I I BINNENLAND Orde en Arbeid Nederland en België OPRUIMING SCHOEN EN VRIJDAG 5 SEPTEMBER I9S9 42ste JAARGANGN. 10004/ nraMSFMEHTSPRUS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGEfiTSCHAPFEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 2,70 Bli VOORUITBETALING BUREAUX: NASSAULAAN 43, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFPEELINS „DRUKKERIJ" Ny.174* ADVERTENTIEN 25 CENTS PER RESEL. BU CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD t- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Burgemeester en Wethouders van Heem stede maken bekend, dat bat bureau van den Burgerlijken Stand en de andere gemeen te- bureaux in bet vervolg op Zaterdag tot 12 uur des middags geopend zullen zijn 1214 Socialistische Bokkesprongera Nu het z.g. urgentie-program bij de wethou dersverkiezingen, waarmee de Socialisten hun orooten, voorbereidenden slag wilden slaan, Sm de zaken in de gemeenten naar hun pijpen te laten dansen, jammerlijk fiasco heelt gemaakt, zijn ze er op bedacht, om nun mis sla cr met allerlei uitvluchten goed te praten. Dat urgentie-program was in de laats.e we ken het parool, waarmee de roode heeren op stonden en zich te slapen legden. Het was een geniale vondst, de stormram, waarmee liet gebouw der „kapitalistische" Maatschappij in elkaar gebeukt zou worden, om op haar puinen den socialistischen heilstaat te doen verrijzen. Eilacie, het is heel anders geloopen dan de socialistische wettenmakers in hun eigenwaan en zelfoverschatting a la froelstra, zich in 't hoofd hadden gesteld. Van dit urgentie-program, dat monument van domme aanmatiging,- hetwelk zij aan de andere partijen trachtten op te dringen, moes ten die partijen niets hebben. Zij antwoordden terecht, den socialistischen vogelaar: Slik zelf uw eigen urgentie-baksel. Wij zijn er niet van gediend. Ons gaan voor ailes de gemeentebelangen. Met uw klasse-pro gram wilt ge onze inzichten in zake gemeente beleid- en beheer in een dwangbuis persen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Overal stonden de socialisten met hun fameus program in hun hemd en alleen. Wel handig, maar niet zóó, dat de lezers, be halve natuurlijk de „bewustea", er in zullen ioopen, maakt nu „Het Volk" een serie bokken sprongen, waardoor de aandacht van de eigen lijke oorzaak der mislukking van het avontuur lijke program moet worden afgeleid. Luister maar eens, hoe het blad dit tracht klaar te spelen. „Bij de verscheidenheid van plaatselijke toestanden is het duidelijk, dat eenheid van handeling voor onze partij in dit geval niet was te bereiken. In liet algemeen is zij bezield gebleken door een sterken drang tot daden., Voor het eerst zouden wij het met de opstel ling van een program probeeren. Dat is in de kleine plaatsen niet overal uitgevoerd, en waar het wel geschiedde, was het moeilijk, den te genzin der burgerlijke partijen te overwinnen. Toch heeft deze programtaktiek een demo cratische gisting veroorzaakt; menig candi- daat-wethouder uit de bourgeoisie ontdekte, dat hij voorstander was van maatregelen, die hij nog niet lang geleden als specifiek-socia- listisch veroordeelde. Spannen onze wethou ders alles in, om de aanvaarde eischen met den grootst mogelijken spoed te verwezenlij ken, dan behoeven wij over onze nieuwe tak- tiek niet rouwig te zijn, maar zal zij goede vruchten dragen." Wij» meenden tot dusver, gelet op de stoute beweringen, die, dag in dag uit, niet spaarzaam in liet dagblad voor de arbeiderspartij ten beste worden gegeven, dat de middelen om de zaak der arbeidersklasse het best te dienen, in over vloed te grijpen lagen voor de leiders der S D. A. P. Meer dan verwonderd staan we derhalve, nu wij in dat zelfde blad lezen: „Het antwoord op de vraag, hoe de zaak der arbeidersklasse, van het socialisme, het best wordt gediend, ligt niet maar zoo vcor 't grijpen." Inderdaad, in het „hoe" hebt ge ditmaal lee- fijk er naast getast enmis gegrepen, hee ren van „Het Volk". Uw weeklacht, „dat het moeilijk was den tegenstand der burgerlijke partijen (tegen dat program) te overwinnen," verstaan wij volkomen. Maar wat drommel, hoe kreegt gij 't ook in 't hoofd, om u in zoo'n on mogelijke wapenrusting-te steken als dat dwaze urgentie-program In haar verbolgenheid over het mislukken van den urgentie-opzet, zoekt „Het Volk" natuur lijk naar een zondebok. En daarvoor leent zich prachtig de partij van David Wijnkoop, die altijd roet in 't roode eten gooit: Het blad schrijft aan 't adres dier partij: „De communisten hebben overal ons gedwon gen, om indien wij meer willen doen dan pra- ten7^vLde«bur§erliike Partijen samenwerking Lfwi?' Zl a- en met deze. Na zichzelf in hohno '®P°tentie te hebben terugge trokken, helmen zij de rest van het nezelschaD verklaard tot eén reactionaire massaoféén kapitalistische bende, of hoe de term tegen woordig luiot. Met holle verklaringen bluffen echter de communisten het feit niet weg, dat zij door hun politiek van impotentie aan de christelijk-historische, vrij-liberale en derge lijke partijen een invloed hebben ingeruimd, dien zij uit eigen kracht niet bezaten. Opzet telijk hebben zij de macht der reactie gesterkt, om straks des te luider hun grieven te kunnen luchten. Wien het om daden, niet om grieven te doen is, die kan deze communistische po- jtick slechts noodlottig achten voor uibel- derski ase." 6 üi<mraat me "'et Van christelijke of liberale par- mept „Vojk" uit Die zijn de moeite niet waard, om door ons bestreden te werden. Het communisme, dat is de vijand. „Men mag zich nog vermeien in troostrijke droomen over de eenheid van het proleta riaat, in werkelijkheid geldt, dat. als de S. D. A. P. de communisten niet verslaat, zij zelf zal worden vernietigd. Het zal voorloo pt strijd zijn tusschen de communisten en ons, wij hebben alle sentimentaliteit op zij te zetten, en het te aanvaarden." Met belangstelling zien wij den aangekon- digden strijd op leven en dood tusscnen Iroel- stra's en Wijnkoop's volgelingen tegemoet. Mogelijk, dat het de S. D. A. P. en de Com munistische Partij in dien strijd zal vergaan als de befaamde bulhonden van onzen vaderland- schen dichter Staring, die elkaar verscheurden en opaten, zocdat er niets anders van hun hon denlichamen overbleef dan de siaait;es. Waardoor, mede onder opluchting der dooi het Socialisme en Communisme geplaagde menschheid in Nederland, de sociale kwestie een reuzenschrede tot eene oplossing in de goede richting zou gebracht worden. Hef: Had. Hist, Volksfeest te Arnhem. Gisteren hebben te Arnhem, de groote folk loristische demonstraties plaats gehad. Te zeven uur 's morgens werd op den Wa terberg- tusselieu Sekelvissoheweg en Koniri- gin'aeweg de groote Klootsch iet wedstrijd aangevangen, waaraan 'u kleine 600 kloot- schieters deelnamen. Naast het „Losse Hoes" waren twee doe leubanen ingericht, waar een wedstrijd met handbogen werd gehouden. In de Groote Wei werden de feestelijkhe den om 8 uur geopend door liet tromslaan en tromroffe-len der oude schuttersgilden. Hier na namen de verschillende schietwedstrijden een aanvang'. Het St. Gangulpjaus-gilide uit Huisen m zijn karakteristieke kleeding, witte broek, blauwe' jas en hoed met blauwe rand of hoo- ge zijden, was druk bezig met vogelschieten. Tets verder stond de wipsehietpaal. De leden van St. Laurentius en St Gangulphueg 1de uit Kuisen, waren drink a.n tkomngssohieten, terwijl even daarna het gaai-schieten een aanvang nam. Deze verschillende soorten van schietpar tijen blijken zeer lastig te zijn. getuige \iet gering aantal treffers; maar als de gaai of een ander doel geraakt was, steeg luid ap plaus uit de menigte en de spelers zelf op. De bekende Huissenscke vemfclzwaaiers maakten een aanvang, spoedig gevolgd door de Lies/kouters en Gemerterst zwaaien ,werd begeleid door het doffe tromgerommel of wel muziek. Hierna gingen de dertien Huisseusche ven- delzwaaiens in een groeten kring staan met hun nestor in het midden en zwaaiden eeni- ge minuten onder luide toejuichingen van t publiek om in optocht met de andere zwaai- ers met hun vaandels en de muziek voorop het .terrein over te trekken. Tijdens deze marseh verscheen een vliegmachine boven het terrein. Hierna werd het aanbieden van de eerste haring door Vlaardingen gedemonstreerd on der het zingen van het „Nieuwe Haring'-lied Triomf de vreugde stijge in top. Te elf uur had de demonstratie plaats van de Draakstekers uit Beesel. Een negental ddaakstekers met roode kou sen, paarse broek en buis met groene mou wen, die weer met roode biezen versierd wa ren, gewapend met lansen, betraden het ter rein, tegelijk met de prinses met haar hofda mes. Plotseling verscheen de draak, vuur spuwend en sissend, waarvoor de prinses op liaar knieën zat met haar hofdames. Daarop verschijnt Sint Joris te paard, nadert in vliegende galop en geeft de draak een steek, dat bij bezwijkt. In triomf trekt de stoet van het terrein. Tegelijkertijd werd een vertooning gegeven van het scbuttersgeveeht bij Huisseu, dat historisch daar- in 1468 geleverd is. Iu hun. historische kleederdraebt maakte het samentreffen en schieten van de twee sehuttersgroepen een initeressanten indruk. Tenslotte was het gehe&le terrein gevuld met deelnemers en in hun costuums, met de schitterende vaandels en lansen, onder het gespeel van verschillende muziekkorpsen, werden rondegangen gemaakt over de weide. Gebrek aan plaatsruimte verhindert ons eene beschrijving van den folkdoristisüben optocht te geven, die schitterend was. sLe i flMa De Koningin-Moeder op de E. L. T. A. Gistermiddag ongeveer kwart voor drie kwain de Koningin-Moeder op de Elta aan. Zij werd ontvangen door liet dagelijksch be stuur van de tentoonstelling. Na de ontvangst maakte H. M. ruct gevolg een rondgang door de groote tentoonstellings hal. Deze rondgang duurde ongeveer 1Vv uur. In het bijzonde' rinteresseerde H. M. zich voor do stands van Fokker en do fabriek Trompenburg. De heeren Wijnmalen en Fok ker gaven inlichtingen omtrent de daar ge- exposeerde toestellen. H. M. toonde veel be langstelling voor den stand waar geëxpo seerd wordt het plan tot oprichting van een viiegbaven op het landgoed Ockenburg te Loosduinen. Verder bezocht H. M. de stands van de Ne- derlandsohe Marine, Bij de builenlanidöcke stands waren do vert.ewoo ruig ers van de varscliillende fabrieken en van het leger pre- overzichtelijke expositie van den groei en de soliditeit der Hanze bank. In al deze plaatsen werden vergaderingen van R.-K. Middenstanders gehouden, waar op de beer Jansen en meestal ook meestal kapelaan v. d. Eem de vergaderden toe- sent om H. M. in te lichten, nadat deze aan spraken. lien was voorgesteld. De reeds bestaande afdeelingen Vlissin- Onder de tonen van liet Wilhelmus reed gen, Middelburg, 'sHeerenhoek en Goes wer- H. M. over liet voorplein naar liet vlicgter rein. Daar werden bloemen aangeboden door freule Elias. 'In tusschen waren eenige toe stellen opgestegen, o.a. do vlieger Po-nok in een Spad*, luitenant Bourgeois in een Mora- ne en de Fransehman Flaechaire. Deze vlie gers werden aan H. M. voorgesteld. Inmid dels was uit Soestêrberg aangekomen lui tenant V erstecg]). die eveneens aan H. M. werd voorgesteld. Vervolgens gingen ver scheidene Hollaud'selie, Fransche, Engelse,lie en Portugeesche toestellen de lucht in. Te gen balfzes verliet H. M. na dank gebracht te hebben aan het bestuur het terrein per auto, teneinde zich weer naar Soestdijk tc begeven. De prijzen by de rondvlucht. De prijzen uitgeloofd bij gelegenheid van den rondvlucht, die heden gehouden wordt, bestaan in geldprijzen of kunstvoorwerpen, naar keuze der winnaars. De eerste prijs, J 3000, is beschikbaar gesteld door de Mij. Van Berkels Patent in Botterdam. De Ko ninklijke Noderlandsche Vereeniging voor Luchtvaart heeft voor den winnaar van den eersten prijs bovendien nog beschikbaar ge steld een „prix dhonneur", bestaande uit een zilveren beker met inscriptie. De tweede pr. bedraagt 2000, de derde 1000, de vierde J 750, de vijfde j 500, de zesde 250. Voor het snelste één- en het snelste twee- persoonsvliegtulg bovendien twee extra- prijzen van J 500 ieder uitgeloofd. Het win nende door meer dan één motor voortbewo gen vliegtuig ontvangt een prijs van 1000; dat, hetwelk tweede geplaatst wordt, een prijs ian j 500. De machine, welke het grootste aantal passagiers vervoert, ont vangt een gouden medaille, welke door liet gemeentebestuur van Rotterdam ter beschik king werd gestold. De Mij. Trompenburg loofde verder een zilveren roteerenden motor, gemonteerd met een horloge uit voor het best deelnemende iw ee perscons Bpijkervliegtuig. Voor het daarop best geplaatste twee persoons Spij- kertoestel stelde de N. V. Begeer een verguld zilveren medaille ter beschikking. Voor het derde beloofde de gemeente Utrecht een zil veren medaille uit en voor het vi-cirde stelde do JSr. V Bfgeor weer een zilveren medaille ter Oesc-hikkiTig-, De Eiker Wn toh Cy gaf ten slotte als troostprijs een gomdenuur werk. Uitvoer van vee. Met verwijzing naar ziju bekendmaking in de Nederlandsche Staatscourant van 18 Juli 1919 brengt de Minister van L., N. en H. ter algemeene kennis, dat uitvoervergunningen voor melk- en kalfvee en dragende vaarzen, voors hands niet zullen worden verleend. Zoodra tot uiivoer dezer veesoorlen kunnen worden overgegaan, zal zulks nader in de Ne derlandsche Staatscourant ter algemeene ken nis worden gebracht. Consenten tot een beperkt aantal zullen voorloopig nog enkel worden verleend voor jong vee zonder breede landen. Exporteurs, die deze dieren wensehen uit te voeren, dienen daartoe, alsnog een aanvrage bij het Departement van L. N. en H. in te zen den. Bij Koninklijk besluit van 30 Juni 1919 is de invoer in Spanje van rundvee, schapen, gei ten L varkens, afkomstig uit verschillende' lan den, waaronder Nederland, verboden. Dit in voerverbod strekt zich mede uit tot ongewas- schen wol, ruwe huiden en mest. Bovenvermeld invoerverbod is uitgevaardigd met het oog op het heerschende mond- en klauwzeer en zal gehandhaafd blijven, zoolang deze ziekte voorkomt. z Onze dir'l°malie. Uit Brussel wordt d-d. 4 Sept, aau „De Maasb." geseind: Het is hier thans officieel bekend, dat van Vollenhoven spoedig' België zal verlaten. Op welken gezantschapspost hij zal benoemd worden is nog niet bekend. Binnenkort zal een heele wisseling M de Nedisrlaadsche di- plo-matenwereld plaats hebben. Zoo zullen o.a. te Oonstantimopel, Rome, Madrid en Stock holm veranderingeu plaats lieiblben. Waarschijnlijk zal baron Rengers naar Consta'ntinopel gaan, terwijl van Rooy naar Home zal geroepen worden. Van Vollenhoven zal waarschijnlijk naar Madrid of Stockholm £aan. De Hanze i" Zeeland. Van 25 Augustus tot 2 September werd door de Hanze, bond van R.-K. Midden- standsvereenigingen in het Bisdom Haarlem, een buitengewone propaganda-week georga niseerd in Zeeland. De Directeur van het Centraal Hanzebu- reau te Amsterdam, de lieer Chris Jansen, reisde achtereenvolgens VlLssingen, Zierlk- zee, Middelburg, 'sHeerenhoek, Ovezamde, Kwadendamme, Goes en Hansweert af. Meestentijds werd hü daarbij vergezeld door don WelEerw. Heer M. v"" den Eem, geestelijk adviseur der federa"0 vau Hanze- afdcelinigeu in Zeeland. (.'en belangrijk uitgebreid en de conlributie- standaard werd er even belangrijk verhoogd. Voorts konden een drietal nieuwe afdeelin gen worden gesticht, n.l. te Zierikzee, Hans- weert en Ovezande-Kwadendamme, terwijl de grondslagen werden gelegd voor de uitbrei ding van het debiet der Hanzebank. De Hanze beeft in Zeeland voor goed vas ten voet gekregen. Een embargo op Nelcrlandpehe scat pen in België en het bezette gebied? Uit Brussel wordt d.d. 4 dezer, aan „De Maasb." geseind: De „Soir publiceert hedenavond een ar.i- kel, waaruit blijkt, dat de Belgische regee-. ring een soort ultimatum heeft gesteld aan de Nederlandsche regecring. Na een langen aanloop, waarin het blad de reetlp tienmaal tegengesproken leugens en laster herhaalt en waaruit duidelijk blijkt, dat hét blad zijn stokerij en ophitserij tegen Nederland, wil voortzetten komt de _,,So.r tot de kwestie zelve. Het blad vertelt, dat twee schepen, welke na den wapenstilstand, uit België naar Duitschiand waren gevlucht, door de Bel gen naar Antwerpen zouden werden terug gebracht; Op de Nederlandsche grens wer den de schepen aangehouden. Een der vaar- -uigen verdivten gedurende den nacht. Het andere schip- werd naar Hansweert over. gebracht en onder embargo geplaatst. In deze zaak werd een beslissing genomen, wel ke niet kan geduld worden. Het vaartuig werd aan de Duitsclie eigenaars terugge geven. Onze regeering lieei'ï het, zoo besluit het .blad, e'midelijk noodfe geoordeeld een einde te maken aan de Hollando-boclie-aan- matiging. Zij heeft, aan de Nederlandsche regeering doen weten, d.at indien het va: r- iu.g niet 'binnen 48 uur is teruggegeven, represailles zullen genomen werden, in dien zin, dat het embargo zal worden gelegd op alle Nederlandsche schepen in het bezette ge bied en iu de Belgische wateren. Annexatie-ptcpaganda in de lucht. Donderdagmiddag demonstreerde Loven Maastricht een Belgisch vliegenier. Een loo ping the loop en andere manoeuvres dwon gen de belangstelling van duizenden toe schouwers af. De demonstratie, die voor Maastricht een groote verrasing was, wordt beschouwd als een reclame voor (ie vlieg- demonstratie in Tourne BrtJ,e op aanstaan den Zondag, die zeer in het Toeken staan van een annexatiepropaganda. De ex-Kroonprinses. Naar wij vernemen is in verband' met de komst der ex-kroonprinses van DuitsoMafnld op Wielingen, den heer Adriaans e, bloemist te Den Helder, opgedragen de tuinen van de pastorie te Dosterland op Wieringen in orde te brengen. Kijk en Gemeenten. Vanwege de vereeniging van Nederland sche Gemeenten wordt gemeld': De Minister van Financiën heeft in een audiëntie aan den directeur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten medegedeeld, dat de onlangs door de Regeering ontvangen nota der Commissie van Voorlichting van het wetsontwerp tot wijziging der Gemeente wet (verruiming van het gemeentelijk belas- linggobiad) eerstdaags zal worden beant woord, waarbij tevens alle aandacht ge schonken is aan de nota over dit wetsont werp, die de Vereeniging enkele maanden geleden aan de Commissie en de Regeering heeft voorgelegd, daarna zal spoedig monde ling overleg met de Commissie plaats heb ben. Ter zake van een (tweede) uitkeering aan gemeenten uit de opbrengst dor Oorlogswinst belasting', welke ditmaal op andere grondslag wordt voorbereid, op zoodanige wijze, dat meer eenheid in het stelsel en toepassing ge waarborgd kan zijn, is de regeering wachten de op advies van Gedeputeerde Staten, De Regeering wensckt met beide zaken allen spoed te betrachten. De M'iOister acht het, ondanks de vereiseh- te afdoening der Staatsbegrooting voor 1920, geenszins uitgesloten, dat overeenkomstig zijn verlangen beide ontwerpen nog in dit jaar in openbare behandeling zullen komen. Bewaking kamp Oldebroek. Op vragen van den beer van Rappard be treffende versterking van het toezicht op het geinterneerdenkamp te Oldebroek heeft mi nister Buys de Beerenbrouok meegedeeld, dat de bevolking van het vluchtelingenkamp te Oldebroek bestaat uit 865 vreemdelingen, waaronder 130 vrouwen en 185 kinderen, zoo dat de mannelijke bevolking 550 hoofden e- Het bewakingisdetachement voor da telt, behalve de officieren en hetJjfdei' soldaten en bovendien 3 marechausse Keer vroeger heeft de opperleder dei Nieuwe Vluchtelingenkampen ter zake een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat dc bewaking alleszins voldoende is. Overigens zal de overgroote meerderheid der bevol king van het kamp binnenkort naar baar land vertrekken. Er bestaat in verband met een en ander P. W. T WtEKUMSKH BARTELJORISSTRAAT 27. allerminst aanleiding om liet bewakingsper soneel te versterken. De a.s. Landbouw-Arbeidswet. Op verzoek van den directeur-generaal var. den Arbeid om een vertegenwoordiger aan te wijzen, die deel zal nemen aau de voort- bespreuingeu iu zake de komende landbouw- Arbeidswet, heeft het Centraal Bestuur van den Nederlandsehen Tuinbouwraad, als zoo danig aangewezen den heer F. V. Valstar. Er zal gevraagd worden of alle groepen ge legenheid zullen krijgen zich omtrent den arbeid in de verschillende culturen te uiten. Het is toeh niet mogelijk, dat één persoon het geheele terrein van den tuinbouw over ziet. Men zal in liet algemeen moeten uit gaan van het standpunt, dat bij eene regeling van den arbeidsduur in land- en tuinbouw groote soepelheid uiterst noodig is en dat afwijkingen van den regel in handen gelegd werden van de organisaties aldus de mc-c- ning van liet Centraal Bestuur van den Ne- d erlandseh en 'I'uin'bouwr a a d. UIT ONZE OOST De Douwes Dekker-zaak. Aan het bericht over de vervolging van den lieer Douwes Dekker, op grond van de verdenking, dat hij schuldig is aan overtre ding van art. 160 Strafwetboek, kan „Mala- ram" nog liet volgende toevoegen: De aute, waarin gezeten waren Douw es Dekker, Van de Kasteele en. Moedio, arri veerde des middags iu de dessa Bintaran (land Polan). De leiders gingen naar de wo ning van zekeren Hadji Ta jib, kring! eider van Iiisulinde. De hadji was echter door het bestuur in de gevangenis gezet; een paar fa milieleden riepen toen ieder der dessabewol- king, die zich in de buurt bevond, naar het erf van Hadji Tajib. Douwes Dekker spreekt geen Javaansch; hij sprak dus in het Maieiseh tot Moedio, die dit daarua in het Javaansch aan de aanwe zigen, zoowel leden als niet-leden van Insu- linde, meedeelde. In tusschen bevonden zich onder de aanwe zigen eenige personen, die Maieiseh verston den en precies hoorden wat D. D. tot Moedio zei en die dus ook konden hoeren of de verta ling goed was. En bovendien, ook Moedio heeft dit in het door de justitie gehouden onderzoek reeds bekend. Moedio is een dom mannetje, die zich blindelings aan de leiding van DOuwea Dekker onderwierp. Diocesane vakorganisatie in den Ned. R.-K Middenstandsbond. Naar wij vernemen, hebben naar aanlei ding van adressen uit den R.-K. Midden standsbond Hunne Doorluchtige Hoogwaar digheden de Bisschoppen beslist voor ver plicht behoud van de Diocesane vakorgani satie in den middenstand. Kellnersactie te 's-Gravenhage. In een gehouden vergadering van den Int, Geneefsehen Bond van Hotel-, Calf— en Res taurant-personeel, afdeeling Den Haag-Soha veningen, werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de verg adoring de meening uitspreekt dat zij de loouactie, gevoerd door den Bond van Hotdl-, Café- er Restaurant-personeel in Nederland kan sanc- tioneeren, met dien verstande echter dat men al het mogelijke in het werk zal stellen deze doorgevoerd te krijgen, doch niet in staking zal gaan dan in het uiterste geval. Samenwerking Vakcentrales. Gemeld wordt In hotel de L'Europe te Utrecht vergader den het N. V. V„ N. A. S. en A. N. V., ter voortzetting van de besprekingen inzake d& duurtebestrijding enz., welke besprekingen 20 Augustus j.l. waren geopend. Van de confes- sioneele vakcentrales, bet R, K. V. en het Christelijk N. V. was bericht ontvangen, dat zij aan de verdere besprekingen en ontwer pen van een gezamenlijk program geen deel meer wensehen te nemen. Door liet N. V. V, werd op den voorgrond gesteld dat, nu de Christ. Vakcentrales zich hadden terugge trokken, alleen in samenwerking met de S. D. A. P. resultaat voor de arbeidersklasse was te bereiken, waarmede noch het N. A- noch de initiatief nemende organisatie liet Algemeen Nederlaudsoh Verbond, zich -on- den vereenigen. Beide laatstgenoemden Vak centrales plaatsen zioh op het standpunt, dat alleen de zuivere vakactie, buiten politieke inmenging om, deze zaak tot een goede op lossing kan brengen. Door den voorzitter van het A. N. V. wrerd ten gevolge hiervan nadrukkelijk verklaard, dat van samenwerking geen sprake kan zijn, wanneer het N. V. V. de samenwerking mot de S. D. A. P. van grooter belang acht dan die met de Vakcentrales. - Feitelijk is hiermede het accoord, op 27 Ju ni j.l. getroffen in de vergadering te Am sterdam in Parkzicht, verbroken en zal dus zeer waarschijnlijk elke Vakcentrale op eigen kracht en actie zijn aangewezen. Tijdens deze schietpartijen, die den beden morgen door duurden, had de wedstyd in het vendelawaaien een aanvang ganomen. E| «HRa> ga Ook de hoor P. Lebena van do propaganda- afdeeling der Hanzebank was op een tweetal plaatsen aanwezig ter toelichting zijner ■i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1