BUITENLAND S&ssvyfe <ri;H Wat de pers zegt Leger en Vloot Kunst en Kennis FEUILLETON TEGENSPOED. Öonderdag 28 Augustus Tweede Blad De staking te Amsterdam. De „Maasbode" qualificeert de 24 uren-sta king als een anarchistisch avontuur: „Door de staking, uitgeschreven door de Federatie en „De Pionier", waarbij in hoofdzaak het personeel der gemeente tram is aangesloten, wordt, zegt het blad, op de meest onverantwoordelijke wijze in- j gegrepen in het verwikkeld groote stads leven door het geheel of gedeeltelijk stil leggen der verschillende gemeentedien sten, tot groot ongerief van hónderden en duizenden, waaronder niet in de laatste plaats de arbeiders zelfs. Thans blijkt wed, hoe gevaarlijk de lei ding van „De Pionier is, die zelfs niet voor een zoo anarchistisch en onverant woordelijk bedrijf als deze eendags-sta- kingen is teruggeschrikt." De „N. R. Crt." noemt de staking een „po ging tot afdreiging in het groot, zooals Am sterdam er nog geen gekend heeft. „Men voelt wel, schrijft het blad, dat het niet gaat om 100 meer of minder. De federatie vraagt eenvoudig zóóveel, dat, B. en W. daarvoor de verantwoor ding niet durven aanvaarden en zeiven hebben deze werkliedenleiders geen ver- antwoordng te dragen, noch geven zij blijk van eenig verantwoordelijkheidsge voel jegens de gemeenschap. Hun be doeling is, louter en alleen een conflict in het leven te roepen met al de gevol gen van diien, want in troebel water is het immers goed visschen! De toestand is dus nu zóó, dat de fede ratieve gemeentewerklieden de stede- maagd het mes op de keel zetten en door middel van afdreiging het geld trachten te verkrijgen, dat zij niet goedschiks kan en wil geven. Wij hopen, dat B. en W. krachtig gesteund door de moderne en christelijke vakbeweging, die zich nog steeds niet solidair hebben veriklaaard met de stakers, dit voornemen zal weten te verijdelen, dat de „aanslag op Amster dam" moge worden afgewend!' DE VREDESONDERHANDELINGEN. Fiume. Men zegt, dat Italië geneigd is een oplos sing der Fiume-kwestie te aanvaarden in dien geest, dat de Italianen de stad krijgen en de haven, e/venals Porto Baross, voor een tijdvak van, 99 jaar onder den Volkenbond wordft gebracht. Dit plan wacht nog op de goedkeuring van Wileon. EEN ONTMASKERING. De „Daily. Mail" ontleent aan de „Nacion" het voornaamste Argentijnsche blad te Buenos Ayres, sensationeele bijzonderheden Óver d,e ontmaskering van graaf Dnxburg, den Duitschen zaakgelastigde te Buenos Ayres, die zish berucht heeft gemaakt als de vader van de politiek van het* j,spurlos ver eenken" van schepen door "duik booten. De helper van graaf Luxurg, die evenals jeze gearresteerd werd; was graaf Otto von Dinkeiage, die een ondergeschikte betrek king bekleedde aan de Duitsche legatie te Buenos Ayres. i Het belangrijkste deel van liet verhaal van de „Nacion" heeft betrekking op de wijze, waarop, von Dinkeiage, onder den naam .Wil don en voorgevende Britsch onderdaan van Sch|Otsohe afkomst uit Australië te zijn, er jn slaagde Buenos Ayres te verlaten en via Chili, Panama en Mexico naar New-,York te reizen, waai- hij als Duitsch. spion optrad. De man, die de „Nacion" inlichtte en zich Bishop noemt-, zegt, dat de Amerikaansche autoriteiten zeer weinig van „Wilson's." op treden wisten terwijl hij in Mexico was. Bij $iaagdo er echter, in heimelijk op het gebied der V, S. te komen en nam zijn in trek in. een hotel te San Antonio in Texas, waar hjj een paar, dagen later aan een plaat selijke bank vroeg 5000 pond sterling in te wisselen tegen Amerikaansch geld. Dit was zijn eerste fout. De kassier merk te iop, dat sommige biljetten het stempel trroegen van een neheirae Duitsche firma in Buenos Ayres en deelde dit aan Idle po-: litis mede. Van dat pogenblik af werjd| „Wil-: son" voortdurend gevolgd; Van San Antonio ging „Wilsoin" naar Chi-; cago, natuurlijk gevolgd door detectives. Daar werd hij ontvangen door een der leb ders van de Duitsche propaganda in Noord- Amerika i Te Chicago hielden bedden verblijf in eejf hotel, waar, tengevolge van een fout van een der Amerikaansche detectives, do beidje verdachten bemerkten dat zij gevolgd wer den, en ontsnapten. „Wilson's" neiging om te „geuren" was! zijn ,vai. De politie hield voornamelijk het oog op, New.York, daar „Wilson" van San Antonio uit meer dan veertig telegrammen! daarheen had verzonden. Op, een dag bemerkte een detective, dje voortdurend de wacht hield, in het post kantoor, dat een buitengewoon goedgekleedi man uit zijn zak een portefeuille haalde; gevuld met „geelruggen." Hij herinnerde zich), het signalement van den ijverig-gezochten! „WiLson" en sprak hem aan. tWilson viel door d© rnan,d; hij werd gearresteerd en be kende bij zijn verhoor, door het hoofd) der geheime politie wie hij was, doch weiger de hardnekkig iets te zeggen omtrent zijn zending. Na verschillende vergeefsche po gingen werd besloten op. een andere wijze achter de waarheid te komen. „Bishop," de zegsman van de Nacion' werd met deze taak belast. Hij werd, een be« kende figuur ia Duitsche propagandakringen en foonde zich een uitstekend agent vooi de Duitsche belangen onder don naam van Hans Schmidt Met kwistige hand geld/ uit gevend, koos hij zijn gasten onder diegenen, die verdacht werdjen van pro.Duitsche ge zindheid. Aan een feestmaal, dioor hem aan geboden in de Rour Hunjdlréd Club, sprak hij openlijk tegen de regeering der V. en werd daar met veel ophef gearresteerd» „Bishop" werd overgebracht naar Ellis Island, waar' tevoren „Wilson" was geïnter neerd en een operatie in het kamphospitaal afwachtte. Ziekte voorwendend, weid, „Bishop" ook1 naar het hospitaal gezonden en men kwam' overeen hem een bed te geven naast „Wil son." Tusachen beiden ontstond vriendschap. Zonder achterdocht te wekken, vischte „Bishop" er behendig naar hoe de telegram men van Buenos Ayres naar- Berlijn werden overgebracht en hij verkreeg de bekentenis dat er slechts enkele draadloos werden ver zonden; de groote meerderheid werd over gebracht door middel van code.telegrammen door neutrale legaties in Buenos Ayres. Er werd geen tijd verloren om cojrieën van 'ctete telegrammen te krijgen; maar de code bleef een volledig raadsel!. „Wilson'" trachtte te ontsnappen uit het interneeringskamp en „Bishop" besloot hem' te helpen, nadat hjj, na verscheiden dagen vergeefsche pogingen te hebben aangewend, tot de conclusie was gekomen, dat het onmo gelijk zou zijn verdere hulp van „Wilson" te krijgen zonder dat deze op. vrije voeten was. Eindelijk kreeg men de langverwachte aan wijzing. Ér waren instructies gegeven, dat' „Bishop" zou antwoorden als „Wilson" aah de telephoon werd geroepen. Twee dagen voor de voorgenomen ontsnapping riep. een vrouwenstem „Wilson" op. „Bisihop" ging on middellijk aan de telephoon, tevens instruc ties gevend aan het departement van justi tie om te ontdekken van waar de oproep geschiedde en die spreekster te arresteeren. Hij wist de vrouw handig acht minuten aan de praat te houden, gedurende welken tijd de politie met een snelle auto op de plaats was gekomen waar de vrouw sprak. „Bishop" hoorde een gil door de telephoon en onmiddellijk djaarna deelde de zware stem van een detective hem mede, djat de arresta tie was geschied. De gearresteerde vrouw bleek de gouvernante te zijn van een be kende Amerikaansche familie en zeer, knap. Zij bekende, dat zij „Wilson" ken,die en kort vcor zijn arrestatie met hem had samen gewoond en dat zij een koffer haidi, aan hem toebehcorend, die hij aan haar hoede blad toevertrouwd, iin afwachting van zijn terug komst, Enkele minuten later deden die de tectives huiszoeking en vonden de langge- zochte code. Er waren er tweej in de eerste waren de letters van het alphabet vervangen door de cijfers 1, 3, 7 enz., in de tweede dioor 51 49, 47, 45 enz. Het perste cijfer van het telegram was steeds 1 of 2 om aan te duiden welke code was gebezigd. Na elk woord stond het woord „stop". De „Daily. Mail" geeft het volgende Engelsche voorbeeld: 137927717 2713 stop 29279 stop 3915294137 1277 stop 31294127 737 stop 312937391 232349 De vertaling hiervan zou zijn: „Sending stop, one stop thousand stop, puonds ejtop p/Mally zend duizend pond per poet.") Daar de telegrammen in. het SpaanscB of het Duitsch' werden verzonden, fs het boven staande geen echte boodschap van Luxburgi, doch alleen een aanduiding van' d|e wijze, waarop graaf L'uxburtg zijn telegrammen ver zond door mi|d!d'el van de Z/weedsehe legatie te .Buenos Ayres, cogenschijnlijk bestemd voor bet ministerie van buitenlandsche za ken te Stockholm, doch in werkelijkheid voor Blerlij'n. i INTERVENTIE IN MEXICO De „New-York Sun" heeft, naax Radio meldt, een beridht uit Washington, volgens hetwelk de V. S. voornemens zijn op dezelfde wijze met Mexico te handelen als met Cuba. De interven tie-plannen te land en ter zee zijn volgens het blad voltooid. Er is volgens dó „Sun" niet aan te ontkomen, dat de V. S. de zaken der Mexi canen moeten overnemen op dezelfde volledige wijze als dit met Cuba geschied is. Een der re denen voor interventie is niet de aanmatiging van Carranza of het optreden van bandieten of sporadische gevallen van inbreuk op Amerikaan sche rechten, maar eenvoudig dat het land ho peloos uit elkaar ligt en er geen andere oplos sing mogelijk is. De „Tribune" zegt, dat Carranza evenals Diaz een dictator is gewordenhij regeert even eens met ijzeren hand en voegt bij de fouten van Diaz die van Lenin. ODESSA BEZET. Reuter verneemt, dat Odessa bezet is door het Russische vrijwilligersleger. De bolsjewiki trekken in de richting van Balta, ten N.W. van Odessa, terug. UIT HONGARIJE De „Rappel" meldt, dat die Roeffieniëra hun opmarsch op Hongaarsch gebied voort zetten, terwijl de Zuid-Slaven niet verder oprukken. De Tsjecho.Slowakken syjn over de Dpnau getrokken en hebben zich mees ter gemaakt van het bruggehbofd Bressburg. Zij zijh thans in het bezit van twee spo,or-c iijnen, die naar JVeenen en Boedapest lei den. Een telegram van het H. K. B. uit Boe dapest maakt melding van een „groote na tionale beweging" ten gunste van het aan blijven van het kabinet-Friedrieh .De soc.- dem. „Arbeiterzeitung" heeft er reed/s op gewezen, dat deze heele beweging niet veel om het lijf heeft. Van beteekenis js de medddjeeliijg in dit bericht, dat van Fransche zijde aan minister president Friedrich Idje uitnoodüging is ge worden om drie Leld'en der regeering te Pa rijs voor. de vredesconferentie te dpen ver, schijnen. Vólgens de laatste berichten uit Boedapest zij'n daar weer onlusten uitgebroken en is een nieuwe omwenteling begonnen. Nadere berichten ontbreken nog. DIT BELGIft. Tegen het opdrijven der prijzen. De ministers .Wauters en Vandervelde heb ben een wetsontwerp ingediend, tegen het opdrijven van de prijzen. Er wordt voorge- gesteld het opjagen van de prijzen te straf fen met een gevangenisstraf van 14 dagen toil 5 jaar en een hoé te van 100 tot 100.000 fr. Ook zal de kcoper als mede verantwoor delijk worden beschouwd/ Maximumprijzen zullen van de volgende week af worden vastgesteld UIT FRANKRIJK. Het nieuwe sensatieproces. In de zaak Judet, (oud-directeur van de „Eclair" en „Petit Parisien", beschuldigd van verstandsvexhouding met den vijand) komt eenig licht door een document, hetwelk do „Petit Parisien" openhaar maakt. Het is een telegram van von Jagow aan von der Lancken te Brussel, gedateer/d 11 December 1914, waarin v. Jagow den wensch uitspreekt Judet te winnen voor het voeren van pro-Duitschü propaganda in Frankrijk en waaruit voorts blijkt dat Judet in de Duit sche aanbiedingen heeft toegestemd op voor waarde dat meu hem een som vau twee millioen francs zou uitbetalen, een bedrag, hetwelk von Jagow onzinnig achtte. GEMENGDE BUITENLANDSCHE BERICHTEN De Amerikaansche Senaatscommissie vcor buitenlandsche aangelegenheden heeft besloten dat de Ver. Staten geen deel zullen uitmaken van de gronseoiumissies, die hij het vredesverdrag zijn ingesteld. De Sinn-Feiuers geven ia Ierland een leeniug van 250.000 P-st. uit. Nederl. R.-K. Tooneelboml. Op 23 en 24 Aug. j.l. hield bovengenoemde bond zijne zesde algemeene vergadering te Nij megen in St. Jozefshof. Achttien afdeelingen hadden/ zich door een afgevaardigde doen ver tegenwoordigen, terwijl vele leden en belang stellenden uit verschillende plaatsen aan de bij eenkomsten deelnamen. Zaterdagavond te half acht werd de vergadering met een korte rede geopend door den Bondsvoorzitter, den heer L. Speet, Alkmaar, na een hartelijk welkomst woord door de Nijmeegsehe regelingscommis sie. De secretaris, de heer H, -B. v. d. Sande bracht een uitgebreid1, met zorg bewerkt jaar verslag uit, waaruit bleek, dat het aantal afdee lingen tot 42 geklommen was. De moreele be teekenis van den bond was in het laatste jaar aanmerkelijk gestegen en het bestuur had ver schillende acties ondernomen, die voor het Roomsche tooaeelleven van beteekenis waren. Om de afdeelingen ook meerdere materieele voordeden te kun/nen verschaffen, zou een ver sterking van het ledental noodzakelijk zijn. De secretaris ontving een hulde voor zijn vele werk. Het verslag van den penningmeester, den heer J. Diesfeldt was minder rooskleurig. Na goed keuring en dank voor het uitmuntend beheer, werden middelen beraamd om de financiën te verbeteren. In het bestuur werd herkozen de heer J. Diesfeldt, Edam, terwijl in plaats van den heer B. Th. de Wolf, die wegens drukke bezigheden zijn functie in den bond niet kon waarnemen, de heer F. Stelles, Utrecht, geko zen werd. De avo/nd werd besloten met de opvoering van enkele mooie voordrachten door bekroonde leden. Zondagmorgen werd door den Bondsadvi- seur, den Weleenv. Heer A. J. Ratté, eene H. Mis opgedragen in de St. Jozefskerk, met al gemeene communie der leden. Hierna werd ge meenschappelijk het ontbijt gebruikt om te 9 uur in de beste stemming de vergadering voort te zetten. Tot 1 uur werd beraadslaagd over verschillende pu/nten, waarvan de kwestie van het Gemengd Tooneel van Katholieken, de Bondswedstrijden en het Bondsorgaan de voor naamste waren. Meerdere besluiten werden ge nomen, die in de naaste toekomst voor het Roomsche dillettantentooneel van veel beteeke nis zullen zijin. Na een woord van dank en hulde aan den. geestedijken adviseur, de rege lingscommissie en de verschenen afgevaardig den en een opwekking om allen te blijven voortwerken aan den opbloei van het Roomsch Tooneel, sloot de voorzitter met den Christe- lijken groet de goed geslaagde jaarvergade ring. ln den namiddag werd een bezoek gebracht aan het openluchtspel te Uhbergen, waar het mooie drama „Pilatus" van Prof. Frencken voor duizenden toeschouwers werd opgevoerd. Na het tweede bedrijf werd de heer Van Vel- zen, regisseur der „Egelantieren" door het hoofdbestuurslid, den heer Joh. Verheij gehul digd voor zijn aandeel in de tot standkoming van dit mooie werk en hem namens den R.-K. Tooneelbond een fraaie lauwerkrans aange boden. Deze gastvoorstelling vormde een prach tig slot van de jaarvergadering, die, naar wij verwachten, veel zal hebben bijgedragen tot het mooie doel: de verheffing van het Room- sche Dilettantentooneel. HE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: Mgr. Dr. H. A. Poele. Dr. Jps. Krijn Jhr. J. Graafland Mr, E J M. Jaspar Mr. E. Janssen Jhr. Mr. G* Teske Limburg wil Nederlandseh blij ven, met 2 foto's Limburg aan den arbeid De mijnwerker, naar teekening van Jan Toorop .Wat Bebyië ons ontfutselen wilde met 11 foto's Album met 17.200 handtee- keningen Als moeter beter wordt, n. schil derij van E. de Block Een fraai Lirn- burgsdi landschap Openluchtspel te Gor- sel, met 3 foto's Eerste missie.tentoonstel- ling te Breda Een onverdiende huldü- fing Het huis te Doorn Mgr. J. Mv i. Keuller. TEKST: Trpuw, door Mr. E. J. H. Jaspar Levensdurf, door H B. v. d, Sande Limburg, mijn vaderland, door Jhr. J. Graaf land Limburg bij Nederland, door Mr. F. I. J. Janssen Vlaanderen en het aixpexiouisne door een Belg. Om Limburg, door M. Kemp. Tegen de landverraders door Dr Js. Krijn. Nog nlimmer dan Bltm Uit de blikken trommel. Inlevering militaire goederen. Blijkens berichten, moeten de landstorm pliaktigen de naar huis medegenomen goederen nog in den loop van dit jaar bii de landVeer- distrdcts-commandanten inleveren. Na de inlevering ontvangen zij het bewijs, dat zii werkelijken dienst vervuld hebben. De landstormplieht/igen, die zich hebben op gegeven als buitengewoon vrijwilliger bii den landstorm, behoeven hunne goederen voorloo- pig niet in te leveren; zij ontvangen dus ech' ter ook niet het bewijs, dat zii werkelijk diens Vervuld hebben. Daar de mogelijkheid besaat. Jat ten onrech te de meening post zou vatten, dat al degenen, die het bedoelde bewiis ontvangen hebben, var. hun landstormplicht ontslagen zijn en de an deren niet. acht de nationale 1 andstor me ommis- sie het gewensch, ot dit mogelijke misverstand vooraf te wijzen. Ook in het bezit zijnde van dit bewiis blijft men landstormplichtig tot en met den 31sen Juli van het jaar, waarin, men het 40®te levensjaar volbrengt; zoolang men landetorin- plichtiRi is. kan men met machtiging vap de Koningin tot werkeliiiken dienst worden opge roepen in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Waar op dit oogenblik de aanwezigheid van oorlogsgevaar nog niet voor geëindigd is ver klaard, brengt het bezit van het bewiis dus nagenoeg geen verandering in de verpliehtin- gen. Het bewijs van vervulden werkelijken dienst stemt in zijn aa-rd overeen met den verlofpas van den groot-verlofganger van militie of land- weer. Evenals deze verlofganger kan ook elk landstormplicbtige nog steeds, zoo noodiig. in werkelijken dienst, worden geroepen. De militaire pensioenwet. Naar de „Tel." verneemt, heeit de commissie belast met de herziening der militaire pensioen wetten, thans 'n nieuw ontwerp pensioenwet aan den minister van Oorlog toegezonden. Aan dit ontwerp ontleenen wij het volgende: Er kan worden toegekend: levenslang, voor- loopig en tijdelijk pensioen. Levenslang pensioen wordt verleend: le. bij langdurig en dienst; 2e. bij ongeschiktheid voor de veroeie waarneming van oen militairen dienst, mits niet het gevolg van moedwillig heid, indien ten minste een diensttijd van 5 ja ren is volbracht; 3e. na een diensttijd van 20 jaren voor officieren, met uitzondering van of ficieren van gezondheid, paardenartsen en militaire apothekers en na een diensttijd van 15 jaar voor laatst/bedoelden, voor onderofficieren in den rang van sergeant en hoogeren rang; wanneer het ontslag op verzoek wordt verleend en de belanghebbenden zich verbinden ter be schikking te blijven ingevolge de Wet voor net reserve-personeel der landmacht en wel officie ren tot het 55e levensjaar en onderofficieren tot- het 50e levensjaar js volbracht. Onder langdurigen dienst wordt verstaan: a. Voor officieren uitgezonderd officieren van gezondheid, paardenartsen en apothekers een diensttijd van 40 jaar; b. Voor officieren van gezondheid paardenartsen, apothekers, on derofficieren en minderen een diensttijd van 30 jaar. Het recht op pensioen voor langdurigen dienst is niet aanwezig bij ontslag op verzoek vóór het bereiken van den leeftijd van 55 jaar voor officieren en voor het bereiken van den leeftijd van 45 jaar voor onderofficieren. Voorloppig pensioen wordt erieend voor niet korter dan 0 maanden en voor niet langer dan 5 jaar. Bij verlenging voor een korteren ter mijn dan 5 jaar kan verlenging bekomen wor den. Tijdelijk pensioen wodt verleend voor niet kor ter dan 1 jaar en voor niet langer dan 5 jaar. Bij verleening voor een korteren termijn dan 5 jaar, kan indien belanghebbende niet in zijn eigen onderhoud kan voorzien, verlenging plaats hebben. Als werkelijken dienst komt niet in aanmer king, diensttijd vóór het 18e levensjaar vol bracht; non-activiteit of veilot, langer aan een jaar en niet wegens ziekte verleend; de tijd in preventieve hechtenis doorgebracht en de tijd dat de militair onderworpen is geweest aan de strengere krijgstucht. Pensioengrondslag. Onder pensioengrondslag- wordt verstaan: het volle bedrag aan geldelijke inkomsten genoten over de laatste twaalf maan den werkelijken dienst als militair bij de land macht, vermeerderd met de geschatte waarde van andere inkomsten of baten aan de betrek king van den militair verbonden die geacht moeten worden niet tijdelijk te zijn. De pensioengrondslag bedraagt voor officie ren niet minder dan f 1700) voor minderen niet minder dan 700 en overschrijdt niet het bedrag van f 7500. Het volle pensioen (na 40 jaar voor officieren en na 30 jaar voor officieren van gezondheid, apothekers, paardenartsen, onderofficieren en minderen) bedraagt 3/5 gedeelte van den pen sioengrondslag. Indien het pensioen naar den diensttijd wordt 10.) „Goed, het overige zal volgen." Vlug insiap- pen, heeren, we hebben ons reeds te lang op gehouden." 1? \rfjinstoomde verder. Werktuigelijk liet Lzic|h te Perleburg door den conduc- r„ en ,coupé helpen en eerst toen^hij op «jch „aar de w,ch«£ of er soms een wagen yan Perleburg naar Spie- gelheim reed. Maar memand kon hem terecht helpen, toen eindelijk een der bedienden hem vertelde, dat nog een slagerskar den weg naqr Spiegelburg moest maken maar of die al weg was, wist hij niet. Hij gaf hem den raad zich op den grooten straatweg te begeven en, den wagen af te wachten. Reginald deed dit, want loopen durfde hij niet; vooreerst was hem de weg onbekend en dan bovendien alleen m den nachtJuist dacht hij met schrik aan de moge lijkheid, dat de bedoelde wagen reeds weg kon zijn, toen hij in de verte voor zich uit, het bot sen van een kar op de ongelijke sfeenen vernam, ©at was zonder twijfel de wagen. Hier mocht liiet gedraald worden. Reginald bedacht zich dan ook niet lang maar rende als een bezetene vooruit. „Houd stilHoud stil 1 brulde hij van verre. Maar de voerman moest wel doof geweest zijn, hij hield ten minste eerst stil, toen Reginald kuchend en naar adem snakkend het paard bij den staart greep. ^aar hij vooreerst zijn doel bereikt had, lette y^et op de verwenschingen noch op de zweep slagen, die op zijn rug en gezicht regenden. Eerst toen hij zijn beurs te voorschijn haalde, begon de voerman hem te begrijpen. „Hier op den bok is geen plaats meer," zei de man, „maar als u in den wagen wilt gaan zitten, kunt u dat doen, er i's maar een varken en een kalf in, dieren zoo mak als lammeren, die geen mensch kwaad doendaar naast kunt u nog een plaatsje vinden.... ten minste als u met geweld mee wil." Reginald voer een rilling door de leden. Een varken zoo mak als een lam 1 Maar hij vóelde de ijzeren noodzakelijkheid, hij kroop ondanks het geknor van het in zijn rust gestoorde zwijn op den wagen, en nu ging het voort in vliegende vaart. Reginald stond duizend angsten uit. Honderdmaal in één ademtocht verwenschte hij de ongelukkige reis die het laatste restje van m°ed in hem doodde. Hij kon in den smallen wagen niet zitten, daar er geen plaats genoeg was, staan was hem ook niet mogelijk, want e over den wagen gespannen vlechtwerk ver- nmaerde hem dithij was dus verplicht in 'e- bogen houding op den rand van het karretje te gaan zitten. lot overnraad van ramp begon het te regenen, en.Reginald had geen paraplu Nu eerst bemerkte hij zijn verlies en opnieuw voer een koude rilling hem door de leden. In- tusschen regende h~ hoe langer hoe harder, het water viel bij stroomen uit de lucht. Het koude nat oefende op de dieren zijn invloed uit, waaraan zij ieder op hun beu,,! lucht gaven. Het kalf bulkte juist in Reginalds oer, terwijl het varken aan zijn voeten knorde. Eindelijk was Reginald aan het doel zijner reis. Toen hij in den stroomenden regen weer op de been stond, overtuigde hij zich, of zijn ledematen nog heel waren, en opende daarna met zijn sleutel de tuindeur. Lelukkig, zijn raam stond nog open. Stil klauterde hij naar binnen en doodmoe legde hij zich te bed en sliep ondanks de pijn aan zijn verwonde hand en de roode strie men op zijn gelaat weldra in. Luide stemmen uit de zijkamer wekten hem den volgenden morgen. Reginald hoorde zijn tante met den huidokter spreken. De ongelukkige vluchteling voelde nu eensklaps weer de heelé zwaarte van zijn toestand. Zachtjes sloop hij naar de deur om te luisteren, en om de gezind heid zijner tante te vernemen. „En ik verzeker u nogmaals, dokter," hoorde hij zijn tante nu zeggen, „ik ben overtuigd, dat hij dat was ongetwijfeld Reginaldniet wel bij het hoofd is." Reginald waagde het niet de waarheid daarvan te betwisten. „Zijn zon derling gedrag in den laatsten tijd zijn vlucht van gisteren onder zoo opvallemde omstandig heden Ik ben geheel ontroostbaarHoe ge makkelijk kon hem een ongeluk overkomen En ik lieb nu nog geen ander bericht van hem Mijn arme, lieve neef 1" Reginald ad ;mde verlicht, en trad zacht op zijn lessenaar toe. Maar hij had de patroon ver geten, die hij den vorigen dag had laten vallen. Zonder kwaad te vermoeden trad hij daarop en het slaghoedje drong hem diep in den alleen door een kous beschutten voet. Hij slaakte een kreet van pijn, hij zocht steun Ban een dki.i bij- staanden stoel, maar kon zijn evenwicht niet bewaren, en viel met den stoel in de hand op den grond, welks leuning ongelukkigerwijs op het slaghoedje sloeg. Reginald zag den vuur straal, hoorde den knal, vergat zijn gewonden voet en sprong op, het bleeke gelaat op de deur gericht. In den gang werd een gil gehoord, en driftig werd de deur geopendTante stond voor haar weergekeerde neef„Reginald kreet tante Eugenia en sloeg de handen ten hemel. „Goede God, wat ziet ge er uit I" Hij zag er inderdaad jammerlijk uit. Over zijn gelaat liep een groote, roode striem, een groote buil stond op zijn voorhoofd, de rechterhand was opengereten door het verbrijzelen van het raampje in den coupé, de linkervoet door de noodlottige patroon gewond, en.de verwarde h$- ren stonden als die van een stekelvarken omhoog. Zoo stond hij daar voor tante Eugenia „In Godsnaam, Reginald, ziit gij het?" „Ach.... lieve.... tante!' Er lag een' wereld van jammer in tlezen klagenden uitroep. Tante was sprakeloos, maar de dokter achtte zijn tijd gekomen. Hij gaf Re ginald omniddelijk bevel zich aanstonds weer Haar bed te begeven, en tante Eugnia stemde daarin volmondig toe. „Lieve tante," zei hij deemoedig, toen zij een kwartier later in hoogst eigen*persoon den heeten thee aan zijn ziekbed bracht, „ik moet u alles bckt-nnen.' „Och, iaat dat nu maar, beste jongen, ik ben bhj, dat gij weer terug zijt." Reginald was geheel overwonnen. „Gij zijt zoo goed lieve tante," stotterde hij, en drukte haar de hand waarna hij msliep Tante Eugenia keek hem medelijdend aan. „Hij slaapt de arme jongen zei zij bevredigend.- „Vandaag is het juist een jaai geleden, lieve Beate,"" zei Reginald barop van Spiegelberg tot zijn jonge vrouw, „dat wij elkaar in den trem ontmoetten. Weet ge nog wel? „Of ik het nog weet 1 zei hij lachend.,, Zoo iets vergeet men niet licht 1 Op dit oogenblik trad Frans binnen en over handigde den baron een brief. „Ha, havan Karei Lansing," zei Reginald; „hij schrijft mij, dat hij nrij binnenkort een bezoek zal brengen. A propos, vrouwtje, weet gij wel wie die geheimzinnige en te gelijk zoo noodlottige uitnoodiging zond, die tante Eugenia van uw tante meende te ontvangen „Toch niet van Karei?" Hij knikte. „Zoo is het. Eugema houdt mij nog altijd voor den schuldige, maai zeg het haar niet." „Neen," zei zij lachend, „de stral zou voor hem te hard zijn." EINDE. unit iMttrciiHir

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5