L.vensmidfleienvoorzienmg. Draagt onze Shawls f 7.50 BrsndstoflendistritjBtie. BINNENLAND Bemeente Heemstede, Zijt gij ook hieronder? Speciale Etalages DE DUURTE. Bij den RAAD VAN 'ARBEiD te HAARLEM zijn thans ingeschreven 22577 verzekenngsphehtigen. Nederland en België CATERDAG 20 SEPTEMBER 1919 42«*e JAARGANG No. 1005? nRABüfóNEKENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,35; PER WEEK 18 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 2,70 BIJ VOORUITBETALING BUREAU- NASSAU LAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELlNS „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING 3' -i ons suiker 3lie ons suiker Dit nummer bestaat uit vijf bladen waar- Jnder liet Geïllustreerd Zonuagsblad tn acht] bladzijden. EERSTE ELAD- De Directeur van het Gemeentelijk Levensmid delenbureau te Haarlem brengt ter kennis dat I verkrijgbaar wordt gesteld gedurende het tijd vak van 20 tot en met 26 September 1919.* op BON D. No. 45: 1860 a 30 cent per pond op BON 23e tijdvak der Kindersuikerkaart: a 30 cent per pond dat BON D. No. 44, eveneens gedurende ditzelfde tijdvak geldig blijft. De Directeur voornoemd, F- DE_JONOIL- •I. Aangezien blijkt, dat zeer velen de stonds van boven at geleid en vond in de ar beidswet een ordelijke regeling. Het feit. dat wij buiten den oorlog bleven, alsmede onze kal me volksaard, maakten een, dergelijke 'bezadigde regeling mogelijk. Bij onze oosterburen echter om een voor beeld van het tegendeel te noemen stond; na de inzinking van den oorlogsgeestdrift de revo lutie voor de deur en laaide weldra overal op. De nieuwe regeeringen hadden de massa niet meer in de hand en de arbeidsschuwhtid was algemeen. Stakingen op groote schaal werden dagelijks met tientallen gemeld; het koleagcbrek werd onrustbarend; het leven werd onhoudbaar. Want dat is nu eenmaal' 's menschen onontkoombaar lot dat het verzaken aan den arbeid aanstonds, den honger meebrengt. De harde noodzaak heeft 1 Uminnrnn- rr^hrnrnt gele minimumrantsoenkaart voor het thans j schijnbaar eindelijk eenige bezinning gebracht; msiribuüejaar nog niet hebben af- langzaam heeft de massa zich uit het bolsjewis me losgewerkt althans voor 't oogenblik en nu en dan zijn er teekenen, dat men zich, zij het no ode, buigt onder de ijzeren arbeidswet. Dezer dagen lazen wij in de Vossisdhe Zeitung een* bericht, meldend, dat de spoorwegarbeiders in Wurtemburg besloten hadden, wekelijks tien uren over te werken om de kolenschaarschte te verminderen. En meerdere berichten van dien aard! komen den laatsten tijd tot ons, terwijl de stakingsmanie eenigszins schijnt bekoeld. Doch ook al zouden wij de grootste verdwa zing te boven zijn wat nog lang niet vast staat dan nog is de algemeen waarneembare arkeer van werken niet verdwenen. Men heeft gisteren onder de rubriek buitenland een een voudige, maar treffend juiste uiteenzetting kun nen lezen van de oorzaak, Waarom de opbouw der verwoeste gebieden in Frankrijk zoo lang zaam vordert: de Fransche soldaat heeft vier gehaald, wordt bekend gemaaKt, uat, lot uiterlijk Zaterdag 27 September gelegenheid bestaat deze kaart op vertoon der oude grijze minimumrantsoenkaart alsnog af te halen bij de inlichtingendienst van het Brandstof fen-bureau (Ged. Oude Gracht 18), lederen Werkdag tussehen 9 en 2 uur en 4 en 5 uur. Zaterdag van 9 tot 1 uur. 1738 Desgewenscht kan op schriftelijke aan vraag en onder bijvoeging der oude grijze kaart toezending per post geschieden, voor risico van den aanvrager. Bij sluiting van den termijn worden niet afgehaalde kaarten als vervallen beschouwd. II. Bons voor een kwart H.L. vervallen met ingang van' 1 October a.s. Nx Na dien datum kunnen deze mitsdien niet "^eer bij den handelaar worden ingewisseld. III. In herinnering wordt gebracht, dat reeds beschikbaar zijn gesteld: drie eenhe den in zwarte brandstoffen; twee eenheden bruinkoolbriketten en drie eenheden anthra- ciet, te samen met de reeds ontvangen bons vormende het volle minimumrantsoen; zij, die alsnog het volledig rantsoen of een dezer gedeelten wensehen te betrekken, kunnen zulks onder bijsluiting der gele minimum rantsoenkaart schriftelijik aanvragen bij bet brandstof fenbnreau. Directeur Brandstoffen-Bureau, R, C. J. WIILINK. Gedurende de week van 22 tot en met 27 September is beschikbaar: Op bon 161b uit het Levenmiddelenboekje: 3i/2 ONS SUIKER. Op bon 18 der Kindersuikerkaart. 1707 3i/2 ONS SUIKER. 5^ ftsribeitispiicht. In allerlei heele eii half ofiicieele stukken, heett men gedurende cte laatste weken meenin gen kunnen hooien over de oorzaken van het giooie vraagstuk, dat iedereen bezig houdt: de auurte. En zoowel Wilson, als Engeische, Fran- scae en Duitsche staatslieden, als onze Minister van Financiën in zijn klaaglied over de stijging der staatsuitgaven zijn het er over eens, dat de eerste en voornaamste oorzaak van het duurte- verschijtisel gelegen is in het wereldtekort en de verminderde productie. Deze eenvoudige waar heid behoeft eigenlijk geen bewijs; buitengewone omstandigheden daargelaten, geeft overvloed van artikelen altijd lage, en schaarschte altijd hooge prijzen. Er wordt zooveel gepraat over en gezocht naar nevenoorzaken der duurte, dat deze aller voornaamste reden bijna dreigde vergeten te Worden. Maar ais c|it zoo is, dan hebben zij, die van de duurte het meest te lijden hebben, n.m. de arbeiders, liet beste middel ter bestrijding van de kwaal ook in handen. En daarop wordt o.i. nog niet voldoende de aandacht gevestigd. Op het meest critkke oogenblik, toen de we- Wereldvoorrraden na vier jaren van oorlog wa ren uitgeput, de reserves opgeteerd en zelfs in de meest dringende behoeften onvoldoende werd voorzicn, doordat tientallen millioenen door het oorlogswerk waren omgekomen of verminkt, of }vel in de munitiefabrieken improductieven ar beid hadden verricht, op datzelfde oogenblik «Wam de algemeene drang naar minder arbeid «n hooger loon, dat is minder productie en duur der leven. Wij dienen dat verschijnsel, afgezien ten aiie goede motieven en sociale tendenzen, als feit,-kalm te beschouwen en er de con- ctusios uit te trekken. land als het onze is deze drang aan- steunpilaren dfer wettelijke arbeidsbeperking is de verwachting van minder afgematheid, groo- ter krachtsinspanning, verhoogde werklust, inten siever arbeid. De noodriakel ijlcheid daarvan moet tot de massa doordringen, het moet haar worden bijgebracht, dat zij het middel tot bestrijding der gehate en hopelooze duurte zelf in de hand heeft, n.m. verhooging der productie. Er wordt voor zoo velerlei minder waardevol le dingen reclame gemiaakt. Wie zet eens een volksbeweging op touw tot aanwakkering van de arbeidslust? Het is die grootste weldaad, die men de maatschappij thans kan bewijzen. Waarom Tuinbouwonderwijs? 'Nu eerstdaags in de bloembollenstreek weer Rijikstuinbouwwintercursussen worden geopend, is het geenszins overbodig nogmaals die aan dacht te vestigen op het nut dezer instellingen. De geringe deelneming aan de cursussen wijst er op, dat de waardie van dit vakonderwijs hier niet ten volle wordt begrepen. Terwijl overal elders het getal land- of tuinbouwcursussen snel toeneemt en d!ruk bezocht wordt, blijven zoowel de arbeiders als dte paridons in deze streek vrijwel onverschillig staan, tegenover kennis der grondbeginselen van hun vak. Toch hebben bei de partijen hierbij belang. Immers de tuinbouw- wintercursussen beoogen het aanbrengen van eenvoudig-wetenschappelijk inzicht in het plaa tenleven en de middelen, die kunnen dienen om „het beschot" zoo hoog mogelijk op te voeren, voor zoover dit althans onder menschelijk bereik ligt. -i Voor liet verkrijgen van deze kennis wordt on derwijs gegeven in scheikunde, plantenkunde en wordt daarnaast een begm gemaakt met die be- jaren lang een onnatuurlijk leven moeten leiden buiten zijn gezin en buiten de geordende maat schappij. Dagelijks stond hij bloot aan cfe gioot- rn ste gevaren; zijn leven stond iedere minuut op^hajtodrng van het vak, dat hier het meest op 't spel Nu hij buiten verwachting het veege lij! heeft behouden, wenscht hij zijn verdere dagen rustig door te brengen, liefst als gepensioneerde. De gewone burger maatschappij is hem een verve- ling Wie wat om zich heen heeft gekeken, heeft dezelfde verschijnselen waargenomen bij de ge- demobiliseerden in de neutrale landen, ook in het onze. Eerstens de weinige lust bij duizenden om het leger te verlaten, toen de toestemming af kwam en daarna den tegenzin om zich ia fabriek, werkplaats of kantoor te schikken in geregelden arbeid. Zeker, men maakte nu en dan een ver moeiende marsch; maar, in kamp en kazerne leefde men zorgloos, had er veel vrijen tijd en doorgaans een goeden pot Het militaire verband van drie tot vier jaren heeft behalve veel andere kwade dingen ook een zeer verminderde arbeidslust eh een neiging naar bandeloosheid van het jonge geslacht op zijn ge weten. Wij kunnen eenerzijds de mannen, die hun plicht deden en die aan ons land onschatbare diensten bewezen, prijzen om hun volharding, anderzijds mogen wij voor de treurige gevolgen dte oogen niet sluiten. I De oplevende, uitlaaiende vrijheidszin, waar neembaar op de geheele wereld bij het ineenzin ken van het oorlogsmonster. ging gepaard met een arbeidsafkeer, waaraan bijna niemand zich kon onttrekken en daarbij kwam dte plotselinge overstrooming der arbeidsmarkt met duizenden gedemobiiiseerden wier geestestoestand wij boven waagden te schetsen. En zulk een werkschuwheid valt samen met een algeheele uitputing der wereldvoorraden! Is het wonder, dat het eoonomisch leven hopeloos geschokt blijkt? Wij lazen dezer dagen nog eens het voorloo- pig verslag der Eerste Kamer na over de Ar- beidswet-Aalberse. Het trof ons, hoeveel moeite onze senatoren daarin deden, om het mooie werk van den bekwamen Minister van Arbeid te prij zen zonder hun ernstige critiek het zwijgen be hoeven op te leggen. Die critiek was geen uiting van conservatisme; integendeel er waren vele friss'che, rate opmer kingen bij. Dat de Eerste Kamer echter zooveel angstvalliger tegenover den acht-urendag staat, verklaren wij deels uit het grooter getal indus- trieelen, dat zij bergt, mannen uit dte practijk dus deels uit het tijdstip, waarop zij de wet in behandeling nam. De laatste maanden heb ben on3 veel helderder dlan het eerste kwartaal van dit jaar de schrikkelijke gevolgen van de arbeidssdmwheid zoowel in ons land1 als vooral in het buitenland doen zien. En bij zulke ver schijnselen staat men begrijpelijkerwijze eenigs zins huiverig tegenover arbeidsbeperking. Wil dit te elfder ure een aanval op de ar beidswet ibeteekenen? Dit zij verre! Ook als zoo danig is o.i. de critiek der Eerste Kamer niet bedoeld welke, naar wij vertrouwen het staats stuk met groote meerderheid zal aanvaarden. Wat wij met deze regelen beoogen is een aan sporing tot allen, vooral tot hen. die leiding geven in onze werknemerskringen, om de ver wachtingen der wet niet te beschamea Een der den voorgrond treedt, n.l. de bloembollencultuur. Het tweede jaar wondt op dte verkregen tennis voortgebouwd en komen naast bloembollencul tuur, de ziekten der bolgewassen groententeelt, aan de beurt: Kennis van den grond en Bemes tingsleer. i Bij het laatste vak komen ook de kunstmest stoffen ter sprake. Hier vooral is wat scheikun dig inzicht noodig, om dte samenstelling, het ge bruik en de resultaten dezer meststoffen te kun nen begrijpen. 't Bovenstaande geefit een beknopt overzicht van de leerstof, welke op den tuinbouwwinter- cursus wordt behandeld. De jonge bloemist-werknemer of werkgever die dit onderwijs heeft gevolgd, krijgt meer be langstelling voor zijn arbeid. Veel dingen, die hij tot nog toe eenvoudig op gezag of onbewust van de beteeken is verrichtte, verschijnen thans voor hem in een ander licht: begrijpt rijn werk Dit verhoogt zijn productiewaarde en op den duur zijn inkomen. Aan de leerlingen, die den cursus gedurende 2 winters met ijver hebben gevolgd, wordt daarvan een bewijs uitgereikt, een diploma. Het is jam mer. dat door de patroons in het bloembollen- bedrijf slechts zeer zelden eenige voorkeur of fi nancieel profijt aan dit diploma wordt toege kend. Tdh zal dit na korter of langer tijdsver loop ongetwijfeld gebeuren. Hoe men elders over dit diploma denkt, blijkt wel, als men de advertentiekolommen van „Flo- ralia" doorkijkt. Een geval, onlangs te Hille- gom voorgekomen, d'iene als voorbeeld. Een bloe- mistknechit solliciteerde naar de betrekking van tuinbaas op een bepaalde inrichting. iDe verkre gen inlichtingen en <fe persoonlijke kennisma king waren van dien aard, dat men dezen sol licitant gaarne de betrekking wilde toevertrou wen. Zijn benoeming stuitte echter alleen af op het feit, dat hij niet in het bezit was van een diploma van een tuinbouwwintercursus. De lesuren vallen steeds in den avond en de kosten van deelneming rijn uiterst gering. Ver der zie men bijzonderheden voor den cursus te tfilkgom in de advertentie in dit blad. Verhooging der spoorweg-goederen-tarieven in en met Dultsehland, In Duitschland zijn ingaande 1 September jl. verschillende nit&onderingstarieven voor goederenvervoer opgeheven, o.a. die voor hout, keien, ijzer en staal, lood; koper, gra nen, bier, hooi, stroo en speelgoederen, zoo mede alle uitzonderingstarieven met de Duitsche zeehavens, bet uitzonderingstarief voor meststoffen, het reëxpeditietarief (Um- behandlungstarif) en de z.g. „Kriegs-Aus- nahmetarlfe". Verder worden met 1 October a^. alle Duitsche spoorwegtarieven voor goederen en vee. met 50 pet. verhoogd; wat op dien datum ook een belangrijke verhooging der goede ren- en veetarieven tussehen Duitschlanid en Nederland tengevolge zal hebben. Adres van antwoord op de Troonrede. De commissie uit de Eerste Kamer, welke belast is met de aanbieding van het adres van antwoord op de Troonrede aan H, M. de Koningin, heeft zich gistervoormiddag van haar taak ten koninklijke paleize ge- ikweten. De oommissie, welke met den voorzitter, generaal Baron Van Voorst tot Voorst aan hot hoofd, bestond uit de heeren Van Was- senaer van Catwijck, Van Lamsweerde, Van der Hoeven, De Vos van Steenwijk en Ver hei)en, werd met het gebruikelijk ceremoni eel naar het paleis geleid en daar ontvangen. De afsluiting en drooglegging der Zuiderzee. Naar wij vernemen heeft prof. mr. J. A. Veraart, hét le voorzitterschap der Centrale. Hanze-Com missie inzake afsluiting en droog legging der Zuiderzee aanvaard. Verder be staat de oommissie uit de navolgende heeren: H. K, M, Botterdam, te Utrecht; P. Sier, S. Schilder, S. Mol en C. Kes to Volendam; H. Lok en J. Konten, Vollenhove; A. Dien der en J. Kwakman, Kampen; Pastoor J. Elskamp, Vollenhove; kapelaan Schuyt, te Volendam; Chr. M. Jansen, Amsterdam en mr. J. A G. N. Hubar, Den Haag. Staatscommissie Rijkskantoorgebouwen. Bij Kon. besluit is ingesteld een commissie aan welke wordt opgedragen een onderz-oek in te stellen naar de wenscheiijkkeid om in verschillende plaatsen van ons iand kantoor gebouwen te stichten, waarin de onderschei dene aldaar gevestigde- bureelen van tak ken van 's rijks dienst kunnen worden onder gebracht. De beer C. J. Ph. Zaalberg, waarnemend directeur-generaal van den arbeid, is be noemd tot voorzitter dier commissie. Uitvoer papieren garens. Ingetrokken is het verbod van uitvoer van papieren garens en weefsels van papie ren garens. Een geldleening van 20 millioen. In de Vrijdag gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad, werd het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geld leening van 20 millioen, met 35 tegen 2 stem men, die van de heeren Coltof en Visser, aan genomen. Aardappelenvoorziening. D© Minister van L., N. H., brengt ter algemeene kennis, dat de handel in aardap pelen van den oogst 1919 in het binnenland geheel vrij zai zijn. Ieder zal dus zijn aard appelen kunnen betrekken van den leveran cier zijner keuze buiten eenige bemoeiing van gemeentebestuur of regeering. Van regeeriugswego zullen vanaf 15 Octo ber tot 15 November 1919 goede consump tieaardappelen beschikbaar worden gesteld tegen den prijs van 7.50 per 100 K.G. franco plaats van bestemming, bij afname van ten- minaf-Q .1 a aan K.G. ineens. voor gemeentebe sturen, coöperatieve vereen) gingen, ba adela ren en particulieren, die hunne bestellingen vóór 15 October as. hebben ingediend bij den Regeerlngscommissaris belast met de groon- verzameling in de provincie hunner inwo ning. Het adres van den regeeringscommissaris voor Noord-Holland is: P. A. de Lange, Kei zersgracht 730-734, Amsterdam; voor Zuid- Holland, Jae. van de Koogh, Carel van By- landtlaan 14, Den Haag. TWEEDE KAMER. Uitbreiding der Arbeidsinspectie, In verband met de invoering van de ont worpen Arbeidswet heeft de minister van Ar beid een voorstel ingediend tot uitbreiding van het personeel der arbeidsinspectie. De uitbreiding van het lager personeel zal, volgens den minister, voorloopig hierin moe ten bestaan, dat in elk der 10 districten nog een opzichter, en nog een controleur vau den arbeid .worden aangesteld. Deze laatste ambte naren zullen uit de kringen der werklieden worden gerecruteerd. Eenzelfde categorie vrouwelijke ambtenaren zal in het leven wor den geroepen, die de inspectrices zullen bij staan bii het meer eenvoudige controlewerk. Do centrale dienst wordt uitgebreid met ambtenaren, die den directeur-generaal op medisch, electro-technisch en scheikundig ge bied "ter zijde staan. Ook wenscht de minister een landbouwkundige bii: de arbeidsinspectie aan te stellen. De minister raamt de jaarwedden der nieuw te benoemen ambtenaren op de volgende be dragen: 2 adjunct-inspecteurs (inspecteurs) 6000, 2 adiunct-inspeetrices 3200. 10 tech nische ambtenaren (opzichters) 1800Q, 10 controleurs 15000, 3 opzichtereasen 4,500, 1 geneeskundige 4000, 1 electro technisch in genieur 3000, 1 scheikundig ingenieui 3000, 1 landbouwkundige 3000, 1 assistent 1500, totaal 61,200. Ook wordt de uitbreiding voorgesteld van hot personeel der inspectie vau den haven arbeid. De Regeering gaat bevroren .vieesch importeeren. Reeds is een belangrijke partij aangekocht en de regeering verwacht stellig, d'at ze dat vleeseh tot dusdanige prijzen beschikbaar kan stellen, dat een algemeene verlaging der vleeschprijzen het gevolg zal zijn. Naar aanleiding van een en ander hoop! de „Vee- en Vleeschhandel,,, dat die verwachting gegrond is. „Onze regeering was tot nu toe niet erg ge lukkig bij den aankoop in het buitenland (duur Amerikaansch spek), ze wist beter het bevroren vleeseh dit voorjaar aan den man te brengen naar het buitenland. We hadden het zelf best kunnen gebruiken en behoefden dan nu wellicht geen Regeeringsimport van vleeseh. Hoe de Regeering het bevroren vleeseh be schikbaar zal stellen is ons nog niet bekend., In den vrijen handel brengen is het meest ge- wenseht, voorkomt allerlei fraude. Anders zal de Regeering het toch aan slagers tea yerkoop noeten geven, die zich verbinden, geen versch vleeseh naast het bevroren vleeseh te verkoop en. De slagers zouden zeüer liever hebben gezien, dat de regeering levend slachtvee invoerde, oi de gelegenheid ei voor opende. Belgie bijv. krijgt beste ossen uit Amerika, te vet zelfs voor België. We hoorden, dat er van particulieie zijde po gingen worden gedaan slacntvee te imponeoren. Komen die tot stand, dan zullen de vetprijzen hier terug gaan, krijgen we wellicht onzekere markten in verband met ongeregelde aanvoeren uit het buitenland. Intusschen, de veehandel rekene er op, dat de import van bevroren vieesch lagere prijzen zai brengen voor alle soorten slacmvee. We komen nu dezen herfst besnst tot daling dei' veeprtjzen. Hoe sterk? Dat hangt af vah de prijzen van het in te voeren vleeseh." „DeVeehandel" deelt nader mede, dat uit Amerika aan den Hoek van Holland 6 millioen K.G. bevroren vieesch voor de regeering is aan gekomen. Afschaffing van Katholieke Feestdagen. Onder den titel „Alles is er aan gelegen", schrijft de Z.Eerw. heer L. J. J. M. Poell, pas toor te Gemert, in het Huisgezin. Daar is in 'n paar takken van het bedrijfsleven op het oogenblik weer onder de katiiolieiten een onkatholieke gedachtengang. Die onkatholieke gedachtengang komt tot die uiting in een vraag omaischaffing der zui- ver-Katholieke ieestdagen. Zoo zouden wij, Roomschen, dan om tijdelijke berekeningen in onze godsdienstige beoefening ons rechten naar wat er nog van vroeger in de staatsinrichting aan „algemeen erkende" of „christelijke" feest dagen is overgebleven. Schaft dan later de een of andere omwentelingsregeering ook nog di< dagen af. dan staan wij geheel zonder. Wij moeten het billijken dat voor de alge heele kerk door het kerkelijk wetboek slechts een betrekkelijk getal verplichte feestdagen wordt voorgescüieven. Maar wij die in Nederland een niet-klein gedeelte der bevolking, en betreicelijk groot deel van het bedrijfsvoik uitmaken, wij ka tholieken, die hier een opgewekt RoomscJi leven onder ons leiden en die voor hei openbaar onze Roomsen-Katholieke vereeniglngen van werkge vers en werknemers hebben, wij moesten toch ons door iets anders laten leiden, dan door de heidensche winzucht, ergens anders door dan door het -wiaziek kapitaal. Heeft dan de drang naar de eerste afschaffing van feestdagen^ zooals wij die beleefd hebben, niet onder de Roomscbe bedrijfsbevolking ge^ noeg kwaad bloed gezet? Is daardoor niet veel verflauwing gekomen? Dat afzonderlijk-Roonsch vieren van Maria-dagen. wat is ervan overgeble ven, dan de viering van de „Hooge-Lieve-Vrou- we"? Een enkele dag. Onze plaatselijke Pa troonsfeesten. we kennen ze niet meer; als er in de weck zoo'n dag gevallen is. wat merken er des Zondags daarop de meeste menschen van? Ondergaan zij een anderen indruk dan op wel ken ander enZondag ook Heeft het iets invloed op hun godsdienstig denken en doen? Maar als ze zoo op een doordevveckschen Hei ligendag niet behoeven te werken, als ze op zoo'n afzonderlijken rustdag naar de keik gaan, de lucht van wierook in den neus krijgen de plechtige gezangen der Hoogmis hooren, dan voedt dat de menschen godsdienstig op, dan erlangt hun gosdienstig leven weer eens bijzon der voedsel, vooral nog als zij dien dag met een H. Communie inzetten. En nu gaan God betere het! Roomsch Katholieke patroons, en wat nog onbegrijpelij ker is, Roomsch-kathölieke werklieden vragen om nog meer feestdagen af te schaffen. In de nieuwe Arbeidswet is er in voorzien, dat er, als zoo'n dag in een week komt, op de andere werkdagen van die week langer gewerkt kan worden. Is hot dan niet Roomecher, van die bepaling gebruik te maken, dan nu nog maar weer die enkele feestdagen ook weer afgeschaft te zien krijgen? Verstoffelijken en verheidenen wij dan zoo? Is dan ook voor de tegenwoordige wereld vol gens onze overtuiging niet meer waar het woord onzer vaderen: Aan Gods zegen is alles gele gen? De heer Carton de Wiart. Uit Brussel wordt d.d. 18 dezer aan de „Msb." geseind: De Nederlandsebe correspondent van de „Libre Belgique", die gelijk men weet, zeer nauw in betrekking staat tot Carton de Wiart, bevestigt, dat de buitengewone Belgi sche gezant in Den Haag met het oog op da verkiezingen, die 16 November plaats heb ben, naar België zal terugkeeren. Men mag aannemen, dat do missie van Carton de Wiart einde October zal eindigen. De huidige toestand der Nederlandsch-Beb gische onderhandelingen geeft alle reden Ui hopen, dat op dien datum onze betrekkingen met Nederland, een meer normalen vorm hebben aangenomen en een weinig minden koortsachtiger dan thans. Wij hopen dit van harte met den corres pondent van het Rotterdamsche blad. De vertrekkende inJnister-rosidént Van Vollenhoven. Door den koning van België, werd de ver. trekkende heer Van Vollenhoven in afscheid® audiëntie ontvangen. Deze ^-overhandigde zijn teriugroepingsbrief, waarbij de koning uiting

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1