Kerk en School Orde en Arbeid Sport en Spel Gemengd Nieuws Handel en Nijverheid BERICHTEN UIT ONZE OOST KORTE BERICHTE». UIT ONZE VORIGE OPLAAG Brandstoifeiivoerziening, in Haarlem en q. e loterij zich met een verzoekschrift, waarbij een memorie yan toelichting, tot den Minister Tan Financiën, gewend, teneinde ook voor dezen tak van bedrijf een betere bezoldiging vast te stellen en meer in overeenstemming te brengen met de eischen, aan do uitoefening van het bedrüf in deze dure tijden gesteld. Een afschrift van dit verzoek werd tevens toegezonden aan de leden van de Tweedt Kamer en directie en hoofddirectie van de Staats loterij. Tevens ucrd een vereeniging opgericht, waartoe tot heden ruim honderd leden zich -aansloten. Journalistiek en Arbeidsduur. Door de redacteuren van de plaatselijke bladen en de correspondenten der groote bladen te Hilversum, is tot den raad het vol gende adres gericht: Ondergeteekenden, redacteuren en corres pondenten van de achter hun naam «|lT- melde bladen, verzoeken uw college beleefd «enige beperking te willen brengen in den duur uwer vergaderingen, door als regel niet langer dan 3 a 'i'A uur achtereen te beraad slagen. Bij het algemeen "Streven naar verkorting van arbeidstijd, zal het niet mogelijk zijn, voor de in de journalistiek geëmployeerden iets te bereiken, tenzij colleges als het uwe, vereenigiiigen e.d. daaraan hunne medewer king verleenen. En waar het vaststaat, dat ook journalisten eenige aanspraak mogen maken op niet te overmatigen arbeidsduur, vertrouwen zij, dat uw college door een ra- tioneele regeling van den duur uwer bijeen komsten daartoe het zijne zal willen bijdra gen. „Hbld." Heiast ingverheoging te Amsterdam. De plaatselijke hikomstenbrlasli"g to Am sterdam wordt weer met 20 pCt. verhoogd De helft daarvan is noodig voor de voor gestelde uitkeeriug van f 100 in eens aan de gemeente werklieden. Be wethouderskwestie ia den Haag. Kaar men aan de „Bes. Bode" me lit, wil ien de vrijzinnigen in den Haag, wel recht Bche wethouders, maar zullen ze in geer geval meewerken tot de verkiezing van der 4en heer Wesseling. r Ook de sociaal-deii.ocraten hebben een dier gelijke verklaring afgelegd. Turf inkoopkantoor. Naast het 1 Augustus j.l. in werking ge xtelde centrale kantoor voor turfverkoop door de vei'venersvereenigiug opgericht, vordt nu werk gemaakt door de brandstof- fenhandelaren in Groningen <A' Fries land in samenwerking met die in Noord en Zuid.Holland qm een centraal inkoopk&n- toor van turf op te richten. Natuurlijk zal ieder dezer corporaties track ten invloed op de prijzen uit te oefenen. Tweede Kamerverkiezing. Het Centraal Stembureau zal a.s. Vrijdag des namiddags te drie uur een zitting hou den tot het benoemd verklaren van een lid yan de Tweede Kamer dier Stateu-Gemeraal in de .plaats van den heer F. Bos, o'iie als zoodanig bedankt heeft. Nederlandschc delegatie. Staatsraad Struycken is met de Nederland- Ahe delegatie te Parijs hier te lande terug gekeerd. Jhr. De Marees van Swinderen komt later, via Londen hierheen. De delega tie blijft denkelijk een dag of tien hier. Scheidsgerecht voor den Veehandel. Het bestuur van den Alg. Bond van Dorpsslagers, heeft tot den Minister van Landbouw het verzoek gericht, tot het in het leven roepen van een scheidsgerecht voor den Veehandel en dat wettelijk te verplich ten. De landbouw en veehandel organisatie's zoowei als die der Slagers, vragen dit scheid-s gerecht, wat kort en spoedig recht spreekt en zeer zeker bij.de inwerking treding van de keuringsw-et met weinig romsplomp te maken zal hebben, zoodat van de zijde van belanghebbenden dit verzoek zeer zeker wel gesteund zal worden. Boycot van Japansche goederen. Uit Weltevreden wordt d.d. 19 dezer ge seind: liet grootste gedeelte van den Japansehen handel te Semarang staat stil. De Ohinee- zen zegden alle giro's en deposito's bij de Ja pansche banken op. De kapitein van den Ja- pausohen gtocmer „Token Maru" ontving eeti telegram, dat het wegens de boycotbe weging te Sandakan onraadzaam was die haven aan te doen. Gevolgen van de droogte. Bijna overal heersobt absolute droogte, waardoor de meeste ondernemingen o-p Djoc- ja nog niet hebben afgeplant. Het bibitge- hrek brengt voorts groote moeilijkheden mede. Enkele complexen, soms tot 20 bouws, zullen opgebroken worden tengevolge van wortelrot. Op bijna alle ondernemingen te Banjoemas wordt geklaagd over het gerin ge rietgewicht Hcogleeraar te Delft. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Oct. 1919, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der alge-me ene wetenschappen aan de Technische Heogeschool te Delft, om on derwijs te geven in de zuivere en toegepaste wiskunde en de mechanica, H. J. v. Veen, burgerleeraar aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Liturgische Vereeniging in het Bisdom Haarlem. Gisteren had te Rotterdam een liturgische dag plaats der Liturgische Vereeniging in het 'bisdom Haarlem. In de kerk van den H. Autonius Abt, werd eeu plechtige Hoog mis opgedragen door den HoogEerw. Heer Mgr. P. A. F. Thier, deken van Botterdam, geassisteerd door theologanten van het groot Seminarie. Bij deze plechtigheid werden de strengste eischen der H. Liturgie gevolgd. De ZeerEerw. Heer L. J. Willen/borg, pas toor te Bloe-meiwlaal. hield een liturgische predikatie naar aanleiding der Misgebeden door de H. Kerk samengesteld voor den feestdag van den H. Joseph van Calasauza, dien gisteren werd gevierd. Des middags om twaalf uur werd een af zonderlijke Yicrgadiaring gehoudien van de pri es ter leden in het schoolgebouw aan de Sehoonderloostraat, waarin do ZeerEerw. lieer Willenborg een lezing hield met als onderwerp: „Het H. Misoffer als centrum van het Liturgisch loven." •Des middags te 2 uur werd de algemeene vergadering gehouden, die zeer druk bezocht was. Onder de aanwezigen werden opge merkt de HoogEerw. heer Mgr. H. J. M. Tas- kin, president van het groot-seminarie te Warmond,' en bestuursleden van de zuster - vereeniging in het Aartsbis-dom. De HoogEerw. heer Mgr. Th. J. A. Bos man, deken van Amsterdam, voorzitter, sprak zijn vreugde uit over de groote op komst, grooter dan spr. had durven ver wachten. Spr. schreef ze toe aan het feit, dat de vergadering plaats heeft in de parochie van pastoor Van Beukering, wiens parochie een voorbeeld van liturgisch leven is voor alle parochies in het- bisdom. De secretaris, de ZeerEerw. Heer Pastoor L. J. Willenborg, te Bloemendaal, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat do ver eeniging ongeveer 1000 leden telt, waarvan 3 a 400 priesters. De penningmeester, de ZeerEerw. Heer Pastoor F. C. van Beukering, te Botterdam, bracht het financieel verslag uit. De -ont vangsten hadden bedragen 1341.70'A, de uit gaven 990.84, batig saldo 350.8614. De inmiddels afgetreden bibliothecaris, de ZeerEerw. Heer Pastoor M. W. A. Wijten- burg, te Botterdam, bracht verslag uit over de bibliotheek en deelde mede, dat van hoo- ger hand een belangrijke reeks liturgische wei-ken zal worden geschonken. Daarna hield de WelEcrw. Pater O. Huf S.J. eeu voordracht over de Liturgische Com- m unieopvatting. In d-e pauze van de redevoering, die in twee gedeelten werd gehouden, trad de be kende Vlaamsche kunstenaar Lodewijk de Vocht op, die eenige liederen zong uit zijn „Jaarkrans van geestelijke liederen rond den Heerd", welke een diepen indruk maakten op alle aanwezigen, die na elk der liederen spon taan en langdurig applauidiseerden. De voorzitter bracht den kunstenaar een warm woord van dank voor zijn schoone pres" taties, dankte alle aanwezigen voor hun op komst en sloot daarna de vergadering. De schippersaetie. Mén meldt uit Groningen Van 18 tot 24 Augustus zijn 1300 schepen bevracht op de bevrachtingsbureaux van den Schipperskind, meest voor turf. Voor den han del valt nog zoo goed als niets te varen. Staking opgeheven. De koetsiersstaking te 's Mage is opgeheven. Hooge raad van Arbeid. Op verzoek van Z.Exc. den Minisier van Ar beid, zijn door het Bureau voor de R.K. Vak organisatie tot leden van den Hoogen Raad van Aróeid henoemd, de heeren P. J. Hazevoet en A. C. de Bruijn, Het derde lid. dat de R.K. Vakbeweging in den Hoogen Raad zal vertegenwoordigen, wordt in overleg met de Federatie der Dioc. Bonden benoemd. Indiening wetsontwerp verzocht. Op de Maandag in het Hof van Holland te Hilversum gehouden jaarlijksche algemeene ver gadering van den Ned. Bond van Boekbinders patroons werd op voorstel van den heer Holst de volgende motie aangenomen: „De Ned. Bond van Boekbinderspatroons in jaarvergadering bijeen te Hilversum op 26 Aug. 1919, kermis genomen hebbende van het conflict .in de typografie, waarbij de bestaande collectieve arbeidsovereenkomst door een der partijen, eigenmachtig is verbroken, gezien het feit, dat een dergelijke overeenkomst hare to tale waarde verliest, indien deze niet op wette lijke regeling is gebaseerd, wendt zich tof den Minister va.n Arbeid, met het verzoek ten spoe digste te willen overgaan, tot het indienen van een dergelijk wetsontwerp." Dreigende staking van taxi-chauffeurs. Er dreigt te Amsterdam een staking van taxi chauffeurs. De taxi-chauffeurs hebben, naar in een gis teravond gehouden vergadering van huur-chauf feurs is meegedeeld, nu sinds drie maanden met de directies der taxi-ondernemingen, zonder re sultaat, over lotsverbetering gecorrespondeerd. Het was nu de bedoeling aan de patroons een ultimatum te zenden, waarin wordt gezegd, dat wóór Zaterdagavond een definitief antwoord moet zijn ontvangen. In een daarna te houden nachtvergadering zal worden beslist, of al dan niet zal moeten worden gestaakt. Ned, Roomscb-Kath. Volksbond. De Ned. lloomsckrKa>tk. Volksbond h)oudt een Buitengewone Algemeene Vergadering van den Centralen llaad op Maandag 29 Septem ber, te 'e-Gravenhage in het Bouds gebouw, Nieuwe Molstraat 22, des vioormiddags te 10 uur. Punten van behandeling zijn. 1°. Vaststelling der notulen van. de vforige vergadering en mededeelingen door het Oen- traal-Be stuur. 2°. Voo-rstellea d-er Afdeeling 's-Qraven- hage a. De Centrale Baad draagt het Centraal- Beatuur op, om bij hot Doorluchtig, Episcopaat aan to dringen tot oen betere! .omlijning van personen, welke bii ie Stands-organisatie moe ten ziin aangesloten. b. De Centrale Baad draagt het Cent-raal- Bestuur op stappen te doen, welke kunnen lei den tot spoedige oprichting van een K.-K. Volksdagblad, waarin de medewerking van Federatie en Vakbureau verzekerd is. t c. De Centrale Baad draagt het C'entraal- Bestuur op tot een.© hernieuwde Actie voor de Z on da gr us i. d. De Centrale Baad draagt het Centraal? Bestuur op om bij het Doorluchtig) Episcopaat te verzoeken meer eenheid te brengen on dei- af deelingen in eene plaats en zoodoende inééu- smelting te krijgen van deze afdeelingen in rovband met de aangenomen conclusie van Am- sterdam. .j J e. De Centrale Baad besluite tot aanstel ling van Districts vrij gestel den en tot subsi- diëering van de Plaatselijke vrijgestelden. 3". .Voorstellen van het Centraal-Bestuu-r. Naar aanleiding van de ingekomen antwoor den op de door ons gestelde vragen, inzake de rechtspositie van onzen secretaris en even- tueele toekamstigo ambtenaren en vrijgestel den, worden voorstellen ingediend, inzake liet salaris, den kindertoeslag en verzekeringen. e. Om aan de hand van art. 3 der Statuten het bedrag, af te dragen aan de centrale kas, te brengen op 72 centen per lid en per jaar. f. Vaststelligi begrootimg 1920. 4 Centralisatie van eenige onzer bonde- instellingen o.a. Spaarbanken'. Ziekenkassen enz. In te leiden door den penningmeester, den heer B. J. Grobben. (De conclusie hieromtrent werd op do vorige vergadering uitgedeeld en is slechts op aanvraag, wegens den beperkten voorraad, bij den secretaris verkrijgbaar.) 5 Rondvraag, waarna sluiting der verga ring. Voorstellen welke voor de laatste verga dering wel op de-agenda stonden, doch niet werden afgehandeld. Beurssluiting. De Minister van Financiën heeft goedge vonden te bepalen, dat op Maandag 1 Sep tember 1919 de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten, alsmede dat die dag voor geldleeningen, als bedoeld in afdeeling V der Beursvoorschriften 1914, niet als werkag zal worden beschouwd. De voetbaltcer naar Scandinavië. Naar de „Tel." verneemt, wordt Vrijdag tegen een Noorsoh elftal gespeeld en Zondag tegen de vertegenwoordigende N.ooxsche ploeg, in welke beide wedstrijden de Hollandscbc com binatie als vertegenwoordigend Nedorlandsoh elftal zal spelen. Maar de Goliath gevonden werd. Men meldt uit Dakar, dat de Goliath in bet dorp Nieb-oek. in de streek van Koufra, heeft moeten Janden ten gevolg© van C-en defect aan de schroef, en daar werd de bemanning ook gevonden door het inbootrlingenhoofd, dat met een aantal van zijn eigen mannen tot haar op- opsporing was uitgezonden. Een waarschuwing. De heer Vermeer heeft in de „Java-Bode" een ernstige waarschuwing geplaatst voor hen, die er over denken naar Holland te gaan. Hij spreekt van de nachtmerrie van zijn 2X~jarig verblijf in Holland en van de opluchting bij hei vertrek. Het mmge in In- dië ook al geen rozegeur en maneschijn zijn, er mogen zich donkere wolken aan den p-oii- tieken hemel samenpakken, het is hier een paradij-s, vergeleken met de janboel in Hol land. Een janboel op eik gebied! Maar vooral op moreel gebied. En dan waarschuwt hij ernstig allen, die hetzij met veriofs-, hetzij om pensioens- ol' andere redenen voornemens zijn zich in te schepen naar Holland, zich nog eens drie maal te bedenken, zich terdege en zoo volle dig mogelijk te laten inlichten door ver trouwde familie of vrienden alvorens aan dat voornemen uitvoering te geven, „Uitgezonderd zeer intieme familiebanden kan ik mij geen reden tot repatrieering in denken, die niet tot groote teleurstelling zal leiden." Niet in het minst geldt deze waarschuwing voor ouders, die verineenen hun kinderen in deizen tijd naar patria te moeten sturen om den bekenden „ruimen" blik te verwerven en een „Europeesehe" opvoeding te doen genie ten. De crisisjaren hebben alles ontwricht en verwilderd. Nederland werd een schuil plaats voor internationaal gedegenereerden, voor avonturiers van allerlei slag. Crimina liteit en rauw egoisme vieren er hoogtij, de beschaafde middenstand heeft ontzettend ge leden, net gezinsleven is ontwricht enz. Geen wonder dan ook, dat er duizenden po gingen doen om naaar Indië te komen, op één seheepvaartbureau hadden zich.... 5C0O passagiers aangemeld. Voor plaatsen werden duizenden guldens geboden. Aldus bovengenoemde beer. Het „Vad." teekent hierbij aan: „We zullen maar bedenken, dat het in In dië warm is en dat warmte welig doet groeien. Ook de fantasie!" Inbrekers gesnapt. Dinsdagochtend werd in de woning van dr. Groneman, te Amersfoort, die uitstodig is, inbraak gepleegd. Nadat men uit de belen dende perceelen de politie bad gewaarschuwd ging deze er met de recherche op uit, om onmiddellijk het terrein af te zetten. Het mocht gelukken twee der verdachten aan het station te arresteeren, waar beiden zich reeds met hun buit in den trein bevonden om naar elders te vertrekken De Vaaerlandsch-flistorisehe feesten te Arnhem. Op de feesten te Arnhem wordt de provin cie Groningen vertegenwoordigd dooi' zes sjeezen, waaronder drie beugelsjeezen, een phaeton met drie dames door een dezer gere den, twee looikes en een oude Groninger koets voor eeu lid van de Staten-Generaal, indien het Groninger Museum deze laatste afstaat. Brandstichting, l'n de Grootheide bij Sit- tard is een groote korenmijt, eigenaar den heer P. Brouwers, dcor brand geheel vernield Als verdacht van dit feit, is door de rijks politie aangehouden zekere B .uit Zwolle, op de bruinkoolontginning op. de Groetheide werkzaam. Deze heeft bekend het feit te hebben gepleegd. De waarde d.er korenmij t wordt geschat op f 900U .Ze was slechts ge deeltelijk verzekerd. t Do dader is in de gevangenis te Maastricht opgesloten. Schip in nood. Men seint uit Botterdam aan „Het Hbld.": Tijdens storweer is een tot nu toe onbe kende, doch waarschijnlijk Engelsche gou- vernementslichter op drilt geraakt en bevindt zich vijf mijl van West Schouwen in ncod. De reddingsbooten van Ilock van Holland^, Burgsluis en Vlissingen zijn zeewaarts ge stoomd, al:ook bet loodvaartuig „Cortse"n." Te Wijnandsrade werd een eik geveld die 315 jaren telde, een omvang had van 5.30 Meter en ongeveer 20.000 K-G. woog. Maandagmorgen is te Wageningen het ljjk van een onbekenden man gevonden. Hij was al eon paar dagen lijdende aan delirium tremens. Den dag te voren moet bij te Ren- kurn 'n fksoh spiritus hebben leeggedronken. Gisterennamiddag om half 5, brak te Waalwijk (N.-Br.) brand uit in de Groote straat in bet buis, bewoond door den beer A. Bijgers. Het huis alsmede het grootste ge deelte van den inboedel is door den brand vernield. Door de gunstige ligging en het krachtig optreden der brandweer was voor de belen dende perceelen geen gevaar. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Woningbouwvereeniging „Rosehaghe". Dinsdag 20 Augustus vergaderde het be stuur van bovengenoemde vereeniging in het Gebouw van ,.Zang en Vriendschap" te Haarlem, teneinde uitvoering te geven aan zijn voornemen een datum to bepalen, waarop eene gecombineerde vergadering zou worden gehou den van besturen van Woningbouwvereenigiu- Ken. Door genoemd bestuur was n.l. ov> 28 Juli tot de besturen van verschillende te Haarlem en omstreken bestaande Woningbouwvereeni- gingen een schrijven gericht, waarin werd ge wezen op het geringe succes tot heden ia den woningbouw bereikt, en werd verzocht, te wü- ien mededeelen of door hen het nut van een federatief samengaan werd ingezien. Uit de ingekomen antwoord m bleek dat ue besturen van 8 vereenigingen bereid werden bevonden eene gecombineerde vergadering bh te wonen, echter voorloopig zonder eenige ver plichting liunnemids. Besloten werd op 1 September eene gecom bineerde bestuursvergarering te houden m „Zang en Vriendschap" en hiertoe de besturen die van hunne instemming met het voorgeno men doel hadden doen blijken uit te noodigen. Desturen van Woningbouwverenigingen te Haarlem, van wier bestaan men niet afwis zullen toegang hebben tot bedoelde byeenkomst, zoo zii iiecbls het verlangen daartoe tyuig ter kennis brengen van het besuur der vereeni ging .Rosehaghe". He doei van die bijeenkomst zal zijn, het zoo mogelijk tot stand brengen eener Federatie, teneinde te trachten Kijk en Gemeente inten siever de overtuiging bii te brengen, dat het bouwen van geschikte woningen zoo spoedig mogelijk ter hand dient te worden genomen. „St. Raphael" Maandagavond vergaderde onder leiding van den heer. A. Moser, welke bii afwezigheid van den voorzitter, de heer P. de Booy, deze functie waarnam, vakatd. V werkplaats-personeel, van den B.-K. bond van Spoor- en 'tramwegperso neel, afd. Haarlem. Do voorzitter opendo de vergadering met den chr. groet en heette de aanwezigen wel kom. Na de notulen, die ongewijzigd werden goedgekeurd, werd behandeld ae samenstelling van den fabrieksraad voor de Gentr. Werk plaats. en de definitieve vaststelling der ean- didatenlijst, welke in samenwerking met den Prot. Christ. Bond on Ncutr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel voor de premie-commis sies tot stand is gekomen. Do voorzitter deelde mede, dat door ae sa menwerkende organisaties, do Ned. Ver. afd. Haarlem was verzocht besprekingen met hen te willen houden, om hierdoor tot eventueele samenwerking te komen bii de verkiezingi der premie-commissies. Door het bestuur der N.V. afd. Haarlem was daarop geantwoord, dat de beslissing iu deze niet bü hen lag, maar dat de samenwer kende organisaties, zich maar tot het Hoofd bestuur der N.V. moesten wenden. Mocht het verzoek eventueel aan hun Hoofdbestuur wor den gedaan, dan zouden zii het zeker niet steu nen. De voorzitter constateerde, dat hieruit bleek, dat het afd. bestuur der N.V. niets geen vrij heid van beweging heeft. Te ongeveer negen uur kwam de heer P. de Rooii ter vergadering, welke toen verslag uit bracht van dc eerste conferentie, welke het bestuur der fabriek niet den chef' der C.W.S. had gehad en waar besproken was het aantal premie-commissies, welke op de C.W.S. zouden komen, enz. Bij de eerste kennismaking in dit instituut, met den chef der 'O. W. S. en de inleiding van deze. bii den aanvang der besprekingen, deden bii den heer dë Eooü veel goede verwachtingen koesteren, welke hii de vergadering mede deelde, en zeide dat hii daarin dan ook aanlei- 'ding vond, namens 'de afd. Haarlem v.ajo. 'Raphael, den chef voor het gesprokene te bes danken, en toe te zeggen dat hii bii het ver vullen van 2iiti moeieliika taak zeker op hen zal kunnen rekenen. Hij hoopte, dat men wer- kelük door dezen fabrieksraad zou komen, tot goeao samenwerking tusschen kapitaal en ,rbeid, hetgeen door de B.-K. Vakbeweging) altijd beoogd is geworden. oor de rondvraag gaven zich nog eenige op, die met voldoening werden beantwoord. Hierna sloot do w.n. voorzitter do vergadering op- gebruikelijlco wijze met den Christ, groet. Het is wel een zaak van be mug om eens te weten, hoe op. het oogenblik-tie stand van zaketi is, ia onze braiidstoftenvoorzientng e» hoe wij er, met het cog op ucn naderenden winter voor. staan. Dienaangaande Hebben wij ons gewend tot den directeur van het Brai.ds tonen bureau, den heer Wil ink, die ons met de meeste wel- willendhei t te woord stond en in een kort relaas verschillende nieacdeeiingen deed over de brandstotienioerziei.iag van Haanem en omliggende plaatsen, o.ie onder 'het dis trict Haarlem réssorceereu. Het vooruitzicht non, volgens den direc teur, niet ongunsag genoemd women. De hoeveelheid branusioi, uie aan Haai-iem was toegewezen, beuroog ïl.ooU to.i, waarvan oiv ge veer de helft is aangenomen, w eu ui-ciioo ue maand Augustus is niets aangenomen, evenmin een toewijzing ontvangen, uetweln een gevolg is van net stopzetten van den kolehaanyoer uit België. Ook vcor dc industrie laat hot zien vrij goed aanzien. Onze Hoop L nier vourai ge richt op den aanvoer, vau Amerinaansvuo kolen. Kunnen we deze in vuiuomiue mate aanvoeren, uau staat net er nog mee zoo heei slecht voor, temeer, daar ue Aineri- kaansciie koleii cox goqJe gasKoien ziju, waardoor, een volcioende aanvoer ervan, om. eventueels gasrantsoeneerihg in uen a.s. wiu ter overoouig maakt. De aanwezige voorraden ii0geu omgeslagen, in de looasen en op de terreinen van den voormaligen koutiiamiel van de Fa. Jansen, aan den Uuuenweg. j^eze loen sen zijn door de gemeente aaugenoont, zoo dat wij over een pracntige opmagpiauts nun- neu beschikken en daamoor alm too wyma gen uireet kunnen accepteeren. Decern, ua„ aeze groote voorraden bij de nanueiaam moesten worden geLOrgen (umg^en nicv wei mogelijk is), dan uegnjpt meu, uat nm- wei eens zou kunnen voornomen, uat wij een lading niet zouden kunnen aaiincm, n ,ve gens georek aan opsiagterrein. De distributie dezer voouauen aan ae onaer- hoorige gemeenten lieeit ecruer nou neei wat om net hjr. Enkele plaatsen ïcmnneu per semp woiüen bereikt, docli ae voorziening u.v. van bloemendaal moet geheel per spoor gescmeoeu, terwijl weer anderen op asfmeest pmmueve wij ze worden bediend door ae piaaisenjxe gvSteiu- heid. Deze laatste brengt ook wei mee, o.a. boven bpaainoam dat meu geen zwane brandstol kan gebruiken, omdat men er never turf stookt. Een en ander bezorgt net buieot natuurlijk veel last en een omvangrijke adm, mstraneve arbeid. Gedistribueerd werden gedurende de laatsn 3 maanden: in Mei 1 eenueid; ra Juni 3 een heden; op respectievelijk 11 en 19 juli 2 een heden en op 1 Aug. 3 eenheden. De 6 eenc^ den van Juni en Augustus weiaeu alleen ver strekt op aanvrage, d.w.z. de bianusior wero beschikbaar gesteld, doch om ze te ontvanger» moest men een aanvrage indienen, waarop dei handelaar een vervoexoewijs, weid aige^cium. Dit systeem is een, prachtig middel erji den cianüestienen handel tegen te gaan en om te voorkomen dat de mensen en hun nons veritoo- pen of hun brandstof te vroeg opstoken, boven dien kon de politie hierdoor een béten: controle op het vervoer houden. De veie processen-ver baal, die opgemaakt werden, gaven hiervan een duidelijk bewijs. Tenslotte deelde de directeur mede, dat voor loopig o.p nieuwe verstrekkingen niet belioelt te worden gerekend. Evenwel kan het minimum- rantsoen gegarandeerd worden, daaionnrent be- hoeft men zich dus niet bevreesd te maken. Wat de prijs der brandstoffen betreit, deze is aonor- maal noog, doch toeslagen zullen er denkelijk niet gegeven worden. Er is althans nog nieis bepaald. tiet onderhoud werd besloten met 'n tochtje naar de opslagterreinen, waar de heer Willink ons de voouaaen toonde, welke daar liggen, nn hier moesten wij nogmaals erkennen, dat inlich ting en opsjagplaaasen der Haarlemscue brand- stoifendistributie van een omvang zijn, waar naar menig groote gemeente verlangen zou. GEMEENTERAAD. Hedenmiddag vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap, van den heer- Maarschalk, burgemeester. Afwezig waren de heeren Heerkens Thijs- sen en Kuenen. Er is één vacature. Naar aanleiding van zijn benoeming tot hoogleeraar aan de vee ar useiiij Kundige 1100 geschoèi te Utrecht verzocht ne heer G. F. van Gij en den Baad met ingang van 1 De< cember .eervol ontslag als directeur van hei Openbaar Slachthuis. .Wordt verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. B. en W- stellen voor goed te keuren da begroeting van het St Elisabeth's of Groote Gasthuis tot een bedrag van f 232.0U0 een subsidie uit de gemeentekas van I 109.CKXk De heer KOBBEN vraagt spoed te maken met de regeling van de rechtspositie van het gasthuispersoneel. Spr. vraagt ook op, dit personeel toe te passen de salarisreger ling, geldende voor het personeel van do gemeente. De heer BOMANS antwoordt dat dit reeds is geschied. Er is een regeling ontworpen èo voor rechtspositie èn voor loon, die gelijk is aan die van het gemeentepersoneel. De orgamso- ties zijn reeds gehoord en hebben reeds eet reglement ingediend. Het voorstel van B. en w. wordt aangenomen. Op verzoek van eenige raadsleden gaat de raad daarna over in ge heime zittir a. vervülg Tweed© Blad.) Zangwedstrijd Proza eoi Poëzie. Bij de firma Bos, blcemistwinkel Kleine, Houtstraat, liggen de prijzen voor den zamg> wedstrijd van „Proza en Poëzie" xn de ew lage tentoongesteld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2