Levensmiddelonvoorzienmi buitënland SCHOL, BINNEiVLAND Brandstoffendistributle. Nederland en België ifc.L.Y.M. DINSDAG aS AUGUSTUS <9121 42ste JAARGANG No, 10035 ÜE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEivl - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELINa „DRUKKERIJ" No. 1748ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING een pond schol GEMENGDE BUiTtNLANDSCHE 'lBERICHTEN UWE HAARLEMSCHE COURANT De Directeur van het Gemeentelijk Levens- middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Wcensdag *7 Augustus I9i9 van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon 9316 a 22 cent per pond. op vertoon van VlSCUiKAART No 8001—12000 in de Gem. Vischhal, De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. PRUZEN LANGE TURF. De maximumprijzen waarvoor de losse turl z.g.n. aanmaakturf door de handelaren verkocht mag werden bedraagt per 100 stuks afgehaald f 2.40; thuisbezorgd f 2.60. Deze turf kan in elke hoeveelheid zon der bens betrokken worden. Directeur Brandstoffen-Bureau, R CL J. (WILLINK. alleen omdat men den natuurlijken weg niet heeft willen volgen. Laten wij er ons niet al te bezorgd over ma ken; ae roode heer en, die dezen toestand ge schapen hebben, zullen er ook den last van diagen." Wij gaan nu met onze groote minder heid van 13 man frissche oppositie voeren in den Raad," aldus sussen zij hun teleurstelling over den loop der onderhandelingen in slaap. Welnu, aan die oppositie zit een zwakke zijde. De publieke meening is niet op haar hand. Bij iedere critiek zal van zelf het verwijt los komen waarom hebt gij dan zelf geen deel genomen aan het dagelijksch bestuur, als gij het zooveel beter weet; gij hadt daartoe toch de macht! En tot den eenvoudigste zal het ten slotte doordrin gen, dat de roode heeren alleen tot regeeren be reid zijn, wanneer zij geen sterke tegenpartij te genover zich weten. Met anderen samen te wer ken aan een gemeenschappelijk gemeentebelang, daar passen zij voor: men speelt den dictator of bepaalt zich tot negatief werk. Ziedaar hoe de Haarlemsche S. D. A. P. zich nu scherp in het publiek laat zien. Onze Katholieke voormannen in 'Haarlem, die onder buitengewoon moeilijke omstandighe den met zooveel succes een gemeente-politiek hebben gevoerd, geheel passend voor onzen tijd, behoeven zulle een oppositie niet te duchten. Men vreest wat sterk en moedig is; welnu, kracht en moed blijken nu juist niet de eigenschappen te zijn van de roode raadsfractie welke thans zon der redelijken grond alle verantwoordelijkheid van zich afschuift en zich zelf tot oppositie procdameert. beiders van de spoor wegwerk plaatsen, te Ber lijn en voorsteden, cewaarseuwd tegen diefstal van metaal, werktuigen enz. door de werklie den. Deze waarschuwing heeft onder de arbeiders groote verontwaardiging gewekt. Onmiddellijk worden vergaderingen bijeengeroepen om tegen het miinisterieele schrijven te protesteeren. En in een dezer vergaderingen, bezocht door 5000 werklieden, ging het zeer rumoerig' toe. Zulke beschuldigingen kou men niet op zich laten zitten, enz. enz. Maar een lid van den arbeids raad constateerde, dat deze diefstallen inder daad zoon omvang hadden aangenomen, dat de arbeidersraad het niet 'langer met zijn ge weten^ in overeenstemming kon brengen het stilzwijgen daarover te bewaren. Van mensc-he lijk standpunt kon men het begrijpen, dat arbei ders brandhout mee naar huis namen, maar het mocht niet langer geduld worden, dat open lijk stukken metaal van waarde en werktuigen uit de werkplaatsen weggesleept werden. De arbeidersraad heeft aan de uitgangen van de werkplaatsen mannen geposteerd, dia controle' t)6 moesten oefenen, en do ergste diefstallen ver hinderen. liet is gebleken dat aan deze dief stallen vooral de jong© arbeiders zich schuldig maken. Een ander lid van den arbeidersraad klaagde over den onwil bij vele werklieden om te wer ken. Hun „werken" herinnerde meer aan sabo- teeren dan aan repareeren. Voortaan zal men deze iuilaiken tweemaal waarschuwen. Helpt dit niet. dan worden zij ontslagen. tend d(Oor drie compagnieën van het Sussex- regiment, dat uit Portsmouth was aange voerd, omsingeld in het park waar zij den nacht hadden doorgebracht. De omsingelende troepen waren uitgerust met machinegewe ren en bajonetten. Aan de muiters werd toen een uur gegeven om zich te onder werpen. Toen dat uur verstreken was zon der dat zij zich haddien overigegeven, wer den allé 200 gearresteerd. Zij boden geen feitelijken tegenstand. De .Warwizks waren allen jonge troepen die na verstreken ver lof naar Frankrijk zouden terugkeeren en nu vreesden dat zij in weerwil van alle be loften naar Zuid-Rusland vervoerd zoud,an worden. Een lang onderhoud van een de putatie der troepen met een generaal had' geen resultaat tAlle „stakersbleven "on vermurwbaar. De Gloueesters die naar E- gypte zouden gaan „staakten uit sympa thie". Verantwoordelijkheid „Wij zijn aan de ketenen vau ut macht ge smeed, moeten zware verantwoordelijkheid dra gen en het gelukkige kinderland van de oppo sitie ligt ver, ver achter ons Aldus luidde eenige maanden geleden de eer lijke verzuchting van het Duitsche sociaal-de- mocatisohe hootdblad de „Vorwaerts", toen de S. D. A. P. bij onze Oosterburen zich door den uitslag der verkiezingen genoopt zag om met andere democratische partijen het landsbewind te aanvaarden. In een zelfde positie verkeerde de Neder- landsche S. D. A. P. na de jongste verkrezrngen voor de Gemeenteraden in ons land. Ook hrer wees de stembus uit, dat de roode heeren in tal van gemeenten verplicht waren met andere par tijen mede de verantwoordelijkheid van het stadsbestuur te dragen. Maar onze vaderland- sche S. D. A. P. die nog maar steeds niet het dubbelhartige in haar karakter overwonnen heeft, dat zij van haar leider Troelstra heeft geërfd, was mindr erlijk dan de Vorwarts en trok niet zoo royaal de eenig juiste conclusie uit de verkiezingen. De verantwoordelijkheid dragen.... ja, dat wilden de heeren welmaar enkel op, hun ma nier! En die manier was een zeer vreemde: voor iedere gemeente, waar wij de bestuursverant- woordelijkheid aanvaarden, zullen wij voor schrijven, hoe de stad in de komende vier jaren, geregeerd moet worden; aldus 'besliste het roode Ainhemsche congres. Onze Hollandsche S. D. A. P. verstond dus onder „verantwoordelijkheid dragen" niets anders dan alleen den baas spe len. Met den meesten nadruk hebben wij van den beginne aan tegen dezen opzet gewaar schuwd. De katholieke partij in Haarlem stelde zich aanstonds schrap tegenover de looze tactiek der S. D. A. P. en zij smaakte het genoegen bijna alle andere politieke groepen haar voorbeeld te zien volgen. Zonder onbescheidenheid mee- nen wij wel te mogen beweren, dat de cordate houding van de grootste, de Katholieke, groep van invloed is geweest op het stelling nemen van de andere politieke partijen. Men liet dus hier in Haarlem de S. D. A. P. met haar urgentieprogram alleen staan. Wat w'j reeds meer dan twee weken geleden schre ven is voor de Haarlemsche roode partij let terlijk uitgekomen: zij is schaakmat gezet. Pu de houding van de uiet-socialistisohe groe pen heeft dit merkwaardige effect, dat het nu voor de heeren Nagtzaam c.s. een „buigen of barsten" werd. Immers onze in politicis nog vrij jeugdige Haarlemsche roode leiders liepen na de openbaai making van hun niet onhandig sa- nengesteld urgentieprogram te hard van sta cel. En dat was hun fout. De meer ervarenen .ls Wi'baut en de Volkredactie zorgden tijdig een achterdeurtje open te hebben en verklaar den, toen zij zagen, dat het mis ging loopen met de urgentieprograms: „zie eens, met zulke dingen valt altijd te scharrelen; je kan er wat 'bij en wat af doen!" Maar toen hadden de weren Nagtzaam en Reinalda reeds in 't pu- 'c ver!condigd: aan ons urgentieprogram wn" ileSIi00ds noK een ander mooi rood ding rlen i?,-,, gevoe£d. maar er kan niets van wor- lïctw—en0men" hebbende ,en ultimatum en als zoodanig verslaan. '^-socialistische groepen het ook En nu gold het voor a» Wethoudersstoel in de h, begeengen naai om óf wel bij. te draaien'P'Al' dat het zoo kwaad niet ^iHennen te Af ,.,„i "y?°eid was met dat re ce de schouders te nemen, van de Wethouders^ urgentieprogram, of wel aan den waagden opzet vast te houden en na df weife* ruig der andere partijen om het roode 7 r.,.11x. ««-mor. won Ha \Y JUK Ks, af te zien. Zooals wij gisteren meedeelden hei n'1 de 'eiders der Haarlemsche S. D. a. p.' de nnf!rte gekozen. Zij konden moeilijk anders- eerste 'Jnk eu llet partijbelang had bij, hen het tiek en na^ K (llet verkeerde) gesproken, poli- Jen Partijbelang eischfe nu ook vol te hou denei4 de'171'ts.ciien den dwazen toestand bele digd is in !i(rr°, 77ractie niet vertegenwoor- s he dagelnksoh bestuur der gemekte ""T UIT DUITSCIILAND- Do Rijksweer. Gisteren deelden wij een en ander mee over een onderhoud van Noske mot een vertogen woordiger van de Matin. Noske heeft verder nog gezegd: Wij spannen alle krachten in om het ver- drag na te komen. Maar begrÜP toch in welke buitengewoon moeilijke omstandigheden ik, als minister van de nationale verdediging, ver keer. Overal in Duitsohland zijn nog Bolsje wistische nesten, en er komen er nag steeds bij, geloof ik. Een tweede revolutie is zeer goed mogelijk in den a.s. winter. De eerste heb ik kunnen onderdrukken, zoodat i;k voorkomen, heb, dat in het centrum van Europa een woestenij ontstond. Men moet mij dé middelen laten om, zoo noodig, een tweede maal te kun nen optreden. Noske verklaarde verder, dat hii .beschikt over slechts 400.000 man. welke strhdmaeh h;i veór April tot 100.000 man moet terug brengen. Ik verminder reedis de effectieven zeide hij, maar tegen 1 Oct.. wanneer het ver drag in werking, treedt, moet ik in twee mff.n den 150.000 man op straat zetten. .Voeg deze 150.000 man bij de weikeloozen, die wij reed-, hebben, en ge begrijpt hoe een communistisch blad dezer dagen kon schrijven, dat ..d© man nen, die Noske zal moeten ontslaan, onze gele deren zullen versterken." De minister vreesde, dat dit blad het bij het xeohte einde had. Met 100.000 man, ging hij voort, kan ik de rust niet in het land handhaven. Wüs mij den man, die, te midden van de economische crisis, na al de gebeurtenissen, welke het land geschokt heeft, midden in den winter, terwijl er gebrek is aan werk en levensmiddelen, zuik een verantwoording op zich zal nemen! Ik zal dat niet doen. Herhaaldelijk heb ik er op aan gedrongen, dat de Entente bevoegde personen zou aanwijzen om met mij dat vraagstuk op te lossenmaar zoolang geen zoodanige commis sie is benoemd, meen ik niet het recht te heb ben daarover met iemand te spreken. En toch verzeker ik u, dat de gevolgen van hetgeen men van mij eischt, zich krachtig kunnen doen gevoelen in geheel Europa. Vervolgens wees Noske op de dringende noodzakelijkheid van de spoedige repatrieering der gevangenenhii waarschuwde voor een poodeloos vasthouden der lieden, waardoor in Duitsohland geweldige haat en wrok wordt ge kweekt niet alleen, maar ook de positie van de reactie wordt versterkt. Thans reeds be schuldigt deze de regeerin.g zich niets gelegen te laten liggen aan deze quaestie, om zoodoende het volk tegen haar op te zetten. Denkt aan de gevolgen in verband met de a.s. verkiezin gen, waaraan thans ook de vrouwen en doch ters dier krijgsgevangenen meedoen. De hou ding der Entente, die mij dwingt hulptroepen aan ae Spartacisten te leveren, versterkt aan den anderen kant de rechterzijde en vroegere militaire partij, door haar een wapen in han den te geven tegen de republikeinsche regee ring. Ten slotte besprak Nosko den eisdh tot uit levering der officieren, waarbii hii betoogde, dat de Entente tot dusverre geen enkel con creet geval ten laste der Duitsche officieren heeft aangevoerd. Met een beroep op de ge voelens der Fransche officieren verklaarde hij, dat hii niet aan een leger kan vragen ziin tusschenkomst te verleenen om zijn eigen chefs aan een vijandelijke rechtbank over te leveren. Dat zal ik nooit doen, zeide Noake. Hii achtte dit een moreele onmogelijkheid. De minister eindgde met nogmaals met klem erop te wijzen, dat hii de gernge maoht, waar over hii beschikt, hard noodiig heeft om het land te behoeden voor anarchie, welke de ten uitvoerlegging van het vredesverdrag in ge vaar zou brengen. ,,Gij moet geen dood© maken van een land, waarvan git herstel verwacht, zonder hetwelk gij zelf ook niet een nieuw loven kunt beginnen." Stelende rjjkswerklidden'. De Pruisische minister van spoorwegen leeft in een communiaué. gericht tot de ar- JIT FRA»NKRIJK. Pi» .verrader van miss Cavell. L^en is te Parijs voor den -zesden krijgsi raad het gecang begonnen tegen Quien, den man, die er van beschuldigd wordt miss! Cavell bij de Duitschers aangebracht te heb ben. .Qui-ea was te Brussel gekomen, ont snapt uit Charleroi. Te Brussel werd hij dcor miss Cavall opgenomen. Het Laatste Nieuws, liet Brusselsehe blad. deelt omtrent Quien nog een en ander mede] y a ar aan het volgende u ontleend: Quien, George.Cast on, wordt beschuldigd' miss Cavell, mevrouw Louise Tlvuliez, van Rijsel, gravin de Belleville (beiden naar Duitschlamd weggevoerd), den heer Bancq doodgeschoten en anderen aan de Duit schers verraden te hebben Quien is 40 jaar oud en afkomstig uit het Aisne-departemen-t, Om zijn lange ge stalte (1 m. 97) werd hij „de dubbele meter"' genoemd. Bij de mobilisatio zat liij in de ge vangen is van St. Quentin, wegens bedrog, In Sept 1914 kwam hij er uit en dadelijk' was hij goede vriend met de Duitschers, Hij ging met hen pit en genoot allerlei voor deel en. Talryke Fransclie, Belgische en Engetsohc officieren en s oldaten waren na den slag by" Charleroi van hun regiment verdwaald. Velen waren in het woud van Marmal verborgen/ en kregen in den nacht van de bevolking- voedsel. Al deze mannen wilden terug naar 't le ger. Een bond vormde zich om hen te hel pen. Jdi't moest in 't grootste geheim ge schieden. De vluchtelingen werden naar het kasteel Bellignies geleid aan de Fransch- Belgische grens, toebehoorend aan prins Re ginald de Croy. Daar kregen ze kleeren en .geld, werden dan naar Bergen geleid en verder naar (Brussel. Men weet, hoe miss Cavell er. dan voor zorgde, dat ze Nederland bereikten. Elk der bovengenoemde personen had bij dezen gevaarlijken arbeid een zekere be paalde rol. Eenige onvoorzichtige woorden van een boerin bij Landrecies brachten Quien op 't vermoeden van het bestaan dezer organi satie. Als Fransch offi?ier bcod hij zich op de hoeve aan. O, zei deze, als ge naar Nederland wilt, gaat ge maar met groeten naar .M. Maillard, te Marodes. Zoo kwam Quien verder, eerst te Maroilea, dan op het kasteel Bellignies, vervolgens te (Bergen en eindelijk iu t gesticht van miss Cavell te Brussel. Toen deed Quien al vreemd. Hij stelde zijn vertrek naar Nederland uit, gaf einde lijk toe en overschreed de grens. Hij bleef slechts twee dagen in Nederland. Eenige dagen later hadden de eerste aan houdingen "plaats, en weldra waren alle le den der geheime vereenigii g ia de. macht der Duitschers. De debatten zullen verscheidene dagen duren. Agitatie onder de negars- N. Y. Times" meldt uit Washington, dat er een campagne is begonnen, volgens het blad gesteund door bols je w ik i en andere radicale elementen, om het zèlfbeschikkings recht te eischenn voor de negers over de geheele wereld. Volgens het blad der negers te New-York, is'er een comité gevormd teneinde de zoogenaamde „West.Indische fe deratie" te steunen. Genoemd blad! jprijst Le nin en Trotzky en zegt, dat de negers van hen de emancipatie van de zwarte volkeren der aarde verwachten. DE KOLENNOOD IN EUROPA. IBetere vooruitzichten. Loucheur en von uersner, het hoofd der Duitsche delegatie te Versailles, hebben gis ter met Hoover overleg gepleegd over de voorziening van Europa met steenkool. .Wat het inijnbekken van Boven Silezië betreft, verzekerde von Lersner dat dé Duitsche re- gëering alle mogelijke concessies doet om de rust te herstellen. De Poolsche regeering treedt ook verzoenend op. De laatste tele grammen gewagen van een toenemende ver betering- van den toestand In .die meeste mynen heeft de helft van de werklieden dien arbeid hervat. Loucheur zal de volgende week te .Ver sailles confereeren met Bergmaan, directeur van de Deutsche Bank, die inzake die leve ring van Duitsche steenkool aan Frankrijk Duitschland zal vertegenwoordigen voor. dé commissie van herstel. Spoorwegongeluk. Tusisehen Pau en Ortez in het Zuid-Oosten van FVaaukrijk, heeft een spoorwegongeluk plaats gehad. Van een expiresstrein, van Lcurdes komenide in de riohting van Bor deaux, liep de zevende wagen door onbeken de oorzaak uit de rails. De trein ontspoorde. Er zijn dooden en gewonden. De dokwerkers te Marseille hebben de algemeene staking afgekondigd. eerst naar de tentoonstellingsgebouwen bege ven en vervolgens naar het vliegterrein, al waar, als gewoonlijk, demonstraties van Ne- derlandsohe en buitenlandsche vliegtuigen zullen plaats vinden. De rondvlucht, welke op Donderdag a.s, was bepaald, is uitgesteld tot Zaterdag a.s. REGEERIN GSM A ATREGELEN TEGEN DE DUURTE. Aan de- mededeelingen van den Minister van L., X, H. cntleenen wij nog 'het vol gende: De Zuivelproducten, j.en einde te zorgen, dat de melk dezen win ter niet tt duur zal worden, zal de Minister den melkboeren goedkoop veevoeder doet- verschaffen, dat door de reodiers tegen een zeer matig tarief wordt ingevoerd. Met boter-produc-anten is een overeen komst getroffen, waarbij dezen op zich nemen niet alleen voldoende melk voor de groote steden aan te voeren, maar ook voldoende bo- ter-voorraden op te slaan. Wat de kaas betreft, ten opzichte van dit product is neg geen bevredigende regeling getroffen. Er is een groote speculatie in dit product ontstaan, en cm deze stop te zetten, is tot nog toe de uitvoer geweigerd. Immers, als voor kaas lioogere prijzen kunnen bedon gen worden dan voor boter of melk, dan ontstaan er bij do boeren natuurlijk een nel- ging om kaas te maken en dientengevolge een schaarsohte van metlk. Door de weigering van uitvoer loopen de prijzen der kaas to. mg. Toch zijn zij nog niet genoeg gedaald en nog niet in overeenstemming met de prijzen van melk en boter. Indien aan de speculatie geen einde komt, zullen andere maatregelen noodig zijn. Daardoor ontstaat echter het ge vaar het bedrijf te ontwrichten en de nei ging tot knoeien in de hand te werken. Zoo bijv. het verbod van kaasmaken. Hierdoor zou groote ontwrichting ontstaan in dit zeer nuttig bedrijf. De bedoeling der Regeering is, voor de producten van Nedlerlandisohen bodem een matigen uitvoer toe te staan, ook om de bui tenlandsche markten, die we in de toekomst noodig hebben, niet te verlaten. De Minister wees er in dit verband ook nog op, dat opheffing van distributfl erna af regelen in het algemeen geen stijging van prijzen heeft veroorzaakt, een sprekend voor beeld daarvan leveren de boterprijzen, die na de intrekking dier maatregelen aanmer kelijk zij'n gedaald. De duurte en de middenstand. Bij iiet ter sprake brengen van de hoogo groente/prijzen werd er op gewezen, hoe in artikelen -van sommige bladen en vooral in ingezonden stukken de algemeene prijsstij ging voor een niet gering deel aan den mid denstand wordt toegeschreven, <üe ongemoti veerd hooge prijzen en groote winsten zou eisohen. Ofschoon zonder twijfel in enkele gevallen wel eens te hoogo winst gemaakt wordt, meent de minister dat, in het algemeen ge- Da Belgische troepen hebben officieel I sproken, de t-usschenhandal niet zulke groote ROEMENië EN DE ENTENTE De Entente h.ccft opnieuw een nota aan de Roemeensche rag-eerm-g gezonden, welké evenals de vorige betrekking heeft op de bezetting van Hongarije en de reqitisities in dat land De nota verlangt van Roemenië inachtneming vap liet beginsel, dat bij alle vradcsonderaanti'eIiogcn vc.01'opstaat, t. w. dat geen mogendheid op eigen houtje zich. schadevergoeding mag verzekeren. Dat is een bevoegdheid van de Entente mogendheden ge zamenlijk. Bijgevolg ncodigt de Entente d|e Roemeensche regeering uit o-pgave te doen van alle requisites en schalde vergoedingen, aan Hongarije opgehg-J. Deze zullen geheel of gedeeltelijk in mindering! wordpn gebracht van het aandeel dat bij het vredesverdrag met Hongarije aan Roemenië wordt toema kend. UIT ENGELAND, Stakende freonen. 200 man Gloueesters en .Warwicks, die gis, teren weigerden zich te Southampton in te schepen omdat zij vreesden dat zij naar, Rus bezit genomen van de stad Malmédy. _f_ 1 - 'J-JLLli'«| De vertrouwleyke nota van Hymans. Men seint uit Brussel did. 25 dezer: De Vlaamsche pers blijft eensgezind den om zendbrief van het ministerie van buitenland sche zaken een schandvlek noemen. De Bel gische „Standaard" te Brugge schrijft: Het essentieele wordt niet gelogenstraft. Dat het stuk de liandteekening niet draagt van den minister doet niets ter zake. Bui ten den minister om werd uit stuk niet ver zonden en hij blijft verantwoordelijk voor de daden van zijn ministerie. Door dit stux blijkt klaar, dat, niettegenstóando zijne be weringen in de kamer de minister toch een verborgen aim-exatie-campamio richtte en leidde. Het socialistisch blad „Vooruit" te Gent, vraagt eveneens duidelijke uitleggingen en legt nogmaals den nadruk op ihet feit, dat 't Belgische vol!k en de arbeidende klasse van geen annexatie willen weten en zich er ten krachtigste tegen zullen verzetten. land zouden worden vervoerd zijn vanoch lus- rem ich- Di De Koningin en de Prins op de E. L. T. A. Do Koningin zal Woensdag a.s. 27 Augus tus, de E. L. T, A. bezoeken, vergezeld van den Prins der Nederlanden. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik komen met den trein van 1.39 aan het C. S. te Amsterdam aan, waarna zich het koninklijk echtpaar naar het Paleis op den Dam zullen begeven om daar een korten tijd te vertoeven. Daarna vertrekt H. M. per mo torboot van den Java-Boscksteiger naar het Elta-terrein, waar zij ca .3 uur zal aankomen. De duur van heit bezoek aan de Elta zal ongeveer twee uur bedragen, waarna de te rugreis op dezelfde wijze zal geschieden. Gedurende de overtocht van H. M. naar 't Elta-terrein, zal door watervliegtuigen wor den gedemonstreerd boven het IJ en worden geland in of bij de hydrohaveu. EeüPvan de hangars op het vliegterrein zal voor de ntvangst van H. M. p bet vliegter rein. worden ingericht. Direct na aankomst zal de koningin zieb winsten maakt. Men mag niet vergeten, dat ook voor den .middenstand die kosten en de las/ten veel zwaarder zijn geworden en men kan het de zen niet ten kwade duiden, wanneer hij rede lijk het hem toekomend deel opeiseht. Boven dien valt op te merken, dat verbruilksver- eeriigingen als „Eigen Hulp" prijzen steiley, die of hooger boter bijv. of zeker niet lager zijn dan in tal van winkels. Als de vereenigdng „Eigen Hulp", die op altruïsti sch en grondslag rust, welker bestuurderen weinig of geen salaris genieten en die geen onmogelijk hooge dividenden uitkeert, meent haar prijzen niet lager te kunnen stellen, dan/ komt men tot de overtuiging, dat de midden stand niet zoo hooge winsten maakt als be weerd wordt. De kleerenvoorzieniug. Een zeer moeilijk vraagstuk is de kleeren- voorziendng, omdat de grondstoffen ka toen en wol van het buitenland moeiten worden betrokken, zoodat voor die grond stoffen de wereldprijs geldt. Als kleine af nemer kunnen wij op dien prijs geen Invloed uitoefenen. Wel zou door het stopzetten van den export, kunnen getracht worden den prijs der fabrikanten te doen zakken, maar wijl onze nijverheid een export-nijverheid is, zou dit gepaard gaan met werkloosheid. En dan vielen we weer terug in die werkloos heid, welke thans voor een belangrijk deel i? bezworen. Toch worden maatregelen voorbereid wel ke tegen een te groote prijsverliooging zullen waken. Maar ook hier kan men door te t'orsch ingrijpen van overheidswege slechts andere kwalen verwachten, weinig minder dan wellicht de duurte. Suiker, Omtrent dit artikel, zeide de minister, dat hij maatregelen hoopt te kunnen nemen, dat de prijs van suiker, niet of althans niet be langrijk zal «tijgen. Fruit De prijs van fruit, die zeer was opgeloopen, is, zoo merkte de minister op, door de laatste regeeringsmaatregelen, waardoor voorge schreven is, dat een deel van den oogst ia ons land blijft, belangrijk gedaald. Aardappelen, De minister deelde omtrent de aardappel- voorziening mede, dat hieromtrent een bij zondere regeling zal worden getroffen. Het voornemen bestaat, om aan coöperaties en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1