Orde en Arbeid Sport en Spel Leger en Vloot Uit den Omtrek Landbouw en Visscherij HAARLEM^ 13.50 10.90 8.90 A 75 6.90 5.90 4. Geen oorjogskwaliteiten.950t den 56-jnrigen leeftijd, althans voor zoover het niet te voren in sedentaire betrekkingeul is kunnen worden geplaatst. Deze maatregel zal echter, in verband met de voorgenomen herziening der militaire Pensioenwetten, niet worden toegepast vóór 1 April 1920. 22o, Het aanvullen van vacatures in de hoogere rangen zal geschieden door van elke 3 vacatures er twee te doen bezetten door overcomplete functionarissen en één te doen vervullen door bevordering van een onder officier van lageren rang. i 3o. Er bestaat mijnerzijds geen bezwaar tegen om vorenomschreven regeling door middel van de legerorders ter algemeen© ken-, nis te brengen. i De schippersactie. „Het Volk" verneemt, dat de conferentie van de hoofdbesturen der schippersorgani- saties met den minister tot resultaat heeft gehad, dat de minister zich bereid verklaar de de in de vakbonden georganiseerde schip-, pers op eigen beurtlijst te laten bevrach ten. Aan de ongeorganiseerde schippers moet dan het recht gelaten worden om de vrach ten desgewenscht lager af te mijnen, dan zij door de georganiseerden worden aangemo-- 1 j i i Hooge Raad van Arbeid. i Men meldt aan „De Maasb.:" Het bericht als aou door. het R. Iv. Vak bureau een tweetal leden v,oor. den Hoogen Raad. van Arbeid zijn benoemd, is volkomen pnjuist. De benoeming dezer, leden jjeschjeftt door de Kroon. .Wél is dezer dagen djoor den Minister van Arbeid overleg geopend met d.e betrokken organisaties. De te geven adviezen hebben natuurlijk een vertrouw e. lijk karakter. u_jLü ll„ Een belangrijk conflict langs arbilraireu weg opgelost. Men schrijft uit yiissiogen: In het geschil tusschen den me taalbond, en de vakorganisaties, betreffende het loon loon voor de werklieden djer Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlis6ingen, heeft de commissie van arbitrage met aigemeene stemmen beslist, dat Vlisslngen, dat thans in de derde loonklasse is opgenomen in de tweede gemeenteklasse zal worden geplaatst. Hierdoor gaan de loonen belangrijk naai- bo ven j— Actie van chauffeurs. Gisterenavond werd in Diligentia te Am sterdam, een vergadering gehouden van chauffeurs In het licht werd gesteld, dat do loonen der chauffeurs te laag zijn en betwist, dat, verhooging van loon, noodza kelijk verhooging van. het tarief met zich brengen zal. Ha eenige discussie over het fooieus lei sel, werd besloten aan den wethouder van arbeidszaken en aan de taxi-;directeuren een telegram te zenden, waarin er op. gewezen wordt, dat d.oor. de samenwerkend^ orga nisaties alles is gedaan om een conflict te voorkomen en waarin het verlangen wordt te kennen gegeven zekerheid te ver krijgen uiterlijk Zaterdag 30 Augustus as. pmtrent de nieuwe arbeidsvoorwaarden en bij gebreke van die zekerheid zai Eaterd.e^-- ■lacht in vergadering over de te nemen ma in regelen worden beslist. C. Be Scandinavische toer. Heden zal het Nederlandsche elfial weder X5n match spelen. Een enkele opmerking .ever dezen wedstrijd, is zeker niet overbodig. Naar men ons mededeelt, zal heften niet het Nöorseh elftal maar een andere combi natie ui komen onder den naam Yéstlar jscb elftal. Hét zijn andere spelers als dis ./elke op as. Zondag tegen het Nederlandsen elf tal uitkomen, alleen de dcelverdediger zal waarschijnlijk dezelfde zijn. Men ziet dus dat de Noren meer letten op het sportief succes dan wij, daar ze er voor zorgen een geheel frisch elftal ia beide wedstrijden tegen ons in het veld te brengen. De samenstelling van ons elftal gaven wij reeds. Het eigenaardige is dat deze wedstrijd niet gespeeld zal worden ,op een grasveld, maai- op een gruisveld en dB ongewone jterein zal niet nalaten zijn invloed op het spel uit te oefenen. Bovendiey is. het niet van gevaar ontbloot, op een dergelijk terrein te spelen. Men lierinne^e zieh slechts de bebloede knie- In, welke men vaak als souvenir van een wedstrijd op het Botterftamsche Schutters veld mee naar huis bracht. De Noren zijn ap dit terrein echter bijzonder, thuis, ze heb ben er hun voornaamste overwinningen we ken te behalen. Wat het' resultaat van den wedstrijd zal .word,en, is natuurlijk moeilijk' te voorspellen, daar we niet beschikken over gegevens omtrent de kracht der tegenpartij. Heel veel vertrouwen hebben we er ech ter niet in, zoodat het ons dan ook eigenlijk ton verrassen, indien de telegraaf ons mor gen het bericht van een Hol land.scha over winning bracht. Voor. het bondsbestuur zou het te hopen zijn, daar dit bestuur, wanneer ook in Christiania verloren wordt, zekér, nog wel enkele minder vriendelijke opmerkingen! «1 hebben te slikken. j i j___. hoort de dienst als lande tormpUchtige, uit gezonderd den met onbepaald (kleiuj ver- lof of met langdurig bepaald klein verlof doorgebrachten tijd, in mindering te worden gebracht van den verplichten eerste-oefe- ningstijd Keserve-tweede-luitenants. Het is den minister van oorlog gebleken, dat bij verschillende chefs ongelijkheid van opvatting bestaat omtrent den tijdsduur, dien de reserve.tweede-luitenants isi werkelijkeii dienst behooren door te brengen, om te kun nen toon en voldoende ervaring in In n rang te bezitten. Ter bevordering van de eenheid van op vatting in deze aangelegenheid is liet vol gende bepaald: Een reserve-luitenant, die zes weken onder de wapenen is geweest, moet geacht wor den voldoende ervaring in zijn rang te heb ben verkregen, wanneer hij gedurende dien tijd zijn dienst naar behooren heeft vervulft en er tet op het tijdstip, waarop, omtrent zijn geschiktheid voor bevordering door be trokken autoriteiten inlichtingen worden ge vraagd, geen aanleiding is geweest omtrent hem een rapport in te dienen. Aan tweede-luitenants, die korter tijd, on der de wapenen hebben doorgebracht, zal tijdig te voren door den commandant, djen 't voorschrift als brocxdeellaar i i eersten aan leg aanwijst, moeten wérden modsgoelft, dut zij te zijner tijd, voer bevordering zullen wor den voorbijgegaan, tenzij zij tevoren bij ver blijf onder de wapenen, bewijzen geven van geschiktheid voor den n'aasthoogeren rang; voorts dat zij daartoe zoo nooftig een ver zoek, om vrijwillig onder de wapenen te ko men, zullen hebben in te dienen. Het gebruik van Chilisalpeter in den Herfst. Chilisalpeter wordt algemeen beschouwd als de meststof van het voorjaar, en wanneer men iemand aanraadt het ook in den herfst aan te wenden, dan kijkt hij daar erg, vreemd op. En toch kan het zijn nut hebben ook in hot- najaar kleine hoeveelheden Chilisalpeter te gebruiken. Onze wintergewassen mosten in liet gure jaar getijde weerstand bieden aan wind en weder, aan vocht en vorst. Dat de zwakke planten daarbij het eerst te gronde gaan, behoeft geen nader betoog. De «rooitijd in den herfst is niet al te lang, en om de gewassen forseh en krach tig. te ma'ken vóór den winter, moeten wij ze helpen en steunen zooveel wij kunnen. Voor een goede ontwikkeling hebben alle planten behoefte aan kali, phespkorzuur, kalk en stikstof. En deze laatste bij voorkeur in den vorm van salpeter. En al wordt dit salpeter in den bodem uit andere stikstofverbindingen ge vormd door bacteriën, daarop mag men in het najaar net meer zoo bijzonder rekenen, want de kleinwezens hebben voor hun levens-' verrichtingen warmte noodig, en deze wordt allengs minder. Om mr de wintergewassen krachtiger te maken en het wortelgestel beter tot ontwikkeling te brengen, entevens om de ander© planten voedingsstoffen gemakkelijker in oplossing) te brengen, achten wij een gift Chili-sal peter van 50 tot 100 K.G. per H.A. hoogst nuttig en welbesteed. Dienst als Landeticrmplichtigo. Jtr zijn personen, die als dienstplichtige bij de militie ingelijfde en als een gevolg yam kun verleende tijdelijke vrijstelling uit dien dienst bij1 de militie ontslagen werften, als landstormplichtige in werkelijken dienst ge houden. I J j-É! j., -1,1 Indien de loopenjfte vrijstelling van deze personen niet door, eene nieuwe wordt ge volgd en zij alaoo later als militieplieh,tige weider in diénst moeten worded gesteld, be- BLOEMENDAAL. De heer B. N. Sta Is, al hier is met ingang van 1 September a.s. aan gesteld als telegrafist aan het telegraailkan- door te Amsterdam. VELSEN. Gemeenteraad (Vervolg). In be handeling komt het rapport der Commissie in zake woningbouw, de daaromtrent door den wet- houder van Openbare Werken ingezonden io ta van inlichtingen en het schrijven van den v architect K. A. Visser. Be heer Bosman zegt alleen dit te willen z gen dat deze zaak voorkomen had kunnen 1 Aden, als we een' krachtiger wethouder had den gehad, die berekend was voor zijn taak. Nu vindt spreker alle raporten over deze zaak jon gens wei k. De heer van der Steen zegt dat als men met jongens buiten is, men als jongen moet han delen. De heer Netscher zegt niet -veel meer over deze zaak te willen zeggen. Aan het adres van den wethouder dit. Als deze beschuldigd wordt van knoeierijen inzake de levensmiddelendistri- butie verschuilt deze zich achter het bestuur der Reedersvereeniging, als deze beschuldigd wordt dat zijn beleid niet goed is, verschuilt hij zich achter zijn ambtenaren en als hij, beschuldigd wordt als lid van het college, verschuilt deze zich achter het college. Dat is tactiek, maar spreker kan deze tactiek niet bewonderen. Het getuigt van weinig zedelijken moed. Spreker wil hier verklaren dat hij; het ver weerschrift van den wethouder niet gelezen heeft. Spreker heeft het terzijde gelegd, omdat hij weet dat alles wat de heer Vermeulen schrijft geverifieerd en nagezien moet worden. De heer Vermeulen heeft gelegenheid gehad zich te verklaren en wel voor de Raadscommis sie, maar deze gelegenheid heeft hij voorbij la ten gaan. Daarom heeft spreker des wethou ders verweerschrift niet gelezen', misschien zal hij dit nog eens doen na afdoening dezer zaak. Spreker gaat dan in over de opmerking als van het niet juist zijn dat de wethouder pogin gen had aangewend om den voorzitter van Pa trimonium te bewegen niet voor de Comissie te verschijnen. Dit staat ook niet in 't rapport, daar staat dat dit door met den wethouder be vriende zijde is geschied. De heer Bosman wil nog zeggen dat hij met zijn opmerking van straks niet het rapport der Raadscommissie bedoelde. Hij heeft het rapport gelezen en acht het een reuzenwerk. De heer Schuitenmaker zegt, dat hij bij de opmerking van den heer Bosman dacht aan een versje, n.l. Jan sloeg Lijsje En Lijsje sloeg Ja*,. En ook aan het versje: „Wie zal dat beta len?" Want we zitten met de zaak en wie komt voor de kosten op? Het blijkt hier een eldorado voor knoeiers, voor menschen, die onbekwaam zijn voor hun vak. Al deze knoeierijen verdwij nen in de doofpot Spreker hoopt echter dat het anders zai woraen, uat de gemeente van deze dingen verlost zal worden. De heer van der Steen spreekt wat uitvoeriger over de dingen van den bouw, vooral over de 120.000 meer werk. Spreker heeft het ook over de teekeningen, waaruit blijkt dat er tel kens wijzigingen zijn aangebracht en zegt, dat hem deze teekeningen onthouden zijn. Spreker toont ze nu aan de raadsleden- De heer Vermeulen zegt, dat deze kwestie zich reeds lang in een groote belangstelling mag verheugen. Spreker zegt, dezen avond ook niet veel te willen zeggen, vooral nu de kwestie van het meer werk, wat over een bedrag van f 120.000 gaat, er eene van arbitrage is gewor den, want dit bedrag za! gevonden moeien wor den, 't zij door Rijksvoorschot of op andere wijze. Wellicht ware 't beter geweest de zaak eerst te behandelen na deze uitspraak. De heer Bosman: Dan hebben we u niet meer noodig. De heer Vermeulen: Dat kan wel zijn. Spre ker weet van een deel van den raad nooit geen vriendelijkheid te hebben kunnen verwach ten. De heer Bosman kan gerust zijn, deze plaats zal spoedig door een ander worden in genomen. 't Is jammer dat de heer Bosman heengaat, andeis kon hij deze plaats innemen. Spreker zegt de de heer Netscher zijn ver weerschrift niet gelezen heeft en dat hij daarop niet zal ingaan. Spreker vindt dit een gemak kelijke wijze om van een debat af te komen. Spreker zegt, dat de Commissie er een grief van maakte dat hij niet voor haar wilde ver schijnen. Maar deze houding heeft spreker niet alleen aangenomen, ook de Voorzitter. Spreker is blij de lijn strak te hebben gehouden, om alle inlichtingen schriftelijk te verstrekken. De com missie moest dit appresieeren, daar men meer heeft aan een op schrift gesteld woord. Het gesproken woord "toch gaat in de ruimte verlo ren. De heer SchuitenmakerHier houdt u zich anders niet aan. E>e heer Vermeulen gaat dan op het rapport der commissie in. Spreker zegt, dat in het rap port wordt voorgesteld als zou spreker naar een vriendje zijn gegaan om die te vragen de men schen te bewegen niet voor de Commissie te ver schijnen. Spreker zegt, dat de heer Netscher wist dat Mr. Hellema in een vergadering der Huurcommissie heeft verklaard dat spreker hiervan niets wist. Waar de heer Netscher dit dus wist, vindt spreker het een laagheid dit in het rapport neer te schrijven. De heer Schilling maakt een booze opmer king. De heer NetscherHou maar stil, ik kan hem nog wel aan De heer Vermeulen gaat dan nog op verschil lende dingen' in. Spreker zegt, dat verschillende menschen met beschuldigingen zijn gekomen inzake den bouw. Het debat wordt nu zeer verward en opge wonden. De heer Bosman: Ja, en u is op die beschul digingen ingegaan. U had moeten ingrijpen! De heer Vermeulen gaat voort over de ver schillende bestekswijzigingen der woningen van Patrimonium te spreken. Spreker zegt dat B. en W. hieraan niet schuldig zijn, maar dat 4 ging buiten den rug van B. en W. om. De heer Brink: Hij zit weer te liegen! De heer Landeweert: Neen, niet waar! De heer Vermeulen; Mijnheer Brink, wees voorzichtig, mijn collega, uw partijgenoot weet er meer van. De heer Brink: Hij weet het niet. De heer Dalmeijer (tot den heer Lande weert) Dan had u de ellende in de Commissie moeten meemaken. U weet er niets van. De heer van der SteenWij hebben een Eere- raad gewild, maar daar wilde u niet aan." De heer BosmanB'. ert W. hadden moeten in grijpen, nu is het kwajongenswerk geweest. De heer Vermeulen spreekt dan over het rap port van den 'Directeur van Openbare Werken. Dit is clandistien hier gekomen, want spreker had het stuk niet gezien en het droeg zijn pa raaf niet. Op dit stuk stond een kantteeke- ning over B. en W. en daartegen protesteert spreker. De heer Sluiters zegt dat het hem onmoge lijk is uit den chaos van wanordelijkheden een oordeel te vellen. Spreker vraagt of de aanne ming geschied is op de originele teekening of na wijziging. Dat is voor spreker het zwaarte punt. Als de aanneming geschied is, heeft de aannemer wel graag dat er in de teekeningen gekrast wordt, want 'het moet 'betaald worden. Spreker zegt dat elke teekening, de origineele of de g wijzigde, de goedkeuring van B. en W. moet dragen. Als spreker wethouder was ge weest en' de aannemer was met wijzigingen ge komen, hij daar dadelijk een eind aan gemaakt zou hebben, door te zeggen: je krijgt ze niet betaald. Verschillende leden: juist. De heer Dalmeijer zegt dat hier gesproken is over het rapport van den Directeur v. Open bare Werken, waarvan de neer Vermeulen zei dat hij er niets van wist. Hieromtrent had spr. een verklaring van den voorzitter verwacht. De Voorzitter zegt daaromtrent nog wel iets te willen mededeelen, al is spreker huiverig, om dat hij uit zijn geheugen moe t putten. Spreker zegt zich dan wel te herinneien dat door den Directeur van Openbare Werken zeer ernstig gewaarschuwd is tegen den architect Kors Vis ser, omdat bij diens werken van schooibouw en ook yan woningbouw verschillende dingen beneden critiek waren. B. eni 7 bebben toen de zaak besproken, waarna besloten werd dat met het werk van Patrimonium«pnder den architect Visser zou worden doorgegaan, maar dat daar op een scherpe controle zou worden gehouden door Openbare Werken. Dat dit niet is geschied erkent spreker als een fout. De heer Dalmeijer is den voorzitter dank baar voor deze erkenning- De heer van der Steen zegt dat de architect ontslagen had moeten worden en dat deze wel ontslag genomen zou hebben, als hij niet zulk een sterken arm in den hoer Vermeulen wist te hebben. Spreker zegt dat wie als hij de geheele lij densgeschiedenis van den bouw heeft medege maakt, den wethouder zeker dankbaar is door zijn verklaring, dat straks zijn plaats door een ander zal worden ingenomen. De heer Vermeulen verdedigt zich dan nog eens, waarbij hij herhaaldelijk in de rede wordt gevallen. Dan vragen enkele heeren stemming óver de conclusies van het rapport, waarop de beide wethouders zich uit de raadzaal verwij deren. 'Hierdoor wordt de stemming onmogelijk want de heeren Netscher, DaW'b- en Hoog land zijn reeds ;yertr«£ken. De voorzitter wijat dan eenige woorden van afscheid aan de niet meer ierugkeerende raads leden, waarop de heeren Bosman en Schuiten maker antwoorden. Als onderwijl de wethouders teruggekeerd zijn, wil men opnieuw stemming, maar de heer Vermeulen verwijdert zich, zoodat dit weer niet mogelijk is. Dan stelt de heer Brink schorsing der verga dering voor. De voorzitter zegt hier niets voo te gevoelen zai er geen gevolg aan geven. Een nieuwe vergadering deze week zal hij alleen uitschrij ven, als 5 leden du schriftelijk verzoeken. Daarop wordt de vergadering gesloten. VELSrN. Spoedeischende openbare vergade ring van'den Raad der gemeente Velsen, op Vrijdag 29 Augustus 1919 des namiddags 8 V2 uur ten gemeentehuize. De agenda bevat stemming over de conclu sies, vervat ia het rapport van de raadscom missie inzake onderzoek naar! de onregelmatig heden bij den woningbouw van de woningstich ting „Patrimonium". Deze vergadering is belegd op verzoek van de leden R. Brink, F. C. J. Netscher, J. A. Dalmeijer, J. E. Sluiters, D. F. C. Schilling en J. van tier Steen. IJ MUIDEN. De St.Ct. bevat de Kon. bewilli ging op de statuten van de afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis IJmuiden, geves tigd te IJmuiden, gemeente Velsen. EGMOND-BINNEN. In de vergadering van de commissie voor het schoolfeest werd besloten op Lmsdag 2 September met de kin deren der hoogste klasse en die, welke in April de school verlaten hebben een reisje te maken naar Amsterdam, terwijl op Donder dag 4 Sept. met de andere leerlingen een rij toer tje zal gemaakt worden naar Bergen. Dank zij de vrij goede bijdragen der gemeen- tenaren is de commissie er toe in staat ge steld op deze wijze een leerzaam en prefcti- gen dag aan de leerlingen te bezorgen, al zal er dan ook op verschillende zaken moe ten bezuinigd worden, daar de prijzen van 'consumptie en vervoer al te zeer zijn toege nomen. EGMOND-BINNEN. De brandstoffen-com missie heeft de ingezetenen hij openlbare ken nisgeving aangespoord althans de 6 eenheden brandstoffen, waarop ze voor 1 October recht hebben,-in ontvangst te nemen, daar dit z.g. zomerrantsoen na dien datum niet meer mag afgegeven worden. EGMOND-BIN N EN. G'ed;. Staten van Noord-Hol land hebben den heer J. Verheg- gen verlof gegeven om tot wedetnopzeggens naast de betrekking van hoofd der school die van secretaris van het Waterschap der On- ingepolder'de landen in deze gemeente te be- kleeften HAAlïtLE'MMEBMEEB. Gemeenteraad. Jongstleden Donderdagmiddag vergader de voor de laatste maal de raad dezer ge meente, zooals die thans nog is samenge steld. 1 Afwezig met kennisgeving was wethouder Borst. De notulen van de twee vorige vergade ringen werden met een kleine wijziging vast gesteld. Medeideeling werd gedaan van de goedkeu ring van verschillende vroegere raadsbeslui ten. Een adres van de auto-club en een dankbe tuiging van 't bestuur van het Witte Kruis voor verleende subsidie werden voor kennis geving aangenomen. Gunstig werd beschikt over de verzoeken van L. van Wijk Az. te Nieuw-Vennep en K. Roodenburg te Hoofddorp tot het plaat sen van een gedenksteen op eigen graf. Het gemeenteverslag over het jaar 1918 werd aangeboden en ter visie gelegd. Op een verzot van den kantoorhouder Ralder te Rijk werd in zooverre gunstig be schikt, dat een bedrag van ruim 67.50 uit de gemeentekas zal worden beschikbaar ge steld, als vergoeding van kosten, veroor zaakt door de verandering van een winkel- vertrek in een wachtkamer voor een open bare spreekcel. Besloten werd aan de verkeer.s-verreeni- ging Sloten te berichten, als antwoord op haar tweede adres, dat weldra een begin zal worden gemaakt met de uitvoering van een plan, tot algeheele electrificatie van deze gemeente en dan tevens zal worden overwo gen, in hoeverre het mogelijk zal zijn, de be woners in de buurt van Sloten het eerst te helpen. Na eenige discussie, werd de burgemees ter q.q. gemachtigd zich te verweren tegen een rechtsvordering, welke is ingesteld door L. Bakker te Nieuw-Vennep, ter zake van aan het kantoorgebouw te Hoofddorp ver richte werkzaamheden. Aangaande het voorstel van Ged. Staten inzake een nadere regeling van de jaarwed den van burgemeester, secretaris en ontvan ger, werd door wethouder Knaap met warmte bepleit een hoogere salarieering dan werd voorgesteld. Dit denkbeeld werd ge steund door de heeren Verkuijl en van An- del en bestreden door den heer Kistemaker, en na eenige bespreking ter beslissing aan gehouden voor den nieuwen Raad, zoodat dit punt op 2 September a.s. opnieuw in behan deling zal komen. Het voorstel tot wijziging van de verorde ning op den Hoofdelijken Omslag, waarbij de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud van 590 op 600 wordt gebracht en die voor alle kinderen beneden 14 jaren op 100 per kind, werd met groote meerderheid aan genomen. Vastgesteld werd een definitief besluit tot onteigening van grond te Hoofddorp, in eigendom toebhoorende aan H. Verheek en gelegen naast het concours-terrein. Bestek en voorwaarden voor den bouw van middenstandswoningen te Hoofddorp en Nieuw-Vennep werden goedgekeurd. Bij de rondvraag werd door den beer Roo denburg o.m. de weusehelijkheid van een der den wethouder bepleit; de heer Verkuijl ver zocht strengere maatregelen tegen het woes te rijden met automobielen en motorrijwielen te Nieuw-Vennep. De voorzitter toonde uit de Gemeentewet aan, dat de benoeming van een derden wet houder hier thans niet mogelijk is, in ver hand met het zielental der bevolking bij de laatstgehouden volkstelling. *EEREM- MODE ARTIKELEN AMËGANG 17 x TELEFOON 2685 \\Xf Hsegsexoore/cevze: UW Gegarandeerü zwartblsjvend. Tenslotte nam de voorzitter met enkele hartelijke woorden afscheid van de tien raadsleden, die in de volgende week in den nieuwen Raad niet meer zullen ter u gk eer en. De heer Kooij, de 80-jarig-e nestor van den Raad, bedankte zijnerzijOs den voorzitter voor de aangename samenwerking. HAABLEMMERMEEft_ Een goel werk, Zouais bekenu, is uour een oriveriaat eer schelf graan vau den pos-begumenden L.n bouwer P. ia brand gestoken, ne man daardoor geheel geruïneerd. Op initiatief van een paar ingezetenen circulairae j.l. Donder- .dagmorgen oen lijst op de Beurs om ü.o geieden schade zooveel mogelijk te vergoe. den. We vernamen dat op. deze lijst fltmk geteekend werd. HAARLEMMERMEER iMooi zoo. Eet vriend van de wijkverpleging zag zijn aan. deel in de leening voor net wijkgeoouw, groot f 100, .uitgeloot. Bij de inwisseling uaarvan schonk nij de keilt van het bedr*42 zijde f 50, aan de kas van fte wijkvci'pic. D;eze nuttige instelling worstelt voorwin-, rend met geldgebrek, terwijl groote bedra gen voor den aankoop van materiaal juist nu zoo noodig zijn. Dat het bestuur van de wijkverpleging daarom zuik een bewijs van waardeering ten zeerste waardeert, laat ziet 'begrijpen. HAARLEMMERMEER Moeder- en Hak el cursus. Wij vernamen dat er dezen wintel zoo mogelijk èn te Hoofddorp èn te Nieuw, t Vennep, vanwege het Witte Kruis weer een moeder- en bakereursus zal worden gehou den. De kosten voor deelneming beuragen voor den geheolen cursus slechts f 1. We willen er dit van zeggen: vele vxou. wen en meisjes hebben zien verleden jaar van zoo'n cursus een geheel verkeerde voor- stelling gemaakt, en toen het telaat was voor deelname, zeiden ze: haftden we nu de lessen ook maar gevolgd. Dat behoeft pn niet meer voor te komen, men meldde zich tijdig aan. Wat men daar leert is niet zoo iets van een opleiding voor baker; maar dit: men leert er de behaiideftng jVëui liet jonggeboren kind en van de moe. der, bezien van uit een medisch oogpunt. net js hoognuo'uig dat onze vrouwen en toekomstige moeders daar wat van leeren; later kunnen ze vaak haar voordeel er mee doen, m éigen gezin en in eigen omgc\ ng. HAARLindiVlEnMEER Geïnstalleerd. au de j.l. Dinsdag gehouften zining van het Kantongerecht te Hoofddorp zijn fte heeren MrsL. De Blecourt en J. r Hoefeiniai beiden geïnstalleerd als Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kantongerecht. WOKMLit. Gemeentebelasting. Als een dreigende Nemisus nikt hel ons reeds aangegrijnst. Men Wist dat het komen zou, sinds tie goedkeuring der begrooting. Het dubbele van het vorige jaar moest opge bracht worden. Dat men hier flink aan kan pakken, bewijzen de cijfers. Er zijn er, om eenige voorbeelden te noemen, uie van f 7 op 46 en van 4 oir 27 zijn gebracht. Maar hoe is te verklaren, dat arbeiders» welke aan een en dezelfde fabriek werken, met gelijke loonen, de een f en de ander 27 belasting- moet betalen. De neringdoenden staan hier bij de i'iskus in een goed blaadje, uie kunnen, naar het oordeel van dezen, met het zeilde inkomen rond van voorheen. Belasting aanslagen v. 7 tot 9 zijn bij hun zier gewoon, terwijl de arbeiders met eên minimumloon van 25 verleden jaar waarover de belasting gaat, natuurlijk minder betaalt met hei zeii'de aan tal kinderen 27. Dat is toch geen billijke belastiinghef f ing. De verhoogde belasting veroorzaakte beel wat gemopper, doch het meest zijn de men sehen ontevreden om de onbillijkheid. Dat men veel moet betalen, daar kan men zich ten slotte mee vereenigen, omdat men weet dat er veel noodig is, maar dan ook allen naar draagkracht en niet alleen de arbei ders, wiens loon men tot het laatste dubbel tje opgegeven krijgt. Maar ook de arbeiders, welke buiten fte-fa brieken arbeiden en de niet-arbeiders, naar wiens inkomen men nu een slag in do lucht heeft gedaan. Want onder de laatste zijn er die nog wel een tikje O. W. hebben gemaakt en andere die door de distributie een goed inkomen hebben gehad. WOIvMER. Jubilé. Maandag 1 Sopt. herdenkt de heer C. Miehelenbrink den dag, dat hij hier 40 jaar als agent van Piëtas is werkzaam geweest. ZAANDAM. De St.Ct. bevat de Kon. bewil liging op de statuten van de afdeeling van het Nederlandsche. Roode Kruis te Zaandam, ge vestigd te Zaandam, CASTRICUM. Werkliedenreglement. De sa- lariscommissie ingesteld door den Raad dezer gemeente, waaraan tevens is opgedragen het maken van een werklieden reg le ui entheeft deze week vergaderd met de besturen van de vak organisaties waarvan werklieden in dienst der gemeente lid zijn, over het door haar gemaakte ontwerp. Deze vergadering kenmerkte door de zeer aangename discussiën. Het reglement vond na ampele bespreking en eenige kleine aanvullingen aigemeene m- stemmiap' L-l. V ,.i„ li V fiÉS' i UITSLUITEND PRIMA KWAUTEfTEf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2