STADSNIEUWS ZELFBlMDERS Gemengd Nieuws ïelISafTsoh weerbericht Uit den Omtrek m 15 cents tot 5.56 De actie dep Typografen» specialiteit: ilEEREfTMODE-ARTIKELEr* Z HAARLEM Z AlTEGAfTG !?-TELEF. 2685 GEREGELD ONTVANGST VAN NOUVEAUTE'S OHSSORTIMIKNT IS WEDER als VAN DUOS. PRIJZEN VANAF VAN ONZE RECHTBANK niet. doch wel op de rii-ksechiPDersbeure, waar evenwel «reen schippers komen. Ook «risteren werd op de riiksechippersbeurs te Groningen niets bevracht-. Op het hoofdkantoor van den Algemeen en Sehippersbond kwamen ook weer pistereen, vooral uit de veenstreken. berichten van bevrachtingen in. Spoor- eu Tramwegpersoneel. Vanwege den Ned R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St, Eaphaël" wordt het volgende medegedeeld: Onder groote groepen van het personeel der Spoor weg werkplaatsen heersc-ht ontstem ming over ue toepassing der nieuwe loon regeling. Vele vaklieden zijn in een lagere groep geplaatst dan waarop zij krachtens nunne vauopieiai ;g aanspraak, xunnen ma ken. De Ned. K. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St, Eaphaël" heeft zich, mede namens P. C. B. en X. B. eenjgen tijd ge- lcaen tot de Directie der Ned Spoorwegen gewend om dezo aangelegenheid in een afzonder ijk ondernoud te bespreken. Dit on derhoud neeft tot heden nog niet plaats ge had, waarom opnieuw o.p het verleeuen van dit onderhoud is aangedrongen, terwijl te vens aan den Eaad van Toezicht op de Spoorwegdiensten is verzocht, deze aangele genheid oij genoemden Eaad te kunnen be spreken. Dinsdag 19 Augustus had eene deputatie met deu Ned E. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Eaphaël" en den iTot. cur. Boud eene bespreking met de Directie van den Maasbuurtspoorweg over de belangen van het personeel dezer onder neming. Ais gevolg van de gevoerde actie zal uoor de Directie uiterlijk 1 Septem ber woraen ingevoerd eene nieuwe loonrege» ling met een grondtoon van f 19.25 per week. De toepassing dezer nieuwe loonregeling tal zoo .ijl), aat personeel dat meer dan 3 jaren in u ienst der Maatschappij is, direct op zijn maximum-loon zal komen te staan. Door deze nieuwe rege.ing is het perso neel belangrijk gebaat. De directie zal ,op verzoek der organisaties het verleenen van een kindertoeslag in overweging nemen. Jaarver ip uiring van den E.K. Nat tonale n Hanze vakbond van JVasehindustrieelen gclioudpu op Vrijdag 1 Augustus 1919 in net hotel „u.rasnapoiskj;" te Amsterdam. De voorzitter, de neer. Kamerbeek, opent de vergadering met den gebruikelijken Uhriste- lijken groet. De voorzitter geeft eene met welgekozen, woorden uiteenzetting over. het afgeioopen jaar 1918—1919. De secretaris, de heer Lindeboom, leest het jaar verslag voor. De penningmeester, de heer Vermeulen geert vers.ag utr geiden, waarvan de reke ning en verantwoording worat nagezien u<_ui deneeren Van 't Dooit en Van neuven ut' Haariem De begraoting 1919—19sÜ worat met algemeen© stemmen aangenomen. De voorzitter brengt ter tafel .de .vast stelling uer nieuwe contributie. D© neer van de Pol stelt voor 1 10 te liel- fen voor een bedrijt van 1 tot 3 personen, ieder persoon daarooveu f 2, hetgeen met al gemeene stemmen wordt aangenomen en verder door. het bestuur zal uitgewerkt wor den. Tnans is aan de orde de verkieziijg van een nieuw bestuur. Daar de vergadering er voor is om het oude bestuur te handhaven, .wordt het bestuur met de heeren .Olden- hotl, te Zwoile, Péperkorn Sr. ©n j, Lij-ren .beiden te Haarlem uitgebreid. Daarna komt aan de orde de verkiezing van een voorzitter. Met algemeen© stemmen wordt de heer Kumerueek te Haarlem her kozen. Bespreking E, K. Bedrijfsraad en verkie-. kieziug van 3 leden voor de wasch. en strijk- industrie, waarna de heeren Jaspers met 32 stemmen, Van Dam, te Helft met 31 6temmen en Pierlo met 14 stemmen worden gekozen. De feestelijke adviseur brengt hulde aan het oude oestuur en vraagt of een ieder wel voldoende medewerkt om onzen bondi te vergrooten en ieder lid een nieuw lid moet aanorengeu. Verder wijst spreker op ons be- drijfs- en maatschappelijk leven, waarna de voorzitter dank brengt voor deze zoo nuttige wenken, De voorzitter leest een adres betreffende huisindustrie voor van den heer Van Dam uit Delft, hetgeen zal worden ter kennis gebracht aan den Minister van Arbeid en ue gezondheids-commissie, zoo noo.diig zal een commissie uith et bestuur aan den Minister ten bespreking hieromtrent aanvragen. Aan de orde werd gesteld bespreking van het orgaan. De vergadering stelt voor om het vergadering» vers lag van iederen secre taris der onderafdee.ing te piaatsen in het Bondsorgaan, daur zulks een mcoi over zicht geeft over het geheel© land, hetgeen na enkele besprekingen wordt aangenomen. Bij de rondvraag wordt door den keer Van der Bijl in het midden gebracht dat er zijn, die door oneerlijke concurrentie vela wasschen kwijt raken, vooral van den kant der waschverzenders,, die zich noemen een stoomwasscherjj te hebben, terwijl in hun huis hoegenaamd geen stoom te vinden is, misschien alleen een ketel met water, die voor het koffiezetten staat te koken. De heer P. v. d. Meer bespreekt de Inva liditeitswet en vindt het onbillijk, dat er voor meisjes in het w as. hi ed rij f betaald moe worden, omdat die werkkrachten zelden van langen duur zijn. De vergadering stelt dan ook voor om tot weinig ot geen betaling aan te dringen. De heer Van Zon te Delft stelt voor een splitsing tusschen groot, en middenindustrie hetgeen d oor den voorzitter wordt weerlegd. De heer Lindeboom stelt vcor om bij den Minister aan te dringen, dat alle induscriee-. len onder dezelfde voorwaarden mogen en moeten werken. De heer v d. Meer te Delft vraagt of het geen overweging verdient om de prijzen zco te regelen, dat er onderscheid blijft lusschen droog, toegeslagen, mangel, en opmaakwerk. Daar er niemand meer het woord verlangt, sluit de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering met den gebruikelijken Ckriste- Ijjken groet, In de gisteren gehouden 'buitengewone alge- meene vergadering van de drukkerspatroons is bekrachtigd het bindende besluit van liet alge meen hoofdbestuur van Maandag 18 dezer, waarbij den leden der drie werkgevers organi saties in de typografie verboden wordt, toe te ge ven aan looneischen, die hun onder bedreiging met werkstaking worden gesteld. Verder is be sloten, dat allen leden van den Algemeenen Ne- derlandschen Typografenbond wegens de hou ding, door dezen bond aangenomen in lijnrech ten strijd met het collectieve arbeidscontract, de dienstbetrekking zal worden opgezegd met 8 dagen op Zaterdag 30 dezer of zooveel vroeger als de drie hoofdbesturen der werkgevers-orga nisaties dienstig zullen oordeelen. bvenwei zal te voren worden getracht of een aanbod tot be middeling, ter vergadering telegrafisch bij de hoofdbesturen ingekomen, alsnog kan leiden tot het vermijden van dezen uitersten maatregel. De vergadering machtigde het algemeen hoofdbestuur om verder geheel naar bevind van zaken te handelen. Besloten is nog, het geheele reservefonds ter beschikking te stellen van het algemeen hoofdbestuur. Bovendien werd het hoofdbestuur gemachtigd tot heffing van een hoofdelijken omslag over alle leden van de drie patroonsorganisaties tot een ongelimiteerd be drag. Prof. Veraart biedt zijn be middeling aan. Prof. mr. J. A. Veraart heeft het volgende telegram verzonden aan de te Amsterdam in het Concertgebouw plaats hebbende algemeene vergadering, waar de drie boekdrukkerijbonden hun houding zullen bepalen ten opzichte van den Alg. Ned. 1 ypografentoond. „Begrijpende Uwe verontwaardiging over het geleden onrecht en volkomen beseliende dat een machtige organisatie als de Uwe, die bovendien door zoo sterke ordelievende vakvereemgingen wordt gesteund, scherpe maatregelen beraamt en ook zal volvoeren om de kostbare belangen gemeenschap in de Typografie te redden, ver zoek ik u nochthans met al den aandrang, waarop het aandeel dat ik in uwe organisatie had mij recht geeft, uw krachtmaatregeien nog een korten tijd op te schorten en mij in de ge legenheid te stellen een oprechte verzoening tusschen uwe bonden en den A. N. T. B. tot stand te brengen. Ik grond deze poging op mijn vaste overtui ging, dat de overgroote meerderheid der leden van deze arbeidsorganisatie de gepleegde trouw breuk krachtig veroordeelt. Willigt u mijn ver zoek in, dan zou ik a.s. Maandag gaarne een onderhoud met uwe besturen hebben." De houding van den A.N.T.B. Gisterenavond heeft een hoofdbestuursverga dering van den Algemeenen Nederlandschen 'ty pografenbond te Amsterdam plaats gehad, waar o.m. het besluit der patroonsorganisaties is ter sprake gekomen. Bsloten werd tot de afdeelingen een schrijven te richten met de mededeeling zich niet door dit besluit te laten beangstigen, daar men van meening is, dat het grootste gedeelte der pa troons nieraan geen gevolg zal geven. Verder wordt daarin het adivies gegeven af te wachten, wat het arbitragevoorstel van prof. mr. Veraart inhoudt, om eerst daarna een beslissiing te nemen. Daar de bond het collectief contract nog niet als vervallen verklaart, werd ten opzichte van de steunregeling niet besloten tot uitkeering over te gaan. De toestand te Amsterdam. De toestand in het typograienbedrijf bleek ook heden onveranderd. De enkele partieele stakin gen duren nog voort. Afgewacht werd het resultaat van de patroonsorganisatie. Te 's-Gravenhage. In de te 'sGravenhage gehouden vergade ring van de afd. Den Haag van den Ned. Chr. Grf. Bond werd de volgende motie aangeno men: De Ned. Chr." Graf. Bond afd. Den Haag, ar op 20 Augustus 1919 in vergadering bijeen, gehoord hebbende de uiteenzetting van het hoofdbestuur omtrent de in de typografische be drijven bestaande organisatorische beweging, keurt de houding van het hoofdbestuur goed, veroordeelt de houding van hen, die de U. A. O. verbroken hebben; erkent dat de stijging van den levensstandaard loonsverhooging noodzakelijk maakt, beseft, dat de loonsverhooging niet zonder contractsverbreking kan worden doorgevoerd, verklaart zich te piaatsen achter het hoofd bestuur en besluit het gegeven woord niet te ver breken van de C. A. O. te handhaven. en deze motie te publiceeren in de dagblad pers. Naar wij vernemen, is het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typografenbond niet ongeneigd, het bemiddelingsaanbod van Prof. Veraart inza ke het iypografengeschil te aanvaarden. Men seint ons uit Amsterdam: Als gevolg van het gisterenavond door de patroons genomen besluit, heersehte onder di Amsterdamsche Typografen een zeer vea-bitterét?' stemming. Deputaties uit verschillende per- soneeden hebben zich tot het bestuur van d A. L'. T. B. gewend, en te kennen eeceven. de aanslag, zooals die door de patroons op de organisaties bedoeld wordt, niet te dolden. He personeel van enkele dag- en weekbladen, heeft als protest tegen het besluit der patroons het werk eveneens neergelegd. De schippersactie te Zwolle. Nadat Woensdiagmiddag op de Schippers'beurs evenals Dinsdag, twee schepen voor de gemeen te Zwolle bevracht waren en op de Rijksbeurs geene, werden gisteravond plotseling vijf sche pen door den inspecteur Salomons gerequireerd, ten einde kalizout te vervoeren voor de firma Krol en Co. alhier. Dinsdag heeft het bestuur van de Schippersbeurs de firma Krol en Co. zooveel laadruimte aangeboden als deze wensch- (e. Onmiddellijk kwam de gansche schippersbe- volking in beweging. Er liggen hier een 300 schepen, waarvan de ankers gestreken weiden; met kettingen werden de schepen onderling vastgemaakt en de toppen der masten met lij nen verbonden. De schepen, die hier in de Ach tergracht in vijf rijen naast elkander liggen, zijn één kluwen met de gerequireerde schepen er tusschen. De leden van het bestuur zeggen de schip pers aan om, wat er ook gebeure, kalm te blij ven en geen verzet te bieden. De gemoederen zijn echter zeer opgewonden. Pp den wal moest de menigte door politie en marechaussee met den gummistok verdreven worden. Volksfeesten te Heerlen. Op 30, 31 Aug. en 1 Sept. zullen te Heer len volksfeesten gehouden worden ter- ge legenheid van den verjaardag van H. M. d>e Koningin. Bovendien wordt gedurende deze dagen een vredesfeest gevierd, terwijl de festiviteiten een anti.annexionisüsche strek king hebben in verband niet de ernstige tijden waarin we leven. De feestelijkheden worden niet alleen voor de bewoners van Heerlen gehouden doch het is een feest voor de geheele Mijnstreek Diefstal. Bij den coiffeur van Miil. fhilipsdorp te Kindhoven, is een bedrag van 1' 600. uit de gesloten kast gestolen. Door de ge meente.politie is in verband hiermee aange houden de Maastrichtenaar G., verlofganger der IVe Camp. wielrijders. D© man bekende, terwjjl het geld op, hem is in beslag geno men. Inbraak t© Rotterdam. In den af ge loop en nacht bemerkte een wa ker vaat den geeontroleerden nachtveilig heidsdienst te Botterdam, dat in de Ba- rentszstraat de deur van een winkelhuis ©pen stond. Geholpen door een burger stel de hjj een onderzoek in. Blijkbaar waren er inurekers in het huis gedrongen, die ech ter onraad bemerkende, door den tuin ach ter het h,uis wisten te ontvluchten. Door de politie werd ook nog het perceel en omgeving afgezocht, maar van de inbre kers was geen spoor, meer te ontdekken. JEel werd bjj het huis een kruiwagen ge vonden, welke vermoedelijk had moeten die nen om den buit weg te brengen. AGENDA 23 AUGUSTUS Gebouw „Sint Bavo" 11 Uur L. A. B. Gewone Zittingen. In den Hout 8 uur Circus W-ilke. GEMEENTEZAKEN. Personalia. Op de voordracht ter benoeming' van een onderwijzeres aan de school voor gewoon L.O. No. 2 komen voor als 1. Mej. H. C. Machielse, te Wormerveer. 2. mej. S. Stuy, te Haarlem mermeer. 3. mej. A. H. de Zwart, te Spaarn- dam. B. en W. bieden den raad de volgende aan beveling aan, ter benoeming aan de Burger avondschool. a. voor leeraar in de kennis van werktuigen: 1. R. Kraakman en 2. H. P. G. Sonnetmans. (Niet alphabetisch). b. voor leeraar in de Sterkteleer: Th. Heijblom, allen te Haarlem. \V mlrelslui ting. B. en \V. schrijven den raad o.m,; „De verordening, houdende vaststeling der plaatsen en tijden voor de markten geeft vol gens aid. 1 het rooht op de z.g. Zaterdag- avemdmarkt en volgens art. 2 de visehmarkt o<p Zaterdag te houden tot 11 uur n.rn. Dit is niet billijk tegenover de winkeliera, die om 10 uur moeten sluiten. In verband hiermede hebben wij de eer uwen Raad voor te stellen de artt. 1 en 2 van de verordening, houdende vaststelling der plaatsen en tijden voor de markten te Haar lem in dier voege te wijzigen, dat in genoem de artikelen in stede van 11 uur mm., 10 uur n.m. wordt gelezen. V erhooging. B. en W. stellen voor de bij besluit van B. en W. der gemeente van 14 Augustus aan den koster der Guoote- of St. Bavokerk toegeken de vergoeding van 100 per jaar, te reik enen van 1 Juli 1919 af, te verbocgen en te brengen op BOO pea- jaar. Onderwijs aan zieke en zwakke kinderen. Verschenen is het jaarverslag van de vcr- eeniging: Commissie ter voorziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en omstreken. Hieraan ontleenen we o.m. dat door de ver- eeniging 12 leerlingen werden geholpen; bij 5 daarvan bleven de lessen zonder vrucht. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat er een nadeelig saldo is van 41.12 In 1918 werden er aan jaarlijksche bijdra gen 187.50 ontvangen en aan giften 117.50. Onttrekking van gr°nd aan den openbaren dienst. B. en W. van Haarlem brengen ter alge meene kennis, dat aan den Raad der ge meente wordt voorgesteld, can aan den open baren dienst te onttrekken: drie gedeelten grond van het W iis'onsplein en tien gedeel ten grond van de Papentorenvest Woningbouw. Bij Koninklijk besluit van 9 Augustus is aan. de gemeente Haarlem» ingevolgde do be palingen der Woningwet, tegen een rente van 4Vi pet., een voorschot uit 's-Rjjke kas verleend van ten hoogste 138.750 (annuiteit 4-856 pet., gedurende 50 jaren te voldoen), ten behoeve van den bouw van arbeiderswonin gen, benevens buitengewone jaarlijksehe bij dragen in de betaling van de annuïteit van het bouwvoorsehot van ten hoogste 208.12 en 2788.17. Personalia. 30 Sept. a_s. viert de beer G. Hus zijn 50- jarig dienstjubileum bij de Fa. Krom er al hier en niet op 1 September a.s. zooals aan vankelijk gemeld was. Haarlemsche Football-dub „Kaarleni." Ter gelegenheid van het 3C-jarig bestaan van de H. F. C. „Haarlem" zal op Zaterdag 30 Augustus a»s. een feestvoorstelling gege ven worden in den Stadsschouwburg, op het Wilsonsplein. Loting voor de militie. Door de Commissaris der Koningin, in de provincie Noord.Holland is bepaald', dat de lqting voor de ingeschrevenen ,voor. de 1 lichting der militie van 1920 zal geschieden te Haarlem; voor de gemeente Haarlem 10 September 1919, des voormiddags te 9 uur, de ingeschrevenen, wi >r geslachtsnamen op het alphabetisch register beginnen met de letters A tot ers met D; des namiddags te kwart voor 2 uur, de ingeschrevenen, Wier geslachtsnamen op net alphabetisch regis ter beginnen met de letters E tot en met J. 11 September 1919, des voormiddag;; te 9 uur, de ingeschrevenen, wier geslachts namen op het alphabetisch regHter beginnen met de letters K tot eu mei I'; desnamid dags te kwart voor 2 uur, de ingeschrevenen, wier geslachtsnamen op het alphabetisch re gister beginnen met de letters Q tot en met S. 12 September 1919., des voormiddags te 9 uur, de ingeschrevenen, wier geslachts namen op hot alphabetisch register begin nen met d e letters T tot en met Z. Voor de gemeente Schoten des namiddags te kwart voor 2 uur. 13 September 1919, voor de gemeente Heemstede, des voormiddags te 9 uur. Voor de gemeente Bloemendaal des voormiddag-s te 10 uur. Voor de gemeente Zand voort, des voormiddags 11 uur. Voor de gemeente Bennebroek, des voormiddags IIV2 uur. Voor de gemeente Jtaarlemmerliede en Spaarn- woudc des namiddags te kwart vcor 2 en voor de gemeente Spaarndam des namiddags kwart vo-or 3 uur. Jlir. Boreel van Hoselanden'. Naar wordt vernomen, zal Jhr. Mr. Boreel van Ilogelanden, ouzo vroegere burtcemeester. met zijn echtgenoote naar Ned. ïndië vertrekken. De Zandvcorterlaan. Inzake de verharding der rii wielnaden lanaa de 'Zandvoorterlaan, zal de gemeente Zand voort zich in verbindinsr stellen met de we^en- commissie van den Alsem. Ned. Wielr, Bond. Sociëteit „Sint Bavo." Hedenmorgen had do eerste steenlegging plaats van den nieuwen grooten achtergevel van Sint Bavo, door den heer J. A. de Lobel. in tegenwoordigheid van den aannemer, den heer O. A. M. Jonckbloedt. verschillende auto riteiten, alle werklieden en meerdere belang stellenden. Een oorkonde op een zeldzame papiersoort geschreven en in een sterk glazen omhulsel gesloten, werd in den muur ingemetseld, 't Was voer „St. Bavo"' een historisch oogen- blik. Eaad tan Beroep. iOngev al Ieuwet j Donderdag vergaderde deze Eaad van Be roep te Amsterdam. Er werden o.a. de vol gende zaken behandeld: G. J. Bijnders, metselaar te Hcofddopp, in beroep tegen een uitspraak van de B.ijks- verzekeringsoank, waarbij hem een rente naar 15 procent invadiite t werd toegekend. Hij vraagt een uitkeering volgens 25 pCt. aroeidsio-ngeschiktheid. M. Broers te Haarlem in beroep tegen den It. V. B., welke em slechts 7 pro cent van zijn dagloon toekent. Hii vraagt zoo vee! meer als de Eaad hem volgens de wet kan toewijzen. M. Bank, molenaar te Haarlemmerliede, die bij besluit van den R. v. 13. ziïne uitkocrinsr beëindigd zag. Hij vraagt voortzetting en wil 40 ets. per dag. Wed. M. Benning geb. Tromp te Uitgeest, vraagt ouderdomsrente volgens de Invalliüi- teitswet, hetwelk de R. V. B.'weigert. In al deze zaken uitspraak den 11 Sept. o.s. Ne. Ierland och fabrikaat. In de aflevering van 20 Augustus treffen wii o.a. aan: Het slot van de bijdrage over onze Glasindustrie, waarin in het bizonder de ver vaardiging van groenglas en spiegelglas wordt beschreven. De heer Ir. De Jongli. besdhriift de inrich ting van een Nederlanasche hoogoven-industrie. Van een artikel over de Textielniiverhoid wordt in deze af deeling behandeld do linnen industrie. voorafgegaan door een algemeen historisch overzieht. Het blii'kt- uit dit artikel wel, dat deze tak van niivex-heid reeds iaren van zeer groot belang is. Verder vermelden wii nog een bijdrage, over onzo Kaarsen-industrie. De jacht in Noord-Holland. De commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland, maakt bekend: dat in Noord-Holland a. de jacht op reebokken zal worden geopend op Woensdag 1 October 1919. met zonsopgang, en zal worden gesloten op Zaterdag 13 December 1919, met zonsonder gang: b, de jacht op reegeiten zal worden ge opend op Zaterdag 15 November 1919. met zonsopgang, en zal worden gesloten op Zater dag 29 November 1919, met zensondergang: e. de jacht op reekalven niet zal worden ge opend d. de jacht op klein wild. met. uitzon dering van die op hazen en fazanten, zal wot" ó'en geopend op Zaterdag 30 Augustus 1919, met zonsopgang: e. de iacht op hazen en fazan ten zal worden geopend op Woensdag 1 Geto- ber 1919. met zonsopgang: f. de korte iacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Za terdag zal mogen worden uitgeoefend. Te water. Gisterenavond te ongeveer 8 uur, geraakte een knaapje spelender wiize in het water aan de Leidsche Vaart, tegenover de Handels school. Een voorbijganger, die ombekend wenschte te blijven, begaf zich te water en mocht het genoegen smaken deu drenkeling od het droge te brengen. Aanbesteding. Gistermorgen werd aanbesteed in het bureel der Rijkswaterstaat. Kampersingel 2. het aan brengen en in walsen van eene deklaag van steenslag met bijkomende werken od den Rijksweg AlkmaarNieuwedien onder de ge meente den Helder. Laagste inschrijver was de heer Boezering te Warnsveld voor een som van J 10.970 Gunning. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het uitbreiden van de II. B'. S. met 3-jarigen cursus enz. aan de Zijlvest No. 25 alhier, door hen is gegund aan <1. B. Weiiers te Haarlem. Garnizoensbcricliten. De Adj.-Onderofficier A. N. K. Hópman, van den Staf der Xe Inf. Brig., wordt met in gang van 26 Aug. e.k. tijdelijk gedetacheerd bü het 3d«i Reg. Inf. Programma vau liet Strijk-coneert op Vrijdag 22 Augustus 1919, s avonds 8 uur. in het Park vau het „Brongebouw door het Haarl. Muziekkorps. 1. Marchc Turque uit de Sonate. W. A. Mo. rart. 2. Ouverture „Maritana", W. Watlace. 3. Ave Maria, S. Cherubini. (Hobo- en clarinet- t> \r 4' a' ^termen» „Oavallaria Rustieana", 1 -lascagni. b Serenade des mandolines. L. Desormes. o. „Souvenir de Chopin", fantaisie, li. Uekkcr. 6. Ouverture aus der Operette „1 rau Luna 1 Lincke. 7. Divertissement Espagnola, L. Desormes. a. Allegro, b. Bolero; do C'adix. e. Zapaiéado. d. Uavanaise. e. Oha- c-hucha. 8. Schatzwalzer aus „Der Zigeuner Baron J. Strauss. 9. Fantaisie de l'opéra-co' micjue „Les Saltimbahques". L. Ganne. De temperatuur van het water iu de zwemschool, was heden, morgen to 6 uur 60 en te 11 uur 67 graden. Do Arroindissements Rechtbank te Haarlem deed do volgende uitspraken: H. C. F. v. q. M„ dienstbode te Woenseh diefstal, ter beschikking van do regeering ge steld. H. K., meubelmaker to Woensel. dief' stal, 9 maanden gev. straf. L. v. W„ los werk man, zwervende, diefstal, 9 maanden g-ev straf. J. A„ boerenarbeider, gedetineerd, dief stal, 6 maanden gev, straf. M. v. d. E.. ioa werkman te Geldrop. diefstal. 8 maanden gev. straf. C. M. de J. en J. L.. 1 timmerman ta Schoten, 2 werkman te Haarlem, diefstal ieder 5 boee" of 5 dagen hechtenis. C. M. E.. letterzetter te Amsterdam, diefstal 1 boete of 1 dag hechtenis. M. O. M.. zonder beroep ta Schoten, diefstal, teruggegeven aan de ouders. B. O., los werkman te Haarlem, diefstal, vonnis bekrachtigd. 3. S.. stoker te Beverwijk, diefstal, vonnis bokraebtijtd. L,. A. P., werk man te Beverwijk, mishandeling, vonnis be» bekrachtigd. Burgelljke Stand. Ondertrouwd: 22 Aug. J. G. Meeuwenoord en G. Brolim. Geboren: 22 Aug. d. van H. M. Segerius— van Beek. d. van A. J. Kuvener—Maertem 21 Aug. z. van A. ScSioltensGrundel. Overleden21 Aug. J. M. Lievendag, 65 j., Kamperlaan. P-, 3 j., d. van P. Chaudron, KI. Heiligland. Medegedeeld door het Kon. Met. Instituut te De Bilt, waargenomen in den morgen van 22 Augustus 1919. Hoogste bar.-stand 769.4 St. Mathieu. Laagste bar.-stand 757.0 Lerwick en Storno- way. Verwacht wordt: zwakke tot matige Zuid westelijke tot Westelijke wind. gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. SCHOTEN. Van S.D.A.P.-zijde wordt als eventucele oandidaat voor de wethoudersziide gesteld de heer Chr. Bies. VELSLN. Loonsverlaging. Bij de iirma^ van Gelder Zonen te Velsen werden door de op 3 Au gustus j.l. nieuw ingevoerde loonregeling in doorsnede de loonen der arbeiders veriaegd De plaatselijke directie wenscht geen bondsbe stuursleden der vakvereen-igingen te ontvangen. Op de voorstellen der plaatselijke besturen wordt weinig of geen acht geslagen. De loonen, werk- en schafttijden worden zeer willekeurig door de directie bepaald. Het -gevolg hiervan is, dat gisterenmorgen direct door den z.g. buitenpioeg het werk werd neergelegd, doch na eenige toezegging om hall negen werd hervat, terwijl de stokers om half twaalf in actie kwamen aan wie ook een flinke toezegging werd gedaan. Meer onderling overleg van 'Landsbesturen en directie is wellicht wei gewenscht. HEEMSTEDE Begrafenis van overste Fri- derichs. Gistermiddag te 2 uur werd op de Al gemeene Begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer E. H. Friderichs, in leven kapitein-luitenant ter ze© chef van de Militaire Kustwacht en Draad loc- ze Telegrafie. Er was veel belangstelling. Onder de aan wezigen merkten wij op: Schout bij nacht Umb- grove, chef van den Marine-staf te s Graven- ha ge; Kapitein-luit. ter zee Tissolt van Pathot, chef van den Marine-staf ie Den Helder en Amsterdam; Kapitein-luit. ter zee Bïand van de Berg, dief der Militaire Kustwacht en Draad looze Telegrafie, opvolger van den overledene: Luit. ter zee le klasse J. A. Brouwer, hoofd van de monteurs-opleiding; Luit. ter zee lc kl. Kcyzer, adj.-chef van de Militaire Kustwacht: Luit. ter zee le kl. De Graaff. gedetacheerd bij de Hoogere KrijgsschoolLuit. ter zee 2e ld. Scholten, adj-chef Draadlooze Telegrafie; Ge- pens. Schout bij nacht M. W. vau Voss; Offi-1 cier van de Administratie le kl. Winkelman, vertegenwoordiger vau den commandant def Mariniers-kazerne te Amsterdam; Luit. ter ze© le H. Roozendaal, dief van het Miinen-detadie*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2