Uit den Omtrek Kerk en School Orde en Arbeid Handel en Nijverheid BERICHTEN UIT ONZE OOST UIT ONZE VORIGE OPLAAG 7 i VToJ] f 17<*>-2100 en "4er en ontvanger, die hiermee in strijd han- ïelen, strafbaar zijn, senden de Duitsche 'Postkantoren jn onbezet Duitsohland over welk göbied de voor bet bezette gedeelte van Duitschland bestemde correspondentie ver voerd wordt, om moeilijkheden te voorko men, alle brieven, welke niet van bet op schrift „Gesehaf-hrief voorzien zijn, aan den afzender terug. Particuliere metledeelingen van gewichti- gen aard kunnen per briefkaart verzonden worden. Gratie-verzoek afgewezen. Naar tte „Maasb." verneemt, is bet verzoek aan H. M. de Konigin gedaan door een aantal ingezetenen van Alkmaar om gratie voor den heer v. B„ oud-lid der Prov. Staten van Noord- Holland, die door het Hof te Amsterdam is ver oordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf ter zake van verduistering, afgewezen. In verband hiermede is bekl. v. B., die reeds sedert 22 Oc tober 1918 in het huis van bewaring te Alk maar zat opgesloten, naar de strafgevangenis te Amsterdam overgebracht. Uitvoer van tuinbouwzaden toegestaan. De minister van L. N. en H„ heeft tot na dere aankondiging dispensatie verleend van de verboden van uitvoer van tuinbouwzaden, met uitzondering van de zaden van de diverse kool soorten, rapen, knollen, kroten en snijbiet, en brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, zoolang de in deze beschikking verleende dis pensatie niet zal zijn ingetrokken, de uitvoer van alle groente- en bloemzaden, met uitzon dering van de boven nader aangeduide en van peulvruchten, aan geenenkel voorschrift of be perkende bepaling zal zijn onderworpen. Deze beschikking treedt in werking met in gang van 6 September Wethoudersverkiezingen. Te AMSTERDAM zijn tot wethouders ge kozen de heeren F. M. Wibaut, S.D.A.P.H. J. den Hertog, U. L; S. R. De Miranda, S. D. A. P.; E. J. Abrahams, V. D.; W. de Vlugt, A. R.en F. Wierdels, R.K., die allen de benoe- ming hebben aanvaard. Te' ROTTERDAM kcos men tot wethouders de heeren v. Aalien, V. D.; Mr. A. de Jong, A. R.; H Stulemeijer, R.K.; A. W, Heykopp, S.D.A.P.; en de Zeeuw, S.D.A.P. Te 'sGRAVENHAGE werden gekozen Mr. P. Droogleever Fortuyn, Lib.; Mr. J. A. de Wilde, A. R.; J. A. Aalbarda, S.D.A.P; W. Drees, S.D.A.P. en Jhr. Mr. B. C. Wittert van Hoogland, R.K Duurte der kleeren. Het bestnur van den Landelijk en Bond van' Bonfectii'l'abrikaiiteu beeft, zoo melfdt «Dd Donfectiefabrikant", van den Minister vart L, N. H. den volgenden brief ontvangen: „Van velerlei zijden komen klachten bin nen over het herhaaldelijk verhoogen 'der prijzen van fabrikaten van leden nwer ver- eeniging. Het zal u duidelijk zijn, dat zulks, indien deze prijsverhooging niet terdege gemoti veerd is, mij zal dwingen tot het nemen van leer scherpe maatregelen, bijvoorbeeld een verbod van uitvoer, of het met medewerking van de Nederiandeehe Uitvoermaatschapptf Invoeren van zeer hooge nibvoei-heffingen, dan wel andere. Hoewel ik mij volkomen rekenschap geef van de gevolgen van dergelijke maatregelen, zoo acht ik deze niet te voorkomen, tenzij het) u mogelijk is, om mij afdoende aan te toonen, dat de sedert het begin van dit jaar- door uwe leden genoteerde verhoogingen een logi sche oorzaak vinden in omstandigheden hui ten uwen wil. Kunt u dergelijke bewijsgronden niet hij- brengen, dan acht ik het in het algemeen' belang noodzakelijk, dat de genoemde prijs stijging niet alleen een einde neemt, doch' plaats make voor een evenredige verlaging. Ik verzoek u het bovenstaande onder dft aandacht te willen brengen van uwe leden, alsmede van die fabrikanten, welke op het zelfde gebied werkzaam zijn en niet bij uwe vereeniging zijn aangesloten. Uw gemotiveerd antwoord 2al ik gaarne voor ultimo Augustus tegemoet zien." Het bestuur van den Bond van Goafectie- fabrikanten schrijft in zijn antwoord o.rn.: „Van eenige onreëele prijsbepaling is one niets bekend. Het Nederlandsehe confectie bedrijf heeft van het jongste voorjaar af groote verliezen geleden, omdat het niet mo gelijk bleek met de te bedingen prijzen de verhoogde grondstoffen en bedrijfskosten te» dekken. Bijna algemeen is in onze bedrijven de achturige werkdag ingevoerd, de looneu ajn enorm gestegen, de onkosten worded bijna telkenweek hooger, de vrachten zijn buitensporig hoog, de kolenprijzen verzes voudigd, de belastingen worden steeds ver zwaard, onze exploitatie is dus aldoor kost baarder geworden. Onder deze omstandigheden zon een zéér aanmerkelijke prijsverihooging alleszins ge motiveerd zijn. Doch dit is volstrekt niet het geval. Neemt men de genoemde omstandigheden in aan merking dan zijn integendeel de prijzen laag gebleven." Het bestuur geeft den Minister in overwe ging, opdat geen prijsverhooging in het bin nenland afgedwongen worde, elke bemoeilij king vpn uitvoer door de N. U. M. zooveel mogelfjk te beperken. SSooed ie Ouddorp. Gisternacht ie een zekere H. v. d. L., te Ouddorp Z.-fi.) na een korten twist, over een meisje doop M. M. doodgeschoten. De ongeluk kige, die als een zeer oppassend jongmensch. bekend stond, word in het hart getroffen. Omtrent dezen opzientbarenden moord ver- nemen wii het volgende; De 2u-jarige v. d. L. was, nadat hij tot onge. iveer 10 uur aan zijn muzéekvereeniging had medegewerkt het was dien dag feest te Oud- dorp naar zijn meisje gegaan, dat zich met baar zuster tegen dien tüd naar het café Akor- hoek had begeven. Toen hii in hot bewuste osde kwam. zag hij juist zijn aanstaande sonoouzustei: in gesprek, met M. M. Hii achtto het edliter ziin pliciht zijn schoonzuster te waarl «dhuwen. daar M., hoewel hü eeschoideu leefde, getrouwd was. V. dit hooreado heeft zich toeu ïerwiiderd. doch kwam jua enkele minuten Nederlandsehe week te Stockholm. Het uitvoerend comité voor de Nederland sehe tentoonstelling te Stockholm heeft het, met het oog op de pas-formaliteiten en de telkens zich voordoende veranderingen in het treinver keer, raadzaam geacht, een ruimeren tijd te nemen voor de voorbereidingen te Stockholm en te dien einde vastgesteld, dat de Neder landsehe Week en de tentoonstelling zullen aanvangen Maandag 22 September. terug en riep v. d. L.. hem vragende hem even te volgen. Buitengekomen zijnde, heeft hij v. d. L.. naar ■de reden gevraagd, waarom hii ziin zuster waar schuwde. L, antwoordde, dat dit niet anders dan plicht was. Onder den uitroep van M. „je was waard dat ik je doodstak," gaf hij een steek met iiin mes naar v. d. L., welken hii midden in het hart trof. Daarna heeft hii zich zelf bij de politie aangemeld. De pestbestrüding. Men meldt uit Soerabaja aan de Java-Bode: Het hoofd van de pestbestrijding, dokter Ot- tem, heeft in een. onderhoud, met den directeur van ondierwijs te kennen gegeven, dat hij de in spectie voor den B. G. D. in Midden Java zoo spoedig mogelijk zal neerleggen, daar de werkkring hem niet bevalt. In het afgeloopen halfjaar deden zich in Soerabaja 130 pestgevalien voor. Geleidelijk gaat de pestbestrijding over op den B. O. D. 'h D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te 's-Gravenhage (O. L. V. Onb. Ontv.) den AVelEerw. pater L- Th. M. Boanike, S.J. en tot kapelaan te Rotterdam (O, L. V. Onb. Ont.) den ;Wel- Eerw .pater G. .W. J. Vogels, S.J. Coll. arbeidsovereenkomst. Gemeld wordt dat op Donderdag 28 Au gustus j.l. een collectieve arbeidsovereenkomst is gesloten tusschen de Vereeuiging van Ne- deriandsche Glasfabrikanten, gevestigd te s Gravenhage, e enerzijds, en de organisation van werknemers in het bedrijf, anderzijds. Het hotelpersoneel te Amsterdam staakt. De Bond van Hotelpersoneel heeft in zijn in uen algeloopen nacht gehouden vergade ring' besloten van heden af in 14 zaken den arbeid neer te leggen, o.a. b\j „De Roode Leeuw", „Krasnapoisky", „Het Poolsch Kof fiehuis'', „De Kroon", „Mille Colonnes", het „Aanstel Motel", «Schiller, het American-Ho tel en de beide zaken van De Boer (Lekl- sebepiein en Beiligen-wog), allen te Amster dam. Ook te Botterdam staakt het Hotelperso neel GEMEENTERAADSVERGADERING. Hedenmiddag half twee hield Je nieuwe gemeenteraad de bij de wet voorgeschreven vergadering. Alle 33-leden waren aanwezig. De publieke tribune was geheel bezet, terwijl op de gere serveerde tribune o. m. hadden plaats ge nomen de heeren De Breuk, oud-wetiiouuer, en Differs, Schram, en Wentholt, oud-raads leden. Foor het eerst waren twee vrouwelijke raadsleden aanwezig, nl. de dames Maaz- schai—Kornin (S. D. A. P.) en Willökes Maedonaid—Rejjnvaaai (De. Bond). De eerste vond een bouquet roede rozen en de tweede een bouquet oranje en witte bloemen op haar plaats. Mevr. toaarsohaii Komin nam piaats tusschen de heeren Red- naidu en Koppen, mevr. Wiileikes Maodo- nald—Beijnvaau tusschen de heeren Kuenen en v. d. Kamp. Onmiddellijk werd door den voorzitter de beëeciiging der raadsleden aan de orde ge steld. Door de meesten werd de eed, door verschillende andere raadsleden de belofte afgelegd. Nadat de beëediging was afgeloopen, zeide de burgemeester, na de aanspraak, mevrou wen en mijnheer en, dat hij hen allen wel kom heette in den Raad, hen gelukwensohte met het vertrouwen dat do kiezers in-hen hadden gesteld en sprak den wensoli uit, dat hun optreden ais raadslid zou mogen stireik- ken tot heil en welzijn deir gemeente. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van de wethouders. De heer i'LPEK, communist legde de ver klaring af, waarop de communisten overal in uen laaule blanco zullen stemmen bij de wetihoudersvenkiezingen. De gemeenteraad koos vervolgens tot wethouders: In de vacature Mr. Bomans: lste stemming: Mr. Bomans (E.-K.) 13 st„ Nagtzaam (S. D. A. P.), 15 Bt„ Loosj es (Lib.) 2 st., blanco 3 St.; 2de stemming; Mr. Boanans 15. st, Nagt- zaarn 4; blanco 14 st. Gekozen Mr. J. B. BOMANS, die de benoe ming aanvaardt. Vacature de Breuk: lste stemming uitgebracht op de heeren Mr. Slingenberg (V.-D.) 13 st., Nagtzaam (S. D. A. P.) 13 st., Loesjes (Lib.) 2 St., v. d Kamp (Ec. Bond) 2 st., mevr. Wilkens Mae donaid (Ec. Bond) l st., Garritsz (S. D. A P.) 1 st., blanco 1 st. 2e stemming: Mr. Siingenbsrg 16, Nagt zaam 14, v d. Kamp 1, blanco 2. Gekozen Mr. Slingenberg (V.D.), die de be-, benoeming in beraad zal houden Vacature: BRUCH. Ie stemming uitgebracht op Mr. Bruch (A.R.) 17s t. Nagtzaam blanco Gekozen: Mr. Bruch (A.-R.) die de be noeming' aanvaarddfo. Vacature Mr. Heerkens Thijssen. Ie stemming: Mr. Heerkens Thijssen, R.K., 14; Nagtzaam S.D.A.P. 16; v. d. Kamp, E.B. 2; blanco 1. 2e stemming: Mr. Heerkens Thijssen 12 st., Nagtzaam 20 st., blanco 1. Zoodat de heer Nagtzaam gekozen is, die de benoeming in beraad houdt. Nadat de vergadering geschorst was ge weest, en nadut de S. D. A. P. In dien tijd vergaderd had, weigerde de heer Nagtzaam de genoeaning te aanvaarden. Mr. Bomans, Mr. Slingenberg en de heer van der Kamp en anderen legden verklarin gen af. (Wordt vervolgd.) BLOEMENDAAL. Brandstoffen toeslag. De afdeeiing „Bloemendaal" van d,eu Ne- derlandsöhen iVakbonjdi van Verplegendpn heeft per adres den Raad, verzocht liet daar heen te willen leiden, dat: aan 'Je ingezete nen der gemeente Bloemendaal met been belastbaar inkomen van ten hoogste f 2000 per jaar een toeslag op de brand stoffen wordt verstrekt, gelijkstaande met 50 pOt. der kleinRandelprijzen. BLOEMENDAAL. Geboren: <1. vatn O. Ch. RLenk-Düetz, wonende te Haarlem. d. van .l.j I. Baaxe-Garveiink. d. van P. van der Vel- den-Kwxwa. x. van K. Bneifcnstem-Bea.n. d. van C. O. Bairink-van Erkel. OndertrouwdE. H. de Gtereci en W. O. van Houten. J. G. Sohreuder en L. K. O. lvriigar. Getrouwd: W. E. Hartman en J. M. Vader. A. A. Geemkimzs en, O. W. Zwart. J. H. ^ootera en A. die Kiviet. Overleden: T. Ver meer, 78 j. M. ,E. de -aat. 56 j. C'. Brueus. 62 j. SGHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren d. y. J. L. van Hoven en O. B. van Dijk. d. v. J. W. van Kempen en O. G. Droppenerz. d. v. F. van der Wal en M. J. Serné. Overleden: Henri Fredsrik Web er, 10 w. Martinus Hermanus Smit. 5 mud. Getrouwd: H. van Nark en T. Koning. H. Eonkert en J. E. Luschen. Ondertouwd: P. J. Brouwer en M. Kuijl. A FiRDDNHQUT. Zaterdagmiddag hadden, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, onder groote belangstelling spelen plaats voor de jeugd uit Aerdenhout. De uitslag was als volgt; Hardloopen. Groep 1. Hoofdprijs zilveren horloge, afgestaan door den heer Lamérus; winnaar C. Sluiten-. 2de prijs j. Lade weegs. 3de prijs P. Bramdt. Groep 2. lste prijs B. W. P. van Rdemsdijik, 2de prijs Mientje Hinloo- pen; 3de prijs Hansje Mouthaan. Hoogspringen, lste prijs D. Breitenstein, 2de prijs J. Termeulen, 3de prijs C. Sluiter. Zakloopen. lste prijs A. v. Riemsdijk, 2de prijs A. v. Dijk, 3de prijs L. Smits. Tonnetje rijden, lste prijs Dikkie Br ei ten etein, 2de prijs \V. Brandt, 3de prijs J. P. Te- ding van Berkhout. Turfrapen. lste prijs H. Mouthaan, 2de prijs Van Aalst, 3do prijs P. Doihout Mees. Verder hadden nog eenige andere spelen plaats, zooals het overbrengen van vlagge tjes, een aardappel op een lepel enz. Het golieel was een zeer geanimeerd feest, en werd opgeluisterd door het muziekkorps uit Heemstede, „Crescendo". 's Avonds 7 uur had nog een ringstekerij plaats op de fiets. Winnaar van een zilveren dames-horloge was mej. Mensingh; 2de prijs P. Brandt, mej. Van Zadel, M. Hartogh en mej. Nathusius. Na afloop hiervan werd door de deelnemers een rondgang door Aer denhout gemaakt met lampions en muziek, waarna ieder ten zeerste voldaan huiswaarts keerde met den wensch nog dikwijls een dergelijk feest te mogen vieren. HALFWEG. Raadsvergadering. Aanwezig alle leden. De Voorzitter, wethouder Vink, opent de vergaderd nar met gebed. Nadat de nieuwe leden welkom waren geheeten. legden de nieuwe leden den eed af (de bedde socialisten de be loften). waarna Wethouder Vink, (waarnemend burgemeester), de koeren feliciteerde met hun benoeming. Vervolgens werd overgegaan tot benoeming van 2 wethouders. Gekozen werden de heeren S. P. Vink met 10 stemmen en 1 blanco en A. Biesheuvel Jr. met 6 stemmen, bedden namen hun benoeming aan. De heer G. Kruseman kreeg 3 stemmen, ter wijl er 2 in blanco werden uitgebracht. Punt 3 van de agenda vermelde de verkie zing van 'n tijdelijke wethojider, aangezien wethouder Vink in beslag genomen wordt door z'n tijdelijk burgemeesterschap. Het voorstel in stemming gebracht zijnde, werden er respectievelijk op de heeren A. van Splunter 5, Harwich 3, v. d. Berg 1. Stork 1 en 1 blanco, zoodat geen volstrekte meerder heid werd verkregen en overgegaan moest wor den tot vrije stemming. Daarbij werden uitgebracht 6 stemmen op den heer A. van Splunter. die daardoor de vol- Bii de volgende vriie stemming werd de heer dankte. Er volgde weer 'n vriie stemming, Hie geen resultaat op leverde. De volgende vriie stemming, werd de heer J. W. van den Berg tenslotte met 6 stemmen gekozen, terwijl de heer Harwich 3 en de heer Krnseman 1 stem op zich vereenigde. De hoer v. d. Borg nam a'n tijdelijke benoe ming aan. Bii de rondvraag vroeg do heer A. Vriese- koop maatregelen tegen de woonwagen bewoners, die zoo vaak het dorp onveil;; maken. De voorzitter zeide streng toezicht toe. De hoer Kruseman vroeg of de begrooting 1919 was goedgekeurd. Eveneens die van 1918 en of de ter viisde ligging overal behoorlii'k wordt aangeplakt. Dan of de leoning 191J al geheel geplaatst was en over het kohier 1919. «Zooveel hem doenlijk was, af de tijdelijke voorzittr op al deze vragen antwoord. De heer Stork vroeg gelegenheid, om 's win- tors de boeken van het Nut van 't Algemeen op 'n andere plaats uit te rijken dan in de suikerfabriek, die thans zelf het locaal noodig' dat itot heden voor 't doel was afgedaan De voorzitter zeide. dat daarvoor een adres aan den Raad gericht to worden. De lieer v. d. Laan informeerde naar de zwaarte van het electr. net. De heer Bergtech wijst op deze raadszitting, waarin z.i. geen rekening is gehouden met de minderheden, informeerde naar de Commissie, deed 'n beroep op den raad, om tegenover de kleine minderheid geen politiek te voeren en besprak vervolgens de sl&cihte hygiënische toestanden in het stadskwartier, waar bouw terreinen door de gaten in modderpoelen zijn herschapen, en vroeg zooveel mogelijk te willen vergaderen des 's avonds. De voorzitter zeide toe zooveel mogelijk met de wenschen van de heeren rekening te honden. De heer Harwich (S. D. A. P.), bepleitte spoedige distributie van het in het Raadhuis opgeslagen maïsmeel en wees op het gebrek van arbeiderswoningen in deze gemeente. Verder wiist hii op den woningnood in de gemeente, waardoor vele spoormenschea buiten, do gemeente moeten wonen. Hij drong aan, dat de gemeente zelf den woningbouw ter hand neemt. De voorzitter zal het in 't college van B. en W. brengen. De Voorzitter maande tot voorzichtigheid aan, en zogae, wanneer het mogelijk is, verbe tering toe. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. VELS'EN. Burg. Stand. Geboren: z. van H. i d. Berge-Vroonland. z. y. J. Hartog- Llinkhof. d. v. O. Schetzing-Demmere. s. v. A. Yadfcgol-B'crnarrd. d. v. L. J. M-eye-r- .v d. Wall. di. v. T. A. Kraak-Tirovano. d. v. A. G. E. van Ee<s-Engelhart. d. v. T. van Sl-ooten-I'omkes. Ondertrouwd: T. Valentgoed en M. Kabel. F. Goedhart en J. Ka'lis. Getrouwd: H. van Alphen en A. Zandbergen. G. ;Wuis en N:. de JongO. Deventer en J. Iienis. \Y. Dalmeyer en A. E. de Wijn. A. 0. De lissen en E. Damébroek. OverledenM. P. Th. v. d. Berg, 8 j.. z. van ri. v. d. Berg en M. Weynen. W. Mulder, j., z. van E. Muidter en M. Rentenaar. J. 3. Bakker, 1 j., d. v. J. Bakker en A. M. v. d. Aart, VELSEN. A.s. Vrijdag bestaat er gelegen heid voor kostelooze inenting in de openbare school op Wijkeroog. Aanvang 's middags 4 uur. VELSEN. Burgerlijke Stand. Geboren: z. v. A. Kastehmans-Wijs. d. v. H. Naber-Neiland. z. v. R. Amtsen-Beeb. z. v. C. Bruinzeel' Sehouten. z. v. A. Joppe-Aland. Getrouwd: Th. Dorrestein en M. A. de Lauwere. OverledenJ. E. Bakker, 1 j. z. v. J. Bakker en A. v. d. Aart. BEVERWIJK. kWebb®udiersverkiezing» In de gehouden raadvergadering werden tot Wethouders benoemd, dp heeren C. A. Zwa ger (R.K.) en O. Gorter (V.D.) GASTRICUM. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van G. Gijzen en G. Houtenbos. z. van A Ohr. Lute en C. Hanne. Overleden: Jobannea Evert Mommenhoff, 74 jaar. wonende te Amsterdam. CASTRiICUM. Diefstal. Zaterdagavond half 10 werd bij het café van A. van Ben- them een fiets gekaapt. De verdenking viel op een zekeren de V„ iemand die minder gunstig bekend staat. Bij zijn moeder werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat hij sedert half 7 des avonds niet meer thuis was geweest. In den omtrek van het café van Ben them was hij dien avond geregeld gezien. Zondagochtend was de politie al vroeg op de been, doch de V. was den geheelen naeht niet thuis geweest. Het geluk diende. Gister ochtend ongeveer half twaalf kiwam de V. van de karmis van Alkmaar en'liep regel recht in do armen van den r jjksveldwacïlter Gorter. Deae nam hem mee naar het Raad huis en uit een kort verhoor bleek al, dat hij zich op verscheidene punten tegensprak. De V., die onder den invloed van sterken drank was, werd tea- ontnuchtering opgeborgen in het arrestantenlokaal. Zondagavond werd hij nominaals #an een verhoor onderworpen en nu bleek, dat de po litie den waren broeder gevonden had. Na eenig tegenstribbelen bekende hij de fiets gegapt te hebben en deze verkocht te hebben bij een opkoop-er te Alkmaar voor de som van 14. De politie is uitgetrokken om het rijwiel op te sporen. We hopen, dat haar werk met succes zal worden bekroond, ter wijl het niet onmogelijk is, dat Je opkooper als heler zal worden geverbaliseerd. HOOFDDORP. De afd. Hoofddorp en O. van R.-K. Bond van Bouwvakarbeiders heeft -tegen a.s. Donderdagavond 8 uur een groote propagandavergadering uitgeschreven. Daar een der hoofdbestuursleden een spreekbeurt zal vervullen, verwachten wij een flinke opkomst. Niet één R.-K. Bouwvakarbeider in de Haarlemmermeer mag ontbreken. WORM'EtR. Vrijwillige landstorm. Zaterdagavond, vergaderde de Vrijwillige Landstorm. De voorzitter der commissie van voorbereiding opende de vergadering met een hartelijk welkom. Hij betreurde dat de opkomst niet grooter was. Hierna gaf hij liet woord aan den spreker, Mr. H. Verkou teren, voorzitter der gewestelijke Landstorm commissie voor de stelling Amsterdam. Spr. zette het doel der Vrijwillige Landstorm uit een en gaf in breede trekken de voordeelen aan, die men geniet als men zich bij genoemd korps aansluit. Als tweede spreker trad op 'den WelEerw. Heer kapelaan v. Dorp. Deze zette in een mooie rede uiteen, hoe de revolutie ontstaat, toonde verder aan dat de socialistische partij een revolutionnaire partij is. Verder gaf hij een overzicht van den huidigen toestand in Duitsohland en Rus land en eindigde zijn gloedvolle rede met een Wilhelmus van Nas'souwen, wat door de ver gadering uit vollen borst werd medegezon gen. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan eenige aan wezigen gebruik maakten. Er gaven zieh verseheidenen als lid op. Hierna slcot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de sprekers. UITGEEST. Burg. Stand. Geboren: d. van J. Schuddebcom en A. Winkelman. Overleden: W. Bus, 75 jaar. UITGEEST. Distributie. Verkrijgbaar op bon 259 31/2 ens suiker, bon 25 kinderkaart idem, bon 64idem, bon 26 idem 5 ons kindermeel, bon 65 .idem, idem. UITGEEST. Gemeenteveldwachter. Met in- ,gang van 15 Sept. a.s. is benoemd tot gemeente» veldwaditer alhier, J. Bornebroek, marechaus see te BI adel, Noord-Brabant. UITGEEST. Raadsvergadering. Alle raads leden waren aanwezig. Van Ged. werd geadvi seerd de salarissen van Burgemeester, Secre» tan§ en Ontvanger zoodanig te verhoogen. dat deze kwamen in de 4e klasse en wel respectie- j, vw-izut. De Bond van Gemeente ambte naren wees in een circulaire erop, deze sala rissen respectievelijk als volgt vast te stellen, voor den Burgemeester van 2100—2600 voor den secretaris van f 2000—2500 en voor aen ontvanger van 1400—1800. Op deze wijze zouden dan de genoemde salarissen on geveer gelijk vallen, met die onder klasse V van de circulaire, van Gedeputeerde Staten. De heer koopman vindt deze laatste salaris- rjgeiing te hoog en meent, dat deze te veel vraagt van de gemeeuce-financiën. De heer Twaalfhoven acht daarentegen voor een alleszins bekwaam gemeenteambtenaar dit noodig Bij stemming wordt het salarisvoor- stel aangenomen volgens de circulaire van den Bond van Gemeenteambtenaren. Tegen stemde de heer S. Koopman. Vervolgeus komt het uit gestelde punt: Afschaffing Kermis-Zondag weei op het tapijt. Aangaande deze kwestie openbaren zich de volgende meeningen. B. en W. willen de Zondag van kermis doen verval- len en de kennis doen houden van Maandag tot en met Donderdag. De heer Koopman is het eenige lid van het college van B. en W, die volgens zijn zeggen, bij nadere overweging, is voor het doen blijven bestaan van den Zon dag-kermis. De heer J. Zonjée meent de bezwaren onder vangen, wanneer op den Zondag van kermis een verbod van sterken drankschenken wordt uitgevaardigd. De heer Brasser gaat met het voorstel des heeren J. Zonjée mede De heer Groot meent dat de verschillende uitspattingen, ook op andere dagen evengoed voorkomen voornamelijk met het oog op den 8-urendag en dat men er dus met het afschaffen van den keimis-Zondag nog niet is. Wel een bewijs dat de heer Groot de Uitgeester kermis niet'kent, want juist de Zondag is de dag van de meest lage uitspattingen, die men gelukkig op de an dere dagen bijna niet bespeurt. Ziehier in het kort de meening weergegeven. Gezegd dient nog dat voor de bespreking een request van neringdoenden, vooral van caféhouders wordt voorgelezen, waarin wordt aangedrongen op handhaving van den kermis-Zondag. Bij stemming wordt het voorstel van B. en W. om den Zondag van de kermis te doen ver vallen en daarvoor den Donderdag aan de ker mis toe te voegen, verworpen. Met algemeene stemmen, vvorüt nu aangenomen de Zondag van de kermis te behouden, zonder gebruik van sterken drank. Het komt dus juist uit, zooals door ons voorspeld werd, eeist uitstellen en danblijft de Kermiszondag. Opnieuw moet nu gestemd worden over het voorstel van B. en W. om het verleenen van de subsidie voor een wijkverpleegster uit te stellen tot de behande ling der begrooting over 192(1, zooals de le zers zich zullen herinneren, staakten in een vo rige raadsvergadering omtrent deze kwestie de stemmen,. Nu wordt het voorstel van B en W verworpen' met 5 tegen 2 stemmen. Er wordt au een subsidie van 1500 voor aanstelling van een wijkverpleegster toegezegd, onder be ding dat op medisch advies de wijkverpleeg ster ten dienste van alle gezinnen zal komen, en dat bij eventueele toekenning van provincia le subsidie, dit in mindering zal worden geno men van de nu verkende gemeente-subsidie. De rekening van het Armbestuur te Marken-Bin- aen wordt goedgekeurd met aan ontvangsten en uitgaven van 606.44y2 en een batig saldo van f 281,641/2. Ook de rekening van het Ge meentelijk Electrisch Bedrijf wordt goedge keurd, met aan ontvangsten f 32.594, aan uit gaven 30798|,16Vè ffl. batig saldo ad f 1996.10 Het batig saldo van de gewone ontvangsten en uitgaven voor de Gemeenterekening bedroeg f 3717,39%, die der buitengewone ontvang sten en uitgaven f 198.67%. zoodat er een netto saldo was van 3518,63. Besloten werd, na inzage van begrooting en teekening, om het oude raadhuis te doen veranderen. De Rijks veldwachter Rob kreeg een gratificatie voor de bewezen diensten in het tijdvak van 1 Januari —I September 1919, ad 150. Bij de rond vraag verzoekt de heer P. Twaalfhoven de uit- keering aan de gedemobiliseerde miliciens zoo ruim mogelijk te willen opvatten, wat door den Burgemeester wordt toegezegd. Aangaande de school te Marken-Binnen, die dringend veran dering behoeft, zal in overleg met opzichter en schoolopziener een kostenberekening voor ver bouwing gemaakt geworden. Ook zal nog een voorloopige verordening gemaakt worden, voor een vast te stellen snelheid, waarboven motor en autorijders in deze gemeente niet mogen uit gaan. Daarna sluiting. HAARLEMMERMEER. Raadsvergadering. Dinsdagmorgen vergaderde dp Raad dezen gemeente. Alle leden zijn tegenwoordig; voorzitter de burgemeester. Mr. Slob. Nadat de raadsleden door eten voorzitten in een kernachtige toespraak zijn toegespro-. ken, welke staande werd aangehoord, leg den zij in hanaen van d,en burgemeester, de vereischte eeden at; d,e aoc.-em. afgevaar digden d,e dpor de wet vereischte. beioflten. Alsnu is aan de orde: benoeming van twee op, den heer Borst (aftr. weth.) anti-rev., wethouders Bij eerste stemming worden nitgobraohk 7. stemmen; Rpodenburg 4 stemmen; Kisten maker 2 stemmen; blanco 3 stemmen. Tweede vrije stemming: Borst 8 stemmen; Roodenburg 3 stemmen; Kistemaker 2 stem- wen; bianco 4 stemmen; aizoo gekozen de heer B.orst met 8 van de lSjgeidige stemmenj; die verklaart de benoeming aan te nemen. Tweede vacature. Eerste stemming: op den heer G. A. At Knaap, (aftr.) anti-rev., 6 stemmen; Kiste maker 6 stemmen; Roodenburg 2 stemmen; blanco 3 stemmen. Tweede vrije stemming: Knaap g stem men; Kistemaker 6 stemmen; Roodenburg 1 stemj blanco 4 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Knaap en Kistemaker. .Uitslag Kistemaker 6 stemmen; Knaap 5 stemmen; blanco 4 stemmen; gekozen de heer K. Kistemaker. (C'hr'.st.Hist). De heer Kistemaker zegt deze benoeming niet te kunnen aanneun'n Daarop volgt ccn nieuwe stemming. .Uitgebracht worden: op, den heer. Knaap

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2