STADSNIEUWS Gemengd Nieuws Kunst en Kennis Handel en Nijverheid INGEZONDEN UIT BOEK EN BLA£> Voor den inhoud dezer rubriek stelt dt Redactie zich niet aansprakelijk. LAWN-TENSflIS. ,WAAR GAAN WIJ HEEN? oencs voor oen kaart, toesaas (rovende tot allo sectievergaderingen. Aan genoemd Secretariaat zijn gratis ver krijgbaar toegangskaarten voor de Pontificale Hoogmis op Dinsdag 23 September ten li al f elf, en voor het Poiitificale Lof op Donderdag 23 September dés middags om twaalf uur. Wie lcgie-3 verlangt in Utrecht -gedurende den Katholiekendag, vervoege zich eveneens aan genoemd Secretariaat, onder opgave van den prijs, waarvoor men logies verlangt. De prijs van de kamers varieert van 1.50 tot G. Men haaste zich om aanvragen te doen, ten pinde zekerheid 'tij hebben, geholpen te kunnen .worden. Ook voor den tocht naar Eijsenburg op Don derdag 25 September om 2 jiur en voor de deelneming aan het diner op Donderdag 25 September om 6 uur geve men zich zoo spoe dig mogelijk op aau genoemd Secretariaat. Een .indruk te Parijs. Aan de beschrijving van een reis, die het .Eerste Kamerlid Henri Polak in April en Mei heeft gemaakt, ontleenen wü het volgende aau rijn verhaal over ziin wederwaardigheden te Parits: „De- stemming in Frankrijk jegens de Hol landers bleek mij heel wat milder te zijn, dan de desbetreffende mededeelingen in de dagr bladen hadden doen vermoeden. Natuurlijk kwam ik herhaaldelijk de leugens 'en scheeve .voorstellingen tegen, die men. vooral tan tekere Belgische ziide. jegens ons gelanceerd ihad. als daar ziin: 1. de Duitschera waren in Augustus 1914 door Limburg in België geval len; 2. wij'hadden de Duitschers gevoed en dus d'en oorlog verlengd3. wij hadden onze scheep vaart gestaakt om de Duitschera te believen; 4. wij waren allemaal schatrijk geworden door de ellende der oorlogvoerenden: 3. wij hadden in luilekkerland geleefd, terwiii de oorlog voerenden gebrek leden; 6. wii hadden hon derduizend verslagen Duitschers, gewapend en ■beladen met buit. door Limburg naar huu vaderland laten aftrekken; 7. wii staan de Economische ontwikkeling van België in den weg dcor het bcheerschen van den Schelde- mond enz. Het kostte mij weinig moeite om de waar heid omtrent al deze dingen ingang te doen vinden en de gevoelens te doen omslaan, o.a. door mede te declen wat er hier al zoo voor de Belgen gedaan was. Men bleek namelijk slgemeen van deze dingen onkundig. Velen wisten zelfs niet, diat gedurende den gehcelen oorlog in Parijs een voortreffelijk Neder- landsch hospitaal gevestigd was geweest. Het werd mij eiken dag duidelijker, dat wij óf te ■bescheiden waren, óf de kunst niet verstonden cm ons te doen leeren kennen en begrijpen. Terwijl men te Parijs, bijvoorbeeld, met veel ophef gewaagde van de betrekkelijk luttele lommen, die Spanje ten behoeve der Belgen gtr Dfferd had, was men er volslagen onbekend met het feit. dat Holland voor hen dozijnen millioe- nen uitgegeven en zich rusteloos beijverd had, om het verblijf hunner eorst honderd- en later tienduizenden hier te lande zoo dragelijk mo gelijk te doen ziin. Onze ingetogenheid, onze kiesehheid, heeft ons parten .gespeeld in landen, waar nu eenmaal het maken wan ophef het doelmatig bewerken van de pers onmisbaar is, wil men niet verkeerd beoordeeld en behandeld, worden. Men wist. om een ander voorbeeld te noemen, in Frankrijk zeer wel. <Lat wij Duit sche kinderen gevoed hadden. Wat wii echter voor Fransohe kinderen uit het bezette gebied m later voor de Franscha vluchteliugen ge- laan hadden dat wist bijna niemand." H. M. de Koningin naar Indiö? Keuter seint uit Batavia, d.d. 5 dezer: Een comité is alhier opgericht uit de mee3t- vooraanstaande personen op handelsgebied, uut alle Inlandsche vorsten ten behoeve van een bezoek van H.M. de Koningin aan Ned. Indië, om daardoor de banden, welke de koloniën met het moederland verbinden, nauwer aan te halen. Hoezee de Burgerwacht. Bii den uitgever M. J. H. Keasela te Tilburg '8 verschenen „Hoezee de Burgerwacht" Na tionale Marsch met zana ad. lib. en verkrijg- jaar voor Piano (met of zonder zangstem) alsook voor Harmonie bf Fanfare, groot of klein Orkest, voor Mannenkoor of Gemengd, koor enz. Op aanvraag wordt de Marsch gratis ge zonden aan H.H. Commandanten van Burger wachten, Hóófden van Scholen en Onderwijs inrichtingen, zelfs ontvangen zij, als zij de marsch door hunne afdeelingen of in hunne scholen willen uitvoeren, gratis het benoodigde aantal zangstemmen. H. H. Directeuren van Harmonie, Fanfare en Zanggezelschappen ont vangen op hunne aanvrage gratis eene parti tuur. DE BURGERWACHT. Handleiding voor commandan ten en leden der vriiw. Burger wachten door G. J. H. Pielt, reserve le luit. der. Infanterie, Commandant der vrijwillige Burgerwacht te Vaals. Ui tg. J. J. Romen Zonen, Roermond. Dit boekje, dat geschreven is met het doel, een leiddraad te wezen voor commandanten en leden der burgerwachten, alsook voor hen. die zich een juiste voorstelling willen vormen van het doel, dezer in onze dagen zoo nuttige in- eteling, verdient ruime verspreiding in 't heele land. Het bevat o.m. a. Voor de Commandanten de verkorte inhoud van alle circulaires over de B. H. ver schenen. b. Voor de Leden onder meer een speciaal hoofdstuk gewijd aan het geweer Model '95, zijne behandeling als vuurwapen en het on derhoud er van. met als aanhangsel een schiet- staatje, waarin ieder acb/utter de geschoten punten, bij de schietoefeningen behaald, kan aan teekenen. c. Voor hen. die zich alsnog weuaehen aan ie sluiten bij de B. W. eene ko.rte en duidelijke uiteenzetting van het doel dezer vereenigingen en de moreele verplichtingen, die het lidlmaat- tohap hen oplegt. Het boekje mag er in dubbelen zia zijn en ijverig gelezen worden door allen, die zich bii de B. W. aansloten, om hierdoor het wettig gezag te steunen tot heil van Kóningin en Vaderland. i Beter afzet van klompen. Voor de klompenmakers in den Geldersehen Achterhoek zal te Doetinohem een centraal klompenmagaizijn worden geopend waar de kolmpenmakers hun fabrikaat afleveren en waar ze aau de handelaars worden verkocht. De klompeumakers ontvangen bij de aflevering 60 a 70 der geschatte waarde en de rest hij de afrekening. De bedoeling is op deze wijze den verkoop der klompen gemakkelijker en voerdeeiiger te maken. Zwemmen. Geachte Redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekend© een plaatsje voor het volgende, hij voorbaat vriendelijken dank. De Zaterdag van de vorige week was voor menig jongen een gewichtige dag. Immers, dien dag zou uitgemaakt worden, of de leer lingen der zwemschool wel voldoende zwem men geleerd hadden, om een diploma ervan te erlangen. Een gewichtige dag ook voor de vriendelijke heeren, die in deze zaak lei ding gaven. Het resultaat was van dien aard, dat beide groepen tevreden mochten zijn. Maar wie vooral tevreden en dankbaar mogen zijn, dat zijn wij, de ouders. Wel zijn wij zeer veel dank verschuldigd aan de hee ren Dr. Merens en anderen, die ik niet bij naam ken. In het bizonder echter wensch ik onzen vriendelijken dank te betuigen aau de hoeren Noordeloos en Lansink, de beide in structeurs. De jongens weten er weinig van, wie de heeren zijn, die hun in de gelegenheid stellen zwamonderrieht te ontvangen; van wie de zwemschool is, weten ze nog minder. Mijnheer Noordeloos en mijnheer Lansink dat zijn kunne mannen en terecht. Beide zijn voortreffelijke instructeurs gebleken; de jongens zwemmen, volgens mijn bescheiden meenilig, schitterend. In het belang der zwemschool is het te hopen, dat beiden nog een reeks van jaren aan de zwemschool verbonden blijven. Ten slotte ten Woordje aan die onders, die huu kindereu of geen zwemmen laten lee ren of ze tot veler ergernis laten z/wemunen in het Spaarne e.d. Stuurt toch uw kinderen naar de zwemschool; daar leeren zij onder voortreffelijke leiding goed zwemmen; daar is orde en reinheid; daar bovenal veiligheid, ook op zedelijk gebied. Namens vele ouders J. A. KOELEN. Geachte Redaetie. Met plaatsing van het volgende zult u het „Haarlem's Klein a Capellakoor" ten zeerste aau u ven>lichten. Het is in onze Haarlemsche zangerswe- reLd voldoende bekend, dat bovengenoemde vereeniging het plan had, deze maand te Dordrecht ten wedstrijd te gaan. Toch gaatn we niet en we vernamen, dat onder onze Haarlemsche zangeressen en zangers het ge rucht gaat, als zou de oorzaak van. niet gaan gelegen zijn in de moeilijkheid van het te zingen verplichte toonwerk. Het moet gezegd, het verplichte koor is moeilijk bij de studie, doch ons zang-Haar lem moet nu toch wel overtuigd zijn, dat moeilijkheden voor onze vereeniging niet kunnen bestaan. En het spijt ons dan ook werkelijk, dat we, ter voorkoming van een al zeer onlogische opvatting, genoodzaakt zijn in het openbaar te zeggen, dat met het zingen van het door den Directeur der wed- strijdgevende vereeniging „Door en voor het Volk" geschreven verplichte nummer, onze mooie zangkunst schade wordt berokkend, en dat èn laden èn Directeur pertinent weige ren een dergelijk prulwerk uit te voeren. We gelooven met deze daad, waartoe, naar onze meening, moed behoort, den dank te hebben verdiend van al wat liefde heeft voor C. WESSELIUS, Voorz. De redactie veel dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Voor het Haarl. Capellakoor, EAOINETA, Voorzitter. De schietpartij te Rctkrlam. De gevaarlijke Bolsjewiek, die Zaterdag middag met zijn schietpartij de omgeving van de Spaanse h e kadp onveilig maakte^ is Maandagmorgen in het ziekenhuis over leden. Hij' was genaamd SiopaUn Faraschenko, doch noemde zich Kraftfow, afkomstig uit .West Rusland en 25 jaar qu[di. Hij werd 17 Maart 1894 te Omar geboren. Van beroep was hij landbouwer. De politie beeft hem in lijet ziekenhuis nog een verhoer afgenomen en thans is op nieuw: gebleken, met welk een gevaarlijk heer men te doen had!. Hij iis n.L in den nacht van 21 op "22 Juli met den beruchten Rus Zptow, die voor vorscliillende misdaden gearresteerd werd uit het "kamp te Oldebroek gevlucht. Met Zotow samen is hij schuldig op den moord die werdv gepleegd en aan den bekenden, op 8 Augustus plaats gehad hebbenden aanslag op den jachtopziener te Doornspijk, en |d,ie '3 Aug. op twee maréchaussees to Deventer. De militair, die door den Rus word dood geschoten, is de 20-jarige kannonier 2e k) van het korps rijdende artillerie te Arnhem wonende in d,e Sleephellingstraat te Rotterdam en zou hed.en naar zijn korps terugkeeron, waar hij tot kor poraal bevorderd zou worden, Groenewe- gen stond als een oppassende jongen be kend en was een gezien kameraad1. De hoofdcommissaris van politie, de heer Sirks, en de commissaris van politie, dp heer van Gulden, hebben gisteren ten Ruize van de familie Groenewpgen een bezoek in! rouwbeklag afgelegd en ook dp gezinnen' van de gewonde agenten bezocht. De begrafenis van het slachtoffer zal plaats hebben Woensdag 10 September a.s. op de R.K. begraafplaats te Crooswijk. Ver trek van het ziekenhuis te kwart over 8. Da toestand van Ren agent de Vries is ernstig. De agenten Erkelens en t an Schalk' maken het naar omstandigheden vrij goed. De agent de Vries heeft verklaard,, dat hij, toen Zaterdagnamiddag de trein uit Utrecht aan het Maasstation alhier aan, kwam op, het station den Rus Faraschen ko heeft aangesproken op. het vermoeden! dat hij een vreemdieiing was. Op. de vraag van den rechercheur de Vries of Rij Nedeiv lander was, kreeg dp Vries duidelijk ten ant woord ja. Toen hem daarop zijn papieren gevraagd werden nam de Rus de vlucht.. De Vries achtervolgde hem en Raaldp hem' in, waarop zich het bekende drama afspeelde bij het hotel Continental op de OosterkadA De nieuwe Heliugwet. Als bewijs van de nuttiga werking van onze nieuwe helingwet. waarbii het den opkoopers van Bestolen goederen veel moeilijker wordt gemaakt dan voorheen, meldt men aan „Het Vad." het volgende: Dezer dagen vervoegden zich aan het hoofd bureau van -politie twee zwervers, verklarende zich te Katwijk te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van koperen onderdeelen van straatlantaarns, /ii hadden een kussensloop met verbogen koperen stukken bii zich en ver klaarden het koper aan diverse opkoopei's to e-Hage te koop te hebben ^aangeboden, doah geen hunner durfde de leans te wagen. Ten einde raad kwamen zij zich bii de (politie aan melden Dp Haarlemsche kampioenschappen. Begunstigd door prachtig zomerweer, zjjrt' op do gezellige banen van de H.L.T.C. aan de Spanjartiislaaan de kampioenschappen van Haarlem verspeeld, en op. ,epn partij na, beëin- digdl De eindstrijd heeren enkelspel tus-, schen F. Breit ens tein en jhr. j. C. Mpil- lerus zal vermoedelijk Zaterdag as. ge speeld worden. De leiding berustte bij dp heeren jhr. F, Quarles van Ufford, jhr. mr. „W. Schorer en jhr. J. G. Mollerus in goede hand&n. Over het algemeen werd voer,'een plaat se lij k tournament goed spel te zien gegeven! cn opk, k ier, bleek weer welk eengroote factor wedstrijidroutine is. De oudere garde neeft pog voor een groot deel over. de jon gere weten te zegevieren. Hieronder volgen de uitslagen van Zater dag en Zondag. UITSLAGEN. VAN ZATERDAG. Heeren Enkelspel. Ie, ronde: Jhr. Th. Prins. van. .Westdorpe. sl. J. v. Beugen Bik* 6—4; 6—0; J. Oei al jhr. H. Saudberg, 6—0; 6—2; F. Breitemstein sL H. C. Lpr man, 6 1;68; 61; J. v. d. Heuvel Rein- ders sl. J, v. kt Water, 6-0; 1—6; 6—3; F. Foei sL Waller 6—2; 6—3. J. Laan sl. Rienfalt 60, 63. 2e ronde: E. Kervel sl. jhr. R. Quarles v. Ufford 6—3; 6—2. Jhr. mr. Schorer sl. E Kaars Sypesteyn, 6—3; 8—6. Jhr. J. C. Mol lerus sl. J. Laan, 9—7; 6—2, F. Alberding lhijm sl. jhr, P, Quarles van Ufford, G2 1—6; 6—3. 3e ronde: F. Bij leve Ld sl. F. Alberdim? Thijm 7—5; 6—2. Dames Enkelspel: le ronde. Mej. Schonte sl. mevr. Mollerus 61; 61. Mej. v. Beu gen Bik' sl. Mej. Kremer 6—1; g3_ Heeren Dubbelspel. Ie ronde: J. Oei en E. Kervel sl. jhr. Th. Prins van Westdorpe en jhr. P. Quarles van Ufford, 97- qp J. Beugen Bik en H. C. Loman sl. F. Albert ding Thijm en W. de Koek. van Leeuwen 64, 64. 2e Ronde: C. Bienfait en J. Laan sl. J, v, d. Water en Westerman, 6—1; 6—3. J.' Beugen Bik: en H. C. Loman sl. jhr.' v. .Spongier en E. Kaars Sypesteyn, 7—7_^ Jhr. J. C. Mollerus en F- Bijleveld sl. N. Biezeveld en Scheltema 6275 Dames Dubbelspel, le Ronde. Mej. Carp en mej. v. Lutterveli sl. mej. Jfaan. en mej. Kremer 6—1; 46 6—1. 2er onde: Mevr. Diemer IvooP en mej. A. v. d. Valk sl. mej. Carp en mej. van Lutter- veld, 6—3, 6—3. Gemengd Dubbelspel. 1© RondeMej. A. v. d. Valk en Alberding Thijm sl. mej. Lpt- terveld en J. Laan 6—1, 6—4. Mej. Schoute en E. Kaars Sypesteyn sl. mej. Veltman 60, 62. 2e ronde. Mej. v. d. Heuvel Reinders en J. Oei sl. mej, v. Nes v. Meerkerk en jhr. F. Quarles van Ufford en jhr. Th. Prins van Westdorpe sl. mej. v- d- Valk en AF berding Thijm, 6—3; 6—3 Mej. Carp en jhr. v. Spongier sl. mej. v- Beugen Bik en J. van Beugen Bik, 6—1, 6—2. (Wordt vervolgd,.) De Haarlemsche Onderwïjzers-ZWemver- ecniging. De heer C. Dekker, onderwijzer, schrijft ons: Het diene dan in breeden kring hekend! De H. O. Z. had Zoterdag ee© groot succes te boe ken, De H. O. Z.? En menigeen zaj zich, vooral in onzen kring, afvragen wat dat is. De H. O. Z. timmert niet aan den weg; ze roert den groote trom niet en ook de wedstrijd, welke zij wederom dit jaar oiganiseerde voor de schooljeugd, kenmerkte zich door eene groote bescheidenheid. Toch een succes! Meer moreel Öan financieel! en een zoete voldoening voor hen; die zich belangeloos en uitsluitend uit lief de voor onze jongens en meisjes voor dit feest interesseerden! Supporters ze waren er niet- Geen hooge- hoeden, geen fanfare, geen cerewijnSlechts een honderdtal volkskinderen en eenige belangstel lende ouders waren aanwezig in de oude, ver molmde, vervelooze zweminrichting aan de 'Houtvaart en - warempelSeptember zon en Icin- dexblijheid waren voldoende on dit ouaestetisch plekje poëzie te brengen. Daar was vreugde en blijheid en een nooit te voren ondervonden ambitie bij de kinderen, wat bleek uit het groote aantal deelnemers en hunne prestaties. En hier in schuilt het succes der vereeniging- 't Bestuur had het plan het tienjarig bestaan eenigszins feestelijk te vieren natuurlijk voor de kinde ren maar de sympathie bij de menschen, die wat te missen hebben, bleek nihil voor deze zaak. Dan maar primitief, dacht 't bestuur, de kin deren zullen in ieder geval hun zwemfeest heb ben ze hebben het op hunne wijze geappre cieerd. No. 1. Zwemmen voor het Dr, Merens diplo ma. tlke school werd vertegenwoordigd door M jongens. Dat school V den eersten prijs haal de en dat voor den vierden keer me dunkt, dat dit voor een gedeelte toe te schrijven is aan hare gunstige ligging ten opzichte van de Hout vaart; maar dat de Doopsgezinde scholen we derom zoo'n mooi succes hadden, wie uit ons kleine kringetje schrijft dit niet toe aan den pro paganda van den voorzitter, den heer de Groot, de man, die in al zijn bescheidenheid, reeds zooveel jaren toont moeite en tijd veil te heb ben voor de jeugd onverschillig van welke gezindte? Inderdaad, het werken van dezen echten on derwijzer, een exemple voor menig jong collega, dient mede in ruimer kring bekend No. 2. Zwemmen voor het „Diploma" van de H. O. Z. Bijna vijftig diploma's kon de jury toekennen. Wat heeft menschen als Dr. Merens. de hee ren Louis Robert, en Bongertman bewogen hun kostelijken tijd te geven aan dit simpele kinder feest? Het bestuur van de H. O. Z. weet het best wat deze menschen al niet voor kinderen over hebben en vooral voor jeugdige zwemmers. Die speech van Dr. Merens bij het uitdeelen der prijzen bewees duidelijk, wat deze man voelt voor kinderen en hoe hij zich in hun gedachten- gang weet in te denken 't Zij hier in 't kort gezegd; wat de H. O. Z. zich ten doel stelt: 't Zwemmen bij onderwijze ressen en onderwijzers populair te maken en daardoor bij de kinderenvooral uit een oogpunt van lichamelijke opvoeding. De contributie der leden wordt grootendeels besteed aan 't organiseeren van den jaarlijk- schen wedstrijd en wanneer dan blijkt, dat 't bedrag niet toereikend is dan dan trekt het ■bestuur er op uit met een lijst, welke bij menig een een beter onthaal mocht vinden doch dat zal wel beter worden, als doel en werken van de vereeniging meer bekend zijn. R.-K. Strükstersbond „St. 'Willihrordus". Vrijdagavond werd in het gebouw der St. Jozefs-Gezellenvereeniging, door „St. Willi- bordus" een propaganda-vergadering gehou den, teneinde de organisatie van het perso neel in de waseh-industrie meer te bespoedi gen, en zoodoende tot verbetering van den thans besitaanden toestand te komen. De zaal was niet heel druk bezet en aan de bestuurs tafel hadden nevens den geestelijk advi seur, den Eerw. Pater Erankenmolen, 'n aan tal genooidigden van andere bonden plaats genomen. De voorzitter, de heer J. P. V. Jan sen, opende de vergadering met den Chi'iste- Üjken groet en drukte zijn spijt uit, over de matige opkomst, waarna hij het woord gaf aau d-en. boer Mooiman, van den R.-K. F.a- brieksarbeiders-(sters) bond. De heer Mooi man bad tot onderwerp gekozen: „Waarom moeten wij ons vereenigen?" Spreker zette in bet kort uiteen, de. wantoestanden, die nog slechts weinige jaren geleden in bijna alle bedrijven gekeerscht hadden, boe daar aan de organisatie zijn ontstaan te danken bad en tot noigtoe altijd en overal, langzaam maar zeker, in die toestanden verbetering had gelbraebt. Met eenige voorbeelden uit de praktijk toonde spreker aan, dat orga nisatie in de waschindustrie ook hoogstnood zakelijk is en noemde daarbij de voordeelen op, die door de organisatie zijn verkegen, en die welke aan het lidmaatschap van een vak bond verbonden zijn. Vervolgens weerlegde spreker enkele vooroordeelen en verdachtma kingen, die somtijds tegen Roomsobe organi saties naar voren worden gebracht en ein digde met den weaseh, dat in Haarlem een voorbeeldige strijkstersbond zen verrijizen. Nu werd gelegenheid gegeven, zich als lid van den Strijkstersboud op te geven. Hiervan werd'door velen gebruik gemaakt. De geestelijk adviseur sprak de vergade ring nog met een hartelijk woordje toe en sprak de hoop uit in het vervolg meer be langstelling voor dc vergaderingen te mogen vinden, waarna de voorzitter de vergadering sloot met den Chistelijken groet. Het Bolsjewisme. Vanwege de afd. Haarlem van den Ned. R.-K. Volksbond wordt het vlugschrift ver spreid, getiteld; „Wat brengt ons het Bolsje wisme?" Het is een leerzaam boekje en bevat wat een ooggetuige, die eerst kort geleden Rusland beeft verlaten, ons van dien bolsje- wistisehen heilstaat heeft te vertellen. Typografische Studiekring. Onder den titel van: „Wat wij deden en wat wij willen doen", ontvingen wij een ta bleau van de verrichte werkzaamheden en van de gomaakte voornemens van de typo grafische studiekring „Haarlem". Wij ont leenen er bet volgende aan: De Typografische Studiekring „Haarlem" werd opgericht 13 September 1917. Van dien datum af werd door ons wekelijks een bij eenkomst gehouden. Op deze bijeenkomsten werden verschillende onderwerpen, het vak direct of indirect rakende, behandeld, werd geschetst enz. Sinds vorig jaar September organiseerden wij drie tentoonstellingen, be zochten wij de chemigrafische kunstinrich ting „De Poligraph", het Museum van de fa. Joh. Enschedé en Zonen en de E.E.G.A.T.A. Verder werd door den heer H. Schenkkan van Utrecht gespreken over „de wonderen der fotografie" en hield de heer G. J. Schee pers van 's Gravcnhage een causerie over „De S'. V. H.-ontwerpen". Ten slotte wijzen wij er nog op, dat de Leerlingen»Commissie voor Haarlem en Omstreken aan onze studiekring de opdracht g'af het leerplan voor den inge- stolden driejarigen leerling-cursus te ont werpen. Om een overzicht te geven, van wat wij wekelijks op onze bijeenkomst bebaudei- lon geyeu wij hier een voorloop!* program: 8 September; onderlinge wedstrijd. 15 Sep tember: Causerie over het zetteu van adver tenties. 22 September: Causerie met onder werp: De gulden snede, een deelings-sy- steean. 29 September. Bespreking ingekomen ontwerpen onderlinge wedstrijd. 6 October: Causerie met onderwerp: kleurenleer. Druk- werk onder de loupe. Verder zullen wij ook nu weer doorgaan met bet organiseeren van tentoonstellingen, lezingen en excursies, zoo als wij dit tot heden deden. R.-K. Consumptie-melkers. Zaterdag had in het gebouw St. Bavo eeu algemeen© vergadering plaats van den Kring Haarlem en Omstreken van R.-K. Consumptie, melkers. De vergadering werd gepresideerd door den heer R. Nelis, die met den Christelijken groet opende en alle aanwezigen een horelijk wel kom heette. In een uitvoerig betoog zette bii het nut en de noodzakelijkheid uiteen van organisatie op katholieken grondslag, waarna een, bespreking werd gehouden over den melkprijs in het a.s. winterseizoen te heffen. De discussie, welke een zeer geanimeerd verloop had. lokt© geen definitieve beslissing uit. Het nieuwe bestuur, dat op deze bijeenkomst moest gekozen wor. den, zal echter op de eerstvolgende algemeene vergadering met een voorstel tot vaststelling eener productieprijs komen. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van een definitief bestuur, die het Ivolgende resultaat bad: Tot voorzitter werd met groot» meerderheid van stemmen gekozen, de ïieer R. Nelis. te Schoten, die ziin 'benoeming aannam, waarbii hij de hulp en de medewerking inriej van zijne medebestuursleden, teneinde de zware taak, welke de benoeming van voorzitter hem op de schouders legde, tot een goed einde te brengen. Als bestuursleden werden aangewezen de heeren: J. v. Bruggen: J. J. v. Sckie; P. Koon: J. v. d. Berg: G. Vreeburg en G v. d Peet. Besloten werd nog de vergadering geregeld des morgens te doen plaats hebben, waarng met den Christelijken groet werd gesloten. Tentoonstelling Haarlem 1919. De commissie van Toelating' voor de ten toonstelling van Aesthetisch uitgevoerde ge bruiksvoorwerpen in bet Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, te houden vac 15 September tot 15 October a.s. is thans ah vclgt samengesteld: Lr. J. B. van Loghem B. N. A.; A. P. Smits, B.NJL-V.A.N.K,; Otto van Tussenbroek, V. A. N. K.; door de Ne- derlandsebe Vereeniging voor Ambackbs- en Nijverheidskurist aangewezen en Jae. Jon gert J.Jzn. V.A.N.K. en J. L. M. Lauwerik* V.A.N.K., gekozen door inzenders. Centraal Theater, Sinds eenigen tijd is de exploitatie van hei Centraal Theater in de Kleine Houtstraat overgegaan in banden van den beer H, Smits, die het, evenals voorbeen, tot bios coop-theater heeft ingericht. Wij waren Vrijdagavond in de gelegenheid de voorstelling bij te wonen en de indruR die wij bij het einde medenamen was zeer boog. Als de beer Smits den weg blijft vol gen, dien bij door de yertooning van „Bens"- Tilmö heeft ing-eslagen, dan verdient hij om dat streven alle lof. Vertoond werd ais hoofdnummer, bet 2de gedeelte van de serie-film der Hoilandie-fa- briek „Oorlog en vrede". Het was een voor stelling, zooals wij maar zelden zagen. Do mo-cde geschiedenis, die in de film verwerkt is, geeft niet alleen geruimen tijd te genie ten van een goed filmspel, doch zal ook niet nalaten en dat is juist do te prijzen eigen schap dezer films een hoogstaanden in druk bij den toeschouwer na te laten, want zij bezitten, behalve een groote kunstwaarde, ook opvoedende kracht. Voorstellingen, die op een dergelijk peil staan, kunnen op deD duur niet zonder succes blijven. Het programma werd gecompleteerd door een Amerikaanscb spoorwegdrama en oer leuke klucht, zoodat ook bet luimige gedeelte volstrekt niet verwaarloosd is. Het geheel geeft tenslotte een avond van waar kunstge not, dat een groot bezoek waard is. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: N. Rozenhart, Sme- destraat 16, handschoen-, A. Jansen, MAgdale- nastraat 26, pakje met inhoud; K. Voogos, Molensteeg 17, tasck; C. d© Wijnian, Velser- straat 1, portemonnaie; A. Kolderie, Kl©ik- steeg 11, etui met schrijfebhoeften; Mej. Wee- ren, Nieuiwe Gracht 52, collier; P, H. v. d. Ven, Kennemerstraat 34, kinedrtasohje; H- J. de Graaf, Burgwal 39rood, alias; W. Wee- ren, Nieuwe Gracht 52, aanhangertje van een collier; W. Hook, J. de Braystraat 4, vul penhouder; F. Kenselaar, Wouvvermanstraat 2L overhemd; E. de Ruiter, Regulierstraat 28 damesparapluie; W. Bouwmeester, Eolbuizeu 16, hond; J. Wiedijik, Heerensin gel 71 F, rij- wielketting; J. v. d. Huure, de Haasstraat 10, broche; A. Hagendoorn, Scheperstraat, kinderschoentj e; L. Mathot, L. Poellaan 34r. parasol; A. Sche ff er, Vijfhuizen 139 HaanL meer, lorgnet in etui; J. Brand, Zuiderstraat 13, broodkaart; E. Busman, Stationsplein 12, beugeltasch; U. ter Molen, Teylenstraat 87, damestaschje; J. Boogaard, Beeksteeg 1, handschoen; G. Bakker, Onde Groenmarkt 22 kinderportemonnaie; J. Egborn, de Clercq straat 123, kimderportemounaie; P. Zipp, Tet- terodestraat 51, bril; E. Brans, Julianapark 38rood, Scliotena, cape; A. Hendriks, de Wit straat 1, muts; J. Deen, Romolenstraat 11, cape met handschoenen; D. Smits, Vrouwe- steeg 2, bond; J. Roelofs, Amstendamscbe Vaart 82, portretten; A. Donselaar, Spijker- mauslaan 2a, kinderschoentjes; Tb. v. Zijp, Oranjcbooanstraat, manchetknoop. HEEMSTEDE - Op de 2R 29, 30 en 31 Aug. gehouden tentoonstelling te Zutfeu werden, volgens bet „Weekbl. van BI. C-", aan een inzending van de Heeren G. C. vau Meeuwen Zonen te Heemstede de volgende onderscheidingen toegekend: Eereprijs eli Hte prijs aau collectie bloem bollen in 135 var. 2de prijs aan collectie Glo xinia; le prijs aan 15 bladplanten in soorten: 1ste prijs aan 15 Cyclamen persicum; l«te prijs aan 15 Achinienes in soorten; lste i»rlJ" aan 15 Naegelia Orange King; lsto prijs 011 bestuuTsprijs aan 12 Haemanthue puniceu©-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6