Gemengd Nieuws Handel en Nijverheid INGEZONDEN Rechtszaken Landbouw en Visscherij GEMENGDE BUiTENLANDSCHE BERICHTEN UiTLOTiNGEN Trekking 1 Augustus 1919. Premie trekking. Serie No. Seri© No. Serie No. Serie No. 504 37 1000 687 22 15000 1505 5 50 2465 41 50 2-544 28 50 3413 47 500 4735 26 2000 4935 22 50 7259 11 50 7448 34 50 7770 24 50 7886 2 50 7965 37 50 8760 2 50 7880 2 50 7965 37 50 8760 2 50 644 782 1392 1425 1501 1650 2102 2784 3818 5304 5355 5991 6231 6262 6614 7679 8139 8538 8560 8707 9032 9146 9501 9575 10624 10624 10755 10991 11148 11171 11324 No. 1—50 Lire 39. Betaalbaar 9 Augustus 1019, Voor den inhoud dezer rubriek stolt de Redactie zich niet aansprakelijk. KëHTE b£RKCnTÉ.N» "daardoor niet laten verleiden tot onbezonnen heden. Helaas is de staking nu overgeslagen op het gymnasium in een andere Pommersche stad, Stolp. De kans bestaat, dat liet een relletje wordt en dan zal min. Haenisek wel gedwon gen zijn andere brieven te schrijven dan zul ke tegemoetkomende. En dan zuilen de mo narchisten van rijperen leeftijd van deze op zich zelf onschuldige incidenten een dank baar gebruik maken voor hun agitatie. Dat men daarmee niet jong genoeg kan beginnen, bewijst de ingenieur, die in een provinciaal blaadje de geboefte van ,een kind op de volgende wijze adverteert: „Van de geboorie van een fermen Duitse hen jongen, van een toekomstigen .wreker der Duitsche eer, ge ven verheugd kennis"enz. Da All-Duitsehers hebben dus nu in een kleinen schreeuwer een toekomst-ideaal. Gedeeltelijke bezetting van het Ruhrbekken? Uit bizonder goed ingelichte bron ver neemt bet „Hbl." uit Keulen, dat de Entente het stellige voornemen heeft binnenkort een deel van het Ruhrbekken te bezetten. De plannen dienaangaande liggen gereed; zij zul len worden uitgevoerd, indien de te verwach ten moeilijkheden bij de uitvoering van het vredesverdrag door Duitscihland ziek ster ker zouden doen gelden. De drijfveer tot het geheele plan is Frankrijk, dat op deze wijze zijn kolennood uit den weg wil ruimen, nu men in Versailles tot de overtuiging is geko men, dat zonder maatregelen van dwang een verhooging der Duitsehe kolenpr-oductie te genover de volstrekt passieve houding der mijnwerkers niet mogelijk kan zijn. UIT ENGELAND. Een standbeeld onthuld op een afstand van 3009 mijlen. Zaterdag is te Montreal in Canada een standbeeld onthuld voor den staatsman Sir Georges Cartier, den bewerker van een Ver- eenigd Canada. De onthulling geschiedde door Koning George van Engeland, die daarvoor op Balmoral Castle, in Schotland, op een eleetrisehen knop drukte, waardoor over een afstand van 3000 Engalsche mijlen een elecirisehe stroom naar Montreal gezon den werd. De stroom ging over Aberdeen, Londen, de Westkust van Ierland, over den Atlanit&schen O.vaan naar Newfoundland, van daar naar Halifax en ten slotte naar Montreal. Op dezelfde wijze beeft Koning Edward iu 1910 een nieuw ziekenhuis te Montreal ge opend, Dc Britsche vloot. De admiraliteit heeft order gegeven, dat de slagschepen der vloot in de Engelsche wa teren en de vierde en vijfde destroyer-flobti- jes met ingang van 1 October op reserve-ba sis zullen werden gebracht. De twintigste ilottiije zal eveneens op reserve-basis ge- bracht worden na beëindiging van den dienst in de Oostzee. Een opnieuw samengestelde destroyer-flottilje en het tweede ciskader lichte kruisers zullen zich met volledige be manning bij de Atlantische vloot voegen. De onderzeeërs-fiottilje van de Atlantische vloot zullen tot drie worden teruggebracht. De „Verniam" gezonken. De moderne Engelsche torpedojager „Ve- rulam" is in de Russische wateren gezonken. Zestien officieren en manschappen verloren daarbij het leven. UIT DE VEREENIGDE STATEN. Meeningen over het Vredes verdrag. De „New-York Times"' zegt, dat de aanwij zingen toenemen, dat, tenzij de publieke opinie zich. krachtig in tegenovergestelde richting dioet gelden, reserves van. een of anderen aard zullen worden toegevoegd aan het deel v-an het vredesverdrag, dat over den volkerenbond han delt. De sterke voorstanders van Wilson blij ven volhouden, dat deze reserves alleen de in terpretatie betreffen, doch over het algemeen zijn de senatoren geneigd tot de opvatting, dat de interpretatie zal wonden opgenomen in het besluit tot ratificatie. Dit beteekent, dat het .vreesverdrag opnieuw moet worden voorge legd aan de onderteekenende mogendheden ter aanvaarding- van d-e Amerikaansche wijzigingen. Verschillende groote bladen schrijven in ge lijken geest. Wilson maakt op zijn rondreis 3tevige propa ganda voor het verdrag. Te Skrax Falls het woord voerende, drong bij erop aan, dat Amerika den we» zou wijzen •nu het lot der m-ens-chsheid op het apel staat. 'Hij zeide, dat hii uit Europa een verdrag had meegebracht, waarfoii Duitschland ontwapend is en waarbij alle andere landen der wereld zijn overeengekomen nimmer ten oorlog te gaan. De laatste paar weken had het pro Ger manisme weer het hoofd opgestoken in Ame rika. Het Duitsclie element zag een kans, door Duitschland buiten den volkerenbond te hou den, om weer mogeliik te maken wat Duitsck- ïand gepoogd had te doen in den grooten oor log. Wilson over de duurte. Te St. Paul het woord voerend, zeide Wilson, .dat de hooge kosten van levensonderhoud iu dit land hoofdzakelijk te wijten ziin aan den toe stand waarin de wereld ten gevolge van do offers en de vernieling door den oorlog ver keert. Amerika was het eenige land, dat ge noeg vrij kapitaal zou hebben in de naaste toe komst voor het economisch herstel der wereld. Kardinaal Mereier. Kardinaal Mereier is te New-York aange komen en begroet uit naam van den waarne- menden staatssecretaris van oorlog William Philips. Stakingsonlusten, Ie Hammond in den Staat Indiania, zijn vijf stakers gedood en vijftien gewond 'bij een gevecht tusschen een duizendtal werklieden van de „Standard Steel Company" en de politie. Een staking in een wolken krabber. Tengevolge van een plotselinge staking der h okers van de ketels voor het werken dor Juten in het „Metropolitan Life Building." een wolkenkrabber in Madison Avenue te New- tl ork. waren de 10.000 menseren. in dit f*&- bouw werkzaam, genoodzaakt van de trappen er zijn er vijftig in dit gebouw gebruik te maken. Moedige mensehen, die er zakjeu moesten doen. ondernamen den tocht naar de bovenverdiepingen, doch het duurde niet lang of de trappen waren bezaaid met mensehen, in yen&öhillende stadia van uitputting. Eén man, die op de 45ste verdiepng moest ziin, had het tot de 38ste verdieping gebracht, doch toen gaf hii het op. (Het ..Metropoltan Bulling" isl 700 voetl hoog en het hoogste -gebouw in de Y. S."). Dreigende politiestaking. De politjefoond te Boston heeft vrijwel met a-lgemeene stemmen besloten in staking te gaan. indien aan den e^gch tot ontslag van den commissaris, die 19 man heeft ontslagen, om dat zü zich bij den bond hadden aangesloten, niet wordt toegegeven. Koning Albert naar Spanje. De koning en koningin der Belgen zullen in November een bezoek aan Spanje bren gen. De Spaa-acbo gezant bij het Belgische Hof, markies de Villalobar. bevindt zich op het oogenblik te Madrid om het bezoek te regelen. Het onderhuren van huizen. Eenige maanden geleden sloot een huiseige naar te Antwerpen een contract af met ©en dame. welke de woning voor 1500 franc» peg jaar van hem huurde. Toen hij twee dagen la ter langu het huis kwam. zag hii dat het nog leeg was en het huurfcordiie niet was verwij derd. Hii won inlichtingen in en kwam tot d-e ontdekking dat de dame, dia het huis voor 1500 francs, liad gehuurd, op haar beurt de woning tegen 2400 francs per iaar te huur aan bood Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat er speciale bureaux bestaan, die zich met deze transactie belasten. De tooneelspelersstakiug geëindigd. De tooneelspelersstaking. die den 7en Augus tus begon en het gevolg had, dat biina twee honderd schouwburgen te New-York en andere steden gesloten werden, is Zaterdag geëin digd door een overeenkomst, die. naar gemeld wordt, een volledige overwinning is voor de too neels pel er s vereeni gi n g. ITALIAANSCHE, ROODE KRUIS LOTEN VAN 1885. Amortisatietrekkinisr. Aan mejuffrouw F. A. M. Pee ter», presi dente der Haarlemsche afdeeiing van den R.-K. Yrouwenbond en den WelEerwaarden Heer J. L. Speet. kap. te Bloemendaal. Met veel belangstelling nam ondergeteer kende kennis van de plannen die door u wor den gekoesterd. Vooreerst doet het mii als lid van het Hoofdbestuur van den Ned. Bond ran R.-K. Ziekenverpleegsters aangenaam aan, dat er eindelijk meer daadwerkelijke sympathie blijkt op te bloeien voor onze R.-K. verpleeg sters en ten tweede wordt door het gemeen schappelijk optreden der afd. Bloemendaal van den Ned. Bond .van R.-K. Ziekenverpleegsters in persoon barer geestelijken adviseur eu de presidente der Haarlemsche afdeeiing van den Ned. R.-K. Vrouwenbond een grooten stap ge zet, op den door de 1.1. gehouden alg. verg. der R.-K. verpleegsters ingeslagen weg n.l. het vasthouden aan het groote principe „geen vakorganisati e." Beide feiten juich ik ten zeerste toe en als door den oproep van mej. Peeters een tehuis zal komen voor de uit wonende R.-K. verpleegsters van het provin ciaal ziekenhuis te Santpoort, zal er voorzien worden in eene dringende behoefte van de Bloemendaalsche afdeeiing. Wat ik echter ten zeerst© afkeur, is. dat door dezen oproep het publiek op een dwaalspoor wordt gebracht: men krijgt den indruk dat er niet slechts be hoefte bestaat aan een tehuis voor de Bloemendaalsche Zusters maar ook aan een rusthuis voor alle R.-K. verpleegsters. Dit nu ia beslist onwaar. Ik veronderstel dan ook, dat èn mejuffrouw Peeters èn kapelaan Speet nog niet op de hoogte zijn van het feit. dat sinds Juni 1919 het hoofdbestuur van d'en Ned. Bond van R.-K. Ziekenverpleegsters zoo gelukkig is deelgenoot te ziin in een fonds, voor welks rekening alle zusters, leden van den Bond en bii uitzondering ook niet leden van den Bond voorloopig kunnen rust nemen in be staande inrichtingen. Worden de tiideu norma. Ier en liet kapitaal grooter en vaster, dan krijgt de 'bond' een eigen hu-is een de Sonna- ville rusthuis ter eere der nagedachtenis van zuster de Sonnavili-e. lid van den Ned. Boud van R.-K. Ziekenverpleegsters, een rusthuis- dat op bizonderen finantieelen steun van de familie de Sonuaville en anderen kan rekenen. Ten einde nu de krachten, waarover wii katho lieken kunnen beschikken, niet te versnippe ren en te voorkomen, dat liefdadige kapitaal krachtige katholieken hun gelid wegschenken aan onnoodige en overtollige instellingen, wensch ik alle katholieken in Nederland attent te maken op hét bestaan van het rusthuis voot •R-K, verpleegsters er tevens bijvoegende, dat reeds verschillende zusters van dit fonds heb ben genoten. Yeel is er nog -noodig voor onze verpleegsters dia een leven van opoffering leidende voor anderen, ook recht hebben op de opoffering der anderen voor. haar. maar twee rusthuizen voor nog geen 400 zustrs. dat zov toch wel wat overdreven luxe wezen da ér, waar nog zóóveel anderen zeker dwingen om hulp en finantieelen steun. Denkt eens aan een eigen opüeidingschool in' R.-K. omgeving en op streng R.-K. grondsla gen. aan een tehuis voor oude. afgewerkte zus ters. instellingen die veel meer noodig zijn dan een tweede rusthuis voor R.-K. verpleegsters. Me dunkt het zoo moeieljjk te Verkrijgen geld, Jjan beter besteed worden en alhoewel er in den tegenwoordïgen tüd van enormiteiten gaarne gegoocheld wordt met cijfers schijnt een nul meer of minder er niet op aan te komen, 't valt echter niet mee om zelfs 10.000 bii elkaar te bedelen. Daarom wensch ik Mejuffrouw Peeters en kapelaan Speet gaar ne God» ruimst en zegen toe om de 100.000 te halen. Mevr. VAN LENT-v. d. SOHRIEGK. Peaningtn. vaa het Hoofdbestuur van den N-ed. Bond van R.-K. Ziekenverpleegster», Den Haag. 95 Theresiaatraat. O. L. Vr. Geboorte 1910. Alle Katholieke dagbladen worden beleefd verzocht dit stukje over te nemen. Mijnbeer de Redacteur. Zou u onderstaand stukje willen plaatsen ia uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijm d'ank. Eindelijk, na vier oorlogsjaren, i» er dan weer eens fink feest gevierd in Haarlem en Omstreken voor den verjaardag van H.M. de Koningin. Bijna iedereen verkeerde in volle feeststemming, uitgezonderd het personeel van de Koninklijke fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens, der Firma J. J. Beijnes. Deze Firma heeft echter n.l. Maandag laten werken. Waarom heeft de Fa. Beiines, als Koninklij ke fabriek in deze geen voorbeeld gegeven, evenals zoovele andere werkplaatsen en het personeel den middag vrijaf gegeven. Enkele van het personeel helbben echter toch niet gearbeid, maar dit ten koste van hun por- temonnaie. Moge een en ander aanleiding geven om bii een volgende gelegenheid bet personeel ook 'een» te laten profiteeren. U, mijnheer de Redacteur, nosmaails dan kend voor de verleende plaatsruimte. EEN ABONNé. De firma Beiines, aan wie wii bovenstaande ter inzage zonden, teekent hierbij aan: Het zij ons vergund Mijnbeer de Redacteur den anonvmen abonnent op te merken, dat niet alle „de Koninklijke" doch de meeste fabrieken te dezer stede op- Maandag den loten September den geheelen dag „gedraaid" heb ben. De werkgevers toch moeten ve r on derstel Hen, dat, waar gedurende de maand Augustus een verlof van 3 a 4 dagen was gegeven, men hier mede tevreden kon wezenbovendien, wat was er eigenlijk gaande op den middag van Koninginnedag, de vorstelijk voelende inzen der bad beter een open oog gehad voor d'e productiviteit, welke broodnoodig is: dan voor d© ongelukkige paardensport op den Dreef. IJ dankend. Mijnheer do Redacteur voor de inzage. A. BEIJNES. Santpoort, 8 Sopt. 1919. M. do R. Naar aanleiding van het ingezonden stukje in uw blad van 1 of 2 Sept., verzoek ik plaatsing van het volgende, bij voorbaat mijn dank. Op de a ank Lacht van ,d.e bezoekster van Brederode wil ik' niet ingaan daar de<ze zoo bezijden de waarheid is, dat ik bij het lezen hiervan niet wist waar over mij het meest te verwonderen, over het weinig© zelf respect van deze bezoekster, dan wel over de totale negeering van alle feiten. 'Boor het Rijk belast met het toezicht op de Ruïne van Brpderode ben ik verplicht deze plaats, dewelke in bet zomerseizoen door duizenden mensehen bezocht wordt, te gen het vandalisme van een ;eker soort be zoekers te beschermen (o-nder welke ik ook de inzendster van dit stukje sorteer). Daar deze juffrouw nu |de plaats van het histo rische slot Brederode uitkoos, om er een boodschap te laten deponeeren, waarvoor eed ieder fatsoenlijk mensck een zekere plaats gebruikt, (dewelke voor ieder bezoeker, die zulks te kennen geeft ten alien tijdie door mij beschikbaar gesteld, wordt, terwijl er zich op twee minuten afstand een café bevindt) en dit door mij belet werd, waar voor ik door haar en haar gezelsch|ap, har telijk uitgelachen werd, wil zij zich nu pp mij wreken door een leugenachtig relaas hiervan in uw blad te plaatsen. Dat het door genoemde inzendster gege ven verslag der zaak geheel uit die lucht ge grepen js, bewijst zich wel hierdoor-, dat haar gastheer er fcoch zek'er tegen opgekomen zou zijn, indien ik een zijner dames zou mishandelen, en cr toch zeker politiezaken van gemaakt zou hebben. U M. de R. nogmaals dankend voor de plaatsruimte. Teeken ik UE. dw. dienaar, De bewaker van Bredere*!©. Wetiiouder-heibeiKici-- De burgemeester van IIel heeft ij het col lege van B. en W„ een voorstel ingediend o.m in te trekken de verguniMutr slaande ten name van den heer T. C„ in verband me^ de om standigheid, dat deze de benoeming t0t wethou der heeft aangenomen, Dë burgemeester grondt ziin meening op art. 29 der Drankwet. Aan het verzoek van den lier C'. om de ver gunning te doen oversellriiyen op dien» zoon meende de burgemeester niet te kunnen vol doen. De heer C, zal nu dé vergaderingen van het college van B. eu W. niet bijwonen, zoolang niet beeii-st is. of hii als hotel- en vergunning houder een wethoudei'szclel kan bekleeden. GenteenteraadsWd gesehorst. De gemeenteraad te Amersfoort schorste al» lid Mr. A. van Traa. directeur van het filiaal der Gelderse he j Credietvereenigiug aldaar. welke in rekening courant staat met genoemde -gemeente Mr. van Traa,zal in beroep gaan bii Ged. Staten van Utrecht. 'Een dierenbeul Door politiedienaren en den gemeentearte is op de Hollandsche kermis te Arnhem pro ces-verbaal opgemaakt tegen een dierenbeul, die een wonderdier vertoonde, nl. een kat met drie staarten en een bochel. Hij noemde het een „Spookdier." Bij onderzoek bleken de twee staarten aan genaaid te zijn in een snee in de huid; en de bochel bestond uit 30 proppen papier, die men door een snee in de huid ouder die huid geperst had 1 Het gemartelde dier is van dit alles bevrijd en door de politie ter verdere verzorging meegenomen. Hoe langer hoe erger. Het is bekend, dat de ongelukkige®, die van wpning moeten veranderen, aü© wettige mid]d©l©n om van de onwettige niet te spre ken, beproeven, teneinde een dak boven hm hoofd te krijgen, wat in verreweg de meeste gevallen niet gelukt. Het sieutetgeld is een doodgewoon instituut geworden en herhaal delijk komt het voor, dat families, die in de verste verte niet denken aan verhuizen, door een onbekend' bezoeker beleefd, ge vraagd wordt, wanneer de woning vrijkomt. Be nieuwste vinding van een wanhopige huizenzoeker is de volgende gedrukte cir culaire, dezer dagen do-cr verschillende Am sterdammers in hun brievenbus gevonden. L.S. Ondergetee-ken.de verzoekt U beLeefd, in dien U van plan is Uwe woning te verlaten of zulks van een Uwer kennissen weet, hem dit ten spoedigste te willen melden, daar hij den lsten October' de woning, waar hij inwonend is, moet verlaten. Ook later vrij komende woningen komen in at n. nerkinjg. Indien U. eigenaar is van een huis, zou ik gaarne voor den huur van het benedenhjuis in aanmerking komen. Voorkeur beleefd gevraagd paarne bereid sieutelgeld te betalen. In afwachting van Uw omgaand antwoord, hoogachtend (volgt naam en adres.) En ook" die wanhoopskreet zal weinig ba ten. (Hbld.) Do gasten van Wieringen. Het Md. Obl. schrijft: Fel blakerde de zon de voormalige pastorie te Oosterland, toen we er Zondagmorgen passeerden. De kroonprins was al bij de hand en kuierde zoo'n beetje zijn tuintje rond toen een auto naderde, waarin zijn zoons en de burgemeester gezeten waren. Een kus, een kneepje in de wang van papa en de beide spruiten verdwenen vliegensvlug in huis, waar hun moeder ze opwachtte. In een gemengd Du iIsch-Ho 11 andsch gesprek de ex-kroonprins heeft zich onze taal al goed machtig gemaakt informeerde de burgemees ter, hoe de kroonprinses de woning vond. „Oh, ganz mooi, antwoordde Wilhelm jr. Zij had gedacht, dat het nog schlechter war." De burgemeester begon maar gauw een ge sprek over de kinderen, waarvan vooral die oud ste hem geïmponeerd had, door zijn geweldig bij-de-h and-zijn Ach so, zeide de kroonprins, was vertelde hij alsohl Op welke vraag wij het antwoord moeten schuldig blijven Daar naderde kroonprinses Cecile, gekleed in een elegant strandcostuum, met een coquet bad mutsje op het keurig gekapte haar. Prins Hubertus wilde gaan fietsrijden op den smallen weg voor het huis. wat mama maar half goed vond. Toen Z.K.H. een buiteling had gemaakt was het meteen afgeloopen. Thans was het de beurt aan PaIn een licht grijs sportcostuum, aan de hand zijn diebbare motorfiets, verscheen de prins op den openba ren weg, met groote belangstelling gevolgd door de Oosterlandsdie dorpsjeugd. ■De jongste lieveling Friedrich mocht achterop plaats nemen. Na eénige vergeefscbe pogingen om den motor aan den gang te krijgen, waarbij de prins de mep tapte „dasz ein Floh auf den weg war," ging het er eindelijk in een kalm vaartje van door. Niet echter dan nadat de prins een amateur-fotograaf op zijn verzoek om te mogen fotografeeren, geantwoord had: „Oh, fotografiren sie ruhig-" Wat er op wees. dat hij in een zeer beminnelijke stemming was. De oudste zoon volgde even later op de ge vaarlijke fiets. Op ons eerbiedig verzoek hem er op te mogen helpen kregen we een beleefd: „Nein, danke scfiön, ik komm wohl darauf" te hooren. Of de goede jongen al voor ons gewaarschuwd was? Want de kroonprins hoe liebenswurdig ook tegen zijn Wieringsche vrienden en vriendinnen, is als dood voor de krantenmenschen. Zoo was in den vroegen morgen de geheele familie aan 't toeren. We hadden gelegenheid de kroonprinses van zeer nabij te aanschouwen en het trof ons zoo bleek en vermoeid als zij was. Een groot con trast hiermede vormde haar gemaal, die er zeer levenslustig uitzag. Het kalme leventje te Wie- ringen doet hem blijkbaar goed. Hij is hier best op zijn gemak. Alleen de kou, regen en mist drijven 'hem op de vlucht. Deze op Wieringen frequente natuurverschijn selen zouden hem hebben doen verzoeken-, zijn tenten tegen den winter te Baarn te mogen op slaan. Tot één van de geliefkoosde liefhebberijen van den prins toehoort de teekensport. Heele dagen brengt hij hiermee zoek en reeds tal van vtie- ringsche dorpsschoonen zijn zoo goed en kwaad als het ging door hem op papier gebracht. Om niet te treden iu critische kunstbeschou wingen, kunnen we slechts constateeren dat de teekeningen die wij zagen, werkelijk iets geleken op het origineel: Wat voor een amateur, als de prins is, veel zegt. De eigenaars en eigenaressen zijn met deze kunstgewrochten, waar op de W. van den ver vaardiger prijkt, zeer in hun schik. Het heeft bijna overal een eereplaats in de huiskamer. Een van de merkwaardigste personen van Wieringen is de barbier Gielis. een Belgische vluchteling uit Antwerpen. Deze persoon geniet het voorrecht, den kroonprins om den anderen dag bij den neus te mogen nemen. Dat deze tegenwoordig zeer democratische opvattingen schijnt te huldigen, moge blijken uit het feit dat hij met hetzelfde scheermes geschoren wordt als de overige bevolking. Den Belg is natuurlijk wel eens gevraagd, waarom bij zich nier op aen Kiuuuprms wreekte, als deze onder 't mes zat. Waarop de man zeer snedg antwoordde: „Maar dan zou hij den anderen dag niet terugkomen!" Een en ander heeft den prins bij vele fami lies populair gemaakt. Ook uit zakelijk oogpunt zal men hem ongaarne uit Wieringen zien ver trekken. Voor haar vertrek, zal de ex-kroonprinses nog eerst een bezoek brengen aan haar schoonouders te Amerongen. Te Buren nabij Hengelo is de vorigy week een boerenbruiloft gehouden, waarop. 1300 personen geno-odigjd waren Naar ver luidt, was er voor f 1500 drank en bier. ingeslagen. Maandagmiddag passeerde te Hengelo een lange goederentrein waarmede huisraad en pagage vervoerd werd bestemd voor den ex-keizer. Te Amersfoort viel een man, dia onder den invloed van sterken drank verkeerde, van de trap van het station. Hii sleepte in ziin va) een dame mede. die zoo ongelukkig neerkwam, dat zii een hersenschudding kreeg. Door eenige marechaussees werd proces verbaal opgemaakt. De toestand van het slachtoffer is zeer ern stig. Bii de bocht aan de West poort te Dhenen, bad een ernstig ongeluk plaats. Een moto/ met twee personen, dio een dame ter rijwiel op sleeptouw had, kwam in botsing met een bejaarden wielrijder. De botsing was zoo hevig dat de bestuurder van den motor werd ge slingerd en bewusteloos met ernstige hoofd wonden werd opgenomen. De dame liep een diepe hoofdwonde op. terwiil de ander geen leteel kreeg. De wielrijder werd in het g<Tiat gewond. - In de Staatsmijn Wilhelmina is de mijn werker Prins door een vallenden steen getr-of fen. Hii was terstond dood. 1)3 man werkte pas sinds kort -jp de „Wilhelmin-". Hii was ge huwd en vader van drie kinderen. De districta-veearts heeft een geval van hondsdolheid geconstateerd Vb een hond van den heer S. te Borger. Het t!;er is doodgeer'io ten. De honden, d;ie door hem gobeten zijn zullen ook worden afgemaakt. Ken d-rietil ps.v sonen, welke het dier gewond heeft, zal in Utrecht behandeld worden. ïe Hoogkerk (Gr.) geraakte een kinder wagen met een kindje van 8 weken van J. G. in het Hoendiep. Toen de wagen weer op den weg gehaald was, bleek het wichtje reeds over. leden. Bedekt met brandwonden over het ge heele lichaam is in heit Aca-d. Ziekenhuis tv Groningen opgenomen schipper T. van Appin- gedam. die bii het gieten van benzine in een sigarenaansteker in brand is geraakt. Het fleechje vatte vlam en ontplofte. De toestand v-an S. is gevaarlijk. Voorzichtigheid met ben zine zii aanbevolen. Op ziju luitenant gescheten. Het Hoog-Militair Gerechtshof te UtrecbH deed in hooger beroep, uitspraak ia de zaak tegen J. Th. N., oud 26 jaren, geboren te Oss, landstormpliclitig-soMaat bij het 43e Ba taljon Landweer Infanterie, die in den eer sten aanleg voor den Krijgsraad te 's Herto genbosch had terechtgestaan beschuldigd dat hij den 23en Februari 1918 te Almkerk, zijn met scherpe patronen geladen Rijksgo- weer, waarmede hij gewapend, op post stond* op den reserve-tweede luitenant heeft .ge richt en afgeschoten, zijnde ü.e uitvoering! van het voorgenomen misdrijf achterwege gebleven en genoemde luitenant aLleen licht gewond ter hoogte van zijn kaak en hals. Uit de behandeling der zaak was gebleken, dat beklaagde ep d.en luitenant .boos wag geworden, omdat deze hem disciplinair had gestraft; onmiddellijk nadat beklaagde op den Luitenant had geschoten heeft hij het geweer tegen zich zelf gericht en zich ver wond. De Krijgsraad had beklaagde deswege schuldig verklaard aau poging tot moord door eenen ambtenaar, (die daarbij gebruikt maakt vaa een middel hem door zijn ambt geschonken en veroordeeld tot zes jaren ge vangenisstraf met vervallenverklaring vaA den militairerustanjd. Het Hof overwoog, dat de bewezen schul digverklaring terecht is geschieid.; d,at Wet Hof echter aan dr. H. van [der Hoeven, ge neesheer aan het geneeskundig gestichjt voor het instellen van een onderzoek haar de verstandelijke vermogens van beklaagd», welke deskupdgie als zijne meening heeft te kennen gegeven, dat beklaagde lijdt aan eene gebrekkige ontwikkeling der verstande lijke vermogens en thans ook aan eene zie kelijke storing der geestvermogens; het Hof nam die gronden voor die deskundig© meening over en was van oordeeL, dat de door beklaagde gepleegde feiten hem niet kunnen worden toegerekend, sprak hem mita dien daarvan vrij en gelastte zijne plaat sing in een krankzi nnigin ;estieht geduren de een proeftijd, den termijn van een jaar niet te boven gaande. Raadsman was mr. Schroder. Faillissementen in Nederland. Volgens medede-elinir van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co.'» Bu reaux vojr den Handel z-iin over do afgeloopen week, eindigende 5 Sopt. in Nederland uitge sproken 19 faillissementen tegen 20 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar Van 1 Januari tot en met 5 Sept. 1919 675 faillissementen tegenover 645 over hetze'f de tijdperk van het vorige iaar. Ooft prijzen. Ook op d-e veilingen der beide veiU"KSver eeni gin gen te Tiel ziin de priizen van het iruiO 'belangrijk gedaald door de beperking van d«n uitvoer. Het gevolg is, dat de pachters. enorm hooge prijzen „op het hout" besteedden- heel wat minder verdienen dan zü verwoed hadden, wanneer, zooals aanvankelijk in vooruitzicht was gesteld; de uitvoer geheel vrn zou geweest zün. Toch zün de prijzen. naar van deskundige ziide vernemen, misschien o enkele uitondering nóg voldoende om wi te maken. Than» kan men in bet binne tenminste voor een redelijken prijs frui kernen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6