STADSNIEUWS Provinciaal- Ziekenhuis Heden geopend! ELECTRISCHE LUXEBROOD FABRIEK. H. FRANKEN JR. HOFLEVERANCIER der Inlandsche tarweoogst zijn wij weder ft. O. Brood te leveren. Ooor het in staat het A. O. Brood is wettig gedeponeerd. A. O. Brood wordt uitsluitend gebakken in onze fabriek. A. O. Brood is het voedzaamste en smakelijkste brood. A.O. LEEIUMfi-TEfiPLEESSTERS NORTONPUTTEN 1.1. TIMEN UMUIKEN SS, 'LAATSTE NIEUWS TELEÜRÜHSCH WEERBERICHT Adirerfentiëfi. nabij Santpoort HERVATTEN. Scheeren en knippen aan huis. «T 5 BARHEWOEYSTHAftT 5 GEHAKT (half om) Brouwerstr. S3, KI. Hoiilstr. 115 Adverteert in da H. Haal. Crt Openbare Vrijwillige Verkooping bevordert de spijsvertering. A. O. Brood kost 20 cents per brood van 500 gram. A. O. Brood is distributievrij, dus zonder bon verkrijgbaar. Landbouw en V isscherij Vragenbus h.h. coiffeurs. 0e Mijverheidsraad. een nette R.K. Dienstbode R. K. Meisje, Een net meisje Gevraagd een net meisje, H. H. Coiffeurs. TE KOOP TE KOOP Schuur lang 13 br. 5.50 JA. Bekwame persvouwster en een rekster gevraagd Een goed beklante Melk zaak te koop aangeboden. Te koop R.-K. Danscursus Vogelenzang—Bennebroek Te koop Concertzangeres Haarlem, zal hare lessen 15 Sept. S. VAN WESTERMAN Scheepmakersdijk No. 41. Provinciaal Ziekenhuiaf nabij Santpoort, Rundvleesch gsraamd op 13600 16. RundveS 1500 Kallsibsch 520 Drogisterij Fa. DE BIE-BIERSTEKER, 75 cent de 5 ons Gebr. Serné Watervoorziening voor Huizen, Fa- brekien, Boerderijen en inrichtingen. Electrische Stoom- en Handpompen. Electromotoren voor verschillende doeleinden, van 1/2 tot 70 P-K- LAAGSTE NOTEERSKG ZANDVOORT-BAD HOFLEVERANCIER H. M. DE KONINGIN. baar de Haw&ii.eilaniajejl eu wera go. Btatianeerd op het' plaatsje Puunene. Sin|djB den laatstent ijjd; was hij' werkzaam te .Die* •ma, nabij San Francisco. We kopen, dekt' Yi. Eerw. weer spoedig herstelld; moge zijn. Ge-; durende den oorlogstoestand was de ver-: binding met zijne missiestatie allertreurigst. Brieven kwamen zeer sporadisch over. iWe kunnen ons voorstellen, dat zijne familie, en vooral zijne oude moetijer, vooral nu d,c terugkomst zoo 'onverwachts geschiedt,, zeer verblijd is. Zijne Eerw, 11.1. was reed,8 in den lande, terwijl zijne moeder daarvan niets wist NOORDWUK Eonalve door de Oranje-vereenigingt is ook een adres gezonden door de Yereeniging Vreemdelingenverkeer' en Zeebad inhoudende bet verzoek tot yitrekking van het Raadsbe sluit van 2 Sept. inzake de sluiting van de Uafc'«. Bedbelde vereenigingen verzoeken in- refcking van genoemd! raadsbesluit op grond lat de eafhouderp beloofd hebben de feest dagen, 10 en 11 Sept.. geen sterken drank te /erkoopen of in hunne buffetten voorhanden 'e 'hebben. 1 ASSENDELFT. Gemeenterekening over 1918 Ia ons vorig raadsverslag beloofden wij aan onze lezers de cijfers van den uitgaafkant onzer gemeenterekening te noemen, ten einde hen te döen begrijpen, dat de uilgaven over 1918 heb ben bed lagen de kapitale som van f 145472.68s Wij hebben daarvan de bescheiden op het raad huis geraadpleegd en kunnen het volgende mee- deelenl De uiigaven worden Verdeeld in 12 hoofd stukken. Hoofdst. I. Kosten van algem. bestuur 7536.283/£. Hoofdst. II. Kosten invordering pl. belasting enz., f 525.99. Hoofdst. III. Kos- ien onderhoud gemeente-eigendommen en uit gaven .voor gemeentelijke bedrijven f 3758.04. Hoofdst. IV. Kosten openb. veiligheid, verlich ting en brandweer f 4056.46. Hoofdst. V. Kos ten plaatselijke gèzondheidspolitie f 237.28. Hoofdst. VI. Kosten v. h. onderwijs ƒ20777.52.' Hoofdst; vil. Kosten armwezen, mitsgaders subrndieen 9877.38%. Hoofdst. IX. Pensioe-' 1 j eil wachtgelden 1901.30. Hoofdst. X.' Anaere uitgaven niet behoorende onder de ge-, wone hoofdstukken f 28305.21. Hoofdst. XI.' Buitengew. uitgaven van allerlei aard f 48ÖC0. Hoofdst XII. Onvoorziene uitg. f 801.13. 1 Dit alles maakt een totaal van f 145472.68s, De rekening over 1919 zal nog wel dikkere cij fers geven en als de teekenen ons niet bedriegen zal het er met den hoofd, omslag over 1920 van langs gaaif Deze was voor den oorlog pl.m. f 10.000; in 1919 bereikte hij de som van f 50.000 en in 192o wordt hij1, vermoedt men ruim f 60 000. 't Is Sijmeu betaal, of je, hoog of laag springt. Dat's goed! Maar dan allen naar recht en billijkheid. ZANDVOORT. Burgerlijke Stand. Onder trouwd: H. Dijk en P. Nuebeor. A. Terol en A. Visser. G. Paap en B. Bol. Getrouwd: F. Vermeulen en J. S. van Vene-' tie. Geboren': d. van A. van Duynvan Soolin- gen. van C. Ri ess—Lader. A. Drem- mel—de Wit. ZANDVOORT. Aan de directrice van het badhuis Zeeduin is vergunning verleend tot het houden eener verloting van een gouden dames- ring met brillant ten behoeve van genoemd badhuis. 11 ZANDVOORT. Den 16, 17 en 18 September zal strand in de richting IJmuiden van des v.m. 9.30 tot des nam. 2 uur onveilig zijn, daar de alsdan schietoefeningen zullen gehouden wor den. ZANDVOORT. Tot buitengewoon gemeente veldwachter zijn aangesteld D. J. 'Kok en A. Segerius, beiden agent van politie alhier. HILLEOOM. Voor de Harddraverij te Hille- gom a.s., zijn de volgende paarden ingeschre ven Chique 300 M„ Dirk 300 M.. Farry Plea sure 300 M., Roza 300 M.. Emanuel 300 M„ Fleuriste, 300 M., Amalia II 300 M.. Juliana 300 M., Auto 300 M., Innocence 300 M., Edel A. 305 M., Doorlooper 310 M„ Fisri 310 M., Charlotte Corday 310 M., Conny 315 M., Au ra 315 M., Brethur 330 M., Gekko 330 M., Vitesse 330 M., Clemence 335 M. PATRONATEN IN HET BISDOM HAARLEM. Vandaag werd in het Patronaatsgebouw van O. L. Vr. Rozenkrans aan de Koning Stein- straat een algemeene vergadering gehouden van de commissies der plaatselijke Patronaten en jongelingsvereenigingen in het Bisdom Haar lem. Aan het jaarverslag van den secretaris, den Z.Eerw heer Rector N. H. M. van Reijsen te Rotterdam, dat aan de leden werd toegezonden, ontleen en wij het volgende: De secretaris leidt zijn verslag in met het brengen van dank aan de groote verdiensten van Mgri van Stee, den voorzitter, en een woord van weemoedige herinnering aan het overleden commissie-lid, den heer Paul Biesta. Komend tot zijn overzichtelijk verslag, zegt Rector van Reijsen, dat we, al heeft het afge- loopen jaar zich meer door gestadig vóortge- zetten arbeid en ontwikkeling van het inwen dige der patronaten gekenmerkt dan door ecla tante feiten, we toch ook dit jaar als uitingen van krachtig leven wederom mogen wijzen op twee zaken van gewicht voor onze organisatie, de inspectie en de vergadering der districts- bondsbestlren. De inspectie met ijver verricht door de bstuursleden mocht ook nu wederom vruchten afwerpen, en bewees door de practijk zoozeer baar nut en noodzakelijkheid, dat op de gehouden vergadering der districtsbonden het besluit genomen werd om dit voor de pa tronaten zoo heilzame werk, én voor de kracht en uniformiteit onzer organisatie zoo vrucht dragende instituut, niet meer gebonden te hou den aan de beperkte krachten van de Juvenaats bestuursleden, maar het werk der inspectie over te dragen aan de besturen dér districts bonden, die dan van hun inspectie-ervaring aan het Juvenaatebesiuur rappoit zullen uitbren gen. Thans zijn bij bet Juvenaat aangesloten 128 patronaten of jongelingsvereenigingen; 'n aan winst sinds het vorige jaarrapport dus van 15. Het totaal-aantal beschermelingen dezer 113 patronaten is 7942; een verschil derhalve met verleden jaar 8238 van 326 leden. In het geheel werkten met de directeuren sa men in deze 113 patronaten 747 heeren com missieleden. v*. Voor de leden, welke het patronaat wegens hun leeftijd verlaten, bestaat een gezellenver- eeniging ter plaatse, welke hen opneemt in 66 patronaten Tot deze gezellenvereeniging gingen in het afgeloopen jaar over uit de patronaten 768 jongelingen; bovendien antwoordden 13pa tronaten dat zulk eèn gelegenheid bij hen be staat, zonler evenwel het cijfer der ingetredc- nen te noemen, enkelen spreken van „sommi gen", de anderen, meer dan de helft; een van 10 pet. 7 patronaten melden, dat hun jongens gaan naar R. K. Volksbond; 8 naar St. Joz. Geze Ver.3 naar JOngel. Ver. of Congr., 8 meldden dat een gezellen ver. in wording is en 17 melden dat geen gezellenver. ten hunnent bestaat. Omtrent de aansluiting van patronaatsleden, die een vak leeren óf beoefenen, bij: hun resp. vakverenigingen, valt o.m. te rapporteeren: lo. dat 36 patronaten van een dergelijke aan sluiting niets weten; 3 ze nog niet hebben; 4 ze zooveel mogelijk bevorderen; 24 bevestigend antwoordden zónder opgave van aantal jongens of vakken 46 in het geheel niet antwoordden. Godsdienstig onderricht wordt in alle patro naten gegeven, en wel in 40 een half uur; in 20 drie kwartier; in 30 een uur; in sommige 2 of 3 maal 1 of i/_, tiur per weekin 4 „nu en dan"; terwijl 10 bevestigend antwoorddenzon- r'-r opgave van tijdsduur. bovendien wordt les gegeven in Bijbelsché Geschiedenis in 33 patronaten; in Liturgie in 22; in Apologie in 44. V. De bevordering van het godsdienstig le- ,ven uit zich in de vólgende verheugende feiten ,en cijfers. a. Een Communiebond bestaat in 16 patro- .naten met een totaal van 878 leden; b. Aan een gesloten Retraite hebben deelge nomen totaal 718 leden uit 41 patronaten. c. In 22 patr. bestaat een afdeeling van „Voor 'Eer en Deugd" met totaal 1311 leden. d. In 56 patronaten doet een missieclub uit de leden aan missieactie, terwijl er eenige (4) An wording zijn, en in 12 patronaten de leden zonder eigenlijke club in deze richting werk zaam zijn. c. Daarenboven zijn in de patronaten gehou den de volgende geestelijke oefeningen: triduum 21, retraite in parochiekerk 2; geregelde oefe ningen in de wekelijksche congregatie 9; ge meenschappelijke, op vaste tijden, gehouden H. Communie 17; wekelijksch lof met onderrich ting 9; gemeenschappelijke adoratie op aan- biddingsdagen 4; zes Zondagen van den H. .Aloysius 3; intronisatie 9; recollectie 3; bede vaart Heilo 1; volksretraite in patr. 1; pa troonsfeest 3 voorbereiding van de groote ker kelijke feesten 1opdracht met kerkel. plechtig heden en zegening der insignes 2na overlijden van leden bijeenkomst en gebed in kerk 1, het meegaan met processies 1 enz. De ingevulde vakjes onder de rubriek Onder wijs geven de volgende totaalcijfers: Er wordt les gegeven in: a. herhalingsonder- wijs in 72 patronaten; b. in Fransch in 26; c. in Duitsch in 22; d. in Engelsch in 28; e. in handelsrekeningen 25; f. in boekhouden 31g. in teekenen 36h. in ambachtsonderwijs 4i. in land- en tuinbouwonderwijs 6; j. in stenografie 9; k. in machineschrift 10; 1. in muziek 27; m. •Hollandsche handelscorrepondentie 1n. in too- neel 10. in Roomsch wetenswaardig allerlei 1 p. in gymnastiek in 52 met een totaal leden van 1693. Onderricht in drankbestrijding is in het af geloopen jaar gegeven door 43 patronaten. Er blijken 10 clubs van drankbestrijding te be staan in de patronaten met een gezamenlijk aantal van 301 leden. Aan voorlichting bij 'beroepskeuze verklaren 21 patronaten actief deel te nemen, behoorende tot 8 districten en 10. gemeenten. Bij een gemeenschappelijke arbeidsbeurs zijn aangesloten 32 patronaten. Oudersavonden zijn gehouden in 61 patrona ten. Op sportgebied tellen wij 21 voetbalclubs; 5 kegelclubs; 13 korfbal; 2 openluchtspel; 1 hand bal; 2 boogschutterij; 1 damclub; 1 sjoelbak- club; 1 reisclub. Koninklijke goedkeuring hebben 73 patrona ten; een eigen gebouw 73; een eigen bibliotheek 60; een eigen teekenschool 15 (14 zijn aange sloten bij de teekenschool van de St. Jozefs-Ge zellen Vereeniging; 5 bij die van den Volksbond, 5 bij die van andere patronaten; 1 bij die van de St. Vincentius Vereeniging; en 1 bij de tee kenschool van den districtsbond)een eigen spaarbank hebben 48 (22 zijn aangesloten bij de Hanzebank; 11 bij de Boerenleenbank; 3 bij parochiale spaarbank; 1 bij die der St. Jozefs- Gezellen Vereeniging en een bij een stedelijke credietbank). V r. Hoe moot ik inija kat genezen, die ery aan de diarrhe is? Antw. Geef haar melk te drinken, waar in kaudysuiker is opgelost. V r. Hoe krijg ik carboleumplekkeü uit een katoenen boezeroen? A11 t\v. Met varkensvet inwrijven, dan in- zeepeu, rusten laten, met water en terpentijn olie afwisselend uitwasschen. Tentoonstelling te Noordwijk. Op 12, 13, 14 en 15 Februari 1920 zal ti Noordwijk een tentoonstelling worden gehou den van bloeiende bol-, knol-, wortel en heester gewassen, georganiseerd door de algem. ver eeniging voor Bloembollencultuur der Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Noordwijk. V r. Als ik een huis koop in de gemeente Haarlem en, daar een spekslagerswinkel in Hij Kon. besluit van 4 Sept. is een Nijver- lieidsraad ingesteld. Dbze raad is als volgt samengesteld Voorzitter mr. J. C. A, Everwijn te 's-Gm venhage. Gewone leden: Voor de Maatschappij va» Nijverheid: J. F. Hulswit te Haarlem; I. Ussel de Schepper te Gouda; G. S. de Clereq te Haarlem. Voor de' Vereeniging van Nederlandscho Werkgevers: Harry ter Kuile te Enschedé; J. A. E. Verkade te Zaandam; mr. Q. J Terpstra te 's-Graveuhage. Voor de Eoomsoh-Katholieke Werkgevers vereenigingB. T. C. Straeter te Tilburg; Jan Verheijen te Roosendaal, mr. L. G. Kor- tênhorst te Amsterdam. Voor het Verbond van Nederlanidsche Fa- brikantenvereenigingenH. M. J. Blomjous te Tilburg; Simon A. Maas te 's-Gravenhage; mr. A. N. Molenaar te 's-Gravenhage. Voor de Christelijke Werkgeversvereni ging: H. C. van der Horst.te Hilversum; W. van Leeuwen te Veenendaal; mr. G. H. A. Grosheide te Amsterdam. Buitengewoon lid voor de scheeipvaartaan- begin, zonder in dat perceel een roo'kerij of gelegenheden: E. A. du Croo te Amsterdam een zouterij, ben ik dan nog verplicht de ver gunning aan het gemeentebestuur aan te" vragen, wegens de veiligheidswet? Antw.: De Hinderwet bepaald alleen dat toestemming moet worden gevraagd voor het plaatsen van krachtwerktuigen. V r. 1 In welke provincie en bij welke stad ligt het plaatsje Westendorp? 2. Kan ieder conducteur worden bij de H. Y. S. M. Moet men daar nog een bepaalden leeftijd voor hebben en tot wien moet men zich wenden? A n t w.: 1. Er ligt een Westendorp onider de gemeente Epe in Gelderland en een nabij Doetinehem, eveneens in de provincie Gel derland. 2. Wendt u tot de Directie der H. Y. S. M„ Droogbak, Amsterdam. Medegedeeld door 't Kon. Instituut te De Meteorologisch BiLdt. Naar waarnemingen in den morgen van 9 September. Hoogste barometerstand Maastricht 771.2 Laagste barometerstand Memel 763.3. Verwachting tot den avond van 10 Sep, tember. Zwakke, tot matige wind uit Westelijke richtingen. Nevelig tot liehtbcwolkt, dro-og weer. Zelfde temperatuur. In piaais van kaarten. Heden overleed .tot onze diepe droefheid, na een kort stondig lijden, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden onze geliefde Echt- genoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Seerirusda SS. E. Tim mer—WOLFFENBUTTEL. in den ouderdom van 69 jaar. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Uit alier naam A. TIMMER. 1313 Haarlem, 8 Sept. 1919. Getrouwd: LOUIS TH. J. CLEERDIN en SUSANNA-M. DE LOOR, die hiermede ook namens weder- zijdsche familie hartelijk danken voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Haarlem, 9 Sept. 1919. 1295 Getrouwd: H. G. A. M. ALBERS en J. a M. PELTENBURG. Haarlem, 9 September 1919. De Heer en Mevrouw ALBERS- Peltenburq, bedanken namens we- derzijdsche familie voor de vele be wijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. 1303 Wegens huwelijk der tegenwoor dige vragen de Dames DROOG ?atl 8- g- voorzien en eenigszins met «et koken bekend. Brieven of in per ron Jansstraat 26 Haarlem. 7889 Gevraagd, een net Agent N. H. CrtHLJAC" VOORN, _U^_Voorhout. 7899 Tan 's morgens 9 tot 3 f, 9^ laan 31. ur' Na*sau- 7896 niet beneden 16 jaar, van 7Va tot 4 hor. Te vervoegen tusschen 7 en uur. Zijlweg 88. Haarlem. Gevraagd een Se Bediende of ?uke aankomende bediende, ultste- iïr? scheremBrieven onder 7894 Bur. v. d. Blad. aend7Ta^?d een bediende, goedklin kende scheren en haarsn d n. Br. onüNo. 7893, but. v. d. blad.. Prima winteraardappelen (Eigenheimers en Red-star) per H.L. of per roe. Te be vragen bij L uan DI1EMEN. Pietgijzenlaan, Voorbout. steenen voeling en vloer met pan nen gedekt zeer soliede. Moet weg voor elk aann. bod wegens bouw terrein. N. GOOSSENS, Cruquisdijk 52 Haarlemmermeer. bij JAN KLAUWERS en Zn., Hoek en Vaart, Santpoort. 7891 Brieven onder No. 7892, bureau van dit blad, In verband met uitbreiding van het personeel kunnen geplaatst worden eenige op een salaris van f 13.— tot f 18. per week. Bij eventueele inwoning wordt f7.50 van het salaris gekort. De uitwonenden genieten boven het salaris een tijdelijken bijslag van 20 pCt. met een minimum van 1182.50 en een maximum van f 365. per jaar. Voor de inwonenden be draagt de tijdelijke bijslag 10 pCt. met een minimum f 91.25 en een maximum van f 18230 per jaar. Jaren in soortgelijke betrekking doorge- brabht kunnen worden medegeteld, die in dienst van een ander krank zinnigen gesticht worden steeds medegeteld bij de berekening van het salaris. 1311 Aanmelding schriftelijk of mon deling eiken werkdag, uitgez. Vrijdag. zeer solied RIJTUIG wegens plaats gebrek. (voor hit). Br. onder No. 7901 Bur. N. H. C. - 2 October begint de R.-K. Dans cursus in „GRAAF FLORIS V" Mooi ingerichte Bovenzaal. L. S. R.-K. Dames en heeren kunnen a's °Pgevren hij den heer CHR1STOFFELS, „Graaf Floris V" vanaf 10 September tot 1 October. Gemakkelijke betaling. Conditiën tevens billijk. We hopen met een flink bezoek te worden vereerd. Aanbevelend: 1305 J. C. BAKKER. een aardig ORGEL Prijs f85.— Adres: $chötën. ze® Bosch en Vaartetpaat I. 1293 Tevens pedicure, manicure. Scheermessen aanzetten. 1318 Aanbevelend, De COMMISSIE VAN BESTUUR van liet zal bij inschrijving in het openbaar' aanbesteden op Vrijdag 19 Sep tember 1919, des voormiddags II uur, in een der lokalen van het Ziekenhuis: de levering tot 1 Januari 1920 van het benoodigde De voorwaarden van aanbesteding met gezegeld inschrijvingsbiljet zijn tegen betaling van 80 cent verkrijg baar bij den administrateur van bo vengenoemd Ziekenhuis. 1300 In Chemicaliën, Verbandstoffen, Toiletartikelen en verder alle benoodigdheden voor dagelijks onderhoud. DAGELIJKS VERSCH 1311 nabij de brug. 1226 op DINSDAG 23 Sept. 1919 's namiddags 3 uur '"het Café-restaurant „Zomerlust" ten Kostefstraat 7 te Zandvoort UNOV(I8t?an van Notaris A. BERT- tl?.Haarlem van bouwde huis, schuurtje en befg- plaats, geteekend 37, kadaster sectie no. 2413 groot 2.21 Aren. Te bezichtigen [Dinsdag en Don derdag van 2—4 uur. Inlichtingen ten kantore van den notaris Jansweg 52. 7314 m 1304

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 3