Levensmidysiinvoorzioiiig SCHOL, buitenland BINNENLAND De vredesonderhandelinaen. JNederland en België e.l.t.a. OPRUIMING SCHOENEN Over Sipkes' Limonade FEUILLETON TEGENSPOED. RB AANDOS SS AUGUSTUS 1939 42ste JAARGANG No. 10026 BE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: KASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 23 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING een ponü groote Scho GEMENGDE BUiTENLANOSCHE -BERICHTEN P. W. TWEEHUIJSEN BARTELJORISSTRAAT 27. Luchtverkeer. De Directeur van het Gemeentelijk Levens- middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: 10 uur «p Dinsdag 19 Augustus 1919. van v.m. tot 1 uur n.m. per persoon ii 18 cent per pond. op vertoon van V1SCHKAART No. 12001-16000 in de Gem. Vischhal. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Iindien er geen kink in den kabel komt, en niet» tusschen beide komt. zal het Oosten- rij'krsehc vredesverdrag aanstaande Vrijdag of Zaterdag aan de delegatie te Saint Ger main worden aangeboden, die. binnen zeer korten termijn haar beslissing zal moeten nemen. De ondcirteekening zal waarschijnlijk nog in de laatste week van Augustus plaats heb ben. Daarna zal men zich aan het verdrag met de Bulgaren gaan wijden, die hun tijd te Neuilly gebruiken om hun genegenheid voor Frankrijk kenjbaar te maken en voor hun laud propaganda te maken. Ten slotte zuilen de Turken aan de beurt komen en het scihijnt wel. alsof de conferen tie. nog steeds naar een oplossing zoekt van het delicate vraagstuk van het Oosten, waai wc,veel tegenstrijdige beJiangen heeiedhent Het proces tegen de Duitschers. Volgens telegrafische berichten uit Londen zijn eenige Duitisehe militairen, beschuldigd van misdaden door hen gepleegd in het vroe ger veroverde gebied, in Engeland aangeko men, alwaar zij in afwachting van hun be rechting voorloopig worden aangehouden. Luitenant Binder wordt beschuldigd van jplickterij en diefstal tijdens de req.uisit.ies m luitenant Sdhmiits van het stelen van zil veren borden. Voorts is hevel van inhechte nisneming uitgevaardigd tegen verschillende anderen, w.o. generaal Zolner. die het hevel tot deportatie van jonge mannen en vrouwen ait het district Rijssel op ziin geweten heeft. UIT ENGELAND Opstootjes in Londonderry. De vrede is gesloten, maar overal gist het ui Europa. Na den wereldoorlog zijn de poli tieke hartstochten ook in Engeland opgelaaid en trachten zich een uitweg te banen Zaterdag zijn te Londonderry opstootjes uitgebroken, die cich ernstig lieten aanzien. Vier honderd sol daten en de geheele politiemacht moesten her haaldelijk charges uitvoeren op de nationalis ten. Vele vensters werden ingeworpen waardoor een schade berokkend werd van honderden pond sterling terwijl verscheidene winkels werden- ge plunderd. De politie en de militaire macht konoen met voldoende optreden daar de straatverlichting niet brandde Meermalen vielen de troepen aan op de menigte, die aan den haal ging maar steeds weer terugkeerde. Dit duurde twee uur achtereen, gedurende welk entij-d een half dozijn schoten werden afgevuurd. M .envreest voor een herhaling der opstootjes. De guerilla tusschen de Sinn Feineis en ue wolitie duurt voort in Clare. De laatste berichten maken melding van een aanval te Moyfaddo op een politie-patro-iihle gedaan door een troep Sinn Feiners, die met geweren gewapend waren. De politie beant woordde het vuur. Vele schoten werden gewis seld, waarop de Sinn Feiners de aftocht bliezen. Do kolenkwestie. Geiijk overal, zoo behoort ook in Engeland de steenkolenkweatie tot die, welke de regeering veel zorg baren. Het gaat hier, om nationalisatie of niet nationalisatie der kolenmijnen. „Daily News'' zegt, dat de regeering nu de finitief besloten heelt, dat de kolenmijnen niet genationaliseerd zullen worden. In zijn van daag te houden rede, zal de ecrs te-minister waarschijnlijk een verklaring in dien geest af leggen. Het plan, door Lord Milner eenige we ken geleden in het Hooger Huis ontvouwd, om bij wijze van proef in een zeker gebied de ko lenmijnen in eigen-dom van den Staat te nemen en door den Staat te doen exploiteeren, is even eens door het kabinet terzijde gelegd. Ook is het niet juist, dat liet denkbeeld in het rapport der minderheid onder sir Arthur Duükham neergelegd, als een alternatief voor nationalisa tie zal worden verwezenlijkt. De regeermg heeft een systeem tot exploita tie der kolenmijnen ia overweging, dat zal af wijken van de oude individualistische manier, en in het laatste voorstel zullen eenige der ideeën van Duckham worden opgenomen. UIT BELGIE. De dreigende staking. Ofschoon het Belgische ministerie verschil lende toezeggingen aan het personeel van poet, telegraaf en spoor heeft gedaan, zoo schijnt dat personeel nog niet tevreden ge steld. Het staikingse-omité eischt nog een pre.ci- seering betreffende den achturigen werkdag en den wekelijkschen vrijen dag. Terwijl men eerst meende, dat de staking voorgoed was uitgeschakeld, blijkt nu uit het communiqué van het stakingscomité, dat de bedreiging1 nog niet geheel geweikeu is. Het comité deelt mede, dat de onderhande lingen een goeden loop genomen hebben en het heeft daarom de mogelijkheid onder het oog gezien, de beweging' op zijn hoogst 3 a 4 dagen uit te stellen om zekere preeiseeriugen vau de regeering te verkrijgen. Maar het deelt tevens mede, dat de order om op 17 de zer in staking te gaan, nog tot den laatsten minuut kan komen. Het comité zal alles in hot werk stellen om nog een onderhoud te hebben met den minister-presi dent. Aan de „Maasb." wordt nog uit Brussel ge meld: Het is, omdat de staking in dit oogenblik een misdaad zou kunnen worden tegen het vaderland, dat het christelijk syndicaat he s-loten heeft niet aan de staking deel te ne men, hoewel ook dit syndicaat lotsverbete ring dringend noodig acht. De christen-syndicalisten hebben na de verklaring van Delacroix, dot hij de cat&go- riën, die het 't meest noodig hebben, dadelijk zou helpen, de onderhandelingen met de re- geer-iug voortgezet en zij verhopen daarvan de beste resultaten. Wij zijn voor reciht en orde. zoo verklaar de een der ohristeu-leiders en willen thans niet meedbeu aan deze actie, die niet alleen het economisch leven van België in gevaar brengt, maar ook heel gemakkelijk tot ver storing der orde zou kunnen leiden. Boven dien de weg' tot onderhandelen is nog geens zins afgesneden. Of door het besluit van het christen-syndi caat de staking- zal mislukken? Het valt moeilijk te zeggen. De katholieke organisatie is helaas niet zoo sterk als de socialistische, maar in elk geval staat de zaak dei' staking aanmerkelijk zwakker dooi de ordelievende houding der onzen. UIT HONGARIJE. De gruwelen der Bolsjewiki Het verhoor van de Bolsjewiki in het Ober- stadt Laptmaunsehaft duurt dag en nacht voort. Uit de bekentenissen blijkt, dat de Bolsjewiki 'n Bartholomeucnacht beraamden welke in Augustus zou plaats hebben en de stad in gestadigen angst zou houden, 't Eer ste deel van dezen nacht der verschrikking zou 7 Augustus gebracht worden. Men had dien dag allo politiebeambten en actieve of ficieren, die verdacht werden contra-reuovl- tionairen te zijn, willen vermoorden. De nacht van Zaterdag 16 op Zondag 17 Augus tus zou nog vreeselijker ziin geweest. Dan zou de bourgeoisie van Boedapest zijn uitge roeid. De „Budapesti Koezloeny" vertelt eenige schanddaden, welke terroristen lie-bben be gaan. Verschrikkelijk is de tragedie van den staatssecretaris van het departement van handel, Alexander Hollan en zijn vader, een generaal. De twee Hollan's zijn op den Dins dag na Pasehen vermoord. De terroristen waren dien dag in kleine groepen verdeeld om eenige bourgeoisie vaji kant te maken. De groep, welke vader en zoon op vreese-lijke wijze ombracht, had ook opdracht de drie ou d-s-t a a feseere ta r issen, Madaras-sy, Paira en Karaeson benevens den rechter Sla wek uit den weg te ruimen .Na middernacht versche nen zij in de woning der Hollan's en brachten hen met een vrachtauto naar de kettingbrug. Onderweg haalden zij ook Karaeson en Sla- wek op. Op de brug moesten allen uit die auto stappen en de leider der terroristen gaf een hem toegevoegden detective bevel staats secretaris Karaeson neer te schieten. De de tective weigerde: hij had nog nooit iemand gedood en kon niet omgaan met een revol ver. Daaraan dankt Karaeson ziin leven. De aanvoerders der terroristen beval toen de twee Hollan's zich om te keeren en schoot hen beiden neor. Men weet nog niet, of sij doodelijk gewond wa:ren. Zii weiden samen gebonden en van. de brug in de Donau ge gooid. De lijken zijn tot nog toe nog niet ge vonden. Politieke vergaderingen verboden. Naar de Duitsche bladen melden, heeft maarschalk F-och alle politieke vergaderin gen in het Saargebicd verboden. Inbraak in het slot Wilbelmshöhe. In de werkkamer van es-keizer Wilhelm in het slot Wilhelmahöhe is ingebroken. De dader, dien men nog niet op het spoor is, is er met een aantal gouden voorwerpen en eeniee kost bare schilderijen van door eegaaD- tender ae gestolen schilderijen bevinden zich portretten van keurvorst Friedrïch Wilhelm I van Hes. sen. van keurvorst Wilhelm II en van keur vorstin Karotina. geboren prinses van Dene marken. De Leugeneaiapagae. Uit Brussel wordt aa-n »De Maasb. ge seind: r De „Nation Beige" zet haar leugencampag ne als volgt voort: Uit Den Haag wordt zoogenaamd aan het blad gemeld: „laaien ik goed ingelicht ben, gaat de Ne- derlanösche regeering in Limburg den ver scherpten staat van beleg afkondigen om de propaganda ten gunste van oen referendum te verhinderen." En uit Caune zou het b-iad vernomen hclb beu, dat de Neideriundsehe regeering aan de burgemeesters in Limburg last zou gegeven hebben door de gemeenteraden dagorden te laten aannemen tegen de Belgische oplossing van de Limburgsche kwestie. Ten slotte weet liet blad te vertellen, dat Monseigneur Poels op het liefdadigheidsfeest te Valkenburg v-o-or „lafaard" is uitgemaakt en dat liij na het feest hevige kwestie heeft geihad met een groep dames, die hom haar verontwaardiging te kennen gaven, dat het liefdadigheidsfeest, waaraan ook Belgen en talrijke pro-Belgische Limburgers hadden deelgenomen, voor een politiek doel was ge bruikt. Vu.: De militaire kwestie. In een hoofdartikel in het Belgische blad, het „Laatste Nieuws", doet de heer Hoste Jr. uitkomen dat, zoo Nederland doel uitmaakt van den volkerenbond, België daarin vol doende waarborgen voor ziin veiligheid moet vinden. Want in dit geval verplicht Neder land zich in feite gansoli ziin grondgebied ten dienste van den statenbond te stellen, indien België onrechtvaardig aangevallen wordt, terwijl België dezelfde verplichtingen opneemt zoo Nederland overrompeld wordt. Beide landen moeten onafhankelijk blijven en elkaar verstaan. Vlieger» uit Portugal. De zaakgelastigde van Portugal heeft, aan met Ministerie van Buitenlandscbe Zaken en clan de directie van de ..Elta bericht, dat twee vliegers van het 1 ortugeesche leger, kapitein Sonsa Maia en luit. Lelo Portela, voornemens zijn tusschen lo en 21 dezer een bezoek te brengen aan de Ami&terdamsche tentoonstelling, waartoe zii zich per vlieg tuig uit Parijs, daarheen zullen begeven. Al le noodige faciliteiten vooi dezen tocht zijn bun toegezegd. Dezelfde vliegers zulten «laarna een vlieg tocht Pa rra—Lissabon Een rondvlucht. Het plan bestaat om l>ii voldoende in schriiving een rondvlucht te houden or. 28 Augustus. Deze afstandisvlucht loopt van het Elta-ter rein af over Haarlem. Zandvoort. Sehevenin- gen, Hoek van Holland. Rotterdam. Gouda Utrecht en Hilversum terug naar Amsterdam Een sterrit naar de Elta. Bij eenige sportmensehen is het plan eerezen een sterrit voor auto's en motorriiwielen te organiseeren met de Elta als punt, van samen komst. i Demonstraties met Gesport. De Engelsehe vlieger Hope Vere komt Woensdag uit Engeland op het Elta-terrein en zal met de Gosrort flying boat eenige demonstraties geven. Een wedstrijd in kunstvliegen. Het plan bestaat om den 26en Augustus een wedstrijd te houden in ..kunstvliegen." Een Italiaansche dag. Donderdag a.s. zal een speciaal Italiaansche dag wezen. De Italiaansche regeening had het niet alledaagsche plan opgevat onze regeering een van de Ital iaansebe toestellen ten ge schenke te geven eu de overdracht van deze machine zal Donderdag a.s. plaats hebben. In~ derdaad, het gebeurt waarschijnlijk niet vaak dat de regeeringen elkaar dergelijke vriende lijke attentie's bewijzen Dien dag zullen er ook geschriften over de Italiaanscheaviatiek verspreid worden, /waar van de opbrengst besteed wordt ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van gevallen Italiaansche vliegers. Ten slotte zal de verhoogde èntrée, welke dien dag geheven wordt, gedeeltelijk worden afgedragen aan iusellingen van liefdadigheid in Amsterdam. De ex-keizer koopt het landgoed „Doorn." In verband met de Joopende geruchten, kan „Het Maandagochtendblad", thlans definitief mededeelen. dat de ex-keizer Vrijdag het huis Doorn te Doorn gekocht heeft. De overdracht en beschrijving had plaats ten overstaan van eenige notariseen. waaronder notaris Schroot te Amerongen en in tegen woordigheid der eigenares, baronesse Van' Heemstra de Beaufort, ten huizo van Use- maun, 's keizers vertrouweling. Wanneer de ex-keizer liet kasteel betrekt, is noe niet be kend. De Grafeliike zalen. 'De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden dat van heden af tot en met 22 September 1919 de Grafelijke Zalen op het Binnenhof to 'e-Gravenhage voor bezichtiging door het publiek gesloten zullen zijn. Vragen van Kamerleden. üp viragen van hot Tweede Kamerlid, der heer Henri G. M. Hermans, betreffende den uitvoer van boter naar België en betreffende het nemen van maatregelen tegen het opkoo Pen van levensmiddelen met speculatieve doel einden, heeft de minister van landbouw nijverheid en handel geantwoord: Het is juist, dat op 24 Juli j.l. et. 300,000 K.G. boter naar Belgiië is uitgevoerd. Deze boter behoorde tot de hoeveelheden, waarvoor reeds geruimen tijd te voren vergunning tot uitvoer was verleendde ondergeteekende achtte het niet billijk de bepaling, dat geen verdere boter geëxporteerd zou worden, ook van toepassing te doen blijven on die partijen waarvoor aanvankelijk consent was verleend en ten aanzien waarvan de exporteurs voldaad hadden aan alle gestelde verplichtingen. Inderdaad is het den ondergeteekende be kend, dat er levensmiddelen in voorraad worden gehouden met speculatieve doeleinden. Onder andere is dit het geval met de kaas. Alvorens voor dit artikel tot inbezitneming over te gaan, waarvan noodzakelijk het gevolg is terugkeer tot distributie van regeeringswege meent de ondergeteekende door het weigeren! van uitvoer een krachtig wanen in de hand le hebben tot prijsverlaging. Uit den aard dec zaak werkt dit laatste middel op eenigszins langen termiin. Naast maatregelen als deze, die noodzakelu- kei'wijze door de centrale regeering moeten .genomen worden, kunnen inderdaad plaatse lijke autoriteiten, of speciaal daarvoor in het leven te roepen organen, óf zelf waken tegen misstanden, óf den ondergeteekende voorstel len doen om deze weg te nemen. Steeds woraen dan ook klachten, die hem uit de gemeenten verband met dit onderwerp bereiken, zoo INGEZONDEN MEDEDEELING. Johnny, ik zeg maar, 't is beter een glas Sipkes' in de hand, dan tien in de lucht. nauwkeurig mogelijk onderzocht. Mochten gemeentebesturen aanleiding vin den plaatselijke commissies voor dit doel in het leven te roepen, dan zal zulks doo-r den ondergeteekende worden toegejuicht. Het Kamerlid Van Groenendael. Naar de „Tel." verneemt, vertoeft mr. Henri van Groenendael op het oogenblik in Nortnan- dië, waar hij met enkele andere Nederlanders betrokken is in eene ontginning. Zijn-gezin is sinds enkele dagen in België. Naar familie van het Kamerlid mededeelt, moet zijn voornemen zijn, zich voorgoed in Normandië te vestigen. Journalistiek. Tot hoofdredacteur van de nieuw op te rich ten R.K. Volkscourant te Rotterdam, is met in gang van 1 October a.s. benoemd de heer L. j. Stolwijk, redacteur aan „De Gelderlander" te Nijmegen. Het kamp van Oldebroek. Naar „Het Hblad." verneemt uit Deventer, ligt het iD de bedoeling, voortaan op onge regelde tijden een onderzoek in 't kamp te Oldebroek te doen instellen, naar de aanwe zigheid van wapenen. Dit onderzoek gaat uit van de maréchausée die blijkbaar omtrent de voornemens der kampbewoners niet zeer gerust is. Tot des avonds zeer laat, wordt in het gebouw der maréchaussee nog aan rapporten gewerkt. Inmiddels zijn twee geladen revolvers, één gewone en een browning in het kamp ver borgen, ontdekt; of dit de wapenen van Zoto.' zijn, waarmede deze in 't kamp is teruggo k'éerd, is nog niet uitgemaakt. Het Haagsehe Corr. Bur. verneemt, dat die mogelijkheid bestaat, dat te 's-Gravenhage 't eerste luehtvaartlkuis aal gebouwd worden, zooals Amsterdam zjjn Scheep vaarthuis heeft» De bedoeling ziou zijn, het te stichten op het terrein, groot ongeveer 2500 C.A., aan de 'Laan van Meerdervoort. toeflbehoorende aan de heeren van der Kuylen, welk terrein nog vergroot zou kunnen worden voor het ge melde doel met eene oppervlakte grond aan de wan de Spiegelstraat, waarop thans drie 'heerenhuizen staan. Het gebouw zou moeten bevatten een groo te show-room voor het tentoonstellen van vliegtuigen eu onderdeelen daarvan, een groo te auto-garage met boxen voor hen die zich snel naar de vlieghaven „Ookenburg" willen begeven; alsmede een bioscoopzaal, waarin allerlei opname op het gebied van het vlieg- wezen worden vertoond, terwijl de zaal ook als vliegschool gebruikt zou kunnen worden Voor minder gefortuneerden zou er een hos pitium op de bovenverdiepingen zijn. De eerste verdieping, boven de hooge show-room en biscoopzaal, zou bestemd zijn voor kantoren van firma's op het gebied van het vliegweeen, de luchtvaart enz. De tweede verdieping zou ingericht worden als flats voor ongehuwde personen, terwijl gehuwden op „Ockenburg" in cottage onder dak zouden worden gebracht. 2) "anti'1'prwHlraasde de „goede, beste Reginald trad ea„ aan mij hoeft te storen, dat gij doen kunt, wat je blieft, en dat ik alleen door je goedheid nog hier benJa, dat kwam er nog aan te kort ..Beste tante Eugenia, ik verzeker u, in de verSyU yerte daaraan te onderirak zij hem, „ik ken je, ik he ))enu doorschouwd,Antwoord mij, wie heeft wch hier aan mij te storen?" L ^®ve tante." „YYie heeft hier te doen, wat hem belieft?" „U, beste tanteNiet in het minste vraag ik „Genoeg zei zij op zachteren toon, in zoo verre bij haar stemorgaan een zachtere toon mo gelijk was. „Wat hebt gij daar voor een beschre ven nanii r in de hand „Papier?" antwoo dde Reginald als vernie tigd, een wanhopigen blik op het ongelukkige corpus deliciti werpend, „dit j a icr? Ik had ik moet il< „Welnu?" klonk het niet zeer bemoedigend. „Ik ik wilde mijn lorgnet schoonmaken." „Zoo Sinds wanneer gebruikt gij daarvoor papi r? Het schijnt een brief te zijn. Frans heeft je dus tegen mijn terbod ine n brief ge geven „Maa ante, ik zal toch wel een.Ver der kwam Reginald in zijn opwelling van drift niet. De bel, die tante rond zwaaide, sneed hem het woord af, als ce schel van den vcorzitter een redenaar. Weldra verscheen Frans can de deur. Bij den aanblik van de vertoornde tante, de omgevallen tafel, den met scherven bedelkten vloer, maakte hij een gbeweging als wilde Lij zich de tong afbijten en in het volgende oogen blik was hij w»er van de deur weg, zeker om te voorkomen, dat hij in een 'uid lachen los brak. Maar de schrille tonen der bel, die voor de tweede maal, en nu nog onheilspellender klonk gaven hem de r.oodige kalmte weer en hij trad voor den tweeden keer binnen. „Wat is dat voor een manier va doen?" .gilde tante, „Waarom liep i« weg?" Frar.s, zich vermannende ik 1 orgd en g.werkt als een dienstmeid Ik, uw 11 i I -1 i Unlnnnf „Mevrouw," zei.-- heb in den laatsten tijd dikwijls kleine toeval len, nu is het weer ovei. De wantrouwende blik, hem trof, bracht hem in het geheel niet van zijn stuk „Ik wil je gelooven, antwoordde tante na een poosje, „maar waarom hebt gij van mor gen mijn neef een brief gegeven De waarheid wil ik hooren, anders vertrekt ge op staanden V°Frans wierp een dralenden blik op Reginald die intusschen den moed met vond, den knecht tot het bekennen der waarheid aan te sporen, maar den brief tot een prop verfrommelde en hem in den zak stak. Over het gelaat van den bediende gleed een sluw lachje. „Neen," zei hij snel en vastberaden, ik heb mijnheer'geen brief gegeven. Ik kan het wel verantwoorden, dacht hij bij zich zelj, want mijn heer heeft hem zelf genomen. ,,'t Is gcecl," zei zij, ,.ge k"nt gaan. Voor het overige" vervolgde zij, zich tot haar neef wen dend, „moet ik je toch op je ondankbaarheid opmerkzaam maken. Wie heeft uw ordeloos huis houden op regel gebrachtwie heeft zich dag en nacht afgesloofd om in dezen warboel orde er> 'vetheid te scheppen i Wie heeft voor u ge- tante, de zuster van uw moeder, en gij beloont mij daarvoor zóó O, Reginald, dat ik zoo iets nog moet bel ven Het was intusschen Reginald weer gelukt zijn lorgnet terug te vinden en die op zijn oude plaats te zetten, zoodat hij nu ook de groote traan zag, die uit het oog zijner lieve tante langzaam over d: wang rolde, als ten dikke regendroppel over een vervallen muur en daarna op den bodem valt. Dat trof hem zóó diep, dat hij het held haftig besluit nam, haar alles openhartig te be kennen en haar om vergeving te vragen. „Vergeef mij, lieve tante," fluisterde hij, „ik Wil*Gii 'hebt hier niets te willen, Reginald," viel zij "hem in de rede. „Hier geldt maar een wil, en dat is de mijne I" „Ik neb je dat zooeven duidelijk gemaakt „Ja/zoo is het, de mijne I herhaalde Regi nald in gedachten. „Nu is het echter genoeg," krijsclite tante een toon hooger, terwijl zij met haar geparfu- meerden zakdoek manoeuvreerde. „Ja, nu is 't genoeg," herhaalde hij gelaten, t en perste als bewijs daarvoor zijn lippen zool vast op elkaar als wilde hij die nimmer mee r scheiden. De houding, die tante nu aannam, boezemde hem echter eenige bezorgdheid voor zijn per soonlijke veiligheid in, een schuwe blik naar de deur, een snelle beweging, waarbij hij, zonder het te willen, den stoel, dien tot nu'tce kramp achtig in de hand had gehouden, op de voeten van zijn tante liet vallen, en hij was de deur uit. Hij holde naar zijn eigen kamer, grendelde snel de deur achter zich dicht en ademde ruimer Nadat hij zich nogmaals overtuigd had dat de eenige deur goed gesloten was, voegde hij met zijn zakdoek het zweet van zijn gelaat en zette zich op de sofa neer. „Wat ben ik toch een beklagenswaardig mensch," zuchtte hij, „maar nu ga ik in ieder geval Niets maakt i emand meer wreveig, dan zijn beste bedoelingen miskend cn verkeerd uitge legd te zien. Hij had toch tante alles openhar tig willen zeggen, en hoe had zij hem daarvoor toegesnauwd „Ik ben een prul," mompelde hij bij zich zelf, mij zoo door die vrouw te laten beheerschen i Maar dat zal, dat moet anders worden I (Wordt vervolgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1