Levensmiddeienvoorzieiimi SCHOL en POON BINNENLAND af Brandstoffendisiriuutie. OPRUIMING SCHOENEN Nederland en België BE E.L.T.A. Luchtverkeer. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1919 42ste JAARGANG No. IÖO 36 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON I426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen een pond sciioi of een pond poon, 1 H.L. Cokes nO fó.G. Spuinkooifefpiketien. X Het Amsfepdamsche avontuur P. Ml. r «f EEHUIJStH BARTELJORISSTRAAT 27. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 1 De Directeur van het Gemeentelijk Levens- tiiiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op, Donderdag 28 Augustus 19i9, van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per perse oil 9350 a -22 cent, per pond, a 15 cent per pond op vertoon van VISCHKAART No. 12001—16000 in de Gem. Vischhal. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Zomerrantsoen voor woningen zonder ga aansluiting. Van af 1 September 1919 tot en met 30 -September d.a.v. kunnen de houders van eer* zom errantsoenkaart b etrekke n Op bon 9 Op bon 10 Er wordt nogmaals de aandacht op ge vestigd, dat de bonnen, 5, 6, 7 en 8 na 31 Augustus 1919 niet meer geldig zullen zijn De bonnen 9 en 10 vervallen met ingang •an 1 October 1919. 9336 R. C. J. .WILLINK. Directeur Brandstoffen/Bureau Het verloop van de proteststaking der ge meentewerklieden te Amsterdam laat nog geen volledige beoordeeling toe, omdat wij nog niet weten, welke houding het dagelijksch bestuur van de hoofdstad tegenover de stakers zal aan nemen. Toch veroorlooft het optreden der ge meentebeambten al wel reeds eenige bemerkin gen. De daad van de proteststaking is een misda dig avontuur, dat niet genoeg kan worden afge keurd. Gemeentewerklieden weten nu eenmaal, dat, wanneer zij in overheidsdienst treden, staken ongeoorloofd is. Ook al zouden zij de noodzakelijkheid van dit stakingsverbod een dringende maatregel in het algemeen belang niet volkomen beseffen, dan nog begaan zij met neerleggen van het werk niet minder dan mis dadige contractbreuk. Het stakingsverbod is hun vóór het in dienst treden bekend. De proteststaking, die wat het stopzetten van het tramverkeer betreft, helaas geslaagd ge noemd moet worden, is verder een klap in 't gezicht van het radicale Gemeentebestuur en wel om twee redenen. Men mocht verwachten, dat het een dagelijksch bestuur met twee roode Wethouders en een ultra-democratischen Ge meenteraad gelukken zou althans op het stuk van loon- en arbeidsvoorwaarden voor het ge- Ween tepersoneel een regeling te treffen, die door de arbeiders zelf niet zoo gemakkelijk kon wor den'bespot. En gisteren verspreidden de stakers met duizendtallen strooibiljetten, waarin o.m. werd betoogd, dat de Haarlemsdie loonregeling voor gemeentepersoneel verre staat boven die der hoofdstad. Dit ongezochte compliment moge net scheidende bestuur van Haarlem nog even opstrijken. Het zet de critiek van de Haarlem- sche roode heerea wel aardig in 't zonnetje. Maar 't is niet onze grootsie grief tegen de Amsterdamsche vroede vaderen, dat zij geen meer bevredigende loonregeling kouden tot stand brengen een ieder moet roeien met de riemen die hij heeft veel bedenkelijker lijkt het ons, dat het dagelijksch bestuur van een groote stad als Amsterdam niet bij machte schijnt zijn gezag tegenover zijn personeel te handhaven. Wat daar gisteren in de hoofdstad geschied de, mag veilig voor een niet gering deel gewe ien worden aan de slapheid van het daneliiksch bestuur. De anarchistische pipm„r.i i - gevaarlijk spel: onder uenten ?"Jven .li. ULr net fXPmpPnfArvprcrmaa! jieneerleggen voor andere politieke ma nifestaties, 1 Mei-bewegingen en dergelijke! Hoe dikwijls hebben wij de slapheid van den Amsterdamschen burgemeester tegenover de straatoproermakers niet moeten signaleeren- Dat gebrek aan kracht en dat binnenhalen- van de politiek in bestuursmaatregelen, wreekt zich thans. Luide hebben de Amsterdamsche stakers gis terenavond gejuicht: het is ons zóó goed beval len, dat wij het zoo spoedig mogelijk nog een keer over doen! Wat daar in Amsterdam omgaat stemt iot groote bezorgdheid. Zoo ooit, dan moet in dezen tijd van economische uitputting en ontreddering, van onderop en van boven af gestreefd worden naar orde en regelmaat, willen wij nog ooit uit de ellende van den ooriog loskomen. In het buitenland begrijpt men dat heel goed In het radicale Frankrijk worden de stakingen met geweld onderdrukt; in Londen sloeg nog onlangs een groot o-pgezette staking van politie personeel volmaakt fiasco alleen door het krach tig optreden van het gemeentebestuur, dat de stakers onverbiddelijk aan den dijk zette; in Duiischland drukken zelfs socialistische be windvoerders de stakingsbewegingen met ge weld van wapenen den kop in. En in onze hoofdstad zien de roode heeren de bolsjewis tische relletjes lijdzaam aan. Op een vraag van een verslaggever, of de stakers nu zoo zonder meer van ochtend in dienst werden genomen, luidde het antwoord van Wibaut: maar natuur lijk, zeer zeker! Van -bovenaf versterkt men de anarchistische elementen in hun overwinnaarsgevoel. En de hoofden van dienst klagen- steen en been, dat zij hun gezag totaal kwijt raken, omdat de straf maatregelen-, welke zij overeenkomstig de regle menten, op de belhamels willen toepassen, een voudig niet worden uitgevoerd. :t is wel een voorbeeldig huishouden, waarin twee socialistische Wethoudeis vader en moeder spelen nebben zij z?er kere wellust gebruiken zij hun mar-rn een zf" den Tegenover zulke verderfelijke woelwaters diende een sterke o-verheid te staan, met ruów gt-aat en stevige beginselen, wier handelingen door niets anders werden geleid dan door de verplichtingen van goed werkgever en het ge meentebelang. Maar de Amsterdamsche Wet houders van Arbeid en Bedrijven zijn zelf door Mi door verpolitiekt en al hun maatregelen wor den kennelijk beïnvloed door partijoverwegin- gen. Hoe anders te verklaren, dat de stakers van ove/heid staatVn06 vrij uit zi]n gegaan,? ^eIke hlm n rsonti ?iaar toe, dat een deel van •ren interven/' wegIo°Pt om te protesteeren te- Rusland en den ri" an<Jere mogend-heden in die straks hun J dwaasheden? Alleen zij-, gen partijgenoot en het weilc Os Siakang fe Amsterdam opgeheven. De Federatie van gemeente-werklieden en de algemeen© bond „De Pionier," hielden gister avond een tweetal op el-kaar volgende vergade ringen in de Beurs voor den Diamanthandel, waar besloten w-erd de 24-uurs-staking al-a gt- eindigd te beschouwen. De nachtploegen zou den evenwel nog niet aau den arbeid gaan ten einde het getal staekrs zoo hoog mogelijk op te voeren zoodat dus eerst hedenmio-rgen de arbeid 2ou worden hervat. Nog werd medegedeeld dat het bestuur de staking van gisteren beschouwde als den inzet eener langer© stalking welke zon worden ge proclameerd wanneer B. en W. niet aan de ge stelde eischen wilden gevolg geven. Afkeuring uitgesproken. Ln het St. Will ib ror dus - p a t ro n a a t te Am sterdam, vergaderde gisteravond de R.-K. Bond van gemeente-weriklieden. De voorzitter, de heer J. H. Heemskerk, hiel een korte rede tot de talrijke aanwezigen, waarin hij zijn leedwe zen en afkeuring er over uitsprak, dat de fede ratie haar leden tot staking heeft bewogen. De Kaholi-etoe bond wil aan deze staking niet mee doen, omdat de nieuwe raad nog niet bijeen is en over de nieuwe loonregeling nog geen be slissing ia gevallen. Het do-el van deze protest staking is slechts om de gemeente-werklieden het stakende leeren en ten begin van revolutie. De voorzitter constateerde onder daverend applaus, dat de bond niet bevreesd behoeft te zijn voor de Federatie en dat wanneer de Ka tholieke en Oristelijke mannen aan den arbeid gaan de staking moet worden opgeheven. De Christelijke gemeente-werklieden, welke een vergadering- hadden gehouden in het Gilde- huis zonden omstreks 10 uur eenige afgevaar digden,naar het St. WillibrorduiS-patronaat, die er met applaus werden begroet. De katholieke en Christelijke gemeente werklieden besloten hedenochtend onder alle omstandigheden aan den arbeid te gaan. De slappe houding van B. en TV. Naar aanleiding der groote ontevredenheid onder de directeuren der gemeentediensten, over het talmen van B. en W. in zake de door de directeuren voorgestelde strafmaatregelen tegen de .werklieden die op 21 Juli j.l. mee deden aan de z.g. sympathie-staking tegen de interventie der geallieerden in Rusland, schrijft „De Miaasb." ,,\Ve kunnen ons die ontevredenheid terdege begrijpen. Het uitblijven dezer beslissing van B. TTzal dien „Putsch" van gisteren in niet ge ringe miato hebben bevorderd. De gemeente werklieden moeten wel den indruk krijgen, dat zii ongestoord kunnen doen en laten wat zij' wil len en door de slappe houding van B. en W. tegenover het anarchistisch optreden van zekere organisatie ran gemeente-werklieden vervalt men van kwaad tot erger. Met den 'bes ten wil kan men er toch niet in slagen te be' wijzen, dat de gemeente-werklieden gisteren naar de staking als laatste middel hebben ge grepen. Het, was geen economische d-och een politieke staking." Tooneelljes uit de staking. De staking van het tramverkeer te Amster dam, veroorzaakte gisteren in de morgenuren, vooral voor de naar hun werk gaande arbei ders en ook tegen het aanloopen der kanforen groot ongerief. De straten waren allen onge woon vol. Op den Willemsparkweg had een groepje be kende effecten-mannen ïeeds eenigen tijd tever geefs op een tram gewacht, toen het bericht der staking bekend werd. Auto's waren ook niet te zien. Toen werd maar een juist voorbijgaande melkwagen gecharterd en reed het gezelschap onder groote hilariteit der voorbijgangers naar de city-. Later zagen we ook een vrachtwogen vol ge laden met gedupeerde tram-abonné's. Een bende van omstreeks 100 opgeschoten jongens in dienst der stadsreiniging, sommige in hun blauwe kielen, andere in Zondagsche plunje met een gepommadeerde lok over het voorhoofd, trok hedenmorgen door de stad, om werkwilligen te bewegen den arbeid eveneens te staken. Op den Nieuwendijk werd een vuilnis wagen aangetroffen, waarvan koetsier en hel per met een vloed van scheldwoorden werden bejegend. De slungels begeleidden den wagen een eind weegs met hun gehuil, doch toen de bestuurder zeide naar de remise terug te kee- ren, trok de bende af. De federatie van gemeente-personeel trok om streeks het middaguur met het vaandel voorop, door de stad. Op de N. Z. Voor-burgwal ontmoette de troep de auto der stakingsleiding waarin de heeren Wesselingh en Schilp met een tram-conducteur en een veerman als paladijnen troonden. De auto werd met gejuich omstuwd. Eensklaps riep een grappenmaker de stoet stond op de trambaan pas op voor de tram, waarop men naar alle richtingen uiteenstoof. Wethouder Wibaut deelde gistermiddag de volgende cijfers omtrent de staking mede. Van de 1461 arbeiders der gasfabrieken staken er 668, waarvan het meerendeel op de Westergasfabrieken. Bij de reiniging was de verhouding ongeveer dezelfde. Van faandelsin- richtingeni staken 130 van de 255 werklieden. Bij de G.t E. W. was het aantal eveneens zeer groot en oij; de tram overwegend. De wethouder deelde verder mede, dat B. en- W. nog niet hun houding hadden bepaald ten opzichte dezer staking. Naar verluidt, heerseht er onder de directeu ren der verschillende gemeentelijke bedrijven groote ontstemming over het uitblijven van het advies door B. en W. in zake bestraffing der werklieden, die op 21 juli hebben deelgenomen aan de proteststaking teoen de geallieerde in-' terven-tie in Rusland De directeuren hebben dit beschouwd als wegblijven zonder verlof. Een onderhoud met professor Struyeken. Voor zijn vertrek naar Nederland, heeft Staatsraad Struyeken, gedelegeerde voor Nederland, in de commissie van Veertien voor de herziening van biet vendirag van 1839, den Parijsellen correspondent van de „Tel." een onderhoud toegestaan. Hij bevestigde opnieuw, dat het vertrek der Nederlanders slechts een tijdelijk verblijf in Nederland geldt en dat dit vertrek abso luut geen afbreking van de ondarl1andetlin- gren of iets domoustratie fe bet eek ent. Staatsraad Struyeken voegde daraaan toe, dat de 1-o-op. der onderhandelingen volkomen normaal is en blijft, hoewel er niet veel voortgang wordt gemaakt. Hij oordeelt de opvattingen, die op het o-ogenlbdik in de Commissie van Veertien heensehen, zeer gunstig voor een -bevredigen de oplossing. De Belgen, zeide hij. kunnen niet verbaasd zijn civer het vertrek der Nederlanders; dit was in de laatste zitting der „Veertien", waar in het Nederlan-dische exposé werd voorgele zen, aangekondigd. Dit vertrek is zeer logisch. De eerste phase van die onderhandelingen, gevormd door de Belgische en Nederland se lie uiteenzetting, is voorbij. Nu de concrete arbeid van de commissie een aanvang gaat nemen willen de Nederlanders confe reeren met bun regeering. Prof. Struyeken deed opmerken, dat ook do Belgen tijdens de enderhandelingen één maal voor den duur van tien dagen zijn ver trokken. Hij verzekerde opnieuw, dat de vraagstuk ken, betreffende afstand van grondgebied van de baan zijn en verbaasde er zich over dat men in de Belgische pers steeds weer op deze punten terug komt, die in het geheel niet in het geding zijn- Wat de verklaringen, die de heer De Ma- ï'ecs van Swindereu in zijn uiteenzetting heeft afgelegd, aangaat, was hij van mee- nin-g dat diens antwoord volkomen klaar is en dat daarin geen enkele onduidelijkheid voorkomt. Zijn uiteenzetting hield^-hoewel ze eenige ironie bevatte, niets verbicterends of agressiefs in. Prof. Struyeken eindigde met te herhalen, dat de normale loop der onderhandelingen niet verbroken is, d-at het vertrek niet als een incident moet worden beschouwd en dat hij een bevredigende oplossing verwacht. Annexionistische bijeenkomst. Naar de „L. K." verneemt, beeft de beken de Waalsehe annexionist Jules Destrée Zon dag te Valkenburg vertoefd, waar hij een sa men-komst galiad heeft met den heer Ferd. ITust-inx, directeur van de zich zéér Belgisch betuigende „Kronijk". Do besprekingen te Parijs, Men s-eiut uit Brussel Zoowel de „Soir' als ln&tièmo Siéclo" doet uitkomen dat door de weigering van de Nederlands-cke gedelegeerden om verdere con cessies te doen, een toestand zou kunnen toela ten. Hoewe-l zjj het niet openlijk beweren, is het toch duidelii-k, d«t deze bladen aansturen op een geallieerde tussclior.komst in het Ne- derla ndsch-Be-lgisehe scechil. Zeker is dat zij gaarne zouden zien" dat de geallieerden op eene of andere wüzö druk oP Nederland zouaen uit oefenen om het tot mildere toezeggingen te stemmen. De verondersellinar is niet geheel ongewet tigd dat zulks ook ter sprake gekomen is in het onderhoud dat minister Hymans met 01e- menceau op Hymans zou hébben ingewerkt om België wat kalmer te stemmen, en sake eischen te matigen, of wel hem den steun van Frank rijk zou hebben toegezegd om Nederland tot verreikender toezeggingen te bewegen, ant woordde deze, dat hij eerder aan de laatste mogelijkheid geloofde. Intusschen moet liet lawaai in de annexionistische pers niet al te dramatisch worden opgevat, want hoezeer ook België grooter economische voordeelen en ver betering v-an zii no verbindingen zal p-ogen te bedingen, het zal toch eerder streven naar op lossing dan naar verscherping van het con flict. De vertrouwelijke nota van Hijmans. Men seint uit Brussel d.d. 2-6 aezer: In diplomatieke kringen schijnt men van meening te zijn, dat door het antwoord aan de Nederlands'che regeering verstrekt, w-aarbij ge wezen werd op de omstandigheid, dat d-e dafum van de geh-e-immissive anterieur is aan die van 4 Ju:ni. dat incident hieromtrent gerezen als gesloten kian worden 'beschouwd. Men gaat zelfs zoover, te beweren, dat op dezen datum het Belgsch ministerie van buiten]andache zaken nog het recht (sic!!) had, .om propaganda te maken ten gunste der Belgische territoriale eischen, omdat de raad v-an Tien deze nog niet had afgewezen. De dwaasheden van het Belgisch comité voor Nat. politiek. Uit Brussel wordt d.d. 25 dezer aan „De Misb." geseind Het Comité voor Nationale Politiek .ver klaart. dat sedert 4 Juni verscheidene Lim. burgsohe persoonlijkheden, die geheel in aan merking komen om hun volk te vertegenwoor digen, uitdrukkelijk het verzoek hebben gedaan tusschenbeide te komen, opdat de Belgische rege ering zich niet tevreden zal -stellen met een zuiver jurdische oplossing van de Li'ti ll urgsche kwestie en op ziiu minst zal verkrii- gen, dat de Limburgers op grond van alge- meeno beginselen op eerlijke wiize geraad pleegd zullen worden. H-et Comité verklaart verder, dat België eenstemmig een volks temming eis-cht. Het Comité verzoekt met klem aan de Belgische regeering niet de zware verantwoordelijkheid v-an het afbreken of tot aen besluit brengen van de Parijsche boap-rekingen op zich te nemen, zonder met beslistheid aan Europia een volksstemming verzocht te hebben. Op de Elta is gearriveerd generaal Bran- kers, directeur der Airco. De machine, waar generaal Brankers den tocht mee maakte, moest wegens een lek in de benzine-tank bij Schel- lingwoude landen. Een der machines heeft Maandagavond bij het dalen na een passagiensvlucht wegens een- motordefect een noodlanding moeten maken op een terrein even achter het vliegveld in een pol der. De machine bleef in de modder steken. De inzittenden bekwamen geen letsel. Zondagmiddag tegen 5 uur is zeer voorspoe dig op het vliegveld gedaald een Caproni-drie- delcker, die te 3 uur 35 te Antiwerpen was op gestegen. Bestuurder was kapitein Laurcati. Voorts waren met dit vliegtuig meegekomen de heer Baldi, civiel-vlieger, twee Belgische offi cieren en 2 mecaniciens. Het vliegtuig wordt voortbewogen door 3 Li- berty-motoren van 380 P.K. De schroeven zijn twee-blad-ig. Bij de landing was toevallig aanwezig de minister van Waterstaat, de heer König. Generaal Snijders verwelkomde de gasten na mens het Elta-bestuur. De groote machine met haar breede vlucht en haar keurige cagine in den vorm van een omnibus, tro-k zeer de aandacht. Vliegen op de Regata. Naar „Do Tel." meldt, is het vliegterrein op de Regata thans uitgebreid. Het heeft een grootte van 400 bij 200 meter. Men kan thans met elke windrichting opstijgen. Zondagavond werden nog 21 passagiers de lucht in gevoerd, terwijl het reeteerende aajn- tal candidaat-luchtreizigerfl legio sohijint te zijn. Het aantal bezoekers bedroeg Zondag j.l. 25000. Vliegdienst Hanslow-l'anjs. De Airo 4A neeft gistermorgen den dienst tusschen Hanslow en Parijs geopend. Het pas sagierstarief zal 21 pond zijn en- dat voor goederen 4.50 per pond. De Handley Page- dienst naar Parijs en Brussel begint 1 Septem ber; de toestellen zullen eiken Dinsdag, Don derdag en Zaterdag naar Parijs vertrekken en eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag naar Brussel. De Airodienst zal 2 u. 15 min. duren. F,en reis om de wereld per vliegtuig. Kapitein C. J. Glidden die pier auto 20.0-00 mijl heeft afgelegd door 39 landen, denkt er over per vliegtuig de reis om de wereld te ma ken. Hij is van plan alle punten aan te doen, welke hij op zijn automobieltoer om de wereld heeft bezocht, welke 8 jaar in beslag nam, maar waarvoor hij nu 1 of 2 jaar denkt noodig te hebben. Belasting van vermogensaanwas. Door het Veaibond van N-odurla-ndsclie Fa- b rik a n-ten-V er e enlgl ngen is aan den Minis ter van Financiën het volgende telegram verzonden: „De indiening van ontwerp wet tot belas ting van vermogensaanwas hooft ons aller- pijnlijtkst verrast. Sinds instelling van den Nijvei'he'idsraad had mogen worden verwacht dat een ontwerp van zoo klemmende beteeke- uis v-oor de bestaansmogelijkheid van die Ne- derlandsdhe nijverheid niet bij de Staten- Generaal ware aanhangig gemaakt dan na overleg inet den, Nijverheidsraad. Met innig INGEZONDEN MEDEDEELING. leedweezen const-ateeren wij, dat Uwe Excel lentie dit overleg heeft vermeden, aldus de nijverheid dwingend dit haar onaannemelijk ontwerp o-penibk met alle baar ten dienste staande middelen te bestrijden* opdat deze steeds belangrijker wordende tak van het Ned-erlandscho bedrijfsleven niet van haar levenssappen worde beroofd." Dierenbescherming, Doo-r de directies dor Ned. Spoorwegen is bepaald, dat personen, die zieb behoorlijk kunnen legitimeer en, dat zij aangesteld zijn door de Ned. ereeu. tot Bescherming van Dieren, op de veeladingen der stations kun nen toegelaten worden om zich te vergewis sen of het laden en lessen beh-coriijik ge schiedt, om zich te overtuigen van aen staat, waarin het vee aankomt en voor ande re zaken, die zij uit eigen waarneming kun nen vaststallen. Inlichtingen omtrent den duur der plaatsgevonden transporten, het al of niet aanwezig zijn van geleiders, het aan tal dieren dat in een wagen geladen is ge weest, enz. mogen door het personeel niet verstrekt wórden. Voor deze inlichtingen moet worden verwezen naar de afzenders of ge ad-r e ssee 1* d en Vliegen op de Regata, Gisterenmiddag is op de Regata wederom een Duitseh vliegtu-ig geland. Het werd be stuurd door den piloot Ernst H-e-idemeijer, die met den heer August Bunmann als pas sagier gistermorgen ondanks het slechte weer, te 10.30 in Berlijn was opgestegen en na een tusschenlandiug te Apeldoorn om half zes op de Regata aankwam. Het toestel der Norddeutsche Luftverkcibr- gcsellsehaft is aangekocht voor de te Amster dam gevestigde particuliere vliegtuigenon- derne-ming van den heer de Boer. Met het toestel, dat slechts voor één passagier naast den bestuurder plaats biedt, zullen vluchten worden ondernomen. Yiieghaven Oekenburgh. Naar „De Maasbode" verneemt, werkt de Maatschappij, die zich gevormd heeft om van het landgoed Oekenburgh een vliegha- ven te maken met een Engelsch kapitaal va-n twee-honderd millioen gulden. De bedoeling is ook een geregelde verbinding met Enge land en andere plaatsen tot stand te brengen. De toestand der visseherij te IJmuiden. In een onder voorzitterschap van den heer J. F. KLeroq te IJmuiden gehouden buiten gewone algemeene vergadering der Vareem- -ging van Reeders van Viseohersvaartuigen ■werd behandeld het protocol der oinderlhan delingen, bevattende de voorstellen, die door de commissie uit Duitsehland waren madege bracht, betreffende het zenden van schepen na-ar Geestonninde en den afzet van yisch naar Duitsehland. De vergadering was een stemmig van oordeel, d-at deze voorstellen in ieder opzicht onaanneembaar waren. Be sloten werd aan d.en Rijkscommissaris te be richten, diat de vereeniging hierop niet kan ingaan; dat zij blijft staan op het standpunt -dat slechts één goede oplossing denkbaar is, n.l. de vrijhandel, waarom daarop nog eens met nadruk wor-dt aangedrongen; dat de Ver eeniging bereid blijft te onderhandelen wan neer de Reichsfisobversorgung bereid is be tere voorwaarden en hoogere prijzen toe te staan, zoodat het bedrijf tenminste loonend kan worden uitgeoefend en dat ingeval de Reichsfischversorgung met een beter voor stel voor den dag komt, de vereeniging des- gewenseht bereid is opnieuw een commissie naar Berlijn te zenden oan in nader overleg te treden. Aan de vergadering werd mededeelin.g gedaan van het door do afgevaardigden uit gebracht rapport over de reizen der carriers naar Londen. Besloten werd momenteel niet verder hierop in te gaan, maar hiermede re kening te houden bij hetgeen verder zal wor den gedaan. Bij de behandeling der financieele voor stellen der Coöperatieve Vischafzetvereeui- gi'ng weird op voorstel van één den leden be sloten deze nog aan te houden totdat een ge motiveerd voorstel, houdende een algemeen werkplan, zal zijn ingediend. Verder werd besproken bij de regeering aan te dringen op maatregelen in verband met de aanvoer van vreemde haring en op opening van.de Engeische havens aan de Oostkust voor de Nederlandsehe visschers. Ook werd besproken de noodzakelijkheid oan 'bij vernieuwing aan te dragen op vermin dering der consentrecht.cn op vexsche viseh, zoo althans algemeone afschaffing niet mo gelijk is. Bij de thans geldende prijzen is dik wijls dit consentrecht tien en meer procen ten van de waarde. Ten slotte werd door één der aanwezigen nog de aandacht govestigd op het feit, dat het hieT onmogelijk is kolen in te voeren uit Engeland, terwijl er zulk een gebrek is en dat straks de Engeische drifters bier zullen komen met bun eigen voorziening om bier uit Engeische sekeipen goedkooper te kunnen laden en daarmede de Hollandscke visseherij dood te coneurreeren. Ook hierop zal de aandacht der regeering worden gevestigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1