderen. PAROCHIE-KERK VAN ST. JAN, (Amsterdamstraatj, ZONDAG. 1 uur eu half 9 stille H. H. Mis sen. Half li de Hoogmis. Des middags 3 uur Vespers. ZATERDAG. Biechthooren van 4 tot half 10 uur. Woensdag- en Vrijdagmorgen wordt de kerk om 6 uur geopend. Kwart over 6 en halt' 7 wordt de H. C-ommunie uitgereikt. V egens schoonmaak der kerk gedurende deze week, geen Ix>f en alleen des morgens te half 8 H. Mis, SCHOTEN (St. Liduina-kerk.) (Kapel op 't Kerkhofj. ZONDAG. Tiende Zondag na Pinkste- i_en. Om half 8 de Vroegmis. Cm 10 uur de Hoogmis, Des avonds om 7 uur Maria-lof met Rozenhoedje. Hecteu schaaleol- lecte voor de St. Havo te Haarlem. -\LiANDAG. Des avonüs om haif 8 Lof ter feie \an de H. Liduina met vereering van de relikwie. DINSDAG. Om half 3 uur ae stille Mis ter eere van den H. Antonius. VRIJDAG. Des avonds van half 7 tot half 8 biechthooren voor de kinderen. Des avonds hall 8 Lof ter eere van het H. Hart voor de bekeering- der zondaars. ZATERDAG, Van 7—9 uur 's avoids, gele genheid om te biechten. N.B. Hartelijk dank aan de pelgrims van Hc-ilo, voor hun offertje voor de St. Liduina kerk. Op Maandag 18 Augustus zal voor de weldoeners der St. Liduina-kerk om half r de H. Mie worden opgedragen. Wie nog gaar ne een offer wil geven, vréét het adres. Rijks straatweg 14. SCHUTEut ^ot. ijavvj. ZONDAG. Om half 8 our de vroegmis en om 10 uur de Hoogmis. Om 12 uur Bijtbel- sche geschiedenis voor alle Cateckteanustkin deren en des avonds om half 7 Lof mei Ro zerhoedje. MAANDAG, om 9 uur gezongen jaargetij de voor Euphemia Geertruida Faase. Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdagavond om haalf 8 Lof. DINSDAG. Om half 8 gezongen St. An to ni iisiuis. ZATERDAG. Des middags van 49 uur ge legenheid om te biechten. OVERVEEN. ZONDAG. Dje H. H. Missen te 7 en te half 9. Te 10 uur Hoogmis. Te 3 uur de Ves pers. DONDERDAG. Te half 9 gezongen maand stond voor Petronella Groenendijk-Voges. ZATERDAG. Des avonds te 7 uur Lof. rn -r- 111. .p, Gedurende deze week de H. H. Missen te 7 ZONDAG. Feest van Aanbidding. Te ver- vuen ^aif 9 dienen volle aflaat. Het H. Sacrament blijft (AUTEURSRECHT VOORBEHOUDEN) KATHEDRALE KERK ST. BAVO. ZONDAG. 10e Zondag na Pinksteren. De ZONDAG, 8e Zondag na Pinksteren. De H. H. Missen om 6, 8 en 9 uur eu om half 11 de Hoogmis. Om 1 uur Catechismus in de kerk. Half 7 Lof met Rozenhoedje. MAANDAG. 7 uur Lof met Rozenhoedje voor de gel. zielen. WOENSDAG, Onder de H. Mis van kwart over 8 algemeene H. Communie voor de le den van den Vrouwenbond. DONDERDAG. Half 11 gezongen H. Mis bij gelegenheid van de huwelijksvoltrekking van Jean v. Brero en Cornelia Booms. ZATERDAG. 7 ttttr Rozenhoedje in de Ma riakapel. In do week de H. H. Missen om half 8, kw. over 8 en 9 uur. ZATERDAG. Des midadgs gelegenheid om te biechten van half 5 tot half 10. PAROCHIE-KERK VAN DEN H. JOZEF. ZONDAG. De H. H. Missen te 7 uur, half 9 en half 11 de Hoogmis. Te 7 uur Lof met Rozenhoedje. MAANDAG, 7 uur Congregatie voor jon gelingen. Des jiü,r;;ens te 7 uur gezongen Requiem SUw - Tenger, lid dei: Congr. v. d. Aller- EéiiigfUö Maagd. Maandag en volgende uugea des avonds te half 8 Lof ter eere van Maria. DINSDAG, 7 uur Congregatie der Allerh. Maagd. ZATERDAG. Te half 8 H. Mis voor de be keering der zondaren in de kapel van het mi- raeuleuse Mariabeeld. Na den middag van 4 uur tot half 10 gelegenheid om te biechten. Te half 8 Lof met Rozenhoedje. KERK VAN HET ALLERH. HART. den geheelen dag ter aanbidding nitgesteld, Te 7 en 9 uur de stille H. H. Missen. Te half 11 de plechtige Hoogmis. Geen Catechismus. Te 4 uur gemeenschappelijke aanbidding. Te 7 uur plechtig Lof, preek, processie, waarna lofzang Te Deum. Be bruidjes moeten te kwart voor 7 in de pastorie aanwezig zijn. DINSDAG. Te verdienen volle aflaat. Half 8 gezongen H. Mis ter eere van den B-Anto nius. Het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot half 10. Des avonds te half 8 Lof en van half 8 tot 9 uur gelegenheid om Katholieke lectuur te verkrijgen. VRIJDAG. Te half 8 gezongen H. Mis ter etere van het H. Hart. Des avonds te half 8 Lof. Feest der zeven vreugden van Maria. Volle aflaat. Generale absolutie voor de le den der Derde Orde. - ZATERDAG. Van 5 tot half 10 gelegenheid om te biechten. PAROCHIEKERK VAN O. L. VROUW v. d. H. ROZENKRANS (Spaarne). ZONDAG. De H. H. Missen te half 6, 7 en 9 uur. Half 11 de Hoogmis. 12 uur Catechis mus voor de meisjes. 1 uur voor de jongens. 7 uur Lof met Rozenhoedje. MAANDAG. Des avonds half 8 Lof ter eere van de H. Maagd. WOENSDAG. Des avonds half 8 Dot ter eere van den H. Jozef. ZATERDAG, 's namiddags van 4 uur tot half 10 gelegenheid tot biechten. Aartsbroederschap van de H. Familie. De vergadering wordt iederen Zondag ge houden te half 5 in de kerk aan het Spaarne Vóór de vergadering bestaat er gelegenheid zich op te geven als lid der H. I amilie en van de veareeniging „Voor Eer en Deugd ZONDAG. 17 Augustus. Algemeene H- Communie 'voor de le tot en met de 15e sec tie, PAROCHIEKERK VAN DE H. H, ELISABETH EN BARBARA. ZONDAG. De H. H. Missen te 5 uur, kwart na 7. 9 uur en half 11 de Hoogmis. Na de H. Mis van kwart over 7 alg. H. Communie voor de Ier den van het Jongenspa tronaat. DINSDAG- en DON- DERDAG-a^oi'd half 8 Lof. WOENSDAG. Kwart over 7 en 9 uur de H. Missen voor de overl. familie en tot intentie der gene 6 ie in de bus voor de gel. zielen ge offerd heibibea BLOEMENDAAL. ZONDAG. De H. H. Missen om 7, 9, er half 11 uur de Hoogmis, waaronder scbaal- colleete voor de Kathedraal. Des avonds half 8 Lof met Rozenhoedje. Des middags 3 uur vergadering van de propagaudaelüb in de pastorie. MAANDAG. Kwart over 8 maandstond voor Jac, Ttheod. Diikmaaus. Des avonds half 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. DINSDAG. Eerste H. Mis om 5 uur voor de pelgrims naar de H. Landstichting. 10 uur trouwplechtigheid met Veni Creator en gez. H. Mis. Des avonds half 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. WOENSDAG. 12 uur, half 2 en half 3 Ca teehismus. Des avonds half 8 stil bezoek bij het H. Saacarament. DONDERDAG. Des avonds half 8 Lof tor eere van het H. Saeramaent. VRIJDAG. Des avonds half 9 oefening van den H. Kruisweg en vereering v. d. relikwie van het H. Kruis. ZATERDAG. Half 4 Catechismus. Half 8 Lof ter eere van Maria. Van 5 tot half 10 ge legenheid om te biechten. Ajs. Zondag Eucharistische dag. ZONDAG, 6, 7 en 8 uur stille H. H. Missen, waaronder en waarvoor de H. Gonmmmie zal worden uitgereikt. 10 uur plechtige Hoogmis bij gelegenlhetid van hat 40-jarig Priesterfeest van den ZeerEerw. Heer Pastoor H. A. V. IJzerman. Van half 2 tot half 4 receptie aan do pastorie. Half 5 plechtig Lot en ...n.ag To Deum. Half 9 Parochiaal avondfeest. DONDERDAG. Half 8 gezongen H. Mi? ter eere van het H. Sacrament des Altaars Van 6 uur af gelegenheid om te biechten. Half 8 Lof. HAARLEMMERUEDE. ZONDAG. Half 8 Vroegmis. Kwart over 9 Catechismus. Kwart over 10 Hoogmis Om 7 uur Lof. MAANDAG en volgende dagen om 8 urn- de H. Mis. Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zater dag Catechismus. ZATERDAG. Van 4—8 uur gelegenheid om te biechten. HALFWEG. ZONDAG. De H. H. Missen te half 8, 9 u, en half 11 de Hoogmis. 3 uur de Catecl T mus vraag 446—449. 4 uur Lof. MAANDAG. 12 uur Catechismus voor de kleine communicanten. DINSDAG. 12 uur kleine leering. Vraag 35—38. T WOENSDAG. Des avonds 7 uur Lof. 12 n nniddelleering. Vraag 6972. VRIJDAG. 12 uur groote leering. Les 13. ZATERDAG. Des avonds van half 5 tot S uur gelegenheid om te biechten. 7 uur Lof.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6