Leveflsmiddeienvoorziemng buitenland Schol en Schelviscfi In en om Haarlem BINNENLAND TESEifSPOED. OPRUIMING SCHOENEN Nederland en België FEUILLETON WOEÜSOAG 20 AUGUSTUS 1919 42ste JAARGANG No. 10030 dTaBOKNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPFEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX- NA3SAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELIN5 „DRUKKERIJ" Np. 1748 ADVERTENTIES 25 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING De Directeur van het Gemeentelijk Levens middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Donderdag 21 Augustus 1919, van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon een pond groote schol a 18 cent per pond OF een pond Schelv.sch a 15 cent per pon op vertoon van VISCH KAART No. 20001—24000 in de Gem. Vlschhal. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. HET ST. JOSEl'IISüESTIGHT JUBILEERT Vandaag, 20 Augustus, viert het St. Josephs- gesticht aan het bpaarne zijn veertigjarig be staan. Dat is een dier nuttige, maatschappelijke R.K. .nstellingen, die in stilte bergen van weldaden opstapelen tot heil van onze samenleving, maar van wier werk zeer weinig naar buiten blijkt. Ware het niet dat zijn. rector, de Zeereerw. heer J. H W. Borsboom, de ijverige raadsman van en kloeke werker voor tal van Roomsche vereemgingen in onze stad, den naam van het St. Josephsgesticht op de lippen brengt van al wie voer Roomsche organisatie voelt, misschien zouden er vele Roomsch-Katholieken zijn, die niet eens weten dat in het huis, met vrij voor naam uiterlijk, aan het Spaarne 100 en 10S, een liefdewerk wordt uitgeoefend dat wij gerust ouder de mooiste en liefdevolste van alle wer- sen van 'barmhartigheid mogen rangschikken. Wij achten het daarom voor ons een aange name taak op dezen verjaardag eens iets over de stichting en het doel van het St. Josephsge sticht te vertellen. Allereerst over het doel. In het geslicht „De Goede Herder" te Lei derdorp 'het moederhuis der eerwaarde zus ters werd dikwijls hulp gevraagd voor meis jes, wier opvoeding gevaar liep en, die toch niet tehuis behoorden in „De Goede Herder" te Lei derdorp, maar voor wier opvoeding toch diende te worden gezorgd. In 't algemeen voor die kin- leren, wier ouders, om verschillende redenen, niet voldoende voor hun kinderen konden zor gen, althans niet op de wijtze zooals zij dat zelf graag zouden willen. Daarom deed zich de behoefte gevoelen aan een stichting of een tehuis, waar deze taak zou runnen worden vervuld. In de annalen der stichting lezen wij dat aan vankelijk de bedoeling was zulk een tehuis te stichten te Delft, maar in 1879 stelde Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. Snickers z.g., het huis aan het Spaarne voor het doel disponi bel. Dit huis, met bijbehoorenden tuin, moet aan vankelijk bestemd zijn geweest voor den bouw van de parochiekerk van O. If Vr. Rozenkrans en H. Dominicus, (Spaamekerk), doch men kwam daarvan terug door de te groote nabij heid van de Remonstrantsohe kerk. Het huis was gekocht in openbare veiling op 1 Maart 1879 en het is wel eigenaardig in de ge schriften van dien tijd te lezen dat de kooper van het huis aan het voorloopig bestuur mede deelde dat hij, voor zoolang het huis nog niet direct zou gebruikt worden, waarschijnlijk een auurder had gevonden n.l. de sociëteit „Trou moet Blijcken", wier gebouw moest verbouwd worden. Van dat huren en verburen is echter niets gekomen. Voor de nieuwe stichting werd' een commissie van Beheer ingesteld. Hieronder volgt, uit offi- zieele bescheiden, het verslag van wat wij de in stallatie-vergadering van die commissie zouden kunnen noemen. „Vergadering tot instelling van een commissie van beheer van het nieuwe gesticht aan het Spaarne te Haarlem, gehouden aan het Bis schopshuis aldaar op Dinsdag den lOden Juni 1S79 's avonds ten 6 uur, onder voorzitterschap van Z. D. H. Mgr. Petrus Maiihias Snickers, Bisschop van Haarlem. „Tegenwoordig zijn de Hoogeerwaardige en eerwaardige heeren Pastoors van Haarlem, Overveen en Berkenrode. Mgr. opent de verga dering en verzoekt de tegenwoordige heeren, om het lidmaatschap te aanvaarden van eene com missie, aie namens den Bisschop van Haarlem het bestuur zal voeren over het nieuwe Gesticht aan het Spaarne. Alle heeren voldoen gaarne aan het verlangen van hun Kerkvoogd. De na men der vijf leden, alphabetisch genoemd zijn: J. A. van den Akker, N. S. S. Aussems, F. F. rrankemölle, H. Kerlen en G. Schoon derbeek. „Mgr. verlangt dat deze Heeren zelve hun President, secretaris en penningmeester benoe men. Over den naam van het nieuwe Gesticht worden eenige voorstellen gedaan. Men sprak er van om het ter eere van den H. Patroon van den Hoogen Stichter, St. Petrus-Gesticht of om het naar den H. Patroon van Haarlem St. Ba- vo te noemen, of wel het den naam van St. Joseph, den Patroon der H. Kerk te geven. Mgr. geeft de voorkeur aan het laatste voorstel en nu zal het den naam van St. Josephgesticht d'ragen." Tot 14 Februari 1916 bleef het gesticht on der een commissie van Beheer samengesteld uit pastoors der stad of omgeving. In 1916 trad in de plaats van de vroegere commissie een nieuwe bisschoppelijke commissie, bestaande uit de Eerw. Overste en eenige zusters van het ge sticht. De laatste regenten van het gesticht wa ren de Hoogeerw. heer Deken G. H. F. Stoffels en de Z.Eerw. heeren pastoors B. J. Sehrandt en J. Rooyakkers. Op den 20en Augustus 1879, dus vandaag 40 jaar geleden, arriveerden de eerste zusters in het gesticht onder geleide van de Eerw. Overste van Leiderdorp. Maria v. d. H. Joseph (mej. (Everard). Het waren de eerw. zusters Maria Theresia (v. Gils) overste, M. Eugenia (Quant) M. Stanislaus (Jansen), M. Mechtildis (Hout kamp); en M. Clara (de Jong). In October van hetzelfde jaar kwam het eerste kind in de stich ting- Het is te begrijpen dat in den loop der jaren het gesticht meerdere malen werd uitgebreid. In 1882 werd de rectorswoning gebouwd aan de Kleine Houtstraat door den heer B. Zuithof. Dit verwisselde de geestelijke 'bestuurder van het gesticht voor z'n tegenwoordige woning in 1903 die in dat jaar werd aangekocht. In 1888 on derging 't gesticht een groote uitbreiding en in 1902 werd het huis op den hoek der Gravinne- steeg, genaamd „De drie Roggebroodjes" aan gekocht. Allles wat in den loop der jaren ge schiedde droeg het kenmerk van gestadigen bloei. Met een populaire uitdrukking zou men zeggen: 'Het bleek duidelijk dat het gesticht in een lang gevoelde behoefte voorzag." Vermelden wij nog de verschillende rectoren die het gesticht heeft gelhad. De eerste was de ZeerEerw. heer W. F. Roozen, in 1881 benoemd, die dezer dagen zijn gouden priesterfeest vierde als pastoor te Oegstgeest, de tweede, de Z.Eerw. heer P. v. d. Bosch (nu rustend); F. Wieidels (nu pastoor te Naaldwijk)G. v. d. Burg, (nu te Nederhorst den Berg); L. v. d. Berg, (over leden) en ten slotte de tegenwoordige rector J. H. W. Borsboom. In het St. Joseph-Gesticht ziijin thans 20 zus ters werkzaam aan de opvoeding van ongeveer 125 kinderen, en met, Gode zij dank, in het al gemeen goede resultaten. Het geldt de opvoeding van kinderen, wier opleiding anders gevaar zou loop-en, een bijl uit stek heerlijk maatschappelijk werk. Tot hun 21e jaar kunnen de meisjes in het gesticht verblijV ven, doch dan wordt een betrekking voor hen gezocht. Het ligt voor de hand dat teleurstellin gen niet uitblijven, en dat dikwijls jarenlang werk in enkele maanden weer wordt te niet ge daan, doch met genoegen zien de zusters toch op de in 't algemeen goede resultaten neer. De meesten der pupillen worden behoorlijke en nuttige leden der Maatschappij, vooral zij die tot hun 21ste jaar in het huis verblijven. Want het gebeurt ook wel dat opname van kinderen in het gesticht veizocht woordt. die echter na korten tijd weder opgevorderd worden. Wanneer deze niet in een goede omgeving terecht komen, zijn zij verloren. Er zijn thans in het gesticht 53 leerplichtige kinderen. De ouderen houden zioh bezig met naaien, borduren en het verrichten van huishou delijk werk, dat hen bekwaam maakt voor de taak, die haar misschien later als huismoeder wacht. In den aanhef van dit opstel wezen wij er ken verdient. En inderdaad herdenken de zusters op, dat de stichting de sympathie der katholie-' met dankbaarheid de tallooze bewijzen van be- lanstelling en den hechten steun, dien zij immer van I laaiiem's katholieken hebben mogen onder vinden. Zij hebben geleerd dat ook de R.K. in gezetenen van deze stad ware toewijding en op offering voor de .goede zaak weten op priji te stellen, Zij komen er niet over uitgepraat. Maar de redactie van de Nieuwe Haarlemsche Cou lant weet hoeveel er, vooral in dezen tijd, in een stichting als deze' nood'ig is. Daarom blijven wij met warmte het St. Jo sephsgesticht aanbevelen. Zoo zelden gebeurt h'et dat onze Haarlem sche Katholieken aan de zusters van hun sym pathie kunnen doen blijken Laat dit dan nu, bij dit 40-jarig jubileum, het geval zijn. Er heeft zich voor het doel een commis sie gevormd. Deze commissie, die zioh voorstelt van deze waardeering aan zusters en kinderen te doen blijken, bestaat uit de heeren G. Schous, Oude Gracht; G. Jansen Hendriks, Krelagestraat 32; H. A. Kroes, Kampersingel 68, Anegang 7; Berm. J. Nelissen, Bakenessergr. 103; en Mej. J. Everard, Heemstede, Huize „De Beuk", Beels- laan. Nog immer zullen zij gaarne giften in ontvangst nemen en dan op hun bestemming brengen. UIT DU1TSCHLAND. D» toestpSttil iu Opper-Silozië. Van alle kant-en komen berichten in, over. de gruweldaden dl oor de oproerlingen ge pleegd. Zoo. werden iQ jiet district Pless, naar uit Gleuvitz gemeld wordt, pp. verschillende plaatsen dertien afschuwelijk verminkte lij ken van Duitache soldaten gevonden. D© an- stige bevolking heeft ;om bescherming ver zocht, daar zij vreest dat de oogst gestolen zal worden. Van militaire zijde worden dlan ook alle mogelijke maatregelen genomen. De commancleerende generaal van het zesde le gercorps en. staaiscommissaris voor Silozië en .Westposen heeft hot standrecht afgekon digd vo;or Oppein, met uitzondering van die districten Leobscliütz,Neustadt, Neiss-e Grottkau en .Valkenberg. De verordening houdt het verbod vah staking in Alle sta kers ©n allen die door dwang van het werk zijn afgehouden moeten onmiddellijk naar hun werkplaatsen terugkeerem ten e.nde den arbeid t© hervatten Uit Weimar komt thains de belangrijke tijding dat de Grondlwets-commissie in haar, zitting, van Maandagmiddag het voorstel van haar sub-commissie in beraad genomen heeft, be treffend o d« in-stoning van een Staatsgte- .reciiteiiof. Ten 6-iotte wend besloten, aan de Nationale Vergadering het volgende voorstel te doen: „D© nationale vergadering besluite, op, grond van art. 34 der, Duitsch© Grondwet, onmiddellijk een commissie van onderzoek1 uit 28 leden bestaande, saam te stellen, die tot zal hebbën door onderzoek1 van alle bewijsmateriaal vast te stellen: le. Welke gebeurtenissen tot het uitbre ken van den oorlog geleid hebben^ tot de verlenging hebben bijgedragen, en de ne derlaag hebben veroorzaakt. 2e. of gedurende den oorlog de mogelijk heid' zich heeft voorgedaan vredeaondierhpm delingen aan te knoppen, en zoo ja, of deze, mogelijkheid met den noodigen ernst behan deld is; i i 3e. ot' in het onderling verkeer tusschen de toonaangevende mannen, die aan het be wind waren, tusschen de politieke en milf- taire leiders epa met de volksvertegenwoon- diging of met haar vertegenwoordigers steeds eerlijkheid en trouw hebben geheerscht; 4e. of in den militairen en economischen oorlog maatregelen zijn getroffen .of geduld die in strijd waren met de voorschriften van het volkenrecht of die ruwer en harder wa ren dan de .oorlogstoestand eischte. Voorts heeft de commissie haar sub-com missie opgedragen een wetsontwerp te ma ken ter instelling van genoemd gerechtshof inl overeenstemming met artikel 108 den Grondwet, UIT ENGELAND. Loyd George's verklaringen ho, een rede, die niet minder djan 3 uren duurde, heeft Id e Eers'te Minister, in het La gerhuis een overzicht gegeven van den toe stand van Engeland's nandel en industrie. Deze toestand" is niet rooskleurig, Lloyd George wees er met nadruk op dat het land aan den rand van een nationale ramp stond, tenzij de productie belangrijk ver meerderde. Anders zou het land; zijn schul den niet kunnen betalen Wat de kolenmijnen betreft verklaarde hij, dat de regeering- voornemens is de miusra-.e rechten aan te üoiopen,maar. dat ze niet de mijnen wilde aankoopen of exploiteeren, om. dat er geen aanwijzingen waren dat liet eigenaarschap van den staat tot grooter har monie zou leiden tusschen werj^gevers en ameiders Er. zullen wetsontwerpen worden ingediend om de woningtoestanden voor de mijnwerkers te verbeteren, oim hun aandeeL te geven in het beheer van de exploitatie der mij'nen, Verder kondigde de minister aan dat de Invoeroeperkingen met 1 September zullen worden opgeheven en dat een wetls- ontwerp. zat worden ingediend om het dum pen van goederen tegen kunstmatig lage prijzen tegen te gaan en om maatregelen te nemen ter bescherming van Britsche in dustrieën, die voor. andere industrieën den gro'ndsLag vormen. Wat de financiën betreft verklaarde Lloyd George dat groote bezuinigingen in de ue- wapening zuilen worden toegepast. Met het oög op. het feit dat de groote bedreiging in Europa was verdwenen hoopte de regee ring de uitgaven zeer, te kunnen beperken. De minister deed een beroep, op, ander© lan den om in denzelfden geest te handielen. Een nota van Duiteck-Oostonri jk. Onmiddellijk na de vorming der nieuwe Hongaarscke regeering, heeft Martin Lo- varzy, de minister van buitenlandsche za ken, door bemiddeling van dien Hongaar- scben zaakgelastigde te Weenen, aan de DuitsohOostenrjjksche regeering de volgen de nota doen toekomen: Met leedwezen heeft de Hongaarsche re geering vernomen, dat de regeering van Duitsch-Oostenrijk den president der, vredes conferentie, Clemenceau, machtiging verzocht om orde en rust in de West-Hongaarsche comitaten met gendarmerie, volksweer en veiligheidstroepen te mogen verzekeren, Als reden geeft de Duitsch. Oostenr ij ksche pegee- ring op, dat de aldaar verzamelde Hongaar sche troepen, wier chauvinische en ruw heid bekend zijn, de Duitsche bevolking dier bedoelde comitaten aan veel ongerief en.el lende blootstellen. De Hongaarsche regeering ziet zich ge noodzaakt tegen deze bewering met nadruk te protesteerea. 2$ ziet in den stap, der Dui tsch-Oostenr ij ksche regeering een ernstig gevaar voor de vriendschappelijke betrek kingen waarnaar de nieuwe Hongaarsche re- geeringj en de gansche bevolking van Hon garije zoozeer beed reven, De Duitech sprekende bevolking van Hon garije zal eerst door. de daartoe afgezonjdien nationale troepen van den schrik van het bolsjewisme definitief bevrijd worden en daarna, bekomen van de bloedende wonden der laatste jaren, een betere toekomst tege moet gaan. D© tendentieuze bewering, dat de Hongaarsche troepen tie Duitsche bevol king zouden mishandelen, moet niet alleen hierom stellig, worden ontkend,, maar ook in verband met de .omstandigheid! dat die betrokken troepenformaties hoofdzakelijk uit officieren bestaan, waardoor de mogelijkheid van excessen is buitengesloten. Hongarije zal zich neerleggen bij de be sluiten der vredesconferentie, maar tegen 'n voorbarige en geweldige bezetting) der. W.est- Hpngaarsche gebieden zouden wij ons krach tig verzetten. Ook is des tap der Duitsck.Opstenrijksche fegeering in strijd met haar tot dusver aan genomen houding, daar zij tot nu toe op. het standpunt stond, dat de beslissing over het lot detzer gebieden van een volksstemming! afhankelijk meest worden gemaakt. UIT BELGI6. De dreigende staking. Er bestaat veel hoop, dat de ramp, die een staking van het staats pers on eel zou veroorzaken, nog afgewend kan worden. Het stakings-comité heeft een schrijven aan den eersten minister gezonden, waarin dezen ver zocht wordt, terwijl vertrouwen wordt uit. gesproken in zijne tot heden gedane be loften, om zijn duidelijk antwoord aangaan, de het minimum salaris van ongeschoolde arbeiders zonder uitstel te geven. INGEZONDEN MEDEDEELING. P. W. TWEEBUIJSEN BABTELJORISSTRAAT ïl. Te dien einde zouden afgevaardigden van het comité zich heden by den minister ver voegen. In verband met een en ander, heeft de minister-president den senaat verzocht dt debatten cn de interpellate betreffende de staking ders poorwegmanr.en een dag uit te stellen. De regeering heeft in principe de eischen, wat betreft aen 8-urigen werkdag en den salarisgrondslag van 8 frs. ingewilligd. Al leen zijn er nog eenige moda.uei.eu in de wijze van toepassing, welke de mi.ister van spoorwegen nog met den raad van beheei moet onderzoeken. Minister Renkiu zal zeide de premier nog juiste verklaringen over deze kwestie kun nen afleggen. De interpellatie werd daarop uitgesteld. gemengde buitenlandsche .berichten De str(jd tegen de Bolsjewiki. De Bolsjewiki hebben een groote nederlaag geleden in de nabijheid van Alexaudroffska ja Gorka, dat nu door geregelde Russische troepen bezet is. Nabij het station Podooy Ls het geheeie sovjetregiment naar de Esthland- sche strijdkrachten overgeloopen. Een levensmiddelen-complot te Parüs. Als pretest tegen de actie der Fransche re geering om de prijzen der levensmiddelen te verlagen, htlbben de inarkthandolaars te Pa rijs zich tot een daad laten verleiden, die overal diepe verontwaardiging heeft gewelkt. Dinsdagnacht werden namelijk 500 telegram men naar de verschillende producenten door het geheeie land gezonden, waarin gezegd werd geen levensmiddelen naar Parijs te zen den. De telegrafisten weigerden deze tele grammen te seinen en stelden Clemenceau van het gebeurde in kennis, die last gaf de. telegrammen niet te verzenden. De politiei stelt thans een onderzoek in en zeer waar schijnlijk zal een gerechtelijke vervolging in gesteld worden. Geen levensmiddelenaankoop meer in Nederland. Naai- uit België gemeld wordt, heeft het Rüksmduiefcerie voor Economie, met het oog op de reeds gedane groote inkoopen in het buitenland en do tegenwoordige daling van de Duitsche valuta in verband met specula tion, de Duitsche Rijksinstellingen medege deeld geen inkoopen meer te doen in Neder- laad en Denemarken. Do staking te New-York. Sedert Zondagmorgen 4 uur hebben de sta kers het boven- en ondergrondsch verkeei stopgezet. j De maatschappijen die geen moeite doen de staking te breken, wezen de .werkwil ligen, die zich kwamen aanmelden af. In üe stad tracht men de moeiijjkhedien be ondervangen door, druk gebruik, van wagens en bootjes. De orde wordt niet verstoord., maar het verkeer ligt stil. Tegelijkertijd is het begon nen te regenen. De Belgische propaganda in Limburg. De bladen t© Brussel publiceeren met vet te titehs de telegrammen uit Den Haag, waai in gemeld wordt, dat de Nederlandsche mi nister van buitenlandsche zaken te Brussel uitleggingen gevraagd heeft nopens de eon- fid en tie el e nota van minister Hijmans aan het Belgisch hoofdkwartier. Naar wij vernemen, is deze nota nog nieit overhandigd. "«en mijï'l'ifflï? °P kamde schreden Kwart voor een vernam hij „Reginald I riep tante Eugenia Reginald haastte zich het geluid 'van snorken na te doen en met zonder |0ed gevoh? „De arme jongen slaapt," mcmpelde zii be vredigend. Daarna ve, wijderde zij zicb Nauwe lijks hoorde hij de voordeur opengaan, of hii snelde naar het raam, maar verborg zich wijselijk achter de gordijnen. ..Daar rijdt het rijtuig oor, nu stapt ;jj jn nj is weg en ik eindelijk vrij 1" zei hij halfluid <net een zucht van verlichting. Daarna ging hij- naar zijn lessenaar, opende de geheime lade, vulde zijn beurs en sigarenko- S ,°swde daarna met twijfelachtigen h 1 Zou hiJ ze meenemen Osen- m. «asieen groote stad, n het wemelde er ré^iiw e frVar! &e-k°efte, en daarbij de geva- word n Het k kon mtgeschud, vermoord was beter op alle mogelijke ge beurtenissen voorb. reid teijn. Hij stak daarom het wapen in zijn zak. „Ziezoo Nu heb ik alles. Voor het uiterste geval kan ik het venster open laten staan. Als alles goed gaat, merkt het bovendien niemand Als alles toed gaatherhaalde hij op gedemp- ten toon. In koortsachtige haast sloot hij de lade weer, waarbij hij niet bemerkte, dat een patroon op den grond viel. Hij keek op zijn horloge, het was kwart over één en om twee uur vertrok de trein. Ongeduldig liep hij een tijd lang op zijn kamer heen en weer. Het had halftwee geslagen. Re ginald nam den hoed en snelde naar de huisdeur. Daar viel he,m in, dat hij zijn paraplu vergeten had. Hij ging in de gang terug en greep daar uit den standaard de eerste de beste, en liep zon der om te zien naar het station. Hoofdschuddend keek de oude Frans hem na „Daar heeft zeker die ongeluksbrief schuld aan," mompelde hij. „Als dat maar niets wordt „Retourbiljet tweede klas naar Osenhemi, spoedig als het u belieft, ik heb haastnep Re ginald ademloos aan liet loket. „De trein is nog niet aan vier gulden tachtig, mijnheer," Reginald snelde het paron op. Na een kwartier kwam eindelijk een trein aansnorren. „Spiegelheim! Twee minuten oponthoud!" riep de conducteur. Reginald vloog op den trein toe. Reeds had hij de coupédeur geopend en wilde instappen, toen een conducteur de hand op zijn schouder lc^dc cn zei „Wacht even, mijnheer, waarheen „Naar Osenheim, houd mij met op," riep Re ginald angstig, als vreesde hij nog op den drem pel der vrijheid door de wrekende Nemesis te zullen worden achtervolgd. „Dit is de trein naar Noorden de trein naar. Osenheim komt binnen tien minuten. Wacht als het u belieft zoo lang. „Tien minuten 1" zuchtte de vluchteling, ,,'t is een eeuwigheid 1 Maar ook deze eindelooze tien minuten gingen voorbij. Reginald rukte de deur van een coupé tweede klas open, struikelde over een paar uit gestoken voeten en in zijn volle lengte viel hij in den wagen. Een vroolijk lachen werd gehoord en Reginald werd rood tot achter zij'n ooren „Maar neef Reginald, wat gaat gij 'oc i be ginnen I" zei een zachte, schertsende stem. Reginald keek de spreekster als in een droom „Maar goede Beate," zei hij eindelijk, nog altijd op den grond liggend, „ik ben gevallen. „Ja, dat zie ik wel," zei ze lachend, „maar sta op, of hebt gij u bezeerd ï'k Neen, toch niet"Dit zeggende stond Re ginald op en liet zich op de kussens vallen. De spreekster was een jönge dame, die oogen- schijnlijk van dezelfde jaren als Reginald moest zijn. Haar gelaatstrekken waren regelmatig en om haar mond speelde een energiek lachje. Reginald was intusschen weer tot kalmte ge komen. „Maar, Beate, vroeg hij na een oogenbhk, „hoe komt ge toch hier?" Niet waar, het verwondert je mij hiet te zien? Ik'ben dan ook plotseling uit de hoofdstad ver trokken, waar ik zooals ge misschien weet, een half j aar bij een bloedverwante van mij heb door gebracht. Maar ik ben nu toch weer blij, dat ik' naar huis ga. U moet me eens wat van huis ver tellen, neef." „Zeker, zeker," antwoordde de neef, „maar- hoe komt het, dat ge niet in spiegelhcim zijt uitgestapt G. is toch van daar veel gemakke lijker te bereiken dan van hot naaste station. Zij knikte. „Zeker wel, en ik was dit ook van plan Maar toen ik mijne tante telegrafeerde dat ik thuis kwam, telegrafeerde zij mij onmid dellijk terug, dat ik met den trein tot Perle- burg moest gaan, daar zou zij mij afhalen. Ik denk, dat zij ergens op een buitengoed in de na bijheid op bezoek is geweest, en nu in het terug- keeren mij van daar wil meenemen." Reginald werd het afwisselend groen en geel voor de oogen, hij begon duizelig te worden „Wat scheelt je?" vroeg zij. „Ben je soms niet goed „Het is alweer over," stotterde hij. „Ik dacht, ik geloofde, dat tante Eugenia mij gezegd heeft dat zij door uw tante vandaag te dineeren is gevraagd." Beate schudde eenigszins verbaast het hoold „Te dineeren?" Dat is toch niet goed mo gelijk. Het telegram kwam van Perleburg." Reginald kermde luid. Een vaag vermoeden, dat zijn vriend hem de een of andere poets had gespeeld, kwam bij hem op. Maar Reginald ik geloof werkelijk, dat ge niet goed zijt, ge ziet er zoo bleek uit." „Ik ben verloren l" zuchtte hij. Meer kon hij niét uitbrengen. Bij den aanblik van zijn tragiekomisch ge zicht kon Beate, wier verwantschap met haai „neef" slechts bestond, dat zij vroeger als kin deren samen gespeeld en denzelfden huisonder wijzer gehad hadden, haar lach niet houden. „Nu," meende zij schertsend, „zoo erg zal het toch niet zijn. Ge schijnt iets op je geweten te hebben, biecht eens eerlijk op, misschien kan ik je een goeden raad geven." „Ja, geef me een goeden raad, help mij, lieve Beate, ik zal er dankbaar voor zijn. Ik wil je alles bekennen." (Kojdt vervolgt^ UWE HURLEMSCHE COURANT 4)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1