Iltm «MUL COURANT HET WITTE HUIS. M.NNENLAND BIJBELCURSUS. FEUILLETON tVROOLUK ALLERLEI Saterdag 20 September Tweede Blad -'■"■■'■■■■..■.LM BIJBELCURSUS. Vijftiende Zondag na Pinksteren. De opwekking van den jongeling van Nairn. Evangelie volgens den H. Lucas VIIn16. In dien tijde ging Jesus naar eene stad, ge naamd Naïm en zijn leeidingen en een talrijke öienigte gingen met Hem. Als Hij nu de poorten der stad naderde, zie, er werd een doode uitge dragen, een eenige zoon zijner moeder en deze Was weduwe cn daar was veel volk van de stad tnet haar. Als dc Lieer haar zag werd Hij met JUsdedoogen over haar bewogen en zeide tot daar ween nietEn Hij naderde en raakte de baar aan. ('De dragers nu stonden stil). En Hij zeide jongeling, ik zeg u, sta op En de doode Zat overeind en begon te spreken. En Hij gaf hem aan zijne moeder. En de vrees beving hen allen, en zij verheerlijkten God, zeggende Er is een groot Profeet onder ons opgestaan en God heeft zijn volk bezocht. PastoorHier hebben- wede. opwekking uit den dood van den zoon der weduwe van Naïm, die gestorven was en werd'uit gedragen om begra ven te worden. Marcus noch Mattheus hebben .dit feit vermeld, de laatste maakt er slechts in het algemeen gewag van in Christus' ant woord aan de discipelen van Johannusdat de dooden worden opgewekt. Secretarie Wanneer geviel die aangrijpende gebeurtenis PastoorTe dien tijde liep het op het einde van Christus' tweede predikjaar. Kort te voren had Hij de Bergrede uitgesproken, die we ver leden Zondag onder handen namen. Daarna kwam Hij te Capharnaum den knecht van den Romeinschen Honderdman genezen en trok nu bij het verlaten van die stad naar het zuiden om Judae te bereiken. Tegen den avond deed Hij het stadje Naïm aan, dat op korten afstand Van het ons bekende Nazareth ligt. Jansen Nogal een plaatsje van beteekenis, dat Naïm Pastooi Daar is weinig van te zeggen, aan gezien het maar één keer in de H. Schrift voor komt. Maar Jesus kende het beter dan wij, daar het op den grooten weg van Nazareth naar Jerusalem lag, een weg, dien Hij meermalen tijdens zijn verborgen leven gegaan was, om bij gelegenheid van het Paaschfeest naar den Tem pel op te gaan. Jansen Staat dat stadje i_r nog PastoorOm je te dienen, teil minste er be staat. onder denzelfden naam nog een armelijk dorp, door fanatieke Muzelmannen bewoond. Waar de Turk zijn voet zet, groeit geen gras meer, zegt het spreekwoord, en zoo is het plaatsje ook tot onherkenbaar wordens toe Vervallen en vervuild, maar de omstreken zijn verrukkelijk en rechtvaardigen den naam van Naïm, dat „Schoone" beteekend. Door de poort Van Naïm trad Jesus nu dien avond binnen Broers Hola, altijd het vingertje er bij hóu den, hebt U ons geleerd. Hoe komt U er aan, het avond was Het Evangelie zegt daar- Ui niets. kastoorIn Palestina begraaft men alleen ki het avonduur en het was een begrafenis, Hie Jesus op zijn weg tegemoet kwam. Secretaris: En zijn leeringen en een talrijke menigte gingen met Hem. Als Hij nu de poorten der stad naderde, zie, er- werd een doode uit- edragen, een eenige zoon zijner moeder en deze was weduwe en er was veel volk met haar. PastoorDe straten warén vol rumoerige drukte en echt-Oostersch vertier. Het gedruisch der werkplaatsen en karrewielen klonk oorver doovend op, eensklaps de menigte eerbiedig ter zijde ging cm een lijkstoet voorbij te laten. Wie is het die daar uitgedragen wordt Vol gens Oostersch gebruik lag het lijk op een open baar, het lichaam gehuld in lijnwaad, dat alleen bet aangezicht bloot liet, opdat ouders en ver wanten het een laatste maal vóór de ter aarde bestelling zouden kunnen kussen. Eén doode uit het gasthuis Een begrafenis uit een gezin- ge achterbuurt Maar neen, er zijn zoovele bewijzen van rouw en droefenis, dat we bij eersten oogopslag bemerken hier is een mensch gestorven, die teeder bemind was en diep wordt betreurd. Gaat op zijde menschen en laat den droeven stoet de poort uittrekken. Ontbloot het hoofd, dat alle stem nu zwijge en alle geluid Vers toinme,want die naar de open groeve wordt Uitgedragen was de eenige zoon zijner moeder cn deze was weduwe. Er zijn twee öf drie dingen, die dit tooneel Voor mij bizonder aandoenlijk maken. Het eerste is, dat het hier een jongeling geldt, be zield met de vooruitzichten van een jong man, uiet de eerzucht van een jong man, met den uroed van een jong man. In de Bijbellanden wordt de vrouw geacht de slavin en speelbal van den man te zijn. Een boer zal met zijn vrouw "■aar de markt gaan. Dan rijdt hij lui op den ez 1 en zijn vrouw loopt zwaar beladen voor hém 15. DERDE HOOFDSTUK. Mevrouw Traumbach zat op zekeren morden vjl uk in het gesprek met den predikant van het °rp, die, niet onkundig van den lijdenden j°estand, waarin zijvoortdurend bleef verkee- !-u, hét tot zijn plicht rekende haar nu en dan f,'eus te komen bezoeken, en, natuurlijk alleen ot haar welzijn, zich alle moeite gaf, om de j*Tzaak barer kwaal op te sporen. Tot nu toe J!ci dc goede man zich deerlijk in den uitslag '"er pogingen vergist, daar hij, na al de moeite 1 inspanning welke hij zich gaf, geen enkele •rede nader aan zijn doel was gekomen. ,0Ui wilde de beklagenswaardige dame in haar ,1 'dijden troosten,maardaartoe was het noodig °n i ,Uzaah le kennen die de kwaal teweegbracht; 'ochÓ hiJ 1!lc vrouw Tl"aumbach ook aanzocht ''ielcl geheimen voor hem-te hebben, deze *'ns te i-dat zis' liic!en<-c Was« zonder eenigs- l nnnen cissen, wat in haar vroeger uit. Van kindsbeen af worden de arme vrouwen fewend aan verachting en verwaarloozing. !en klein meisje zal om een niets waardig ding aan te duiden zeggen Och, het is een klein vod, zoo klein als de blijdschap op mijn geboortedag." Kinder-loosheid en de geboorten van dochters zijn daar in menig gevalde eenige redenen voor echtscheiding. Geen wonder dat de Oostersche vrouwen zoo hartstochtelijk verlangen naar de geboorte van zonen, zooals met Rachel het geval was, die uitriepGeef mij zonen (baniemzonen, niet kinderen) of ik sterf I En met Hannah, die bit terlijk bedroefd zijnde, weenende bad om een mannelijk kind. Nu nog zal een Arabische Sjeich, die zes zonen en zes dochters heeft, u vertellen dat hij zes kinderen rijk isde dochters tellen niet mee. De open reden is de zonen bouwen het huis en zetten den familienaam voortde dochters breken het af, verliezen haar geslachtsnaam em zijn voor de familie verloren. Ook deze eenige zoon der weduwe zou den naam der familie in stand houden, zou voor zijn moeder op haar ouden dag het brood verdienen, het 'familie-eigendom beheeren.... maar neen, het is alles uit en voorbij. Daar wordt hij leven loos voor den stoet uitgedragen. De adem is weg, het jonge leven uitgebluscht, een zielloos lijk is al wat overbleef van dien eenigen zoon zijner moeder. Ook nog iets anders is er, dat de aandoen lijkheid van dit tafereel verhoogt, zijn moeder was weduwe. Het groote licht, in dien huiselij- ken kring wasuitgedoofd en nu was hij het eenige licht, dat haar was overgebleven. Ik denk zoo, dat zijn moeder, als zij hem aanzag, dikwijls zeide we zijn maar met ons beidjes, jongen ;.n het was muziek in haar luisterend oor hem te hooren zeggen Wees niet bedroefd, moeder, zoover het gaat, zal ik vaders plaats innemen, en zoolang ik leef, zal het u aan niets ontbreken. Dat hij zoo gesproken heeft, kan ik zién aan de wij ze, waarop zijn dood verveend werd. En och, binnen den tijd van een uur zijn al die vooruitzichten vervlogen. Er ligt een Wereld van smart en van hartzeer in die paai enkele woorden een eenige zoon zijner moeder en deze was Wed uw e. Dit was het treurtooneel, waarop Jesus op het onverwachtst naar voren trad. Hij verscheen er zonder voorafgaande - afkondiging en hield tot aller ontsteltenis den lijkstoet staande. Slechts twee woorden had Hij te spreken, een tot de bedroefde moeder, een tot den dooden zoon. Ween niet, sprak Hij tot de treurende Vrouw cn daarna de baar aanrakend, waaróp het lijk lag, riep Hij met luider stem jongéling, ik zeg sta op Ik leer twee dingen uit deze geschiedenis er: wel vooreerst, dat Jesus.... mensch was. Ik geloof, dat wij dit al te vaak vergeten. Ziet gc niet, hoe de smart der oms tanders alle snaren van zijn menschelijk hart deed trillen. Hij werd .verscheurd van medelijden", zegt letterlijk de Grieksche tekst. In eiken spier, in iedere zenuw en vezel van zijn gezegend lichaam, in iedere aandoening van zijn deelnemend hart, was Hij een mensch als gij. Hij ademde zwaai en moeilijk als hij moede was, voelde zich ver nederd als Hij een stuk brood had te vragen, achtte zich gegriefd voor dertig zilverlingen verkocht te worden. Van liet hoofd tot de zolen was Hij een menschenkind, Hij nam de natuur der engelen niet aan, Hij nam het vleésch cn bloed Adam aanEcce Homo 1 het nu eens vragen dorst een lijkstaatêie staande te houden. Welk recht zou hij hebben om zulk een stoet het voortgaan te beletten Wat reden zou hij kunnen opgeven om zulk een stoornis goed te praten Maar Jesus was meer dan mensch toen Hij de baar aanraakte en uitriep Jongeling, sta op Wat een ontroering moet dat bij alle omstan ders teweeggebracht hebben, toen de doode plotseling overeind zat en begon te spreken. Wanneer op het platteland de doodsklok geluid wordt, weet vijf mijlen in den omtrek iedereen er alles van. Men weet, wat de man gescheeld heeft, hoe oud hij was en hoe zijn laatste oogen- blikken geweest zijn. Voor aller aanblik had de doocle daar languit op de baar gelegen en nu begint hij te blozen en richt zich op en vestigd zijn vragen de oogen op de verbaasde toeschou wers. maar, dat is het werk van een God, wie durft nog zeggen, dat Hij het niet was. Een groote menigte gelooft dat niet, maar komt ons halverwege tegemoet. Ze maken een schei ding in de zaak of gelooven althans, dat zij er een scheiding in maken. Zij zeggen, dat Christus een zeer goed mensch was, maar niet God. Maar of ze Hem liefelijk aanfloepten met Kenan als „le jéuhe et doüx Docteur d'Israël" of biosco- pisch uitbazuinen met Strausz als „Das unüber- treffliche, unerrelchbare Ideal sittlicher Grösze, dem im Tempel des Genies und der Humanif at der erste Platz vorbehalten werden rnusz".... zulk een signalement is onmogelijk en dat zal ik u bewijzen. Hij was of God of een oplichter Als iemand beweert iets te zijn, wat hij niet is, wat is hij dan Een leugenaar, een huichelaar Daarover zijn we het allen eens. Welnu, Chris tus verklaarde God te zijn. Niet in den oneigen- lijken, halfslachtigen zin, maar in de echte, volle, eigenlijke beteekenis. Hij herhaalde het telkens en telkens, nam de kenmerken van een 'even daartoe de aanleiding was geweest. Toch bezat de dominee genoeg levenservaring en zielkunde om niet te begrijpen dat hem de waarheid verzwegen werd hij bepaalde er zich dus bij eenige vertroostende teksten uit den bijbel aan te halen en haar vooral te wijzen op een. gelukkiger leven hiernamaals. Menig een in zijne plaats, evenmin een gunstig gevolg van zijn bemoeiingen ziende, ware weggebleven en had de lijderes aan zich zelve overgelaten, doch de predikant bezat een te goed hart om zich onverschillig te toonen, wanneer zijn vrien den in droevige omstandigheden verkeerden -en daar verstrooiing en afleiding, volgens 's dokters uitspraak, de beste medicijnen voor haar waren, meende hij, ook uit dat oogpunt, zijn wekelijksche bezoeken niet te mogen nalaten Zoo was hij dan weder een uur zonder vrucht met mevrouw Traumbach bezig geweest en maakte zich gereed om te vertrekken, toen hij opstaande zeide: „De kwaal waaraan gij lijdende zijt, is niets dan een zielsziekte, welke haar ontstaan aan de een of andere gebeurtenis in uw leven te danken heeft. De medicijnen welke de dokter u met de beste bedoelingen voorschrijft, zullen u weinig baten, zoo gij-den moed niet hebt de geheimen van uw hart voor mij te ontsluieren want dan eerst wordt het mogelijk u met goede raadgevin gen van dienst te ziin."w God aan en Vereenzelvigde zijn HShdelingen met de werken en de daden van een God. Hij schreef zich goddelijke eigenschappen, goddelij ke werkingen, een goddelijk wezen toe. Als een goddelijk persoon trad Hij op in zijn hande lingen, als God werd ITij erkend en aanbeden door zijn apostelen. De wereld kan nu naar willekeur aanvaarden of verwerpen de vrije wil werd niet voor niet gegeven maar ik noem het een beleediging van het gezonde mensch en verstand met ons diets te willen maken, dat dit heerlijke Wezen niet meer dan een mensch was, op wiens bevel de verlamde arm werd uitgestrekt, het doode oog weer glansde, die de kluisters van den dood .aanstukken brak. en Nairn's droeven rouwstoet deed losbarsten in juichkreten en Hosanna's. MAX. De Staafebegpooiing I9SO. (Slot). Hetgeen bij de b es tu electing der be,- grooting' pijnlijk aandoet, is de belangrijke stijging der uitgaven voor leger en vloot na den oorlog. Het hoogere .eindcijfer van hoofdstuk VI (Marine) 'is voor 3.962.454 liet gevolg van hoogere uitgaven voor nieuwen vlootbouw voor zoover deze uitgaven teu laste van den gewonen dienst worden gebracht. 'Voorts ko men ook hier hoogeré tractementeu, pensioe nen, duurder onderhoud van gebouwen enz. in aanmerking. Op hoofdstuk VHI (oorlog) wordt ruim 5.4 mill, meer uitgetrokken wegens prijsstij ging. Voorts is meer aangevraagd 2.2 mill, voor bezoldiging van het personeel van de landmacht 769.000 ten behoeve van het her stellen en wederO'pléggea van. het artillerie- materieel, 763.000 voor toelagen aan offi cieren en minderen ingedeeld hij de politic- af deel ingen, 150.000 voor hot houden van oefeningen, 365.6Ö0 voor den vrij willigen landstorm, T milt. voor den aankoop van paarden en kisten van fóu ra ge, f\ 404.000 voor inrichtingen van onderwijs, 725.000 voor de luchtvaartaMeeling, 42&OOO voor de motormdeeling;TOO-lÖOÖ voor gewone uitga ven der genie, 1.1. mill, voor buitengewone uitgaven der genie, 295.600 als dck'kings- pest voer de uitgaven op de vesting-begroo ting. Le eenige uitkomst is hier, dat er spoedig van overgegaan worden tot hervorming. De middelen on inkomsten ter' bestrijding Ier uitgaven zijn geraamd op 409.81 mill, •vaai in begrepen is -tufn buitengewone Ont vangsten 8.56 mill.; blijftvoor gewone 401.25 uill. zijnde W8 mill, niee-r dan aanvankelijk voor 19.19 werd geraamd. Stelt men de ramingen der ontvangsten oh uitgaven tegenover elkander, dan vindt men dat geraamd wordt eeri totaal tekort van 176 mill, (gewone dienst 533 mill, buiten gewone dienst 75.84 mill., crisisdienst 47.60 mill.) Met betrekking tot het tekort op den ge wonen dienst ad 53.37 mill, deelt d.e Minis- ■Do Regeeving neemt het standpunt in, dat het verlies van 13.9 mill. hetwelk vol gens raming het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie zal opleveren, moet 'gedekt worden uit de inkomsten van het be drijf, zoodat de algemeene middelen uit de zen hoofde geen versterking zullen behoe ven. De Minister is dan ook bereids met zijn ambtgenoot van Waterstaat in overleg getreden, ten einde tot een zoodanige ver hooging van de inkomsten van genoemd staatsbedrijf te geraken als ter dekking van het ver liessaldo noodig is. Als tekort op den gewonen dienst blijft mitsdien een bedrag van 39.4 mill. De Minister meent niet te mogen nalaten er met nadruk op te wijzen dat de toestand van 's lands financiën in hcogo mate zorg wekkend is te achten. Vergeleken met do voorloopige uitkómsten van. bet dienstjaar! 1917 zijn de voor 1920 geraamde gewone uit gaven gestegen met niet minder dan 186.8 mill, of ten naastenbij 70 pCt. Niettegen staande nagenoeg alle middelen bij voortdu ring een uiterst belangrijke toeneming ver- tooneu en 20cals bekend toenemende en in grijpende maatregelen zijn genomen tot het heffen van nieuwe en het verhoogen van bestaande belastingen, is liet niet mogelijk gebleken, om een zoo sterke stijging van uitgaven het hoofd te bieden. Zooals werd uiteengezet wijst dc aanvankelijke ontwèrp- begrooting voor hot eerstvolgend dienstjaar een tekort aan van omstreeks 40 mill., ter wijl op een toeneming van Hit bedrag met ettelijke tientallen van millioonen voor on afwijsbare nieuwe uitgaven moet gerekend worden. Hierbij komt nog dat in vorenge noemd bedrag van mill. niet. begrepen „Zie eens aan," sprak mevrouw Traumbach, zou ïnen niet zeggen, dat gij mijn biecht vader waartwelke vrouw ontsluiert haar ge heimen, gesteld dat zij bestaan, zoo in ceris aan den eersten man den beste dien zij ontmoet." „Ho. ho," antwoordde 4e dommee, „de eerste man de beste, ik ben toch ook niet iedereen gij ziet toch in mij een geestelijke." „Dit moge waar zijn," hernam zij, „maar wat zijt ge, als 't op vertrouwen aankomt, meer dan een leek Waarom zou ik u vertellen, wat ik een ander weiger „Mevrouw, gij behandelt mij te hard," zeide de prediker, „bedenk toch dat de neiging om uwe hartsgeheimen te ontdekken niet uit nieuws gierigheid van mijnen kant ontspruit, maar alleen uit de zucht om u van dienst te wezen en, zoo het kan, door mijn raad uw lijden Te verzachten." „En zoo er dan werkelijk iets in mijn vroe ger leven gebeurd ware, waaraan deze kwaal haar ontstaan te danken heeft,ywat zou mij uw raad, uw troost kunnen dienen, zoo dat treurig voorval niet uit niijn levensgeschiedenis kan geschrapt worden?" „Wat gebeurd is, kan natuurlijk niet onge daan gemaakt worden, maar er is veel waarin men iemand raden kan en dan mag men nooit aan de barmhartigheid Gods wanhopen't Is liet geen noodig; zax ajn ter versterking van dó inkomsten van het Leeningsfonds 1914 ten bestrijding van de uitgaven wegens rente en aflossing van de crisisleeningen. Naar te wachten is, aal, met de tegenwoor dige inkomsten van het Leeningsfonds en met de opbrengst der verdedigingahelastin- gen nog een bedrag van ongeveer 20. mill, bcnoofligd zijn cm de geheel© erisisschuld in een tijdvak van 25 jaren af te lossen. Voorts dient er op gewezen te worden, dat bij de becijfering van meerbedoeld tekort uit den aard der zaak geen rekening gehouden is met het bedrag van omstreekrs 15 millioen, hetwelk in afwachting van de totstandko ming der nieuwe Lager Onderwijswet over 1920 in aftrek wordt gebracht op de Rijks- uitkeering aan de gemeenten ter voldoening van de salarissen der onderwijzers bij het lager onderwijs. Evenmin is rekening gehou den met de lasten, welke de aanhangige re geling van de vrijwillige ouderdom «verzeke ring gedurende den overgangstoestand op het Rijk zal leggen. Hoewel de Minister drhalve op dit oogen- blik niet in staat is een juiste berekening te vrschaffen van de bedragen, waarover in de naaste toekomst dekking zal zijn te vinden, zal het in hot licht van het vorenstaande geen verwondering wekken dat hij den toe stand van 's Lands financiën in hooge mate zorgwekkend noemde. Het brengen van ver betering in dien toestand door bezuiniging' op do uitgaven, .waarvan de bedragen in de ontwerp-begrootiiig zijn uitgetrokken, acht hij niet mogelijk. Hoewel hij gaarne elk denkbeeld van die strekking in ernstige overweging zal nemen, heeft het overleg, hetwelk hij voor de definitieve samenstel ling der verschillende hoofdstukken, met zijn ambtgenooten heeft gepleegd, hem tot de overtuiging geleid, dat eene belangrijke ver dere bezuiningin dan als gevolg van dat overleg werd verkregen, niet wel mogelijk is tenzij eene beteekenende prijsdaling in treedt of eene aanmerkelijke vermindering van de militaire uitgaven kan verkregen worden zonder aan de noodzakelijke eischen van 's Lands weerbaarheid te kort te do Wat het eerste betreft, zal de regeering niet nalaten te doen wat in haar vermogen is om het beoogde doel te bereiken, doch zij ont veinst zich niet, dat het. hier een vraagstuk geldt, van internationalen aard, ter oplos sing waarvan in de eerste plaats eene belang rijke opvoering van de wereldproductie nood zakelijk is. Zoolang deze voorwaarde niet vervuld is, is eene aanzienlijke daling van het tegenwoordige prijsniveau vermoedelijk niet te verwachten. Wat hét tweede betreft, wordt verwezen naar hetgeen de Minister van Oorlog te dezer zake mededeelt in de Memorie van Toelichting betreffende hoofd stuk VIH oer oiitwerp-Staatsbegrooting. Ook in dit opzicht dient niet liet oog op de nog steeds onzekere internationale toestanden en op de vcrWik'khelingen welke daaruit, in het fbyzomder. voor ons land, zouden kunnen voortvloeien, eene afwachtende houding- te worden aangenomen. De Regeering is beslist, van meening, dat, wanneer aan de eischen, welke een onafwijs baar en urgent, karakter dragen, zal voldaan zijn, niet mag voortgegaan worden met het leggen van steeds nieuwe lasten op 's Rijks W.iktMList, 'Aij acht liet ïwoilzakclijk, dat dan oeim portode in treedt van herstel, welke hét mogelijk zal maken de, als gevolg van de oorlogscrisis en van de oplossing der daar in geboren vraagstukken, geschokte Staatsfi nanciën, wederom in evenwicht te brengen. Doch ook, al wordt deze, door de Regeering noodzakelijk geachte politiek geachte poli tiek gevolgd, dan zal aan eene belangrijke versterking van 's Rijks middelen niet zijn to ontkomen. Te dezen aanzien wordt het volgende opgemerkt: Op dit oogenblik zijn bij de Statem-Generaal aanhangige wetsontwerpen tot heffing van een plaatskaartenbelasting, tot heffing eener tabaksaccijns, tot regeling der grondbelas ting, tot verhooging van dc successiebelas ting en tot heffing eener 'belasting op den ver moge usaan was. De laatstbedoelde belasting zal voldoende zijn om te voorzien in do noodige verster king' van de inkomsten van liet Leeniugs- fonds 1914, wanneer,- zooals te verwachten is, de crisisuitgaven binnen korten tijd ge heel tot liet verloden zal behooren. De 'uit de verhooging van de successiebe lasting te verkrijgen baten, welke geraamd worden op 20 mill., zouden derhalve, aan den gewonen dienst ten goede kunnen ko men. Daarentegen zal het eerste der hierbo ven genoemde wetsontwerpen te weten dat tot heffing eener pbjatskaartenhelastin^ zijn in te trekken, wanneer de overeenkom sten met de vier groote spoorwegmaatschap- pijeu ten aanzien van de tegemoordigo kor ting ten laste van haar personeel voor eigen pensioen, goedkeuring bij de wet verwerven. Met betrekking tot den tabaksaccijns stelt de Minister zich voor, binnen zeer korten tijd in staat te zullen zijn te beslissen of het wetsontwerp zal zijn te handhaven, dan wel berouw schenkt vergiffenis van al onze mis grepen en de genade Gods vult het onvolmaakte in onze boetplegingen aan." „Indien ik mij dan aan iets schuldig mocht maken, zal ik trachten berouw te gevoelen, dit is dan het eenige wat mij te doen staat." „Gods genade is allessprak de protes- tantsche leeraar, „alleen door zijn genade wor den wij zalighet is voldoende als wij daai maar op hopen Mevrouw Traumbach, die zonder er ooit iets van te zeggen, haar dochter met bewondering had gadegeslagen, wanneer zij haar door haai godsdienst vertroost zag in de beproevingen des fevens, riep met een glimlach „Dat is tocli zeer gemakkelijk, dominee, want dan kan men doen wat men wil en wordt toch zalig. Nu, dan hebben de roomschen 't wat moeilijker. „Mevrouw, laat ons daar niet over spreken," viel de predikant haar in de rede, niet zonder zijn ergernis te verraden, „ik zie u toch te ver licht aan, om een enkel oogenblik te verwijlen bij een geloof, dat, zoo het al geen afgoderij veroorlooft, eigenlijk niets clan een poppenspel is." „Ik zou er eerst meer van moeten weten, dominee, voor ik u dat gewonnen-gaf. Zijt ge zelf wel geheel en al op de hoogte van den katholieken godsdienst, 0111 u zulk een oordeel AD REM. Een oude boer beschouwt op een landbouw tentoonstelling een dorschmaöhdne, welke bij voor de eerste maal zag. Spottend zeide een jonge fat: „Niet waar, gij domme boeren verwondert er u over dat er nu ook machines bestaan om het graan te dorschenï" „Neen, neen," antwoordde de boer doodbe daard, „ik verwonder mij er over, dat er toeh nog zooveel vlegels zijn.'' DEFINITIE. Dokter: „Hoe neemt de migraine bij uwe echtgenoote een aanvang!" B.-. „Dat weet ik niet, maar zü houdt altijd met een groote modemaakstersrekening op." zal zijn te vervangen door een voorstel, dat het beoogde doel op eenvoudiger wijze zal doen bereiken. In ieder geval moet, naar zijn meeiiing, uit dit middel 20 millioen worden verkregen. Het wetsontwerp op de Grondbelasting zsl, naar is aan te nemen, binnen zeer korten tijd door de Tweede Kamer in openbare be handeling worden genomen. Uit deze heffing zal een jaarlijkscho bate van 10 millioen zijn te verkrijgen, welke intussehen eerst over eenige jaren aan de schatkist zal ten goede komen. I11 totaal zal mitsdien de gewone dienst uit hoofde van de hierboven bespreken mid delen, profiteeren 20 millioen (tabaksbelas ting, plus 10 mill. Grondbelasting plus 20 mill. Successiebelasting) zcodat het ge raamde tekort ruimschoots zou zijn gedékt Gelijk hierboven werd betoogd, zal echter met deze middelen niet kunnen volstaan worden. Ter verkrijging van de inkomsten, welke verder noodig zullen zijn, worden wets ontwerpen in gereedheid gebracht, waarbij op den voorgrond staan een belasting op de uitgaven van weelde, een fiscale herziening van het tarief van invoerrechten en een uit breiding van do zegelbelasting. Zoo al niet hopeloos, dan is het bééld dat ouzo financieele toestand aanbiedt, toeb hoogst zorgelijk. Internationale ontwapening lijkt, ons nog altijd het. middel, om tot ver lichting der zware lasten té komen. Een onderhoud mei Fokker. In de „Times" geeft een Amei'ikaanscjhe correspondent een gesprek weer met onzen bekenden landgenoot Fokker. De correspondent vroeg hem hoever bet vliegtuig zich zou ontwikkeld hebben, als de oorlog nog eenige jaren geduurd had. Zijn antwoord onthulde wat, naar hij ver- zekerdde, een groot militair geheim was ge weest. We zouden 'd.e artillerie- buiten dienst gesteld hebben, zei hij, en de- groote kanon nen even .cuderwetsch hebben deen zijn ala speren. Het wa3 alleen de schuld van djo leger bu re aucr at ie te Berlijn, dat er niet eer- dor mee begonnen werd. Het was aldus: in 1916 vroegen de Duit- sclie legerautoriteiten mij, of ik een lieel goedkoop vliegtuig kon maken, met een heel goedkoopen motor, ia' staat ongeveer vier uur! te vliegen, dat d;oor dg lucht zou gestuurd wórden d,oor draadlooze go ven. Men was voornemens elk dezer vliegtuigen' to Iaden met een groote bom en zo d|e lucht in te sturen onder controle van een vlieger, die ze dipor d(e lucht zou hoeden doordraad' locze telegrafie, als een kudde schapen. Hij zou iu staat zijn ze te sturen, zooals hij wilde en ze naar de aard;e te zenden, juist op de plaats, di-e hij ko-os. Het Duitsche idee was jdjat bet' een hui- Fengewonc verspilling was, granaten door djo lucht le zenden, dpor middel van ontplof- fingsstoffen; luln denkbeeld was om al die stoffen in de granaten te dip en cn d.aarop de granaten naar hun bestemming te bren gen door dj© kracht van een benzinuemotor. Zij hadden het vertrouwen in het gebruik van groote kanonnen verloren. De „Dikke Bertha" die over, .75 Engelsche mijlen gra naten op Parijs afvuurde, was blijkbaar gedeeltelijk bedoeld om de geallieerden te doen gelooven dat d,e Duitschers hun zware kanonnen ontwikkelden, in plaats van het plan te hebben ze af te schaffen en ala zo niet verward waren geraakt in hun eigen' bureaucratie, zouden zij de zware kanonnen onnoodig hebben gemaakt vóór den wapen stilstand kwam Ik maakte de gevraagde plannen. Ik ont dekte, (diat wij gebruik konden maken van oude motoren, die niet betrouwbaar waren voor gevechtsvliegtuigen Het esnige wat we van den motor vergrijen, was dpt hij voor ten hoogste vier uur kon vliegen. Natuur lijk zou elk dezer vliegtuigen met zijn mo tor uiteen zijn gesprongen als de bom ont plofte, maar liet geheel was niet veel kost baar dei' dan liet afschieten van granaten op verren afstand en het zou veel zeker,djer veel dooxlplijkcr geweest zijn. Mijn plannen werden (dpor de autoriteiten aanvaard en toen maakte liet departement aan te matigen Mijn dochter bezit een tame lijk gezond verstand, en ik meen zeker te weten, dat zij zich volstrekt niet met be.uzelingen op zou houden daarbij zie ik haar vertroost door haar godsdienst in de moeilijkste omstandig heden, van het leven en altijd opgeruimd en vroolijk. Ik heb reeds lang gedacht, er schuilt hier een geheim achter, dat wij, protestanten, niet kennen, en hetgeen nog meer is, dat wij ons niet de minste moeite geven te ontdekken. Met vele dingen kan ik mij niet ophouden, als :1e gemeensdiap der heiligen, de aflaten, de belijdenis zijner zonden aan een mensch." „God vergeeft alleen de zonden, en aan Hem móéten wij ze ook belijden," riep de protes- tantsche leèraar, indrukwekkend door zijn plecht statigheid, zijn rechterwijsvinger omhoog hef fende en met calvinistisch vuur in zijn oogen. „En toch, mijnheer," vervolgde de slecht onderwezen en weifelende protestantsche dame, „en toch, er is volgens mijn begrip zeer vee! goeds in de biecht." ,,'t Kan zijn," sprak dc andere onverschillig, „maar ik heb 't er nooit in gezien. Luther zegt „de belijdenis onzer zonden is volstrekt niet noodig, daar wij ze toch niet onthouden kunnen. „Dat vind ik al heel flauw van Luthe.r gezegd mijns bedunkens had de geleerde monnik van zijn protest an tsch gebied veel betere argumen, ten kunnen aanvoeren neen, dat vind ik flauw 1 (Wordt vei-volgri). i. m i nan m Maar pok mag ik uit deze geschiedenis af- leiden, dat Jesus God was. Gesteldda t iemand i... -ia. ..n .1 - r.er a.m. het rcyïjhapTnij'r -rrr1--

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5