STADSNIEUWS WANDELSTOKKEN Gemengd Nieuws INGEZONDEN KORTE BERICHTEN. A I- E. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Opening der fitiUrfdeifcare Technische School. VAN ONZE RECHTBANK specialiteit: MEEREM-MODÈ-ARTIKELErt Z HAARLEM AHEGAHG l£-TELEF- 2685 ©f. TOT IfiaiD opvattint: van het AIn. Hoofdbestuur in het iter vergadering besprokene geen voldoende gronden vond; Overwegende, dat deze indruk het hoofdbe stuur van den A. N. T. B. ertoe bracht in het eongree van dien bond mede te doelen, dat er contact was met de patroons en dan ook op 20 Juli een verzoek om loonsverhooging in te dienen, welk verzoek op 7 Augustus door de patroonsbonden werd afgewezen: Overwegende, dat dit verzoek was gebaseerd op het feit. dat, tegen de verwachtng in, de dalende beweging der prijzen van de eerste levensbehoeften, welke zich in Maart, April en Mei voordeed, had plaats gemaakt voor een •tijgende Overwegende, voorts, dat intussohen de stij ging der prijzen van de eerste levensbehoeften nog niet tot staan is gekomen en dat hier thans dus zeker reden voor de werkgevers is, om ondanks de ernstige ontstemming, gewekt door de wilde stakingen, den economisehen toestand, waarin de werknemers verkeeren, nader te doen bezien Concludeert. dat het bestaande ge schil kan worden opgelost opgelost, indien: 1. de A. N. T. B. en in verband met de in de O. A. O. erkend^ wederkeerigheid de werk geversorganisaties zich verbinden, in geval van een werkstaking of uitsluiting bij niet nako ming binnen den daarvoor gestelden termijn van besluiten krachtens de bepalingen van de C. A. O. te dien aanzien door de centrale com missie genomen aan den door de Centrale com-, missie aangewezen contracten een boete te betalen van 250 voor iederen .werknemer ten opzichte van wien de niet-nakoming heeft plaats gehad als waarborg voor de richtige nakoming dezer verplichting wordt door den A. N. B. een cautie gesteld van J 25000 en door de ge zamenlijke werkgeversorganisaties een van J 10000bij geschil omtrent het verbeuren der cautie of bij het niet tot stand komen van een uitspraakvan de centrale commissie, beslist de gewone rechter 2. een commissie wordt ingesteld, bestaan de uit 19 leden, waarvan 9 vertegenwoordi gers der werkgeversorganisaties en 9 verte genwoordigers der werknemersorganisaties (5 van den A.N.T.B. 2 van de R.-K. Grafische 1 van den Neef. Ohr. Graf Bond. 1 van de Ned. Graf. Bond ui et 'n voorz. die buiten 't drukkers vak staat, welke commissie voor 29 September 1919 voor partijen bindend beslist of de eco- jomische omstandigheden der laatste maan den aanleiding geven om de loonen op dien datum voor den verderen duur van de con tracteperiode te wijzigen, zulks met inaoht- nrning der gemeentekiassen en zoo ja. welke dis wijziging zal zijn. ïieii moutte Olijpenteroüruc. „JDe Msb." meldt de volgende moderne wij ze van oplichting Iemand, zich noemende Boere, die wist dat in een der straten te Rotterdam een woning leeg stond, plaatste in een der bladen een advertentie, waarin hij gegadigden opriep voor het huren van dat perceel. Het aantal ingekomen brieven was natuur lijk legio. Dit de sollicitanten zocht B. er eenige uit en ver klaarde dat zij de woning konden krijgen mits zij een jaar huur vooruit wilden beta len. B. gaï op versohilieude tijdstippen ecu zijner reiiectanten gelegenheid de woning te zien, waar hij zied dan met een valscUen 6leuitel toegang verschafte. Op deze wijze !wist B. aan meerdere personen het perceel, (dat zijn eigendom niet was, te verhuren en Zich de huursom over één jaar vooruit te doen uitbetalen. Hij gaf dan een quitantie pï en eeu sleutel, die naderiiand bleek niet op de deur te passen. Mij deed daarbij mede- (deeiing hot huis eerst over eenige we«ken te betreK-Ken, daar eenige herstellingen moesten jworden verricht. Toen de nieuwe huurders na dien tijd maat regelen wilden neanen voor hun verhuizing ,en de nieuwe w oning wilden gereed maken, bleek, dat de deur met den ontvangen sleu tel niet te openen was en na informaties kwam hun aan bet licht, dat de werkelijke eigenaar bet buis reads lang zelf had ver huurd. Het blad vernam twee gevallen, waarbij aan Boere huurgeld betaald was en wel eejj; yvan 180 en een ander van 130. Waar bu ren echter meedeeien, dat de pseudo-eige- paar soms uren op de stoep van „zijn" per- ,ceel zat te wachten op kijkers, die hij ook ontboden had, meent men dat meerderen het slachtoffer zijn geworden van de praktijken ,van dezen sluwen oplichter, die uit een der grootste nooden van dezen tijd zijn voordeel wist ie slaan. Ingeslapen inbreker. Een bewoner van den Abstederdijk te Utrecht, aldus meldt het „U. D." kwam Maan dagoohtend tot de zonderlinge ontdekking, dat in een zijner.kamers een vreemd persoon jogeerde, die daar rustig en wel lag te sla pen. De eigenaar van bet buis liep natuur lijk terstond naar de politie en deze nam den vreemdeling mee naar bet bureau. Daar bleek, dat men te doen had met een inbreker die des avonds te voren door overklimaning .van een tuinschutting het perceel was bin nengekomen. Daar bad hij verschillende ver trekken bezocht, kasten opengemaakt enz., met de bedoeling te stelen wat hem de moei te waard leek. Zoo had hij o.a. ook een zak- portefeuille van den heer des huizes wegge nomen en bij zich gestoken. In een andere ka mer had hij uit een kast Weekflessclien ge nomen en zich aan den inhoud dier fl'esschen te goed gedaan. Toen was hü van zijn inbre- kerswerk zoo vermoeid geweest, dat hij mede als gevolg van het feit dat hij des avonds te veel sterken drank had gebruikt slaperig gewordeu en zich in een der kamers terusten had gelegd, waai' hij stevig in den dommel was geraakt, zoodat ljij nog lekker aan het doorslapen w7as, toen de bewoners beneden kwamen. Opheffing Panopticum. Met 1 October zal het Amsterdamsché Pa nopticum in de Amsteletraat, dat vooral voor den prcvinclc-man een groote aantrekkelijk heid uitmaakte, verdwijnen. Meer dan 37 jaar heeft dit museum duizenden bezoekers ge- trokken. In het pand zal gevestigd worden een afdeeling van de Amsterdamsohe Bank Begin October zal de geheele inventaris van het Panopticum worden geveild. Zaterdagavond omstreeks 7 uur brak een hevige brand uit in het woonhuis en de daar achter liggende pakhuizen van den groenten- droger M. Bontekoe in de Schans bij Leeuwar den. De geheele voorraad gedroogde groenten ging verloren. De ooizaak is vermoedelijk oroeiing of kortsluiting der electrische geleidin gen. Te Vinkeveen is het driejarig dochtertje van den tuinier F. B. in het water geraakt en verdronken. De vader was nog te water gespron gen om het kind te redden, doch het scheelde weinig of hij verdronk zelf. Nog tijdig werd hij gered. Tijdens zijn overbrenging naar Den Bosch is onder Boxtel een mooraenaar-inbreker.die tot eenige jaren gevangenisstraf was veroordeeld, uit den trein gesprongen.Op een gegeven oogen- blik gaf hij zijn bewaker eeu kopstoot en opende tegelijk het portier en verdween. Toen op het sein van de noodrem de trein stopte, zag men hem in de bosschen verdwijnen. Tot nu toe is het niet gelukt hem weer te pakken te krijgen. Te Weesp is, als antwoord op een verhoo ging der baroiersprijzen, een onderlinge kap perszaak opgericht met aanvankelijk 200 leden. Amsterdam, 8 September. Hooggeachte Hoofdredacteur! Als voorzitter van het Dubbel Mannen- kwartet Si-fa-Ko te A'dam, moet Ik uwen muzikalen verslaggever even opmerken, dat niemand als de heer Alf. Vrancken reper teert en instudeert met zijn dubb. kwartet. Evenmin als de andere door u genoemde muzikale leiders, zal ook de heer Alf. Vrancken zeer zeker zijn reputatie als diri gent niet wagen met een dubb. kwartet, wat geen goed materiaal bevat. Maar het materiaal van Pielage, Keere- weer, Galesloot en Hoogerwerf was zeker niet minder. Het lijkt mij dus niet inonde, om vier andere dirigenten naar boven te brengen ten koste van onzen dirigent, den heer Alf. Vrancken, want het is ook niet waar, dat de ze acht zangers eerst hun partijen instudee- ren en dan bij hun dirigent komen om klank studie te vormen. Neen, ailes wat noodig is, is door den heer Vrancken ingestudeerd. En laat ik, zonder iets te kort te doen aan onze acht zangers, uitdrukkelijk verklaren, dat dit zijn: acht werklieden van de Sigaren fabriek Koetser, en alles noodig hebben wat kan leiden tot dat, wat zij op den wedstrijd van 31 Augustus 1.1. hebben ten gehoore ge bracht. U dankend voor de plaatsing, teeken ik Hoogachtend, A. WIERTS, Voorzitter (geen medezanger) van Si-fa-Ko. AGENDA. 10 SEPTEMBER. Sociëteit Sint Bavo 8 uur Hoofdbe stuur. In den Hout Haarl. Muziekkorps Concert, Centraal Theater Bioscoopvoorstellingen. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend van 105 uur tegen betaling van 2i5 cent. (Vervolg). Benalve de genoodigden, waarvan wij reeds in o-ns numimer van gisteren melding maak ten, waren nog aanwezig het voltallige col lege van B. en W. van Haarlem, de heeren Mr. Heerkens Thijssen, Bomans, Brueh en Slingentoerg, met den gemeente-secretaris, den heer Mr. Dr. J. Wytema, de raadsleden en oud-raadsleden, de heeren v. Liemt, Schram, Reinalda, Koppen, v. d. Kamp, me vrouw Maarsehall-Komin, Nagtzaam, Went-/ holt, Dijk, Keerwolf, Lasschuit, Koen e.a.; de burgemeester der gemeente Heemstede, Jhr. A. W. van Doorn, met den gemeentesecreta ris, den heer A. A. Swodfs, de burgemeester der gemeen te Schoten, de heer F. T. F. Fiihrop, de wethouders der gemeente ITille- gom, de heeren Balvers en Veldhuizen v. Zanten, de gemeente-secretaris van Haarlem- merliede, de heer Bergman. Verder de hee ren Mr. A. W. Thöne, oud-auditeur-militair, Mr. Toulom v. d. Koog, Overste v. Wagten- donk, J. C. Peereboom, C. Dufour, baron v. Asbeck, oud-gouverneur van Suriname, A. de Clercq, voorzitter der Haarlemsche Ka mer van Koophandel, V. Loosjes, voorzitter der Rlaatsel. commissie van toezicht op het L. O., Jhr. Teding v. Berkhout, de heeren Dumont, Bouwer, Boerkoel, hoofden van takken van dienst, vertegenwoordigers van de Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst, Bond van architecten en vele anderen. Niet de heer P. Vening Meinesz was tegen woordig, zooals gisteren werd gemeld, doch de plaatsvervangend griffier der provincie Noord-Holland, de heer Mr. F. Sehalkiwijik. De heer Geyl dankte den minister voor het gesproken woord. Na Z.Exc. Minister de Vries werd het woord gevoerd dooir den waarn. commissaris der Koningin, Jhr. Mr. D. E. van Leimep. Rede van den w.n. Commis saris der Koningin. Als plaatsvervanger van -den Commissaris der Koningin, die in 't buitenland vertoeft, rust op mij de aangename taak om namens het College van Gedeputeerde Staten tot U M. M. H. H. leden van Jret Bestuur een woord van gelukwensoh te richten, nu Uwe Middel bare Technische School is geopend. Aan die opening is veel vooraf gegaan, veel voorbereiding, veel moeite en veel zorg. En ten slotte zijt gii nog niet waar gii wezen wilt. Van hel definitieve gebouw is alleen de fun deering gereed. Uü behelpt U met een houten gebouw. Gii handelt verstandig. Als men het betere niet kan krijgen, stelt men zich tevre den met het goede. Inderdaad zijn deze lokalen goed en bruik baar voor uw doel: do opleiding van onze technici op allerlei gebied, de mannen, die door den heer H. J. de Groot, Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs in zijn rapport van 20 Januari 1916, aan Gedeputeerde Staten .uitge bracht, zoo kernachtig zijn genoemd, „de onder officieren der Nijverheid". Onderofficieren, die wellicht ook den maar schalkstaf in hun ransel hebben, maar die. en hier gaat het beeld ik zou haast zoggen, gelukkig mank, niet beoogen. zü het ter iandaverdiging. dood en verderf aan te bren gen, maar opböuw. ontwikkeling, vooruitgang. Wii hebben, ze zoo noodig. de menschen, die, toegerust met kennis en met bezieling, in bun beroep een roeping zien. wel werkende om zich zelf een bestaan to verschaffen, maar vooral ook om de maatschappij verder, hoogerop te brengen. Wij beleven een tiid. waarin men ©preekt van slapheid, van arbeidsschuwheidInderdaad zijn er teekenen, die daarop wijzen, doch ik ben optimist en daardoor overtuigd, dat de geesten, de goede, weer, wakker zullen wonden en dat er weeor ziullen komen: ondernemingsgeest, durf, werklust. Bij U. M. M. H. H„ leden van het Bestuur, speciaal bii uwen# voorzitter, zijn die geest, durf en lust. aanwezig gebleven. Gii (hebt u niet laten ontmoedigen. Met taaie volharding, eigenschap zoo noodig om te slagen, ziit gii er gekomen en gii zult er ook verder komen. Gedeputeerde Staten verheugen er zich over, dat deze inrichting geopend is. De Provinciale Staten hebben er hun steen toe biigedragev ik zou ook kunnen zeggenhun balk. Zjj heb ben misschien minder materiaal aangebracht dan gii M. M.. H. H. Bestuursleden wel ver langd zoudt hebben, maar zii hadden zich te houden aan hun bestek. ,.de Verordening, houdende Algemeen© regelen betreffende de subsidieering van het Vakonderwijs in de Pirovincie N'oord-Holland". een bestek, dat slechts in bijzondere omstandigheden beta ling voor „meer wérk" toelaat, welke bepaling toch is toegepast door als hooge uitzondering het subsidie te doen ingaan, niet eerst bii het in gebruik nemen der school, maai reeds ge durende den bouw. En de Staten zullen daar van. ben ik overtuigd', gaarne blijven subsiidice- ren. Hoe meer d'e school bloeit, hoe liever het hen zal zijn. Moge zij dan bloeien. Moge uwe vereeniging het definitieve ge bouw binnen niet to langen tiid zien verrijzen en moge men daarvan met den Spreuken dichter kunnen zeggen „De opperste Wijsheid heeft haar huis gebouwd." En moge in dat huis. en ook reeds in dit voorioopige, wijsheid de leidsvrouw zijn, want 't is alweer Salomo, <ïie spreekt: „Wijsheid is beter dan robijnen." Rede van den burgemeester. Hierna sprak de heer (J. Maarschalk, bur gemeester van Haarlem, als volgt: Namens het Gemeentebestuur van Haar lem wensen ck .Uw kollege hartelijk geluk met de inwijding dezer school. ,WIj brengen gaarne hulde aan d.e ener gie waarmeue .uw bestuur de stichting voor bereidde waardoor het' technisch, onderwijs te Haarlem mee een zeer belangrijk insti tuut, waaraan groote benoeita bestond, werd verrijkt. Wij hopen dat hei; U gegeven moge zijn spoedig .uw gebouw te voltooien en dat uc school tol zegen moge worden van het nij vere deel van net vaderland, waarvan Haar lem het middenpunt is. Ten slotte sprak, de lieeir Groote Haar, Di recteur der M. S. Bpeesch van den heer Groote Haar. Mijnheer de vourznu.r, .u<auies en heeren! Het zij mij vergund uij u« plechtige ope ning onzer A. T. S. met een enkel woord uiting te mogen geven aan mijn vreugde en voldoening over de eindeljjke tptstan,E kaming dezer inrichting voor technisch on derwijs. Uit den dpor onzen voorzitter zooeven ge geven terugblik is U reeds bekend, gewor- worden hoe talrijke en veelsoortige moei lijkheden moeten worden overwonnen; ik zal daarop djus niet verder ingaan, maar. liever het oog op de toekomst richten; en dan wensocn ik hier te constataeren, M. de V. „dat ik in de toekomst onzer M. T. S, ge loof met heel mijn ziell" Hij, die zijn o,or heelt te luisteren gelegd, zal én op net Congres voor vakonderwijs èn op. d(at voor de opvoeding der jeugd bo ven den leerplichtigen leeftijd, wel dit ver nomen hebben, dat 'laat ik het noemen „de arbeiidsschool" op onderwjjskundtig en opvoedkundig terrein, wel het ideaal D. De school, waar al liet onderwijs ten nauw ste verband houdt met deh toekomstigen arbeid van den leerling- Allé overbodige, holle wetenschap over hoord IMaar dan ook alles gegeven wat een degelijke, broede, gezonde technische ont wikkeling waarborgt. iWelnu, wij hebben getracht dit ideaal te benaderen. Elk vak, eik onderdeel zelfs, is met zorg in verband met het toekomstg vak gekozen. Het heele leerplan is gebaseerd op de onverwoestbare, ieder normaal indi vidu aangeboren eigenschap, overeenkomstig zijn aanleg „iets te willen doen, iets te wil len voortbrengen" en dit waarborgt ons haast ma-thematisch zeker: succes". De leerling zal zich onmiddellijk, reeds op de eerste lessen, vakman, techniker, vee. lea de leerstof zal hem dadelijk interesseeren als hij bovengeschetst verband voelt. Ja, zelfs heeft de ervaring geleerd, dat ook de minder begaafden, door harden arbeid en met ijzeren wil bezield, dan nog tot zeer bruikbare menschen kunnen wor den gekweekt. Het onderwijs zaL dus zeer persoonlijk zijn en het zal op de hoogte van den tijd moeten blijven. Van de leerkrachten eischt dit aan der oenen kant buitengewone bezieling cn toe wijding. Zij zijn er niet mee klaar, ais het uur vau eindigen der lessen is aan'gcLro ken! Hun ziel, hun tijd, ja de deur van hun huis zal voor de leerlingen moeten openstaan. Aan den anderen kant vraagt dit van de leeraren grooter, inspanning en studie. Im/ mers moet vóór ailes voorkomen worden, dat zijn in de niet reuzenschreden voortgaande techniek, ten slotte zouden achteraan ko enen, oudbakken norden, en het contact met net leven verliezen. Dit ware een ramp te achten. Duur om zullen de leeraren niet mogen worden over belast met lessen; ruime tijd voor studio en bezoek aan industrieën en bouwwerken zal overblijven, gelegenheid tot het houden van voeling met het werkelijke leven, zal wor den gegeven Op andere wdzo zal ook kunnen worden' gezorgd, dal, de school niet achteraan komt bij don stand t\;r technische wetenschap doch hiervoor moet ik eeu krachtig beroep doen oj) aile die hoofden van bedrijven, in dustrial!, ondernemingen die in e;n;g ver band slaan met de technische vak ton wel ke hier gedoceerd zullen werden. Ik vraag u: „Voorzie onze teekeniugen- arctiieven van uwe ontwerpen, zend ons modellen voor ons technisch onderriem, plaatst onze leerlingen in uwe werkplaat-, sen als zij het practisch jaar ingaan, zet uwe deuren voor ons open bij onze excur sies. Met dankbaarheid mogen wij reeds aanvan kelijk van deze medewerking gewagen! De outillage eter leerzalen, werkplaatsen, en laboratoria zal, wil zij „up to date" zijn vele financieele offers vragen. Ik vertrouw echter, dat waar door de Hooge Regeering en'de andere bestuurscoL leges zoo groote belangstelling aan den dag is en wordt geiegd, de autoriteiten het aan ons bestuur gemakkelijk zullen maken, ook deze dingen naar de eischen des tij cis te ver zorgen. Dit alles te zamen genomen, M. de V. wettigt m.i, de door mij uitgesproken mee ning, dat de nieuwe M.T.S. te Haarlem heeft een goede toekomst. Aan deze toekomst zul ik in mijn tegen-, wocfrdige functie niet véél meer vermogen niwde te arbeiden. Ik werd eiders tot ander werk geroepen Het zij mij echter veroorloofd liet h,ier te zeggen, da;- ik aan de voorbereiding dezer dingen met groote voldoening heb gearbeid U, heoggeaciit bestuur, en inzonderheid U Mijnheer Geiji, hartelijk dankend voer liet onbeperkt ver.rouwen dat ik, naast Uwe vriendschap mocht genieten. Ik zal U daarvoor mijn leven lang erkentc, lijk blijven. Het scheiden van den mij lief geworden arbeid zou mij ongetwijfeld moeilijker val len, als ik niet de zekerheid had, dat ik den leidersstaf kan leggen in de hand van iemand, zóó volkomen bevoegd en bekwaam als U, Mijnheer Hofstede. Werkelijk gij hebt mij het scheiden gemakkelijk gemaakt. In den tijd, dat ik het genoegen had, met ,(J. samen te werken, heb ik de geiegeuneid ge had II te leeren kennen ais iemand., wien ik met onbeperkt vertrouwen de leiduig der M.Ï.S. in handen geel. ik feleciteer onze schooi met haar nieu wen directeur; en spreek de hoop uit, dat zij moge groeien en bloeien onder zijne lei ding. Een eminente leiding is veel, echter niet ailes. üoiwiei- de volkomeu medewerking der lee ruren is de arbeid van den directeur, met vruchteloosheid geslagen, en nu heb ik, hee-. ren leeraren, reeds vau U ld,en indruk gekre gen, dat gij met héél Uwe persoonlijkheid op Uwen nieuwen arbeid hebt toegelegd;. Uwe wetenschappelijke en practiscne vor ming geven ons waaarborg voor. Uw deug delijk ondprwjjs, bij de besprekin gen der examinandi heb ik tot mijn groo te vreugde bij U bemerkt, dien hartelijken waardeerenden toon, dien ik zoo gaarne bij docenten aantref. Deze is het immers, d'ie den zwakkere aanvuurt bot hernieuwde in spanning, die waardeering, die zelfs in het gebrekkig werk altijd nog iets goeds weet te vinden. Blijve deze opvatting van Uw leeraarsambt U bij, ik ben er zeker van, dat gij Uwe leerlingen aan U binden zult, en gij groo- ten invloed op hun verdere Leven zult ver krijgen. En U, eerste leerlingen der Middelbare Technische School te Haarlem, ook een en kel woord; gij zijn het voor wie die school is bestemd; zonder ware zij als een lichaam zonder d,en lévenwekkenden adem. Dat gij de eerste leerlingen dezer schooi zijt, laadt op Uwe nog jeugdige schouders een eereschuld. Aan U zal men straks de resultaten van het onderwijs dezer school toetsen. Ik hoop, dat gij dit verstaat en gij door krachtig aanpakken en ambitie voor het wondermooie van Uw gekozen beroep werkelijk leerlingen zult worden, waarop wij trotseh mogen zijn. Bedenk dat het voor vele Uwer ouders een groote opoffering is, U. dit onderwijs te laten volgen. Ten slotte een woord vau- dank aan allen die den lualsten drukken tijd letterlijk dag en nacht hebben gewerkt, w.o. ik bij name noem onzen concierge .Woudstra en zijn echt- gencoie, Mcj. Zieren, onze administratrice, don heer Ilcngcvcld en zijn leeraren, die de M. T. S. met menig doelmatig en sier lijk meubel hebben verrijkt. M. de V. ik -wenlsch al mijn gevoelens ten aanzien der M. T. S. samen te vatten in dezen wensch: Grocie en bloeie de school in lengte van dagen onder de auspiciën van Uw bestuur, en neme zij straks in het voor haar bestemde, nieuwe schoone gebouw een eereplaats on der hare zuster inrichtingen in! Hierna sprak nog de heer P. Doorn, oud- Direeteur der M. T. S. om het bestuur der M. T. S. geluk te werusehen met de tot stand koming der school. Hierna werden vervwrschin)gen aangeibo>- den, geleverd door de firma TI. Franken Jr., én werd een rondgang gemaakt over de ter reinen, waïtr de gebouwen zullen verrijzen. Vervalschie melk. Tegen P. M., te Krommenie, die op 16 Oc tober 1918 aldaar vervalschte melk had ver kocht, werd gistermiddag 1 maand gevange nisstraf geëischt. Bekl. zelf had het niet noodig geoordeeld de rechtbank met zijn persoonlijke tegenwoordig heid te vereeren. WIJ KLN&EH HI£T STEEDS ARTIKELEN GEL3JKTIJDIG ETALEEREN. IN iflttUT U BIJ OS2S EENE PRACHTIGE UIT GEBREIDE SORTEERING IN DE PRIJZEN VANAF Koperdraad. Vervolgens een zaakje, wat we in langen tijd niet gehad hebben, j. d. O,, j, F. C. en A. li. li., cue niet verscnenen waren, hadden op 22 October :1Ö langs de spcuraaan Turmerend öosizaan een Hoeveelheid koperdraad, ter lengte van ongeveer 1100 M. gestolen, het diaad behoorüc aan den staat. De waarde van liet araad bedroeg in dien tijd f 10 per K.ü. Sedert dien is zij aanmerkelijk gedaald, waar aan blijkbaar de weinige belangstelling xe dan ken is, die de koperdieven den laatsten tijd in au artikel stellen. De Officier eischte een gevangenisstraf van -r maanden. W ederspannigiieid In het beklaagdenbankje namen hierna plaats de expediteurs 10. h. en E. h. uit hunneren-a, beiden ueschuldigd van wederspannigneiü.Opzs October 1918 kwant K. H. terug' van zijn zie ken scnoonzoon (bij wien hij 4 nacmen nad ge waakt) toen hij plotseling door 2 veiawacniers werd aangegrepen, die hem gelastten meoe naar het bureau te gaan, omdat hij veiaacn; was van verduistering van aardappelen. Eenige aa- gen tevoren was n.l. een wagen aardappelen aangehouden, afkomstig van militaire voorra den en die boven den maximumprijs waren ver kocht. De heer El. weigerde aanvankelijk mede te gaan, waarop de veldwachters hem meetrok ken, tot groote verontwaardiging van den zoon, die toesprong en zijn vander wilde bevrijden, hetgeen hem niet gelukte. H. ging toen mee naar het bureau. Later bleek, dat er van ver duistering geen sprake was. Het O. M. achtte het feit niet zoo ge wichtig en vroeg een geldboete van 10, sub sidiair een hechtenis van 10 dagen. De verdediger, Mr. Asscher. vond de zaak niets anders, dan een storm in een glas water. Alleen oordeelde pleiter het optreaen der veld wachters niet geheel juist. Hij kon zich heel goed voorstellen, dat El. weinig lust gevoelde om mede te gaan; evenjzoo is het optieaen van den zoon hier wel eenigszins begrijpelijk. Hij beval beide beklaagden daarom in de clementie der rechtbank aan. GEMEENTEZAKEN. Sc/wolkleeding. B. en W. stellen voor het aan de commissie voor schoolkleed in-g verleende subsidie me* 1600 te verhoogen. De Woningnood. Op verzoek van B. en W. is door de commis sie, bedoeld in art. 166 der Gemeentewet, de wenschelijkheid overwogen tot vaststelling eener verordening over te gaan, houdende verbod om woningen tot pakhuis in te richten of anders zins aan hunne bestemming te onttrekken. Naar de meening der commissie is er geen aanleiding om hier ter stede tot een dergelijken maatiegel over te gaan. Ook uit eenige cijfers, dooj* aen directeur van bouw- en woningtoezicht verstrekt blijkt, dat het verschijnsel, waartegen bedoelde verordening gericht zou zijn, zich hier slechts zelden voordoet. Bovendien zou eene vergunning als bedoeld in artikel 1 der verordening billijk heidshalve door B. en W. toch slechts in zeer weinig gevallen kunnen worden geweigerd. Voor het geval, dat de Raad een andere mee ning mocht zijn toegedaan, is een ontwerp-ver- ordening gemaakt, die bepaald, dat met hech tenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste 25 wordt gestraft hij, die zonder voorafgaande schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders een perceel of perceelsgedeelte, dat blijkens Bouw of inrichting voor bewoning bestemd is, aan die bestemming onttrekt. Personalia. B. en W. stellen voor voor de cursus 19d9 —1920 te benoemen aan de meisjesschool voor middelbaar onderwijs met 5 j. c. tot tijdelijk leeraar in de staatsinrichting, de heer Mr. J. E. Molga, te Leiden. Voor tijdelijk leeraar in de staatswetenschap pen aan de H. B. S. met 5-j. c. bevelen B. en W. aan 1. Mr. J. C. Malga, Leiden en 2. Mr. W. J. C. A. Nijgh, te 's Gravenhage. Verder stellen B. en W. voor te benoemen tot leeraar in het boekhouden en handelsrekenen aan de avondschool voor handelsonderwijs de heer J. H. Textor te Haarlem en G. M. W. Margadant, te Bloemendaal en tot leeraar in rekenen en aardrijkskunde de heeren W. Jan sen, hoofd der opleidingsschool voor jongens en meisjes en de heer T. Hellinga, .Hoofd vatt school no. 4 alhier. Vrijwillige Bupgearwaeht Op Zaterdag 6 en Zond,ag 7 Septembei hadden de schietwedstrijden van Burger» wachten in Noord-HoLlapd, plaats 70or den Hieraan werd deelgenomen d,oor de Bur.« kring Overveen, op. de schietbanen aJdjrar, gerwachten van Bloemendaal, Haarlem, Heemstede en Haariemmerliedp-Spaarnwoud.a Haarlem en Bloemendaal kwamen uit ia drie klassen A, B en C. Heemstede en Haór« lemmerliede alleen in B en C. Als prijzen waj ren voor elke klasse een groote en een kleine zilveren medaille beschikbaar gestelid, ea wel voor klasse A de le prijs door d,en Btu> gemeester van Bloemendaal, dp 2e prijs dpot. den Commandant aldaar. De le en 2e prijzeA klasse B res p.-door d.en Burgemeester ea den Commandant der Burgerwacht vaa Haarlem De prijzen klasse C door jd,e RujT gemeester van Heemstede. Geschoten wen01 op schijf Loosduinen afstand, 200 MeteX rijksgeweer. De uitslag was als volgt: le Prijs klasse A. Burgerwacht Haahom •met 195 punten; 2e prijs klasse A- Bdf' gerwacht Bloemendaal met 174 punten;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2