Lsmiisimiefziiini SCHOL, IraiiÉsiÉgnÉiniiiif. BINÏNENX AND Kerk en School Orde en Arbeid Gemengd Nieuws een pond schol DE E.L.T.A. JLucIsi verkeer» Een hoogte-record van ©200 fti. Nederland en België Kunst en Kennis Handel en Nijverheid OOMDËRDAG 4 SEPTEMBER ISI9 42ste JAARGANG No. 10043 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELE FOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELIN3 „DRUKKERIJ" No. 1748- ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTiNG EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen - 2 H. L COKES staats&omstfSdSiQ inzake da duurte. ïe«rs«*2tl3edeiï VERKEER EN POSTERIJEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Directeur van het Gemeentelijk Levens- middelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld: op Vrijdag September 1919, van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. per persoon a 22 cent per pond Op vertoon van ViSCHKAART No. .1—4000 in de Gem. Vischhal. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. De directeur van het Brandsto-iïenbureau voor Haarlem en Omstreken maakt bekend, dat voor de inwoners der GEMEENTE SCHOTEN beschikbaar worden gesteld ia mindering van het mirumumramtsoui. De daarvoor gereedgemaakte bons kunnen worden afgehaald, in het gymnastieklokaal van de Lagere School in de Soandastraat te Schoten. Op, Vrijdag 5 September 1919 van 9—4 uur. Op Zaterdag 6 September 1919 van 912 uur. 116G De wild. directeur, S. BOOT, Wat nu 'I Na de Weihoudersbenoeming van Dinsdag middag is Haarlem in politieke kringen min of meer in opspraak gekomen. Een Raad met een linkerzijde van 20 en een rechter van 13 leden, welke drie christelijke en één vrijzinnigen Wethouder kiest, lijkt een onmogelijk lichaam, aan welks adres men mondeling en schriftelijk alle kwalificaties mag adresseeren. Het lijkt ons vooral na al hetgeen wij de laatste dagen over de Haarlemsche Wethou dersbenoeming opvingen wel gewenscht den thans geschapen toestand even onder het oog te zien. Van verschillende zijden is men bezig het spookbeeld op te hangen, dat, nu de so ciaal-democratische raadsfractie met haar 13 man niet in het college van B. èn W. vertegen woordigd is, de stad haar ondergang te ge- moet gaat. Wij zullen eens nagaan, of er inderdaad re den is voor zulk een vrees en daa vinden wij aan de zaak twee kanten te bekijken: lkte een van algemeen gemeentebelang, 2de een politieke zijde. Om na te gaan, o-f het gemeentebelang door deze Wethoudersbenoeming gebaat of geschaad wordt, moeten wij een oogenblik alle politiek weg denken. Er zijn zeer veel menschen, die, vooral in gemeentezaken, zeggen de politiek te verafschuwen en juist na een verkiezing als hier bedoeld ach en wee roepen. Wij meenen, dat zij er juist de minste reden voor hebben. Immers, denk u een oogenblik de .politieke partijen weg; is dan het thans gevormde Haarlemsche college van B. en W. niet het best denkbare? Weet gij een beter man voor de bedrijven en arbeidszaken dan mr. Bomans?. Wie is er beter met de Haarlemsche financiën, roet de details van het belastingwezen en dergelijke op de hoogte dan mr. Heerkens Thijssen? Noem in den Raad eens een financieele specialiteit! Wie past er beter bij de onderwijsafdeeling dan mr. Bruch? De drie heeren hebben hun sporen ver diend; ernstige critiek, zelfs van de partij der ontevredenheid, is tijdens hun bewind niet ge hoord. Er zijn geen mannen in den Raad, die hun werk beter zouden doen, al was 't alleen maar hierdoor, omdat andere van voren aan zouden moeten beginnen. En wat de nieuw benoemde Wethouder mr. Slingenberg betreft, wij mogen toch veilig zeg gen, (jat hij niet alleen van de nieuwe raadsle den, maar van heel den Raad een der knapste is. Ook dat is van algemeene bekendheid,zoodat wij zuiver objectief gesproken ons geen aeter college van B. en W. uit dezen Raad K'1"m 6n den!cen- Dat is ééne zijde, ien wIf e* n°g een andere kant en dien wil- eenmaal oumo']'het 00£ verliezen. Hef is nu een gcmeenteQ'Vd0 politiek mt te schakelen; naive bekwaamheid Wffrtu Lcc! ge' fe" Si„g gevraagd Ê'SrS S%°SuT tfij zijn de laatste om dit we/te len Het had ons daarom juister getV^ wanneer de grootste politieke groep in den 'pami rip so ciaal-democratische, in het coliege vy- B W. vertegenwoordigd was geweest. watmm dan desnoods aan bekwaamheid bij eetl der functionarissen inboet, wint men aan stevigheid van bestuur. Maar wij staan nu in Haarlem voor het ge- ral, dat die eene groep zich zelf heeft uitge goten, de verkiezing van een harer mannen on mogelijk heeft gemaakt. Wij hebben dat gister avond in ons Raadsoverzicht uitvoerig uiteen gezet. En nu komt het er op aan het thans ge schapen conflict zuiver in het oog te zien. De situatie is nu niet zóó, dat het dagelijksch bestuur afhankelijk is van een wisselval lige meerderheid in den Raad en slechts kan werken bij de gratie van de meer of minder hevige roode oppositie. Neen, wie aldus rede neert, ziet in een gemeentebestuur enkel poli tiek. En zoover zijn we gelukkig nog niet! Neen, de daden van gemeentebeheer, zooals Burgemeester en Wethouders eener groote ge meente die dagelijks te stellen hebben, vor men geen politiek spelletje, hebben integendeel met „politiek" al teel weinig uitstaande. Zij vereischen doortastendheid, bekwaamheid, be leid, vooruitziendheid, eerlijkheid. Daarbij 'komt nog iets. Wij hebben er de laatste weken al eens meer de aandacht op gevestigd: het college van B. en W. is een collectiviteit. Men trachte on derling naar eenstemmigheid en een goede sa menwerking.Daarvoor is noodig een zekere mate van plooibaarheid en zelibeheersching. Wij heb ben reden aan te nemen, dat het huidige college van B. en W. in Haarlem aan al deze eischen zal voldoen. En dan zeggen wij tot dit dagelijksch be stuur: begin uw zware taak vol goeden moed. De bekwaamheid cm te besturen hebt gij in meer dan voldoende mate; vrees niet voor „de politiek". Er wordt nu reeds met obstructie ge dreigd, zelfs met persoonlijke bestlijding. Geen nood, want de oppositie is inwendig zwak, al lijkt zij uiterlijk groot. De oppositie der S. D. A. P. immers heeft lste de publieke opinie tegen zich. Bij ieder woord van critiek, hetwelk zij levert, zal ieder onbevooroordeeld man zeggen: waarom zijt gij dan niet op den Wethoudersstoel gaan zitten; gij hadt den zetel reeds, maar zijt weggeloopen- Ten tweede zal de oppositie, welke nu blijk baar alleen uit spijt en nijd wordt opgezet, zich zelf stem praten. Argumenten zonder zakelij- ken ondergrond verliezen zoo spoedig hun krachi. Dat dit college niet zoo gemakkelijk ge legenheid zal geven tot gegronde critiek, daar voor staat zijn samenstelling borg. En het niet deelnemen der sociaal-democraten aan den voorbereidenden arbeid in de commissies, zal aan de roode obstructie het laatste restje kracht ontnemen. De Haarlemsche bevolking is te nuchter om steeds maar weer nieuwe phrases aan te hoo- ren; en veel meer dan holle volzinnen zal de S. D. A. P. na haar ongelukkige isolatie niet ten beste kunnen geven. Wanneer het nieuwe college van B. en W. maar zorgt zoowel uit- als inwendig sterk en eensgezind te zijn, dan zien wij er van komen, dat het niet enkel een naam van unieke ver schijning in ons land, maar zelfs een reputatie van zeldzame bestuurskracht zich zal verwer ven. Bij Kon. besluit is: I. ingesteld eene Staatscommissie, wier taak zal zijn: a. een onderzoek in te stellen in zake de bestaande duurte van de voornaamste levensbe hoeften b. na te gaan of en in hoeverre door Regee- ringsmaatregelen of anderszins algemeene prijsstijging kan worden tegengegaan of al thans voor bepaalde artikelen beperkt; c. indien zij termen tot een als sub b. bedoeld ingrijpen aanwezig acht, daartoe strekkende voorstellen te doen; met bepaling, dat deze Staatscommissie haar uit te brengen rapport zal vaststellen bij meer derheid van stemmen, met dien verstande, dat ieder lid het recht heeft van zijn gevoelen, in dien het van dat der meerderheid afwijkt, in eene afzonderlijke aan het rapport toe te voe gen nota te doen blijken, tenzij zulks kortelijk m het rapport mocht kunnen worden opgeno men; II. in die Staatscommissie benoemd: a. tot lid en voorzitter mr. dr. G. J. W. Bruins, hoogleeraar aan de Handelshooge- school te Rotterdam; b. tot leden: B. J. Gerreison, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, lid van de Provinciale Stalen van cc provincie Zuid-Hol land, te Rotterdam; H. G. M. Hermans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Maastricht; Mr. F. A. J. Jansen, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, rechter in de Arrondissementsrechtbank te Maastricht; mr. dr. E. van Ketwich-Verschuur, burgemees ter van Groningen; mevrouw Leliman-Boscli, oud-presidente van de Maatschappij lot Nut van 't Algemeen, inspectrice van het Vakonder wijs te Baarn; G. A. J. Mirrer, directeur der Coöperatieve Handelskamer te Rotterdam; J. Schouten, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, te Rotterdam; dr. E. van Weideren, baron Rengers, te IJsbrechtum, Sneek; F. M. Wibout, wethouder te Amsterdam; tot secretins mr. dr. A. Fontein, te Rotterdam. Uitvoer van aether. Bij Kon. besluit is tijdelijk opgeheven het verbod van uitvoer van aether, uitgevaardigd bij Kon. besluit van 7 Augustus 1914. Lcvensmiddelcnvoorziening. Op uitnoodiging van den directeur van het levensmiddelenbedrij'f der gemeenten Breda, Ginneken, leteringen en Prinsenhage, zal op Zaterdag 6 dezer v.m. 11 uur in hotel De La- Station Utrecht, een vergadering van een 20-tal directeuren van levensmiddelenbedrijven, van de voornaamste gemeenten van ons ons land, gehouden worden, tex bespeking van de levens- Hdddelenvoorziening. i_. i_ Onze gezant te Paras. gezant te Parijs, jhr. mr, Loudon, is ■■!1erbli-if van enkele dagen hier te lande, ïrtwpnaAPS! teruggekeerd met het voornemen gedurende September van tiid tot tiid hier te rug te keeren, De verhuizing van ex-keizer Wilhelm. Naar wij vernemen, gaat de ex-keizer in den loop der volgende week van Amerongen naar Doorn verhuizen. Ontevredenheid op de Elta. Reeds sedert eengen tijd bestaat er osder da tenthouders van het Lunapark ontevredenheid over de wijze-waarop'de heer Gaston Kalm zijn contracten naleeft. Het EltaBestuur heeft het Lunapark aan deza firma verpacht, welke op haar beurt contracten met de tenthouders heeft afgesloten. Deze contracten liepen t/m 0 September. Willen de tenth ouders na dien datum blijven, dan zullen zij moeten bijbetalen, onverschillig of zij slechte of goede zaken hebben gemaakt. Gistermiddag vergaderden de tenthouders en zetten hunne grieven uiteen. De voorzitter wees er op, dat- de voorwaarden; waarop de tent- houders in het Lunapark werken, zoo slecht riin. dat een prote"5 niet achterwege mag blijven. y„ Een ander spreker s er op, dat ook het bestuur der Eita aan hte slechte bezoek schuld heeft, omdat het de entree's niet wil verlagen uit vrees niet voldoende te zullen ontvangen. i et bestuur sprak de hoop uit, dat voor de belangen der tenthouders zal worden gezorgd. 'n, vYba?d nieI de vroegtijdige aankomst van het luchtscaip R. 33> zaj (je £jfa Vrijdag a.s. reeds s morgens 8 uur geopend' zijn. Het luchtschip vertrekt bij zonsopgang uit Engeland en zal eenigen fljd boven de Elta blijven manoeuvreeren zonder te landen. Het voornemen bestaat, dat de bemanning door middel van d-aadlooze telefonie zal worden toe gesproken door generaal Snijders. Wij vernemen, dat het in de bedoeling ligt, op de Elta een „Eranschen,? dag te houden in den geest van den „Italiaanschen' dag van on langs. Behalve de vliegers, wier namen wij eer.s ver meldden, hebben zich nog de volgende voor de rondvlucht doen inschrijven: De Waal, Fokkerloestel; Damelin Court, Far- man; kapitein Lafou, SJE.'A.-toestel; Du Che- reux, Farman-toestelWoolly, Kangoroo-toe- stel. De gelegenheid om de rondvlucht als passa gier mede te maken, zal worden opengesteld. De volgende week komt vermoedelijk een com missie V3.il Deensehe officieren de Elta bezoe ken. Door sergeant-vlieger Van der Griend werd op 27 Augustus een fraaie hoogte-vlucht maakt. s Met een Nieuport tweedekker, voorzien' van een 80 P.K. Lerhöne-motor steeg hij des mid- dags om half vier op. Aan het vliegtuio- was bevestigd een zelfregistreerende barbgraaf Het weer was gunstig. Er werd een hoogte bereikt van 6200 M. In uur cn 10 niinuicn werd de heele tocht volbracht heen en terug. Tot 4500 M. was de temperatuur vrij goed, doch daarboven had hij veel last van fellé 'koude. Door de hevige koude was hij genoodzaakt op 6200 M. terug te keeren. Een dergelijke hoogte werd door een Neder- landsche vlieger nog niet bereikt. De bekende vlieger Van der Drift bereikte in dertijd een hoogte van 6100 M. Sergeant van der Griend heeft het voornemen binnen korten tijd een officieel e poging te wa gen om de nu bereikte hoogte nog aanmerkelijk te verbeeteren, ten oyerstaan van een commis sie van de Koninklijke Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtvaart. Zelfs heeft hij nog gtootsche plan. Iiij wil trachten bet wereldrecord te verbeteren. Jammer dat er geen zuurstofapparaten hier aanwezig zijn om te trachten dit record in Holland te krijgen. Weer- eesa wan Gemeen Naar „De fel," verneemt zijn, niet het oog op een iweede te verwachten staking van fede ratieve gemeentewerklieden te Amsterdam, alle verloven bij cle politie ingetrokken en uitgebreid militaire maatregelen genomen. B. en W. zijn o.a. vastbesloten de traffl te laten rijden. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat deze maatregelen preventief zullen werken, daar de federatieve bond de staking onverwacht wilde doen uitbreken. Minister-Resident Van Vollejihoven. Naar „De Maasb." verneemt zullen alle Ne derlandsche véreenigingen in België op 13 Sep tember een grootsche huldebetooging houden voor minister-resident Van Vollenhoven. Aan oen scheidenden diploumai zal een blijvend aandenken worden aangeboden, waarvoor tal rijke Nederlanders iri België hebben bijgedra gen. In „Metcopole" zal een groot feestmaal plaats hebben. De dienst der MÜ. Zeeland. Te be ginnen met 15 September zal de dienst der Maatschappij Zeeland wórden uit gebreid. Er zal-van Vlissingen worden ge varen op Maandag, Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag; vaïl Folkestone op Zondag, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Za terdag. Behalve de Oranje-Nassau, welke thans in de vaart is, zal ook de PHns Hendrik in dienst komen. «ML. I! 1JLL.. 2'. Retraiten voor niet-Katholieken. Van 1320 Augustus gaf dr. J. van Gin- niken een retraite voor niet-katholleke da mes te Ubbergen en van 20—26 Augustus voor niet-katkolieke heeren te Noordwijker- hout. Beide werden met groote belangstel ling gevolgd. ProL Dr. J. V. de Groot O. F, Op 1 Oct. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. Dr. J. V. de Groot 0. P. benoemd werd tot kerkelijk hoogleeraar voor de Thomis tische Wijsbegeerte aan de universiteit van Ams-terdam. Naar aanleiding van dit heugelijk feit. heeft zich een commissie gevormd, be staande uit de heeren prof. J. A. J. Barge, Dr. A. U. M. J. van Rooy en prof. J-. A. Veraart/die bet initiatief genomen heeft, tot oen feestelijke hulde op 1 Oct. aan den priester- professor. Wie -daartoe mea vvenscht te werken, wordt verzocht vóór 16 Sept. a.s. een gave te zenden, zoo ruim als hem passend schijnt, aan -den penningmeester d'-er commissie, pTof. Mr. J. A. Veraart. Laan van Meerdervoort. 306, Den Haag. Raad voor Nederlandsche kunst in den vreemde. De Raad voor Ned er 1 andsolie Kunst en Letteren in den Vreemde, heeft met algemee ne stemmen den heer Jan Toorop als alge meen eere-president veor alle tentoonstellin gen van den Raad gekozen. De heer Jan Toorop heeft deze benoeming aanvaard. Een teiefooufabriek in Nederland? Het Haagse'ne Corr. Bur. verneemt uit technische, kringen, dat er sprake is van het oprichten hier te lande door eenige Duit- eche en Amerikaansche firma's op het gebied der telefonie, van een groote fabriek van te lefoons en van hetgeen in den rnimsten zin verdei' met de telefonie verband houdt. isridring te Weesp. Dinsdagmorgen gingen veertig arbeiders van hat personeel van tie fabriek voor Wa genbouw, IJzerconstructie en Brandweerma- terieel, voorh. J. Geesink en Zn„ te Wee.sp, in staking, daar de firma niet wensëhte in 0 gnan. op den door de samenwerkende or ganisaties in den Metaalbewerkcrsbond ge- Heulen eiseli. om op 1 Sept. de loo'nen te brengen op het peil als gesteld door, dezen bond. Wel verklaarde de firma zich'bereid tot inwilliging' op j October e.k. (dat in ver band met 1 oopende contracten), echter onder voorwaarde dat in minstens drie coneurree- rende bedrijven in Nederland uiterlijk 1 No vember de door den bond voorgestelde loon regeling- ingevoerd wordt. Een collectief arbeidscontract voor de ateliers van kerkelijke beeldhouwkunst- De onlangs opgerichte Vereeniging van' Werkgevers in de Kerkelijke Beeldhouw kunst i» er in geslaagd in gemeen overlag met den Ned. R.-K. Bond van Meubelmakers en aanverwante vakgenooten een collectief arbeidscontract tot stand te brengen voor al le Beeldhouw werkplaatsen In Nederland. Dit landelijk contract bepaalt minimum- looneu voor de verschillende groepen van werknemers, verschillend voor vijf groepen van gemeenten; daarnaast wordt aanstond® oyer de gdieele lijn een loonsverhooging toe gepast van 10 pet. met ingang van 1 Januari 1920 (invoering der 45 uur week) van 11 pet., terwijl op 1 Februari de minimum-looneu met 6 cent per uur zullen verhoogd worden. Het contract bepaalt verder het verplioht lidmaatschap der vakvereendging, regelt de nitkeering ingeval van ziekte, schrijft voor alle geschillen arbitrage voor, bepaalt uit- keering van loon op Katholieke feestdagen, bij verzuim in gevai van huwelijk, bevalling enz,, en stelt zware straffen op het verrich ten vau arbeid, waardoor den patroon con currentie wordt aangedaan, een misbruik, dat reeds in groote mate bestond in dit vak, eu dat door den verkorten arbeidsdag nog sterk dreigt toe te nemen. Naar beide partijen verwachten, zal deze collectieve arbeidsovereenkomst veel bijdra gen tot het omhoog heffen van dezen tak van kunstnijverheid en van zijn beoefenaars. De seluppersaetie. De dagelijksche besturen van de vier sciiip- persbonden, namelijk de katholieke, dc chris telijke, de algemeene en de ftijnschippersbond te Rotterdam hebben Dinsdag met den Minister over den stand van zaken in het schippersbe drijf geconfereerd. Het resultaat van deze con ferentie is, dat binnenkort een geheel nieuwe re geling voor de binnenschipperij van den Minis ter kan worden verwacht. De kellnersstaking. De stakende kellners te Amsterdam versprei den straatbiljetten, waarin zij er bij het publiek op aandrongen, de inrichtingen waar gestaakt wordt, niet te bezoeken, De typografen-actie. Het hoofdbestuur van den Nederland-schen Grafischen Bond berichtte aan het algemeen be- stuur van de Baakdruikkerspatroonsbonden, dat het zich evenmin als de federatie van Roomsca- Katholieken en den Christel. Grafischen. Bond bij de uitspraak der arbitragecommissie in het typograxenbedriif kan neerleggen, indien men ziek niet houdt aan het accoord. bij onderhan delingen met den A. N. T. B. volkomen overleg toe te passen met de andere organisaties. De kinderlijkjes in het Biesbosch. Over deze zaak, welke voor eenigen tijd veel gerucht maakte, seint men ens thans uit Breda: Tijdens de feesten te Prinsenhage helbben de veldwachter, een rechercheur en de arbeider, op het Roomseh-Katholieke kerkhof den on- gehuwden 30-jarigen arbeider E. gearres teerd, terwijl hij bezig was een kinderlijkje op te graven. De man heeft bekend de lijkjes die voor enkele maanden in het Liesibosoh en op een akker op den Doelen zijn gevonden op het kerkhof opgegraven te hebben. De justl tie te Breda is mei te aanhouding in kennii gesteld. Sen iïsTIo atalo-nit- In den afgeloopen nacht circa 2 uur is op den Heekerberg, nabij Klimmen, (Limib.), do auto van den heer G. uit Heerlen door het rij den tegen een boom van den weg af in het daarnaast liggend dal geslagen. De zes in zittenden zijn allein gekwetst, van wie viei zeer ernstig. Deze mogen niet vervoerd wor den en zijn in een huis in de nabijheid bin neixgebracht. Een dokten uit Valkenburg ver leende de eerste geneeskundige bulp. Nader wordt vernomen, dat de chauffeur, zekere Kallen uit Klimmen, van zijn patroon verlof bekomen had, met den auto naar huii t gaan. Onderweg, op een 500 meter van óc. plaats van het ongeluk, werd hij hij een café opgewacht door vijf personen, in Klimmen en de Heel wonende, die hem luidruchtig ver zochten, zoover mede te mogen rijden. Enke len der inzittenden waren eenigsizins be schonken. De chauffeur heeft aan het ver zoek voldaan. l.tf prachtig ingeloopen. Een soldaat in Hoorn in garnizoen zei steeds dat hij doof was. Men dacht evenwel met een simulant te doen te hebben. Dezei dagen voerde een der officieren een gesprek met den man. Alle® moost daarbij worden herhaald. Ongemerkt was een ander officier achter den man gaan staan. Toen die zacht jes zei: „Wat heb je hem weer lekker ta pakken," dacht de doove, dat een soldaat hem dit zei en antwoordde: „Nou of ik." Van doofheid was toen niet veel te bespeu- Met haar „galant". Een meisje uit een Friesch arbeidersge zin, in Holland dienende, schreef naar huis, dat ze met vacantia kwam en haar galant meenam. Vader noch moeder, wist wat galant beteekende; ze kwamen tot de slotsom, dat het niet anders dan een koffer wezen kon. En op het bepaalde uur stond vader met een kruiwagen bij het tramstation om dk? ga lant af te halen. Een geheimzinnige ontvoering. Zondagavond is een vrouwelijk patiënt oj zonderlinge wijze uit een der zalen van he'j Wilhelminagasthuis te Amsterdam ontvoert. Het wa® een vrouw, die geruimeu tijd in de inrichting verpleegd werd en binnenkort aan de justitie moest worden uitgeleverd, daar, zij nog drie jaar gevangenisstraf moest on dergaan. Volgens verklaringen van andere patiën ten kwamen des avonds, toen de liohten ge deeltelijk uitgedraaid waren, twee mannen in de kleedij van ziekenverpleger de zaal op. Zij tilden de vrouw van de krib, droegen haar door de zaal en vervolgens de trappen af. Toen later door een der verpleegsters bij baar ronde bemerkt werd, dat de krib ledig was, maakte zij alarm. Overal werd gezocht. De politie zette de uitgangen af, doorzocht de huizen en stelde een onderzoek in op de terreinen van het Tehuis voor Onbehuisden. Te vergeefs. De patiënte was spoorloos ver dwenen. Men tast omtrent haar verblijf vol komen in het duister. Evenmin heeft men eenige aanwijzing, wie de beide „broeders" kunnen zijn. Geen maximum-snelheid bepaald Zaterdagavond reed een militaire auto met duizelingwpk,kende vaart tusschen Hakkft- laarsbrug en Naarden. Rakelings ging bij langs eenige wielrijders, die als 't ware van hun fiets werden gezogen. Plotseling hoor den deze een geler as, gekraak eneeD plomp. Toen ze omkeken, was de auto ver dwenen, hij lag in de vaart. Weldra kropen drie sergeants uit het water. Ze gaven voor vliegeniers te zijn van de Elta en naar Soes- terberg terug te keeren. Een der omstan ders, die opmerkte, dat er te hard gereden werd, kreeg ten antwoord, dat hij bazelde, want dat er geen maximum-snelheid voor hen bepaald was. Met een voorbijkomende auto zetten zij hun rei® voort. Een droevig geval. Maandagmiddag is op de Algemeene Be graafplaats te Alkmaar ter aarde besteld het lijk van een 9-jarigen jongen, zoon van een woonwagenbewoner. Het arme ventje had Vrijdagmorgen zoo'n geduchten klap van een paard van een woonwagen gekregen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1