Kerk en School Orde en Arbeid Sport en Spel Leger en Vloot Gemengd Nieuws X Vragenbus HAARLEM 13.50 10.90 8.90 6.90 5.90 BERICHTEN Geen oorfoyskwaiiteiten. VERKEER EN POSTERIJEN Jg ckisisaanhelbgenhedJJN. LJ UIT ONZE OOST XORTE BERICHTEN. UIT ONZE VORIGE OPLAAG 'EEREM- MODE- ARTIKELEH AHEQAMQ 17 TELEfOOh2685 frep^Gffoore/ret/ze: - Gegarandeera zwartblijvend. 'Antodienst Hoorn—Bulthuizen. Naar wij vernemen, zal de aubo-dlenfit Hoorn—Enhlmi zen 15 September ajs. ge- ypend worden. Uitvoer van karwyzaad. De minister van L.. X. H. heelt tot nade re aankondiging dispensatie verleend van 't verbod van uitvoer van karwijizaad en brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zoolang de in deze beschikking verleende dispensa tie niet zal zijn ingetrokken, de uitvoer van karwijzaad aan geen enkel voorschrift of be perkende bepaling zal zijn onderworpen. De legercommandant in den Volksraad. De legercommandant beeft in een der jong ste zittingen van den Volksraad over leger toestanden gesproken. Aan de verslagen der Indische bladen ontleenen wij het voilgende: Het antwoord op de vraag of de regeering bereid is een commissie van onderzoek voor ie legertoestanden in te stellen luidt, dat voorsbands geen aanleiding daartoe bestaat; sanneer de urgentie wordt aangetoond, zal rle regeeriug zulks toestaan. De straf van ligging zonder stroozak be staat ook in de civiele gevangenissen. De soldaten op wacht en op patrouille slapen niet aiiders dan op baleli-baleh's. Er bestaat geen aanleiding om aan zwaar gestraften een stroozak te geven. De trouw der Europeesehe troepen bespre kend, ontkent bij, dat de afdcelin gscomman- dant'van Magelang gerapporteerd zou heb ben, dat op de Europeesehe troepen niet lan ger vertrouwd kan worden. Integendeel zelfs werd bij werkzaamheden, waarvoor zij niet bestemd zijn, als in Koedoes, Kediri, B-litar, betoonden zij onder leading der officieren en onderofficieren een hooge plichtsbetrachting. Spreker verheugt zich, dit openhjik te kun nen getuigeu. Akte 31. O. Tuinbouwkunde. De minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen brengt ter algemeene kennis dat, behoudens onvoorziene omstadigheden, 't mon deling gedeelte van de examens tot het verkrij gen van eene akte van bekwaamheid tot bet geven van middelbaar onderwiis in de tuin bouwkunde, voor zoover die in het openbaar zullen worden gehouden, zal worden afgeno men te Wageningen in het hoofdgebouw der ianctbouwhoogesohoo 1 op de navolgende dagen en uren26. 27, 28 en 29 Augustus a.s.. telkens van 912 uur v.m. en van 1.30—3.30 uur u.m., zoomede op 30 Augustus a.s. van 8.30 11 uur v.m. Benoemingen. Tot rector van het Canisius-College te Nij megen is in plaats van den Zeereerw. pater Bergé benoemd de Zeereerw. pater G. Sterns, Bisschop, en tot rector van het Ignatius-Col lege te Amsterdam de Zeereerw. Zeergeleerde -ater mr. dr. Ch. Raaymakers. leeraar aan het Canisiusrcollege te Nijmegen. (Geld.) R.-K. Bond van groote gezinnen. Op 20 en 30 Augustus a.s. wordt te 's-Her- togenboech in den „Katholieken Kringde centrale raadsvergadering gehouden. De actie der typografen. Naar wij vernemen, zijn de leden der ar bitragecommissie in een gistermiddag ge- honden bijeenkomst, nadat de morgemitting geen resultaat had opgeleverd, tot overeen stemming gekomen ten aanzien der keuze van een onpartijdig voorzitter. Met algemeene instemming is besloten mr. dr. J. H. van Zanten, directeur van het ge meentelijk bureau van statistiek, uit te noo- (Mgen het voorzitterschap der commissie te aanvaarden. Deze heeft do uitnoodiging aan genomen. i r De commissie beeft baar taak aangevan gen. „u: 'jj De B- contra de A-clubs. Gisterenavond vergaderden te Leiden de 1 B ■lubs. Een schrijven werd voorgelezen' van een bomdsfoestuurslid waarin bij in krasse bewoor dingen wees op het noodzakelijke feit om den strijd met de 1 Aers uit te vechten', en verge leek o.a. de 1 A vereenigingen met parasier ten, waarvoor geen plaats in den Nederland- schen Voetbalbond meer was. De A. F. C. deed bij monde van baren se cretaris, den heer van Ooy, een poging om den strijd bij te leggen, door in een motie het Bondsbestuur te verzoeken een algemee ne vergadering bijeen te roepen. Deze poging faalde geheel. De heer en 1 B'ers, met uitzon dering van de A. F. C. brachten speciaal de moreele zijde naar voren en wenschen den strijd tot het einde uit te vechten. Bok de Korver eu de nederlaag ia Stockholm. De „Tel." twijfelt er geen oogenbllk aam of de zware nederlaag vau het elftal heeft in Holland allerwegen teleurstelling ver wekt. Ook onze spelers hadden een dergelijk resultaat niet verwacht. De oorzaak van de nederlaag moet gezocht worden in het zwak ke spel van de middenlinie, die slecht aan gaf en waarvan geen bezieling uitging. Vooral werd hier De Korver gemist. Na afloop van den wedstrijd had een cor respondent van de „Tel." een onderhoud met den aanvoerder van het Hollandsoke team, mr, Kessler. „De oorzaak, vau onze neder laag," antwoordde de heer Kessler, „kan me degedeeld worden in eenige woonden: Wij hebben De Korver gemist, dat is all Laat de Nederlandsehe elftalcommissie Bok weer in hjet elftal zetten en alles zal weer goed gaan! Wij kunnen hem nog niet missen. Het i» wel opmerkelijk dat vrijwel alle spelers het daarover eens waren. Het motief van 'de langzaamheid van De Korver aehten zij niet opwegen tegen het prachtige voeden van de voorhoede en bet vertrouwen eu de bezieling, die hij in bet elftal weet te bren gen. Kerkelijke feestdagen. Overwegende, dat het wenschelük is. vast te stellen welke dagen zijn aan te merken als feest dagen. bedoeld in bet hoofdstuk „Van den dienst op Zon- en Feestdagen" van de Regle menten op den Inwendigen Dienst, is er door den Minister van Oorlog bepaald, onder in trekking van alle vorige bepalingen, dat: B. Als feestagen bovenbedoeld zullen wor den beschouwd: le. Algemeene voor alle militairen gelden de: Nieuwjaarsdag, Goede .Vrijdag, 2de Paaech- dag, Hemelvaartsdag, 2de "Pinkersterdag, lste en 2de Kerstdag. 2c. Bijzondere voor Roomsek-Katholieke militairen geldende: Driekoningen (6 Januari). H. Sacramentsdag (2de Donderdag na Pink steren). Maria Hemelvaart (15 Augustus!) en Allerheiligen (1 November). Voorts zal op de .volgende dagen vrii van dienst tot 10 uur voormiddag gegeven worden teneinde in de gelegenheid te ziin de H. Mia bii te wonen: Feestdag van den H. Jozef (19 Maart), Feestdag van de H.H. Petrus en Paulus (29 Juni), Feestdag van Maria Onbe vlekt Ontvangen (8 December). 3e. Bijzondere voor de Oud-Katholieke mi litairen geldende: Driekoningen (6 Januari), Witte Donderdag, Sacramentsdag, H.H. Apos telen Petrus en Paulns (29 Juni). Maria Hemelvaart (15 Augustus), Allerheiligen <1 November.) 4e. Bijzondere voor da Israëlitische mili tairen geldende: Het Paaechfeest (de twee eerste en de twee laatste dagen), het Weken feest (twee dagen), het Nieuwjaarsfeest (twee dagen), de Verzoendag, het Loofhuttenfeest volgende Slotfeest (twee dagen), de tweede dag ook „Vreugdedag dor Wet" genaamd. Al deze feestdagen treden, evenals de Sab bath, reeds bij het beg'in van den Vooravond in. Aan deze militairen zal voor zoover zij niet aan de gestrengere krijstuoht ziin onder worpen en voor zooveel de belangen van den dienst daardoor niet ernstig zouden worden geschaad dé gelegenheid behooren te wor den. gegeven, indien zii dit wenschen, boven bedoelde feestdagen te hunnent te vieren en wel door hen vrijstelling! van den dienst of ver lof te verleenen zoodanig, dat zii niet na het invallen of voor het eindigen van de feestdagen toehoeven te reizen en dat, als die feestdagen met enkele dagen tutsechentiid! op elkaar volgen, het verlof buiten het garnizoen, in verband met den afstand, zooveel mogelijk ook strekt voor de tuaschendagenzullende overigens voor de tuaschendagen van het Paasdhfeest van kracht zijn, hetgeen ten aan zien van het gebruik ,van spijs en drank tot dusver werd bepaald. Wanneer deze feestdagen samenvallen met die van andere gezindten, zullen, zoo noodig, en alleen in de garnizoenen, waar het aantal Israëlieten een belangrijk deel der sterkte be draagt, het verlof en de gelegenheid om de godsdienstplichten te vervullen, naar billijk heid, in evenredigheid van het aantal mili tairen van iedere gezindte, in verband met del denstbelangen, behooren te worden geregeld. Wanneer op ©en der algemeene feestdagen dienstén moeten worden gecommandeetrd - hetgeen ingevolge de bepalingen in den Inwen digen Dienst zoo min mogelijk zal geschieden moeten voor; die diensten in de eerste plaats bestemd worden zij, voor wie die dag, in ver hand met hun godsdienst, geen bepaalde feest dag is. Honderd jarigen in Nederland. Te Serooskerke (Zeeland) viert de beer J. de Prijke heden, 27 Augustus, zijn honderd sten verjaardag, terwijl te Oud-Voesemeer, (Zeeland) op 29 Augustus mejuffrouw de wed! Moerlbeek-Graffen hetzelfde feest hoorpit te vieren. De tram als brandstichten. Dezer dagen is te Rede (Gron.) een begin van. brand veroorzaakt, doordat vonken van de goederentraau GroningenDrachten te recht krwam op 't huis, bewoond door W. Poede. Spoedig waren de conducteurs op het dak en wisten, geholpen door anderen, den brand te biusschen. Dit is nu de tweede maal, dat er door de traan brand is ont staan. Het wekt algemeene verontwaardiging dat de trammaatsobappij weigert de brand schade te betalen aan J. Boer, wiens huis onlangs ten gevolge van de vonken uit de lo comotief is afgebrand, temeer daar het per ceel niet verzekerd was en Boer niet tot de welgeetelden behoort. Brandstichting aan boord. Bij de aankomst vau het ss. Koningin Wil- helmlna, te Rotterdam, zijn Zaterdag gear resteerd de kolk A. G. S. nit Amsterdam en de matroos A. G. G. uit Rotterdam, die ver dacht worden brand te hebben gesticht aan boord van de Koningin Wilhelmina, in het bediendenlogies, toen d© boot in Caen lag. De Framsche brandweer beeft den brand geblusoht. De beide mannen zijn ter beschik king gesteld van de rivierpolitie. Zondagnacht is de gemeenteveldwachter Dijikslag, te Borne (O.), bij het sluiten van een café, levensgevaarlijk verwond door zes lange diepe sneden in hoofd, gezicht en hals en een in den rug. De vermoedelijke dader S., uit Hengelo, is aangehouden. De bruinkolenproductie blijft sterk ach teruitgaan. Wat de netto-opbrengst der Lim- burgsche groeven in Juni j.l. nog 112.362 ton deze bedraagt over de maand Juli slechts 85.715 ton. Bij het bedrijf zijn nog een veer tienhonderd werklieden betrokken. Te Uden (N.-B.) Is een varkentje gebo ren, dat de aebterpooten op den rug heeft staan. Eenigen tijd geleden werd te Enschedé geschoten op een kommies. Gisteren werd de politie gewaarschuwd, dat do vermoedelijke dader, die destijds over de grens vluchtte, zich in de stad in een café ophield. Verschil lende café's werden toen afgezocht en ten slotte vond men zökere B, in een café in de Stadgnaverstraat. Zijn arrestatie ging met eenige moeite gespaard. B. is ter beschik king van de justitie gesteld. De ongehuwde rentenier B. W. te Omrne- landerwijk (Gron.), is waarschijnlijk, onder den invloed van sterken drank te water ge raakt en verdronken. Men vond zijn lijk drijvende bij zijn woning. Te Oude-Pekela is Zaterdag de bliksem geslagen in den toren her R.-K. kerk. Er was eenige materieele schade. De Centrale distributiedienst heeft te Rotterdam 170.000 kipeieren in beslag geno men wegens overtreding van het inkalkver- bod. Uit een aangeteekenden brief, door. den officier H. J. T., van de marine-luchtvaart te Den Helder naar hier verzonden, is een bank biljet van 100 gestolen. De landbouwer C, G. uit Zuidhoek, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn zes paarden, welke in de weide aan den Breed en Sluisjesdijk liepen, zoodanig met messen zijn verwond, dat ze voorloopig geen werk kun. nen verrichten. Hij vermoedt dat de dieren door wxaaknemers mishandeld zijn. Zondag is op de Gegata de 150.000e be zoeker verrast met een gouden remontoir- horloge. De geluksvogel, W. Lauteuschuts, van Amsterdam, nam het geschenk verlegen van verrassing in ontvangst. In de Meierij (N.-B.) heeft het in den nacht van Zondag op Maandag gevroren. De gewassen hebben echter niets van deze lichte vorst geleden, integendeel zijn hierdoor juist de insecten op de planten gedood. Te Winterswijk kunnen de meeste bak kers sedert eenige dagen geen brood leveren, omdat hun voorraad meel op is en de nieuwe zending regeeringsm eel reeds eenigen tijd op zich laat wachten. In het idioten-gesticht te Druten is brand uitgebroken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Hark erna- O peinde brandde Zondag middag tijdens de afwezigheid der bewoners de behuizing af van deu veehouder. "O. Hoek stra. Mede verbrandden 35 voer hooi een. koe en een bankbiljet van 200, dat in een bedstede verfborgen was. Er is weinig gered. Verzekering dekt de schade. En is door de schipperss taking groote achterstand in het turfvervoer, n.l. 6000 a 7000 vraehten. Er zijn thans echter zooveel sche pen vrij, dat het niet onmogelijk is, dat nog vóór den winter al de turf uit het yeen kan worden weggehaald. r— In verband met den dubbelen moord te Hengelo (G.) zijn te Aalten twee personen gearresteerd, die van dit gruwelijk misdrijf worden verdacht. Droevig. Het 6-jarig eenig kind van Z. te Bodegra ven, vertoefde bij familie te Hazerswoude. Op een roeitochtje aldaar, geraakte bet kind, ten gevolge van het omslaan van het bootje* te water. Niettegenstaande men aanvankelijk meende, dat dit geen ernstige gevolgen zou de hebben, schijnt het kind toch eenige mod der te hebben binnengekregen. Het kind Werd daardoor ernstig ongesteld. Het werd naar, het ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar heit nog denzelfden nacht is overleden. goedgekeurd, dan behoeft u niet bij den Raad van Arbeid te worden ingeschreven. Als u intussehen bet toegezonden formulier invult eu opzendt, wordt vanzelf uitge maakt of ii bij deu E. v. A. wordt ingeschre- maakt of u bij den R. v. A. moet ingeschre ven of niet. Vr. 1. Hoe krijgen wij een glazen stojp, die vast op een glazen flacon zit cr makkelijk af. Wij hebben reeds een proef met een touwtje genomen, doch zonder resultaat. 2. Is er een middel om beukebladerea te pre pareeren? Antw. Bind om de stop een touwtje dat u vastmaakt aan een deurknop of aan een spijker. Span dit touwtje en verwarm dan langzaam de hals van de flacon, hetvJj (lem met een doek zeer vlug te wrijven, hetzij door er, lauw water op te sproeien. 2. Door ze op, de gewone manier te drogen. Y r. Kunt u mij ook zeggen of Canada onder de Vereenigde Staten ligt? Antw. Canada ligt in Noord-Amerika, en grenst aan de Vereenigde Staten. y r. van F. S. te H. A n t w. Wendt u eens tot de Stadsbiblio theek. Daar zal men u zeer zeker lectuur kunnen verschaffen over. dat landgoed, zoo dat u dan alle bijzonderheden hebt, die u wenschen kunt. V r. Is het Rijksmuseum te Amsterdam ook toegankelijk voor katholieken? 2. ,Wat beteekenen die onzedelijke beeldén dié daar tentooügestel worden? 3. Bent u met zoo iets ingenomen? .4. Was het niet wensekelijk dat zulke beelden verwijderd werden? Antw. 1, Ja; 2, 3, 4, welke beelden be doelt u? .Vr. Waar is het jjkkantoor gelegen en in welke straat jEn op welke dagen en uren kan ik daar terecht om mijn maten en ge wichten te laten ijken? Antw. Tussekentijd'S kunt u gewichten alleen aan het kantoor te Leiden laten jj ken. Haarlemmers maken daarbjj in den royjei ge bruik van de diensten van den Leidschen schipper. Vr. Wie maken deel uit van de Commissie heiast met het beheer van den Stadsschouw burg? Antw. De heeren Mr, J. N. J. E. Heerkens SPhjj&sen," J. B. Schuil, Jh.r. A. W, G. v. Rlemsijk, J. F. M. Sterck, M. A. Reinalda, .M. Merens, J. M. Hoog. V r. Ik heb al.inkomsten belasting. Hoe boog is mijn salaris? Antw.; U bent aangeslagen naar een be lastbaar inkomen van 1050. Om uw salaris te berekenen moeten wij weten of u kinde ren höbt of personen ten uwen laste, die met kinderen worden gelijk gesteld. Voor elk kind beneden 16 jaar wordlt 50 afgetrokken en voor noodzakelijk levensonderhoud 5op_ Vr. Mijn zoon is aangetogen in de ge- meente-lbelasting van 1 Mei 1918 tot 30 April 1919 en is 14 November 1918 pa® uit dienst gekomen. Heeft de gemeente uu het redht om belasting van hean te heffen van 1 Mei tot 14 November? Antw. De gemeente heit belasting over het belastbaar inkomen wat uw zoon ver diend heeft, dus ook over het belastbaar in komen dat hij eventueel verdiende toen hij in dienst was. Verdiende bii toen met zooveel dat hij belastingplichtig was, dan behoeft bij geen belasting te betalen over dat tijdvak. Is hij tocth aangeslagen over dat tijdperk, laat hij dan een bezwaarschrift indienen bij den gemeenteraad. Vr. 1. Bestaat in Nederland een katholieke inrichting voor verpleging, van lijders aan vallende ziekten? 2. Indien ja, worden daar ook kosteloos pa tiënten opgenomen? Antw. Een Katholieke inrichting in Ne derland, speciaal bestemd voor verpleging van lijders aan vallende ziekten kennen wij niet. Wel zijn er gestichten genoeg voor ver pleging van ziekelijke personen, doeh zoo ■goed als alle gestichten vorderen een, zij het ■dan dikwijls ook matige vergoeding. Naar, aanleiding van een vraag in de vra genbus (Ld. 25 Aug.: of er ook een R.-K. ötrijksterebond bestaat, deelt men ons me de, dat zulk een afdeellng' wel bestaat. Deze ■is tijdelijk bij de R.-E* Fabrieiksarbeiders- (sters) bond ondergebracht, omdat zij zelf nog geen bestuur kan vormen. V r. Ik ben werkzaam in het St. Elisa beth's Gasthuis en heb reeds een groot aan tal jaren betaald aan het weduwen- en wee- zenfonds der gemeente Haarlem. Ben ik nu ook verplicht, het mij toegezonden formulier van den Raad van Arbeid in te vullen en op te sturen? Feitelijk is toch reeds in mijn eventueel pensioen en invaliditeit voorzien. Antw. Wanneer u bent ingeschreven in een fonds, dot door die regeering is erkend De Kouingiunefeesten. Omtrent de harddraverij die 1 September aan de Dreef gehouden zal worden, vernemen wij nog het volgende; Het zal een harddraverij zijn op korte baan, afstand minstens 300 M. (han dicap). Er is veel animo voor. De inschrijving is gisteren gesloten, zoodat thans 14 paarden op de lijst staan, o.a. Clemace, Doorlooper, Genie, Aula, Charlotte Corday, Amalia 2, Cornelis S. Chique, Catharina L. en andere bekende snelloopers. De wedstrijden beginnen te kwart over twee en zullen, mits het weder gunstig is, een interessant verloop hebben. Sluiting; -van café's en vergunningen op 31 Aug. en 1 September a.s. Door het bestuur aer federatie van R.K, Drankbestrijdersvereenigiiigen alhier, is een adres gericht aan den Gemeenteraad, waarin o.m. gezegd wordt: dat niet zonder grond verwacht kan worden, dat deze dagen zich zullen kenmerken door overmatig geüruik van sterken drank, waar het nu eenmaai de gewoonte is en op deze wijze aan vreugde uiting te geven; dat de gevolgen van dergelijk drankmisbruik voor tal van personen zoowel voor gezin als maatschappij doorgaans zeer droevig zijn, ter wijl er geen enkele reden is, waarom juist al dus volksfeesten moeten worden gevierd. dat ook de regeering toont te beseffen hoe gevaarlijk deze gewoonte is door zelve de ge meentebesturen op te wekken maatregelen te ne men tot voorkoming van drankmisbruik^ dat hir tenslotte, naar het ondergetekenden voorkomt, de belangen van een aantai vergun ning- en verlofhouders ondergeschikt moeten zijn aan die van de gansche burgerij. redenen, waarom adressanten verzoeken ge bruik te maken vai- art. 7, le lid 4o. der Drank wet en van art. 155 der Gemeentewet en te be palen, dat op de door de Regeering vastgestel de feestdagen de vergunningen en biernuizen in deze gemeente gesloten moeten zijn, subsidiair te bepalen, dat vergunningen en verlofzaken slechts geopend mogen zijn, voor zoover de houder zich verbindt genoemde dag (en) geen sterken drank of bier m zijn inrich ting te verkoopen of te doën verkoopen. De komende feestdagen en de sluiting van café's. De Haaïlem&cho Hatndel&vereeniging heeft zich tot den gemeenteraad ge wend. om het voorstel van den heer Eeinalda tot sluiting op 31 Augustus en 1 September a.s. der Realiteiten waarvan vergunning is verleend niet aan te nemen. Adressanten merken op le. dat, zooals men weet de Koninginnedag steieds bekend is door, de weinige gevallen van drankmisbruik, zooals d© Poütie-rapporten kunnen bewijzen 2e. dat, het naar de meening van het be stuur niet geoorloofd is als in de alleruiterste noodzakelijkheid, in te grijpen in de vrijheid van het bedrijf 3e. dat het toch niet aangaat in den tiid van Vreemdelingen verkeer hier twee dagen, act ter elkander de vreemdelingen weg te jagen door hen te weigeren de noodige ver verse un gen te gebruiken; en ten slotte wat natuurlijk de heer ltet nalda allerminst heeft bedoeld te maken van den zoolang ontfceerenden feestdag, der, verjaring van onze geëerbiedigde en beminde Koningin, zulk een saaien en stillen dag, dat onze gemeente zich zou moeten schamen. Het massa on.siag bij de K S. M. Door het hoofdbestuur vau den Prott. Christ Bond van Spoor- en Iramwegpersoueel. is in zake het massa-ontslag bij de E.S.M. aan de directie het volgende schrijven verzonden: Wij kregen inzage van een door ons afdee- lingsbestuur te Haarlem aan Uwe Directie ge zonden schrijven, waarin wordt verzocht het. ontslag der 02 losse beambten te willen doen intrekken. Ofschoon ons bekend is, uat volgons U!T5LUrrEMO PRIMA KWALITEITE schrijven van den heer Inspecteur van het ver voer de aangegane verbintenis met de Maat schappij van tiideiiiken aard is. en wij dm gaarne erkennen, dat L'Eu. de vrijheid bezit om met het oog op de a.s. wiuterdienstregcling ei het daal-mede in verband staande overcompleet van het personeel deze beamten te ontslaan zoo veroorlooven wij ons tech de vrijheid U Ld beleefd te verzoeken ernstig te wilien overwe gen of dit massa-ontslag, waarbij een zesda deel van het personeel is betrokken niet inge trekken kan worden. Uaarne zijn wii bereid over deze zaak in een onderhoud met Uwe Di ïectie verder te spreken. Wij hopen mede me* het cog op den zeer zorgelijken toestand waar in thans deze arbeiders verhoeren, op dit schrij- t en ecu gunstig antwoord te mogen ontvan gen. liet hoofdbestuur van den P. C. B heeft zich met St. Raphael omtrent deze kwestie in vei'birvrl n:.: gesteld. Hooge Raad. De Hooge Raad deed o.m. uitspraak in db volgende zaken: een werkman te Amsterdam, tegen arrest van het Hof van 19 Juni 1919 aldaar, waarbij hij, met bevestiging van het vonnis van de Rechtbank te Haarlem van 23 Dee. 1918. we gens diefstal tot 1 jaar gevangenisstraf wen veroordeeld twee varensgezellen te Amsterdam tcge» arrest van het Hof te Amsterdam van 28 Me 1919, waarbij zi.j, met bevestiging van het von nis der rechtbank te Haarlem van 23 Jan. 1919. werden veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, wegens diefstal met braak te Haarlem. Beide verzoeken werden niet ontvankelijk verklaard. Landelijk comité van gepensioimeerde Onderwijzers, Onderwijzers op waeidgeid ge steld eu Onderwijzers-weduwes:. Men schrijft ons Sedert de laatste mededeeiingeu in ue dag en onderwijzersbladen, heeft het Comité ziet in de eerste plaats bezig gehouden met hel ontwerpen van een 2e request aan uen Minis ter van O., K. W, Nadat het had kennis genomen. vau het ontwerp van wet op ir°t L. O., meende het, dat er aanleiding &es.Jon„, niet slechts in algemeene termen om ve-wee ring van de positie der gepensionueeruei) te verzoeken, maar met een bepaald voorstel te moeten komen om te trachten de pensioenen geregeld te zien bij de wet. Het oomité richtte zieh daarom met een re quest tot den betrokken Minister en verzocht hem in art. 194 van het Ontwerp een clausule op te nemen b.v. in dezen geest: „De onderwijzers, aan wie voor de in wer- kingtreding dezer wet pensioen of wachtgeld is verleend, worden geacht een salaris te hebben genoten overeenkomstig de art. 26 tot en met 32 dezer wet." Indien de Minister gevolg zou willen ge ven aan dit verzoek, zou de stelselloosheid die tot hiertoe in de vaststelling der jaar wedden heeft geheerscht tengevolge van Ue classificatie naar willekeur, ook verdwijnen bij de bepaling van het bedrag der pensioe nen. Bij begeleidend schrijven aan den Minister werd dit nader toegelicht. Een afdruk van iiit request, den 5en Juni verzonden, werd uitgereikt aau de leden var de Tweede Kamer. Bovendien werd in dato 18 Juni een schrij ven gezonden aan ue Tweede Kamer, waarin met verwijzing naar de requesten van 9 rViei en 5 Juni met aandrang werd verzocht, op ut wijze, zooals haar het meest ge wensen t voor komt, hare medewerking te verleenen tot be reiking van het doel, uitgedrukt in bovenge noemde requesteu. Ten einde de onwilligino van net, verzoek aan den Minister te bevorderen, bezochten de leden vau het comité verscheidene Kamerle den, in de eerste plaats ue hooiden der ver schillende fracties, om hun duidelijk te ma ken, waarom het de regeling der pensioenen bij de wet behandeld eu vastgesteld wenscht te zien. Overbodig was dit zeker niet, ornaat er reeds een groot aantal pensioen-comités bestaan, die hun verlangens, welke met de onze nog al wat verschillen, 'bij de autoritei ten hebben bepieit eu het voor de matsten wel wat moeilijk was den weg in dien cüaoo te vinden. Ten slotte deelen wij mede dait het comité vóór of zoodra de Kamerzittingen weer aan vangen, den leden der Kamer zal herinneren aan het verzoek indertijd tot hen gericht. Middelbare Tecnmseiie öcnooi. Gisteren is de inschrijving van candidaten voor het toelatingsexamen der Middelbar© Technische school gesloten. Het aantal inge schrevenen bedraagt thans 62. Hoewel aan vankelijk meerderen zich voor het toelatings examen opgaven, daalde het aantal tot 62, doordat zich enkelen hebben teruggetrokken, uit vrees blijkbaar voor de examens. Verduistering. Tegen V., 18 jaar, loopjongen bij de Fa. M. op het donkere Bpaarne, is proces-verbaal op gemaakt, terzake verduistering van een baal suiker ten nadeele van dien patroon. Examen middelbaar Gymnastiek. Haarlem, 23 Aug. 1919. Geëxamineerd 111 mannelijke candiaatcu. Geslaagd 3. Th. H, Van 't Lam, Amsterdam; \V. F, JValiin, Utrecht; J. C, lïo.ijne, Deventer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2