Kerk en School Orde en Arbeid Leger en Vloot Kunst en Kennis Handel en Nijverheid (jsemengd Nieuws INGEZONDEN DRANKBESTRIJDING I ICCmTE ÉSEüfiGr* s iu*. Voor den inhoud dé^er rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. MAATREGELEN TEGEN DE DUURTE. iét reefing der vrijwillige ouderdom&verzeke- lingde werkloosheidsverzekeringsnoodwet 1919 benevens nadere aanvulling en verhoo- fing van de hoofdstukken V en X en der taatsbegrooting van 1919 (Posten verband houdende met de opheffing van het Kon. Nat. Steuncomité); de wetsontwerpen tot vaststelling' van bepalingen betreffende het opium en an dere verdoovende middelen; en tot wijziging van de grenzen der gemeenten Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Zoeterwoude en Voorschoten. Mr. A. Baron van Voorst tot Voorst. Heden, 1 September, herdenkt de heer mr. A- baron van Voorst tot Voorst den dag, waar- H> hij voor vijf en twintig jaren zijn ambt van' dotffanissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant aanvaardde. Finaueiéelc scheiding van Kerk en' Staat. In de veisehenen Memorie van Antwoord be treffende de ontw erp-regeling der duurteioe- slag-uiükeering aan bedienaren van den gods dienst komt behalve de toezegging der door de tijdsomstandigheden noodig geworden verhoo- ging der staatspensioenen (ook van geestelij- ien), een veeibeteekenend regeeringsantwoord voor op de in het Voorloopig Verslag uitge brachte opmerkingen ten aanzien eener finan- tieele losmaking van Kerk en Staat. „Het denkbeeld aldus de Mem. van Antw. cm aan te sturen op verbreking van den financieelen band tusschen Kerk en Staat, on der voor beide partijen billijke voorwaarden, verdient, naar de meening van den Minister, gezette overweging. Het is zijn plan( den ker kdijken besturen voor te stellen dit 'punt met hem te bespreken." „Hf Tijd' teekent hierbij aan: „Het gevaat is niet denkbeeldig, dat vroeg of laat van revolutionnair gezinde zijde in bond met alle radicale elementen, getracht zal wor den elke verbinding tusschen Kerk en Staat liet alleen met ruwe hand ten nadeeie van eerstgenoemde te verscheuren, maar ook den kerkdijken instellingen verplichtingen op te leggen, veel erger dan haar uit minister I'reub's plannen ten aanzien der goederen in de doode hand hebben bedreigd, terwijl in zulk ten geval natuurlijk heelemaal niet met histo rische en mcreele verplichtingen Yan den Staat jegens de Kerk rekening zou worden gehouden Onder bepaalde voorwaarden zou dus een over leg tusschen den Staat en de Kerkelijke bestu ren betreffende een verbreking van den finan cieelen band zoo de wenschelijkheid daar toe over en weer wordt erkend de voorkeur vedienen, zoolang de quaestie in alle kalmte en na wijs beraad kan worden beslist." De Blauwe Maand-actie yan Sobriëtas. Van dag tot dag neemt de voorbereiding tot de Blauwe Maand in verschillende plaat sen grocter omvang aan. Op het program staat vooral: propaganda voor opvoeding der ieugd in afkeer van den drank; oprichting ran jeugdorganisaties; inwerking op sociale en liefdadige vereenigingen in verband met le eeonomsahe en politieke hervormingen; propaganda voor redding van drankzuchti gen; uitbreiding en verbetering der organi satie van de plaatselijke recklingi&insteUm- gen; bloemendag. Door de Sobriëtas-Boekhandel te 's-Herto- gen-bosch is een lijst van propagandaartike- ien verzonden, waarop onder meer voorko men een extra-prepagandablad voor de Bi. Maand, een manifest, de nieuwe Sobriëtas- almanak, benevens tal van kleinere en grooterc brochures, vlugschriften en nieuwe prentbriefkaart enz. De Kraisveribonden m Mariavereeuigingeïl hebben keur en kern. bij de geschriftpnverspreiding, die altijd oen teer doeltreffend propagandamiddel is geble- ten. Sobriëtas-Bloem 1919. De actie voor den verkoop van de Sobriëtas- bloem 1919, is in bet Bisdom Haarlem in vol len gang. Reeds tweemaal werd een Nationale Bloemendag gehouden, n.l. in 1911 en in 1916. Den eersten keer met het doel, een Sanato rium voor drankzuchtige mannen te kunnen stichtenden tweeden keer werd de helft van de opbrengst vastgezet voor een Vrouwera-Sanato- cnun en de helft voor een reclasseeringsgesticht. Thans zal het bloempje aan het publiek wor den aangeboden om de ibenoodigde som in het bouwfonds te storten voor het Vrouwen-sanato rium, terwijl de rest bestemd is voor het oprich ten en steunen van consultatie-bureaux, Red dingsbrigaden en Alcoholvrije lokalen. Het geheele werk is weder gelegd in de han den der vrouwen. Zij organiseeren den verkoop, zij zullen het bloempje aanbieden. Beide vorige keeren bracht de bloemendag ruim f 50.000 op; waarvan respectievelijk 16.000 en f 19.000 in het Bisdom Haarlem. De Hoofdleiding gaat uit van het Centrale Bureau te 's Hertogenbosch, en is toevertrouwd aan de bekwame handen van den Zeereerw. heer L. Simonis, Directeur van Sobriëtas. De diocesane leiding berust bij het hoofdbestuur van den. Mariabond, terwijl de plaatselijke or ganisatie meest uitgaat van de Besturen der Maria-V ereenigimgen. Dit is echter niet noodza kelijk; ook andere vrouwen die het nut van het Reddingswerk voelen en daaraan willen mede werken, kunnen zich in verbinding stellen met de Diocesane leiding. Zoo zal dan in de week van 24 September het feest van Onze Lieve Vrouw der Slaven, overal na toestemming van wereldlijke en ker kelijke overheden de derde Sobriëtas bloemen dag gehouden worden. Moge de alom bekende liefdadigheid van de Katholieken vooral het mogelijk maken, weder een gebouw der liefde te stichten, waar de/zwak- ken wordenxopgericht en gesterkt, om in de sa menleving terug te keeren als goede leden van Kerk en Maatschappij, gezond naar ziel en lichaam. Bedevaart naar Lcurdes. Naar wij vernemen is de Z.Kerw. beer pastoor Offermans. in het wezit van d)3 79 pas sen voor de pelgrims naar Lour-das. Deze ver kreeg hii door tusschenkomst van den consul te 's-Hertojrenboscii. Naar „de Msb." verneemt, zat de Bedevaart naar Lourdes van 22 September1 October a.s., O-nder geestelijke leiding staan van den Zeer eerw. pater Adr. Peters, uit bet klooster der flwmelieten te Rovm^ex, HET BISDOM HAARLEM Nu de vrede gesloten is en de samenleving met grootte inspanning de crisis te tyoven tracht te komen, mogen wij aldus lezen wij ln het jongste nummer van „St. Bavo" beproeven een antwoord te geven op de vraag, hoe gïoot het nadeel is. dat de ramp- 1913 Priesters: v gewijd 1) 15 overleden 2) 7 eervol ontslag 3) 7 In bediening op 31 Dec.: saeculieren 4) 523 regulieren 5) 164 Totaal: S87 Parochieën; 6) Totaal op 31 Dec.: 238 Van deze zijn nieuw opgericht: Openbare kerken: 6) Totaal op 31 Dcc. 272 Van deze zijn bijkerken a. met eigen geestelijkheid 21 b. van andere kerken uit bediend 13 Kapellen, van gestichten met eigen rector 36 Communicanten: 424.945 Van deze zijn neo-communicanten 7) 14.005 Bekeerlingen: 708 Van deze waren: a. volwassenen: 536 b. kinderen 172 c. Uit de oud-Katholieken Totaal aantal Katholieken 8) 610.000 d.i. gemiddel per dlenstd. priester 900 d.i. gemiddeld per parochie 2.563 H. H. Doopsels: 20.646 d.i. gemiddeld per 1000 katholieken 8) 34 H. H. Consm uniën 13.956.257 d.i. gemiddeld per communicant 32.8 H. Vormsel 9) 14.764 Huwelijken onder Katholieken 10) 4.191 TIJDENS DEN OORLOG, volle gebeurtenissen der laatste jaren aan het godsdienstig leven hebben toegebracht. Een volledig antwoord is natuurlijk ondoen lijk. Een bescheiden bijdrage daartoe geven echter de volgende jaarcijfers van ons bis dom. 1914 1915 1916 1917 1918 si-Tjd met een collectief arbeidscontract straf baar verklaart. Ook ware het gewenscht, indien bepaald werd dat een organisatie, hetzij van patroons, hetzij van arbeiders, die een collec tief contract schendt, in een zware boete ver valt. 24 13 26 v 16 -"\0 28 23 16 17 15 4 3 4 2 4 543 551 572 574 576 164 169 178 179 185 707 720 745 753 761 240 244 247 252 254 2 4 3 5 2 f 274 280 283 286 288 21 21 20 19 18 13 15 16 15 16 37 88 38 88 38 429.335 436.224 448.447 458.631 456.094 14.405 16.861 16.124 15.739 14.882 668 730 833 915 993 470 637 691 579 704 198 93 238 836 289 6 4 5 3 615.000 624.977 633.301 646.000 660.354 870 863 850 858 881 2562 2.560 2564 2.167 2.206 21.348 20.874 21.604 21.372 19.799 34 83.4 31.2 33 29.9 676.846 15.437.804 15.592.488 J6.081.623 17.365.741 34.2 85.4 84.8 35.1 38.1 10.903 18.561 11.456 18.234 20.713 3.576 8.617 8.930 4.282 4.217 1) Alleen saeculieren, 2) Zoowel regulieren als saeculieren, ac- tief-dienende en rustende geestelijken. 2) Deze iubriek omvat èn saeculieren èn regulieren. 4) Onder dit getal zijn mcidegeteld, en kele priesters uit het Aartsbisdom, die tijde lijk in ons bisdom werkzaam zijn. 5) Onder dit getal zijn alleen begrepen de regulieren, die in de zielzorg werkzaam zijn: dus niet diegenen, welkemet missiouariswerik belast zijn, o.a. in de Franciscanen-kloosters ti Woerden en Nieuwe Niedorp, in de Ca- pueijaen-kloosters te Velseroord, Amsterdam en Eilland-Bath; en ook niet diegenen die bij het onderwijs werkzaam zijn in de Jezuïeten colleges te Katwijk, Amsterdam en aan de R.-K. H. B. S. to 's-Graveuthage, Volgens de Relatio Status van» het jaai 1917 waren in ons bisdom werkzaam: 267 reli gieuss priesters, 425 leeke broeders en 4635 zusters, verdeeld over 190 buizen. Dit getal is in 1918 zeker nog vermeeiictexd. 6) Op bet einde van 1918 werden 26 paro chiën door regulieren bediend (Francisca nen: 11,-Dominicanen: 7, Jezuïeten: 4, Augus tijnen: 8, Ongeschoeide Caninelieten: 1). Daarenboven bedienden deze nóg 14 bij- of hulpkerken met eigen geestelijkheid (Fran ciscanen 3; Capncijnen 3; Dominicanen 3; Je zuïeten 3; Redemptoristen 2). 7) Zou de eigenaardige rijzing en daJdng in het aantal neo-communicanten niet voldoen de worden verklaard door bet groot aantal Belgische kinderen, dat tijdens de oorlogs jaren in ops bisdom tot de eerste H. Oom- munde is toegelaten! 8) Dit getal is voor de jaren 1913, 1914 en 1917 slechts bij benadering aangegeven. 9) Het getal Vormelingen is zeer afwisse lend, daar de omvang der vormreizen niet telken jare gelijk is en ook onder ddt getal vele Belgen zijn medegeteld; de jaren 1917 en 1918 vertoonen een zeer groote stijging, daar toen dit H. Sacrament aan jongere kin dereu, en dus aan meer jaarklassen van kin deren is toegediend. 10) Naast 't aantal katholieke huwelijken, moet belaas een groot aantal gemengde huwelijken worden gesteld; van deze kunnen echter geen cijfers worden gegeven ,daar bet bisschoppelijk ordinariaat slechts opgaven bezit van de mieuw-gesloten gemengde huwe lijken, die met 'dispensatie zijn aangegaan, en deze vormen slechts een zeer klein deel van bet totaal. Echter gaf bet Staatsbureau voor Statistiek over de jaren 1914 en 1915 deze cijfers wel. In de provincies Noord- en Zuid-Holland en Zeeland werden katholiek- gemengde huwelijken gesloten, in 1914: 2711, ln 1915: 2988. Van deze kwamen voor reke ning der steden Amsterdam, 1 Rotterdam en Den Haag in 1914: 2144 en in 1915 2327. (Wordt vervolgd). De Schippersactic. De Tweede Kamerleden, de heeren v. d. Mo- len( Schouten en Haazevoet, hebben Vrijdag een conferentie gehad met den minister van L., N. en TL, waarii zij hun oordeel te kennen gege ven hebben over de wijzigingen, welke aange bracht zouden kunnen worden in de regeling voor de 'binnenscheepvaart, zooals deze vast- gestelpd is bij de ministerieele beschikking, in .werking getreden op 7 Juli j.l. Zij zijn daarbij uitgegaan van de gedachte, dat onder alle om standigheden behoort te worden geconstateerd of bevrachting voor een prijs, liggende tusschen het minimum-tarief van den Minister en het ta rief va dc schippersorganisaties, mogelijk is. Dit heeft te geschieden door toepassing van het mijn-systeem. Blijkt dat de vrije markt de la dingen niet wensaht op te nemen beneden het tarief van de schippers-organisaties, dan is tegen beurtbevrachting voor het tarief dier or ganisaties igeen bezwaar. Ten einde zulk een regeling tot stand te brengen, moet naast het beursregister een beurtlijst gehouden worden. Op deze beurtlijst worden de schippers ge plaatst (ook de ongeorganiseerden), die daar- .toe hun wensch te kennen geven. Plaatsing op .deze lijst sluit in zich: le. beurtbevrachting; .2e. bevrachting voor het tarief van de organi saties. Wenscht een op deze lijst geplaatste schipper weer in de gelegenheid te zijn door af- mij'ing beneden het tarief der organisaties be vracht te worden, dan kan dit geschieden Jals hij op een wijze, nader door den Minister tê regelen,, van deze lijst is afgevoerd. De organisaties van schippers hebben er voor .te zorgen, dat hare leden zich onthouden van alles wat de bevrachting bij afmijning onmo gelijk zou kunnen maken. De Minister zal nu de zaak opnieuw overwe gen. Verwacht mag worden, dat in de eerste helft van de volgende week een beslissing ge nomen wordt. De 24 uren-staking. De directeur der gemeentetram te Amster dam, heeft, naar „De Tel." verneemt, aan het personeel bekend gemaakt, dat degenen, die op 26 Aug. j.l. hébben verzuimd, doch niet als „staker" beschouwd wenschen te worden, hier van omgaand schriftelijke mededeeling moeten doen, in verband met het gereedmaken der be- taalstaten. Naar aanleiding hiervan, hebben de organi saties, welke de staking hebben geproclameerd, voor de afd. tram, een avond- en nachtvergade ring uitgeschreven^, ien einde hunne houding in deze te bepalen. Voorts spreekt de directeur in een andere ken nisgeving zijn misnoegen erover uit, dat werk willigen last endervinden van enkelen die cp dien dag gestaakt hebben, waardoor de mee ning van andersdenkenden ojr zeer ernstige wij ze wordt ie kort gedaan. De directeur vertrouwt dat deze handelwijze door de groote meerder heid zal worden afgekeurd, doch waarschuwt, dat hij, indien zulke gevallen te zijner kennis komen, zeer streng hiertegen zal optreden. Salarisactie voor Kantoorbedienden- De hoofdbesturen der drie samenwerkende Bonden van Kantoorbedienden, de Algemeene, de Christelijke en. Mercurius, hebben beraad slaagd over d« actie voor de invoering van mi- nimumloonen. Besloten is, naar men ons mededeelt, de vast gestelde minima te handhaven, cl. i. in gemeen ten der eerste groep voor 18-jarigen f 700, 21- jarigien f 1200, 25-jarigen 1600; voor de tweede en derde groep telkens f 50 minder. Daarnaast dienen de salarissen, ook voor hen, die deze minima reeds hebben bereikt, verhoogd te worden in verband met den duurderen le vensstandaard, welke 60 Pct- boven dien van ,1914- De actie zal worden ingezdt door vlugschriit- jes» gevolgd door een groot aantal openbare vergaderingen in het geheele land. 11.-K. Volks- en Wcrkliedenbonden. De federatie der Diocesane R-K. Volks- en Werkliedenbondeu hield 25 Augustus een be stuursvergadering te 'söravermage. Medegedeeld werd, dat de federatie van R.K. Diocesane Coöperatieve Bonden is opgericht en dat met het bestuur van „Concidia" plannen zijn besproken om deze levensverzekering nau wer te verbinden met de federatie. Met het Vakbureau zijn onderhandelingen gaande, om te komen tot een Centraal Bureau voqr R.K. Armbeidersbeweging- Met het bestuur van den Bond van Groote Gezinnen werd een bespreking gehouden over de wijze, wearop deze Bond kan werkzaam zijn tot behartiging der belangen zijner leden zon der te komen op het terrein der Standsorga- nisaties. Aan de afdeelingen zal in verband met deze bespreking een circulaire worden toe gezonden. De Federatie en het Vakbureau zullen in on derling overleg candidaten stellen voor het lid maatschap van den Hdogen Raad van Arbeid. Besloten werd voorts tot oprichting eener Centrale Spaarbank. Een commissie kreeg op dracht tot samenstelling van statuten voor de ze instelling. Op 1 October a.s. zullen „Het Katholieke Volk en „De Volksbanier" worden vervangen door een orgaan van de Federatie, dat voorloo pig eenmaal, later meermalen per week ver schijnt. Mededeeling werd gedaan van de maatrege len tegen de duur'te, door de permanente com missie inzake crisismaatregelen aan den Mn- nister in overweging gegeven. Deze commissie verzocht telegrafisch een onderhoud met den Minister. Het typografen-conflict. Naar aanleiding van het iypografen-confliet schrijft „de Loods" het blad van den Econo misch en Bond: Het gebeurde is een krachtig argument voor bemoeiing van den wetgever met de collectieve arbeidsovereenkomst, in dien zin, dat deze daaraan publiekrechtelijke sanctie verleent en desnoods hef deelnemen aan een staking in - Openlucht Theater Biltlioven. Door "het tooneeleu®emblo van den hieer Henry Brendgeest, zullen op Zaterdag 6, Zou- dste 7, V oensdag 10, Zaterdag 13 en Zondag 14 September in het Openluchttheater te Bilt hoven bij Utrecht, voorstellingen worden ge geven van het Bijbeische d'rama „De Verloren Zoon," van kapelaan Willem Smulders. De heer Brondgcest zal hierin zélf de hoofdrol vervullen. Zooals bekend, werd dit stuk dezen zonrer ook door het zelfde gezelschap opgevoerd te Gorssol en te Tiel. Onze uitvoerhandel. Men schrijft ons De W estiandsche tuinders zitten in d'e war met hun ontzaggelijke boevelebeid tomaten. Men weet dat dit- een geliefkoosde vrucht in Engeland is en dat er gewoonlijk scheepsladin gen van hier hot Kanaal oversteken. Door gebrek aan scheepsruimte, kunnen groote aanvoeren cp die markt niet verwacht worden. r Het duurt te* lang voor verscheping plaats heeft en daardoor komen de tomaten te rijp in Engeland aan. 't Is te hopen dat hierin spoedig voorzien wordt èn in het belang van onzen handel in 't algemeen èn in het belang van de tuinders in het Westland, die anders voor een belang rijke schadepost komen te staan, daar ook ver schillende andere teelten, zoo al's die van peen, bloemkool, aardappelen, tuin- en pronkboonen, :rjjwel mislukt zijn, door versichilllend'e oor zaken. Voor pronkboonen wordt zelfs geen bod ge- ting, die er.... 3 cent per Kilo voor feceft. daan, dan alleen door een verduurzaam-inrich- De militairen en de demonstravievc optochten. Bij ministerieele beschikking van 29 Augus tus 1919 is het volgende verbod tot deelneming aan demonstratieve optochten uitgevaardigd: Het is den militairen verboden, in uniform gekleed', dteel te nemen aan demonstratieve op tochten. Militaire autoriteiten en commandanten moe ten zorg dragen, dat vorenstaand verbod on verwijld ter kennis van alle onder hunne be velen gestelde militairen wordt gebracht. Een lastige klant. Zaterdag vervoegde zieh. zekere W. B. te Enschedé aan het kantoor van den gemeente-ontvanger en vroeg daar ondersteuning en onderd,ak van het steun comité. Teen hem werd gezegd Ü,at men hem niet kon helpen, begon hij op te spelen en de daad bij het woord voegend^, sloeg hij in het kantoor niet minder dan JL5 ruiten stuk. B. die bij de politie in een zeer slecht blaadje staat, werd gearresteerd, toen hij zich op weg bevond naar het politiebureau, waar hij zich wi de aanmelden. Mooi er in gevlogen. De vorige week werd van een firma te Amsterdam aan den Singel, een rijwiel gestolen. De diefstal had plaats Vanuit het b^gagelokaal van het centraal station, waar de looper der,firma het rij wiel even had neergezet. Vrijdagmorgen kwam een als werkman jje- kleed persoon op het kantoor der irlma. jJe locper, die juist aanwezig was, meende het rijwiel, hetwelk de werkman bij zirh had, te herkennen en inderdaad, bleek, dat het liet rijwiel was, dat de vorige week gestolen was. De man werd verzocht even te wachten en spoedig waren twee politie.agenten aan wezig. Hoe de man aan liet rijwiel kwam? Voor twee weken van een onbekende ge kocht Voor alle zekerheid is de man met liet, rijwiel voorloöpij naar het bureau .Warmoes- straat geleid. Geld opgegraven. Gedureud.e de kermisda gen werd te Vlijmen (N. B.) ingebroken bij jden heer M. van den Bungen. Een kistje met £030 gulden werd ontvreemd:. Als ver- daooht van dezen diefstal is na een lang durige achtervolging gearresteerd d.e rem mer der staatsspocr Th. van E. uit Bleriek. Het ledige geldkistje werd; later op het kerk hof teruggevonden, terwijl bij den burge meester aangifte werd gedaan d;oor den heer Daelmans, dat in zijn tuin geld was vêr- stopt. Een bedrag van 4100 gulden wer.cl opgegraven, alsmede een aan van E. geadres seerde briefkaart, diblijkbaar per ongeluk bij liet geld was geraakt. Van E., die ontkent, is naar Den Bosch overgebracht. Ook zijn moeder is gearresteerd. Het ontbrekende be drag is nog niet gevonden. Een smakelijke paunekock. In het ver slag van den provincialen keuringsdient in Drente vindt men, behalve andere verval- schingen van levensmiddelen, dja elder ook voorkomen, één bedrog vermeld, d.at mis schien toch wel als iets nieuws in zijn soort boschouwd kan worden. Dit betrof een pro duct, dat onder den naam van grutten- of pannekcekmeei verkocht werd en waarvan de samenstelling, zocals liet versIag ZCgtj over het geheel beneden kritisk was. Een monster bestond uit krijt met s oh ape urn est en zonder uitzondering bovatten de andere monsters veel te veel minerale stofien. Een hond wilde een pannekoek met djt meel ■ebakken niet eten. Of de aigclocze koppers raar toe hadden kunnen besluiten, wordt niet! vermeld. De verkooper werd nu echter ver oordeeld', en dit fraaio product van zjjn ar beid zal voortaan dus, dank zij den dienst, wel van de markt gevoerd zjjn, (Hbld,) Noodweer te Haracveld. Vrceselijk heeft Vrijdagavond een windhoos ia het dorp Voorthuizen bij Barneveld (Geld.) huis ge houden. Tegen 10 uur ongeveer kwam, tijdens hevig weerlichten, ui k,aid.Westelijke richting de windhoos aanzetten, di: alles vernield.e, wat zij op liaar weg ontwoette. Honderden, waar- oude zger dikko hoornen zijn als lucifers afgeknapt of stukgedraaid. ünd.er meer was de straatweg tusschen 't Hoüandsche Spoor en oorthuizen door afgebroken boomen to taal versperd. A'ocral op de hofstedp „De ilolzeubosch bewoond door A. Pater en toebehcorende aan den heer B. 11 arrcnsteijn, te Amsterdam, is dc schaadje ontzaglijk. Een groote schuur is daar geheel tegen den grond gedrukt. Een achttal veulens moesten later worden uitgezaagd, ;dpch een stier red. de ziehzeU', door ui, het over het beest heen- liggende dak te klimmen, Verdjer is d.aaur de kap van den rogge berg gerukt, terwijl de bekapping van den haverberg over hooge boomen is heengeworpen. Een kleine schuur is zelfs geheel verdwenen. Op ongeveer 20 minuten afstand ilater een deur hiervan teuggevonden. Alleen dc scha,dp op deze hof stede aangericht, wordt pp f 10.000 geschat. Vervolgens heeft de hoos haar weg naar het dorp Voorthuizen genomen, dat er uriziet alsof het een bombardement heeft ondergaan Meer dan de helft «dter daken mist een groot aantal pannen De .kap van het huis der M ed. 1). van Voorst is door een omgevallen zware linde i.i eikaar gedrukt. Van dp Gtref. Kerk zijn zooveel pannen afgerukt, dat men van buitenaf dwars door het d.ak kan zien. Iets verderop heeft ook de hoi'sted.è van J. van Galen veel geleden. Hier is een berg kap afgerukt en bovenop de scnuur gewor- pen. Ook de boomgaarden hebben versunnk- kelijk geleden. Op enkele p.aatsen is zoo goed als geen vruchtboom blijven staan. De wervelwind, dio een breed,te had van ongeveer 500 M., kwam volgens verklaringen van ooggetuigen, met een verschrikkelijk la waai aansnellen. Sommigen vergeleken het geluid bij een wedstrijd tusschen automo bielen, terwijl weer een andere had gedacht aan een op hol gesiagden sneltrein, waar onder hij vreesdo verpletterd te zullen wor den. Een der bowoncrs verbelde vooraaf een sterke trilling van een aardbeving te hebben gevoeld. Het vreesdijke natuurverschijnsel, dat slechts een paar minuten aanhi :lu, heeft ge lukkig geen persoonlijke ongevallen veroor zaakt. Dö zetsehippers te Groningen hebben op de oude voorwaarden 't werk hervat, waardoor de staking geëindigd is. Bij bet vastmeren van het geladen schip „Junior" te Wemeklinge, geraakte de schipper K. met zijn voet tusschen den nieerdraad ver- ward, waardóór dit lichaamsdeel geneed were af gekneld. De 13-jarige wisseljongen 3. E.. wonende aan de Delftschevaart te Rotterdam, is Donder dagavond op den Veenweg door een i asseeren- den zand trein, aangereden. Bij bekwam ernstige inwendige kneuzingen en is vannacht in het ziekenhuis aan den Bergweg overleden. Donderdagnacht poogden een tweetal in brekers hun slag te jslaan in den schoenwinkel van L. E., Hang 10, te Rotterdam. /Zij hadden de etalageruit stukgeslagen en reeds een par tijtje schoenen en pantoffels in bun bezit, toen ze d'oor de politie werden verrast en meege nomen. De aangehoudenen ziju de los-werkmaa M. W. H. D., en de varensgezel M. v. L. Te Uteeht is een persoon in bewaring ge steld, die in den trein van Amsterdam, naar Utrecht met een medepassagier bad zRten kaarten, en in eeu korten tijd enge veer 400 van dezen bad gewonnen. Volgens een aanschrijving van den Minis ter van Justitie aan de burgemeesters, zal in verband met de spoedige inwerking treden van de wet op woonwagens een telling moeten gehouden worden van in de gemeenten op 1 Sept. aanwezige^ woonwagens en woonschepen. Gisterenmorgen omstreeks zes uur liep een tot nu toe neg onbekend gebleven man op bet Beursplein te Rotterdam oen in beweging zijnde tram na. Voordat hii deze echter bereikt had, kwam hij te vallen en werd bewusteloos door omstaanders opgenomen. In 't ziekenhuis aan den Coolsingel binnengebracht, bleek by overleden. Te Steenwijk is do 70-jarige arbeider 3. Jongbloed van Steenwijkervvold op weg naar Willemsoord door den motorrijder N. R. van Steenwijk zoodanig aangereden, dat bij kart daarna overleed. Het ongeluk was aan eene verkeerde uitwij king van 3. te wijten. Ten nadeeje van de Hanzebank te Delft is een bedrag van duizend gulden verduisterd door Jen kantoorbediende H. G.. die deswege is gearresteerd. In de Drentsche veenderijen staan nog een 7000-tal scheepsladingen brandstof op ver scheping te wachten. i Wij ontvingen het volgende schrijven van de Vereeniging van Ambtenaren in dienst dej? gemeente Haarlem, dat gericht is tot- andere organisaties: De vereeniging van Ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem, heeft gemeend po gingen in het werk to moeten stellen om te trachten te komen tot prijsverlaging, van alle artikelen. Van de stelselmatige ongemo tiveerde prijsopdrijving in deze tijden zijn vooral de menschen met vaste inkomens de dupe en onder dezen moeten ook gerekend worden de Ambtenaren en werklieden ln Rijks-, Provincialen- en gemeentedienst. Het behoeft geen betoog, dat loonsverhoo- gingen niet baten om dit euvel weg te ne- men. In Frankrijk en Engeland zijn reeds In grijpende maatregelen genomen om dit kwaad, dat ons economisch leven ondermijnt, te. bestrijden. Ook in Nederland is voor dit doel eene Staatscommissie ingesteld, doch de zaak is

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2