Orde en Arbeid Gemengd Nieuws STADSNIEUWS Uit den Omtrek LAATSTE NIEUWS HAARLEM ALLE KORTE KfiLftkCMTEHI. Jvge-via, II September Jammer van de eitjes. Gistercamididag om 3 uur reed, een knecht van de fa. Pelage op den hoek van, de Koiketraat en Gasthuislaan met een fiets, die beladen, was met oen mand, vol eieren. De opening der R. K. Huishoudschool. HEEREh- MODE- 'ARTIKELEH AdEQAMG 17 - TELEFOOfi£685 dirsLurreriD prima KWAtrrEiTÊr WIJ KUNNEN NIET STEEDS ,75 TOT S3 .59 taling. Verder wenschte hij de kleine werk gevers vrij te stellen van premiebetaling. Daarop kwam de heer DUTS (S. D. A. P.) met de mededeeling, dat de socialisten zullen voorstemmen, omdat zij niet willen weigeren de Talma-wetten te helpen verbeteren. Zij handhaven evenwel hun verzet tegen het verzekeringsbeginsel. Een eigenaardig standpunt nam de heer MAK CHANT (V. D.) in. Hij geeft in begin sel de voorkeur aan vrijwillige verzekering Doven staatspensioen, maar is er van over tuigd, dat practisoh het Staatspensioen het eenigc afdoende middel is ter voorziening in den nood van den ouden dag en dat daarom de wet-Aalberse onvermijdelijk zal uitloopen op Staatspensionneering. Waarom hij geen bezwaar heeft met de ontwerpen mee te gaan. De heer LOHMAN (C.-H.) stelde de vraag, of de premie voor de Vrijwillige Verzeke ring niet wat kan worden verlaagd, en liet tevens een wat meer optimistische toon hooren ten aanzien van het succes der vrij willige verzekering. Zijn partijgenoot, de heer SNOECK HEN- KEMANS, had liever gezien, dat de arbeider een deel der premie had betaald, maar aan het wezen der zaak verandert dit niets. In dien de vrijwillige verzekering niet slaagt, is er nog wel een andere weg, dan die van he«t Staatspensioen, n.l. dien van den ge dwongen verzekering. Bij de verdediging van zijn ontwerpen verklaarde MINISTER AALBEE3E, dat hij de ouderdomsverzekering los van de politiek wilde maken, om nu eindelijk eens de oude lieden te helpen. Kon hij zich waardeerend. uitlaten over de wijze, waarop de heeren Lcly en Marchant zijn ontwerpen hadden be jegend, niet a.ldns stond hij tegenover den Deer Duys, die hem had verweten, het huis door minister Talma gebouwd, te sloopen. Hij, de minister, had alleen met de tijdsver andering rekening gehouden en twijfelde er niet aan of wijlen minister Talma zou het in deze met hem eens geweest zijn. Spr. had slechts Talma's wetten verder nitgelbouwd. Hierop volgde verdaging der. beraadslagin gen tot den volgenden dag 1 uur. Ned. IC-K. Coïïpeursbcnd, De vorige week bad een gecombineerde bestuursvergadering plaats van de bestaande coupersbonden, waar ook bet bestuur van de E.-K. Coupcrsbond tegenwoordig was. Be sloten werd om samen te werken ter verkrij ging van ecu collectief arbeidscontract. Het is dus van het allergrootste belang, dat de R.-K. Coupurs zicli allen bij den R.-K. Bond aansluiten.^ Het adres van den secretaris is, den beer J. A. N. van Poppal, Floris Heer- malestraat 30bis, Utrecht. Verder vernemen wij nog, dat binnenkort een maandblad zal worden uitgegeven door den E.-K. Coupeursbond. c^r de Commissie voor vacante betrekkingen is het correspon dentieadres, den heer H. J. Boereboom, van Leeuwenhoekstraat 7, Utrecht. &ija rouw vermoord. Zondagavond heeft zekere V. te Breda een gepasporteerd Indisch militair, zijn vrouw met een scheermes zoodanig in den hals ge sneden, dat zij is doodgebloed. De man wilde zich verdrinken, doch hij bedacht zich, kwam weer aan wal en is toen gearresteerd. V. was eerst kortgeleden met deze vrouw gehuwd. Oneenigheid over de opvoeding der kinderen ait zijn eerste huwelijk schijnt Jiem tot deze daad te hebben gebracht. Ernstig motor-ongeluk. Een heer en dame met twee kinderen, die Dinsdag per motorfiets van Lossen (Oj naar, Amsterdam, hun woonplaats, wilden 'reizen, hadden nabij „'t Bannmk" te Bathmen, bpt ongeluk, iiy volle vaart tegen een der langs den weg staand,e hoornen te rijden. De heer tuimelde over het stuur tegen d.en boom en bleef bewusteloos liggen. De dame en haai' kinderen werd,en uit den zij wagen van de fiets geslingerd, en kwamen op den berm van den weg terecht. Een wielrijder, die het ongeluk zag, riep onmiddellijk'de hulp in van dr. Kievit te Bathmen, die bij den heer een lichte hersenschudding constateerde, alsmede eenige verwondingen aan been tA hand,. De dame had baar- schouder ernstig gekneusd; de kin;d,eren kregen geen letsel. Per ziekén» kjlto werden de reizigers naar Deventer ver-t voerd, waar d,e heer in het E,. K. Ziekenhuis !b opgenomen, terwijl de dame en haar kin deren in een hotel zijn ondergebracht. Hoe sonig praatjes in de wereld komen. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur kwam ze kere H. de politie te Uden N. B., mededeelen, dat circa een uur geleden een persoon, onder verzet en hulpgeroep, drie kinderen, die daar langs den weg, Veghelschen dijk, liepen, in zijn automobiel opnam en daarmede in de richting Veghel wegreed. Aanvankelijk dacht de politie te doen t* hebben met een krankzinnige, maar daar H. bij zijn bewering bleef, nam de politie direct alle noodige maatregelen tot nasporing. Daarna stelde de politie ter plaatse een streng onderzoek in en ze kwam tot de ontdek king, dat van „ontvoering van kinderend geen sprake was. De steeds bereidvaardige heer St. die daar met een auto passeerde, nam de kin deren, die naar Veghel moesten, in zijn voer tuig mee, doch toen hij hen bij het instappen hielp, nam hij een verkeerden jongen beet, die daarvan zoo schrikte, dat hij, thuis gekomen, het bekende verhaal van de ontvoering ophing. Brand op zee. Te Rotterdam is Zondag aangekomen het Amerikaansche s.s. „Pequot'' met aanboord den kapitein, den hofmeester en vier matrozen van de Amerikaanschen motorschoener „George Ed- mond". Dit schip was op 17 Aug. op den At- lantischen Oceaan, 300 mijlen van de Ameri kaansche kust in brand geraakt wegens een lek in de gasolieleiding. Het schip is uitgebrand. De bemanning begaf zich in een sloep en dreef v dagen op zee rond, voor ze opgepikt werd. Een bombardement met eierbriquetten. Nog steeds is men niet achter de verblijf plaats gekomen van de(n) geüeijnzlnnige, die zooveel dagen en avonden de Nieuwe Kerk straat te Amsterdam in rep en roer heeft ge bracht met Zijn krikker-bombardement. Een niet zoo'n ernstig, maar toch zeker even raad selachtig geval heeft zich nu weer voorgedaan en wel op den Haarlemmerweg. In den laten avond van j.l. Vrijdag werden door de bewo- ders der bovenhuizen van de perceel en 201, 201a en 203 met schrik gewekt door het geria- kinkel van vallende glasscherven, 't Bleek, dat bij verscheidene gezinnen ruiten ingegooid wa ren met eierbriquetten of zoogenaamde nootjes kolen. Het politie-onderzoek in deze vreemde ge schiedenis heeft nog geen resultaat opgeleverd. Het „bombardement'' heeft zfch gelukkig niet herhaald. Een vechtpartij tusschen een kastelein en zijn personeel. Zondagavond kwam het in een caié op den Amsteldijk in de hoofdstad tot een vechtpartij, tusschen den kastelein en zijn personeel. Een der kellners moest het daarbij ontgelden. Hij werd door zijn baas en enkele collega's op sla gen en schoppen getracteerd en daarna met een mes bewerkt, waarbij de vrouw van den kaste lein bij vergissing ook nog een snede over het gezicht kreeg. Een van buitendienst terugkeerende patrouil le van de militaire politie, uit Amsterdam, kon nog juist ingrijpen, waardoor erger voorkomen werd. De vechtenden werden gescheiden en pro ces-verbaal opgemaakt. Gedurende het onder zoek vloog de kastelein den ketlner weer te lijf, doch werd onmiddellijk onschadelijk gemaakt. Een geldkwestie en dronkenschap waren de vermoedelijke ooizaken tot deze vechtpartij. De mishandelde kellner is onder bescherming van de politiesoldaten naar Amsterdam ge bracht. Het onderzoek werd door de medewerking van het publiek den politiesoldaten zeer vergemak kelijkt. In het gehucht Caumer, nabij Heerlen, is door onbekende oorzaak in den afgeloopen nacht een blok van vier huizen, bewoond door zes ge zinnen in de asch gelegd. Niets was verzekerd. De brand vond zoo schielijk plaats, dat de men- schen in nachtgewaad moesten vluchten. Het 9-jarig meisje j. S., wonende Willem- siraat te Rotterdam, is -in de Hugo de Groot straat. aldaar door een tram overreden en ge dood. De borstkas werd ingedrukt Het vijfjarig zoontje van den landbou wer Zeinstra, te Wouddijk, bij Dokkum, is van een wagen met gras getuimeld en er onder geraakt. Het kind was onmiddellijk dood. Te .Westervoort kreeg het vierjarig doch tertje van G. B. terwijl het achter de woning speelde een trap van een paard tegen de borst met het treurige gevolg dat het miesje des nachts overleed. Te Adlum (Fr.) is het 2-jarig zoontje van den heer J. de B., bij de ouderlijke woning verdronken. Terwijl de beide dochters van den landbou wer K., te Overschild (Gr.) behulpzaam waren bij het inhalen van den oogst, had de eene het ongeluk haai' zuster met de hooivork aan het hoofd te verwonden. Het meisje is den volgen den dag aan de gevolgen bezweken. Terwijl Zaterdagmorgen de auto van den heer Mutsaers v. Waesberghe uit Tilburg, voor de villa Blanca aan den üoirlschen weg stond traden twee als heer gekleede personen het tuin- gingen ni de auto zitten en reden er mee wd£ in de richting van de Belgische grens. De marechaussees togen onmiddellijk op onderzoek uit. Sedert Zonddg 31 Augustus j.L wordt te Deventer vermist de 20-jarige zoon vaat V„ uit de St. Jurrienstr&at aldaar, die dien dag per rijwiel van Deventer naar den Hars» kamp is gereden, doch daar niet is aange komen. In den nacht van Aondag op Maandag brak brand uit in een hooiberg met aangren zende schuur, staande aan den Goudséhen Straatweg bij Reeuwijk' (E.H.) Onmiddellijk werd gedacht aan kwaadwilligheid. De po litie stelde een onderzoek: in met het resul taat dat ze zekeren W- L., te Bodegraven, die dps nachts pp d.en straatfweg was gezien, arresteerde. Na een Langdurig verhoor beeft ,Wi. L. bekend d.en brand te hebben gesticht!. Men meent dat wraak do drijfveer, is. GVEKVEEN. Onze ijverige politie is er in geslaagd een dief te arresteeren, die zich vele en belangrijke zaken had toegeëigend, meest door insluiping. O.a. waren op het politiebu reau aanwezig: 30 zilveren theelepeltjes, eenige zilveren lepelvaasjes, zilveren vorken een zilveren eetlepel, een mooi bewerkte ta baksdoos, een zilveren snuifdoosje, een zilve ren melkkannetje enz. enz. Er wordt nog het een en ander vermist. De gestolen voorwer pen zijn van ongeveer zeven eigenaren "af komstig. I „s .u- i OVEttvKEN Gisteren had op Ide grens scheiding tusschen Haarlem en Overveen een aanrijding plaats tusschen de tram over. den Zojlweg en een aut;o. Do velg en liet spat bord werden verbogen en één band half door gesneden. Er hadden geen persoonlijke on gelukken plaats. OVERVEEN. Aangehouden is ©en tuinman P., die zich had geduldig gemaakt aan dief stal van f 60 ten nadeel© van zijn lieer. BLOEMENIDAAL De Nederl. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling Bloemendaal, hield Dinsdagavond een ledenver gadering in „Rusthoek", Te 8 uur opende dé voorzitter, Dr. Posthu mus Meyes de goed bezochte vergadering met een rede: „Hoe dj'- planten ontstaan zijn en hoe het komt, dat zij van elkaar gingen ver schillen." Spr. stelt, dat de planten er geweest zijn voor de- dieren, daar de planten noodig zijn voor het dierenleven, en alle dieren zich mid dellijk of onmiddellijk met planten voeden. Voorbijgaande wat spr. aangaf als de mee ning van sommige „ernstige" geleerden over spontane generatie (wat voor katholieken na tuurlijk onaannemelijk is), vermelden wij ver der, dat spr. de eerste planten meende te moeten zoeken in het water, m.a.w. „de zee was de wieg van hot leven." Uit de kleine gelei-klompjes zijn alle andere planten tot de hoogste hoornen toe, otstaan. Spr. weidt verder uit over den bouw der planten, om daaruit te besluiten dat gunstige en ongunstige omstandigheden, zonlicht, ruimte, de „struggle for life", of strijd om het leven, allerlei ver schillen hij de planten hebben teweeggebracht. De ondervoorz. bedankt spr. voor zijn onder houdende causerie. Na goedkeuring der notulen, moest volgen het verslag der Algem. Vergadering, maar deze zal 30 Sept. pas gehouden woden. Dit jaar zal geen bindcursus gehouden wor den, daar geen geschikte leider te vinden was. Het winterprogram luidt aldus: Meerdere sprekers zijn beschikbaar gevonden, n.l. de hee ren Muyen, Enden, prof. Stomps te Amsterdam, Molenaar, Dr. Posthumus Meijes en Jager. Ook anderen kunnen zich opgeven. Eenigebloemen en vruchten waren ingezon den voor de puntenlijst. Interessant is het te zien, wat zorg, kennis en teelt vermogen voort te brengen. Van het recht om schriftelijk inlichtingen te vragen, was door velen gebruik gemaakt. Van 1014 Sept. wordt te Utrecht een groo te keuring gehouden, welke door den voorz. zeer wordt aanbevolen. Na de rondvraag volgde om half elf sluiting der vergadering. DE KWESTIE VAN GROENENDAEL. Men seint ons: Na eeno bespreking der zaak v. van Gffoenen- dael, heeft de Katih. Kamerclub besloten, van Groenendael op grond dat een oproeping ter vergadering van 9 September hem wellicht niet heeft bereikt, nog ten. hoogste veertien dagen tijd te laten, om zich, zoo mogelijk, te komen rechtvaardigen. SiOciëtedt „St. Bavo", 8 u. Retraiifcefonds half .9 uur. BK. Bureau voor Rechts - kundig Ad;vies. Grpote Kerk'. 2 tot 3 uur, Orgelbe speling; Ktoor Iden heer. Louis Robert. Martha-Vereeniging 8—9 uur Aan melding van nieuwe leiden. Centraal-Theater, Kleine Houtstraat Bioscoopvoorstellingen. Bisschoppelijk Museum. Eiken dag ge opend, behalve des Zaterdags en op, Zon en feestdagen, tegen betaling van 25 cent. Provinciale Staten. In de gistermiddag gehouden zitting van het Oentraal Stembureau werd verkozen verklaard' tot lid van de Pro<v. Staten van Noord-Hol land, in de plaats van mr. H. Hendels, die gekozen is tot .lid der Eerste Kamer, de heer |N. v. Hdnte, te Amsterdam. Toen hjj wilde uitwijken voor een jo aar gpe lende kinderen, kwam hij te vallen, met het gevolg dat geen enkel van dc kostelijke eitjes heel bleef, 't Was een druipende mas sa lEeai leelijk sckadepostjo voor den eige naar en ook zonde van de heerlijke eitjes, Aanmelding verlofgangers. Maandag en gisteren moesten alle ver lofgangers van de militie en de landweer, die met groot of onbepaald klein verlof wa ren zich aa,n hot stadhuis alhier aanmel den, onder overlegging van hun zakboekje en andere op, den dienst betrekking hebben de papieren. In ruil voor hun zakboekje ontvingen zij een voorloopigo lastgeving, gebeekend door den commandant van het landweerdistrict Haarlem, waarin o.m. staat, bij welke korps- commandant zij. zich moeten aanmelden, als zij voer „Opkomst met spoed" on;der de wa penen worden geroepen. Allee ging kalm en geregeld in zijn werk. overleg' tusschen GEMEENTEBE STUUR EN WONINGBOUWVEREENI- GINGEN. Tegen Maandagavond zua deputaties van. hier ter stede bestaande woninjrbouwvereeni- gingen ten stadhuize genoodigd tot het houden van een conferentie met B. en W. Op deze con ferentie aal het -woningvraagstuk word-en be sproken en maatregelen overwogen, teneinde tot een spoedige oplossing van. den woningnood te geraken. Het Schouwtoneel. Do Directie van „Het Schouwtoneel", de heeren Adr. van ijler, Horst en Jan Musch, verzoekt ons de aandacht er wel op te wil len vestigen, dat de derde premiere, die zij in dein Stadsschouwburg te Haarlem geven zal, niet op Vrijdag 12, maar bij uitzonde ring, op, Zaterdag 13 September, zal geschie den. „Het Schouwtooneel" geeft op 12 Septem ber in den Stadsschouwburg te Amsterdam ;,De Paradijsvloek", de overige voorstellin gen aldaar zullen op Donderdag plaats heb ben. De derjie première jn dertien dagen, zal zijn „De val van den Tyran" een blij- eindehde Deensche familie-geschiedenk, door Sven Rindom, De vertaling is van A. B. Meuleman. De heer Adr. van der- Harst voert de regie. Personalia. Op de te Den Haag geho-udon algemeen© vergadering van de Neder landsche Mantes- sori-vereeniging "is mevrouw q. Landdie Vries gekozen als lid van 't hoofdbestuur, Tot voorzitter der Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in Noord-Hol land is 'gekozen de burgemeester van Haar lem, de heer .C. Maarschalk. De heer Chr. Meijer, alhier wordt aan gewezen als gesalarieerd bestuurslid van den Prot. Chr. Bond voor Spoor- en Tramwegper soneel. Programma voor de orgelbespeling in de Groote of St, Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 11 Sep tember des namiddags van 23 uur, door den heer Louis Robert. 1. Kleines Haruronisches, Labyrinth, J. S. Bach, Introïtus, Centrum, Exitus; 2. Fuga C gr. terts, D. Burtehude (1635—1707); 3. No. 2, 3 en 4 uit Oud.Hollandsche wijzen naar J. L. M. van Biemsdijk's bewerking, voer orgel ge zet. dorr S. de Lange; 4. Halle lujah, G. E. Handel; 5. Rapsodie Pastorale Th. Salomé; 6. Choral II, Cés. Eranck. Van hot deftige heerenhuis aan den Klei nen Houtweg 14, vaaop voortaan in gulden letteren zijn nieuwe bestemming: R.-K. Huis houdschool, te lezen staat, gloriede heden de Nederlandselie driekleur in den zomerscheu zonneschijn, als een ovcr*vinniugstrofee in stralenkrans. Een overwinning m deze opening der R.-K. Huishoudschool zeker voor den WelUerw. heer Kapelaan Caarls en zijn staf van me dewerkers, een overwinning voor gestaag werken, hoopvol bouwen op Gcd en onver woestbaar optimisme in het overwinnen van duizend en één moeilijkheden. Den 26sten Februari van dit jaar werd voor het eerst het idee geopperd om een R.-K. Huishoudschool te stichten. Veertien dagen werd het als onuitvoerbaar zoo goed als terzijde gelegd, daarna werd het weer opgenomen en nu, September, is zij er, be gint de nieuwe cursus. En men meene nu niet, dat de opzet van deze nieuwe Eoomsehe inrichting' het ken merk van overhaasting draaft. Wie dat meent, kent kapelaan Caarls n*-t, die het de vies huldigt: Goed of heelemaal niet. Wel blonds en glom er vanmorgen alles nog van nieuwte en snoven de talrijke genoo dig-den den geur van verf en nieuw be hang, maar ailes getuigde er ook tevens van degelijkheid, goed doorzicht en deskundige leiding eu afwerking. Daarvoor is, vooral in de laatste dagen, dan ook hard moeten gewerkt worden door een staf van werklieden, ververs, 'behangers timmerlieden, stucadoors en metselaars. Tot 's avond-s laat kon men in dat groote leege huis aan den Kleinen Houtweg- licht zien branden, maar eiken dag zag men dan ook „de herrie", zooals kapelaan Caarls 'het vanmorgen lichtelijk noemde, verminderen en een gepaste omgeving worden om de hoo gs gasten van heden te ontvangen. Met voldoening mag kapelaan Caarls en alle anderen op hun werk terugzien. Maar ook is hen vandaag wel heel veel voldoening geschonken! Onze Doorluchtige Haarlemsche kerkvorst Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, in hoogsteigen persoon, opende de nieuwe school, verrichtte de indrukwekkende plechtigheid der inzege ning, en stelde daarna het doel en het werk der R.-K. Haarlemsche Huishoudschool on der de bijzondere bescherming van het H. Hart, door de plechtigheid der Intronisatie. En mede was tegenwoordig bij de openings plechtigheid de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, met de wethouders, de heeren Mr. Bruch eu Mr. Slingeniberg (de heeren Mr. Heerkens Thijssen en Mr. Bomaris waren door dringende ambtsbezigheden ver hinderd) en de heer Mr. Th. A. Westra, plaatsvervangend gemeente-secretaris. Wij verzekeren den burgemeester van Haarlem, dat Katholiek Haarlem hem voor dit groote blijk van sympathie hartelijk dank weet! Au Y-Oor do opi iohter» der school was deze hooge belangstelling een groote, maar alles zins verdiende onderscheiding. Behalve deze hooge gasten waren neg aan wezig de he&ren v. Liemt en Klein, leden van den gemeenteraad; de Z. E. pastoors en vele geestelijken der stad, met den Hoog- Eerw. Heer Deken Stoffels, de directeuren der patronaten, vele bestuursleden van pa tronaten en het voltallige bestuur dor nieu we huishoudschool, de directrice der inrich ting met haar onderwjjzeressenstaf, vele ge nood, igden en de heeren J. P. A. Nelissen, F. Duijn en J. v. Dijk, aannemers en uitvoer ders der werkzaamheden, zoodat een groot aantal geestelijken, dames en heeren aanwe zig was Even voor elven arriveerden de burge meester en de wethouders van Haarlem, die aan den ingang werden ontvangen door den Weleerw. Heer Kapelaan Caarls. Om elf uur precies arriveerde per rijtuig Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bissahojp van Haarlem, vergezeld van zijn secretaris, den Z. Eerw. boer J. M. v. d. Tuijn. Onmiddellijk begaf Mgr. zich in de tot één zaai versmolten^ sober maar smaakvolle ver sierde twee leslokalen links van den ingang-, waar de plechtigheid dier inzegening zou plaats hebben, en waar een retable was opge zet waarop de kruisbeelden, die moesten ge wijd worden, met de verschillende benoodigd- heden bij de plechtigheid. Het koor van het meisjespatronaat van de parochie „Sint Bavo" zong Mgr., onder lei ding van den WeJEerw. heer kapelaan v. d. Kroft, een welkomstlied toe. Dadelijk daarop vingen de zinvolle kerke lijke plechtigheden aan met den lofzang „Ve- ni Creator", aangeheven d-oior Z. D. H. den Bisschop. Nadat do gebeden waren verricht werd het gebouw van binnen en van buiten met wij water besprenkeld. Wat een heerlijk gezicht was het-die blan ke, met goud eu rood-bestikte priesterlijke gewaden daar in den tuin, te midden van heerlijk natuurgroen en gouden zonneschijn! Dan werden de kruisbeelden gewijd, die in (f verschillende lokalen zullen opgehangen worden. Hiermede was de plechtigheid nog niet afgeloopen, want in de vestibule wachtte de Koning der Eeuwen om op Zijn troon te worden verheven: de intronisatie van het H. Hart. Wat 'n stemmingsvolle, heerlijke plech tigheid die tenti'oonverheffing van Jezus' God delijk Hart. Hoe treffend klonk de biddende stem van onzen bisschop door de lokalen van dit nieuwe huis, gesticht tot zijn meerdere eer en glorie. Als diaken en sub-diaken bij die plechtighe den fungeerden de weleerw. heeren kapelaan Liihn en Boiri, als cantores de weleerw. heeren kapelaans van der Kroft en Boks. Na deze godsdienstige opening der school had de, wat wij zouden willen noemen, burger lijke plechtigheid1 plaats. Z. D. H. Mgr. de Bisschop nam plaats op den voor hem bestemden zetel. Aan zijn rech terzijde nam plaats de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, en aan zijn linker zijde de Hoogeerw. heer Deken. Daarnaast de 5T£CD5 Gf?OOr£K£(/Z/:. —I w—*» ARTIKELEN GELIJKTIJDIG ETALEEREN. IN VINDT U BIJ ONS EENE PRACHTIGE UIT- GEBREIDE SORTEERSNG IH DE PRIJZEN VANAF heeren Bruch, eu Slingenberg eu Westra. Nadat ook de andere genoodigden hadden plaats genomen kwam Kapelaan Caarls aan het woord. Het was voor dezen spr. 'n groote vreugde namens de patronaten -besturen Z. D. H. innigen dank te zeggen voor Diens groote wel willendheid de inzegening- van deze R.K. Huis houdschool te willen verrichten. In de lange ja ren van Uw Bisschopsambt heeft u reeds me nige nieuwe inrichting zien verrijzen en menig nieuw huis ingezegend en ingewijd en daar bij opwekkende woorden gesproken, die nieu wen moed gaven voor de toekomst van hun werk. Onder al deze Roomsche inrichtingen neemt deze nieuwe R.K. Huishoudschool slechts een bescheiden plaats in. Het is een werk van de pa tronaten, aan u zoo dierbaar. Zoo menigmaal hebt u te kennen gegeven dat de patronaten uwe belangstelling hebben en dat u hun werk met belangstelling volgt. Wij zijn gereed hier een inrichting te begin nen, waar degelijke christelijke huismoeders zullen gevormd worden en wij zijn blijde dat u dit streven zoozeer op prijs stelt dat u zelf deze inrichting wel hebt willen inzegenen. Zon der God vermogen wij niets, maar sterk door het gebed en gesterkt door uwe bisschoppelijke hand, gaan wij, onder Gods zegen, gelukkig de toekomst tegemoet. ,Wij hopen dat deze school zal worden een zegen voor onze omgeving en een Leer school van pUchtsbetrachjting voor christe lijke moeders De patronaten en hun werk hebben immer veel belangstelling; van u, Mgr. mogen on dervinden. Spr. h.oopj dat Mgr. nog vole ja- rén voor zijn bisdom zal worden gespaard en dat Mgr. 110-g veel en goed werk moge zien tot stand komen. Dat het patronaats- werk zijn belangstelling zal houden, is spr. gebleken uit Mgr.'s tegenwooriJigheid, al hier. Dan dankte spr. ook in hartelijke wocr end den eersten magistraat der stad vooj diens groote belangstelling en wees op hot groote en goede maatschappelijke werk dat door deze R, K. school en door de patro naten wordt verricht. Hij wees er op van hoeveel belang goede christelijke moeders voor onze maatschappij zijn en wees ook opliet goede work dat de jongenspatronatert do-en. Hij bleef ide school in de belangstel ling van den burgemeester aanbevelen en hoopte dat de school zou zijn tot heil van Haarlem. Verder dankte spr. vooral den HoogEerw. beer Deken in 't bijzonder voor de „persoon lijke" sympathie door spr. van hem londervon- den. Voorts de wethouders, vooral Mr. Bruch, van wiens waardeering' spr. reeds ondervin ding had opgedaan en waarcip hij blijvend hoopte; dan de pastoors der stad, de bestuur ders der verschillende patronaten, pater Bou- ters "uit Leiden en de directrioe der huis houdschool te Leiden, die met raad en daad hadden bijgestaan; de nieuwe directrice der schoolen de onderwijzeressen; den heer W. van Liemt voor zijn gewaardeerde adviezen, den heer en mevrouw Schouten, door om standigheden nog „de heer van dit huis" en ten slotte de aannemers, de heeren J. J. A. Nelissen, Duyn en van Dijk. Z. D. H. de Bisschop spreekt. Hierna sprak Z. D. H. de Bisschop en richtte zich tot den weleerw. heer kapelaan Caarls om hem, en in hem, zijn helpers en de verschillende patronaatsbesturen te bedanken voor het werk dat was tot stand gebracht, en dat. naar Mgr's meening van groot belang is voor de toekomst. (Wordt vervolgd.) Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bii: Feek en doppen'" burg, Gr. Houtstraat 3840. parapluie; van Ommeren. M. v. Heemskerkstr. 67 rood dames- tasdbje; Ca. Beete. Harmenjansstr. 58, man teltje: Ca. Luster. Schoterweg 49rood, et? met schrii f beh oef ten. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 9 Sept. P. N. M. Stuüt en M. D. Wiegman. 10 Sept. A. Roemer en O. Negriin. M. J. v. Kipöhagea en A. Las- eehudt. C. Tb. Hartman en E. A. M. Kok. G. J. Drieesen en A. de Vries. C. «Zonne veld en A. H, Kuiper. J. P.usa en B. M. Kemper. Getrouwd: 10 Sopt. J. G. M.oeuwenoord G. Brohm. W. v. 't W aider veen en jO. it- de .Wildt. J. J. Wijtvliet en M. W. Fcijen» A. v. d. Pad en E. Jun-ge. O. v. Olden- mark en F. Romiin- J. B. OQii en Oh- Steffers. D. v. Oestende en L. E- Linsen. Geboren: 9 Sopt. 2 z. M. v. Roesmn-Mor©- hand. 10 z. van M. C. Rutte-v. Lieshout Overleden: 8 Sopt. G. M. E. Timmor-WoJf' fenbuttel. 69 i. N. Groenmarkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2