Levensmidieierarziening Brandstolendistributie. BINNENLAND In en om Haarlem Nederland en België GROOTE SCHOL DE E.L.T.A. DOMUElHDAG 28 AUGUSTUS 1919 42ste JAARGANG No. 10037 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEEL1NG „DRUKKERIJ" No. 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL r 2,70 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 23 CENTS PER REGEL. Bij" CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen een pond schol Rantsoenen voor ivASfl£RBEWü«i£RS. Luchtverkeer. NIEUWE COURANT De Directeur van het Gemeentelijk Levens- middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Vriraag 29 Augustus 1919, van des vooim. \0 uur tot des nam. 1 uur per persoon a 22 cent per pond. op vertoon van VISGHKAART No. 160O1—20000 in de Gem. Vischhal. De Directeur voornoemd, DE JONGE. I. seizoen in aanmerking wenschen te komen voor het vastgestelde rantsoen van 6 eenheden, hetwelk geleidelijk in gedeelten zal worden ver strekt worden verzocht een daartoe strekkend door den ontvanger onderteekend schriftelijk verzoek onder opgaaf van le den naam van den kamerverhuurder (ster), benevens woonplaats, straat en huisnummer, uiterlijk 7 September a.s. in te zenden bij het Brandstoffenbureau, Ged. Oudegracht 18, 2e of per week, maand of jaar is gehuurd. (Op de adreszijde te vermelden„kamer bewoner"). II. Gezinnen, die apartementen gehuurd hebben en zelf voor d% bereiding hunner spijzen zorgen, worden gerangschikt onder proep A. Voor zoover niet in het bezit van een brand- stoffenkaart, kan door het gezinshoofd bij het Brandstoffenbureau een formulier worden aan gevraagd. III. Bij vestiging of vertrek van den kamer bewoner moet hiervan door den verhuurder (ster) terstond kennis worden gegeven aan hét Brandstoffenbureau. IV. Bovenstaande bepalingen zijn niet van toepassing voor bewoners van pensions, welke gerangschikt zijn onder groep B. Directeur Brandstoffen-Bureau, 9343 R. C. J. WILLINK. UIT DEN GEMEENTERAAD. Het: Ave Caesar! zij, die sterven gaan, groeten u, heeft gisteren de Haarlemsahe Raad den kiezers toegeroepen. De oude Raad is dood en op den wettelijken eersten Dins dag van September zal de nieuwe bijeenko men. Niet minder dan 13 van de zittende le den verdwijnen willens of onwillens van het r 'oneel. Op de publieke tribune zaten gisterenmid- di.g reeds eenige nieuwelingen, waaronder net eerste vrouwelijke raadslid, het interieur »P te nemen en zich in de hen wachtende naak in te werken. De laatste zitting is er wel eene van zeer jjjzonderen aard geweest. Nauwelijks waren ,ve binnen of de burgemeester verzoekt ons maar weer buiten de deur te gaan; eenige eden hadden 'n geheime zitting .verzocht. En oen wij na een f'riseh half uurt je terug'keer- ien wachtte ons oen agenda van 34, zegge eu .ekri.ive vier-en-dertig punten, onderling wedijverend in dorheid van inhoud. Daar was allereerst een voorstel van den leer Reinalda,-om dc café's en kroegen op koninginnedag te sluiten. Of eigenlijk is do e nenamïng niet juist, al gaf de. agenda de 'edoeling aldus weer. De heer Reinalda be- "ogde de vergunning»- en verlofszaken a-s. .omlag- eu Maandag slechts open te laten op 001 'waurüe, dat er geen alcoholhoudende L." "o*csehonkcn werden. De verdediging men, juist te noemen. Eerstgenoemde con stateerde zeer zakelijk, dat een twintig jaar geleden een verbod van kroegsluitlng op nationale feestdagen zeer wel op zijn plaats zou zijn geweest. Maar de laatste jaren ziet men gelukkig dank mede aan de drankbe strijding weinig dronkemansiboone'elen meer in 't openbaar, zoodat zulle een venbod vrijwel overbodig kan worden geacht. Eu de burgemeester stelde zich op het niet alledaagdsche standpunt, dat men tegen drankmisbruik het best kan opkomen, doo<r de tappers op te voeden en hen als het ware tot een verlengstuk van de politie te maken. Ik doe zoo zei 'sRaads voorzitter ongeveer een beroep op alle vergunninghouders, om geen drank te schenken aan personen, die reeds hun bekomst hebben. Mij is ten over vloede gebleken zulks op grond van poli- .tierapporten dat de Haarlemsche burgerij zich op Koninginnedag en dergelijke feesten in het algemeen niet aan drankmisbruik te buiten gaat. Ik wil dus in de vergunning houders vertrouwen stellen en eerst wanneer blijken mocht, dat zij dit vertrouwen bescha men, ben ik voor een sluitingsverbod te vin den. De overgroote meerderheid van den Raad. deelde dit standpunt, zoodat bet voorstel-Rei- nalda verworpen werd. Bij een volgend punt deed Wethouder Bo- mans, op een vraag van den heer De Braai, zeer bevredigende mededeelingen voor dege nen, die huur- en muntmeters voor electrisch Kamerbewoners welke voor het a.s. stook- yüoht hebben aangevraagd. De materiaal- sehaarsehte in den oorlog heeft het noodza kelijk gemaakt bij de uitvoering niet altijd rekening te houden met de wenschen van d'e aanvragers. Dat aal nu veranderen. Men kan den meter in de voorkamer geplaatst krijgen; de binnenleiding zal bij de gebruikers van munt- (niet van huur-) meters op verzoek verdekt worden aangebracht enz. •^voorstel behoeven we niet weer te ar. liet y-orV 0l' de hand: de nationale cestdagen worde». „geviesd~ Ulel Oranjdbit- er en ove*Poeld met jenever; de gemeen- elyke oyerrcid ma.„ dat met toelaten enz )e heer Schram onde^tre^te dit betoog net een uiteenzetting \an pet mi(. cn je noodzakelijkheid der geheelouthoudiüJ,. Wij hebben dergelijke debatten „Hi(n. b!j_ ;ewoond en liet frappeert ons steeds, dat voord voerders bij een zaan, waar het. vi,or_ 1 gaat om de mensehen nuchter te, bou ten, zelf zoo weinig nuchterheid betrachten. ,'oo ook gisteren weer hoorden wij de voor onders herhaaldelijk in allerlei overdreven voorstellingen vervallen. En dat is jammer. ,'aiit, wie op dit gebied als op ieder ander in kalmte wil bewaren, verwekt zoo spoe- ig den schijn geen vijand van aleoholmis- 'uik te zijn. Toch wagen wij het 't standpunt au den heer Van Liemt en den bnrgemeeS- --•r tegenover hot voorstel Reinalda ingeno- Een succesje behaalde dr. Kuenen, met een amendement, om in de nieuwe verordening op de volkslogementen en slaapsteden de verplichting in te lasschen van opgave van een ziektegeval, binnen twee maal 24 uur. Met instemming werd het voorstel overgeno men, te meer, waar deze medicus de nood zakelijkheid van zulk een voorschrift met een kras staaltje uit zijn practijk aantoonde. Ware de vergadering met deze en dergelij ke besprekingen verloopen, de herinnering aan deze laatste zitting zou ons niet als een der vervelendste zfjn bijgebleven. Maar daar kwam de woningbouw, daar waren uitbrei dingsplannen en daar was de heer Gerritsz. De boemeltrein stopte eerst bij het voorstel van b. on w. om geiden besohiiikibaar te stellen voor deu aanbouw van 40 noodwonin gen. De heer Klein deelde mee, dat hjj Dins dag in Utrecht was geweest en daar noodwo ningen had gezien volgens ontwerp van den ingenieur Dinger, verplaatsbare houten huisjes, bestemd voor de verwoeste streken van Noord-Frankrijk. Deze woningen koeten 2100 terwijl B. en W. van plan zijn voor hun, noodwoningen 3250 te betalen. Terecht ver wees de heer Klein naar wat hij in Utrecht gezien had. Dat was een frissche opmerking. Maar toen kwam de heer Gerritaz met een weinig origineel voorstel. Noodwoningen, dat is maar larie, zei hij. Weggegooid geld. Laten wij meteen besluiten definitieve woningen te bouwen; dat kost wat meer en zal een drie maanden langer duren; maar dan hebben we ten minste iets blijvends. Oorspronkelijk zal zeker wel niemand deze gedachte vinden. Wanneer 'sheeren Gerritaz partijgenooten in Amsterdam of elders als Wethouder den bouw van noodwoningen .voorstellen dan komt daar altijd een of an der raadslid met een zelfde idee voor den dag. Maar in ieder geval, 't is iets waarover te praten valt. Waarop wij echter aanmerking ,willen maken is do manier, waarop de heer Gerritsz zijn voorstel trachtte binnen te lood sen. Hij stelde een „amendement" voor om in plaats van noodwoningen te lezen „wonin gen", om het crediet te verdubbelen enz. Zoo ongeveer in den geest als wanneer iemand u voorstelt een schuur te bouwen, kostende 1000 en gij zegt hem: ik ben 'tmet u eens; alleen zou ik het woord schuur willen veranderen in Koninklijk Paleis en in plaats van 1000 willen lezen één millioen. Met der gelijke aardigheden moet men tocli geen ern stig college als een gemeenteraad op houden. Het verbaasde ons dan ook ten zeerste, dat de voorzitter niet onmiddellijk dit „amende ment" als ontoelaatbaar afwees. Bij do discussies kwam bovendien uit, dat de 40 noodwoningen vóór den winter klaar kunnen zijn, en dus een weinig kunnen hel pen tot leniging van den onfczettenden wo ningnood; maar dat met het bouwen van 40 woningen wel anderhalf jaar zou gemoeid zijn. De Raad keurde natuurlijk het voorstel van B. en W. goed. Het ergste en ergerlijkste oponthoud had onze boemeltrein bij de voorstellen tot vast stelling van uitbreidingsplannen bij de Kle verlaan en den Kloppersingel. Wij willen van den gestorven Raad nu niet veel kwaads meer zeggen; maar de manier, waarop de dis cussies over deze punten gevoerd werden, °oude toch al heel weinig belangstelling v'Cl0,r zoo gewichtige zaken als waar 't hier om ging. Dc heer Gerritsz begon met zijn gebruike- 1 ijken aanval op tie partieels uitbreidings plannen. Dat uit den mond van Wethouder De Breuk de scherpe uitdrukking kwam: gij zoekt spijkers op laag water, kunnen wij be- griipen Maar het ontsteken van eenig lieht achter de tafel van B. en W. zou tooh niet ongewensaht zijn geweest. Men praat over heele en halve uitbreidingsplannen, over bepalingen van de Woningwet, waarmee men het zoo nauw niet behoeft te nemen enz.; zóó, dat niemand in den Raad meer goed schijnt te weten, hoe het eigenlijk met de stads- bouw geschapen is. Bovendien zijn de klach ten over de weinige inlichtingen, welke zelfs aan 'de Raadsleden over de uitbreidings plannen verstrekt worden, niet van de lucht. Er is hier iets niet in den haak. En artikel 28 deir Woningwet is in zijn zeven deelen toch vrij duidelijk. Waarom het onmogelijk zou zijn, dat op een voorloopig vastgesteld plan wij zigingen worden voorgesteld, ontgaat ont gaat ons ten eenen male. Van den anderen kant beging de heer Ger ritsz de onhandigheid om een lange speech te houden over door hem moodig geachte wij zigingen, die niemand zonder meer volgen kou. Geen drie leden van den Raad luister den. Wij hoorden vam bruggen, die gepaard moesten worden, vatn rechte bochten en der gelijke. Maar de conclusie, waartoe de heer Gerritsz kwam, was wel de vreemdste ver- tooniug, welke ooit in deze zaal is opge voerd. Hij stelde een „motie" voor nota bene uit zeven deelen bestaande, die alle wijzigingen op het plan van B. en W. inhielden en over welke deelen hij den Raad afzonderlijk wilde doen stemmen. Een „motie" dus, waarovn men ten deele zus en ten deele zóó kon den ken! Wij1 hadden den heer Gerritsz verstan diger gedacht in parlementaire gebruiken. Hoe hij tot zulk een malligheid kwam? Het lag in de lijn, om naast de voordracht van B. en W. een afzonderlijk voorstel in te die nen. Maar dan had dat van B. en W. den voorrang, zou vermoedelijk zijn aangenomen en dat des heereu Gerritsz was vervallen. Langs een slinkschen weg trachtte hij nu met een „motie" een deel van zijn wenschen te bereiken. Het speet ons, dat de voorzitter niet krach tiger ingreep en de discussie op dcro wijze tot een verward kluwe liet worden. De heer Gerritsz kreeg ten slotte verlof om zijn groote motie tot zerven kleine om te werken en onderwijl hield de Raad gezellig sociëteit! Toen de slachting was afgeloopen, werden alle mootjes met groote meerderheid van stemmen oneetbaar veriklaand. Heit was de malste vertooning, die we ooit in een Raadzaal meemaakten. Maar, wij zou den niet veel kwaad meer zoggen van dezen dooden Raad.... De voorzitter had- de geestigheid om de nie|t terug koerende heer en W ent'holt en Van èiooten voor een lange rwks benoemingen tot leden van, het stembureau te ptoclamce- ren. Zij verdienden dhs buut laatste presentie geld well Onderwijl bedisselden de terugkeerende Raadsleden, hoe d« fractie» t/ich over de stoe len zullen verdeden en gaf de heer v. d. Kamp als Rubini EL een proeve van het vin den der nieuwe wethouders. De séance slaag de echter niet, want het medium Bomat» bleek totaal ongevoelig. Na de onvermijdelijke rondvraag, hield de burgemeester een sympathiek speech j«v het welk men vindt aan 't einde yau het verslag, tot den scheldenden Raad. Hij ruste In vrede! i .l i J I IIMIgBgBgMgÉÉJL- ■im.lLJJMliUAai De onderhandelingen te Parijs. Reutor seint uit Parijs: De commissie vcor de herziening .van de tractaten van 1839. is in vergadering bijeen geweest, zonder dat waarbij |d© Nederlandsche en Belgische leden fcegenwpordjg .waren. In de kringen der. Vredesconferentie heeft men den indruk, dat men tot een overeen-» komst zal geraken. De vertrouwelijke uota. Het yiaamsch persbureau meldt: wij deelen bieronder de volledige tekst mede van de vertrouwelijke nota door Minister, Hymans aan het Belgisch Algemeen Groot Hoofd kwartier gericht. Hieruit blijkt, dat in de op 15 dezer door ons openbaar gemaakte uit treksels niet de minste varieering was ge bracht geworden. Vertrouwelijke nota voor het A. G. H. P. 4246. De Belgische politiek te Maastricht on in afgestaan Limburg ïuag niets verwaarloozen om den Dultschen invloed te bestrijden en om eenc toenadering tot België te verge makkelijken. Zoo het niet zou passen de Lim burgers, die belangen in het bezette Duitsch- land hebben, te beletten er zieh been te be geven, is liét wenscbeltfk dat men de Duit- sebers zooveel mogelijk belette in Limburg binneu te dringen. Daarentegen, al wat de hartelijke en innige betrekkingen tusschen Limburg en België, tussehen Limburgers en Belgen kan bevor deren, moet aangemoedigd worden: i-eizen van Limburgers in België, de ontwikkeling der Belgische gedachten. Op dit oogoniblik moet ieder Belgisch agent in Limburg, in de mate zijner krachten meölphelpen aan de voorbereiding van den terugkeer dezer pro vincie tot liet moederland; geen enkele ge legenheid verwaarloozen om aan de Limbur gers te toonen, dat hun belangen langs de zijde van België ligt, zonder onbescheiden heid de Limburgers aanmoedigen die zieh onze partijgangers toonen, hen die het in het geheim zijn en hen die het zouden kunnen worden. Door de meest bereidwillige hulp die zij aan dezen zullen verleeneu, moeten zij het onderscheid doen uitschijnen, dat zij tus sehen Limburgers en Hollanders zullen ma ken. Zij moeten eiken dag en bij elke gunstige gelegenheid hunne erkentelijkheid bêtoonen aan de Limburgers, voor hunne weldaden te genover de Belgische vluchtelingen. De ver schillende Belgische diensten en over het al gemeen alle Belgen die in Limburg vertoe ven, moeten in den zelfden zin werken, met betrouwen, en met elkander voeling houdend, in eenen geest van toegevendheid voor elkan der, zonder dat de eenen de anderen verden kingen of critiaken toesturen, die enkel aan ons gezag en onze werking kunnen schaden. De Belgische inlichtingen moeten er zich op toeleggen de bewijzen op te sporen van hef aangewende stelsel van drukking, om te doen geioof hechten aan de anti-Belgische gevoe len» der Limburgers en van het gebruikte propaganda-stelsel om hun die gevoelens in te prenten. Het is noodig dat op dit oogen- blik de Belgen in Limburg den indruk ver- wokken dat zij zeer veel betrouwen stellen in de gunstigen uitslag, naarmate hunne op vatting, van de onderhandelingen die met Holland werden aangegaan voor de herzie ning der verdragen van .1839, 't is te zeggen de regeling d,er vraagstukken van de Schelde en van de Maas; dat zij zich zeer zeker too nen van dén steun, dien de Entente ons ver leent en van de doelmatigheid ervan. Natuurlijk past takt en eerbied voor de be staande macht. Men moet niet te veel recht- streeksche propaganda voeren; deze aan de Limburgers overlaten men late verstaan dat, zoo Limburg weer Belgisch wordt, het Limburgsch zal blijven of herworden, dat het niet zal gébracht worden bij eene .an dere provincie, dat men er de Frausche taal niet zal opdringen, dat bet Katholicisme er evenzeer zal beschermd worden als onder het Hollandteche regiem; het anticlericalisme is niet op zijn plaats in deze streek, integen deel Naar de „Tel." verneemt, komt de tekst van de Dienstorder van buitenlands-die zaken in de „Standaard" van heden openbaar gemaakt met den authentieke tekst volkomen overeen. Ken. bezoek. Gistermiddag to 1.35 nur kwamen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, verge zeld van klein gevolg, mot den gewonen trein uit Apeldoorn, waaraan het Koainklijk salon- rijtuig was gehaakt aan het C.S. te Amsterdam aan, om een bezoek te brengen aan de Elta, Tor begroeting waren aanwezig de burge meester, do heer W. C. Teilegen, de oud-opper- bevelhebber, generaal Snijders, algemeen voor zitter van bet uitvoerend comité. Te voet begaven zieh de hooge 'bezoekers, luid toegejuicht door een talrijk publiek, van tot C.S. naar den steiger van de Java-Bosck Exploitatie Mij., waar een motorboot gereed lag, om ben naar de Elta to vervoeren. De be langstelling v'an bet publiek was zeer groot. Zeer langen tijd vertoefde H. M. in den stand, waar de Nederlandsche toestellen tentoonge steld zijn. Door de heeren Wijnmalen en Fok ker liet iZij zich belangstellend inlichten over de vliegtuigendnduistrie in Nederland. H. M. bleek eveneens groote belangstelling te hebben voor de werking van het Kon. Ned. Met. Instituut, in welker stand zii door den onderdirecteur van het Instituut, den heer ar. Ö&nnegieter. werd ingelicht. In den stand van den Rijks Studiedienst voor de Luchtvaart was het dr. Wolff, directeur van dezen dienst, die H. M, verschillende inlichtingen gaf. Het bezoek aan cfe verschillende stands, duur de een uur. Op het vliegterrein werd de Koningin met gejuich ontvangen. H. M. werd ontvangen iu een hangar, waar ververschigen werden aange boden. Zij onderhield zich met enkele aviateurs, o.w. ook buitenlancïsche. Te kwart vóór vier uur verliet H. M. liet tentoonstellingsterrein, uitgeleide gedaan door het E. L. T. A.-ibestuur en toegejuicht door de menigte. Per motorboot..werden de Kon. gasten weder naar <ïo stad teruggebracht. H. M. gaf nog tegenover generaal Snijders on luit. Plcsman Hare voldoening to kennen over het „nationaal streven" der E. L. T. A.- bestuurderen en zeide er tenslotte niet aan te twijfelen, dat dé E. L. T. A. d'e inzet zou zijn van een groote toekomst voor Nederland op het gebied der aviatiek. Hierna vertrokken H. M. en Z. R. H. met den trein van 4.10 uur naar Apeldoorn. De rondvluchten. De E. L. T. A.-rondvlucht, welke a.s. Zater dag giehiouden wordt, staat open voor landvlieg- tuigeu. bestuurd door gebrevet-eorde vliegeniers en zal gehouden worden met handicap. Z-ii zal gaan over Haarlm. Zandvoort, Sdheveningen, Hoek van Holland, Rotterdam, Gouda. Utrecht, Amersfoort en terug naar d'ei E. L. T. A. De totale afstand bedraagt plus minus 200 K.M. 'De start zal plaats hebben op het E.L.T.A.- tereiu om de minuut. Behalve 3 prijzen voor den handicap snelheidswedstrijd zullen nog extra, prijzen worden uitgeloofd voorliet snelste een-persoonsvliegtuig, het snelste twee persoonsvliegtuig, het snelste meer-persoons- vliegtuig, het snelste Nederlandcliia vliegtuig fabrikaat en het snelste Nederlandsoho viieg- uigfabrikaat en het snelste Nederlaudsche fabrikaat. Vlucht van beroemde vilegers. 26idïzerÏI°11' Nb'" rn€'dt uit Nevv-York d.u Heden begint de groote vlucht van bo roemde vliegers van verschillende landen, die tegelijkertijd te New-York opgaan om naar Toronto in Canada te vliegen. Kapi tein J, M. h oote, een der mededingers heeft een brief van president Wilson aan uen prins van Wales bij zich, de eerste communicatie van dien aaril ooit naar Canada gezonden ei: luitenant P. M. Stour heeft er ecu van bur gemeester Htyne van Néw-York, waarin de prins officieel tot een bezoek aan New-York City wordt uitgencodigd. Tot de vreemde toestellen bobooien ook Britsehe en Duitschf typen. Het totaal aan prijzen bedraagt tien duizend dollar. Een luchtvaartonderneming. Naar „De Tel." verneemt, is te Amsterdam een combinatie tot stand gekomen, welke op uitgebreide schaal de vliegkunst practiscb hoopt toe te passen. De heer De Boer te Amsterdam heeft een viertal vliegtuigen van de Nord-Deutsehe Flugzeug Werke aan gekocht, waarvan de aangekomen D. W. de eerste is. De tweede machine, die iiier zat aankomen is een passagiersvliegtuig voor vier personen, terwijl de twee andere zijn vau het type C VI. De combinatie, waarin ook het Eegata-be- Stuur vertegenwoordigd is, zal baar landings, terrein bij Amsterdam vestigen en heefi thans reeds de beschikking over liet vlieg veld achter de tentoonstelling. Men stelt zich voor c-en vln-gs-uhool op te richten en na afloop der Eegata geregelde passagiersdiensten te orgauiseereu. Tevens zal men de vliegmachine als reclamemiddel gebruiken eu den vorko-op van vliegtuigen ter hand nemen. Als bestuurder van de p ussa gi e rsm a eh i ue, dieverwacht wordt, fungeert de bekende vlieger Hermann Schmeltz. die voor de Duit- sche regeering bijna alle vliegtuigen heeft ingevlogen. Men verzekerde, dat de terreinen bij Am sterdam blijven en de routes de hoofdstad als centrum zullen hebben. Do B. E. G. A. T. A. Een minder gelukkige landing. Gisterenavond had op het vliegterrein diar Regata een minder gelukkige landing plaats met de gisteren uit Duitsehlana aangeko men L. V. G., bestuurd door leden Duitschep pilot Heidemeyer. De aviateur. was met twee Ainsterdamsehe passagiers voor een kort© rondvlucht opgestegen en probeerde om» streeks half negen te landen. De zeer sterke wind stond dj.wars van het veel te smalle en door slooten begrensde weiland^ dat al» landingsterrein dienst d|oet. Boj de eerste landingspoging rolde het toestel te ver, maar door .een handige manoeuvre wist Ü(e bé» stuurder wederom in de hoogte te komen, zoodat de staart van de L. y. G. slechta even het water van de sloot raakte. Bij d.e tweede poging om tegen den wind op da breedte van het weiland neer te komen, gleed het toestel wederom door. en schoot met een 25 K.M. vaart in de ongeveer drie meter, breede sloot, waar het met den neus in de moddpr bleef steken Pilot en .passa giers kwamen ongedeerd uit het toestel, dat eveneens geheel onbeschadigd bleek. Laat in den avond was men bij het licht van eenige lampen bezig «het toestel, dat met de breede vleijgels de sloot overbrugde, te lichten .De motor lag boven water. Door middel vau takels slaagdp men er in het toestel vrij te krijgen. Volgens mededeelin» gen van het technisch personeel zal de ma chine morgen weder gereed zijn om op te stijgen. Het was een fantastisch gezicht, dia groote 'lichtplek te midden van de donkere weilanden, waai' de machine als een zon derlinge nachtvogel neergestreken was en waar onder liet rumoer van de nabije ker mis de werklieden bezig waren het gevaarte uit zijn benard en toestand te verlossen. Hot wordt echter tijd dat de Regata maatre gelen treft het landingsterrein zoodanig te verbeteren, dat de machines bij elke wind richting veilig kunnen dalen. „Door instinct, niet door verstand geleid?" J. A. schrijft ondei mededeelingen iu „K. 8. A.": Onder den titel: „Waarom lid van dt S. D. A. P.?" schreef „Het Yol'k" van 7 Aug. (Eerste Blad): „Sinds Maart werden te Zaandam een 159- tal nieuwe leden der af deeling S. D. A. P. ingeschreven. In verband met het vrij groot aantal, in een betrekkelijk korten tijd, besloot den Centrale Commissie voor Arbeidsontwik- keling de bewtegredenen op te sporen, welke de nieuw© leden er toe hebben aangezet zioh al« lid van onze partii te doen inschrijven. Uit brieven, die op de uitgeschreven prijsvraag in kwamen, heeft de C. C. v. A. kunnen vaststel len, dat er bii deze leden een dwang aanwezig is, om met ons mee te strijden welke bijna bij allen ontstond, niet zoozeer uit belezenheid, als wel door zuiver instinkt ma tig voelen der onbil lijkheden, voortspruitende uit de kapitalistische overheeensching. Zij wilden ons werk en onzen strii-d met ons voeren." Dus instinctmatig kwamen bijna allen tot de S. D. A. P.l Als zij hun verstand gebruikt hadden, zouden zii dat niet gedaan hebben zeker 1 Staatsloterij. Naar „De Maasb." verneemt, hebben de col- lectricea en collecteurs van de Neder 1. Staats-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1